info o projektu Legie

Legie nastupuje...
Stručně: LEGIE - databáze knih Fantasy a Sci-Fi
Podroběji: tento projekt si vzal za ukol vytvorit ucelenou databáze detektivní, hororové a špionážní literatury, jež vyšly v České republice (případně Slovensku či v dávnější době Československu). V průběhu tvorby se vytříbila tato pravidla, jimiž se struktura databáze řídí:
  1. základní kámen Legie je KNIHA, jež byla vydaná v ČR, SR či Československu - tj. je možné si ji přečíst v jazyce českém či slovenském.
  2. každá KNIHA je přiřazena do jednoho ze dvou základních žánrů: FANTASY × SCI-FI
  3. knihy mohou být zařazeny do SERII, jež je logicky sjednocují do ucelených celků
  4. není-li kniha označena jako ANTOLOGIE, musí mít nějakého AUTORa - AUTORy
  5. i ANTOLOGIE může mít na míste AUTORa osobu (osoby) - je to ale editor (viz FAQ)
  6. ANTOLOGIE či POVÍDKOVÁ SBÍRKA obsahují POVÍDKY
  7. každá POVÍDKA by měla mít svého AUTORa
  8. pro upřesnění obsahu knihy je možné k ní přiradit další podžánry - humor, akce, dark, horor, alternativní historie, meč a magie, hrdinská fantasy, cyberpunk, spaceopera, poskatastrofická
  9. žánry a podžánry je možné vést i přímo u POVÍDEK
Vznik Legie
Základní nápad a realizace technického provedení webu mimo designu má na svědomí Ladislav Ševcůj (aka Knedle na několika diskuzních serverech). Nezapírám, že inspirací bylo mnou obdivované CSFD Martina Pomothyho a hnacím motorem již nefunkční/neaktualizované či pro mne nedostatečné stávající stránky tohoto směru (vyjmenuj...).
Pro nápady a pomoc při plnění databáze jsem se obrátil do diskuzního klubu SciFi+Fantasy Literatura na serveru Lopuch.cz a následně i na Lapiduch.cz do klubu fantasy sci-fi literatur, kde jsem "zlanaril" následující osoby (abecedně řazeno):
Arren, Asdareel, Bouchi, elfos, Klokan0123, makakuk, MMM, Pallando, pavelfan, petrSF, Rooz, Tigo, trevize, tuvok07
nebýt jich, žádná ucelená databáze by nebyla, jen pár spojených knih a autorů...
K 1.6.2005 je v DB přes 1000 autorů, 2500 knih, 200 sérií a 1200 povídek - což, musíme si přiznat - NENÍ ZLÉ :)
Budoucnost Legie
Jak již bylo naznačeno, hlavní vzor je CSFD, neplánuju však jeho kopii. Hlavním lákadlem by však stejně jako tam mělo být hodnocení a komentování knih (povídek, sérií) po registraci. Dále vytvoření své vlastní Knihovny či Čtecího plánu - seznamu knih, co by si uživatel chtěl přečíst. Zda přibude i Bazar nejsem rozhodnut. Prozatím jsem zavrhl tvorbu diskuzního fóra z úsporných důvodů - čas na rozumné naprogramování i velikost samotné databáze po jeho spuštění.


WebArchiv - archiv českého webu