RSS / komentáře

Poslední přidané komentáře

12345678910poslední (631)25208 příspěvků celkem

Moc dobré čtivo. Přirovnání k Eriksonovi není vůbec od věci…a přesto Wegner slepě nekopíruje. Ano, je tu velká Říše, spousta národů (od drsných horalů po pouštní kmeny), intrikující rozvědky, správní hrdinové, zákeřní démoni…a jiné bytosti. Jenže Wegner to celé pojmul odlišně, po svém. Jednodušeji, ne tak do hloubky (tedy, co mohu po první knize soudit), avšak tak nějak syrověji, drsněji, snaží se ze čtenáře vyždímat emoce, a, sakra, daří se mu to vcelku dobře (a to jsem starý cynik). První půlka knihy ze Severu je skutečně povídková; druhá půlka, Jih, na sebe navazuje těsněji, skoro jako kapitoly v románu. Ještě mě čeká druhý díl – a pak doufání, že Laser ožije a dovydá celou sérii, protože kdyby neměl dovydat Meekhán, tak už nevím, co jiného by vydat měl…

kniha: Měsíční kámen - Kid, Bourbon
trudoš | ***1/2 | před 7 hodinami

Tuto knihu pravděpodobně naleznete zařazenou mezi dobrodružnou literaturou a romantickými romány. Tedy alespoň obálka i anotace tyto dojmy evokují. Přitom jde o pulpovou žánrovku, v níž se kromě nemrtvých vyskytují také démoni, vlkodlaci, vědmy a magické artefakty.
Zápletka je prostá – je ukraden Kámen, v jehož moci je učinit vlastníka nesmrtelným. Jenže zloděj okrade zloděje, jenž je vzápětí okraden dalším zlodějem. Za chvíli už vlastně nikdo neví, kdo Kámen má, ovšem chtějí ho všichni. Navíc do města zavítal legendární střelec Bourbon Kid, který při poslední návštěvě pozabíjel takřka všechny jeho obyvatele…
Příběh slibně kombinující prvky filmů Desperado, Od soumraku do úsvitu a Pulp Fiction končí literárně na úrovni žákovské slohové práce. Tam, kde čekáte alespoň nějakou zápletku, není nic, jen logika peroucí se s demagogií. To podtrhují laciné postavy a ještě lacinější dialogy. Výrazným plusem je však tempo, s jakým „děj“ ubíhá a krev, jež ze stránek teče proudem. Škvár k zulíbání.

kniha: Příběh o Zoufálkovi - DiCamillo, Kate
trudoš | ***1/2 | před 19 hodinami

Jak to pěkně pohádkově začalo, tak to rychle sklouzlo do podivně depresivní roviny, která se dokola motala na jednom místě. Na dětské předčítání trochu moc umírání, nebo mluvení o umírání. Představování jednotlivých protagonistů je navíc neúměrně zdlouhavé, v rámci finálního sprintu, kde jdou věci ráz na ráz. V druhé půlce mi pak začal vadit okatý virbl na buben před finálním odhalením, čistě proto, že se opakuje až mockrát.
Ale ten základní motiv – myš, co se zamiluje do princezny – je boží, až mě mrzí, že z toho Kate DiCamillo nevytřískala velkolepější dobrodružství. Výsledný melancholický příběh o druhých šancích a důležitosti odpouštět má stran morálního poselství splněno na sto procent, ale místo chytrého podtextu bych klidně uvítal komplikovanější zápletku. Na druhou stranu autorka ví, co dělá a kdo je cílovým čtenářem, takže brepty dospělého nemají význam. Každopádně ilustrační doprovod od Timothyho B. Eringa je naprosto fantastický a už jen kvůli němu stojí za to knihu vlastnit.

Keby sa dej odohrával 20 rokov po invázii, sedelo by to. Ale vzhľadom na to, že sa odohráva 2 dni po, reakcie a konanie ľudských postáv sú absolútne neprirodzené, čo kompletne kazí atmosféru.

Je svet okolo nás vôbec realita, alebo je to všetko len nejaký pokus a my sme figúrky? Pravdupovediac, už som o tom neraz uvažoval.

Z tejto deprimujúcej poviedky cítiť nepríjemný pach špinavého preľudneného veľkomesta. Veľkopredajne. Budúcnosti.

Poviedka, aj keď trochu zveličene, hovorí o tom, ako naša civilizácia dopadne, keď bude naďalej ignorovať upozornenia vedcov a environmentalistov na dopady deštruktívnych činností človeka. Pre mňa najlepšia poviedka knihy Navštivte planetu Zemi!

Táto kniha dáva celej sérii o Pánovi prsteňov nový rozmer. Bežný konzument, ktorý si prečíta knihu a povie si: „Hm, bolo to fajn“ a zoberie ďalšiu knihu, bodka, túto knihu asi nebude mať čas a záujem pochopiť. Ten, kto sa zamýšľa nad tým, čo číta, alebo ten, kto proste rád hľadá v príbehu skryté symboliky a posolstvá, určite nad mnohými popisovanými udalosťami rozmýšľal už pri čítaní série. Povedľa morálnych otázok (nemám jasno v tom, či by som chcel Prsteň zničiť alebo si ho nechať pre seba) mňa zaujal najmä zjavný vplyv environmentálnych aspektov, ktoré vyvrcholia protiútokom prírodných národov (hobitov, trpaslíkov, elfov) a Stromov (entov) proti Železnému pásu, oblasti industriálnej tyranie, útočisku dobyvačných ohyzdov (skřetov) a iných démonických bytostí, miestu, kde Príroda zomiera na úkor pecí a kovární, čo potvrdzuje kapitola „Pukliny osudu – Hrozba vznikajících technologií a Tolkienovy Prsteny moci“ a „Tolkienův zelený věk – Ekologická témata v Pánu prstenů“. Podobné kapitoly, ako „Mluvící stromy a chodící hory – Buddhistická a taoistická témata v Pánu prstenů“, rozoberajú zase prírodno-duchovné symboliky využité v sérii. Zaujímavá filozofia, ktorá predstihla asi aj Tolkienove myšlienky.

povídka: Kafkárna - Špaček, Silvestr
vyšla v: 2. antologie českého hororu
whack | ***** | před 1 dny

Nie je horor ako horor. Autor je aktivista zo združenia Otevři oči, žiadny skúsený spisovateľ, preto prižmurujem oko nad tým, že prvá časť tejto jeho krátkej poviedky ma nedokázala emočne vtiahnuť do príbehu. Po ďalších pár vetách som si ale uvedomil, o kom to vlastne píše – hlavní „hrdinovia“ sú totiž prasatá vo veľkochove – tak to je horor v pravom slova zmysle!

povídka: Ekoteroristi - Hauserová, Eva
vyšla v: Argonauti z jiného světa
whack | ***** | před 1 dny

Ľudia žijúci v tejto antiutopickej vízii budúcnosti sú sieťou kontroly silno zovretí v sociálnych skupinách, pričom si veľká väčšina z nich ani neuvedomuje, že nie sú slobodní. Tí zvyšní sú označovaní ako „Ekoteroristi“. Ak ich odhalia, budú preprogramovaní, pretože chcú konať inak ako sa požaduje. Táto poviedka predbehla dobu!

kniha: Údolie ľalií - Pavelková, Alexandra
whack | **** | před 1 dny

Kniha má skrytú pointu, ktorou je pôsobenie Človeka na Zemi. Pre pochopenie pointy je najdôležitejšia (a najkrajšia) posledná poviedka, rozpráva ju mladá nájomníčka chaty v prvej osobe, a spája povesť o mytologických strážkyniach lesov a riek, vílach, samodivách a klčovaní lesa a výstavbách mostov a priehrad s reálnou situáciou zúčastnených poslucháčov, potopou odseknutých od sveta. Nie všetky príbehy s pointou súvisia, ale zo stavu, v akom sa nachádzajú ich rozprávači a rozprávačky, sála napätie, ale aj blahodarný pokoj prameniaci z toho, že čas a povinnosti vďaka potope zamrzli.

kniha: Přebyteční - Malley, Gemma
whack | **** | před 1 dny

Fanatizmus ľudí ktorí sú „nesmrteľní“ a nechcú sa deliť o zvyšky surovín Zeme s novonarodenými, je vyobrazený celkom reálne, rovnako ako aj meniaca sa psychika manipulovaných „obetí“. O vynájdenie akéhosi „elixíru nesmrteľnosti“, teda lieku na dlhovekosť, sa ľudia snažia od nepamäti, a môžeme byť úprimne radi, že je zatiaľ v nedohľadne; Tento príbeh ukazuje scenár dôsledkov vynájdenia takéhoto lieku, víziu čias v ktorých absolútna kontrola populácie bude nevyhnutná, keďže narodení ľudia neumierajú a noví sa neustále rodia. Autorka mohla podrobnejšie popísať stav vonkajšieho sveta pre lepšie pochopenie príčin vedúcich k tak drastickým opatreniam, ale k postavám si čitateľ vybuduje vzťah (kladný aj záporný), a vo výsledku je to čitateľná kniha pre mládež.

Dystopická budúcnosť. Korporátokracia. Manipulácia s ľudským vedomím a verejnou mienkou. Ľudia sú polovičnými strojmi s nanotechnolo­gickými implantátmi a fyziologicky zmenenými dispozíciami. S nainštalovaným programom v mozgu. Vymenil by som ich za stromy, paprade a machom obrastené kamene. Sympatickejší ako oni mi boli dokonca aj anti-technokratickí teroristi z FSA. Záverečná pointa prvej poviedky (Bod zlomu) sa mi nepáčila: (SPOILER) Zmarenie prevzatia viny za atómovú deštrukciu spôsobenú tými, čo boli ľuďmi a teraz sú polorobotmi – zabitie Nemesis, poslankyne spravodlivej pomsty, ktorá chcela ľuďmi zničený svet reštartovať. Celý príbeh sa niesol v duchu smrti, krvi a zlámaných kostí, no toto všetko zrovna pri vyvrcholení zatienili moralistické gýče. Ostal prázdny pocit neuspokojivého konca, averzie voči transhumanizmu a technologickej civilizácii.

kniha: Místo, místo! Více místa! - Harrison, Harry
whack | ***** | před 1 dny

Bol som nadšený už z predhovoru od významného biológia Paul R. Ehrlicha. Od prvej kapitoly sú popisované dystopické vízie našej preľudnenej blízkej budúcnosti, ktoré sa tiahnu celým dejom, no nenudia, pretože sú prelínané príbehom z nekonečného smradľavého preľudneného betónového veľkomesta. Páčil sa mi najmä popis štvrte, kde sa chlapec na úteku skryl; staré opustené miesta ma odjakživa fascinovali. (nasledujúci text môže obsahovať spoiler) V tretej kapitole druhej časti sa konečne začala rozoberať očakávaná téma kontroly pôrodnosti ako jediného možného riešenia. Kto chce ísť rovno na vec, nech si otvorí stranu 200. Nečakajte žiaden happyend! Posolstvo by nemal nikto prehliadať.

kniha: Dopisy z planety Země - Twain, Mark
whack | **** | před 1 dny

„…ľudstvo sa rozrastalo a rozrastalo a dosiahlo počet niekoľkých miliónov. No Boh sa v ľuďoch sklamal. Znepokojovala ho ich morálka, v niektorých ohľadoch nebola o nič lepšia ako jeho. Ba ľudia napodobňovali jeho mravy až nelichotivo verne. Boli to veľmi zlí ľudia, a keďže nevedel, ako ich napraviť, múdro sa rozhodol, že ich zničí. Toto je jediná naozaj osvietená a znamenitá myšlienka, ktorú mu Biblia pripisuje.“

Listy zo Zeme, to je vlastne iba prvá kapitola tejto knihy, nemá viac ako 49 strán. Čítala sa mi dobre, je to o tom, ako kedysi bol Satan za svoje poznámky na nejaký čas vyhnaný z nebeských kruhov a keďže vo vesmíre nemal čo robiť, išiel sa pozrieť na Zem, kde práve Stvoriteľ vytváral život. Čudoval sa, ako ľudia ponímajú pojem „Boh“ a preto zaznamenával ich činy do svojich listov, ktoré posielal hore. Alternatívny (svojvoľný) preklad tejto kapitoly vyšiel v samostatnej knihe „Satanove listy“ vydavateľstva Eko-konzult.

Ďalších asi 100 strán knihy (v slovenskom vydaní) so Satanovymi listami nesúvisí, tieto kapitoly som skôr prelistoval, nebavili ma. Prakticky, s jeho listami už nesúvisí celý zbytok knihy, no predposledná kapitola „Prekliate ľudské pokolenie“ stála za to rovnako ako tá prvá.

„Mnohí ľudia vedia rozmýšľať, ale v náboženských otázkach túto schopnosť nikto neuplatňuje.“

kniha: Až delfín promluví - Merle, Robert
whack | **** | před 1 dny

Napriek tomu, že nakoniec bránili „svojich“ delfínov samopalmi, hlavných hrdinov zoológov nepovažujem za hrdinov, lebo držať zvieratá v zajatí nepovažujem za hrdinstvo. Kedysi boli za klasických hrdinov považovaní zarastení pacifistickí päťdesiatnici, časy boli iné, a tajní agenti tajne odstraňovali nepohodlných vedcov. Vrátane vládnych zoológov. Dozvieme sa, že delfíny sú vlastne radi, že ich ľudia chytajú a zatvárajú do delfinárií, lebo v mori sú nebezpečné žraloky a delfíny sa navyše radi hrajú s ľuďmi (irónia); žiadnu postavu (ľudskú) som si neobľúbil. Čo bolo na príbehu najalarmujúcejšie, je využívanie delfínov pre vojenské účely, čo nebolo počas Studenej vojny žiadne sci-fi. Staré časy?

kniha: Oko démona - Dark, Jason
Speedemon | **** | před 2 dny

Další velká postava je na světě. Mág Myxin, původní obyvatel Atlantidy a zapřísáhlý nepřítel Černé smrti. To však neznamená, že se jedná o kladnou postavu. Za to autorovi dávám bod k dobru, svět JS tak na chvíli není tak černobílý. Další bod přidávám za jakž takž vysvětlení Kiriakise a jeho životního příběhu. Strýček John to tentokrát nemá vůbec lehké: boj s vodním hadem a mafiány a nakonec cesta do jiné dimenze. Je to prostě frajer. Škoda jen tak rychlého závěru a vatové výplně s gangstery. Odstranit z děje mafiány a udělat epický konec, dal bych 100%

kniha: Neviditelná knihovna - Cogman, Genevieve
trudoš | ***1/2 | před 2 dny

Život knihovníka nemusí být nutně o razítkování průkazek a lamentování nad morální zkažeností čtenářů. Jistá Neviditelná knihovna totiž nabízí svým pracovníkům daleko víc – nebezpečenství jakéhokoliv druhu, čtyřiadvaceti­hodinové ohrožení života anebo třeba možnost naprostého pohlcení chaosem. Žádné laciné paběrkování při misích za nepřátelskou linií. To je pro amatéry z Navy SEALs. Skuteční machři umí číst a nebojí se to použít.
Hravé steampunkové dobrodružství plné popkulturních odkazů napříč literaturou. Stinnou stránkou je však osnova, kdy se málem až zdá, že Genevieve Cogmanová řeší pravidla za pochodu a díky tomu sem tam dochází k logickým lapsům. V jednu chvíli se pak zbytečně vypisuje s nepodstatnou konverzací, aby vzápětí uspěchala důležité akční scény. Množství postav také malinko znepřehledňuje situaci, což je paradoxně znát nejvíc v momentech, kdy se rekapitulují všechny motivy. Jinak ale fajn, snad jen, že tohle je přesně ten typ vyprávění, kterému by víc slušela ich-forma.

povídka: Mise v kvadrátu E - Moravec, Zbyněk
vyšla v: XB-1 2017/04
quinnet | *** | před 3 dny

Myšlienka zaujímavá, spracovanie textu ako tak tiež, ale autor si to dosť uľahčil s mágiou. Vo výsledku som sa s tým svetom nestotožnil. Ale pasáže v hmle a v električke boli fajn.

kniha: Krvavý seznam - Elrod, Patricia Nead
trudoš | *** | před 3 dny

Můj problém s Krvavým seznamem spočívá v žánrovém zařazení. Jako gangsterka by to šlo, jako upíří vybíjená taky, ale obojí dohromady tady nefunguje, čistě proto, že jedno na druhé nemá vliv. Kdyby se vyhodili upíři, pořád je to gangsterka a to samé i naopak. Ono se to zdá jako kravina, ale když už tvůrce kombinuje, mělo by to mít pro zápletku nějaké opodstatnění, jinak je to jen zbytečná póza.
Pro E. N. Elrodovou tohle platí dvojnásob. Přestože je její záměr zřejmý, končí u atraktivní myšlenky s nedotaženým konceptem. Motiv vampýrů mezi mafiány zní vážně skvěle, jenže ve finále je z toho průměrná podívaná s otřepanými zvraty. K hororu to má asi tááááákhle daleko a na šestákovou literaturu je to zase příliš moderní. Ve výsledku jednoduchý thriller s patinou Ameriky 30. let a stereotypními protagonisty, kterému chybí obyčejná nadsázka. Jak se to bere smrtelně vážně, shazuje to sebe samo, čistě pro nepříliš povedené řemeslo. Na druhou stranu, jde o rozjezd, tak snad si další díly polepší.

kniha: Zachránci nového času - Baltazar, Armand
snop | ***1/2 | před 3 dny

Je to takové celé naivní a jednoduché, akce jsou nepřehledné, trochu přeplácané, mnoho zápletek jen tak naznačených a nerozpracovaných, ale celkově je to půvabná jednohubka, nebo dobrodružství, které můžete sdílet se svým 10letým synem, máte-li.

A ilustrace fungují nejen jako ilustrace, ale jsou součástí vyprávění příběhu. Je to vlastně taková kombinovaná forma – novela, která občas přechází v grafický román.

Což jsou tak dvě hvězdy nahoru, protože ilustrací je mnoho a jsou výborné.

kniha: Doktor Proktor a prdicí prášek - Nesbø, Jo
cagekh | brak | před 3 dny

Před tím, než jsem audioknihu pustil dětem, chvíli jsem poslouchal a během prvních deseti minut nenašel nic závadného. Cestou k babičce jsme si poslechli 40 minut. Následně vzali prarodiče kluky (5 a 7 let) ven a vrátili se celí nešťastní, bo kluci předváděli zvuky, jak děda prdí a jak se mu u toho nadouvají kalhoty. CD jsem okamžitě vyhodil a doufám, že si na něj děti nevzpomenou. Pokud jste tak nad věcí, že by Vám to nevadilo, hodně štěstí. Příběh průměrný, fekální humor mě nebere a vtipy přiměřeně pokleslé. Jsem rád, že se nikdy nedozvím, jak a kam dopadl první prdonaut.

Bohužel pro mě žádné zlepšení. Nevím čím to je. Buď jsem z Drizzta vyrostl nebo to už prostě není ono. Dokonce ani kdysi tak silné akční pasáže mi zde přišly chaotické a nesnesitelně dlouhé. Samá otočka, kotoul, přemet až jsem si připadal, že bez ní by kniha mohla být poloviční. Navíc ani dějově není zajímavá či napínavá. Pokračuje se v nastavované kaši z minula. Herzgo Alegni přežil a jde se do boje podruhé. Mělo to pár silných kapitol a nejvíc mě asi bavili pasáže s invazí drowů. Zbytek byl docela nuda a nezachraňoval to ani Artemis. Nejzábavnější byl nejspíš Drizzt v roli křena a žárlivého pátého kola u vozu. Snad to závěr trochu vyšvihne.

kniha: Dívka z Atlantidy - Dark, Jason
Speedemon | *** | před 3 dny

Člověk by ani neřekl, že se jedná o úvod do trilogie, která se v sérii objevuje úplně poprvé. Autor se začíná více věnovat Atlantidě, která v budoucnu bude zdrojem obrovského množství nepřátel, spojenců i různých artefaktů. Opět je ve hře Černá smrt z čehož plyne, že půjde do tuhého. A ono taky ano. Sešit končí docela velkým cliffhangerem. Pokud uvěříte, že jde postavám skutečně o život, tak je to i napínavé :) Jinak jde docela o klasiku a Kiriakis je zde velký bůh ze stroje protože má na vše odpověď…

kniha: XB-1 2017/06 - kolektiv autorů
yerry | *** | před 3 dny

Priemerné číslo v ktorom nad štandard trochu prečnievajú dve zahraničné poviedky. Tou prvou je Marnotratný syn od Gorda Sellara, kde si zasa raz ľudstvo pletie na seba bič v podobe intelektualizo­vaných psov. Tou druhou je Návštěvník z Tauredu od Iana MacLeoda, vzťahovka o paralelných realitách.

povídka: TardigRider - Stožická, Zuzana
vyšla v: XB-1 2017/06
yerry | * | před 3 dny

Akosi mi unikla pointa. Presladený text síce v slovenčine ale čo ním chcela autorka povedať, to je kdesi v medzihviezdnom priestore. Moja mozgová hemisféra nie je očividne kompatibilná s autorkinou aspoň čo sa týka tohoto textu…

povídka: Inkvizitor - Houser, Pavel
vyšla v: XB-1 2017/06
yerry | brak | před 3 dny

Toto je presne ten text, kedy chce autor excelovať formou v texte o ničom, pardon, o šachových figúrkach. Typicky výplňový materiál, inak zvaný aj tapeta…

povídka: Brána do podzemní říše - Urban, Pavel
vyšla v: XB-1 2017/06
yerry | ** | před 3 dny

Irónia, akcia v military kabáte, HPL motív, SS komando a superhrdinovia. Presne ten text, na ktorý si u tohoto autora zvyknutý. Tentoraz ma to veľmi nenadchlo ale inak zaujímavé oživenie :)

povídka: Vzpomínky krve - Kalaš, Radoslav
vyšla v: XB-1 2017/06
yerry | ** | před 3 dny

Pulp ako vyšitý. Nájomný zabijak alebo žoldnier v Afrike v časoch bipolárneho sveta, keď si to ešte komančovia rozdávali s amíkmi pekne za studena, miestni guerillas, vesmírna loď nejasného pôvodu na podivný pohon, vyvolení ľudia, akcia a kopec ďalších atribútov. Nebolo to veľmi zlé, keby to autor pomerne dosť neprepálil. Priveľa nesúdržných prvkov v texte, pravdepodobne starší text, vytiahnutý zo šuplíka…

kniha: Krvavé tažení - McClellan, Brian
Madam Brbla | **** | před 3 dny

Druhý díl „Prachmistrů“ nasazuje od začátku svižné tempo, které se překvapivě daří udržet až do finále, tedy bezmála 600 stran.
Hlavní postavy už známe a dozvíme se o nich jen málo nového. Tamás musí použít veškerý svůj um, strategické myšlení i lstivost, aby se dokázal probít přes nepřátelské území. Jeho syn Taniel bojuje se svou závislostí, se svými city, s kezskými protivníky i s nadřízenými ze své armády. Adamat se veškerými myslitelnými prostředky pokouší zachránit milovanou rodinu. Všichni tři při ve svých liniích hojně prolévají krev nepřátel i tu vlastní. Trochu méně prostoru má neobyčejná pradlenka Nila a její snaha chránit nezletilého následníka trůnu. Na obou stranách konfliktu přibude několik nových hráčů, jsou to však jen kosmetické změny.
Události jsou proměnlivé, o akci a brutální scény není nouze – chvílemi autor možná až příliš tlačil na pilu, přesto jsem s napětím hltala jednu stránku za druhou. A mohlo by to napětí být větší, kdyby ústřední postavy nevykazovaly až nadpřirozenou nezničitelnost. V téhle sérii prostě nefigurují normální smrtelníci (pouze jako bezejmenný komparz určený k likvidaci), což poněkud zamrzí. I tak hodnotím vysoko, adranští hrdinové jsou fajn (i tomu sebelítostivému feťákovi Tanielovi musím přiznat několik sympatických vlastností), padouši jsou správně padouchovití a čte se to jedna báseň… až na pár kopanců v textu, které jdou na vrub nepozornosti odpovědného redaktora. 84%

povídka: Dobrodruh na rybách - Mertlíková, Věra
vyšla v: XB-1 2017/06
yerry | ** | před 3 dny

Autorka tento príbeh z Conanovho sveta očividne nebrala veľmi vážne. Ten tu hraje až štvrté husle, keďže ústrednou postavou je tu rozprávač, ryba a po nich následník trónu, ktorý si myslí, že deti sa robia bozkom na ruku svojej vyvolenej :)

kniha: Trajekt - Strandberg, Mats
trudoš | ****1/2 | před 4 dny

Užijte si celonoční show na lodi přepravující pasažéry mezi Švédskem a Finskem! Alkohol teče proudem, zábrany jdou stranou a na palubu vstupuje monstrum, které touží pouze po krvi a mase. Tuctová plavba se tak brzy mění v improvizovanou hostinu, při níž umírají lidé po stovkách. A v Baltském moři jejich křik nikdo neuslyší…
Každý šéfkuchař hororu vám řekne, že ty nejdůležitější ingredience jsou strach z neznáma a bezvýchodnost situace. Matsu Strandbergovi ovšem někdo pošeptal do ouška, že když zavře velkou hromadu lidí do uzavřeného prostoru a vypustí mezi ně krvelačné bestie, mohla by z toho ve finále být i specialitka kuchyně. Skutek se stal pravdou a vám tak nezbývá nic jiného, než si vychutnat tuhle zdravou várku hrůzy jménem Trajekt. Zamrzí vlastně pouze jedno a to závěr, který vyznívá malinko otevřeně, což v rámci rozsahu a jednoduchosti zápletky lze brát buď jako bezradnost, nebo vypočítavost. Osobně hlasuji pro to druhé, přičemž tajně doufám, že o Baltic Charisma ještě uslyšíme.

kniha: Temný ráj - Ness, Patrick
trudoš | **** | před 5 dny

Oproti Hlasu nože slabší začátek. Tam, kde první díl vysloveně svištěl, tady takřka do strany sto nedojde k žádnému zajímavému vývoji. Děj v rámci předchozího finále nečekaně stagnuje, přičemž postavy se jen postupně seznamují s novou situací, aniž by však čtenáři bylo řečeno všechno. Navíc tu výrazně chybí hrozba, která by udávala vyprávění tempo. Jen se mluví, mluví a mluví, a ze všech těch slov se následně vyvozují teorie, konspirace, smyšlenky. Konkrétní zápletka se bohužel začne formovat až v polovině románu, přičemž spočívá v otřepaném rozestavění hrdinů na různé strany barikády a vzájemném se podezírání ze spolupráce s nepřítelem.
Co se ovšem Patricku Nessovi musí nechat, je odvaha jít do tak těžkých témat, myšleno v rámci literatury pro mládež. Dovedně zpracovává psychologii absolutního totalismu, stejně jako motivaci teroristického odboje, a ukazuje, že v podobných konfliktech lze málokdy aplikovat jednoduché dělení na dobré a špatné. Jsou jen lidé, snažící se dosáhnout svého.

povídka: Noemova válka - Hokeš, Miroslav
vyšla v: XB-1 2017/04
quinnet | **1/2 | před 5 dny

Potenciál to malo, ale asi by som to dal autorovi prepísať. Miestami moc tlačil na pílu a hlavný hrdina musel mať silou mocou cool hlášky, čo sa k tematu veľmi nehodilo.

povídka: Poutník a vítr - Šenk, David
vyšla v: XB-1 2017/04
quinnet | **1/2 | před 6 dny

Science-fantasy poviedka, kde sú zmixované paralelné svety so starovekými gréckymi bájami. Amor vs. atómová bomba je zaujímavá predstava ale z priemeru to text nevytiahne.

kniha: Danse Macabre - King, Stephen
Strýček Biolit | *** | před 6 dny

Na úvod jedno velké VAROVÁNÍ: kniha je tak trochu podvod na čtenáře, neboť sice nese podtitul „Svět hororu“, ale už se jaksi nikde viditelně nechlubí, že se jedná o převážně americký horor z let 1950–1980 (o to vtipnější je, že na zadní straně je něco ve smyslu „od Draculy po Blair Witch“, přičemž o druhé jmenované dílo se autor otře pouze v přidané předmluvě k vydání z roku 2010, kniha samotná je pak skoro 40 let stará). S časovým pokrytím knihy souvisí dva obrovské neduhy – první: kniha je zoufale neaktuální (desítky let jsou fakt znát) a nepokrývá tedy celý žánr; druhý: filmy/knihy o nichž SK píše, se v našich končinách v osmi případech z deseti (u filmů asi i více) vůbec nedostaly do distribuce, čtenář knihy pak nemá páru, o čem je řeč. Autor by navíc zasloužil profackovat za ohromné množství spoilerů, které v knize rozsévá jak Babiš řepku, i když to pro dané téma není vůbec nutné. Co se náplně samotné týče, je to vcelku ok, byť na můj vkus dost ukecané (celá podstata by se dala shrnout asi na pět normostran); kniha se dělí (zhruba 50/50) na část o filmech/knihách, na každém příkladu se autor snaží ukázat ten či onen prvek hororu, ale opět! Kolik z nás má nakoukané hororové filmy z USA (třeba) z 50. let? Padesát lidí v republice? Suma sumárům: Je kniha napsané špatně? Ne, King umí řemeslo. Je kniha vhodná pro náš trh? Spíše ne, pořádně si ji užije jen velice úzká skupina čtenářů. Nebýt na obálce jméno Kinga, kniha by pravděpodobně vůbec nevyšla, nebo by šmahem skončila v Levných knihách.

kniha: Výrobce osudů - Petrák, Milan
trudoš | **1/2 | před 6 dny

Shrňme si základní fakta o zápletce – máme tu životem znuděného hrdinu, multimediální soutěž založenou na improvizaci a dostatečně potřeštěného strůjce, který chce světu něco dokázat. Suma sumárum solidní základ pro tuzemskou verzi Truman Show.
Bohužel prvních sto stran mě nahlodalo, že možná není na co se těšit. Po zdlouhavém představování začne samotné „vytváření osudů“, které bohužel nepředvede nic, co by nedělala současná televizní produkce. Richard Bajer od začátku padá do pastí, kterým se zapřísahal vyhýbat a je zcela konvenčně vláčen událostmi, o nichž víme, že jsou naplánované, protože o tom celá soutěž je. A to, co zpočátku mělo proměňovat hrdinův charakter, se záhy mění ve stereotypní šarádu, v níž jen málokterá postava má zřejmý smysl.
Výrobce osudů je tak pro mě důkazem, že námět na povídku není to samé jako námět na román. Autorův vtípek vůči čtenáři, kdy se hezky prováže děj s realitou, by na malém prostoru vyzněl jistě úderněji, nebýt zahlcen množstvím nezáživného balastu.

Pulver Sr. je opravdu moje „manna from heaven or hell“…ty jeho povidky snad pise na svem HD za jizdy.

povídka: Čínská dovolená - Cannon, Peter
vyšla v: Černá křídla Cthulhu 3
gokudo | *1/2 | před 6 dny

Zachodovej uchylak s predsukama byl na dovelene v CLR.

kniha: Dvacet tisíc mil pod mořem - Verne, Jules
gokudo | ***** | před 6 dny

Nesmrtelna klasika, hodne buzku ze stroje a tak trochu devatenactky, ale ruku na srdce, co my vime o morskych hlubinach a pradavne lidske historiji v dnesnim vylhanem 21-em?

12345678910poslední (631)25208 příspěvků celkem


WebArchiv - archiv českého webu