RSS / komentáře

Poslední přidané komentáře

12345678910poslední (679)27150 příspěvků celkem
kniha: Hloubení - Holdstock, Robert
Lucc | ****1/2 | před 6 hodinami

Chtě nechtě se musím přidat k louzovu komentáři, byť nejsem tak příkrý v hodnocení. Les mytág byl docela komorní a uzavřený příběh velmi pěkně předehraný novelou Les kostí. Lavondyss bylo rozšíření, prohloubení kladoucí akcent na mytologii, folklór, mystiku a osudovost. Hloubení je rozbředlé cosi. Podobně jako Lavondyss jde formálně o knihu dosti odlišných polovin. V první se odehrává komorní rodinné drama o ztrátě syna a odcizení manželů, navíc dovedně navazující na předchozí knihy. Už v něm ale prosvítají průzory do další méně povedené části, která se věnuje skupině „vědců“, kteří na stanici Stará dutá skála „studují“ les. Na rozdíl od koncepčního vědeckého snažení lesem fascinovaného Huxleyho a Wynne-Jonese v první knize však netouží ani tak moc pochopit les a jeho zákonitosti, ale spíše si chtějí pomocí nebo navzdory lesu vyřešit svůj problém (souboj s ďáblem, nalezení milované osoby, potvrzení teorií o určité historické době nebo osobě, …). Jsou jako banda hipíků. Ale nešť, to by se dalo přežít, obzvláště když jsou některé z těchto postav pěkně napsané (Lacan, Helena). Vadí mi ale, že Holdstock kvůli této koncepci tříští kompaktní příběh a ve svatém zápalu honby za něčím, co považuje za senzační, ohýbá jakž takž nastavená pravidla fungovaní lesa a ještě to drze přiznává: „Pravidla jsou pružná, a v tom to je.“ (Helena Silverlocková, s. 152). Zjevně mu toto bezvládí vyhovuje. Může se rochnit v metapříbězch a odbočkách, tu nechat vyrůst Strom masek a učinit z něj středobod, onde vyzkoušet osvěžení v podobě odbočky k argonautům, ke kterým se později vrátí v Merlinově kodexu nebo dokonce „vzkřísit“ George Huxleyho, o bezuzdných hrátkách s časem ani nemluvě. Hloubení je stále fascinující kniha, jen ji chybí sevřenost Lesa mytág a imho také mystičnost Lavondyss. Mystičnost nedořešeného boje se Šotkem a mnoha dalších nedořečených věcí (Gawain a obojakost dobra a zla, Daurogové, …) se mi nechce počítat. Podle mne postrádají osudovost a hloubku, perspektivu. Nebo je chyba ve mně. O odbytém závěru se mi ani nechce mluvit. Vlastně mi nyní připadá, že 9 hvězd je pro Hloubení až moc.

PS: Možná je škoda, že jsem si před cyklem Lesa mytág přečetl Artušovu smrt a ne Sira Gawaina a Zeleného rytíře.

kniha: Labyrint duchů - Zafón, Carlos Ruiz
trudoš | ***** | před 1 dny

„Pravda nikdy nebývá dokonalá. Pravda totiž vždy vyvolává pochybnosti a otázky. Jenom lež je na sto procent uvěřitelná, jelikož nemusí obhajovat, jak se ve skutečnosti věci mají, stačí jen, když zazní, co si přejeme slyšet.“
Španělský prozaik katalánského původu Carlos Ruiz Zafón dobyl svět románem Stín větru, na který později navázal tituly Andělská hra a Nebeský vězeň. Jednotlivé příběhy pak završil monumentálním finále, nesoucím název Labyrint duchů, ve kterém mistrně využívá veškerých triků, kterými dobrodružná literatura disponuje, včetně uhrančivé stylistiky. Je to rozsáhlé vyprávění a v některých momentech možná až zbytečně rozšafné, přesto člověk snadno propadne kouzlu tajuplné Barcelony, se kterou se v závěru jen těžko loučí. Přitom lze Labyrint číst i zcela nezávisle na znalostech předchozích událostí, protože ty tvoří spíš jen kulisu, než srdce komplikovaného příběhu. Ve zkratce – perfektně vystavěný román a zároveň nádherný závěr jedné z nejpodmanivějších sérií desetiletí.

kniha: Stín z času - Lovecraft, H. P.
louza | ***** | před 2 dny

V poslední části Lovecraftovy tvorby je jasně patrné jeho zrání. Autor se pouští do větších mytologických hloubek své práce, jeho fantaskní pojetí minulosti země nabývá jasných obrysů a vše je podtrženo už dokonale vybroušenou literární formou díky níž i ty tématicky slabší povídky je doslova radost číst. A sem tam stále přichází s novými zajímavými koncepty a nápady. Závěrečná fáze jeho tvorby tak definitivně podtrhuje jeho mistrovství.

kniha: Destrukce - Drescher, Alex
snop | *** | před 2 dny

Cim dele jsem se tim prokousaval, tim lepsi to bylo. Ale bohuzel ani na konci to nevyskocilo z prumeru zanrove skatulky. Tj. mraky mrtvych, neverohodna spiknuti, antiutopicky svet michajici vlhke sny a nocni mury volicu SPD. Postavy jednaji nelogicky (kuprikladu nesetresou pronasledovatele vicenasobnymi rychlymi skoky mezi svety), pravidla jsou nejasna (lze skakat ze sveta do sveta? lze otevrit branu kamkoli? Proc se neukryli v Australii?), psychologie pokud ne primo plocha, tak dost nevyzrala. Ale cist se to da. Vahal jsem mezi 50 a 60 %, prevazilo to, ze jsem to precetl za vecer.

kniha: Destrukce - Drescher, Alex
biafra | **** | před 2 dny

Drescher se vypsal. Ve srovnání s předchozími knihami už vyprávění ztratilo na klopotnosti a neobratnosti. Dialogy jsou svižné a vtipné, postavy sympatické i děj ubíhá horempádem, takže se kniha čte sama. Jediné, co mě rušilo, jsou autorovy politické vsuvky, které se na můj vkus až příliš blíží Okamurově demagogii. Hodnotím čtyřmi hvězdami jen proto, že plnou palbu si přece jen nechávám pro náročnější kusy.

Originální a poměrně netypický text jdoucí ve šlépějích Hor šílenství, kde autor odhaluje další velkou část dávné historie země, tentokrát z trochu jiného úhlu pohledu a jinýma očima. Perfektně odvyprávěné, hezké prolnutí linek minulosti a budoucnosti. V biografii možná trochu zapadlý, ale opravdu parádní text.

Absolutní klasika a esence Lovecraftiánství. Stíny nad Insmouthem popisující jedno velmi podivné rybářské městečko mohutně rozšiřují autorovu mytologii a straší zcela novým neočekávaným způsobem. Kultovní klasika mající na čtenáře větší dopad než samotná Chthulu povídka.

Hodně skvělá povídka s dobře zpracovanými referencemi na okolní autorovo dílo a super pointou v závěru. Je příjemné vidět, že Lovecraft i po letech psaní přichází s novými koncepty a má stále čím překvapovat. Co naopak nepřekvapí je jeho až hypnotická vypravěčská vyřídilka, která musí uhranout každého milovníka příběhů.

Celkem klasická povídka o zákeřném uchvácení moci v zemi v níž je Conan shodou okolností kapitán královské gardy. Hodně svižný a čtivý text rozprostírající se i přes relativní krátkost na větší časové ploše, který dobře pracuje i s jinými postavami než jen s hlavním hrdinou. Skvělá povídka.

kniha: Zlato Arkony I - Červenák, Juraj
yerry | **** | před 3 dny

Čierny Rogan sa v tomto pokračovaní presunie na územie dnešného severného Nemecka, ktoré vo svojej dobe ovládali Slovania. Toto územie ako jediné vzdorovalo kresťantvu najdlhšie a pohanstvo tu malo vo svojom závere charakter až štátneho náboženstva. Jedná sa samozrejme o ostrov Rujana a územia na pevnine okolo miest Štetín, Herborg, Gradec, Volgost a iné.

Sympatické je, že autor tu okrem slovanskej mytológie zakomponoval aj časť tej severskej – vikingskej. Čiže popri Svantovítovi spomenie aj Odina. A popri slovanskom podsvetí Nav, tu zaraďuje aj vikingský Helheim, z ktorého príchadzajú aj útočiaci aelfi. Červenák tu posúva históriu viac do minulosti a udalosti odohrávajúce sa v 11.- 12. storočí kladie na začiatok storočia 9. čo u fantasy nevadí.

Napriek deklarovanej zmene štýlu a písomného prejavu autorom vzhľadom na predchádzajúce zväzky o Roganovi, veľký rozdiel som nezaznamenal. Velesove a Perúnove gule v dialógoch pretrvávajú. Pravdou je, že novotvarov je v texte už pomenej ale aj vďaka tomu, že príbeh je určený predovšetkým mladším čitateľom, tak sa stále vyskytujú. Stále je to viac dobrodružná literatúra ako historická s vyššími ambíciami. A samozrejme stále sa to veľmi dobre číta…

kniha: Tři tváře - Sanderson, Brandon
Methat | ****1/2 | před 3 dny

Tri tváre Brandona Sandersona je zbierka troch poviedok, ktoré sú si od seba odlišné. Najviac ma bavili prvé dve, v poslednej tretej chvíľu trvalo, než sa príbeh rozbehol. V prvej poviedke – Cisárova duša, prevláda originálny systém používania mágie. K tomu sympatická hlavná postava, perfektne vystavaný príbeh. Kľudne by som si dal celú knihu postavenú na postave Šai.

Druhá poviedka bola napísaná podľa jednej mobilnej hry z iOS. Aj keď je príbeh neoriginálny, prekvapivo ma bavila. V Sandersonovom podaní by som sa do tohto sveta určite vrátil, no poviedka pôsobila ako úvod do oveľa rozsiahlejšej kni­hy.

Posledná poviedka Legion (Spousta mi ako preklad nesedí) mi pripomenulo seriál Sense8 od Wachowskích, ktorý som prednedávnom dopozeral. Tu sa jedná skôr o halucinácie, ktoré pomáhajú detektívovi s vyšetrovaním. Koniec mi prišiel veľmi rýchlo useknutý, opäť by som si vedel predstaviť dlhšiu knihu na toto téma.

povídka: Krvavá volba - Weber, Rastislav
vyšla v: Zlato Arkony I
yerry | ** | před 4 dny

Ak by sa jednalo o začínajúceho autora v dobe vydania, asi by som nejakú tú hviezdu prihodil. O začínajúceho autora sa však nejednalo. Poviedka odohrávajúca sa v Tatrách (ten názov našich hôr v dobe v ktorej sa príbeh odohrával znel úplne inak, ale to je len detail) síce obsahovala hlavné postavy Rogana a Goryvlada aj určité reálie z Červenákovho sveta (neviem do akej miery boli upravené redakciou) ale pôvodne mala patriť asi do úplne iného fantasy cyklu. Autor resp. redakcia pozabudli na oslovenie Rogana vyskytnuvšieho sa v poviedke ako vedmák. Príbeh mi okrem toho tak trochu pripomenul úvodnú pasáž z videohry Zaklínač I.. Na skrátenie dlhej chvíle však poviedka postačuje a Čierny Rogan je už nejaká značka, takže nič proti ;)

Asi to není nejlepší povídka co kdy Lovecraft napsal, ale na textu je krásně vidět, že je to to poslední co napsal. I přes fádnější myšlenku tajemného zla probuzeného v kostele dostane čtenář perfektně vysoustružený nedlouhý text o několika rovinách. Skvěle odvyprávěný, dokonale řemeslně zvládnutý s perfektní dynamikou a i celkem překvapivým úhlem pohledu ve finální pointě. Uplácat z průměrného motivu tak dobrý text – i to je znakem mistrovství.

Zdánlivě zlatý fond autora, kterému podle mého názoru něco obrovsky schází. A to něco je uvěřitelnost. Tajemný démon schovávající se uvnitř domu je asi v pořádku. Ale snové opojení hlavního hrdiny reagujícího na podivné události laxně až zcela apaticky je v případě Lovecrafta, který má na kontě mnoho jiných životaschopných zlem stižených a více uvěřitelnějších hrdinů, zcela netypické až šokující. Text nefunguje.

povídka: Ďábelský kněz - Lovecraft, H. P.
vyšla v: Stín z času; Stín z času
louza | **1/2 | před 4 dny

Krátká povídka na téma „nekoukej se do krabičky“. Příjemná vyýplňovka průměrné horrorové sbírky, ale na Lovecrafta velká slabota. JEdiným pozitivem je, že je to tak krátké.

povídka: fragment: Kniha - Lovecraft, H. P.
vyšla v: Stín z času; Stín z času
louza | **1/2 | před 4 dny

Zápisky z deníčku fantatického vyznavače vesmírného zla o jeho začátcích v oboru. Fragment povídky, která mohla být zajímavá, ale z nejrůznějších důvodů nakonec nebyla nutný pouze pro kompletaci sebraných spisů. Jinak text úplně k ničemu.

kniha: Marťanská kronika - Bradbury, Ray
Madam Brbla | nehodnoceno | před 5 dny

A jéje, na „Marťanské kronice“ si věčně hladový pan Čas náramně smlsnul, nacpal si i na takto útlém dílku teřich k prasknutí. Nemůžu knížku brát ani jako sci-fi klasiku, vědecká není vůbec, jde spíše o alegorii na lidskou povahu (především na její nelichotivé stránky), rozpínavost, nepoučitelnost. Pokud odhlédneme od současných technologií a znalostí vesmíru, které jsou samozřejmě podstatně dál než před sedmdesáti lety, zůstanou nám různá (ve své naivitě až parodická) podobenství, mnoho černobílého moralizování a úvah o Bohu či víře.
Vystupující postavy se obvykle chovají absurdně, astronauti jsou převážně spolkem nabubřelých existencí, neschopných adekvátně reagovat na situaci, nasávajících iracionálních primitivů a do toho sem tam filozofuje oikofobní náboženský fanatik. Všechno působí zoufale nevěrohodně, nad amatérismus průzkumníků Marsu (určitě posbíraných na Úřadu práce den před odletem) se nedokážu psychicky povznést. Kdyby jednotlivé povídky alespoň daly dohromady konzistentní celek, ovšem ani to ne: Marťané se až na pár detailů vlastně neliší od lidí (žárlivci, snílci, byrokrati, nevrlé ženy v domácnosti atd.), avšak v poslední povídce se o nich zaníceně žvaní jako o nesmírně osvícených bytostech, dokonalých, hodných následování. Asi jsem něco nepochopila.
Věřím, že číst „Marťanskou kroniku“ po revoluci, kdy jsem fantastiku teprve objevovala, byla bych nadšená a nostalgie by teď vykonala své. Bez berličky sentimentu mohu jen s lítostí konstatovat: tentokrát se nepřipojím k pětihvězdičkující většině a z úcty k panu Bradburymu raději nebudu hodnotit. Současný autor by za podobný výtvor dostal maximálně dva červené trpaslíky.
Audioknihou mě provázel milý hlas pana Vlastimila Brodského, bohužel atakovaný disharmonickými pazvuky na koncích kapitol. Nejspíš v nahrávacím studiu běhal po klavíru zfetovaný hroch s potřebou vyjádřit nenávist vůči posluchačům.
EDIT: Ay, caramba, přečetla jsem si seznam povídek se stručným nástinem děje a je to jasné – audioverze, kterou jsem poslouchala, není zdaleka kompletní. Tím se hodně vysvětluje…

kniha: Královnovrah - de Castell, Sebastien
snop | **** | před 6 dny

Velmi dobré, jen poněkud nezapadající do dosavadní pentalogie.

Conan je s lepou společnicí v patách událostmi zavátý na ztracený ostrov, kde kromě starobylého chrámu zla číhá děsivé nebezpečí v džungli. Povídka je stylem hodně podobná Královně černého pobřeží a stejně jako ona patří do zlatého Conanova fondu.

Conan je bohy vyvolen, aby stanul v čele armády i tváří tvář ďábelskému čaroději. Klasický Howard, který se ze sugestivně popsaných džunglí přesouvá do stejně živě popsané bitvy uprostřed pouště. Šlapající text bez jakékoli vycpávky. Skvělá povídka.

kniha: Tramvaj č. 1852 - Lee, Edward
trudoš | **** | před 6 dny

Nápaditá novela lovecraftovského střihu, která si z velikána stejnou měrou utahuje, jako jej ctí. Pravdou je, že spojení erotické literatury s mýtem Cthulhu mi zpočátku přišlo jako absurdní leitmotiv, ale Edward Lee se s tím vypořádal vskutku se ctí, a to včetně různých detailů, které ocení především znalci díla Howarda Phillipse Lovecrafta. Samozřejmě uznávám, že celá ta anabáze se zakázkou na pornografický text je v důsledku zbytečná, protože jádro příběhu tvoří povídka samotná, ale i tu omáčku kolem dokáže autor v závěru vtipně využít. Přičemž všechny ty kosmické vize chlípných a bezcharakterních bytostí, se mi četly paradoxně mnohem lépe, než jak je popisuje velmistr hrůzy sám. Jsem holt mizerný fanoušek, přiznávám.
Přesto se nemohu ubránit drobnému zklamání, protože jsem očekával něco víc než pouhou hříčku. Nic to ovšem neubírá na precizní atmosféře, kdy mi ani ty největší nepřístojnosti nenadzvedly žaludek, ale naopak skvěle zaklaply do celkového charakteru uhrančivé škodolibosti.

kniha: Speciálové - Westerfeld, Scott
Doubravka | 1/2 | před 7 dny

Nemůžu si pomoct, ale celé mi to přijde nesmírně odfláknuté. Sérii jsem našla na jednom seznamu dvaceti nejlepších dystopií, hned vedle Orwella a Zamjatina, takže jsem se ji navzdory všem zjevným varovným znakům rozhodla přečíst. A třebaže se mnoha čtenářům zjevně líbila, mě od začátku nesmírně štvalo, jak absolutně autor kašle na svět, který zalidnil svými postavami. Všechno to nějak funguje, ale JAK, to se nedozvíme. Víme, že v tomto městě se mladí lidé v šestnácti letech podrobí tělesné operaci, která je promění v „krásné“, časem, že se z nich stanou „středně krásní“ a že staří lidé zjevně staře nevypadají. V některé fázi života si lidé zjevně pořizují potomky, ale o jejich životním cyklu, zrození, smrti, rodinných vztazích, nevíme prakticky nic. Stejně tak o fungování společnosti. A že se mezi tím vším na létajícím prkně prohání Tally a pomocí školáckých žertíků působí revoluci, za což jí celou dobu hrozí, že jí přeoperují na „krásnou“, mi náladu moc nezvedlo. Ale i kdybych se přes to všechno nějak přenesla, zásadním kamenem úrazu je fakt, že celá série nemá vůbec žádnou atmosféru. Prostě se nekoná. Lidé skáčou z budov, prchají, bojují, pořád něco tropí, aby odpoutali pozornost od toho prázdného a nesmyslného ble, které se skrývá pod povrchem.

Druhý díl se pro mě stále svíjí mezi slibností a klišé. Třetí díl jsem sice rozečetla, ale zatím odkládám na neurčito.

kniha: Dcera kostí a dýmu - Taylor, Laini
Doubravka | **1/2 | před 7 dny

Já vím, že jsem říkala, že už to nebudu číst, ale americká YA fantasy odehrávající se v Praze? Neodolala jsem. Doufala jsem, že to třeba nebude zas až taková YA jako spíš fantasy a celá první polovina románu mě také příjemně překvapila. Praha dobrá, atmosféra tajemství, u kterého skutečně nevíte, co čekat, čtivě napsané. Velmi se mi líbí neotřelé téma trilogie, ale je mi líto, že se s ním autorka nepoprala zdatněji a že za polovinou udeřila romance razancí twilightového kladiva. Romance jako taková by mi nevadila, to pubertální kladivo ano. Teskně občas přemítám, jak by si s tímto námětem poradila třeba taková Ursula Le Guin nebo alespoň Guy Gavriel Kay.

kniha: My - Zamjatin, Jevgenij Ivanovič
Doubravka | ****1/2 | před 7 dny

Nedokážu uvěřit, že to Zamjatin napsal před téměř sto lety. Chápu, že v Rusku měl náskok, ale i tak. Úžasné.

kniha: Bez šance - Shusterman, Neal
Doubravka | **** | před 7 dny

Neal Shusterman je psavec. Píše hodně, píše často, píše rád. A píše dobře. Jeho YA dystopie ční mezi svými souputníky jako strom na křovinaté polopoušti. Pořád si stěžuji, jak jsou ty YA série, co čtu, plytké, ledabylé, jak myslí jen na jedno, ale stejně se pokaždé nechám zlákat mámivou nadějí, že tentokrát to bude ono. A ono jo! :) UnWind má myšlenku a vyprávění je prostředek, jímž ji autor rozvíjí a dotváří. Téměř nevídaný jev! Mám ráda knihy, které se zabývají představou „coby kdyby“, u kterých stojí na počátku nějaký zajímavý nápad a psaní i čtení je zvědavé objevování netušených možností. Moc se mi to líbilo, chytrá, čtivá, napínavá kniha. Přečetla jsem nakonec všechny čtyři díly a žádný z nich mě nezklamal. Až u povídek (UnBound) mě to najednou, jako když utne, přestalo bavit. Děkuji autorovi, že mi vrátil naději v inteligentní YA sci-fi.

kniha: Hleď, prázdnota - Fracassi, Philip
yerry | **** | před 10 dny

Vzhľadom na to, že táto poviedková zbierka od vydavateľstva Gnóm! bola zaradená do edície pulp-robot, očakával som síce hororové poviedky ale trochu ľahšieho razenia. Toto sa však nestalo. 8 poviedok a jedna noveleta resp. novela ako čerešnička na torte, sú texty, ktoré zanechajú hlbší dojem aj po ich prečítaní. Vyslovene slabú poviedku tu nenájdeš. Teda o čo vlastne ide?

Autor takmer u každej poviedky začína pozvolne a postupne graduje napätie až do záveru, ktorý nie vždy je úplne jasný. Ten spôsob autorovho zakončenia funguje u niektorých poviedok, bohužiaľ u niektorých veľmi nie. Čo sa však počíta, je kvalitná výstavba príbehu a ukážkovo zvládnuté vykreslenie psychológie postáv. Napätie stúpa u každého textu a preto mi trochu vadilo, že autor si vypomáhal rôznymi nadprirodzenými barličkami, ktoré neboli vyslovene nutné.

Z tejto veľmi kvalitnej publikácie by som vyzdvihol hlavne tri poviedky. Je to ten posledný text pod názvom Mandala , za ktorým nezaostávajú ani poviedky Velkochov dětí či Surfer Girl . Od tohoto vydavateľa som teda ešte zlú knihu nečítal a táto nie je výnimkou…

povídka: Mandala - Fracassi, Philip
vyšla v: Hleď, prázdnota
yerry | ***** | před 10 dny

Táto novela bola určite zlatým klincom tejto poviedkovej zbierky (fragment jednej vety je zároveň aj názvom celej knižky). Vykreslená psychológia postáv tu bola zvládnutá na výbornú, do poslednej chvíle si nemôžeš byť istý, ako ten chlapec pripútaný policajnými klepetami o kovové zábradlie dopadne – a voda stúpa…

Už samotný námet príbehu, myšlienkové pochody zúčastnených, príčina a dôsledok, mali svoju silu. Preto som bol trochu zarazený, že autor sem zamontoval aj nadprirodzené prvky, ktoré považujem, za zbytočné. Akceptoval by som ich, ak by boli v nereálnej forme a nie takto natvrdo. Napriek tomu, nemám srdce ubrať čo i len jednu hviezdu…

povídka: Bezpečnostní pojistka - Fracassi, Philip
vyšla v: Hleď, prázdnota
yerry | *** | před 10 dny

Príbeh o bezpečnostnej poistke, ktorá má slúžiť ako konečné riešenie, ak sa všetko poserie, (a že sa tak určite stane, to ti už dostatočne vysvetlil vo svojich zákonoch pán Murphy) nie je asi príliš originálny. Neistota, napätie a riešenie logického rébusu mladým chlapcom v postkatastro­fickom svete, kde zombie nahrádzajú ľudia, meniaci sa na beštie. Poviedka síce nebola zlá, ale podobný námet som už kedysi videl či čítal. Naviac trochu trpela aj absenciou logiky…

povídka: Matka - Fracassi, Philip
vyšla v: Hleď, prázdnota
yerry | **** | před 10 dny

Psychologický horor o rozpadajúcom sa manželstve, s čiernou mágiou navyše. Poviedka je písaná z pohľadu muža, ktorý tu opisuje svoje pocity až po konečnú kvalitnú scénu. Celý čas som mal dojem, že ten dej je len výplod jeho mozgu. Fracassi to všetko zahaľuje do akéhosi oparu, v ktorom nič nie je jednoznačné…

kniha: Artefakt - Sawyer, Jamie
trudoš | ***1/2 | před 10 dny

V rámci akční military SF slušný průměr. Jamie Sawyer hodně čerpá z atraktivity filmových Vetřelců i Hvězdné pěchoty, a spíš než ze vzletné stylistiky těží z dobrých nápadů, takže broučí střílečka je to náramná. Naneštěstí mi chyběla stylizovaná nadsázka, přičemž občasné špičkováním mezi mariňáky fakt nepočítám. A právě proto, jak se to celé bere vážně, mi tam vadily maličkosti, které ve finále buď neměly využití, nebo mají smysl až pro příště. Třeba motiv duplikantů je parádní, jenže k čemu vlastně je? Vojáci bojují v zastoupení, pročež o ně čtenář nemá strach, a když pak zase o tu schopnost přijdou, je jasné, že jen proto, aby mohl autor někoho nechat umřít. Nebo třeba artefakt, který ničivé emzáky záhadně přitahuje a který tu nechala jakási neznámá civilizace – jenže místo toho, abychom se dozvěděli podrobnosti, tak si o kus šrotu akorát zabojujeme a pokračování příště. To nicméně slibuje vývoj trochu jiným směrem, než by člověk očekával, takže ještě není nutné házet flintu do žita.

kniha: Daň pro ohaře - Erikson, Steven
skepsi | **** | před 11 dny

Číst mistra je vskutku challenge…

Výzva osmičky spočívá v samotném čtenáři a jeho přístupu ke knize. Čím dříve si uvědomíte že „tady něco nehraje“ a že je potřeba k dílu přistupovat jako ke konvenční próze okořeněnou fantasy, tím lépe pro vás.

Prvních 500 stran bych radikálně proškrtal (ne-li vyškrtnul) a i ten zbytek nestojí za moc v porovnání s finále, které mi přišlo spíš jako lehká provokace. A to bych se ještě mohl pozastavit nad časovými paradoxy, které se táhnou celou knihou (Harllo vs Baratholova kovárna vs. zbytek příběhu, který se odehrál v horizontu jednoho týdne…)

80%, protože se u knihy chci i bavit…

povídka: Poslední štace - Fritz, Pavel
vyšla v: Legendy: Praga caput regni
SONP | ****1/2 | před 11 dny

Zvláštní teskná atmosféra ve zvláštní variaci na Urban Fantasy. Líbilo!

povídka: Tak co s tebou, kluku? - Medek, Leonard
vyšla v: Legendy: Praga caput regni
SONP | ***** | před 11 dny

Já mám prostě pro autorův staromilský styl slabost. A navíc jako bonus potěšila Jedová Chýše!

povídka: Druhá strana - Pohunek, Jan
vyšla v: Legendy: Praga caput regni
SONP | nehodnoceno | před 11 dny

Rychlé šípy reloaded. Mám to správné naladění ze svých klukovských let a tak to sedlo jak zadnice na hrnec. Hernajs, a co Jan Tleskač a Mažňák? Taky vyrostli?

Tak tentokrát jsem byl s příběhem ze série Fiorella poprvé spokojen. Přes poněkud duchařský začátek se z knihy vyklube velmi zajímavá detektivka, která je plná zvratů a udrží si napětí až do konce. Na detektivku pro mládež bych řekl až nadprůměrné.

kniha: Doupě - Zhroucení koně - Evenson, Brian
Methat | ***1/2 | před 13 dny

Poviedka Doupě je rozhodne tou najsilnejšou, pretože zaberá cca štvrtinu knihy. Páčila sa mi aj dlhšia poviedka Prach o baníkoch, Dojet až za Reno mi trochu pripomenulo Texaský masaker a tie kratšie neboli až tak zapamätateľné.

Všetky poviedky začínajú jednoducho, kedy máte pocit, že sledujete úplne normálny príbeh jedného človeka, no postupne sa vám v mysli začnú vytvárať pochybnosti a na konci sa budete sami seba pýtať, že čo ste to práve čítali. Keď sa vrátite na začiatok a budete brať poviedku ako celok, vtedy to začnete (možno) chápať.

Poviedky ako také nie sú hororové v tom zmysle ako ich dnes chápeme – lacné ľakačky, zombie útoky,… skôr o postupnej neistote, vytváraní úzkosti, keď sa vcítite do človeka z poviedky, aké pocity by ste mali vy z tej situácie. Niekedy vám z nich môže behať mráz po chrbte. Mne nebehal… asi som ich mal čítať v inej atmosfére, nálade či hodine. Aj tak ju považujem za nadpriemernú zbierku.

kniha: Rudá moře pod rudými nebesy - Lynch, Scott
Methat | **** | před 13 dny

Slabšia než prvý diel, no stále výborná kniha. Locke sa s Jeanom dostávajú do novej oblasti a tentoraz sa príbeh bude vo väčšej miere odohrávať na mori a lodi. Užijete si teda lodný slovník a všetky pojmy, ktoré k nemu náležia.

Zo začiatku sa hrdinovia ešte pohybujú po známych cestičkách kradnutia a klamstiev v kasíne, no potom sa celý príbeh zamotá a posunie do nečakaných smerov. Je obdivuhodné, že sa v tom autor vyznal a čo je dôležitejšie – vymotal z celého klbka klamstiev. Čo je najviac smutné, že nie je preložené pokračovanie do češtiny (tretí diel) a bohvie, či niekedy bude.

povídka: Surfer Girl - Fracassi, Philip
vyšla v: Hleď, prázdnota
yerry | ***** | před 14 dny

Viac ako hororový námet (ten nebol nejako mimoriadny a naviac s nejasným koncom) ma tentokrát zaujal detailný opis psychických pochodov hlavnej postavy, ktorou bol psychopat vážiaci 120 kíl, so šedým zákalom a jednou nohou kratšou ;)

povídka: Velkochov dětí - Fracassi, Philip
vyšla v: Hleď, prázdnota
yerry | ***** | před 14 dny

Možno trochu nadhodnocujem ale táto poviedka sa mi skutočne páčila. Vraždy nemluvniat sú pomerne silný námet, čerpaný z reálnych faktov. Bonusom naviac je však český preklad a následné spracovanie, ktoré naozaj stojí za to a zasluhuje si pochvalu…

12345678910poslední (679)27150 příspěvků celkem


WebArchiv - archiv českého webu