RSS / diskuze diskuze

Diskuze

Přispívat do diskuze mohou jen registrovaní uživatelé


1282283284285286287288289290291poslední 29211647 příspěvků celkem

 [189] SLIM 18.07.2007 00:33  

@knedle[165]: Tak už to jede.Asi to bylo tou javou,ale projevilo se to až po restartu compu.Jen nechápu,že jsem tam musel dávat zvlášť tu novou verzi.Když tak to tu pomaž¨,popř.nech jen ten základ kldyby to někomu taky dělalo.Dík.

 [188] SLIM 18.07.2007 00:28  

@knedle[165]: Ještě otravuji,ale jestli to pomůže.Taky když pošlu příspěvek sem do diskuse nebo se přihlašuji tak to nějak blbne.Dám např.příhlásit,okno se změní na prázdný a nic.Nahoře dám šipku Zpět a jsem na stránce ale už přihlášený,přitom je to ta stránka kde jsem dal přihlásit.Když posílám např.tento dotaz tak opět,klknu Odeslat,bílá stránka-dám O stránku zpět a jsem v diskusi a už je tam můj příspěvek?!Taky bych měl být ovšem na stránce kde jsem ho ještě neodeslal.Nevím čím to je,ale zatím na všech fórech a stránkách kde chodím jde všechno normálně.

 [187] SLIM 18.07.2007 00:19  

@knedle[165]: Tak jsem dal nejnovější a nic…Hrozně mě to mrzí,co mě to dalo práce sem narvat ty moje knihy a teď nemůžu dál.

 [186] SLIM 18.07.2007 00:16  

@knedle[165]: Jinak jako povolený javascript mám.Jen se podívám jestli nemám něco novějšího,ikdyž když mi to šlo dřív…

 [185] SLIM 18.07.2007 00:12  

@knedle[165]: Ohledně toho vkládání:FF 2,ale nejde to ani v IE jen se dostanu dál k formuláři,ale ten už neuložím.v tom FF jak už jsem psal mi jak kliknu zešedne okno a uprostřed běží taková pruhovaná páska a nic se neděje.Hlasování jede v pohodě.Jinak dřív mi to šlo všechno až teď jak jsem dělal reinstal.Zkusím tam narvat Javy co se dá.

 [183] FerryH (editor v době uložení příspěvku) 17.07.2007 00:52  

toho kouzelnika pak udelam comment.. on je tam jeste jeden roman a nepamatuju se jestli je celej nebo jen ukazky.. je to okultni fantastickej roman Dhoula Bel … musim to alespon prolistovat a srovnat s tim co vyslo pred valkou u nas v jinem prekladu jako kniha… chvilku strpeni… budu muset hodne hrabat .. toho " Randoplh – Dhoula Bel (1925)" mam nekde hodne hodne zahrabaneho .. myslim ze je svazanej s nejakejma jinejma romanama dohromady… to se bude blbe v me knihovne hledat.. ;O((

 [182] knedle (editor) 16.07.2007 23:13  

o obalky se nestarej – dokopu je sam, definice muzu menit jen primo v db, jeste nad tim nemam udelanej formular…

tve prispevky ktere si „schovala“ sem natvrdo smazal, tak at te to nevystrasi :)

 [181] Doubravka (editor) 16.07.2007 22:08  
Pro dnešek

jsem udělala, co jsem zvládla. Neumím vkládat ani portréty, ani obálky a definice podkategorií neovlivním. V Jitru kouzelníků se nevyznám, nechám na těch, co to četli.. Snad to čase půjde líp :)

 [179] knedle (editor) 16.07.2007 21:49  

prave sem flakam sve komentare z prectenych knih z dovce, a chtel sem jit na to – pripadne maz to co si uz udelala, treba ti jeste s tim stacim pomoct.

 [178] Doubravka (editor) 16.07.2007 21:07  

wow, privilegia ;-) No, tak já tam jdu naházet ty informace, co jsem posbírala. :) A díky, snad budu míň otravovat ;)

 [177] knedle (editor) 16.07.2007 21:00  

hmm – budu muset prekopat ty autory na trochu jinej styl…

mmchd – doubravka – dal sem ti slechtice vzhledem k tem tvym nalozim informaci co sem posledni dobou davas :)

 [171] Doubravka (editor) 16.07.2007 15:55  
Podkategorie

Já to dělat nemůžu, takže na nějakého privilegovaného, kdyby se moc nudil ;-) Koukala jsem, že tu stále nejsou definice kategorií, tak jsem si říkala, že by se mnohé daly doplnit z Wikipedie. Udělala jsme menší výcuc, který sem vkládám, + další vhodné kategorie by se daly doplnit ze stejného zdroje – věci jako soft/hard sci-fi, New Weird aj.

Základní odkazy:

http://cs.wikipedia.org/wiki/Fantastika#.C5.BD.C3.A1nry_a_liter.C3.A1rn.C3.AD_sm.C4.9Bry http://cs.wikipedia.org/wiki/Science_fiction#Sub.C5.BE.C3.A1nry http://cs.wikipedia.org/wiki/Pod%C5%BE%C3%A1nry_fantasy

_____________­________________________­___________________ Ten můj drzý výcuc, kopírování, nedokonalé, leč možná lepší než nic:

SCI-FI je umělecký žánr, vymezený výskytem spekulativních technologií a přírodních jevů v díle. Děj sci-fi je často zasazen do vesmíru, budoucnosti či alternativní historie. http://cs.wikipedia.org/wiki/Science_fiction

  • * *

FANTASY vychází z pohádky a mytologie. Podobně jako ve sci-fi (s níž se fantasy částečně překrývá) je definována rekvizitami a prostředím, kam je dílo situováno. Ve fantasy prostředí žijí často nadpřirozená stvoření, základním kamenem fantasy bývá magie. Příběh se nejčastěji odehrává v jiném světě, jehož reálie odpovídají starověku či středověku, existuje ovšem i současná nebo historická fantasy, která se odehrává (alespoň jako) v našem světě. MEČ A MAGIE  – fantasy dílo jehož děj se odehrává v imaginárním světě, minulosti, popř. čerpá z bájí a mýtů. http://cs.wikipedia.org/wiki/Fantasy

  • * *

SPACE OPERA je žánr fantastiky úzce spojený se science fiction. Dílo spadající do této kategorie obvykle zahrnuje romantické dobrodružství, mezihvězdné cestování, vesmírné bitvy a příběh točící se kolem mezihvězdného konfliktu a osobních dramat.

http://cs.wikipedia.org/wiki/Space_opera

  • * *

CYBERPUNK je minoritní umělecký směr, který vznikl na začátku 80. let, kdy se oddělil od science fiction. V kyberpunku hrají nezanedbatelnou roli informační technologie, počítače a zejména umělá inteligence. Obvykle kráčí o činnost hackerů v undergroundovém prostředí v nepříznivém kybernetickém světě, ve kterém vládnou drogy, mafie a zbohatlické vrstvy zastoupeny mamutími nadnárodními společnostmi. Kyberpunk často charakterizuje nihilistický nádech s dotekem japonské kultury a kromobyčejný hrdina s neotesaným pohledem na přetechnizovaný svět, většinou s kyberimplantáty po těle a čas od času ponořený v kyberprostoru. Kyberpunková literatura na rozdíl od klasické hardcore science fiction často uplatňuje zápletku v detektivním duchu, a typickým rysem je i textový záznam zběsilých akčních scén v duchu hollywoodské filmové produkce.

http://cs.wikipedia.org/wiki/Cyberpunk

  • * *

ALTERNATIVNÍ HISTORIE (zejména v angličtině často zkracováno na AH) se označuje jedno z klasických témat science fiction, vycházející z předpokladu, že určitá historická událost se stala jinak, než ve skutečnosti.

http://cs.wikipedia.org/wiki/Alternativn%C3%AD_historie

  • * *

POST-KATASTROFICKÁ SCI-FI je speciálním podžánrem sci-fi, který operuje s katastrofou, která postihne lidstvo. V případě, že se děj odehrává během této katastrofy či krátce po ní, ocitají se hrdinové žánru v mezních situacích, v nichž je těžké, nemožné, popřípadě krajně nevhodné (z hlediska přežití) dodržovat zvyky a morální zásady, kterými je vybavila civilizovaná společnost. Pokud se děj odehrává delší dobu po katastrofě, je v post-apokalyptické sci-fi popisovaná společnost na nižší technologické úrovni než společnost před katastrofou, která je buďto zapomenuta či nějakým způsobem mýtizována.

http://cs.wikipedia.org/wiki/Apokalyptick%C3%A1_a_post-apokalyptick%C3%A1_sci-fi

  • * *

HRDINSKÁ FANTASY – jedná se o příběhy o hrdinovi nebo hrdince, kteří prožívají nejrůznější dobrodružství ve smyšleném světě a často se střetávají s nadpřirozenými silami. Slovo ,,hrdinská“ ovšem musíme chápat v širším slova smyslu. Fantasy není hrdinská proto, že pojednává o hrdinech. Heroický je její duch, povaha postav a jejich chování. Někdy můžeme narazit na pojmy ,,vysoká“ nebo ,,epická“ fantasy. Jsou to synonyma pro tuto odnož žánru, která si libuje v mnohosvazkových dílech. Základním kamenem hrdinské fantasy je imaginární svět, jen na něm stojí jednota románu a souvislost děje. Proto taková kniha začíná mapou, či souborem map. Obvyklé jsou i slovníčky, rodokmeny, seznamy postav atd.

http://cs.wikipedia.org/wiki/Hrdinsk%C3%A1_fantasy

  • * *

HOROR je umělecký žánr, jehož hlavním cílem je u čtenáře vyvolat pocit strachu a děsu. Často přitom používá fantasy nebo sci-fi prvky.

http://cs.wikipedia.org/wiki/Horor

  • * *

ANTIUTOPIE (také dystopie) je myšlenka fiktivní společnosti, která se vyznačuje jednak zdánlivou, původně zamýšlenou rovností všech členů, ale především totalitní formou vlády. Je protikladem utopie. UTOPIE ve svém nejobecnějším pozitivním smyslu označuje lidskou snahu o vybudování lepší, možná i dokonalé společnosti.

http://cs.wikipedia.org/wiki/Antiutopie

  • * *

GAMEBOOK je kniha ve které není čtenář stoprocentně vázán napsaným dějem, ale může si ho do jisté míry sám vytvářet. Jedná se tedy ve své podstatě více než o knihu o textovou hru. Volba vlastního příběhu je umožněna tak, že všechny odstavce jsou očíslovány a za každým odstavcem je na výběr z několika možností, včetně čísel příslušných odstavců. Volba je ovlivněna buď náhodou, nebo logickým úsudkem. Většina gamebooků je psána v žánru fantasy nebo sci-fi, není to ovšem podmínkou

http://cs.wikipedia.org/wiki/Gamebook

  • * *

HRA NA HRDINY (RPG) je druh hry, kde hráči zaujímají role fiktivních postav, které si podle daných pravidel vytvoří a za které v samotné hře jednají. V jádru jsou tyto hry formou interaktivní zábavy založené na výpravnosti příběhu, který lze ovlivnit a na kterém lze mít svou fiktivní rolí autentický podíl a také možnost odnést si reálný zážitek, plynoucí z procesu transformace vlastní libovůle do fiktivního charakteru fiktivního světa.

http://cs.wikipedia.org/wiki/Hra_na_hrdiny

Samozřejmě to možná vůbec není aktuální, nicméně proč je tam postupně nedovyplňovat, aby tam nezela mezera. Je toho přirozeně hodně a na dlouho a vůbec, nicméně nemusíme vše mít hned, stačí po kousklách, že.. A nebijte mě ;)

 [169] Doubravka (editor) 16.07.2007 12:54  
ještě k tomu Jitru

pokud skutečně „v te knize je komplentni novela > http://www.legie.info/kniha/1459-walter-michael-miller-jr-chvalozpev-na-leibowitze“ bylo by dobré to tam (pro neznalce, jako jsme já ;-) asi uvést.

 [166] knedle (editor) 16.07.2007 00:20  

@SLIM[161]: je v tom vyuzivana urcita JS knihovna, nemas treba uplne vyple javascripty ve svem FF? jde ti treba hlasovani?

 [165] knedle (editor) 16.07.2007 00:17  
jsem tu zpet (po tydenni dovolene)

@Gwin[123]: ano, striktne jen knihy CZ ci SK  – databaze by nesla udrzovat… (musel bych to spustit v anglictine a tim mu zajistit vice „rukou“, ktere by jej pomahaly rozsirovat a udrzovat

@SLIM[150]: ok, ok, mrknu na to – nejde ti to ve FF – jake verze ? 2 nebo 1,5?

@Doubravka[125]: knihovna – ebook – original by nebyl problem, jak vsak jednoduse pridat knizni original, to zatim nevim – zkusim popremyslet (jsou tam urcite vazby, ktere je nutne mit a zde by nebyly)

 [164] SLIM 15.07.2007 22:34  
Knihovna 3

Tak nejde to ve firefoxu,v Ex­ploreru se dostanu k formuláři komplet ,ale když už chci knihu vložit píše nějakou chybu URL.No dám ještě dotaz na nějaký počítač.fórum.Pokud někdo ví tady…

 [163] makakuk (editor) 15.07.2007 08:13  
Doubravka

Dík za příspěvky, zařadil jsem to a v diskuzi pročistil, tak se nelekj, že už to tu není:-)

 [161] SLIM 14.07.2007 21:55  
Knihovna

Tak to vkládání nerozjedu.Taky nejde Link ke knize aj.Jak jsem psal když kliknu okno ztmavne a objeví se ten běžící kroužek.Když klknu znovu objeví se Formulář k přidání knihy do knihovny/Nebo formulář k přidání linku./ovšem to je prázdný a nedá se s tím nic dělat.Před týdnem jdsem přeinstalovával comp,nechybí mi třeba nějaký kodek neboi něco?Dělá to ještě někomu?

 [151] Doubravka (editor) 13.07.2007 21:06  

@SLIM[150]: Schválně jsem to zkusila a mně to funguje, tak nevím :( Obdelník mi funguje – normálně v něm vyberu vydání knihy a vložím..

 [150] SLIM 13.07.2007 20:40  
Nejdou knihy do knihovny 2

Vždy mě zmatvne okno a objeví se uprostře nějaký podlohlý obdélník indikující nějakou činnost,ale nic se nestane!

 [147] Doubravka (editor) 13.07.2007 19:12  
a zase

Tak snad naposledy, povídku Joanne Greenberg „Persistence of Memory“ samozřejmě lépe uvést pod názvem, pod kterým vyšla v češtině – tedy „Přetrvávání paměti“

 [144] Doubravka (editor) 13.07.2007 16:34  
Stella Gemmell ii

aha, Stella je druhá žena.. Co se stalo s Valérií? http://209.85.135.104/search?q=cache:YJMsjFdhqWEJ:troy.ben-ts.net/author.html+%22david+gemmell%22+valerie+stella&hl=cs&ct=clnk&cd=3

 [143] Doubravka (editor) 13.07.2007 16:28  
Stella Gemmell

Jsem zmatena. Všude na netu se píše o Gemmellově ženě Stelle. Já měla za to, že se jmenuje Valerie.. Ale jako spoluautorka (dokončovatelka) jeho poslední knihy se všude objevuje jeho „žena Stella“… Vyznáte se v tom někdo? Pokud je to vskutku Stella, mělo by se to opravit u něj v životopisu..

 [142] SLIM 12.07.2007 20:27  
Knihovna

Nějaký problém?Nejdou mi dát knihy do knihovny.Něco se měnilo?

 [139] FerryH (editor v době uložení příspěvku) 11.07.2007 22:41  

ja osobne zastavam take nazor ze je treba u tehle veci bejt opatrnej .. kazdopadne nekdy to sem patri … uz jsem prednedavnem daval jako ideu pro tyhle pripady takovej pomocnej filtr:

  1. davat sem tenhle zanr v pripade ze od tehoz autora je uz v legii zarazeno neco ze scifi nebo fantasy – z duvodu uplnejsi bibliografie scifi autora se me to zda oduvodnene (priklad: Soucek – tuseni stinu, velke otazniky etc etc)
  2. pripady kde kniha ma v sobe zahrnuto neco primo ze scifi… (priklad: Jitro kouzelniku a to ze tam je poprve v cestine uverejnena ta novela Millera, ktera je klasickej ‚poklad‘ svetove scifi)
  3. pokud v knize autor cituje analyzuje nebo jinak komentuje scifi a fantastiku … (takova kniha je pak dobra jako pramen pro studium k zanru scifi nebo fantastice)

Danniken je krajni pripad … urcite by se tam asi nasla nejaka ta citace primo scifi, ja to nikdy necetl dal nez po prvni knihu teda Vzpominky na budoucnost.. stacilo me to a byl jsem dost silne znechucenej mystifikatorstvim a drzosti v prekrucovani faktu … dejme tomu ze to ale sem patri… ale bral bych to jako opravdu uz krajni mez… spis uz za hranici – co sem nepatri. mno ale vetsina del uz tu od Danikena je … mazat to by bylo asi pitomost … jen bych si daval bacha na podobne veci pro priste … tohle je jen muj nazor … asi by to melo bejt vic diskutovane at je vic jasno co radit a co ne…

 [138] FerryH (editor v době uložení příspěvku) 11.07.2007 22:23  

:O)

 [137] Doubravka (editor) 11.07.2007 21:36  

@FerryH[135]: Však říkám, že nevím, nečetla.. Jen jsem mrkla na kosmas a tam to měli v kategoriích věda a záhady a tajemno či co, nicméně uznávám a kaju se, že nevím a pravdu má každý, kdo to četl. Mea culpa , mea culpa ;)

 [136] FerryH (editor v době uložení příspěvku) 11.07.2007 20:45  

jitro kouzelniku sem urcite patri !

 [135] FerryH (editor v době uložení příspěvku) 11.07.2007 20:44  

[133] Doubravka: „A Jitro kouzelníků? Další nebeletristické dílo..“ … nejdrive si prosim over informace … v te knize je komplentni novela > http://www.legie.info/kniha/1459-walter-michael-miller-jr-chvalozpev-na-leibowitze

 [133] Doubravka (editor) 11.07.2007 18:49  

@SLIM[132]: Já nevím, Däniken by tu snad ani být neměl (i když je), to už by tu mohl být kdekdo, píšící rádoby „vědecká“ pojednání o mimozemšťanech.. Fakt nechápu, co tu vůbec dělá, pokud omylem nenapsal nějakou beletrii.. A Jitro kouzelníků? Další nebeletristické dílo.. Píše se tam tuším o objevech alchymistů atp, co to má společného se sci-fi či fantasy? Pokud se tedy nepletu, nečetla jsem to, tak si nejsem jistá.

 [132] SLIM 11.07.2007 17:58  
Tak co tím bude?

Příspěvek 108.Tak jsem tam dal ty knihy a nic!Tak budou se sem dávat nebo ne?Dokonce i ten Däniken tu už je..

 [126] Doubravka (editor) 10.07.2007 20:23  
aha

Koukám, že už to tu někdo nadhodil.. Nechci ale přidávat knihy, které česky nevyšly, jen ten čudlík, aby šlo přidat do knihovny i originální verzi bez specifikací, koneckonců by se to mohlo hodit.. Hu?

 [125] Doubravka (editor) 10.07.2007 20:21  
knihy v originále

Jen dotaz – nešlo by (a byl by vůbec zájem?) umožnit přidávat do knihovny i papírová a elektronická vydání knih (v této databázi) v originále? Tedy ne nějaké složité detaily (vydání, rok, nakladatel atp.), ale jen čudlík kniha/e-kniha v originále? Překlady častokráte nebývají nejlepší a člověk má rád možnost nahlédnout do původního textu a porovnat. Navíc by mi to podstatně rozšířilo knihovnu (muhaha ;) a mnozí zde by mohli i uvítat možnost vyměnit si e-knihy v původním jazyce. Jednalo by se samozřejmě jen o knihy, které již v češtině vyšly, byl by to jen takový malý bonus.. Co vy na to?

 [124] makakuk (editor) 10.07.2007 15:26  

@Gwin[123]: knihy nebo povídky

 [123] Gwin 10.07.2007 14:43  

Jestli to tedy chapu dobre, tak zde nemohou byt ani autori, jejichz knihy nikdy cesky nevysly?

 [122] makakuk (editor) 10.07.2007 08:29  

@avatar2[121]: Je, ale ta první vyšla dvojdílně, tak se to těžko dává dohromady.

 [121] avatar2 (editor) 10.07.2007 08:01  
Imagika

Cau, rekl bych ze dnes pridana Barkerova Imajika bude jen nove bydani (a mozna jiny preklad) starsiho dvoudilneho Imagika. Zkontrolujte to prosim. At nejsou zmatky.

 [120] makakuk (editor) 07.07.2007 14:08  

@Gwin[119]: Tuším že ne – jde o databázi česky resp. slovensky vydaných knih

 [119] Gwin 06.07.2007 23:01  
Anglické knihy

Můžou zde být i anglické knihy (resp. jiný jazyk), které česky vůbec nevyšly?

 [118] FerryH (editor v době uložení příspěvku) 06.07.2007 17:35  

@makakuk[117]: ne! knedle oslovil privilegovane decka :O))

1282283284285286287288289290291poslední 29211647 příspěvků celkem
Po diskuzní stránkách se můžete pohybovat také pomocí šipek na vaší klávesnici:
stránka starších příspevků = šipka vpravo
stránka novějších příspěvků = šipka vlevo


WebArchiv - archiv českého webu