RSS / komentáře

Poslední přidané komentáře

12345678910poslední (643)25692 příspěvků celkem
kniha: Signál - Lee, Patrick
trudoš | *** | před 15 hodinami

Lepší než Na útěku, alespoň co se přehlednosti děje a jednotlivých motivací týče. Zároveň už vyprávění tolik nesklouzává k obehraným klišé, a musím přiznat, že celou první půlku jsem se hodně bavil. Ono když mohou padouši nahlížet do budoucnosti, a tak se připravit na všechny eventuality útoku, hrdinům to poměrně legračně ztěžuje možnosti, jak se jim dostat na kobylku. Pravdou ovšem je, že teorii toku času a jeho případné změny v minulosti tahá autor maličko z rukávu a s čím si neví rady, to odsune jako neřešitelnou problematiku, o níž se nemá ani smysl bavit.
Jakmile však dojde na moralisticko-spasitelské řeči hlavního hrdiny, vzpomněl jsem si na důvody, proč mi předchozí kniha Patricka Leea šla tak na nervy. Navíc má Signál po profesní stránce dost nulové finále, nečekaně odbyté málem na jednom řádku. Na druhou stranu celá akční jízda má sympatický rozsah, a kdyby fantaskní motiv nezakrýval autorovu neschopnost udržet zápletku na uzdě, byl bych – v rámci subžánru – spokojen maximálně.

kniha: Problém tří těles - Cch‘-Sin, Liou
stimílek | ***1/2 | před 16 hodinami

Rozporuplná kniha s hodně velkým potenciálem. Čínská historie 20. století je zajímavá a pasáž odehrávající se za kulturní revoluce a krátce po ní mě velmi bavila. Naopak čím více se kniha blížila ke konci, tím mi přišla méně zajímavá. Konec hodně uspěchaný a až příliš jednoduše vše vysvětlující. Autor má dost nevyrovnaný styl i kvality. Četlo se to ale velmi dobře a hurá do druhého dílu.

kniha: Příběh služebnice - Atwood, Margaret
stimílek | ***** | před 16 hodinami

Výjimečně se dostanu ke knize díky televizi. V případě Příběhu služebnice se to stalo. Kniha, která stojí za přečtení, i když nejste zrovna fanoušek SF. Seriál je úžasný, knížka taky, film o poznání slabší.

povídka: Ten není z Detroitu - Lansdale, Joe Richard Harold
vyšla v: Smrt má kola
Lucc | ***1/2 | před 21 hodinami

Lansdalea mám rád. Některé kusy z jeho sbírky Bizarníma rukama jsou to nejlepší, co jsem z hororových povídek četl. Tato povídka je ale hodně jiná. Lehce starosvětská, melancholicky americká s výrazným hrdinou, který se vzepře osudu. Není špatná, ale chtěl jsem prostě něco jiného.

povídka: Kdopak to seděl v mém autíčku? - Fraser, Antonia
vyšla v: Smrt má kola
Lucc | *** | před 21 hodinami

Rozvedená žena se dvěma dětmi zažívá podivné úkazy ve svém autě. Čichové a sluchové vjemy, později i hmatové. A auto občas nevysvětlitelně mizí.
Hůře uchopitelná povídka hrůzostrašná ani ne tak tím, co se děje, jako spíše tím, co, proč a jak žena strpí, přestože zdaleka ne vše je vysloveno. Těžko uchopitelná povídka, která mne nechala víceméně chladným, až na malé háčky zaseknuté vzadu v mozku. A poučení? Příčetnost je jen křehká skořápka zadržující démony. Ať už jsou skuteční či nikoliv.

kniha: Zlatý plamen - Francová, Karolina
zthalis | *** | před 1 dny

Moc se mi líbila zápletka a jak to bylo celé vymyšleno. Oproti prvotině Algar Tarch to mělo švih a spád, i když Algar Tarch měl jakousi jiskru, kterou u dalších knih autorky trochu postrádám (nebo je to tím, že prvotinu jsem četl hned při vydání a byl jsem o dost mladší). Kniha mi dost připomínala lepší knihy od J. Rečkové (myšleno pochvalně). Co mi vadilo, bylo nedostatečné prokreslení prostředí i postav. O prostředí se člověk dozvěděl jen to nejnutnější a i když u postav nějaká snaha o hloubku, mnohoznačnost byla, tak pořád působily dost jednorozměrně. Neříkám, že opačný stav u rozvleklých epických ság je taky optimální, ale tu a tam nějaký střípek informací by neškodil. Opět mi to připomínalo v tomto ohledu knihy J. Rečkové (myšleno tentokrát nepochvalně).

Heteša si tak trochu hraje na drsnou školu, takže jeho hrdina hláškuje, letí po něm ženské máloco bere vážně, ne všechno mu vychází a občas dostane nakládačku. V tomhle zapeklitém případu se mísí magie s technologií a nechybí cosi divného odjinud. Hlavní hrdina do toho spadne nechtěně, protože se živí celkem mírumilovně, jako likvidátor elektronické pozůstalosti. Prostě pracovní úraz, ale je na to vybaven paletou potřebných dovedností a má spoustu příhodných známých, tak se k problému staví proaktivně. Pak už následuje svižná jízda plná situací na hranici parodie i zcela dobrodružného dobrodružství, potyček, více či méně vtipných dialogů a hlubokých tajemství. Celé to bohužel v mých očích kazí konec, kdy se nepovedlo udržet nastolené tempo a závěrečný střet pro mě nebyl ani dobrodružný ani vtipný, ale jaksi divně banální. Hlavní pointa se mi ale navzdory neurčitosti zase líbila.

Spřízněnost… jen si představte, že byste svého domácího mazlíka mohli ovládat přímo ze své hlavy. Psi už by nemohli prchat za zvěří, kočky by musely polknout odčervovací tabletku, papoušci by po sobě sami uklízeli trus. Ve světě budoucnosti si s trochou znalostí a umu budete moct vytvořit „mazlíčka“ podle svého vkusu i potřeb, masakrovat s ním v aréně jiné zrůdičky a slušně vydělávat. Zvláště pokud máte nějakou výhodu, jako Sonnie z této povídky. Za mne palec nahoru a spokojených 75%: příběh má správný tah, žádné zbytečné okliky, solidní pointu, snad jen originality mohl pobrat trochu víc. A teď bych měla zjistit, který šmejd ovládá tu komáří mrchu, co mě už třetí noc za sebou obtěžovala.

Ve své poslední trilogii David Gemmel upřel pozornost na starověké Řecko, konkrétně na období Trojské války, ke které se v první knize pouze schyluje. To rozhodně neznamená, že by román byl skoupý na bitvy a souboje. Autor představuje hrdiny, staví jim kulisy a rozehrává náležitě srdceryvné partie – všechna ta dětská traumata, rodinná dramata, úkladné vraždy, násilí v mnoha podobách a nesmíme zapomínat ani na lásku, vždy ryzí a komplikovanou.
A především je tady On. Námořníci mu říkají Zlatý, narodil se jako dardanský princ Aineiás, přátelé mu však říkají Helikaón. Slavný a obávaný válečník, který zná soucit, leč neváhá projevit tvrdost i krutost, pokud prospějí jeho záměrům či touze po pomstě. Pohledný, silný, rychlý, odvážný, inteligentní, bohatý, prostě Dokonalý… ne, nedokázala jsem si tento vysněný mužský ideál oblíbit. O malinko víc mě zaujaly vedlejší postavy, ovšem ty kladné mají stejný problém jako Helikaón: jde o příliš čisté charaktery, čestné a statečné dobráky za všech okolností. Padouši jsou zase moc zlí, suroví, podlí a zbabělí, aniž by se čtenář dozvěděl, proč takto morálně zdegenerovali. Snad nejvěrohodnějším dojmem působí trojský král Priamos, což je sice arogantní hajzl, zdroj spousty křivd, zášti a bolesti, nicméně v té záplavě pozitivních idolů vyhlížel jako jeden z mála normálních lidí.
Číst tuhle knihu v době vydání originálu, pravděpodobně bych ucvrnkávala blahem a mé hodnocení by atakovalo 5 hvězd. V současném věku a duševním rozpoložení, s mnoha kvalitními fantasy tituly za sebou… no, Gemmel už je pro mě příliš přímočarý, málo rafinovaný, ničím výrazněji nepřekvapil. Trilogii pravděpodobně dočtu, občas mám chuť si odpočinout u vcelku jednoduchého dobrodružství s heroickým puncem. 75%

povídka: Sny Rakeťáků - Hardwick, C. Stuart
vyšla v: XB-1 2018/09
quinnet | **** | před 2 dny

Podobne ako pri poviedke Keson je aj tento text silne vzdelávací. Teda, pokiaľ nie ste erudovaný(á) v leteckých motoroch. Začína to celkom nevinne – ako sa malý chlapec zoznámil s leteckým konštruktérom. A ako spolu s ním prepadol snu o lietaní do kozmu. Ale pripravte sa na množstvo podrobností z konštrukcie prúdových motorov. Bez internetu by som nemal šancu rozlíšiť čo je už dnešná realita a čo patrí do SF. Príbeh dostávame vo forme rozprávania z minimom dialógov a celkom chápem, prečo táto poviedka mala taký úspech u čitateľov Analogu. Je totiž plná nadšenia a túžby dosiahnuť niečo, po čom túži asi každý scifista: dostať sa aspoň na chvíľu do vesmíru a uvidieť našu planétu z výšky. Záver zahrial u srdca, bolo jasné, že inak ako sentimentom tento príbeh neskončí.

kniha: Na stopě zločinu - Bronec, Michael
trudoš | ***1/2 | před 2 dny

Nastoupil jsem do rozjetého vlaku a ke svému překvapení zjistil, že zdejší provozovatel dokáže za utržené peníze nabídnout kvalitní přepravu. Hned zkraje přiznám, že literární soutěže jsou mojí čtenářskou Nemesis a doživotně mě zbavily iluzí o skrytých talentech. A možná právě proto byli devátí Žoldnéři fantasie takovým překvapením – minimálně první půlka knihy totiž nabízí skutečně dobré povídky. Stylisticky čisté, obsahově nápadité, dějově promyšlené. Někomu to může být málo, ale dokud neporotcoval, neví, co je literární peklo.
Výrazně slabší je bohužel druhá půlka sborníku. Po úvodní silné pětici přichází šestero průměrných textů, které trpí právě těmi nešvary, jež mi u amatérských prací vadí. Celkový dojem ovšem vylepšila závěrečná povídka Míli Lince, společně s jeho zábavným a přitom informačně zajímavým doslovem. Za mě tedy spokojenost. A tohle jsou jména autorů, od kterých bych v budoucnu rád držel v rukou román: Tomáš Laube, Meriwether Buchanan a Jan Hamouz – skvělá práce, lidi!

povídka: Cvrdlikáček - Hamouz, Jan
vyšla v: Na stopě zločinu
Erendis | *** | před 2 dny

Z povídky mám rozpačité dojmy. Je to poutavě napsané, ale neměla jsem s kým sympatizovat a na konci mi nikoho nebylo líto. Po opadnutí prvotního zájmu navíc na povrch vyplují některé nelogičnosti. Jestliže se rána po vytažení zobáčku neprodyšně uzavře, proč všichni tak krváceli?

Řeknu to na rovinu. Už dlouho mi z nějaké postavy nebylo tak zle jako z Colómara. Z hloupé žárlivosti nejdřív zničil svého soka profesně i lidsky a potom… No, nebudu vyzrazovat. A ještě ze sebe dokázal nakonec udělat toho „s morálním kreditem“. K čemuž směřuje má eventuální výtka k povídce – měla jsem v závěru pocit, že autorský záměr byl trochu jiný. V tom případě se ale nepovedl. Řemeslně pěkně zvládnuto, ale vracet se k povídce nejspíš nebudu.

povídka: To má po dědovi! - Doležal, Karel
vyšla v: Na stopě zločinu
Erendis | **** | před 3 dny

Poslední dobou nějak narážím hlavně na povídky tvářící se nesmírně vážně, popřípadě snažící se vzbudit maximální (negativní) emoce, takže humorná hříčka z alternativní Prahy o hrdinovi, jehož dědeček měl hodně podivné známosti, pobavila a potěšila.

kniha: Abarat: Absolutní půlnoc - Barker, Clive
trudoš | ***1/2 | před 3 dny

Můj problém s Absolutní půlnocí spočívá hlavně v tom, že jsem po dočtení tak úplně nepochopil význam její existence. Na třetí díl se čekalo sedm let, a co autor předložil? V podstatě kopii dvojky, vezmeme-li v potaz závěrečné střetnutí, v němž se opakuje za a) makabrózní gigantická loď a za b) rozepře mezi záporáky. Člověk by řekl, že už se poučili a podruhé do stejné řeky nevstoupí, leč jim se to překvapivě povedlo.
Ale abych jen nehartusil, kniha má i světlé okamžiky – především nová role princezny Boa, která dává vyprávění neočekávaný směr a zároveň převrací vše, co Clive Barker dosud v sérii předložil. A potom samozřejmě samotný závěr, který všem fanouškům udělá z následujícího čekání na čtvrtý díl malé soukromé peklo. Vlastně dvě malá soukromá pekla.
Abarat je pořád překrásný, nápaditý, úchvatný a ohromující. Ale čtenáři rostou a on zůstává pořád stejný. Poprvé to okouzlilo, potřetí zklamalo. A tenhle mizející pocit úžasu mi nevynahradil ani autorův pangeniální obrazový doprovod.

povídka: Letuška smrti - Laurent-Skrabalová, Viktória
vyšla v: XB-1 2018/09
quinnet | **1/2 | před 3 dny

Z tejto poviedky som trochu v rozpakoch. Ako už názov naznačuje, sledujeme tu akúsi (f)light road-movie jednej letušky, ktorá má miesto pravidelného menzesu pravidelne chuť na mužov. A to vo všetkých významoch tohto slovného spojenia. Autorka to trochu prepískla s dĺžkou. Po úvode opisujúceho, čo je hlavná hrdinka vlastne zač, sme svedkami jej „milostných“ eskapád, ktoré sa viac či menej opakujú. Istým plusom môže byť pre niekoho ľahké erotično, do prílišných detailov sa autorka nepúšťa, čo považujem za plus. Koniec bol uchádzajúci a držiaci sa logiky predošlých riadkov. Takže na jednu stranu môžem oceniť vypísanosť VLS, v texte nič neťahalo za oči, na druhú stranu to bolo príbehovo veľmi priemerné a malo to o pár normostrán viac ako bolo potrebné.

kniha: Poslední tango v Havaně - Kotleta, František
Alfi | ****1/2 | před 3 dny

Po dvoch románoch sa vraciame k formátu poviedok/noviel a znova je to dobré. Akcia má zmysel, so sexom to autor nepreháňa do extrémov, postavy sú sympatické. Odporúčam.

kniha: 21 úderů - Kotleta, František
Alfi | ****1/2 | před 3 dny

Na to, že ide o čisto komerčnú knihu je prekvapivo dobrá. Má pár múch (akými sú napríklad vysvetlivky pri jednotlivých „neznámych“ pojmoch ako je napr. pojem „sofware“, ale rozhodne je to lepšie ako druhý diel odohrávajúci sa vo vietnamskej komunite v Přaze. Akcia odsýpa, kniha nie je úplne blbá a ako raritu len odporúčam.

povídka: Souboj - Matheson, Richard
vyšla v: Smrt má kola
Lucc | **** | před 3 dny

Po úvodní Kingově nadčasové vizionářské povídce nabízí antologie Smrt má kola další z podobného kadlubu. Jde o čistokrevný thriller bez fantastického prvku. Dnes už je poněkud vyčpělý. Přece jen, že je člověk bestie a dokáže snadno spadnout za hranu lidskosti do tůně zbytečné bestiality (v tomto případě navíc značně umírněné), je v roce 2018 všem dávno jasné. Staví na tom mnoho uměleckých děl a vypovídá o tom historie. V roce 1971 však přece jen nebylo toto paradigma zase tak zakotvené v povědomí, navíc bylo doplněno o významný prvek – automobil, jako nástroj vyjádření brutality, ohrožení křehké lidské fýzis. Rozhodně jeden z milníků žánru, byť dnes už s patinou umírněného díla z časů, kdy bylo všechno trochu jinak.

povídka: Ocel - Abbey, Lynn
vyšla v: Bouřlivé období
yerry | **** | před 3 dny

Nie je oceľ ako oceľ. Tá z tej pravej suroviny obohatená o svoju kúzelnú moc láme tú obyčajnú ako špáratká. Kto má meče ukuté z tej pravej ocele víťazí. Treba už len nájsť tú surovinu (čo sa aj stalo) a následne použiť výrobný postup, ktorý bol naposledy aplikovaný pred 500 rokmi, a tu je problém, lebo používa sa aj mágia…

V minulej časti tohoto príbehu bolo zopár vecí v starom písme rozlúštených, táto časť je však príjemne akčná a autorka ju podala aj zaujímavejšie. Teda budú tie meče? Poviem to asi takto… :D

povídka: Malíř na útěku - Paxson, Diana L.
vyšla v: Bouřlivé období
yerry | **** | před 3 dny

Maliar známy z predchádzajúcej poviedky Diany Paxon, ktorý bol obdarovaný zvláštnym kúzlom, ktoré spôsobovalo, že nedokázal maľovať portréty bez viditeľných charakterových vlastností danej osoby dostane zvláštnu zákazku. Čo spôsobí, že bude musieť bojovať o holý život. Stratí alebo zachová si svoju tvár aj na prahu hroziacej smrti?

Pomalší rozbeh s následným akčným štartom. Tentoraz veľmi dobré…

povídka: Povětroň - Cherryh, Carolyn Janice
vyšla v: Bouřlivé období
yerry | **** | před 3 dny

Povětroň je štvrť v Asylu, kde by si sa nechcel ocitnúť sám v noci. Je to aj miesto, kde sa odohráva príbeh známej súrodeneckej dvojice, ktorá patrila medzi ľudí porazeného otrokára a bývalého gladiátora Jubala a jednej novej postavy. Momentálne tu prebieha hon na nich zo strany Tempusových Sirotkov.

C. J. Cherryh píše poviedky z tohoto sveta nezvyklo hutne, akčne s rýchlo plynúcim dejom. Tento kúsok nie je výnimkou.

kniha: Návnada - Messum, J. Kent
trudoš | **1/2 | před 4 dny

Drsný thriller po vzoru slavných Hunger Games, se kterými jej však pojí pouze motiv krvavé vybíjené na uzavřeném ostrově. Naneštěstí krátký rozsah neumožňuje do celé věci nějak proniknout. Na jednu stranu je dobře, že J. Kent Messum zbytečně nekomplikuje zápletku, na stranu druhou se vyprávění řítí kupředu tak rychle, že když skončí, člověk si říká – co, co, cože? Atmosférou i vyzněním mi příběh v mnohém evokoval můj oblíbený film Telefonní budka, zdaleka si ovšem tolik nepohrává s celkovou absurdností situace a motivace postav jsou vesměs přízemní, žádná charakterní nadstavba. Jednomu pak maličko vrtá hlavou, jestli by někomu vůbec stálo za to, takhle komplikovaně „zachraňovat“ vybrané jedince. Sami hrdinové totiž nejsou příliš sympatičtí, vesměs se jedná o dno podsvětí, buď vyfetované trosky, nebo chladnokrevné zabijáky. Takže když se v závěru všechno semele, výrazně mi chyběl pocit zadostiučinění. Celé drama tak vlastně působí drobně samoúčelně, přestože je napsáno svižně a akčně.

povídka: Vůz z druhé ruky - Wakefield, H. Russel
vyšla v: Smrt má kola
Lucc | *** | před 4 dny

Autor umí atmosféru, ale podělal to koncem. Znáte takový ten pocit u hororů, kdy si říkáte: Proč tam leze? Proč jde sám v noci do sklepa, odkud se ozývají divné zvuky? Proč neuteče? Proč se neodstěhuje? Proč otevírá ty dveře? Ale ve skutečnosti nechceme, aby se hrdinové chovali racionálně. Chceme, aby trpěli a zemřeli pokud možno ošklivou smrtí. No a v této povídce racionální krok udělají a to je nuda.

povídka: Druhá šance - Finney, Jack
vyšla v: Smrt má kola
Lucc | ***1/2 | před 4 dny

Do třetice starší povídka, ve které na vás dýchne starosvětská atmosféra US venkova ať už 50. nebo 30. let. Detaily o vozech té doby vykouzlí na tvářích oldtimerloverů zasněné úsměvy a v koutku úst jejich vykouzlí čůrek slin, ale pro milovníky moderny a akce to fakt není. Oceňuji pěkně zakousnutý uroboří ocas, to se povedlo. Jinak pro mě spíše nuda. Už aby přišly ty autonářezy.

Poviedka ma veľmi oslovila, hlavne pointou. Čo by ste spravili keby sa ku vám zatúlala mačka? Hľadali by ste majiteľa? Ale poviedka je aspon podľa Wikipedie napodobenina Poeovej poviedky, ktorá je vraj omnoho lepšia. Škoda že neviem názov! Niekto nápomocný?

kniha: Černý kámen - Howard, Robert E.
trudoš | ***1/2 | před 4 dny

Sbírka Černý kámen přináší drobnou ochutnávku toho, v čem byl Robert E. Howard nejlepší – poctivém dobrodružném řemesle. Jedenáct povídek se přitom pevně drží hranic hrůzy a děsu, přičemž kromě čtyř jde vesměs o české premiéry.
Milovníky moderního hororu, odkojené řeznickými sekáčky, motorovými pilami a kanibalskými špičáky, asi kouzlo hrůzostrašných příběhů z počátku minulého století nedojme. Nic to však neubírá na kráse textům plným elánu a přímočarosti. Víc než impresionistické popisy cizokrajného prostředí zde fungují břitké dialogy a překotný spád plný mužného přesvědčení, že krásné dívky se mají za každou cenu chránit před nebezpečenstvím. Ovšem, jak se autor soustředí na akci, občas přehlíží pravidla koncepce osnovy, nebo dělá s hrdinů prosťáčky, aby jim nemohly dojít očividné souvislosti. Jindy se však daří vše dokonale nakombinovat, a to je pak radost číst historky jako Aššurbanipalův plamen nebo Nestvůrný kopytnatec, které vynikají perfektní atmosférou i bezchybnou gradací.

kniha: XB-1 2018/05 - kolektiv autorů
yerry | *** | před 5 dny

Ak by som mal toto číslo nejako zosumarizovať, tak je to najpriemernejší priemer samozrejme len v mojich medziach subjektívneho intervalu. Nad priemer sa tentokrát u mňa vyšvihla tajomná poviedočka Pádný důvod pro smrt od Elišky Feol Hřebenářovej. Ona sa tam teda nevyšvihla ale uprestred tých ostatných poviedok priam zažiarila. Odporúčam ju tým, čo majú radi fantaskné námety a nemusia mať hneď všetko na lopate…

povídka: Bouřková kavalerie - Watt-Evans, Lawrence
vyšla v: XB-1 2018/05
yerry | *** | před 5 dny

Remeselne dobre napísaná poviedka o prelínaní viacerých realít na ktorých sa nepodpísal nikto zo stávajúceho vesmíru ale pravdepodobne ktosi z toho alternatívneho. Dôsledky si odnášajú viaceré alternatívne reality. Nápad to bol dobrý ale nič viac ako štandard…

povídka: Synové písku - Hadrava, Tom
vyšla v: XB-1 2018/05
yerry | * | před 5 dny

Zober si nejaký článok o toreadorských zápsoch a miesto býkov tam dosaď drakov, dostaneš približne podobný text. Aby som len nehanil, autor sa snažil, text prekypoval výrazmi znejúcimi španielsky, a moje hodnotenie je rýdzo subjektívneho rázu ;)

povídka: Prázdný Joe - Vácha, Dalibor
vyšla v: XB-1 2018/05
yerry | ** | před 5 dny

Tentokrát mi autorova zmes fantasy s hororovými prvkami a westernu veľmi nesadla. Je tu náznak postapokalyptického sveta a nekonečné zabíjenie mŕtvych a opäť zmŕtvych vstávajúcich. Hlavnú úlohu tu však nezohrávajú osoby ale colty. Moc ma to nebavilo…

povídka: Pádný důvod pro smrt - Hřebenářová, Eliška Feol
vyšla v: XB-1 2018/05
yerry | **** | před 5 dny

V tejto fantasknej poviedočke o policajtovi a dievčine s kriminálnou zápletkou ťa autorka nebude vôbec šetriť. Musíš si to pobrať a zosumarizovať sám, o čo v nej vlastne išlo. To dievča je naozaj zvláštne. Je to človek alebo nejaká dlhoveká bytosť? Autorka ti síce poskytne indície ale v texte nič konkrétne nenájdeš. U mňa najlepší počin tohoto čísla…

povídka: Stařec a stroj - Kolbaba, Radovan
vyšla v: XB-1 2018/05
yerry | *** | před 5 dny

Akčnejšia záležitosť o starom ale stále vitálnom borcovi, jeho mladej spoločníčke (aspoň že tak :) a záležitosti celosvetového významu. Nechýba homosexuálny aspekt a tradičné atribúty „modernej scifi“ (akcia, hackeri, UI, USA :D Aspoň že ten hlavný hrdina nebol žiadny superhrdina so superschopnosťami ale obyčajný starý muž…

povídka: Bloumání - Priest, Christopher M.
vyšla v: XB-1 2018/05
yerry | *** | před 6 dny

Časovka o mostoch do zajtrajška a včerajška bola ešte spletitejšia ako Dveře do léta od Heinleina. Ak si myslím, že Heinleinovi ušla nadväznosť a časový paradox nakúkal z každej druhej stránky, Priest to prehnal ešte viac. Naviac hlavná postava bol nesympatický neschopný seladón a prostredie k atraktivite neprispelo…

kniha: Mainstream - Pech, Miroslav
trudoš | **** | před 7 dny

Abych pravdu řekl, čekal jsem kulišárnu. Nakladatelství renomovaného překladatele a pustí se do českého autora? Na pohádky moc nedám, takže jsem počítal s nějakým kamarádšoftem, který po přečtení spálím. A ono ejhle, Miroslav Pech mi vytřel zrak. Pilníkem na nehty.
Titulní Mainstrem není sice hororem v pravém slova smyslu, spíš takovým zvráceným psychothrillerem, ale funguje bezvadně. Je to znepokojivé, děsivé a hlavně neuvěřitelně čtivé. Přestože mi zpětně vadila bohatýrská koncepce, pořád tomu nelze upřít zvláštní podmanivé kouzlo. Strohý až úsečný styl vyprávění má přitom blízko k českému undergroundu, zároveň však zůstává v inteligentní rovině, kdy se pro formu nezapomíná na obsah.
Následující povídky se pak nesou na stejné vlně, tentokrát ovšem s větším než malým množstvím fantastiky (kromě textů Mašina! a Více životů). U mě osobně nejvíc bodovala Verunka a Demolice, ovšem každý jeden z příběhů má něco do sebe. A tak mi nezbývá než netrpělivě vyhlížet další autorovu podobnou knihu.

kniha: Poslední Namsara - Ciccarelli, Kristen
Sirius | *** | před 8 dny

Zkusil jsem to, protože jsem chtěl zase něco s draky. A nebylo to vůbec špatný. Svět je zajímavej, hrdinové jsou fajn a s násilím se to teda nemaže. Není to žádná vysoká literatura, ale fajn oddechovka teda jo. Jen je škoda tý hnusný obálky, která to teda fakt zabijí a hádám, že o to zavadí pohledem tak možná jeden čtenář ze sta…

povídka: Za závojem - Zábrodský, Vladimír
vyšla v: XB-1 2018/09
quinnet | **1/2 | před 9 dny

Z medailónika autora sa dozvedáme, že má učiteľské povolanie a bohatú kariéru v IT sfére. Na koľko bola táto poviedka autobiografická si netrúfam odhadnúť, ale zdroj námetu na základnú osnovu príbehu je jasný. Veľká úmrtnosť žiakov jednej strednej školy najprv vrhá tieň podozrenia, že to bude nejaká vyvražďovačka ale dej sa uberá iným smerom. Samozrejme, niečo podobné sme tu už mali a navyše napísané lepšie, ale VZ sleduje nové trendy a IoT naozaj vzbudzuje obavy rôzneho druhu. Takže nakoniec celkom fajn text, ale dalo by sa z toho vytĺcť aj viac.

„Jenom lidé s jedním krátkým životem se chtějí prodrat do velkého neznáma pouze s baterkou a klackem a rýpat do chřestýšů.“
Britský spisovatel Peter F. Hamilton rozehrává poctivou space operu, jakých je dneska skutečně pomálu. Jde na to sice ze široka, přes množství dějových linií a napříč různými lokalitami, ovšem velmi zručně vtáhne čtenáře do děje, když před něj nenápadně staví jednu podivuhodnou záhadu za druhou. Zároveň postupně odkrývá karty ústředního konfliktu a jakoby mimoděk produkuje naprosto fantastické scenérie a uhrančivé momenty, jež se nesou v duchu těch nejlepších kousků z kánonu hard science fiction. Přitom úctyhodný rozsah první části dvousvazkového románu vlastně ani není na škodu, protože je pořád na co koukat, pořád nad čím uvažovat. Slabinou je pouze useknutý konec, který vysloveně žadoní po okamžitém otevření druhé části. S Pandořinou hvězdou se tak na český trh vrátilo něco, co mi tu docela dlouho scházelo – vesmírné dobrodružství, jehož velkolepost bere dech.

Carpenterova „Věc“ pro mě byla v dobách puberty uctívaným kultem a stále mám pro tento mrazivý horor slabost, věřím, že i v současném věku by mě dokázal přikovat k TV obrazovce. Na povídkovou předlohu jsem se těšila, četla ji výhradně v noci pouze za svitu čtečky… a bohužel nesdílím spokojenost až nadšení většiny čtenářů. Charaktery jsou zoufale ploché, jejich zjevu je věnována větší péče (občas až přehnaná opakováním frází o bronzovém obrovi, světlých vousech atd.), než jejich psychice. Chování postav je vůbec problém, až na čestné výjimky jsou všichni sice podezíraví, přesto nepravděpodobně rozvážní a v pohodě, klidní i po brutální ztrátě kolegů. Přičtu-li nepovedené dialogy, sklouzávající k patetickým proslovům, nemohu jít s hodnocením nad 65%.

kniha: Století páry - Schink, Petr
Benetka | *** | před 9 dny

Z této knížky mám hodně smíšené pocity.Na jednu stranu se hodně dobře čte – autor umí vtáhnout do děje a také skvěle vládne jazykem/perem :) Na druhou stranu mi přijde,že vyprávěné příběhy jsou tak nějak tuctové.Není tam nic tak zásadního,nového a objevného abych si na knihu vzpomněl třeba za rok nebo za dva.Těžko říct co by tomu pomohlo.Možná si víc vyhrát s reáliemi načrtnutého světa v němž se děj odehrává.Nebo lépe vykreslit jednotlivé postavy (například s hlavním hrdinou jsem se tedy příliš neztotožnil).Nebo nevim.Každopádně kdyby se mě někdo ptal otázkou číst či nikoliv,řeknu číst.Stále je to na české scifi scéně spíše nadprůměr. :)

12345678910poslední (643)25692 příspěvků celkem


WebArchiv - archiv českého webu