Tagy

a jejich definice platící pro zařazování na tomto serveru

fantasy

Literární žánr zobrazující imaginární svět, který je založený na magii a mystice. Společenské zřízení bývá feudální a předtechnické, klíčovou roli v něm hraje i náboženství. Příběhy jsou plné magů, bájných stvoření (elfové, trpaslíci, trollové, draci, jednorožci) a hrdinů. Existuje mnoho podžánrů: Meč a magie; Hrdinská fantasy; Dark fantasy; Městská fantasy; Vědecká fantasy, Humorná fantasy …

sci-fi

(angl. science = věda, fiction = fikce). Žánr fantastiky zobrazující hypotetický svět, zkonstruovaný s využitím vědecko-technických znalostí. V české literatuře se můžeme setkat s výrazem vědecko fantastická literatura. Světy tohoto žánru jsou založeny na vědě a technice (lety do vesmíru, mimozemšťané, cestování časem, umělá inteligence, genetická mutace). Děj je často zasazen do vesmíru, budoucnosti či alternativní historie. Existuje mnoho podžánrů: Space Opera; Kyberpunk; Hard sci-fi; Military sci-fi; Steampunk …

horor

(angl. horror = hrůza, zděšení) má vyvolat pocit hrůzy, strachu a napětí. Často použivá SF&F prvky. Pokud je nepoužívá, tak sem nepatří.

box

Vyšlo jako souborné vydání několika knih v kartonové krabici - samostatně neprodejných.

divadelní hra

Kniha psaná formou divadelního scénáře (postavy s dialogy).

gamebook

Gamebook je kniha, ve které není čtenář stoprocentně vázán napsaným dějem, ale může si ho do jisté míry sám vytvářet. Jedná se tedy ve své podstatě více o textovou hru než o knihu. Volba vlastního příběhu je umožněna tak, že všechny odstavce jsou očíslovány a za každým odstavcem je na výběr z několika možností, včetně čísel příslušných odstavců. Volba je ovlivněna buď náhodou, nebo logickým úsudkem.

non-genre

Není SF ani fantasy, ale je zde ponechán proto, aby se to vědělo a nebyl sem zařazován znovu, protože něco (název, autor, nečí anotace a podobně) se zdají svědčit, že sem patří.

hry na hrdiny

Hra na hrdinov (ang. Role Playing Game, skr. RPG) je typ spoločenskej hry, pri ktorej sa hráči vžívajú do úloh imaginárnych osôb, alebo postáv, umiestnených do fiktívneho, alebo historického prostredia a snažia se ako tieto postavy konať. Daná postava môže, ale nemusí predstavovať virtuálnu reprezentáciu hráča (tzv. avatar), a hra umožňuje zdokonaľovanie schopností tejto postavy a jej rozvoj (hráč predstavuje určitú rolu). Zmyslom hry na hrdinov je vytvoriť pre hráčov umelý (neskutočný/virtuálny) svet, v ktorom môžu získať neskutočné schopnosti a zažiť neskutočné dobrodružstvá.

humorná

To hlavní, o co tu jde, je humor. Ať už to jsou většinou nezdařené parodie, nebo vtipně vyprávěné příběhy – cílem autorů je rozhýbat čtenářovy bránice.

poezie

Básnický text psaný ve verších, mnohdy též používajících rýmy.

akční

V knihe je veľký dôraz na akciu. Na súboje mečov a vrhanie kúziel vo fantasy alebo galaktických súbojov a vystrieľaných zásobníkov vo scifi.

dark

Dark (angl. dark fantasy = temná fantasy) fantasy hraničící s hororem nebo šířeji díla spadající zároveň do fantasy i hororu. Lze sem zařadit i horory o upírech nebo prostě jen temné a depresivní fantasy příběhy.

antiutopie

Antiutopie je myšlenka fiktivní společnosti, která se vyznačuje jednak zdánlivou, původně zamýšlenou rovností všech členů, ale především totalitní formou vlády. Je protikladem utopie.

romantika

V knize je výrazná dějová linie zaměřená na více či méně opětovanou lásku hlavní postavy (většinou ženy) a popis sexuálních aktů není vyjímkou. Typickým znakem je i rozbor vnitřních pocitů a zapovězená láska k nadpřirozené bytosti.

urban fantasy

Převážná část knihy se odehrává s městském prostředí a hlavní postava zde většinou hledá ztracenou osobu, předmět, popřípadě vyšetřuje kriminální případ. Typické zaměstnání je soukromý vyšetřovatel, ale může to být i policista, nebo člen podsvětí.

historická

Děj se odehrává v historickém období země. Často se setkáváme s významnými postavami z dějin, či mýtickými tvory.

alternativní historie

Knihy alternatívnej histórie sa zaoberajú častou otázkou: Čo by bolo, keby... Autori popisujú svety, kde sa historické udalosti odohrali inak ako v skutočnosti. Častou témou je víťazstvo Nemecka v 2. svetovej vojne.

meč a magie

Tímto titulem lze označovat i fantasy obecně, ale v užším smyslu se jedná o díla, která kladou důraz na meč, tedy na fyzické nebezpečí a akci. Narozdíl od vysoké fantasy jde jejím hrdinům více o vlastní prospěch než o abstraktní dobro.

hrdinská fantasy

Hrdinská fantasy sleduje osud hlavného hrdinu, jeho cesty, príhody a útrapy. Archetypom takého hrdinu je Conan.

cyberpunk

Dílo orientované na symbiózu člověka a techniky v silně globalizované společnosti. V kyberpunku hrají nezanedbatelnou roli informační technologie, počítače a zejména umělá inteligence. V příběhu obvykle jde o činnost hackerů v undergroundovém prostředí v nepříznivém kybernetickém světě. Vznik tohoto žánru souvisí s okouzlením naší „před-internetové“ společnosti kouzlem sítě, která spojuje celý svět. Ale dnes už se mnohé z představ kyberpunkerů stalo skutečností.

space opera

(angl. space opera = vesmírná opera) dobrodružství odehrávající se ve vesmíru obvykle na pozadí nějakého vesmírného konfliktu.

postkatastrofická

Apokalyptická a post-apokalyptická sci-fi je speciálním podžánrem sci-fi, který operuje s katastrofou, která postihne lidstvo. V případě, že se děj odehrává během této katastrofy či krátce po ní, ocitají se hrdinové žánru v mezních situacích, v nichž je těžké, nemožné, popřípadě krajně nevhodné (z hlediska přežití) dodržovat zvyky a morální zásady, kterými je vybavila civilizovaná společnost. Pokud se děj odehrává delší dobu po katastrofě, je v post-apokalyptické sci-fi popisovaná společnost na nižší technologické úrovni než společnost před katastrofou, která je buďto zapomenuta či nějakým způsobem mýtizována. Autoři se často soustředí na jimi předpokládané proměny civilizovaného chování v chování odpovídající drsnější situaci, odhaduji důsledky a dopady katastrofy na uspořádání společnosti a modelují (často i odlišné) strategie a taktiky jak se s nimi vypořádat.

pro děti a mládež

Detská literatúra je určená pre mladších čitateľov. Hrdinami sú často deti, ktoré sa ocitajú v iných svetoch. Niektoré knihy boli pôvodne písané pre deti a mládež, no stali sa populárnymi aj u dospelých. Opačným prípadom sú knihy napísané pre dospelých, ktoré neskôr prebrali deti (J. Verne).

utopie

Utopie (z řečtiny ú = ne, topos = místo) líčí alternativní model společenského uspořádání v pomyslné zemi. Právě díky umístění děje do neexistující či neznámé reality se řadí do fantastiky. Slouží obvykle k popisu, jak si autor představuje ideální společenské zřízení.

nonfiction

Díla představující se jako pomocná - příručky, průvodce, mapy, atlasy, ...

zombie

Musí být jako podstatný prvek.

podle videohry

definice

mimozemská invaze

definice

kolonizace vesmíru

definice

fantaskní

Žánr knih, které mají v sobě určité prvky fantastiky, ale pouze jako podružnou složku. Označovaly se takto knihy, které byly lehce do tajemna, ale né natolik, aby mohly být označeny jako horor a lehce do fantastična, ale nikoli natolik, aby mohly být zařazeny jako fantasy.

steampunk

Subžánr fantastické literatury, děj bývá zařazen do viktoriánské éry, do doby průmyslové revoluce, do doby okouzlení novými technickými vynálezy, ale i do doby kdy společenské poměry otřásají dosavadním řádem a mění jej. Typickými prvky kromě reálií viktoriánského období jsou magické stroje, létající města, složitá technologická zařízení poháněná párou apod. Časté je také použití reálných postav a alternativní historie.

cestování časem

Cestovanie časom zahŕňa témy cestovania do budúcnosti, návratov do minulosti. Častá téma je aj zmena budúcnosti prostredníctvom zvrátenia výsledku udalosti z minulosti (pr. vojna).

hard sci-fi

Podžánr science fiction charakteristický svým zaměřením na vědeckou správnost a přesnost. Termín hard SF byl poprvé použit Peterem Schuylerem Millerem v roce 1957. Původně se používal pro označení čisté science fiction ze zlatého věku science fiction, později se začal používat pro veškerou klasickou SF literaturu, která se opírá o poznatky tzv. tvrdých (hard) věd. Mezi tyto vědy se počítá: fyzika, astrofyzika, astronomie a podobné disciplíny. Nejtypičtějším příkladem hard SF je román Hala Clementa Těžká expedice. Autoři hard science fiction se soustřeďují na popis nových technologií, fyzikálních a astronomických jevů a jejich případných dopadů na okolní svět. Tak mohou méně ortodoxní autoři použít například cestování nadsvětelnými rychlostmi a popsat, jak by vypadal svět, v němž by cesta mezi hvězdami trvala pouhé měsíce. Autoři se snaží o konzistentnost svého díla se soudobými vědeckými poznatky. Dokonce i v alternativním vesmíru s odlišnými přírodními zákony se autor tohoto žánru literatury bude snažit o věrohodnost takového vesmíru. Příkladem je Stephen Baxter

fanzin

Časopis vydávaný fanoušky převážně sdruženými pod SFK (Science Fiction Klub), zejména v době do roku 1990. Nejde o oficiální tiskoviny vydávané profesionálními nakladatelstvími, ale o ryze amatérský tisk.

fanbook

Kniha (román/antologie/sbírka povídek) vydaná fanoušky(em) na vlastní náklady.

military

Podžánr sci-fi, kde hlavní linií příběhu je meziplanetární konflikt a jeho vojenské řešení. Hlavními postavami tohoto žánru jsou vojáci a podstatnou část příběhu tvoří vojenské operace – od potyček několika nabušených rváčů až po plasticky vylíčené střety meziplanetárních vojsk. V případě fantasy žánru je hlavní postava podstatnou část knihy vojákem v armádě, nebo se dílo zaměřuje bitvu několika armád, popřípadě celou válku.

audiobook

Knihy označené tímto tagem byly převedeny do zvukové podoby - ať už čtení textu, či rozhlasová hra aj. - je možné je tedy získat (CD, mp3 či jiný nosič, formát) a knihu si místo přečtění poslechnout.

detektivní

Detektivky mají zápletku založenou na zločinu, nejčastěji vraždě, po jehož pachateli, detailech způsobu provedení nebo motivu pátrá detektiv - může jím být jak profesionál, policista nebo soukromý detektiv, tak osoba se zcela jiným zaměstnáním. Autor musí postupovat logicky, aby čtenář mohl sledovat postup dedukce ze stop. Velmi časté je, že postava téhož detektiva vystupuje opakovaně v řadě děl jednoho autora.

literární teorie

Badatelská kniha zaobírající se žánrem, autory, popřípadě bibliografii.(Adamovič, Olša, Neff atd.)

podle filmu/zfilmováno

definice

spekulativní literatura

definice

New Weird

definice

duchové

Obsahuje prioritně duchy jakéhokoliv ražení.

upíři

Musí být jako podstatný prvek.

draci

Musí být jako podstatný prvek.

vlkodlaci

Musí být jako podstatný prvek.

omnibus

Více románů jednoho autora v jedné knize, často propojených sériovou hlavní postavou.

románové antologie

definice

dospívající

tzv. čtivo pro young adult, tedy dospívající čtenáře. Jde především o populární zamilované čtení o upírech, vlkodlacích apod. Hovorově tež o "čtivo pro puberťáky".

časopis

Periodický titul, který v daném roce ve shodné obsahové i grafické úpravě vyšel alespoň dvakrát a obsahuje z převážné většiny SF, fantasy a horor.

povídková sbírka

Soubor dvou a více samostatných beletristických děl jednoho autora, z nichž alespoň jedno spadá do oblasti fantastické literatury, vydaných společně jako samostatný knižní titul.

antologie

Soubor dvou a více děl různých autorů, z nichž minimálně jedno spadá do oblasti fantastické literatury, vydaných jako samostatný knižní titul pod jedním souhrnným názvem.
WebArchiv - archiv českého webu