RSS / komentáře

Poslední přidané komentáře

12345678910poslední (752)30079 příspěvků celkem
kniha: Sacculina - Fracassi, Philip
Strýček Biolit | ***1/2 | před 15 hodinami

Novelu přečtete za pár hodin, je to taková jednohubka – avšak velmi výživná. Na textu je doopravdy znát, že autor se živil/živí i jako scénárista. Děj je rychlý, jednoduchý, má spád i atmosféru. Žádné zbytečné okecávání, byť ke konci dojde na menší filozofování, to je ovšem nutné pro uzavření příběhu a naznačení, co bude asi následovat. Velká spokojenost. Dal bych i o půlhvězdu navíc, jenže…z knihy (která je jinak udělaná moc hezky) mi vypadl jeden dvojlist – a to jsem s ní nezacházel nijak humpolácky, nikam ji netahal a přečetl doma. A také jsem motiv parazita ve člunu už četl v nějaké povídce. A vůbec si nemohu vzpomenout v jaké, což mě poměrně štve.

povídka: Duben v Paříži - Le Guin, Ursula K.
vyšla v: Gwilanina harfa a jiné povídky
quinnet | nehodnoceno | před 20 hodinami

Jedna z prvých zverejnených poviedok. Pracovne by som to zaradil do časových romancí so štipkou alchymizmu. Zaujímavý nápad, už vtedy ULG mala svoj štýl a bola vcelku skúsenou rozprávačkou. Nesadla mi však celková idea námetu, záver bol z lacného kraja.

povídka: Když jsem je zbavila jmen - Le Guin, Ursula K.
vyšla v: Gwilanina harfa a jiné povídky
quinnet | nehodnoceno | před 20 hodinami

Tak trocha iný pohľad na obdobie mýtickej Evy a Adama, ktoré možno zmení smerovanie všetkých dejín ako ich poznáme. Trochu som musel zapátrať vo vyhľadávači aby som zistil, že v biblii Adam pomenoval všetky živé stvorenia. No a Eve to onálepkovanie moc nesedelo. Zaujímavý nápad, najmä z pohľadu lingvistiky. A áno ľudia s pozitívnym naladením k feminizmu si tam tiež nájdu svoje. Samotná autorka sa vyjadrila, že do istej miery to myslela ako vtip. Ja si myslím, že z toho vtipu vznikla seriózne dobrá poviedka.

povídka: Sur - Le Guin, Ursula K.
vyšla v: Gwilanina harfa a jiné povídky
quinnet | nehodnoceno | před 21 hodinami

Názov poviedky je v španielčine, takže zamierime na juh v čase, keď Amundsen len pripravoval dobitie južného pólu. A keďže sme stále v časti zbierky venovanej feminizmu, tak som nebol prekvapený, že sa poriadne oblečú do kožušín ženy. Zaujímavá poviedka, kde sa vyzdvihoval najmä ženský zmysel pre spoluprácu. Možno to tak pri juhoamerických ženách naozaj je…

povídka: První kontakt s Gorgonidy - Le Guin, Ursula K.
vyšla v: Gwilanina harfa a jiné povídky
quinnet | nehodnoceno | před 21 hodinami

Hlavne nepodceňovať ženskú intuíciu. S humorným podtónom podaná poviedka o prvom kontakte hlboko v centre austrálskeho buša. Mužská postava bola riadne skarikaturizovaná, i keď verím, že podobných idiotov je dosť.

Na prvý pohľad je to úplne šialená crazy komédia, ktorá paroduje space operu. Kozmická loď s nie úplne príčetnou prestávkou, ktorá rieši problém neznámej mimozemskej entity na palube. Avšak, ak to celé berieme ako parafrázu na isté ženské obdobie, neostáva nič iné ako zatlieskať. Však sa nachádzame v oddelení sarkazmu a feminizmu.

kniha: Nádraží Perdido - Miéville, China
Tehuapac | ** | před 2 dny

Je bohužiaľ známy fakt, že autori fantasy si príliš často nelámu hlavu fungovaním ich ekosystémov a vytvárajú faunu alebo celé rasy, ktoré by v simulovanom svete priviedli jeho kolaps. V tejto knihe autor vychrlí množstvo bizarných rás, že to už pomaly ani nie je fantasy ale absurdia. Aby toho nebolo málo, pridá konštruktov a pretvorov, čím vznikne ťažko uchopiteľný guláš (ženské telá s hlavou hmyzu – teda riadny úlet). Oveľa väčší problém je však to, že kniha veľmi často skĺzne do rozsiahlych opisný pasáži absolútne nepodstatných detailov. Často aj v akčných scénach, kde tempo rozprávania extrémne predlžuje. Keď niekoľko strán trvá, aby postavy vyšli dve či tri poschodia v jednom dome, človek sa začne modliť za osvieteného korektora, ktorý by vyškrtal tretinu textu knihy. Za tie desaťročia čo sa venujem čítaniu literatúry sa mi aj v rámci fantasy dostali do rúk vynikajúce knihy, priemerné alebo braky a aj pri tých menej kvalitných som si často prečítal pokračovanie série (aj keď za pokračovanie Kulhánkovho Nočného klubu by som si zaslúžil medailu odvahy). Po prečítaní tejto knihy mám však nulové pohnútky pustiť sa do čítania ďalšieho pokračovania série.

kniha: Lucie a zázraky - Hofman, Ota
Sherudan | **** | před 2 dny

Milá, krásně střelená a přitom dojemná dětská kniha s fantaskními prvky. Hofman prostě umí.

kniha: Hvězdolet Vltava - Lipner, Tomáš
Sherudan | **** | před 2 dny

Povedená, nápaditá space-opera. Pobaví řada narážek na klasiku – snad by se dala vyhlásit soutěž, kdo jich objeví víc. Jediným zásadnějším nedostatkem je absence vysvětlení, kdy a hlavně jak se svět románu oddělil od naší reality.

O hodnotě svobody a lidství v kontrapunktu ke kariéře a účelovosti. Povídka příjemně, clarkeovsky našlápnutá (Město a hvězdy, 1956), v dystopických kulisách a s hořkým koncem … byť hlavní hrdina zažívá happyend. Škoda jen, že v povídce zůstalo jméno města nepřeloženo, když v názvu český ekvivalent figuruje…

Ano mami, KeB má pravdu, číst tuhle povídku bylo …jako když člověk chroupá tvoje cukroví, které cestou vesmírem poněkud ztratilo konzistenci, ale chutná pořád skvěle! :-) Peripetie synáčka, trochu podobného Forrestu Gumpovi, jsou zábavné a podobně jako v Gumpovi demonstrují jak idioti mohou mimoděk ovlivnit dějinné události.

Cokoliv napíšu, může být spoiler, takže radši nečtěte. ;-) Svět se spikne proti každému, kdo něco důležitého dokázal. Na tomto citátu a temných náznacích, hrozbách a podezřeních je tato povídka vystavěna. Podobný pocit tísně jako v „Miliardu let před koncem světa“, ovšem v koncentrovanější podobě.

Když zdědíte milióny, hodně miliónů, je s vámi najednou každý kamarád. A každý zrovna potřebuje do něčeho zainvestovat. Tak i bývaly manžel hrdinovy ženy vymyslel cosi převratného. Poučení, jak i drobný omyl může mít dalekosáhlé následky. Pohlův specifický humor mě baví. Už jen ta charakteristika: „chlápek, co vypadá jako básník, mluví jako vědec a chová se jako kretén“.

Tragikomická minipovídka, kde si čtenář z náznaků musí zrekonstruovat specifický, chladný svět, který autor jen načrtnul. Baví mě si takto domýšlet. Jen doufám, (malý spoiler) že tu Pohl nepředpověděl globální důsledky současné módy tepelných čerpadel.

Anekdotka je to jednoduchá, ale vypovídá mnohé … ne tak o mimozemšťanech, ani o Spasiteli, ale o nás lidech. Lidech pokroku… kteří prostě zůstávají lidmi. Opět ironie a sarkasmus v jemné ale účinné dávce.

Tihle emzáci jsou cosi na způsob kouzelného dědečka. Ochotně a rádi pomáhají lidem. Jenže je tu jisté ale! Mají s námi cosi společného… Humorná grotestička se sarkastickou pointou, z níž mrazí. Jen mám pocit, že překlad ji trochu ubírá na údernosti.

Prostředí a vztahy v rodině připomínají Addams Family nebo Říjnovou zemi. Nic moc konkrétního se vlastně nedozvíme, je tu hodně naznaků, stačí to ale na vytvoření představy i magické atmosféry. A závěrečná sarkastická věta je z cele povidky nejlepší.

Z dnešního pohledu nijak překvapivá časovka. Samozřejmě, když si člověk uvědomí dobu vzniku (vyd. 1949), tak to mohla být celkem pecka. Osobně mi celá ta logika – pozor spoiler v závorce (logika „opravy“ evoluce tímto způsobem, potažmo celková dynamika vývoje) přijde zcestná a to i pod záminkou ušlechtilých pohnutek. Pointa úderná, leč vlastně očekávatelná. Nepříjemný pro mě byl osud hrdinových dětí, byť autor naštěstí nezacházel do detailů. Po této povídce asi trochu zanevřu na svého favorita Ferdu Mravence. :)

povídka: Nemoc na palubě - Pecinovský, Josef
vyšla v: Pulsar č. 3; Termiti z Titanu 1
jasonix | **** | před 4 dny

Ano, souhlasím, že svěřit osud posádky do chapadélek (resp. obrvení) bioorganismu, o němž se ví tak málo, nemá logiku. Ještě víc mi rozum zůstává stát nad chováním posádky stran karanténních opatření. Pozor v závorce možný spoiler (už na první straně vypravěč zmiňuje, i když jen ironicky, podezření, že Bernard podlehl neznámé infekční chorobě!). Mohli by se učit od prof.Primuly a jeho boje s relativně krotkým virem z Číny. :-) Nápad na svou dobu (1988) slušný a povídka čtivá.

povídka: Mám doma planetu - Pecinovský, Josef
vyšla v: Termiti z Titanu 1
jasonix | *** | před 4 dny

Vypravěčův přítel Václav Novák je smolař. Jeho vášní je lov ptactva, ale s pomocí techniky se mu podaří ulovit něco …nečekaného, mnohem většího. Absurdní groteska, odehrávající se na útulném (českém) domácím písečku a s domácími antihrdiny v hlavních rolích.

povídka: Dlouhá tmavá chodba - Pecinovský, Josef
vyšla v: Termiti z Titanu 1
jasonix | *** | před 4 dny

Další povídka ze série založené na vynálezu Hirmetova rámu – technologie, umožňující vstupovat do obrazů. Tentokrát se v gotické atmosféře vše točí kolem závěti a dědictví strýce, který byl … „pinkturován“. Svým způsobem je to duchařina, byť tihle duchové jsou dílem vědy. „Logika“ pinkturace by mi ale víc seděla v případě magie než vědeckého zdůvodnění.

povídka: Dusno - Pecinovský, Josef
vyšla v: Termiti z Titanu 1
jasonix | ***1/2 | před 4 dny

Krátká povídka, skrze jednoduchý nápad relativizující realitu. Evokovalo mi to nedávno přečtenou Bradburyho storku DÍTĚ ZÍTŘKA, kde se narodí robátko do jiné dimenze. Pecinovský mnohé jen naznačuje, hraje se čtenářem hru na schovávanou, pointu si nechává na samý závěr a v zájmu jejího fungování některé detaily nekonkretizuje. Působivá a svým způsobem vtipná.

kniha: Válka za bílého dne - Brett, Peter V.
Speedemon | ***1/2 | před 4 dny

S takovou ty poslední díly budou pěkná slabota. Změna tempa vyprávění je čím dál víc znát. Například flashback s Ineverou byl úmorný a nijak to její postavu neprohloubilo (ano, vím že to neměla lehké, ale to jsem tušil i předtím). Od konce prvního dílu jsme se moc neposunuli, jen víme že ten má rád toho a ten zas někoho jiného. Všichni prožívají nenaplněné lásky a místy je to děsná červená knihovna. Snad se do posledních dvou dílů autor vzchopí…

kniha: Pouštní Kopí - Brett, Peter V.
Speedemon | **** | před 4 dny

Trošku šlapeme na brzdu a nejdřív se musíme prokousat dlouhým flashbackem Jardira. Jestli to mělo nějak změnit můj názor na něj, tak se to nepovedlo. Pořád je to náboženský fanatik a moje sympatie k němu nijak nevzrostly. Děj se celkově zpomalil. Všichni už jsou dospělí a rozmístění po mapě. Jde tedy především o střety jednotlivých postav a ideí. Leesha s Rojerem dostávají mnohem více prostoru a na scénu přicházejí nové druhy démonů. Začínám mít pocit, že vím kam autor míří…

kniha: Tetovaný - Brett, Peter V.
Speedemon | ****1/2 | před 4 dny

Opravdu povedené. Autor má čtivý styl a vymyslel skutečně zajímavý svět. Postavu Arlena se mu podařilo dokonale vystihnout a z malého kluka se logicky vyvinul děsně tvrdohlavý mezek, který udělá cokoliv, aby zastavil zkázu svého světa. Mínusem knihy je rozhodně tempo, kdy odskakujeme k dalším dvěma postavám, které nejsou tak zajímavé. I když mi nevadilo, tak Leesha ani Rojer se nemůžou s Arlenem rovnat. Jako první díl je to však hodě slušné a snad autor udrží vysokou laťku.

kniha: Temná hrozba - Butcher, Jim
Speedemon | ***1/2 | před 4 dny

Série se začíná více propojovat a i když dostáváme další epizodní kniha, tak díky známým postavám a událostem z předchozích dílů si autor může dovolit kontextu. Takže se nám do hry vracejí upíři, které poznáme mnohem detailněji. Na začátku má člověk pocit, že mu asi nějaký díl utekl protože se tu prohání postava o které jsme v životě neslyšeli a nikdo z toho nedělá vědu. Celou dobu jsem čekal, zda to autor nějak vysvětlí a ouha. Rozhodně zajímavý vypravěčský postup :) Závěr nechává otevřené vrátka do čtvrtého dílu na který se rozhodně těším.

kniha: Bláznivý úplněk - Butcher, Jim
Speedemon | ***1/2 | před 4 dny

V druhém díle mají hlavní slovo vlkodlakové. Autor si pro nás připravil hned 5 druhů, které postupně poznáme a vypátráme tajemného vraha. Oproti jedničce mi to přišlo malinko překombinované. 5 vlkodlačích skupin s nejasným motivem vás nechá tápat ve tmě. Na konci to však dává smysl a autor to má naštěstí promyšlené. Výtky co jsem měl minule zůstávají.

kniha: Bouřková fronta - Butcher, Jim
Speedemon | ***1/2 | před 4 dny

Za mě super oddychovka v mnoha ohledech podobná Noční straně od Simona R.Greena. Řekl bych ale že Jim Butcher přišel se svou sérií dříve (nekontroloval jsem si to). Harry je zajímavá osobnost, místy působí jako puberťák a někdy zase jako zkušený mazák. Příběh je složen z několika vzájemně propojených dějových linií, které čtenář nemá šanci rozklíčovat když nezná zákonitosti světa. Takže se jen nechte vést příjemný tempem a věřím, že nebudete zklamaní. Pokud máte rádi urban fantasy a noirové detektivky k tomu, neváhejte.

kniha: Ďábelská zubařka - Walliams, David
Speedemon | *** | před 4 dny

Četl jsem to osmiletému synovi před spaním. Už máme od autora něco načteno a tak jsem věděli do čeho jdeme. Jeho humor mi nepřijde moc vtipný, na syna to ale místy funguje. Z čeho jsem byl překvapený, byl nezvykle hororový závěr. Místy skutečně strašidelné a samotný konec s Alfieho otcem může citlivější dětskou duší zamávat. Takže pozor na to…

kniha: Osudové nebe - Kowal, Mary Robinette
jirikk | **** | před 5 dny

Druhý díl série o lady astronautce se nese v podobném duchu jako ten první, tentokrát se většinu knihy věnujeme první historické výpravě směr Mars. V uzavřeném prostředí vesmírné rakety, do kterého pustí jen pár postav, rozehrává Kowal další kolečko vyhrocených mezilidských vztahů, protože o ty tu jde především. Astronauti se spolu snaží nějak vyjít, což se jim ne vždy hladce daří, prim opět hraje rasová a genderová otázka. Vzájemné interakce občas naruší nějaká dramatická událost během letu, kterou musí posádka řešit a zpravidla posouvá i dynamiku jejich vztahů. Je to „holčičí čtení“ snad ještě víc než první díl a i některé křečovité popisy partnerské erotiky zůstaly dál na stejné nevysoké úrovni, nicméně přesto mě kniha z nějakých záhadných důvodů bavila. Snad za to mohl technooptimismus a víra v lidskou povahu, ke které se autorka přiklání, snad je to jen chytlavě napsané, ale výsledným dojmem je spokojenost. Ačkoliv normálně upřednostňuji čtivo spíše temnějšího stylu, Kowal je fajn a s lady astronautkou budu na její cestě pokračovat i nadále.

Kde sa nám len stráca ten čas, keď ho máme tak málo? Netuším, ale autorka má tri nápady, kde by sme ho mohli nájsť. Úplná groteska, o ktorej si môžte myslieť čokoľvek.

Námetom podobné ako v poviedke Texty, len tentoraz lúštíme odkazy v mravenisku. Zo snového príbehu to autorka preklopila do pseudovedeckého traktátu. Tu mi to osobne sadlo viac ako pri preklade zo vzorky stolového obrusu.

povídka: Výstup Severní stěnou - Le Guin, Ursula K.
vyšla v: Gwilanina harfa a jiné povídky
quinnet | nehodnoceno | před 5 dny

Pri tejto poviedke mi chýbali akékoľvek záchytné body. Áno je to nejaká parafráza na horolezectvo ale kusé informácie o samotných horolezcoch ma totálne zmiatli. Nejaký druh hádanky alebo vtipu? Neviem, ja nežeriem noviny.

Keď vás požiadajú aby ste porozprávali o svojom svete, tak prečo nezačať Benátkami? Monológ plný farieb, zvukov, architektúry, ľudí – nečudo že aj samotnému Kadanhovi sa na konci nedostávalo slov.

povídka: Gwilanina harfa - Le Guin, Ursula K.
vyšla v: Gwilanina harfa a jiné povídky
quinnet | nehodnoceno | před 5 dny

Výborná poviedka, ktorá nenásilne opíše slasti a strasti jedného obyčajného života neobyčajnej harfistky. Človek mieni, osud zmení a napriek všetkému nemusí to byť na škodu. Rozprávačský talent pani Ursuly žiari v plnej sile.

povídka: Texty - Le Guin, Ursula K.
vyšla v: Gwilanina harfa a jiné povídky
quinnet | nehodnoceno | před 5 dny

Cynicky napísané – hľadanie zmyslu v nezmysloch. Dlhé prechádzky popri mori vás môžu zaviesť k rôznym úvahám – napríklad či more nemá básnické črevo. A teraz už len záleží čo na to čitateľ.

povídka: Nekuřáci, a. s. - King, Stephen
vyšla v: Mrtví se někdy vracejí; Noční směna
bnmbnm | ****1/2 | před 6 dny

Překlad byl mírně upraven, v pozdějších vydáních je použit trochu hovorovější jazyk.

povídka: Obolus - Le Guin, Ursula K.
vyšla v: Gwilanina harfa a jiné povídky
quinnet | nehodnoceno | před 7 dny

Stará mama si vždy vie dať rady, čo na tom, že je už tak akosi mŕtva. Autorka nám to pre zaujímavosť rozpráva očami chronicky nedospelého dievčaťa, takže si to vyžaduje zapojiť aj vlastnú fantáziu. Výborná poviedka, asi si ju zopakujem.

povídka: Moudrá - Le Guin, Ursula K.
vyšla v: Gwilanina harfa a jiné povídky
quinnet | nehodnoceno | před 7 dny

Úprimne sa priznám, asi sa mi nepodarilo dešifrovať význam všetkých metafor obsiahnutých v poviedke. Niečo tuším ale dešifrovať dlhú matku, krátku macochu a podobne – to si skrátka netrúfam s definitívnou určitosťou. Na druhú stranu bez problémov som to prečítal aj dvakrát po sebe, text pred očami plynie tak ľahko, výborný preklad.

povídka: Ti starší - Le Guin, Ursula K.
vyšla v: Gwilanina harfa a jiné povídky
quinnet | nehodnoceno | před 7 dny

Zranený bojovník je po víťaznom boji dovezený domov. Stav je kritický ale rany sa hoja. Nie však tak akoby ste očakávali. Príbeh, ktorý mi pripomínal svojimi kulisami a vyznením antiku. Pomerne výrazný fantasy prvok sa spája s komorným vyznením a ľúbostnou tematikou. Všetko namiešané tak akurát – výborné.

12345678910poslední (752)30079 příspěvků celkem


WebArchiv - archiv českého webu