RSS / komentáře

Poslední přidané komentáře

12345678910poslední (623)24889 příspěvků celkem
povídka: Rudá jako nach - Kiernan, Caitlín R.
vyšla v: XB-1 2016/10
yerry | ** | před 3 hodinami

Upírčina s vyššími umeleckými ambíciami. Mierne lyrický text ani téma ma príliš neoslovili…

povídka: Červená věž - Ligotti, Thomas
vyšla v: XB-1 2016/10
yerry | *** | před 3 hodinami

Atmosférická poviedka o jednej strašidelnej továrni a bizardných výrobkoch z nej vychádzajúcich. Text mal patinu a niesol sa v duchu starých dišpút. Viac opis ako dejovosť…

povídka: Halíme kouřem záři severu - Barron, Laird
vyšla v: XB-1 2016/10
yerry | *** | před 3 hodinami

Družica vypustená do vesmíru sa vráti skôr ako ju vypustia a neprichádza len tak naprázdno… Mix Heinleina, časovky a prvkov hororu. Od Barrona som čakal viac, ale nebolo to zlé…

kniha: Drak Jeho Veličenstva - Novik, Naomi
trudoš | ****1/2 | před 2 dny

Dalo by se říci že Naomi Noviková navázala na tradici slavných románů Anne McCaffreyové. Její draci i jezdci se příliš neliší od těch z Pernu, snad jen, že komunikace neprobíhá telepaticky, ale ústně. Noviková ovšem nekopíruje, namísto toho si vytváří vlastní svět s osobitým kouzlem v duchu klasických dobrodružných příběhů Patricka O'Briana či C. S. Forestera. Lodě jsou pouze vyměněné za draky, přičemž hierarchie osádek zůstává stejná.
Silnou stránkou autorky je schopnost vtáhnout čtenáře do děje. Často se neubráníte smíchu při sledovaní ztřeštěných dračích kousků, takřka ucítíte hvízdaní kulek při leteckých bitvách nad modrými oceány a spolu s jezdci prožijete radost z létání a úžas ze závratných výšin blankytného nebe – vše je živé, zábavné, skutečné. Díky jednoduchosti a svěžesti si vás spisovatelka získá daleko snadněji, než by se jí kdy povedlo zdlouhavými podrobnostmi. Podle mě jedna z nejpovedenějších dračích sérií posledního desetiletí a jen doufám, že další díly to nepokazí.

kniha: Děti času - Tchaikovsky, Adrian
gokudo | ***** | před 2 dny

Konecne po letech zase poctivy sci-fi roman.

povídka: Hladové dcery lačných matek - Wong, Alyssa
vyšla v: XB-1 2016/10
yerry | ** | před 3 dny

Autorka sa snažila navariť guláš z navzájom trochu nekonzistentných surovín. Štipky Lovecrafta (ten by sa z tohoto textu asi obrátil v hrobe a zoslal na autorku zopár čiernych môr z temných zákutí vesmíru), riadnej dávky genderovej korektnosti a to všetko zahustené v štýle urban fantasy. V poviedke sa síce grcia pomerne často do zaváraninových pohárov, ale keďže môj žalúdok je pomerne stabilný, len konštatujem: nič moc…

kniha: Šestá hlídka - Lukjaněnko, Sergej
Methat | *** | před 3 dny

Poslední hlídka zostáva stále neprekonaná a zatiaľ posledná kniha z Hlídky maličko kríva. Celú knihu sa nič v podstate nedeje, Anton hľadá, z koho pozostáva šiesta hliadka a záver a rozuzlenie celej apokalypsy je napísaný na pár strán.

Dialógy medzi postavami už neboli také humorné a odľahčené, pôsobia vážnejšie, pretože nám Antom zostarol a získal skúsenosti a už to nie je žiadny bažant. A k tomu sa dozvieme, kto je Antonov dedo. Pri konci som našiel v preklade nejaké chyby.

Aj pre všetky spomínané nedostatky sa kniha číta opäť výborne.

povídka: Vybrat si cestu - Hrdlička, Lukáš
vyšla v: XB-1 2017/02
quinnet | ** | před 3 dny

Bèčkovè sci-fi v negatívnom zmysle slova. Strašne ma štvali postavy a ich charakteristika, v deji boli isté nelogičnosti a celkovo som tomu celému neveril. Prospektori hľadajúci neuveriteľne bohatý zdroj energie narazia na záhadnú formu života.

kniha: Alfa - Correia, Larry
trudoš | ***1/2 | před 4 dny

Je to jiné. Nemůžu říct, že horší nebo lepší než předchozí díly, protože tentokrát pojal Larry Correia vyprávění úplně jinak. Scénu opustil Owen Zastava Pitt a hlavní roli převzal Earl Harbinger, což má logiku, vzhledem k tomu, že příběh se týká primárně jeho vlkodlačí podstaty. Bohužel s Owenem zmizela i sympatická ich-forma, ale především autorův příznačný humor. V rámci změn tak pro mě akční podívaná ztratila svůj glanc.
Jenže zase nemůžu říct, že by šlo do háje úplně všechno. Jakmile člověk uvykne sušší tónině románu a přehlídne těch pár slabších pokusů o legraci, zjistí, že zápletka má docela chytlavý koncept. Městečko uprostřed ničeho, v osidlech krvelačných bestií, přičemž lidské životy může zachránit pouze jeden člověk… a není to Chuck Norris. Potud dobrý, v některých momentech až hororově dobrý, nemluvě o kreativním využití sněžné frézy. Jenže nakonec je z toho „jen“ béčková řezačka, ve které to sice báječně sviští, ale zvraty se zasekly někde v patetických devadesátkách.

kniha: XB-1 2016/09 - kolektiv autorů
yerry | *** | před 4 dny

Štandardné číslo bez extrémov či už pozitívnych alebo negatívnych. Zaujali ma tu dve poviedky: military scifi od ruského autora Andreja Livadnyj-a s názvom Setkání s Bohem a clockpunková poviedka s detektívnou zápletkou od českej autorky Elišky Feol Hřebenářovej Dáma, pro kterou se vraždí . U mňa dobré…

povídka: Dvojí krev - Nolčová, Olga
vyšla v: XB-1 2016/09
yerry | *** | před 4 dny

Text som pochopil ako antimilitaristickú akciu, vloženú do fantasy sveta, kde existuje mágia, čarodejnice musia bojovať na jednej zo strán, draci nahrádzajú lietadlá a obrnené povozy s výbavou zasa tanky. Autorka opisuje hrôzy vojny a halí ich do magického fantasy plášťa. Nebolo to úplne podľa môjho gusta, ale to je len môj problém, dobré… ;)

Ozubené kolečká a pliešky s detektívnou zápletkou. Nechýba akcia a prekvapenie. Ten koniec som úplne nezožral, ale text som zhltol ani neviem ako ;)

Sterilná nanobotická poviedka o jednom výlete do akejsi bubliny, v ktorej neprežije nič živé. Teda nemalo by, ak by nanoboti nemali svoju vlastnú inteligenciu. Suchopárny text s ekologickými črtami a nie veľmi uveriteľným námetom… Moc ma to nebavilo…

povídka: Setkání s Bohem - Livadnyj, Andrej
vyšla v: XB-1 2016/09
yerry | **** | před 4 dny

Ak čakáš ruské zádumčivo-psychologické dielko, v ktorom sa to ťahá ako naolejované makaróny a chceš to z tohoto dôvodu odložiť stranou, ZADRŽ! Budeš milo prekvapený. Toto nie je psychologický traktát ale reč odložených, dávno zabudnutých, poničených no stále funkčných bojových strojov s vlastnou umelou inteligenciou. Na ich planétu sa práve znáša jedna ľoď. Obrovský bojový stroj zbystrí pozornosť a svojou poslednou kamerou zacieli a čaká na svojho Boha…

Akčné a veľmi dobré…

kniha: Legie - Sawyer, Jamie
biafra | ** | před 4 dny

První díl se mi celkem líbil, tento už mnohem méně. Děj je velmi řídký, velmi mocně vyplněný vatou. Něco pořádného se v zásadě děje jen na začátku a konci, jinak hlavně sledujeme duševní svět hlavního hrdiny a jeho sebelítostivé rozpoložení, které Sawyer popisuje sentimentálně, neumětelsky a kýčovitě („ach, jak ji miluji, ach, ach, ach“). Nejsem zastánce toho, že v dobré knize musí být hlavní hrdina vždy sympatický, ale Harris je mimořádný idiot, resp. špatně napsaná postava. Řada věcí není vysvětlena, smysl některých dlouhých pasáží není vůbec zřejmý (ano, asi fakt jen vata). Knížka na mě působí jen jako doklad výdělečného psaní uměle natahovaných sérií. Dobrý autor, jako třeba Asher, by z celé trilogie nejspíš udělal jeden kratší román.

kniha: Letopisy zlomu - Perumov, Nikolaj
trudoš | **** | před 5 dny

Lidé jsou horší než krysy. Ty alespoň zamořují zem bezmyšlenkovitě, podobně jako virus napadá organismus. To člověk si svět uzurpuje promyšleněji. Je-li za vrchem neznámé území, musí být jeho a je-li obsazené, je třeba protivníka zničit a zotročit. Tahle taktika procházela Melynské říši po tisíce let. Padli elfové, trpaslíci, orkové, půlčíci… Jenže tomu je teď konec. Dosti krvavý, dlužno podotknout.
Letopisy zlomu představují rozsáhlé dílo, které uhrane jak komplexností, tak konvenčním přístupem k epice. Nouze není o strhující magické souboje, ani brutální válečné scény, nemluvě o tajuplných proroctvích a hrozbách z jiných světů. Stinnou stránkou je, že když přijde na cestování skrze reality, člověk se v tom snadno ztratí. Nik Perumov každopádně neopomíjí své kořeny a dokáže do klasických fantasy kulis zasadit hororové motivy v té nejlepší tradici ruských bylin. Originálním způsobem přitom staví lidskou rasu do role bezcharakterních uchvatitelů, jimž zkázu pomalu i přejete. Nádhera.

kniha: Totem - Morrell, David
Madam Brbla | ***1/2 | před 5 dny

To se takhle moje mamka vydala do knihkupectví, přičemž asi od někoho zaslechla, že David Morrell je uznávaný spisovatel a koupila „Totem“. Těžko říct proč sáhla zrovna po hororu, už se jí bohužel nemohu zeptat. Každopádně o pár dní později s kyselým až štítivým výrazem předala knihu mně, své krvelačné ratolesti. Byla jsem tehdy nadšená, moc jsem si napínavou četbu z prostředí amerických hor a pastvin užila.
Uplynulo 17 let a jak to tak chodí, dojmy se změnily. V hlavě se mi za tu dobu usadil věčně nespokojený kritik, který ochotně upozorní na snaživě rozpačitý úvod, jaký by člověk čekal u začínajího spisovatele – ovšem „Totem“ je autorův třetí román a tohle je navíc novější, přepracovaná verze. Po několika desítkách stran nabere děj na obrátkách, představí se hlavní hrdinové a neodbytnému kritikovi přijdou navzdory celkem úspěšné snaze o hlubší psychologii dost archetypální: přivandrovalý správňák šerif, patolog s poněkud nezdravou minulostí, na chlastu závislý reportér z velkoměsta a samozřejmě nesmí chybět despotický starosta. Do sbírky hollywoodských klišé se v této reedici naštěstí nedostala žádná femme fatale, volejme hallelujah! Svůj okamžik slávy si užije i několik vedlejších postav (veterináři, policisté atd.), z nichž mě nejvíce mátl navrátivší se rančerův syn, u kterého Morrel opakovaně zapomínal, že po téměř čtvrt století od jeho odjezdu už nejde o žádného mladíka.
K nejvýraznějším negativům patří závěr, bezradný, uspěchaný, podkopávající logiku předchozích událostí. Po celý román je hrozba zobrazována na úrovni instinktivně reagujících, agresivních zvířat, ta však ke konci zničehonic začnou používat lsti, oheň, zkrátka chovat se inteligentně a cílevědomě.
„Totem“ není špatný horor, většinou se četl hladce a má své velmi dobré pasáže. Akorát by neuškodilo omezit některé stereotypy, ujasnit si věk aktérů a určitě doladit finále, to bylo vážně odbyté, plné mezer. Za zmínku ještě stojí předmluva, obsahující spoilery, takže ji doporučuji spíše jako doslov. 71%

povídka: Pohádka o sisce Klitorce - Tesáček, Michal
vyšla v: Kniha rozkoše a hrůzy
Lucc | *** | před 5 dny

Čistokrevné porno se špetkou poetiky, koček a jiných zvířátek. Nepobuřovalo mne to ani v nejmenším, podobnými žertovnými pitominkami si vyplňujeme s kamarády volné chvíle také a také používáme lehce historizující a děsně vážný tón. Ale jsme struční. Číst na desáté straně povídky v podstatě totéž, co na první, to je prostě otrava. Buď to chce více invence, nebo zamakat na postavách nebo na ději. Nebo všechno dohromady. Ale byl to experiment, chápu. Propadák rozhodně ne, např. na pornomrazíka to ale nemá ani v nejmenším. Průďové by se této povídce a asi celé knize měli vyhnout obloukem širokým několik světelných let.

Mimo fandom toto asi nikdo neocení. A já jsem spíš mimo… Povídce bych vytkl totéž, co dalším ze sbírky – autor (autoři) se příliš nechává opájet vlastní genialitou a textu je příliš. Znovu a znovu se dozvídáme o ohrožení hrdiny, znovu a znovu se vrší „chuťovky“, ale méně je někdy více, což? Jinak ale celkem ok.

kniha: Plnou parou - Šust, Martin
trudoš | ***1/2 | před 6 dny

Maličko zklamání, v rámci atraktivních jmen a sympatického žánru jsem prostě zákonitě čekal víc. Což je možná trochu moje chyba, protože ze strany editora Martina Šusta jde o profesně skvěle odvedenou práci. Tradičně však narážím na základní rozdíl mezi řemeslnou kvalitou a vizuální degustací. A právě v tomhle ohledu antologie sází spíš na to druhé. Snad kromě zábavně burleskní povídky Marka Hoddra Mimova mumie je většina textů po imaginární stránce fantastická, jenže vyznat se v ději byl pro mě občas problém, nehledě na autorskou neochotu zakončovat příběhy nějakou tou pointou. Popravdě steampunk jsem nikdy nepovažoval za vyšší dívčí pro hrstku vyvolených, takže jsem se těšil na dobrodružné eskapády ze všech koutů realit, podmalované ozubenými kolečky a řáckou dávkou horké páry. Jenže ve finále mě uspokojilo cirka pět textů, což stran celkového rozsahu není právě mnoho. Zbytek literárně zajímavý, lehce náročnější na představivost, ale to je asi tak všechno, co jsem si z toho odnesl.

kniha: Obránce - Cherryh, Carolyn Janice
yerry | **** | před 6 dny

Po takmer 10. rokoch som sa odhodlal dočítať túto v češtine nedovydanú sériu i keď ma od toho odrádzal práve tento fakt. Autorka pritom píše ďalšie a ďalšie časti z tohoto univerza cudzincov naďalej ako na bežiacom páse.

Ďej psychologicko-sociologickej spaceopery pokračuje pozvolna ďalej. Rozdané karty sú tentokrát medzi Mosfeirou, Atevskou pevninou a pozemskou vesmírnou ľoďou, ktorá sa má vrátiť k neznámymi cudzincami napadnutej vesmírnej základni hlboko v tomto vesmíre. Na to však potrebuje palivo a zdroje. A práve tu vstupujú do komplikovanej mocensko-politickej hry Atevi so svojou komplikovanou diplomaciou, čo je presne situácia, v ktorej autorka nemá konkurenciu. Teda nečakaj ani po piatich zväzkoch nejaké strhujúce odhalenia a konflikt vesmírnych rozmerov. Pekne sa usaď, ukľudni sa trebárs formou dychových cvičení a vstrebávaj dej a jeho plynutie. Určité vyústenie alebo aspoň jeho náznaky očakávaj až niekedy v závere budúceho zväzku. To nie je spoiler, ale môj predpoklad. Jedno ti však môžem prezradiť, v tejto časti vesmírna ľoď určite vyštartuje :)

Text je trochu náročnejší na sústredenie. Pre zrovnanie: ak sa ti zdajú romány takého Stevena Eriksona alebo Roberta Jordana príliš popisné a rozvláčne, o tejto sérii ani neuvažuj a hlavne nie o tomto dieli. Ak ale chceš trochu náročnejšie čítanie, choď do toho. Mne u tejto autorky trochu začínajú vadiť niektoré postoje, inak som ale spokojný…

povídka: Ze všech možných světů - O’Connell, Jay
vyšla v: XB-1 2015/05
edo_nick | *** | před 6 dny

Začiatok celkom chytil. Postupne naberá obrátky až je koniec taký uponáhľaný, že som sa v skratkovitom závere stratil. Možno som len podvedome odmietol autorovu koncepciu hry. To žiaľ stálo poviedku minimálne *.

povídka: Přátelská invaze z Barnardovy hvězdy - Mls, Ivan
vyšla v: XB-1 2017/02
quinnet | *** | před 6 dny

Viac satira na súčasné dianie ako sci-fi. Pre naše národy je určite sympatické, že to schytávajú najmä Nemci, po celý čas som sa usmieval a súhlasne pokyvoval hlavou. V skrátenej forme by som si vedel predstaviť aj nejakú tú dramatizáciu do rozhlasu.

kniha: Oltář z kostí - Carter, Philip
trudoš | *** | před 7 dny

Nenáročný konspirační thriller, jehož plusem je čtivost. Vše ostatní už jde na vrub čtenářova vkusu a času. Philip Carter bohužel nelituje jediné vycpávky, kterou by mohl v příběhu použít, díky čemuž mu akční zápletka pro dvě stě stran nabobtnala málem na trojnásobek. Ohledně autentičnosti při zemi taky příliš nezůstal, přestože se bere smrtelně vážně. Práci si navíc zjednodušil vytvořením fádně kýčovitých postav, kterým prochází i ty nejkrkolomnější kaskadérské kousky, takže bez problémů zvládnou prakticky cokoliv. Podobné je to i s padouchy, kterých je tu požehnaně a každý jeden z nich je ztělesněním toho největšího zla. Naneštěstí jejich role v příběhu není moc uspokojivá, o čemž svědčí hlavně jejich odbytý skon.
Celkově na mě Oltář z kostí působil dojmem, jako by si autor nemohl vybrat, zda chce paběrkovat na Danu Brownovi, nebo Jamesi Rollinsovi. A ta kombinace obou mu na výbornou úplně nevyšla. Zabít čas s tím šlo ideálně, ale na vlastní místečko v knihovně to rozhodně nestačilo.

povídka: Pátý drak - McDonald, Ian
vyšla v: XB-1 2017/02
quinnet | ***1/2 | před 7 dny

Jedna zo slabších poviedok od McDonalda. Námet je v poriadku ale chýba tam komplexnosť jeho najlepších textov, i keď to by musel roztiahnuť príbeh na dvojnásobný počet strán. Zaoberá sa jedným pekným vzťahom dvoch ľudí v pionierskych časoch budovania ľudských kolónii na Mesiaci. A pomedzi to sa dozvieme čo to aj o samotnej kolonizácii. Pointa sa mi zdala dosť optimistická, takéto niečo by asi miestnym podnikateľom neušlo.

kniha: Liber Vitae - Houška, Tomáš
Vlask | *1/2 | před 9 dny

V první půlce nadějná urbanka s prostředím u kterého zaplesá srdéčko každého euroskeptika. Pak se to bohužel zvrhne v nesmyslné přepínání mezi minulostí a přítomností. Nakonec se to zcela zblázní, ztratí veškerou kontinuitu příběhu a dokonce i smysl. Poté následuje asi upoutávka na další zcela nezávislý příběh, která ovšem vůbec není rozvinuta a skončí dřív, než se vůbec může rozjet.

kniha: Un Lun Dun - Miéville, China
trudoš | ***1/2 | před 9 dny

Po několika románech plných deprese se China Miéville rozhodl šplhnout si něčím veselejším. Městská fantasy pro mládež Un Lun Dun je přitom evidentní poctou Lewisu Carrollovi (nebo Clivu Barkerovi, záleží čí svět za zrcadlem máte radši), takže si na ní pochutnají lidé jakékoliv věkové kategorie. A nejvíce samotní Londýňané, protože domácími kulisami je vyprávění přímo prošpikováno.
Dějová linka se točí kolem dvou kamarádek, jež se za tajuplných okolností dostanou do neMěsta. Zde se musí postavit stvoření jménem Smog, jehož jedinou touhou je vše živé spálit a pohltit. A právě Zanna a Beeba jsou těmi, kdo mají vše změnit. Jedna z nich je dlouho očekávaná Vyvolená a ta druhá… ta prostě koná, aniž by k tomu potřebovala nějaká proroctví.
Opět si tak člověk může užít autorovu potrhlou fantazii, tentokrát okořeněnou jeho vlastními ilustracemi, jež vůbec nejsou špatné. Zápletka je přímější a dějovější, na druhou stranu jí chybí jakýkoliv přesah, opomeneme-li tedy ekologicko-recyklační ponaučení.

kniha: Projekt Kronos - Bareš, Pavel
snop | **1/2 | před 9 dny

V zásadě se ztotožňuji s kolegou dva_mraky. Postavy zajímavé, každá kapitola taky, svět podivuhodný… jenom ten celkový narativní oblouk chybí. Když člověku teprve 100 stránek před koncem dojde, že je to stěží expozice nejméně trilogie, je něco špatně. Osobně to vidím spíše jako neschopnost ukočírovat děj.

Ale přesto to tak nějak odpovídá tomu podivuhodnému popisu na obálce, kde se píše, že jde o „vyzrálý debut“. Intenzivně vyzrálé, extenzivně debut.

kniha: Ďáblova obrazárna - Medek, Leonard
Lmslaver | ****1/2 | před 10 dny

Předchozí Dobrodruh 3 (Třetí triarcha) nastavil laťku hodně vysoko a Ďáblova obrazárna měla nelehký úkol, a i když se ji nepodařilo překonat trojku, tak se důstojně zařadila do této série. Čtvrtý Dobrodruh byl na první pohled rozdroben do několika povídek a novel, mezi delšími příběhy jsou vloženy povídky, kde ani známého hrdinu Franka Frantu nenajdete. Teprve až po přečtení celé knihy, vám všechno zapadne jako puzzle skládačka a vytvoří celkový obraz (téměř ďáblův) do jednoho celistvého příběhu. Leonard Medek opět dokázal uchopit a popsat ducha doby a poslat takřka čtenáře strojem času do Jižní Ameriky (a dalších zajímavých lokalit) roku 1916.

kniha: Napojení - Richards, Douglas E.
trudoš | ** | před 10 dny

Zklamání, ale ani ne tak kvůli průměrné osnově, jako spíš pro prachbídné literární řemeslo. Působí to jako amatérská prvotina, se všemi neduhy, které k tomu patří. Přestylizované postavy nemají s realitou moc společného a jejich jednání je zcela v moci tvůrce. Je to jeden supervoják vedle druhého, s duší geniálních vědců a citem pro poezii, to vše prošpikováno notnou dávkou nerdských popkulturních odkazů. Nemluvě o množství moralisticko-etických mouder, jež rozhazují plnými hrstmi do všech směrů. Kdyby mi bylo dvanáct, asi bych to žral i s navijákem, ale teď už mi to přišlo jen nudné. Přitom k zápletce výhrady nemám, usínalo se u ní dobře. Douglas E. Richards jede v duchu akčních filmů páté cenové skupiny a moc se nezabývá tím, jak otřepaně některé zvraty působí. Možná byl záměr nikoho příliš nepřekvapovat a naopak čtenářům dát něco, co slaví úspěch léta jinde. Nevím, ale bylo to krajně protivné a přímou úměrou to shazovalo těch pár chytrých myšlenek, se kterými autor dokázal přijít.

kniha: Tisícerá myšlenka - Bakker, Richard Scott
Madam Brbla | **1/2 | před 10 dny

„Tisícerá myšlenka“ je definována již svým názvem. Autor prakticky rezignoval na děj, třetí díl série je krátkým putováním, ve kterém všichni vedou filozofické či teologické disputace, případně různá obtížně pochopitelná šílenství hýčkají soukromě ve svých hlavách. Někdy záplava slov dává smysl, jindy jsem ty kydy v zájmu zachování příčetnosti nechala jen prosvištět dutinou lebeční.
Jo, taky se trochu bojuje a hodně šuká. Jestli jsem vás tím výrazem znechutila, knihy se nedotýkejte ani třímetrovou tyčí, protože probíhající perverzity obvykle nemají nic společného s milováním.
Pokud jsem v prvním díle chválila charaktery a ve druhém byla znepokojená, kudy se ubírají, ve třetím nezbývá než konstatovat: skoro všechny postavy nabraly směr prdel, sklouzly definitivně k tomu nejhoršímu, co nabízely. Velikášský psychopat se stal směšnou, politováníhodnou postavičkou, sebelítostivý čaroděj mě připravil o kousky zubní skloviny, podobně jako zmatená děvka, která neví čí je a s kým si to rozdat, nadrženého ufňukaného barbara jsem začala vyloženě nenávidět a nelidská parodie na Ježíše pro změnu zoufale nudila.
Přihodíme-li na misku vah celkovou neuzavřenost, kdy se banda fanatiků sice poprala o Pseudojeruzalém, ale temné síly ohrožující svět si dál spokojeně smilní, opravdu nemám důvod hodnotit vysoko. Do pokračování už bych tedy nešla, ne s touhle páchnoucí hromádkou nesympatických existencí. Potvrdila jsem si fakt, že jsou pro mě těžce stravitelné knihy, ve kterých nemám komu (a proč) držet palce. Závěrečnou encyklopedii jsem ignorovala, jazyk lámajících jmen a názvů jsem si užila dost i v hlavním textu. Milosrdných 50%, víc by ze mě nedostala ani ždímačka.
P.S.: Potrhaná křídla týrající vzduch jsem postřehla jen jednou, ovšem otravně často se někdo kdákavě rozesmál. A když násilnický barbar s očima obtíženýma svou vášní „bloudil neprošlapaným krajem“ v průběhu dlaňovky se slepcem, nevěděla jsem, jestli se mám chechtat, nebo hodit šavli.

Niet nad umelé končatiny a ďalšie časti tela. Čo tak umelý penis? Rozmery a tvar podľa vlastného výberu. Trochu citu však nie je na zahodenie, môže sa totiž stať, že pri dorážke skončíš až niekde v hrudnom koši svojej partnerky. Hrdina poviedky na cit teda veľa nedbal… Na odľahčenie dobré, aj ako jednohubka. Ale prečo reprint?

povídka: Den krakena - Swanwick, Michael
vyšla v: XB-1 2016/09
yerry | *** | před 10 dny

Ďalší štandardný text o Kapitánovi Ritterovi, jeho vlkovi a sirovy Tobym. Tentokrát sa im do cesty pripletie satanistická sekta a pätoro dievčatiek. Napriek štandardnému textu je riešenie prípadu trochu neštandardné. No a keďže väčšina prípadov z tohoto alternatívneho sveta štandardná nie je, tak ten neštandard sa stáva u tohoto autora vlastne štandardom. Jasné, nie?

kniha: V Kalábrii - Beagle, Peter S.
trudoš | **** | před 11 dny

Krásné téma a skvělá atmosféra, přesto se přiznám, že jsem u těch sto čtyřiceti stran dvakrát usnul. Trochu v tom hraje roli fakt, že mě motiv stárnoucího muže, co si nabrkne mladou laňku, zas až tak moc nebere, takže romantická linie příliš nedojala. Co naopak funguje fantasticky, je ústřední téma jednorožce, co přijde porodit na farmu zatrpklého bručouna. A přestože dějová zápletka nabídne zajímavý zvrat, naštěstí se nepromění v sérii kejklířských přemetů, takže vyprávění poměrně klidně plyne k finálnímu kataklyzmatu. Peter S. Beagle přitom dovedně pracuje s literární zkratkou, kdy nepotřebuje tisíce slov k vyřčení samozřejmého. Stejně tak je dobrý v poetice samotného slohu, díky čemuž je radost číst každou jednu větu. Navíc postavy si pro jejich obyčejnou lidskost zkrátka nejde nezamilovat.
Ve výsledku nabízí titul báječně nostalgickou novelku, ideální k darování zasněným slečnám, ještě neoperujících s pragmatismem všedního dne. S touhle knížečkou rozhodně žádné rande nepokazíte.

kniha: XB-1 2016/08 - kolektiv autorů
yerry | **** | před 11 dny

Veľmi dobré číslo, v ktorom kraľujú dve vynikajúce poviedky. Jedna zahraničná a jedna domácej proveniencie. To prvou je druhá časť sveta kývajúceho víru z pera Willa McIntosha Tanec s netopýří dívkou v zemi lazarů a ten duhý odpal odpálil svojou nočnomorovou hororovou schýzou Michal Sirotek pod názvom Neptej se na Tři . Na légii síce nie je hodnotená vysoko, ale autor nech nezúfa, doma nik nie je prorokom. Držím palce aj naďalej ;)

povídka: Nepřipojení a nekonvertovaní - Miklica, Tomáš
vyšla v: XB-1 2016/08
yerry | *** | před 11 dny

Civilizácia sa zmenila. Roboti sú plne integrovaní do ľudskej spoločnosti až získavajú väčšinu. Čo s človekom. Poviedka v znamení binárneho kódu bola dobrá…

povídka: Dedič ríše - Bella, Matúš
vyšla v: XB-1 2016/08
yerry | *** | před 11 dny

Fiktívna ríša, štipka mágie a dedič ríše. Autor sa mi zdá trochu nevypísaný ale napriek tomu to ušlo. Niečo pre Potterovskú generáciu…

povídka: Neptej se na Tři - Sirotek, Michal
vyšla v: XB-1 2016/08
yerry | ***** | před 11 dny

Nechápem to nizke hodnotenie poviedky tu na legii. Priznám sa, že nie som znalec hororov a možno preto asi nie som až tak zmlsaný. ale tento kúsok sa mi naozaj páčil. Malo to atmosféru a grády. Text ako veľmi pôsobivá nočná mora. Neodporúčam čítať pred spaním. Takže po bombách Skrze dráty a Somnus si tento text značím ako ďalšie nukleárne palivo…

povídka: Kaplanův odkaz - Torgersen, Brad R.
vyšla v: XB-1 2016/08
yerry | *** | před 11 dny

Po rokoch prímeria modlivky obnovujú vojnový stav. Situácia je však o niečo iná. Ľudstvo sa technologicky trochu posunulo vpred a zabrala aj „priemyselná špionáž“. Je tu však človek a jedna mariňáčka, ktorí chcú zachovať mier.

Poviedka je viac akčná ako Kaplanův asistent a myslím, že kvalitatívne a pútavosťou šla smerom nadol. Svoj pulpový nádych si však zachováva…

povídka: Hráči na vinici - Tem, Steve Rasnic
vyšla v: XB-1 2017/02
quinnet | ***1/2 | před 11 dny

Tom sa po jednej spackanej operácii stredného ucha prebudí po x rokoch v prítomnosti neznámeho mimozemšťana. Nerozruší ho ani tak fakt, že sa jeho patrón podobá na kukuricu, ako skôr skutočnosť, že po ľudskej civilizácii ostali len trosky. A v nich sa hrabú archeologické tímy vedene podobnými emzákmi. V poviedke sa toho veľa neudeje, hlavný hrdina skúr spomína na doby pred jeho ochorením, na doby veštiace pochmúrny osud celého ľudstva. Autor si šikovne vymyslel nedokonalý translátor, cez ktorý sa dá dorozumieť medzi oboma druhmi. Na pozadí prevláda pocit zmaru a drobná nádej na lepšie zajtrajšky. Poviedka na mňa zapôsobila dosť chudokrvne, niečo mi tam chýbalo, čo by pridalo príbehu viac na údernosti. Alebo nemám momentálne chuť na melanchóliu?

12345678910poslední (623)24889 příspěvků celkem


WebArchiv - archiv českého webu