RSS / komentáře

Poslední přidané komentáře

12345678910poslední (683)27315 příspěvků celkem
série: Černý Rogan
yerry | **** | před 17 hodinami

Zatiaľ tri knižky v ktorých autor pokračuje v príbehoch o Čiernom Roganovi a vlkovy Goryvladovi. Dej v nich autor posúva do obdobia tesne pred vznik Veľkej Moravy. Texty sú už vycibrenejšie a je v nich badateľný kvalitatívny posun autora vzhľadom na texty zo série Černokněžník. Napriek tomu svoj štýl tu nezaprie. Najviac sa mi páčil posledný zväzok Přízraky na Devíně . Možno je to spôsobené tým, že lokalitu poznám najlepšie :)

série: Černokněžník
yerry | **** | před 17 hodinami

Zaujímavá slovanská fantasy ľahšieho razenia odohrávajúca sa v druhej polovici prvého tisícročia našeho letopočtu. Romány z tejto série sa radia k autorovej rannej tvorbe, preto sú v nich prvky, ktoré autor neskôr vylepšil alebo opustil. Pôvodné texty boli čiastočne prepracované v neskorších vydaniach. Napriek tomu tieto romány boli na našom knižnom trhu ako Perúnové blesky alebo rany Velesovým kladivom. Koniec koncov, aj tá smrť môže byť docela sexy (Morena :)

kniha: Přízraky na Devíně - Červenák, Juraj
yerry | **** | před 17 hodinami

Zatiaľ posledný zväzok z autorovho pera o Čiernom Roganovi bol z tejto série asi najlepší. Dej sa prenáša na územie dnešného Slovenska do Nitry, Preslavy (Bratislavy?) a na Devín. Odohráva sa v období pred vznikom Veľkej Moravy, kedy sa schyľuje ku konfliktu medzi Nitrianskym kniežactvom a kniežactvom Moravským, teda medzi Pribinom a Mojmírom.

Opäť nechýbajú besy, čary, odťaté údy a crčiaca krv. Naviac tu autor už zakomponoval aj motívy začínajúceho kresťanstva. K tomu začínajúcemu kresťanstvu v tomto období by som mal výhrady (bolo tu totiž oveľa skôr), ale v medziach fiktívneho sveta je to v poriadku.

Veľmi zaujímavé oddychové ale aj čiastočne poučné čítanie…

Krátká povídka která končí humornou pointou. Ne že bych se smál jako pavián ale alespoň jsem se pousmál. ;-)

Velice jsem se těšil, že tady najdu vysvětlení povídky a podle hodnocení to vypadá, že nejsem sám kdo je zmaten. :-/ Povídka krátká, kulisy pěkné.

Velice koncentrované umění spisovatelské. Pointa funguje.

Opravdu povedený začátek a velice vhodně zvolená doba děje. Povídek které se odehrávají před rokem 1989 (konkretně 1948 – 1989) v naší SF moc není a zrovna teď si nemohu vzpomenout ani na jednu. :-/

kniha: Hráč - Banks, Iain M.
jirikk | ***** | před 3 dny

Silnější než předchozí díl Kultury. Na mě jakožto příznivce všech možných deskových her kniha zabírá dvojnásob, Banks má i po více než 30 letech stále co říct. Hra jako život a život jako hra, oba dva „koncepty“ jsou jedním a nelze je od sebe nějak rozplést či rozpojit. Velice silné, četl jsem jedním dechem.

kniha: Prašina - Matocha, Vojtěch
snop | ***1/2 | před 3 dny

Foglarovka, ktera si musela vypomoci scifi udelatkem, aby mohla znovuozit Stinadla. Misto letajiciho kola mame samotne ono scifi udelatko, misto klucici party holku a dva kluky, ale vyznenim, atmosferou, ryzi foglarovka. Je to mozna trochu brutalnejsi a strasidelnejsi, a o dost hure napsane (a na nekolika mistech hapruje logika), ale furt je to velmi citelne a dobrodruzne tak, ze to i dospeleho cloveka vtahne a nepusti.

Nevím, co si o tom myslet. Pokud už 3. díl je předzvěst klesající laťky, tak mě jímá hrůza z toho, co chce vlastně řešit autor v 6. díle. Autor se sice snaží vymýšlet stále nové a nové věci, ale celý děj nabírá neblaze repetitivní charakter. Když to čtete, tak si v zásadě uvědomíte, že je to furt o tom samým jako v předešlých dvou dílech – jediný rozdíl je v tom, že v 1. dílu byl Mahan v extázi z pár získaných zlatek, kdežto v 3. díle už se Mahanovi postaví tak leda z částek v řádu stovek tisíc zlatých.

kniha: Všechny tyto světy - Taylor, Dennis E.
minduton | ** | před 4 dny

Už notně nastavovaná kaše, je z toho cejtit, že Taylor toho už měl plný kecky. Děj v zásadě předvídatelný. Některé dějové linie jsou vysloveně vycpávkové, bez zjevného vlivu na hlavní děj. Jak je u trilogií obvyklé, nejlepší je 1. díl, další díly mají sestupnou tendenci v kvalitě vtáhnout čtenáře do děje. Dočteno v zásadě z povinnosti. V knize nejsou žádné přímé komunikační interakce s Druhými (tedy už žádné proslovy ve stylu „Vaše rasa nebýt potrava – ale být horší, být škůdce!“ – zkrátka se mlčí a to je škoda, to pepřilo notně děj), ani Medeiros (brazilská sonda) už necekne.

Slušná povídka v duchu HPL o postupujícím šílenství…nebo jen o postupujícím rozšíření smyslů?

Hezký pokus o přepsání jedné ze starších HPL prací z prózy do poezie. Hodnocení spíše za formu než za obsah.

Pohodová povídka akčnějšího ražení v duchu pulpových klasik ze třicátých let. I když rozsahem patří k nejdelším v knize, čte se skutečně rychle a hladce. Spokojenost.

povídka: Obroda - Woodworth, Stephen
vyšla v: Černá křídla Cthulhu 4
Strýček Biolit | **1/2 | před 4 dny

Práce na pět stran. Co k ní říct? Více než samostatné dílo působila jako prolog k románu, opět nic extra, nic, co by zaujalo.

Slušná povídka brakovitého ražení, která si na nic nehraje, ale zároveň ničím nepřekvapí. Souvislost s HPL opět záleží jen a pouze na benevolenci čtenáře.

povídka: Temný vykupitel - Murray, Will
vyšla v: Černá křídla Cthulhu 4
Strýček Biolit | ***1/2 | před 4 dny

Bez debat jedna z lepších prací v knize, která ukazuje, že pro kosmické obry nejsme ani otravní mravenci. Povídka mi připomínala film Počátek…skrz který jsem se zase dostal na jeho skvělou parodii v South Parku…a ke zjištění, že kdyby tajní vládní agenti zainteresovali skutečného odborníka na snění, jistého pana Kruegera, mohlo to vše dopadnout jinak…

povídka: Kult mrtvých - Gresh, Lois H.
vyšla v: Černá křídla Cthulhu 4
Strýček Biolit | **1/2 | před 4 dny

Zde mi opět jakákoli spojitost s HPL unikla. Problém je, že i jako „běžná“ strašidelná povídka nestojí Kult mrtvých za moc.

Jojo, proti kosmickým hrůzám člověk nemá šanci…a je jedno, jestli má k dispozici voskové válečky, nebo supermoderní vesmírné lodě. Spíše sci-fi než horor, ovšem ctící odkaz mistra. Druhá (a asi i poslední) povídka v knize, kterou si rozhodně stojí za to přečíst.

povídka: Trofej - Tem, Melanie
vyšla v: Černá křídla Cthulhu 4
Strýček Biolit | ** | před 4 dny

Další WTF povídka, tentokráte doplněná mírnou dávkou znepokojivosti. Opět – na mě moc zmatené, možná i umělecké, nevím.

Nápad dobrý, bohužel utopený v nezáživném a zdlouhavě nudném zpracování. Roli hraje současná podoba města Providence. Pokud bych jej (a jeho dnešní problémy) znal, třeba bych na povídku nazíral jinak, ale takto je to podprůměr.

povídka: Pištcova noc - Schwader, Ann K.
vyšla v: Černá křídla Cthulhu 4
Strýček Biolit | ***1/2 | před 4 dny

Nebýt závěru, hodnotil bych o něco lépe, ale závěr je takový Kingovský. Zajímavé naroubování mýtu Cthulhu na mytologii amerických indiánů, které i dává smysl. Jediná nevýhoda je, že se mi, bůh ví proč, stále vkrádalo „t“ do jména indiánského boha taškáře…

Neurazí, nenadchne. Snaha o rozšíření mýtu kolem Necronomicu, nic víc.

Jedna z WTF povídek v knize. Na mě moc zmatené, bez nějakého pevného rámce. Četl jsem snad před třemi dny a už nevím, o čem to bylo. Tak si udělejte obrázek sami.

Jako většina povídek v knize: napsané solidně, ale něco tomu chybí. Výprava po britském venkově má pěknou atmosféru, ale to je tak vše.

Solidní průvodce Prahou, za niž přidávám půlhvězdu. Autor tu zřejmě byl a podlehl kouzlu stověžaté metropole. Samotná povídka je průměr.

Zazvonil budík a lidstva je konec. Jedna z top prací knihy popisuje možný scénář propuknutí kosmických hrůz na Zemi.

Lehce nostalgické rozvinutí jedné z prací HPL. Povídka nespoléhá na děsivost, ale spíše na atmosféru, což se docela daří.

povídka: Artefakt - Chappell, Fred
vyšla v: Černá křídla Cthulhu 4
Strýček Biolit | *** | před 4 dny

Takový lehký nadprůměr, ničím extra výrazný, slušně napsaný, nijak originální, ovšem k rámci knihy patří k tomu lepšímu.

Pro mě zklamání a (co hůř) ztráta času. Nad absolutním průměrem drží knihu jen pár lepších povídek, jinak je to takové nemastné, neslané, vesměs nudné, byť řemeslně obstojně napsané, ale zkrátka žádná práce, kterou bych si výrazně pamatoval, žádná práce, u niž bych si řekl: „wow“. Některé texty s HPL nesouvisí takřka vůbec, jiné snad jen v tom smyslu, že je tam „něco z kosmu“. Vůbec bych se nedivil, kdyby v dalším díle byly povídky z universa Star Wars (No co? Je to o mimozemšťanech a vesmíru.). Tato křídla jsou, bohužel, vypelichaná a děravá…

kniha: Ikarie 1990/01 - Neff, Ondřej
Olša jr., Jaroslav
Polinius | ****1/2 | před 4 dny

Dávám nostalgických 90%. Jelikož právě dnes a nebo za týden a nebo tak nějak, by oslavila Ikarie 30 let výročí od prvního čísla. Kdyby někdo řekl, že je to časopis z 19. století tak jsem tomu schopen uvěřit protože sazba a tisk se od doby prvního čísla posunul obecně kosmickou rychlostí dopředu. První číslo je plné slepých uliček, jako byl román na pokračování a nebo komiks.

Dost dobrý námět na povídku, který není přelit až tak moc lahodnou omáčkou. Dnešní povídky v XB-1 mají často lahodnou omáčku ve které není vůbec nic a to dokonce ani příloha. (Předchozí komentář vyzradil úplně celou pointu) :(

kniha: Valkýry - Fabian, Robert
cvok | ***** | před 5 dny

První povídka nic moc zato ta druhá je ujeta že kdybych mohl dám deset hvězd z pěti konečně se Fabian po té slátanině Dies Irae probral a napsal něco lepšího :-) teď by mohl napsat preqvel o jednotce černého slunce ideálně ve stylu Mariňáku :-)

kniha: Hustej nářez - Kotleta, František
Madam Brbla | ***1/2 | před 5 dny

Dostat se mi „Hustej nářez“ do pazourů před dvaceti lety, profičela bych jím na vlně adrenalinu za jediný den a hned se nadšeně sápala po druhém dílu. Jenže to bylo v těch pravěkých dobách, kdy jsem chodila ostříhaná na ježka, nohy mi věčně smrděly v kanadách, ze stěn pokoje na mě sveřepě zíral Terminátor (a já zamilovaně na něj) a nebyla jsem spokojená s žádným filmem, kde nezněl randál palných zbraní, případně svištění čepelí. Teď už jsem relativně normální a stará. Relativně! Nesmrtelní hrdinové mě nebaví zdaleka tolik, ani když hláškují jako o život ve stylu Jana Bezzemka. A ten se opravdu snaží, aby na žádné stránce nechybělo několik vtipných (i méně vtipných) přirovnání.
Četla jsem „Cesty krve“, „Noční kluby“, „Vládce strachu“ a tak dále, bruntálský řezník mě stěží mohl překvapit. Zase tady máme upíry s jejich klany, emzáky s okupačními choutkami, nanotechnologie a jiné technologie, tuny vystřílených nábojů, hektolitry prolité (a vychlastané) krve, regenerační schopnosti, zradu a pomstu. Klasika. Na čtyři hvězdy by to stačilo, nenáviděným citoslovcům navzdory. Leč nejsem schopna se povznést nad množství laciného, obvykle bezúčelného porna. Při poslechu audioknihy se tyhle pasáže vhodné tak do Hustleru blbě přeskakují, takže odmáznu další hvězdu, sorry.
Bezzemek a hlavně jeho parta mi ke kardiu příliš nepřirostli, ovšem díky herr Gerhardovi ještě nedám Bratrstvu krve kopačky. Každopádně to bude chtít pár měsíců na odpočinek od extraodpočinkového kulhánkoidního subžánru. 66,6% (nebo odpad, pokud místo hrdého braku čekáte literaturu).

kniha: Protože je nás mnoho - Taylor, Dennis E.
dva mraky | **** | před 5 dny

S přibývajícím počtem Bobů a míst série získává ten správný vesmírný rozměr, jen se občas v těch Bobech trochu ztrácím. Bobiverzum je osídleno také řadou problémů, díky kterým se nenudíme, terraformace, sociální inženýrství u chlupatých mimozemšťanů, teroristi, sondy od brazilské konkurence… Nesměle, pomalu, ale přece se na scénu dostávají i lidé, kteří už přece jen nejsou ta úplně nesvéprávná přítěž a nedíváme se na ně až tak odtažitě. Nicméně pořád jim Bobové dělají chůvy na většinu úvazku. Technických detailů je spousta a tvoří nemalou část zábavy, ale občas mi něco připadne trochu krkolomné, což mi už vadilo v minulém díle. Třeba když se ukáže, že na Zemi zbyly pořád miliony lidí, které bude potřeba odvézt, čekal bych, že všechny základny v dosahu budou stavět transportní lodě, ale oni je staví jen na té vytěžené Zemi, takže se asi v budoucnu dočkáme nějaké té zápletky s tím, že planeta umírá a konec evakuace v nedohlednu. Nebo když je potřeba chránit primitivní mimozemšťany před dravci, používá se druh sondy, která dravce nárazem zabije a sama se rozbije taky. Palné zbraně Bob z principu nepoužije, protože výbušniny a tak se situace dramatizují nedostatkem těch sond, když by nebyl problém poskládat mechanickou projektilovou zbraň, která by umožnila jedné sondě vystřílet dvacet dravců, a bylo by po nedostatku. Ale to jsou detaily. Případnému pádu do rutiny se Taylor úspěšně brání nasazením Zlých Mimozemšťanů a dočkáme se i nějaké té bitvy. Teď jen nevím, co se stane až se potenciál opozice vyčerpá.

kniha: Proroctví o apokalypse - Mariani, Scott
marty63 | ** | před 6 dny

Nejslabší díl série. Čte se to sice dobře, má to spád, je to napínavé. Ale postava Zoe Bradburyové je prostě děs a hrůza. Dovedete si představit šestadvacetiletou, uznávanou vědkyni, která se chová jako puberťačka? Večírky, promiskuita atd.? Absolutně nevěrohodné.Od­dychové čtení to je prima, ale ten Zoein charakter vám fakt nebude sedět. Dávám 40% za to ostatní.

kniha: Prach snů - Erikson, Steven
skepsi | ***** | před 7 dny

Nádhera! Po relativně slabším Vichru smrti a tragické Dani pro ohaře je Erikson opět na vrcholu. Dokáže krásně vybalancovat poměr filosofování, akce, zvratů, odhalených/skrytých informací a je to pecka :). Měl bych snad jen jednu drobnou výtku, a to k uspěchanému závěru na posledních padesáti stranách – fakticky tyto považuji gradací děje za to nejlepší co jsem v životě četl… ale kdyby to mistr protáhl hlouběji do zbytku knihy, posunulo by jí to mnohem výš :)

povídka: Mezi Životem a Smrtí - Mertlíková, Věra
vyšla v: Zlato Arkony II
yerry | **** | před 9 dny

Ženská autorka sa v poviedke nezaprie. Napodiv aj napriek lyrickým vsuvkám, príbehu to vôbec neublížilo, naopak. Živa ako náprotivok Moreny je rovina, ktorú ešte Červenák nepoužil, ale to je jeho chyba, nie chyba autorky.

Poznámka: Niekedy sú tie zbytočné preklady českých autorov do slovenčiny (v tomto prípade Artis Omnis, 2013) a naopak dosť krkolomné. Strácajú na autentickosti a otrocký preklad mení význam niektorých slov, tento nevynímajúc :(

kniha: Zlato Arkony II - Červenák, Juraj
yerry | **** | před 9 dny

Zatiaľ čo sa predchádzajúci diel odohrával poväčšinou na pevnine, v tomto je to už len samotný ostrov Rujana. Mytologické prvky samozrejme nechýbajú, tentokrát som si však viac užil tie zo severského panteónu.

Autor tu trochu pritvrdil a dejové linky viac zamotal, čo príbehu prospelo. Zdá sa mi, že Roganov spoločník vlk Goryvlad má mierne navrch a odsúva samotného Rogana trochu do úzadia. Dejovo pokračuje román v zaužívaných koľajach, teda množstvo odťatých končatín, krvi, slizu, všakovakého maglajzu, smradu a samozrejme Velesových gulí a chlpatej rite nesmie chýbať.

Tento zväzok sa mi páčil o čosi viac ako ten predchádzajúci. Príjemné odpočinkové čítanie pre takmer všetky vekové kategórie ;)

kniha: Prach - Howey, Hugh
whack | **** | před 10 dny

Čakal som v tomto diely väčšiu komunikáciu medzi ostatnými silami navzájom. Nezodpovedané otázky mi aspoň zamestnali hlavu a mohol som si sám predstavovať, čo sa mohlo diať inde a čo sa mohlo diať potom… že koľkým silám sa podarilo bezpečne otvoriť otvor von, keď došli zásoby… že koľkí ľudia zo zbombardovaných alebo vypnutých síl prežili a či medzi nimi bola ďalšia Juliette, ktorá ich onedlho viedla cez mŕtvy svet na povrchu… a že ako panbožkári v hnedých handrách horia v zvonku zavretej miestnosti a kričia. Príbeh je ale opäť pútavý a aj celkom skľučujúci, knihu som nepustil z ruky.

Mimochodom, myšlienka príbehu nie je realite až taká vzdialená ako obdobie príbehu; výrazne depopulovať ľudstvo a navrátiť ho k pôvodnej koncepcii malých kmeňov zberačov a lovcov v objatí divočiny je koncept reálne existujúcej organizácie Gaia Liberation Front (len pre zaujímavosť).

Záver som vo výsledku vnímal celkom pozitívne, no na druhej strane, keby som bol autorom ja, niektoré veci by som pozmenil, niektorých ľudí by som nechal zabiť, niektoré situácie by boli vyriešené inak. Napriek tomu, že by som zároveň aj zachránil viac ľudí, sa nemôžem nezamýšľať nad otázkou: nebude vyzerať svet bez tých antikoncepčných implantátov o zopár storočí opäť tak, ako vyzeral v roku 2049?

12345678910poslední (683)27315 příspěvků celkem


WebArchiv - archiv českého webu