RSS / komentáře

Poslední přidané komentáře

12345678910poslední (738)29499 příspěvků celkem
povídka: Šestý palác - Silverberg, Robert
vyšla v: Světy science fiction; Vega č. 4
jasonix | ***** | před 11 hodinami

Symbolická hříčka, parafrázující v epické zkratce archetyp draka-strážce pokladů, kompilovaný se Sfinx-tajemnou hádankářkou. Navíc s judaistickými i zen-budhistickými aluzemi na řád, jeho narušení a hlubší smysl věcí. Prostředí zdařile scifoidní, přitom nenarušující mýtický ramec. Podle žánrových principů pohádek je psychologie postav zjednodušená, modelová, charakterizovaná hlavně ziskuchtivostí. Takže samozřejmě dostanou po zásluze.

povídka: Návrat domů - Malaguti, Ugo
vyšla v: Světy science fiction
jasonix | ****1/2 | před 11 hodinami

Zase jeden navrátilec z kosmu, tentokrát zrestaurovaný. Novodobý Lazar, pídící se po tajemství toho, díky němuž přežil. Pátrání ve vlastní paměti. Vlastní? Sugestivní pocitovka, prostřednictvím znepokojivých indicií postupně odhaluje šokující skutečnost. Povídka je to prazvláštní, nutící čtenáře zapřáhnout fantazii a znásilnit logiku, aby připustil, co se pravděpodobně stalo. Asi jsem divný ale mně se líbila.

Psychologická studie ponorkové nemoci a jejích následků na příkladu navrátilců z vesmírné výpravy. Jednoduchá, úderná povídka variující toto téma v pěkně škodolibé podobě.

povídka: Neobyčejný vynález - al-Hakím, Tawfíq
vyšla v: Světy science fiction
jasonix | **1/2 | před 11 hodinami

Nepříliš objevné zamyšlení nad tím, co dělá všednodenní existenci snesitelnou a kdy už svúj smysl ztrácí.

kniha: Nakažení - Neomillnerová, Petra
jethro.tull | ****1/2 | před 1 dny

Možná jsem naladěný na stejnou vlnu jako Petra Neomillnerová, a proto se nemůžu přidat ke kritickým výtkám některých komentářů. Před touto knihou jsem si přečetl knihu povídek Rudovlasá, což byla do určité míry výhoda, ale nemyslím si, že by to bylo zas tak moc na závadu nemít tyto povídky přečtené. Kniha se mi velmi dobře četla, takže mi nechyběla větší akčnost, té ostatně v druhé polovině knihy opravdu přibývá. Ke konci knihy také přibývá vtipných hlášek a scén a to také čtivosti knihy nesmírně prospělo. Petra Neomillnerová je nesporný talent a já se už těším na další díl trilogie.

kniha: Město lží - Hawke, Sam
Vlask | * | před 2 dny

Strašlivá a v druhé půlce i ukrutně nudná blbost. Takhle to dopadne, když zarytý pacifista a sluníčkář napíše fantasy o dobývání města. Hlavní postavy se ocitnou ve vedení hlavního města celkem pacifistické společnosti a snaží se zachránit obyvatele před povstáním lůzy odlišného vyznání. Dozvíme se tak, že je za každou cenu morálně nutné přijmout víru těch druhých, i když vás všechny chtějí rozsekat na kousíčky. A že hlavní hrdinové jsou naprostí debilové, protože přestože patří k vrcholné nobilitě, tak neumí bojovat a dokonce s sebou ani nemají žádnou ochranku z řad služebnictva. Pravidelně se navíc vrhají do nebezpečných situací jako je hledání zrádců, nebo boj s povstalci v první linii aniž by byli ozbrojeni a bez jakéhokoliv typu brnění (na což si dokonce i postěžují sami sobě). To vše uprostřed obleženého města a s vědomím, že se je někdo pokouší zabít. Ale to nevadí, protože jsou několikrát pořezáni, propíchnuti a stejně brzy bojují naplno, aniž by byli nějak ošetřeni. Jo a boj s nepřítelem se vede zásadně tak, aby neusmrtili nepřítele…

kniha: Svět poté - Ee, Susan
Vlask | **** | před 2 dny

Druhý díl odsýpá ještě rychleji a zdárně rozvíjí hororovou zápletku. Bohužel je to příliš krátké a další díly nejsou zdá se na českém obzoru.

kniha: Pád andělů - Ee, Susan
Vlask | **** | před 2 dny

Příjemná místy i dost hororově laděná postapo s prvky romantiky pro teen čtenářky. Místo třpytivého upíra tu máme archanděla, takže vztah hlavní dvojice hrdinů v ničem nepřekvapí. Co poteší je naopak až hororové vyznění knižního světa a neblahé osudy spousty komparzu. A navíc je to celkem dost slušně čtivé.

povídka: Úl - Werkheiser, Jay
vyšla v: XB-1 2021/06
jasonix | ****1/2 | před 2 dny

Vrací se mi vzpomínka z pionýrského tábora (cca 1985), kde mě starší a sečtělejší kamarád vehementně přesvědčoval, že inteligentní život ve vesmíru může mít tak odlišné projevy, že ani nepoznáme, že je inteligentní. Úplně ho slyším: Ty voe, jak se chceš domluvit s inteligentním chumáčem mlhy nebo nějakým broukem? A já oponoval tím, jak by oni asi vnímali nás, naše projevy „inteligence“…? Nad povídkou Jaye Werkheisera se mi to živě vybavilo. Námět vcelku obligátní, kvalitou zpracování ale vyčnívá nad záplavou podobných variací. Střídání úhlů pohledu obou zúčastněných stran je funkční a svěží. Hard lahůdka nejen pro chemiky a entomology.

povídka: Dopis z Dune - Zimniak, Andrzej
vyšla v: Světy science fiction
jasonix | ***** | před 2 dny

Frankův prázdninový výlet nabýva v odlehlém přímořském městečku podobu nočně-denní můry a podivného poslání. Reálie dystopického, z větší části infertilního světa si musíte poskládat z náznaků, ale jsou přesvědčivé. Nálada graduje v molových tónech, pochmurných a tísnivých. Výsledné podobenství o boji se zlem (nejen tím kolem nás) a o nutnosti obětí, zabalené do morbidní „divnosti“, mi připomíná jakýsi pra-New Weird. Jedna z vážněji míněných a zajímavějších věcí v Olšově výběru.

Na pozadí konfliktu Libye s Egyptem se odvíjí poměrně ambiciózní drama, roubující na vícero tradičních SF námětů i fantasy prvky. Příběh vědce-solitéra v pouštní biologické laboratoři. Přiměřeně mravoučný, nepostrádající akcenty ekologické i antimilitaris­tické, ale jen v takové míře, že mě to nerušilo. Zručně forsírovaný magicko-surreálnými scenériemi. Navíc citlivě až psychologicky pracující s traumatem. Ne, že by bylo dokonalé všechno, určitá míra naivity to v poetických pasážích lehounce kalí, ale v souhrnu dost příjemné překvapení.

Přesto, že povídka není nijak výjimečně originální ani závažná, spíš klasický vtípek, a motivy ohavných návštěvníků z vesmíru lze tušit tak nějak od začátku (v angličtině je dvojznačný název ještě víc spoileroidní), je výborně napsaná a svým způsobem dokonalá, takže mě moc bavila.

povídka: Koncepční žralok - Larson, Rich
vyšla v: XB-1 2021/06
jasonix | **** | před 3 dny

Morbidně pitoreskní vize, brnkající na temné struny našeho atavistického strachu. Jistě, psychoterapeut by řekl, že asociace strachu a fóbie se do vědomí projikují v podobě rafinovaných symbolů. Ale co když tě chce symbol sežrat? Autorova surrealistická imaginace je strhující, zajímavě pracuje s kognitivním modelem i kulturními relacemi. Jen z hlediska logiky a pohnutek postav mi to trošku skřípalo.

povídka: Jas ze vzduchu opadává - Seabright, Idris
vyšla v: Světy science fiction
jasonix | ***1/2 | před 3 dny

Exemplární střet lidského usurpátorství a krvežíznivosti s chudší a méně vyspělou civilizací. Naivní hrdina a jeho prozření na způsob ideálů svodody, rovnosti a bratrství. To je sice hezká věc, v konfrontaci základních potřeb a vyšších hodnot jde ale nakonec vždy hlavně o to nakrmit hladové krky. Není to špatně napsané, má to atmosféru, ale dějové schéma je poměrně typizované.

Tahle mě pobavila. Jako SF je dost atypická, v podstatě jde o odborářskou satiru, která modeluje, jak by to se světem dopadlo, kdyby všichni živelně uplatňovali svá lidská práva. Nesmírně vtipně demonstruje rozpory dnešního světa.

Konečně nějaký originální námět. Dva funebráci ve světě nesmrtelných. Degradaci hodnot a tradice vzdoruje nezlomný obchodnický duch. Vtipně rozehrané, leč závěr docela plytký.

Přátelský pokec dvou kamarádů se postupně zvrtne v teoretizování na téma cestování v čase a prostoru. Jak lze tušit, není to náhoda a propojení s osudy mužů se přímo nabízí. Ale víc neřeknu. Čte se to dobře, člověk je napjatý, která z nabízejících se variant to tentokrát bude. Nakonec překvapila aspoň trochu.

povídka: Neopatrná láska - Wjeńka, Pětr
vyšla v: Světy science fiction
jasonix | **1/2 | před 3 dny

Milostně-ekologická balada. Naivní po všech stránkách, od názvu, přes styl, jakoby určený mladšímu dorostu, až po romantickou a trochu nedotaženou pointu.

Příliš nevybočující zástupce onoho druhu anekdotických povídek, které jsou postavené na šokujícím odhalení v poslední větě. Teprve po dočtení se čtenář může řádně zamyslet nad tím, jakým směrem se technický a potažmo společenský vývoj může také ubírat.

Karel Čapek v krátkém útvaru, experimentujícím s formou, dokazuje své mistrovství. Kaleidoskopicky poskládaný obraz budoucího světa a současně pěkně uštěpačný morální apel. Protiválečný i ekologický. K četbě mě po letech ponouklo Slesarovo „Po“ s podobným vyzněním. Ovšem Čapek tohle sepsal už v roce 1934!

kniha: XB-1 2021/05 - kolektiv autorů
yerry | *** | před 3 dny

Priemerné číslo v ktorom sa nenachádzajú zlé poviedky ani tie slabšie. Bohužiaľ to platí aj o opačnej strane môjho subjektívneho hodnotového rebríčka. Väčšina poviedok mi pravdepodobne do týždňa vyšumí z hlavy a možno aj skôr. Až na jednu. Potenciál na dlhodobejšie utkvetie v pamäti by mohol mať pokus o staré dobré retro scifi z 30. rokov minulého storočia od nemeckej autorky Simone Hellerovej pod názvom Když jsme neměli hvězdy.

Docela dobre vystavaná short story o jednej rozhlasovej stanici vysielajúcej z vesmíru v dosť vzdialenej budúcnosti, ale aj o tom ako sa preberá nekompromisná vláda. Poviedka tak trochu ako starý dobrý krátky punkový song v ktorom protagonisti nakoniec rozbijú svoje hudobné nástroje…

povídka: Robot, který zahynul - Pecinovský, Josef
vyšla v: XB-1 2021/05
yerry | *** | před 3 dny

Ďalšia poviedka z tohoto čísla, ktorá zaváňala klasikou. Tentoraz tou Asimovovskou. Nechýbajú základné robotické zákony, detektívna zápletka a sexuálny podtext…

povídka: Křižovatky života a smrti - Hrdlička, Lukáš
vyšla v: XB-1 2021/05
yerry | **** | před 3 dny

Slušná spaceopera nabitá akciou o tom, ako sa nikdy nepoddať, lebo kocky môžu byť hodené opakovane. Síce mi táto okolnosť pripadala ako Deus Ex Machina, ale prevažná časť poviedky bola riadna mela a o ľudské aj neľudské straty nebola núdza…

povídka: Pomerančovník pupečný - Zábrodský, Vladimír
vyšla v: XB-1 2021/05
yerry | *** | před 3 dny

Pán Zábrodský trochu mení štýl, subjektívne, zdá sa, k lepšiemu. Pomerne zaujímavý námet o tom, ako multimédia pracujú už priamo s pocitmi ich konzumentov. Autor tu tentokrát exceluje svojimi pop aj ne-popkultúrnymi odkazmi, nechýba ani akčná zložka a takmer detektívna zápletka…

povídka: Když jsme neměli hvězdy - Heller, Simone
vyšla v: XB-1 2021/05
yerry | **** | před 3 dny

Retro alebo scifi klasika ako z 30. rokov minulého storočia. Ocitáš sa v koži vesmírneho tvora úrovne doby kamennej, ktorý je konfrontovaný s technikou kozmickej úrovne. Jednoducho stará dobrá scifi v modernom kabáte. Takáto poviedka vždy poteší.

povídka: Osmitisícovkáři - Sanford, Jason
vyšla v: XB-1 2021/05
yerry | *** | před 3 dny

Výstup na najvyššiu horu sveta, počasie prinášajúce smrť, nedostatok kyslíka, spomienky, vidiny, halucinácie a možno aj jedna reálna fantastická bytosť, to sú atribúty Sanfordovej poviedky. Niekedy nie je na škodu pozrieť sa smrti priamo do tváre. Poviedka docela fajn.

Jako kdybyste zkřížili invazní SF s totalitní dystopií; to celé v alegorické, zrůdně depresivní formě. V něčem mi připomíná „Vládce loutek“ a v něčem jejich drogovou parafrázi od Metalliky („Master of Puppets“). Ale tohle je nejdepresivnější ze všeho, protože „to“ není vidět a neexistuje obrana, brrrr! Mistrovsky napsané.

povídka: Po - Slesar, Henry
vyšla v: Lety zakázanou rychlostí I.; Světy science fiction
jasonix | ****1/2 | před 3 dny

Fragmenty ze světa „po“. Vím, že srovnávat neustále něco s něčím je trochu laciné, ale nemůžu si pomoct, evokuje mi to Čapkovy „Bajky z let budoucích“. Ironické, vtipné a varující. I po 60 letech působivé.

povídka: Stav rovnováhy - Lee, Tanith
vyšla v: Světy science fiction
jasonix | ***1/2 | před 3 dny

Dobro a zlo, pravda a lež, život a smrt. Na podobných protikladech staví tato drobná moralitka v podobě reportáže z iniciačního rituálu čarodějů. Taková pohádka. Poučná, ale moc nepřekvapí.

Když se spojí moc, ctižádost a peníze, přesněji hodně peněz, lze dokázat velké věci. Ale i sentimentalita je mocná síla, hýbající vesmírem. Lehce vtipné poučení v nikterak oslnivém kabátě.

Oproti prvnímu dílu logicky ubylo představování ústředních postav a více prostoru zbylo autorovi na zápletku. Na rozdíl od moderních tvůrců ovšem dbal Robert Asprin na adekvátní rozsah odpočinkové četby. Proč vůbec psát něco, s čím by se čtenář musel potýkat týden dva, když mu chci jen příjemně ukrátit dlouhou chvíli? Skromných dvě stě stran Zrození mýtu je díky tomu nabito zvraty, jež by dokázaly znepříjemnit život nejednomu rekovi epických ság na mnoho let dopředu, přičemž tady se s nimi hrdinové musí vypořádat v průběhu několika dní. (Jen tiše záviď, Brandone Sandersone!) Že se to neobejde bez spousty legrace, snad už ani nemusím dodávat. Právě tohle stupňování trablů a postupné odhalování čím dál horších vyhlídek na úspěch tvoří páteř celého vyprávění, jež vás mimo jiné seznámí s několikero novými figurami pro další pokračování. Nic naplat, týmovou spolupráci odepsaných lůzrů uměl pan Asprin vždycky skvěle podat.
Na závěr mohu dodat pouze jediné – parádní pokračování parádní série.

kniha: Frost - Fuchs, Oskar
Alfi | *1/2 | před 4 dny

Na knihe je najlepšie, že je krátka. Zvyšok… ech. Hlavný hrdina (Frost) je niekoľko tisíc rokov starý bojový mág – treba si predstaviť niečo ako kríženec Charlesa Mansona (povaha), Supermana (schopnosti) a Rocca Sigfrediho (všetko ostatné). Je až pôsobivé, že v knihe nie je žiadna postava, ktorá by bola aspoň trocha sympatická. Autor sa snažil napodobniť Kotletu ktorý sa pokúša napodobniť Kulhánka, takže

  • na každej stránke desať pokusov o hlášku – check
  • pornoscény s megasamcom a blbými ženuškami ktorých jediným snom je byť dobytá megasamcom – check
  • „vtipný“ zvierací hrdina – check
  • hlavnú postavu so superschopnosťami bez akejkoľvek slabiny a akejkoľvek morálky – check
  • dej a napätie – no toto už sa tam nedostalo

Objednával som si s Leichenbergerom (čo by malo byť z rovnakého sveta, bože) a Pekelným pastířom, tak dúfam že ďalšie knihy sú lepšie. Táto bola fakt slabota. Poznámka: Došlo mi prvé vydanie (168 strán) aj keď som objednával knihu od vydavateľa v roku 2021

kniha: Úkol přežít - Mahaněnko, Vasilij
Polinius | ***** | před 4 dny

Nic podobného jsem ještě nečetl a proto jsem byl v úžasu. Dalo by se říct, že děj knihy je strašně pitomý ale domnívám se, že se jedná o záměr. Hlavní postava je uvězněná ve virtuální počítačové hře, která je jejím vězením a skoro celý děj se odehrává uvnitř hry která má svá pravidla a své chyby. Právě proto že celý svět je jen simulace dává smysl, že celý ten svět žádný reálný smysl nedává. :) Svět her je vytvořen k tomu aby sloužil hráčům a přesně o to tady jde. Je to kniha jen pro hráče? Nevím, ale ten kdo hrál nějaká ta RPG a nebo MMORPG bude asi daleko více doma, protože kniha mu připomene tu radost z objevování světa a pobaví jej, že i hry budoucnosti budou mít superinteligentní NPC která jsou vlastně v určitém ohledu tupá.

Vyprávění policisty zvláštního oddílu prezentuje zajímavý nápad z oboru psychohygieny. Není to Benfordúv nejlepší kousek, nicméně sociologové a psychologové by se mohli inspirovat.

Svůj k svému. Poetické zobrazení kyborgova vnímání světa, vesmíru i lásky. Kdyby to napsal kdokoliv jiný, byla by to asi banalita, ale Roger Zelazny stvořil docela milou miniaturu.

povídka: Astronaut - Peña, Alfredo Cardone
vyšla v: Světy science fiction
jasonix | *** | před 5 dny

Podobenství o pravdě, která, mrška, bývá poplatná vládnoucí garnituře. Myšlenka dobrá, začátek slibně našlápnutý, ale výsledek na mě působí dost prvoplánově. To Vysockého (potažmo Nohavicova) „Pravda a lež“ má jiné grády.

Povídka není o mnoho delší než její název. Celkem laciný vtípek na úrovni kosmických dobrodružství Ládínka Smolíka, ale ve své době mohl pobavit. Jojo, lidský faktor je prevít.

Když máte možnost uniknout jako jeden z mála před zkázou Země, hodí se oprášit staré přísloví, že účel světí prostředky. Roztomilá klasická anekdotka, kde je čtenář zanechán v mírném ale nedůležitém zmatku, zda šlo opravdu o sci-fi.

povídka: Netvor a panna - Zelazny, Roger
vyšla v: Scfi 1982/4; Světy science fiction
jasonix | ***1/2 | před 5 dny

Bleskovka, kterou přelousknete mezi dvěma zastávkami tramvaje. Forma poetická, mytologická. Obsah si musíte trochu domyslet, jde o vtípek. Stačí prohodit tradiční role.

12345678910poslední (738)29499 příspěvků celkem


WebArchiv - archiv českého webu