RSS / komentáře

Poslední přidané komentáře

12345678910poslední (747)29859 příspěvků celkem

Asi ani nemám co dodat k předchozím recenzím. Poněkud zvláštní povídka. Asi záměrně poněkud jednoduchá a schematická, vztah stroj-dítě je podán na můj vkus poněkud naivně, ale nemůžu říct, že bych byl až tak nadšený jako z jiných povídek sbírky.

povídka: Životní cyklus softwarových objektů - Chiang, Ted
vyšla v: Výdech; XB-1 2011/04
MartinJ | **** | před 1 hodinami

Jedná se o variaci na již mnohokrát zpracované téma, jestli umělá inteligence může být živá. Nicméně nebyl by to Ted Chiang, kdyby to téma nezpracoval opravdu zajímavě. Bez zbytečně laciného sentimentu Spielbergovy A.I. Spíše než na umělou inteligenci Chiang zaměřuje na to, jak na celou věc nahlížejí lidé. Jako vždy není žádný „jediný správný“ pohled, každý ze zúčastněných se na věc dívá jinak a každý má svůj kus pravdy. Jediná škoda je, že povídka je vlastně bez nějakého vyústění, ale ono možná ani žádné vyústění napsat nešlo, pokud chtěl autor zachovat pluralitu pohledů.

ZAchovávám v knihovně jen ze sběratelských důvodů. Regulerní sci-fi jsou vlastně jen 2 (A.H. a Výstup roku), jedna na hraně, jedna řekněme polit-fiction, jedna se vysvětlí jako sen, 3 do sci-fi nepatří vůbec. Vše velmi, velmi chabé.

kniha: Transport ledu - Reynolds, Alastair
hpb | brak | před 4 hodinami

Vůbec nechápu pozitivní i jen lehce kritické komentáře. Oproti skvělé sérii Odhalený vesmír tahle kniha připomíná politiku, kde kecy jsou víc než fakta. Úplně nejvíc mě dostávala snaha autora snad úplně každého, ke komu se nachomýtl doktor, podrobit výplachu žil, lázni v sirovodíku a následnému zmražení. Prvnímu z pacientů v lodní ošetřovně není schopen provést zákrok, který by mu mohl zachránit život a který je možné provést jen ve specializované nemocnici na Zemi – dobře. Druhá situace s nabídkou mražení do záhrobí nastane, když po pěkně připitomnělé havárii v průběhu odklízecích prací srazí chlápka ve skafandru něco tak, že zahučí do tvrdnoucí pěny, kterou zrovna vylepšovali nádrž paliva po havárii. Všichni se mu snaží strašně moc pomoct, ale i když jsou to zkušení rutinéři nepřijdou vůbec na nic, aby zabránili uvaření kamaráda ve skafandru, když nefunguje chlazení. Taky jsou strašně překvapení, že materiál – pěna, se kterou běžně pracují, tuhne a majzlíkem to nejde. Bohužel nic jiného nemají, i když jsou na své lodi :-( Ale zpět k problému s uvařením ve skafandru – jasně bez pomoci je to fakt problém. Skafandr je navíc fakt tuhý a nemůžou mu ani píchnout sedativa, aby ho nebolela noha a zbytečně se ještě víc nezahříval. Ale najednou naběhne doktor a navrhuje asi jedinou medicínu, kterou zná, tj. výplach, sirovodík a zmražení in situ :-)) Tah na branku je fajn a mražené mrtvoly jsou jistě cool. Nelogičnost téhle scény zavánějící totálním vypravěčským amatérismem ale byla poslední kapkou, abych se připojil k názoru, že tohle není dílo Alastaira Reynoldse.

kniha: Když teče krev - King, Stephen
jirikk | **** | před 5 hodinami

Čtveřice delších povídek, formát, který již King párkrát úspěšně vyzkoušel. V této sbírce jde o čtyři nadprůměrné kousky, byť mezi nimi schází opravdu dokonalá pecka. Asi nejsilnější je Chuckův život, přestože není bez chyb, Kingovo zkoumání jednoho Whitmanova verše je až nečekaně ambiciózní a formálně novátorské (tedy na autora). Silný je také popis těžkostí spisovatelského řemesla v závěrečné Kryse. Rozsahově leží těžiště sbírky v titulní povídce, a ne že by ambice hitu sbírky nenaplňovala. Jen prostě nechápu, proč musí King doslova recyklovat (spíše opakovat) již použitý nápad, to opravdu nemá zapotřebí. Tak trochu do počtu je i Telefon pana Harrigana, který se krásně čte, ale chybí mu údernost, kterou by povídka měl mít. Román z něj King nevytvořil a povídka sama je nakonec trochu chudá. Každopádně jde o další vzácně vyrovnanou knihu, která sice nedosahuje skvělých kvalit některých starších rozsahem podobných kolekcí (Černočerná tma, Čtyři roční doby), nicméně v žádném případě nejde o zklamání.

kniha: Veterán - Žamboch, Miroslav
snop | nehodnoceno | před 8 hodinami

Rozmohl se nám tu takový nešvar – knihy na pokračování. Už jsme si zvykli na ságy, tak teď máme prostě knihy, které končí v půlce, nebo ve třetině. Prostě tak. Hrdina vztáhl ruku a… to be continued.

Wow.

Čte se to dobře, byť to trochu postrádá příběh (nebo spíš se příběh velmi pomalu rozjíždí). Ale odmítám hodnotit, dokud neuvidím, že to lucidní snění někam vede. Takže teď pouze upozorňuji, že kdo si myslí, že si kupuje příběh, ten se mýlí, kupuje si jen jeho půlku (třetinu).

kniha: XB-1 2021/08 - kolektiv autorů
yerry | *** | před 22 hodinami

Mierne nadpriemerné číslo. Poupravujem si vďaka nemu názor na autorku Caroline M. Yoachim, ktorej pokračovanie „Stínové věznice ducha“ sa mi páčilo podstatne viac ako prvá časť v minulom čísle. Z domácich poviedok ma zaujala akcia „Vzpomínky a skutečnost“ od Radovana Kolbabu. Veľmi dobrý bol aj klasikou odkojený „Nádech“ od Toma Jollyho…

povídka: Konstruktor strašidel - Houser, Pavel
vyšla v: XB-1 2021/08
yerry | ** | před 22 hodinami

Najlepšia blbinka spomedzi všetkých posledných autorových blbiniek, taká kremíková…

povídka: Déšť - Lochman, Martin
vyšla v: XB-1 2021/08
yerry | ** | před 23 hodinami

Neoriginálny krátky text. Tých osadníkov nenapadlo, že časové úseky môžu byť na tej planéte iné ako na Zemi? Záver bol dobrý, alebo vždy môže byť ešte horšie ;) Nakoľko bola poviedka krátka, splnila svoj účel. Skrátila dobu čakania…

povídka: Pícníci - Dobeš, Marek
vyšla v: XB-1 2021/08
yerry | * | před 23 hodinami

Na rozdieľ od predchádzajúceho komentára, nebudem k tejto poviedke taký zhovievavý. Jednalo sa síce o anekdotu, ale dosť zle pochopiteľnú, resp. nejako mi celý čas unikal kontext, dej aj myšlienka…

povídka: Den, kdy utichlo srdce zvonu - Hohenberger, Martina
vyšla v: XB-1 2021/08
yerry | ** | před 23 hodinami

Asi budem na autorku trochu prísny. Ber preto moje vety s rezervou. Dej poviedky mi tak trochu pripomenul katastrofické scenáre predkladané vládami ohľadom aktuálnej tzv. pandémie. V poviedke ide síce o čosi trochu iné ale subjektívne mám už tejto látky plné zuby. Napísané to nebolo zle, ale téma mi nesadla…

povídka: Vzpomínky a skutečnost - Kolbaba, Radovan
vyšla v: XB-1 2021/08
yerry | **** | před 23 hodinami

Text sa na nič nehrá. Nečakaj žiadne pseudo-filozofovanie, moralistické kecy alebo snahu o modernú korektnosť. Akcia od začiatku do konca, zabaví. A to je fajn…

povídka: Strubbelův efekt - Pohl, Milan
vyšla v: XB-1 2021/08
yerry | *** | před 23 hodinami

Detektívna scifi z blízkej budúcnosti o biotechnológii, ktorá môže byť zneužitá na osobné účely. Môže? Pamätaj na Murphyho zákony. Napriek trochu nelogickému jednaniu postáv v závere, poviedka mala spád a vôbec nebola zlá…

povídka: Nádech - Jolly, Tom
vyšla v: XB-1 2021/08
yerry | **** | před 23 hodinami

Klasická scifi tradičného razenia o kolonizácii Marsu ako od Heinleina. Nechýba akcia, politické machinácie, typicky americké riešenia a spôsoby jednania :)

povídka: Stínové věznice ducha - Yoachim, Caroline M.
vyšla v: XB-1 2021/08
yerry | ***** | před 23 hodinami

Na rozdieľ od prvej časti, ktorej som kadečo vytkol, túto považujem za veľmi dobré pokračovanie dystopického príbehu s úchvatne depresívnym ponorom do psychiky odsúdenej z blízkej budúcnosti totalitného typu, nie až tak nereálnej ;)

povídka: Empyrejské světlo - Bossert, Gregory Norman
vyšla v: XB-1 2021/08
yerry | *** | před 23 hodinami

Poviedka mi síce pripadala trochu absurdná, ale určitú atmosféru jej nemôžem uprieť. Jej neurčitosť asi spôsobuje dosť odlišný výklad u každého, čo vnímam ako plus. Nedostaneš na lopate to, čo čakáš, ale len to, čo si dotvoríš. Pochopil som ju trochu inak ako komentáre predo mnou…

povídka: Stíny - Domská, Marie
vyšla v: XB-1 2021/09
jasonix | ****1/2 | před 1 dny

Vesmír je místo jako stvořené pro dobrodružství, ale i tady vstupují do hry „pozemské“ mezilidské vztahy a ekonomické tlaky, jak potvrzuje text Marie Domské. Je opět z mého oblíbeného světa vetřelcoidních šatchranů. Solidně napsaná, stylově klasická povídka. Z Kchratovského cyklu se trochu vymyká černohumornou až cynickou příchutí, čímž nabývá anekdotického rázu.

povídka: Netvor na dosah - Kosmatka, Ted
vyšla v: XB-1 2021/09
jasonix | ****1/2 | před 1 dny

Zpočátku to vypadá na celkem konvenční ponor do psychologie zoufale bojující matky. Ale ukáže se, že autor jednoduchou fabuli obsahově nasytil a současně kompozičně fragmentoval celým arzenálem témat, která plodí vztah lidí a UI: v podstatě cokoliv si umíte představit z oblasti etické, náboženské, filosofické i technologické. Velmi zdařile demonstruje absurditu strojového myšlení. Ale je i příkladnou etudou o obětování. Za mě je trochu ke škodě věci nadbytek explicitních vysvětlovacích pasáží. Syžet tak připomíná zhuštěnou Bílou velrybu. Co mi ale povídka evokovala úplně nejvíc, to jsou Války s Berserkry. Jako by se jednalo o novodobou cover verzi. A nutno konstatovat, že velmi zdařilou.

kniha: Civilizace - Binet, Laurent
ippokorny | nehodnoceno | před 2 dny

Autor v knize uvedl 95 slunečních tezí (v titulku chybně 59), kde se objasňuje, v čem se křesťanství mýlí (např. „pro víru ve Slunce stačí zvednout hlavu a každý ho vidí“).

kniha: Veterán - Žamboch, Miroslav
Afrodedek | ***** | před 2 dny

Je to fakt dobrý! Příběh se sice rozjíždí jen pomalu a akce není tolik co obvykle, ale čte se to rozhodně skvěle!

povídka: Továrna na obuv - Cook, Matthew
vyšla v: XB-1 2013/03
jasonix | ****1/2 | před 3 dny

Slušně fungující kompilát klasických témat z žánru SF i sociálního dramatu. Imaginativní, až trochu delirantní text, funkčně měnící časoprostorové plány. Připomíná mi postupně se skládající rubikovu kostku.

povídka: Pro jedno kvítí - Kowal, Mary Robinette
vyšla v: XB-1 2013/03
jasonix | *** | před 3 dny

Námět, byť to není právě moje parketa, mě zaujal. Autorka v prostředí generační lodě rozehrává originální hru se slušným posláním. Jen mě to při vší snaze nějak nebavilo. Jazyk mi přišel nezajímavý, jako by to psal učitel informatiky z mých gymnaziálních let.

kniha: Manaraga - Sorokin, Vladimír
jasonix | *** | před 4 dny

Obraz světa stiženého válkou a druhou islámskou revolucí, světa, v němž grilování pochoutek na knihách klasiků je jen jedním ze symbolů pokřivených hodnot. Antiutopie, která je současně i parodií technologické totality a snobismu. Abych parafrázoval duch knihy: je to jako byste 451 stupňů Fahrenheita namleli co by řízek a ugrilovali na „polenech“ z pohlreichovy kuchařky a braku s mafiánskou tématikou. Což o to, nápady má tenhle Sorokin zajímavé – kromě hlavní premisy je tu spousta technologických vychytávek; jeho svět, ač stylizovaný a groteskní, funguje; jazyk, byť nedosahuje vzletnosti Dne opričníka, je šťavnatý. Ale tím klady končí. Želbohu dějová peristaltika mi místy připomíná zacpu a místy zase průjem. Jakás takás zápletka se objeví až v polovině knihy, ale jen na chvíli a pak sem tam zazní v podobě občasných pšouků. Docela jsem u toho trpěl. Závěr to (ale jen trošičku) napraví. Fabule by víc slušela povídce, než to roztahávat na román. Body přidávám za vtipné rozhovory s „blechami“ (tedy chytrými implantáty) a hlavně za vložený příběh o Lvu Tolstém s mamutem – podle mě nejlepší a nejfantastičtější část knihy, ta by u mě byla za 100%. Podobně jako Mrtví astronauti ve VanderMeerově „Bornovi“, by zasloužil samostatné pokračování.

kniha: Diamantový měsíc - Preuss, Paul
Dilvermoon | **** | před 4 dny

Další část vydařené série v duchu díla A. C. Clarka, která stále neztrácí dech. ACC poskytl své povídky jako ideový základ k jednotlivým knihám a také napsal doslovy. Tentokrát v hlavní roli Jupiter, jeho měsíc Ganymed a především Amalthea. Všechny díly jsou vzájemně související a dějově kontinuální, takže ideální je číst bez větších prodlev. I když Paul Preuss nenechá čtenáře tápat a důležité prvky předchozích dílů samozřejmě vypíchne. Sparta a další hybatelé děje se opět posunou o kus dál na cestě k vyřešení otázek kolem Svobodného ducha a Kultury X. Jdu na poslední díl a jsem moc zvědav na rozuzlení.

kniha: Veterán - Žamboch, Miroslav
Romison | ***** | před 5 dny

Takovej podvyzivenej Bakly (aspon psychicky rozpolozeni teda) ve svete Serzanta :) bavilo me to moc, jen mrzi cekani na zbytek trilogie.

kniha: L3g3ndy - Kyša, Leoš
Alfi | ** | před 6 dny

Kniha je pomerne jednotvárna – postapo, distópia, postapo, distópia. Najlepšia poviedka nie je žánrová – popis guľovačky v materskej škôlke jazykom heroického akčného filmu. Ale celkovo – táto kniha nie je pre starších.

povídka: Lezení - Miéville, China
vyšla v: Tři okamžiky exploze
louza | **** | před 6 dny

Zpovídkovat filmový trailer je fakt super nápad a nemůžu říct, že bych tenhle film o zombíkách zmítaných evolucí a občanskou válkou nechtěl vidět. Nechápu co se komu na tomhle textu nelíbí.

povídka: Ve svazích - Miéville, China
vyšla v: Tři okamžiky exploze
louza | **** | před 6 dny

Dobrá premisa, neotřele zvolené prostředí archeologických vykopávek. Tajemná pointa, která zůstala utajena i po dočtení provázeném pouze dohady. Čtivé. Dobré.

povídka: Včelí vdova - Miéville, China
vyšla v: Tři okamžiky exploze
louza | ****1/2 | před 6 dny

Super nápad vpašovaný do karbanu. Hodně ale opravdu hodně pěkně pojatá fantastika s otevřenou pointou a něčím jako šťastným koncem. Přesto stále hlodá v hlavě co by se stalo kdyby, hrdina ty karty na stůl položil. Chápu že Miéville zrovna nápadovou impotencí netrpí, ale vystřílet takhle vostrý náboje na povídku, když by potřeboval po delší době pořádný román, je skoro škoda.

povídka: Povaha nové smrti - Miéville, China
vyšla v: Tři okamžiky exploze
louza | *** | před 6 dny

Klasický za pačesy přitažený nápad made in China. Pojmout to trochu méně divně a trochu více povídkově, byl by to třeba hezký Bradbury, nebo tak… Škoda promarněné šance.

povídka: Polynie - Miéville, China
vyšla v: Tři okamžiky exploze
louza | **** | před 6 dny

Povídka o divných ledovcích visících nad Londýnem připomíná spíš námět na román, než krátký vyladěný textový útvar. Ale popsané to bylo fakt pěkně. Vlastně ani nevadí vytrativší se pointa.

povídka: Tři okamžiky exploze - Miéville, China
vyšla v: Tři okamžiky exploze
louza | *1/2 | před 6 dny

Dokonalá netrefa. Nepochopil jsem ani řádku a to jsou to jen tři odstavce.

povídka: Zlatavé lány - Swirsky, Rachel
vyšla v: XB-1 2013/04
jasonix | ****1/2 | před 8 dny

Jestli myslíš, že na věčnosti tě čeká nějaký klídek, tak se zatraceně mýlíš. Povídka je takové satirické životní „má dáti – dal“, překypující sarkasmem a absurdními situacemi. V závěru ale nečekaně pohladí lyrickým tónem, čímž se mi v hlavě propojila se stejnojmenným Stingovým songem (Fields of Gold). Hm, zajímavá poloha fantastiky; mě teda oslovila.

povídka: Dotyk nebes - Sanford, Jason
vyšla v: XB-1 2013/04
jasonix | ****1/2 | před 8 dny

Kostra příběhu je kánonická, takříkajíc Clarkeovská. A jako byste do ní vymačkali to nejlepší z „Gravitace“. Akce a ženské vidění světa jsou základem, na němž Sanford buduje konflikt holčičího kamarádství versus fanatického mučednictví. Myslím, že i s tím přesahem se mu povedla slušná pocta klasické dobrodružné SF.

povídka: Schovka - Walter, Michael
vyšla v: L3g3ndy
Alfi | ***1/2 | před 8 dny

Ďalšie postapo, plusy za atmosféru. Niečo ako Stalker z pohľadu detí.

povídka: Dominika z Podolí - Mirai, Annie
vyšla v: L3g3ndy
Alfi | 1/2 | před 8 dny

Strašne mi na poviedke vadilo, že autorka (autor?) sa z nejakého dôvodu rozhodla v celom texte hojne používať miesto mien len prvé písmená, takže ľudia sa zhovárajú „Ako sa má pani T.?“ „Ale dobre, bola v meste P. kde stretla pána U., sadli si na kávu do M.“ Inak sa mi to moc nepáčilo, ide o žáner „magický realizmus“

povídka: Tenkrát na zahradě - Bui, František
vyšla v: L3g3ndy
Alfi | ****1/2 | před 8 dny

Nie je to žánrová poviedka, len výborne opísaný boj chlapčekov a dievčatiek v materskej škole.

povídka: Deset kostlivců - Šťástková, Valerie
vyšla v: L3g3ndy
Alfi | **1/2 | před 8 dny

Štandartné young adult. Totalitná spoločnosť, mladé dievča, tajomný mládenec atď. atď. Nečíta sa to zle, ale ničím ma to nezaujalo, asi nie som cieľovka.

kniha: Skeldal - Rohlík, Jindřich
snop | *** | před 9 dny

Dost vtipů na to, aby to bylo čitelné a člověk se párkrát od srdce zasmál, ale jinak bohužel asi nejslabší díl série. Opět je velmi silný ten pocit „počítačové hry“, o kterém jsem mluvil už u předchozích dílů, navíc ovšem přibyl uspěchaný a nepřehledný konec včetně odhalení, které by člověk neodhadl jen, kdyby to byla jeho první literatura podobného typu a on nevěděl, že v Šedých horách to zlato fakt není.

Plus pornografie. Seriously, musí být sex popisován tak explicitně? Přijde mi to samoúčelné, navíc se tím vylučuje, že bych sérii doporučil dětem svých kamarádů.

povídka: Dolly - Bear, Elizabeth
vyšla v: XB-1 2012/12
jasonix | ***** | před 9 dny

Práce prý polidštila opici. A co polidští roboty? Povídka demonstruje, jak relativní je pojem viny v závislosti na kontextu. Pohrává si se vztahem lidskosti a morálky jako kočka s myší ( …umělou myší :-) ). Je psaná svěžím jazykem, který i nechutnosti pojímá ornamentálně. Všímavá k detailům, jakoby viděným lupou detektiva. Nesnaží se být asimovštější než Asimov, nešokuje pointou, ale daří se jí otvírat znepokojivé otázky. U mě např. tuhle: jestli nám má nějaká inteligence sloužit, byť umělá, nebude to nový level otrokářství?

12345678910poslední (747)29859 příspěvků celkem


WebArchiv - archiv českého webu