RSS / komentáře

Poslední přidané komentáře

12345678910poslední (743)29713 příspěvků celkem
povídka: V radosti, s vědomím, co tě čeká - Pinsker, Sarah
vyšla v: XB-1 2020/09
jasonix | **** | před 18 hodinami

K takovým příběhům mi sedí archaický termín „jímavé“. :) Tak do tohoto „jímavého příběhu“ přestárlých manželů neodbytně prosakuje cosi nedořešeného z dávné minulosti, cosi jen zdánlivě pohřbeného v čase. Můj výsledný dojem osciluje mezi tím, jestli mě víc mrzí, že fantastický motiv nebyl více rozvinut, nebo jsem naopak rád, že se bez něj příběh skoro obešel (etických dilemat kolem armádních výzkumů se najde dost a dost i v našem profánním světě).

povídka: Oheň v žilách - Nayler, Ray
vyšla v: XB-1 2020/09
jasonix | **** | před 18 hodinami

Zdánlivě romantický příběh Romea a Julie v rurálně-vidláckých kulisách zemědělské planety. V dalším plánu ale předkládá jistou recyklaci dějin lidské společnosti: nevolnictví či spíš otrokářství, vykořisťování, lživá náboženství… A logicky také rebelie a krvavé převraty. Transponováno do prostředí, kde se prolíná Svět lidí a Svět robotů, každý se svými tradicemi a ikonografií. V neposlední řadě Nayler nabízí zamyšlení nad definicí lidskosti a lidství. Závěr překvapil a potěšil.

povídka: Monstrum - Kritzer, Naomi
vyšla v: XB-1 2020/08
jasonix | **** | před 18 hodinami

Musím souhlasit s Louzou. Na téma genetických pokusů i šílených vědců už bylo popsáno mnoho papíru i Megabytů. Naomi Kritzer se tradičního námětu zhostila se ctí. Do příběhu dostala napětí, exotiku i folklor (Číny), přiměřené vědecké pozadí (opravdu nesklouzává k hard detailům) a kromě mírné dávky úchylnosti sem navíc zručně projikuje vzpomínky z dětství a puberty osvětlující osobnostní zvláštnosti protagonistů.

povídka: Oči lesa - Nayler, Ray
vyšla v: XB-1 2020/08
jasonix | ****1/2 | před 18 hodinami

Synopse připomíná pohádku O kohoutkovi a slepičce, zasazenou do bizarního prostředí Skleníku nebo Slyšel jsem Zemi. V tomhle lese na vás smrt v podobě zubů a drápů číhá na každém kroku. A když si vytvoříš špatnou premisu, může tě to stát krk. Abys přežil, musíš pochopit! Povídka je z těch, jež v sobě koncentrují témata mnohokrát provařená, ale namíchané a dochucené je to se zručností a gustem zkušeného barmana. S dobrou gradací i nanodávkovanými vtipnými detaily – jako „udělená jména“. Pobavila mě Zjizvená omylem, Šlápla na úl, nebo Mrak byly včely.

povídka: Transport - Fritch, Charles E.
vyšla v: Ikarie 1990/06; Poutník č. 19
jasonix | ***1/2 | před 18 hodinami

Komprimovaná zpráva o postapo světě. Akční, dějem nabitá a trochu prvoplánová. Konglomerát témat jimiž postapo literatura překypuje. Jakoby JÁ, LEGENDA naruby. Čte se lehce a odsýpá. Měl bych jen patofyziologickou výhradu k fungování mutageneze. Mutant by vznikl až v dalších generacích po ozáření… ale podobné „autorské licence“ jsou běžné.

Už nízké hodnocení zde na Legii napovídá, že to nebude tuctová záležitost. A takové mě baví. :-) Tahle symbolická pohádka říznutá surrealismem je mi svou poetikou a nedospělým viděním blízká. No jo, já mám prostě slabost pro hříčky jako je Bradburyho „Čertík v krabičce“, Chytilové „Sedmikrásky“ nebo Nezvalovsko-Jirešovská „Valerie a týden divů“. Okouzlila mě personifikace předmětů i zvukomalebnost autorčina světa – Ohavná smrt, záhadný Temnolur, Sál pravdy a lži, Stíny… Tak ji tu trochu zvednu skóre.

Postava křižáka, vracejícího se po prožitých hrůzách, je trochu Bergmanovská. Stejně jako hledání odpovědí na esenciální otázky. Ovšem narozdíl od „Sedmé pečeti“ Darrell Schweitzer nezapře fascinaci estetikou a mytologičností svého oblíbence Lovecrafta. Výsledkem je jakýsi morytát křížený s moralitou a hororem.

kniha: Sklepení - Laymon, Richard
Strýček Biolit | ****1/2 | před 1 dny

Laymon je samostatná kategorie. Každá kniha je takovým bonbónkem za odměnu. Nejinak je tomu u jeho prvotiny – Sklepení. Absolutní brak plný zvrácenosti vyžívající se v nejnižších lidských pudech. Oproti předchozím knihám dávám o chloupek nižší hodnocení, neboť závěr se mi zdál uspěchaný a některé scény by snesly pár stran navíc. Kdo má autora rád, bude spokojen; kdo se s autorem seznámí skrz tuto knihu, bude buď unešen (a sáhne po jeho dalších – dle mého – ještě lepších knihách), nebo knihu rituálně spálí v ohni živeném očišťující solí.

Co – bohužel – stojí za zmínku (a na co už upozornil kolega přede mnou), je překlad a redakční práce. U jiných Laymonových knih to také nebyla žádná sláva, ale dalo se to. Angličtiny znalý člověk si často musel říci: „Tohle šlo přeložit jinak. Tohle je dvojsmysl.“ Ale dalo se to. U Sklepení je to ovšem katastrofa. Nebrání to četbě, nebrání to porozumění textu…„jen“ to šíleně otravuje. Kdo umí anglicky, bude místy brečet, kdo anglicky neumí, nabyde dojmu, že překladatel/re­daktor prošel lobotomií. A to je velká škoda – Laymon by si kvalitní překlad a dobrou redakční práci zasloužil.

kniha: Noví Kolumbové - Teichman, Josef
Sherudan | **** | před 1 dny

Na svou dobu velmi kvalitní a dodnes celkem čtivá kosmická sci-fi. Určitá naivita a vědecké nesmysly jsou odpustitelným produktem doby, naopak velmi solidní je psychologie postav. Také až překvapí úvahy o právu zasahovat do vývoje cizí civilizace.

kniha: Hod mrtvou labutí - Hübl, Ondřej
trudoš | **** | před 4 dny

„Emotikon pro potrat tehdy ještě nebyl vynalezen, a tak byla Nikol nucena sdílet svůj stav pomocí utrápeného nesmajlíku.“
Když to srovnám s komerčně daleko úspěšnějším Michalem Vieweghem nebo Patrikem Hartlem, tohle se dá číst a v některých momentech je to skutečně hodně chytré. Jistě, Ondřej Hübl v podstatě ryje stále do těch stejných lidí – především do závisláků na sociálních sítích, kterými okatě opovrhuje, ale alespoň to má nějakou fazónu a nepřipomíná to Kameňák Zdeňka Trošky. Je to cynik jak řemen, ale cynik, který má v mnohém pravdu, i když se nám ta pravda ne vždy musí líbit. Ale to už tak s cynismem obecně bývá.
Co mu úplně neříká pane, je kompozice. Kromě jednoho či dvou případů se jeho historky proměňují a větví, aby pak často skončily někde úplně jinde, než tematicky původně začaly. Fajn je, že se spisovatel neopakuje, v podstatě každá povídka je jiná, shodují se pouze profily jednotlivých protagonistů, kteří víceméně splývají. Až na tenhle detail jsem se bavil náramně.

kniha: Labyrint říše rozumu - Bauman, Milan
Sherudan | **** | před 4 dny

Krásná kniha s obrázky od Teodora Rotrekla. Vědecké poznatky v ní jsou mnohdy už překonané (taky je to staré 40 let), ale ve své době určitě přinášela nesmírně zajímavé informace. Nicméně sci-fi povídka v ní je zmatená a slabá a slouží opravdu jen jako odrazový můstek k jednotlivým kapitolám.

kniha: Citadela - Osadčuk, Alexej
snop | *** | před 4 dny

Standardní výkon, jen holt ty ruské antiutopické reálie vadí zase o trochu více.

kniha: Děti času - Tchaikovsky, Adrian
Majkl | ****1/2 | před 4 dny

To bola lahôdka! Veľmi zaujímavé scifíčko, ktoré ukazuje, čo sa môže stať, ak nástroj vašej zrýchlenej evolúcie nezasiahne svoj cieľ.

Možno aj rozumiem kritickým námietkam tu zverejneným, samozrejme, ľudské trampoty mohli byť kratšie a menej opakujúce sa, taktiež uveriteľnosť technických vynálezov a schopností obyvateľov planéty Kernovej bola občas na hrane. Na druhej strane tu máme nádherne vykreslenú evolúciu iného živočíšneho druhu, zmeny v myslení a vnímaní okolitého sveta, k zmyslu osemnohej existencie. Ľudská línia sa možno trochu točí v kruhu, ale to bol aj úmysel, ilustrácia ľudských chýb, ktoré sa neustále opakujú. Dejové línie sa nakoniec znova zákonite pretínajú v uspokojivom kon­ci.

Možno by sa hodilo hodnotenie solídnych 80%, ale po ďalšej dlhšej scifi pauze som dnes veľkorysý a veľmi spokojný. Naozaj odporúčam.

Kniha, ostře se lámající uprostřed dějového oblouku. První půlku sledujeme dceru Johna Cartera a její komplikované námluvy se šlechticem z Gatholu, kteří se dostanou do velmi zvláštního města ovládaném pavoukovitými bytostmi. I přes ujeté nápady s těly bez hlav je první dobrodružná půlka skvělá a má švih. Druhá část se odehrává v tajemném dosud neznámém dvojměstí, jimž vládne dobrý a špatný jeddak. Dvojice je zajata a princezna Helia vyhlášená jako trofej v místní poněkud svéráznější variantě šachu. Tady už počet postav roste a děj se zaplétá obvyklými intrikářskými křivkami. Na šachovnici se netráví rozhodně tolik času, kolik slibuje titul knihy, zato je tu hromada zrady, podivných charakterových obratů a deus ex machina postav. Nakonec vše končí impozantně a monumentálně, ale druhá půlka knihy mi pocitově přišla dvakrát tak delší, než ta první. Je fajn, že Burroughs našel nové postavy a má pár skvělých nápadů. Na stranu druhou místy šlape vodu a kniha ztrácí dynamiku. Za pozornost stojí mírně redigovaný prvorepublikový překlad doktora Jirky Macáka, který knize dává vyznění filmu pro pamětníky.

Až na dvě výjimky hluboký podprůměr. Největší problém jsou, vedle hrozné ukecanosti, pointy: někde jasné od první řádky, jinde naopak jako zatoulané z úplně jiné povídky, a někde… někde prostě žádné.

povídka: Císařský redux - Gerrold, David
vyšla v: Fantasy & Science Fiction 1997/06
Lucc | **1/2 | před 5 dny

Z nedostatku tagů jsem dal fantasy. Jde o přepracovanou pohádku o šatech však víte koho. Bylo mi jen líto odsudku chlapce, který křičel, a jeho otce. Vlastně nevím proč, do logiky to zapadá, ale nezralost je přece dětská vlastnost, tak nač hned ta příkrost. Však on se ten vhled a empatii doučí… Povídka je milá, není to hloupá, ale ani to není žádná darda. Přesně něco do vánočního čísla. Mohlo to být více poetické, hodnotil bych výše. Přílišná prozaičnost takovým kouskům neprospívá.

Jedna z nejzvláštnějších povídek, co jsem kdy četl. Stylistika je celkem krotká, ale obsahově je to podivnost. Fakta jsou servírovaná samozřejmě, ale jsou nečekaná a nesrozumitelná. A ty se čtenáři snaž. Jakoby šlo o mezinárodní, všem srozumitelný komplot, jen čtenář je mimo. Já jsem si z toho vzal asi toto: mimozemšťané mají na orbitě megahabitat a z něj vysílají jakési umělé posly, které nabízí výpomoc v domácnosti, protože nějakým mozkovým myšlením (© PČR) došli na to, že tak se lidem dostanou blíž, pod kůži, a oni budou souhlasit s jejich návrhem. Přijmou a podepíši… co vlastně? Prodají Zemi za pár korálků, jako indiáni Manhattan? Dostanou se do paměťové sondy jako když v Trpaslíkovi olízli obálku? Dostanou sílu odpustit? Jednat? Nezamrznout v nekonečné spirále sebelítosti a rezignace? Dostanou vhled do druhých? Téhle povídce fakt nerozumím. Už ten název je úplně mimo. Skoro pochybuji, že autor měl nějaký hlubší záměr. Možná chtěl jen napsat podivnost, aby o ní inteleguánští hnědopichové (© Verbal) mohli rádobymoudře plkat – a oni mu za to přišili Locus. Druhé čtení nutné.

kniha: Samarkand - Žamboch, Miroslav
snop | ***1/2 | před 5 dny

Klasický Žamboch, jak ho máme rádi. Vysloužilý superman, kterému někdo zabije psa… teda, chci říct, unese těhotnou manželku, takže musí vyhrabat nádobíčko a jít na to. Ve světě, kterému vládnou upíři a démoni a všichni jsou tak trochu monstra. Čte se to jedním dechem, akce od startu k cíli jen s malými odbočkami, děj uzavřený. Za mě dokonalá jednohubka na jeden večer.

kniha: Artefakt - Sawyer, Jamie
snop | ***1/2 | před 5 dny

Vlastně taková momentka z delší války. Hodně hrabání se v minulosti hlavního hrdiny, trochu záhad, hodně akce, ale víceméně to směřuje odnikud nikam. Celkem fajn se to čte.

kniha: Hněv draků - Winter, Evan
snop | **** | před 5 dny

Ale jo. Když pominu závěr, je to velmi dobrý „bildungsromán“, aneb jak se z Honzy stane Superman. Psychologicky jednoznačně pro dospívající, motivace jednoduché, postavy jednorozměrné, nicméně je to zábava od začátku až do konce. Závěr, kdy opouštíme klasické schéma „škola-cvičení-soutěže“ a přecházíme k „velkému světu“, je poněkud násilný, nicméně ono by jinak asi nebylo, jak navnadit na další díl.

kniha: Život válečníka - Němec, Tomáš
snop | ***1/2 | před 5 dny

Je dobré vědět, že jde o soubor tuším osmi povídek, ne jeden román. Celkem se mi to líbilo, trochu to připomíná Zaklínače, včetně toho, že povídky jsou řazeny chronologicky a v jistém smyslu na sebe navazují. Zprvu mi trochu vadila stylistika (zejména nešvar skoro v každé větě jmenovat protagonistu ve funkci podmětu: Sebasttyen vstal. Následně se Sebasttyen otočil… atd.), ale poddalo se to. Žádnou velkou bombu od toho neočekávejte, ani ve smyslu akce, ani ve smyslu nějakých hlubokých zamyšlení, ale blbé to není a takové to zaklínačsko-conanovské dobrodružství to přináší, takže za mě ok.

kniha: Aurora plane - Kristoff, Jay
Kaufman, Amie
snop | ***1/2 | před 5 dny

Nepatrne horsi nez prvni dil, zejmena kvuli konci, resp. jeho absenci. Hrdiny zanechame ve chvili nejvyssi krize… a cekame na dalsi dil. Ale i vnitrek knihy je trochu mene vydareny, zejmena kvuli vetsimu priklonu k vztahovce a take kvuli vetsi predvidatelnosti. A teda ten princip, ze deti muzou za ciny svych rodicu, je pomerne nefer.

kniha: Půl krále - Abercrombie, Joe
Lucc | ***1/2 | před 6 dny

Můj první Abercrombie. Doufal jsem, že to nebude až tak moc pro mládež, ale je. Autor vyšel dorostu vstříc velmi krátkými kapitolami, střídmou porci popisů a, a to mi vadí asi nejvíce, slabou motivací postav. Už samotný hlavní hrdina by se na všechno mohl vybodnout, ale žene se za přísahou dál a dál. O jeho souputnicich ani nemluvím. Ani svět není kdovijak složitý. Překvapilo mne, že první díl v podstatě uzavírá všechny linie a kdo se do dalšího už nepustí, nemusí litovat ztraceného času. Čte se to dobře. Je cítit, že Joe umí psát a má cit pro hezké a břitké (byť nepravděpodobné) dialogy, ale místy jsem se nudil a celkově mne Půl krále na zadek neposadilo. Mladí, určitě si pár hvězd přihoďte. Tohle je kniha na míru pro vás a může vám otevřít bránu ke kvalitnější fantastice.

Na Harlana naozaj priamočiara poviedka, navyše v nekompromisnej kvalite. Tu niet o čom, totálna klasika. Zrejme som to kedysi dávno čítal, keď je človek starší, tak tomu akosi viac rozumie, čo chcel autor povedať. A navyše mám deti v rovnakom veku. Popisovať dej nemá zmysel, všetky potrebné informácie sú v názve. Emócie vyšponované na maximum, nostalgia funguje i keď sme 50 roky v USA nezažili a iný koniec by poviedke skôr ublížil. Až sa mi nechce veriť, že to napísal tento autor.

povídka: Croatoan - Ellison, Harlan
vyšla v: Vrchol vulkánu
quinnet | **** | před 7 dny

Keďže paralelne čítam s Ellisonom aj Ligottiho, môžem skonštatovať, že v niektorých polohách majú k sebe literárne blízko. Aj tu dostávame do centra pozornosti hrdinu, ktorý síce v doterajšom živote žil naozaj plodným životom, ale vo vyhranenej situácii si cestu mestskou kanalizáciou naozaj užíva. Opis prostredia je klasicky výborný a bol som naozaj zvedavý ako to celé skončí. No a skončilo to naozaj nečakane, nebol som oboznámený s jednou najväčších záhad Severnej Ameriky, autor to skombinoval naozaj zaujímavo. Nehovorím, že logicky ale čert to ber. Poviedka to bola vydarená.

Výborná poviedka s divným začiatkom a úplne od veci koncom. Ani som sa nesnažil pátrať v niektorých inotajoch, čo tým chcel autor povedať, užíval som si plynulosť textu, návštevu na toaletách, nie naplno odprezentované fakty a prapodivnú geografiu našej Európy. Raz neviem či to bolo v Československu alebo v Rumunsku. Text má slušný rozmach ale autor opäť neváhal to celé ponoriť do poriadnej hmly nejednoznačnosti. Ale ako celok super.

povídka: Kňučení spráskaných psů - Ellison, Harlan
vyšla v: Vrchol vulkánu
quinnet | **** | před 7 dny

Život vo veľkomeste má svoje zákonitosti, buď sa prispôsobíš alebo máš kopec problémov. Vražda mladej ženy, sledovaná desiatkami bezmocne sa prizerajúcimi divákmi, štartuje príbeh hlavnej hrdinky. Začne sa dívať na mesto inými očami, nadviaže novú známosť a všetko akceleruje finále, ktoré kľudne môžem označiť anglickým weird. Ellison týmto ustupuje v zbierke od maximálnej psychadélie k jej miernejším formám.

povídka: Hříchy otců - Barker, Clive
vyšla v: Druhá Kniha Krve; Knihy krve I-III
louza | **** | před 8 dny

Povídka trochu vybočuje z eklhaftové brutality knih krve a předestírá spíše temnou poetiku, kterou nabízely Barkerovy pozdější knihy typu Imagiky. Příšer je tu sice dost, ale jsou ve své ohyzdnosti étericky krásné a to opravdové zlo tu zastávají lidé. Hodně pěkný text, který toho pro autora dost předznamenává.

Docela zajímavá premisa o ženě, která na prahu smrti získá zvláštní schopnost, jejíž výsledky použití jsou opravdu efektní. Je tu i pěkné rozvržení charakterů, jediné co chybí je výraznější motivace postav. Povídka tak degraduje do série bizarních vražd podkreslených strachem kdo bude další. Nápad i zpracování opravdu pěkné, jen to chtělo ještě trochu dotáhnout. Tohle by bylo možná i na román. Mírně promarněná šance.

povídka: Pekelný závod - Barker, Clive
vyšla v: Druhá Kniha Krve; Knihy krve I-III
louza | *** | před 8 dny

Běžecký závod s peklem o osud světa. Je to přesně taková kravina, jak to zní. Autor se vyřádil v hnusárničkách a text je plný rozpadajících se lidí, vyhřezlých vyhřezlostí a chutných nechutností. Ale zásadní text to není.

povídka: Příliš mnoho náhod - Eiden, Paul
vyšla v: Komnata hrůzy; Má oblíbená strašidla
Lucc | ***1/2 | před 8 dny

Slušná detektivka s nádechem thrilleru až hororu, ovšem bez fantastického motivu. Analytický mozek zvyklý na výpočet pravděpodobnosti bojuje s paranoiou. Autor napětí buduje pěkně, ale přehnal to s délkou, s ukecaností. O stránku kratší díky přesným redakčním zásahům a bylo by to fakt silné dílko.

kniha: Jako sama smrt - Hoza, Jakub
trudoš | ****1/2 | před 8 dny

Oproti předchozím knihám Jakub Hoza výrazně zjednodušil zápletku, což je za mě jedině ku prospěchu věci. Takový Hodný, zlý a úplnej sráč, v duchu tvorby Quentina Tarantina přičemž v závěru přijde ke slovu i starý dobrý H. P. Lovecraft. Absence jakékoliv nadsázky pak z téhle krvavé akční jízdy dělá adrenalinový zážitek, hodný Texaského masakru motorovou pilou. Zapomeňte na hrdiny bojující za čest a slávu, chránící slabé a utlačované. Tentokrát vás čeká panoptikum té nejhorší lidské lůzy, všemi prostředky bojující o přežití. Dvě stě šedesát stran tísnivé atmosféry, kdy jsou vypečení (anti)hrdinové pod neustálým tlakem blížícího se skonu.
Jedinou výtkou z mé strany je autorova zbytečná potřeba navázat postavou lovce hlav Nathaniela Darnsworna na předchozí tituly Theatre Macabre a Okovy osudu, se kterými má tenhle román společného asi tolik, co penicilín s kapavkou. Jinak bezkonkurenčně nejšpinavější fantasy, nemající v současnosti na trhu konkurenci. Příběh stejně temný, jako sama smrt.

kniha: Elantris - Sanderson, Brandon
Speedemon | **** | před 9 dny

Sandersonova prvotina, což je znát, ale zároveň jsou z toho cítit všechny jeho klady a zápory. Filmové tempo a scény posouvají děj plynule dopředu a postupné předkládání záhad a tajemství tlačí člověka k dalšímu čtení. Dá se tu najít spousta podobností a paralel k Mistbornu, včetně ne úplně oblíbených bálů, přesto se jedná o dobré čtení. Můj tip na konečný cliffhanger nevyšel, takže ho asi ještě nemám prokouknutého :)

série: Wetemaa
Michal931 | ***** | před 9 dny

Celá série ve mě zanechala hluboký dojem, pamatuji si že když jsem dočítal poslední stránky s vědomím že žádné pokračování není a nebude, tak mi hrozně bušilo srdce. Líbilo se mi že na konci každé knihy byl seznam a menší popis postav, takže když jsem nevěděl o koho jde, kvůli velkému množství jmen tak vzadu jsem se hned našel. Taky asi jako jediná (nevím o jiné) série na konci po skončení příběhu dovypraví osudy hl. postav, takže se dozvíte jaký měli život a jak zemřeli.

Vzrušující a komplexní hard SF, v níž si Egan dal práci představit nejen sofistikovanou posthumánní společnost, ale i zcela originální mimozemské organismy. Lidstvo tu nahradilo „translidstvo“, což nesouvisí s dnes tendenční transsexualitou (byť i zde je pohlavnost jaksi víc než relativní). Vše se odehrává ve zvláštním prostředí Diaspory, kde je čtenář často v nejistotě, co je realita skutečná a co ta virtuální. Společenství sebemodifikovaných postav připomíná Escherovský karnevalový rej. Jejich cíl: najít ve vesmíru život. Místo určení: planeta Orpheus, tajuplná hádanka, čekající na pochopení; obývaná obřími inertními formami života. Kromě vychytaných technologických a fyziologických detailů protkává autor příběh spoustou filosofických a morálních témat. Vše do sebe krásně zapadá, takže text sám připomíná jakýsi literární Wangův koberec. Pro mě bylo Eganovo hard pojetí už na hranici pochopitelnosti a srozumitelnosti. Líbilo moc, ale Diasporu (román, jenž z povídky vzešel) si ještě rozmyslím.

povídka: Dospívání v Karhide - Le Guin, Ursula K.
vyšla v: Science fiction 1995
jasonix | *** | před 10 dny

Autenticky se tvářící vyprávění dívky (dívky?) o iniciaci. Napůl rituální a napůl hipísácké orgie těchto humanoidů budí rozporuplné pocity: směs slavnostní okázalosti, svědivé trapnosti a pocitů tak intimních až jsem se skoro červenal. :-) Vzato kolem a kolem se to ale až na pár fyziologických odlišností (klitopenis, kemrování…) od lidské pubertální erotiky zas tolik neliší. Podobný arzenál strachu a úzkosti, ale i nedočkavosti, touhy a vzrušení. Povídka zasazená do hainského světa, napsaná s citem, můj šálek kávy to ovšem úplně není.

povídka: Nebe šedé čtvrtý den - Kubátová, Petra
vyšla v: XB-1 2020/09
jasonix | ***1/2 | před 10 dny

Jako agnostik jsem náboženství vždy považoval tak trochu za pra-SF. :-) Petra Kubátová do mimozemského prostředí zasadila obligátní hry mezi vládou a církví (rozuměj: mezi Mocí a Pravdou). Minipovídka, zručně poskládaná z biblických aluzí, si pohrává s tématem zodpovědnosti. Výpočetní technika mi tu ve spojení s církví roztomile evokuje Clarkeových Devět miliard božích jmen. Autorčinou devizou je kvalitní literární řemeslo. Nějak jsem čekal údernější pointu, ale všechny, co mě napadly, bych stejně označil za laciné :-) tak dobře, že takto!

povídka: Svíjející se chapadla dějin - Werkheiser, Jay
vyšla v: XB-1 2021/11
jasonix | **** | před 10 dny

Za symbolickým názvem (i když metaforickým méně než se zdá) se skrývá solidně rozehraná kritika antropocentrismu. (Pozor text může obsahovat částečně SPOILERY) Jde o filosofickou bajku, jako by parafrázující osud Galilea Galileiho, jenomže tady je tím, co otřásá světonázorem výzkum archeologický, nikoliv astronomický, a místo antropocentrismu jde o … nu o chapadlocen­trismus. Oceňuji, jak si autor vyhrál se specifiky fyziologie „postav“, jejich reprodukce, komunikace (sytě modrý smích, agresivní černá, opovržlivě blátivě hnědá). Spatřuji určitou podobnost s JEJICH MOŘEM, i když tam šlo o korýše. V pointě mi nejspíš něco uniklo. Nebo jsem jen čekal víc. Koukal jsem na netu i na originál a překladem to není.

povídka: Vlaštovky bouře - Nayler, Ray
vyšla v: XB-1 2021/11
jasonix | **1/2 | před 10 dny

Vždycky mě rozladí, když se nadějný příběh s tajemstvím a SF rekvizitami překlopí do poměrně prvoplánové ekologické agitky. Tentokrát o to víc, že Nayler vládne vypsaným stylem a že pocit vzrušení a napětí mi vydržel skoro až do konce.

kniha: Čtyři mrtvé královny - Scholte, Astrid
trudoš | **1/2 | před 10 dny

Astrid Scholteová cílí na dospívající čtenářky a nijak se tím netají. Mixuje přitom žánry detektivky, romance a fantastiky, v nichž dokáže zaujmout ideou a nenudit popisy. Atraktivitu navíc zvyšují jiskřící vztahy, které se neštítí i nějaké té LGBT tématiky. Sympatičtí hrdinové jsou pak naprostou samozřejmostí, ačkoliv propracovanějších charakterů by jeden pohledal. Zkrátka ideální kniha do školních lavic nebo na letní tábor – záleží, kde toho přečtete víc.
Má to ale svoje mouchy. Autorka jde do příběhu s takovým nadšením, že příliš nepřemýšlí nad všemi svými nápady a už vůbec se nenamáhá je dotahovat do konce. Množství motivů tak zůstává jen ve formě nejasné představy, která pod ostřížím zrakem přísné logiky rozhodně neobstojí. Vynahrazuje to atraktivní spád umocněný záměrným střídáním ich-formy a er-formy, třebaže platí, že jde spíš o účelový prostředek než stylistickou zručnost. Plus nějaká ta láska-páska pro náctileté a světový bestseller je na světě. Tedy alespoň v očích reklamy.

12345678910poslední (743)29713 příspěvků celkem


WebArchiv - archiv českého webu