RSS / komentáře

Poslední přidané komentáře

12345678910poslední (730)29180 příspěvků celkem
kniha: XB-1 2021/03 - Ríša, Vlado
Šust, Martin
yerry | **** | před 4 hodinami

Číslo patriace subjektívne medzi tie, ktoré sa nachádzajú v intervale dobré až veľmi dobré. Zaujala ma v ňom najviac poviedka Dívčí kámen od Věry Mertlíkovej, v ktorej skĺbila viacero podžánrov dokopy. Sviežou bola poviedka Evakuační plán Martina Lochmana a taktiež za prečítanie stála netypická spaceopera od Nathana Hillstroma: Prostor příležitostí. Len škoda, že zahraničné poviedky boli len dve…

povídka: Evakuační plán - Lochman, Martin
vyšla v: XB-1 2021/03
yerry | **** | před 5 hodinami

Krátka poviedka o tom, kto na koho vyzraje s tým, že je v nej náznak doubletwistu. Autor v nej podal svieži výkon. Doposiaľ najlepšia poviedka od neho z tých, ktoré som mal možnosť prečítať.

povídka: Dívčí kámen - Mertlíková, Věra
vyšla v: XB-1 2021/03
yerry | ***** | před 5 hodinami

Skĺbiť historickú fikciu, české mýty, časovkovú scifi a clockpunk do jedného požívateľného sústa môže byť docela oriešok. Autorke sa to, zdá sa, podarilo. Praha na počiatku elektrifikácie, lapkovia, krásna ale skazená, zlá grófka a zásah ešte zo vzdialenejšej budúcnosti. Niekoľko slabín to síce malo ale celkovo sa mi poviedka veľmi páčila. Tentokrát ma zaujal aj autorkin štýl a literárne vsuvky. Hodnotím max…

povídka: Yuralia - Laurent-Škrabalová, Viktória
vyšla v: XB-1 2021/03
yerry | ** | před 5 hodinami

Poviedka o jednej generačnej výmene ma veľmi nezaujala ak si však progresívnejšie naladený, môže to byť u teba trochu inak…

povídka: Fabrika na kraji války - Kalaš, Radoslav
vyšla v: XB-1 2021/03
yerry | *** | před 5 hodinami

Akčná poviedka z povrchu jednej planéty. Nič pre hĺbavé povahy. Počítačový vírus zapríčiní boj o holé prežitie a skolabovanie jednej zo zúčastnených strán vojnového konfliktu. Logiku nehľadaj, ako odpočinkové čítanie dobré…

povídka: Prostor příležitostí - Hillstrom, Nathan
vyšla v: XB-1 2021/03
yerry | **** | před 5 hodinami

Autor dokázal napísať spaceoperu trochu inak ako je bežné. Ocitáš sa v transformovanom tele hlavnej hrdinky vo vzdialenej budúcnosti a v ešte vzdialenejšom vesmíre, ktoré obývajú entity, ktorých podstata a vnímanie sú absolútne odlišné. Miestny hviezdny systém zachvacujú plesne, ktoré ty máš za úlohu zničiť. Tvoje pohnútky sú zištné, pohnútky miestnej entity sú neznáme. S trochou tolerancie veľmi dobrá poviedka…

povídka: Generační propast - Dyer, Thoraiya
vyšla v: XB-1 2021/03
yerry | *** | před 5 hodinami

Trochu zvláštna poviedka zo sveta, kde existujú len ženy. Tak som to aspoň pochopil. Ich oplodnenie spočíva v tom, že si dajú hrniec na hlavu :) Mená protagonistiek sú takmer nečitateľné (v preklade boli použité grécke fonty). Autorka v snahe po originalite vytvorila svet, ktorý je len veľmi málo uveriteľný a typ spoločnosti by nefungoval ani pri vypnutí mozgových logických centier. Nie vždy nový prístup môže byť aj obohatením…

kniha: Zrcadla - Macek, Petr
Polinius | ****1/2 | před 11 hodinami

Český autor napsal román, který by se v zahraniční startrekové konkurenci neztratil. Z počátku jsem doufal, že autor bude (opět) trochu více odvážný a dopustí se nějaké diverze a humoru, když není svazován značkou ale nikoliv!

Je samozřejmé, že v rámci měřítek veškeré literatury je toto pouze krmná literatura – takové pomyje pro startrekovský fandom, ale v rámci daného žánru knih podle TV seriálů to sice nezáří jako hvězda, ale řadí se to do dlouhé řady knih které jsou stejně dobré a čtenář dostane přesně to co očekával.

povídka: Stránka - Campbell, Ramsey
vyšla v: Rej stínů
jasonix | ***** | před 16 hodinami

Stránka vytržená z knihy zapomenutého autora. Den vytrzený ze života stárnoucích manželů. On chtěl svou knihou změnit svět, jenže kniha změnila jeho život. Oni v bezčasí dovolené hledají únik ze své krize, jenže místo exotiky je ubíjí nuda. Povídka s tajemstvím, velmi jemně a nenásilně se dotýkající duchařské tématiky. Jedna z těch, na ktere musíte být naladění. Zkoušel jsem ji číst ráno v tramvaji a vůbec to nefungovalo, odpoledne v mumraji domácnosti už vůbec ne. Až večer, když rodina usnula a dům ztichl, uslyšel jsem vanutí větru, šplouchání moře a šustot stránek. Senzitizoval jsem se na vlnu Ewanových prožitků.

povídka: Dívka v rakvi - Weller, Sam
vyšla v: Rej stínů
jasonix | **** | před 16 hodinami

Láska, ta mrška zlomyslná, umí člověka potrápit. Obzvláště, když si za objekt svého zájmu vybere někoho, kdo je … tedy, kdo už vlastně není. Děj postrádá fantastický prvek, ale do rozjitřených fantazií vypravěče se promítne ledacos, například paralelní světy. Zůstane smutek, zvláštní lítost a neklid.

povídka: Vidění - Hoffman, Alice
vyšla v: Rej stínů
jasonix | ***1/2 | před 16 hodinami

Dvě náctileté kamarádky. Jedna žije v knihách, druhá sní o skutečném životě. Jejích životní hodnoty rozkolísá záhadný cizinec. Ze začátku povídka slibně nakročí mysteriózním směrem, potom se děj  zauzlí motivy ďábelského pokušení i ztráty nevinnosti. Tedy náměty vcelku konvenčními v literatuře pro teenagerky. Nikdy se ale úplně neodkloní od Bradburyovské magie a zlověstnosti. Však jí také prostupuje motiv románu „Tudy přijde něco zlého“. Závěr trochu překotný a rychle utnutý. Vítal bych větší gradaci.

povídka: Max - Maclay, John
vyšla v: Rej stínů
jasonix | ***1/2 | před 16 hodinami

Tématika, kterou dobrovolně nevyhledavám, ale zpracovaná způsobem, který v člověku dokáže zasít semínko nejistoty nad racionálními základy světa. Úvahy nad původem dveřníka zednářské lóže vedou k zajímavým podezřením.

Konec světa, aneb jak vytrolit lidstvo invazí z vesmíru. Jedna z těch netypičtějších povídek, kde se Dick představuje jako úspěšný humorista. Nejde o žádný majstrštyk, ale svůj záměr povídka plní dokonale. Škoda že vážnou fazónu autor neopouštěl častěji.

povídka: Černá krabička - Dick, Philip K.
vyšla v: Zlatý muž
louza | **1/2 | před 2 dny

Výrazně nicmocová věc. Pár dobrých nápadů s neuchopitelným prorokem a empatickou krabičkou s ním spojenou zabíjí provedení textu, které je moc konverzační, moc nátlakové a blbě se do něj začítá. Řemeslně nezvládnutá povídka.

povídka: Ne v této vazbě - Dick, Philip K.
vyšla v: Divodějní; Zlatý muž
louza | **** | před 2 dny

Hodně zábavná premisa, kdy věčně živá kůže marťanského zvířete, které je něco mezi prasetem a krávou, mění umělecká díla do ní vázány podle své vlastní filosofie. Geniální nápad z něhož autor dobře těží. Ale nedotáhne to bohužel úplně do konce ani v rámci povídky, jejíž závěr je bohužel trochu tristní. Natož pak v rámci potenciálního tragikomického románu na téhle myšlence postaveného. Škoda té příležitosti. Mohla to být pecka.

Hororová klasika. Parta vyjukaných naivních slepiček si dokazuje odvahu za noci v městečku, kde úřaduje tajemný vrah. Od začátku do konce je ve všem víceméně jasno, ale nebyl by to Bradbury, aby plíživou hrůzu nevytáčel do otáček jako motor Ducati 999. A on tím plynem umí kroutit sakra rafinovaně.

povídka: Hayleighin táta - Keller, Julia
vyšla v: Rej stínů
jasonix | **** | před 2 dny

Chcete-li dosáhnout toho, aby děti něco s jistotou udělaly, zakažte jim to. Jednoduchý a předvídatelný děj, zdařilá práce s atmosférou, která houstne jako tuhnoucí beton. Co by zamýšlená pocta povídce R.B.: CELÉ MĚSTO SPÍ  je to víc než slušné. Za mě jen zbytečně explicitní, krutý závěr.

kniha: Strom věčnosti - Lu, Marie
jasonix | ***1/2 | před 2 dny

Konec dobrý, všechno dobré. V tomto případě to platí relativně. Malinko lepší než předchozí díl, bojové scény jsou o trochu propracovanější i když hledat přehnanou logiku by tu asi bylo zbytečné. Boj o talismany, který se zdál marný, nakonec vyvrcholí u symbolického stromu. Dostat se k němu ale zelenopláštníkům pomůže zas jeden bůh ze stroje. Z Velkých strážců tomuto dílu dominují Kovo a Tellun. Finále je docela masakr. Mytologická i akční složka ve vzácné rovnováze. Bohužel to pak trochu sráží jakýsi epilog, který připomíná parodie na happyendy ve stylu Limonádového Joe. Takže nad 70% to nevytáhne. Uf, takže sérii mám za sebou. Děti byly s touto „četbou před usnutím“ víc než spokojené. Závěrem Série mohu za sebe SPIRIT ANIMALS s klidem doporučit mladšímu dorostu. Dospělejší čtenáři musí krapet přimhouřit oči.

povídka: Obrat v Seville - Niffenegger, Audrey
vyšla v: Rej stínů
jasonix | ***** | před 2 dny

Výletní plavba se starým ovdovělým otcem je pro Helenu plavbou na vlnách úvah s tématem stárnutí a pomíjivosti. Na vlnách vzpomínek na vlastní prohry a ztráty. To, spolu s filmově sestříhanými detaily pinožení seniorskeho pasažérstva, vytváří až impresionisticky podmanivou atmosféru. Atmosféru stejně bezútěšnou jako konejšivou. Jakoby zásvětní. A nad tím jedno nereálné přání, sotva tušený fantastický motiv. Podobné „obrázky“ mě oslovují čím dál víc.

povídka: Masky - Blish, James Benjamin
vyšla v: Hledání budoucího času
jasonix | **** | před 2 dny

Nejdřív jsem si myslel, že to bude o boji proti ilegálnímu nalepování nehtů. Naštěstí to bylo o něco zajímavější. Scéna vytržená z kontextu, přesto znepokojivá. Víc, než naznačenými technologiemi, jakýmsi despotickým režimem a marným (?) bojem odpůrců. Ale zbytek si člověk může jen domýšlet.

kniha: Hleď, prázdnota - Fracassi, Philip
Lucc | **** | před 2 dny

Velmi dobrá povídková sbírka, která se, jak píše Laird Barron, s nikým a ničím nemaže. Nikdo si nemůže být jistý bezpečím. Ale nelíbila se mi tolik, jako Lairdova Ta nádherná věc, co nás všechny čeká, kde sice možná byli někteří v bezpečí, ale měla lepší atmosféru.
Zakončení povídek se Fracassimu nedařilo podobně jako Barronovi. Jak taky chcete zakončit povídku, která je výsečí života? Jak zakončit něco, co trvá dál? V té či oné podobě… Nezávidím jim to, autorům hororů, klukům ušatým.
Předkomentátoři jinak ke sbírce napsali vše podstatné a já jim děkuji, že za mne udělali černou práci.

Narozdíl od ANDĚLA POSLEDNÍHO SOUDU mi u NEMA při opakovaném čtení padá čelist níž a níž. Kombinací různých více či méně profláknutých námětů vytvořil Nesvadba vcelku originální syžet, kdy románovou šíři a hloubku zkoncentroval do relativně krátké povídky. Je zajímavé, že většina z děl, kde cítím tématickou spřízněnost, vyšla až po Nemovi. Návrat z hvězd, Setkání s Rámou, 2001: Vesmírná odysea… Otázka kdo od koho se vlastně inspiroval, ale spíš je to náhoda, že témata obecně „uzrála“. Ze starších mě napadají různé utopické a antiutopické romány ale taky Marťanská kronika. Hrdinové jsou takoví čapkovsko – nerudovští, zasazení do pokřivených psychosociálních vztahů. Nemovo karikované rodinné a vztahové zázemí zde má stejně důležitou obsahovou roli jako jeho zvláštní úkol, mimozemské entity, ohrožení lidstva, nebo vize dystopické budoucnosti. Jak je pro Nesvadbu charakteristické, děj trochu poskakuje (tedy není plynulý) a je prošpikován absurdními situacemi, suchým humorem a nenásilným filosofováním. Dominují morálně konfliktní témata: sláva versus zapomnění, osud jednotlivce versus celého lidstva, základní otázky života, smysl lidského bytí ve světě, který je jakýmsi robotím komunismem. Tóny Konečné symfonie velmi symbolicky podtrhují cynickou tečku. Pro mě jeden z nejlepších Nesvadbových textů.

Kdysi v předrevoluční sbírce Einsteinův mozek mě nadchla. Ale během dalších let jsem ji četl ještě dvakrát a bohužel nadšení bylo vždy o fous menší a menší. Asi jsem moc zmlsanej. Špatná povidka to není, to zas říct nemůžu, jen poněkud překombinovaná. Na malé ploše přemíra zvratů, no a pointa je vlastně jasná už od začátku. Hlavní hrdina mi jde čím dál víc na nervy. Nejdřív přizdisráčstvím a hysterií, pak zas spasitelským komplexem a patosem. Jeho motivace jsou proměnlivé a pochybné asi jako protiepidemický systém PES. :-) Uměl bych si ji představit napsanou od Clarka nebo Silverberga a mohla by to být bomba.

„Čínská muka“ na Venuši. Podobně jako v povídce CELÉ LÉTO V JEDINÉM DNI i tady je významná symbolika Slunce a světla. I tady meteorologické podmínky a fyzikální principy nejsou v souladu s realitou. Mně osobně to zásadně nevadí, promíjím to mistrovi jako jeho básnickou licenci a prostě si představím jinou planetu s jiným ekosystémem a třeba i trochu „jinou fyzikou“. Užívám si to jako originální survival, který šlape od začátku až do konce. S přesahem v podobě sugestivního vylíčení dopadu na psychiku jedince i kolektivu. Moje oblíbená.

povídka: Král elfů - Dick, Philip K.
vyšla v: To je Wub, kapitáne!; Zlatý muž
louza | **** | před 3 dny

Fantasy v podání P.K.Dicka. Hlavní hrdina pracuje na benzínce u napůl rozpadlé dálnice někde na okraji země nikoho. A ze země nikoho k němu začne pronikat fantaskní svět. Dobrá i když pro autora vcelku netypická povídka. Škoda že se Dick u fantasy žánru více nezdržel.

kniha: Oko na nebi - Dick, Philip K.
louza | ****1/2 | před 3 dny

Když před lety Grant s Naylorem tvrdili, že v jádru červeného trpaslíka stojí jediný člověk a to je P.K.Dick netušil jsem o čem mluví. A netušil jsem to ani po přečtení půlky jeho bibliografie. Stačila ale jediná kniha, která definitivně potvrdila jejich slova. Hlavní hrdina má v Okou na nebi špatný den. Nikoli vlastním zaviněním přijde o práci a ještě se stane obětí nehody ve fyzikální laboratoři, kde se jako divák účasní experimentu. Jak už to ale u Dicka bývá, po návratu z nemocnice cosi není úplně v pořádku, což se potvrdí právě během pohovoru v nové práci. Z Dickovy bibliografie to moc neplyne, ale kdyby se držel fazony první půle knihy, tak bychom se dnes ptali kdo je to ten Doug Adams a srandista Terry by nejspíš živořil v Bčkových kabaretech. Jediný kdo by se byl schopný postavit vévodu humoristiky tváří v tvář by byl patrně jen ten Grant s Naylorem. Zajímavé je, že jak kniha postupuje, stává se ukázkovým manuálem i pro lidi jako je King nebo Barker, jimž Dick uštědřil každému po jedené kapitole rychlokursu v psaní. Tohle že má být šedesát let starý román? Skvělá kniha.

Docela divná povídka, kde se musí ocenit, jak přesně autor vystihl gambling efekt. Jako by snad byl i on hráč. Svižně napsaná povídka s pár dobrými nápady, která má ale daleko do Dickova zlatého fondu.

povídka: Zlatý muž - Dick, Philip K.
vyšla v: Podivný ráj a jiné povídky; Zlatý muž
louza | ***** | před 3 dny

Je dávno po válce. Patrně jaderné. Lidé založili organizaci pro lov z války vzniknuvších mutantů, kteří by je byli schopni nahradit v evolučním řetězci a docela se jim to daří. Až do chvíle, kdy se objeví bytost, která vypadá jako bůh. Skvělá zápletka, svižný děj, perfektně nahozené charaktery postav i pointa a dokonalá projekce do mysli zlatého muže v níž čtenář opravu pocítí nepoznané. Jak mohl Dick napsat povídku na níž většina autorů čeká celý život (většinou marně) už v prvních letech své literární pouti mi hlava nebere. Jediné racionální vysvětlení je, že on sám byl zlatým mužem sci-fi žánru. Škoda, že nechal narkotika svůj nevšední talent zničit.

povídka: Mandala - Fracassi, Philip
vyšla v: Hleď, prázdnota
Lucc | **** | před 3 dny

Opět povídka, která se minula názvem. Už jsem si to říkal pri čtení Hleď, prázdnota několikrát, ale vždy jsem se nechal opět uchlácholit. Nyní ale cítím, že to byl Fracassiho záměr, jen netuším jaký.

Mandala je komorní drama otce, syna a zesnulé matky. A moře, Slunce a Luny. Ostatní jen statují. Drama o selhání a o silách, které mohou pomoci náhodě. O silách podivných, které umí zařídit, aby náhodné nedopatření eskalovalo až ke krutému konci. V jinak zcela realistické novele se objevují síly, které lidé znají malo nebo vůbec. Stejně jako yerry moc nechápu, proč autor nezůstal u čistě realistického podání, asi jako King v Římse, ale na druhou stranu proč ne. Oběť otce je inspirující tak či tak.

Neklidný čertík ve své krabičce, křehká květinka v květináči… a kolem světy plné běsů a nestvůr. Světy bez Boha. Symbolická vize porouchaných vztahů ve stínu dávné tragédie. Dnes, ve světě hermetických plastových oken, neviditelných datových sítí a mluvících navigací mám stále větší potřebu úniku pryč. Ven z toho vězení pravidel. Proto se tak rád nořím do vzrušujícího a tajuplného příšeří Bradburyho Světa o jednadvaceti pokojích a spolu s Edwinem hledám cestu ven. Spolu s ním si kladu otázky: Je smrt pocit? Je to cesta? Další pokoj? K téhle povídce se vždycky budu vracet.

Hrátky s alternativní historií, kde se neřeší časové kontinuum. Aneb dobrodiní a blahobyt musí zvítězit nad bídou a hladomorem. Nebo nemusí? No jo, je tu přece neúprosná matematika a statistika. Nic nového pod sluncem, ale to u 60 let staré povídky ani nikdo nečeká. Pohl nesmírně vtipný a sympaticky cynický.

Bradbury je mistr okamžiku. Jako do ohniska do něj s citlivostí empata dokáže soustředit sedm let střádané lidské touhy a naděje, s pozorností psychologa přidá esenci pověstné dětské krutosti a jako precizní fyzik exponuje tak vzácné sluneční paprsky. Výsledný engram se vám vypálí do paměti jako laser. Nehostinné prostředí Venuše, i když tak odlišné od dnes již poznané reality, je ideální laboratoří meteorologie a sociologie. Ray tu dokázal vcelku banálnímu případu dětského ostrakismu dát rozměr zvláštního, formujícího zážitku.

Tentokrát zádná SF, ale malý prchavý okamžik štěstí, kterému nikdo jiný neporozumí a který je roven zázraku. Takhle materializovat pomíjivost umí málokdo.

povídka: Země (Obchod se suvenýry) - Yu, Charles
vyšla v: Rej stínů
jasonix | **** | před 4 dny

Kupujte iluze, kupujte nostalgii! Spíš prospekt než povídka. Komercializovaná, plně automatizovaná podoba turistiky, kde už nejde o Zemi a asi ani o turisty. Při četbě mi v hlavě zněl song Kraj odkud odletěli ptáci z alba Prázdniny na Zemi (Olympic). Ten má podobně melancholické ladění, ale samozřejmě je tam akcentovaný eko motiv.

povídka: Little America - Chaon, Dan
vyšla v: Rej stínů
jasonix | ****1/2 | před 4 dny

On the road, únos nebo svým způsobem postapo? Obě postavy mají svá tajemství, ale indicie autor dávkuje velmi promyšleně a udržuje tak čtenářova očekávání řádně našponovaná a atmosféru patřičně ponurou. Závěr je jen naznačený a přitom výmluvný a logický.

Tak trochu tendenční z velké části převzatá sbírka, kterou si parta kolem Ikarie vydala v době uvedení očekávaného stejnojmenného filmového hitu na jehož úspěchu se měla svézt. Sbírka toho pro skutečné fanoušky moc neřeší. S ucelenými Volume sbírkami, které ale pravda přišly až později v režii Arga, se absolutně nemůže rovnat. I když je to samozřejmě povídkový Dick, kde se jen velmi těžko dá šlápnout vyloženě vedle. Jako tehdejší osvěta to asi trochu zafungovalo a potěší i formální doslov (ale uvést Valis mezi Dickovy nejvýzačnější díla…Ivane! Proboha!). Dnes už počin právem zavátý prachem.

Asi budu za kacíře, ale tahle povídka mi i přes svou skvělou základní premisu s přepisem paměti a odhalením tajného agenta přijde ve finále možná ještě více debilní než Verhoevenův film, který byl alespoň jakž takž pravověrně logické sci-fi. Zatím co Dickovo vyústění je prostě jen z prstu vycucaná krávovina. Škoda. Cíl byl docela blízko.

Utopická vize dokonale konstruovaného světa, který ovládl komunismus je poplatná Dickovým autorským kvalitám. Ostatní elementy textu jsou pak odrazem tvůrčího období v němž povídka vznikla. Důraz na drogy a hovory s bohem jsou typickými znaky Dickovy pozdější tvroby. Dobrá povídka, ale zlatý fond to není. Možná to by promeškaná šance na skvělý román.

povídka: Telefonát - McNally, John
vyšla v: Rej stínů
jasonix | ***** | před 5 dny

Paranormální jevy jsou pro autora prostředkem, jak účtovat s tíhou minulosti. Jak vyjádřit pocity viny, pokřivené mezilidské vztahy, frustraci, smutek. Prostě všechen ten náklad člověčenství, který si s sebou táhneme. Tato lidskost a také detektivní zápletka, silná atmosféra a působivé využití telefonního hovoru v konstrukci fabule jsou styčné body s dílem Velkého R. B., k jehož poctě byla tato povídka, jakož i celá antologie, stvořena. Záměrně jsem v úvodu komentáře vypíchnul „autora“, protože jak vyplývá z jeho doslovu, i on Doughovým prostřednictvím účtuje.

povídka: Systém - Bova, Ben
vyšla v: Hledání budoucího času
jasonix | ***1/2 | před 5 dny

Černá anekdota, která paroduje smutnou skutečnost, vyplývající z ekonomicko-demografických analýz. Stručné a úderné.

12345678910poslední (730)29180 příspěvků celkem


WebArchiv - archiv českého webu