RSS / komentáře

Poslední přidané komentáře

12345678910poslední (18)708 příspěvků celkem
série: Princ ničeho
BorgDog | **** | před 763 dny

Série „Princ ničeho“ je zřejmě nejvíc podobná Malazské knize padlých ze všeho, co jsem měl u nás možnost číst. Bakker se za to nestydí, naopak, Erikson je opakovaně zmiňován v poděkováních. Nutno ovšem podotknout, že VŠUDE tam, kde se „Princ ničeho“ s „Malazskou knihou padlých“ střetává přímo, odchází poražený. Kde Erikson filozofuje až na výjimky velmi srozumitelným jazykem a spjatě s dějem, je Bakker svou „vysokou filozofií“ úmorný. Kde Erikson zlehka naťukává SF motivy a nechává čtenáře se jimi bavit, Bakker shazuje kosmické lodě. Kde Erikson dokáže vybudovat desítky živých postav, které můžeme litovat, chápat nebo občas nenávidět, Bakkerův vrcholný repertoár zahrnuje jednoho psychopata, jednoho pološíleného barbara, prostitutku, deprivanta a velkou haldu křoví. Kde Erikson dokáže jiskřit humorem po celé délce spektra, Bakker končí u přisprostlých říkanek, a pravda, VELMI černých kameňáků. A kde Erikson dokáže dech beroucí finále svých knih utáhnout i zakončit, Bakker končí chaosem bez pointy, vyjma jednoho okázalého divadelního výstupu, který měl ale přijít o takových 600 stran dřív.

Na druhou stranu, navzdory výše řečenému, STÁLE je to značně slušné, originální čtení. Bakker umí psát, zejména popisy bitev nebo manipulativních konspirací lidských i nelidských, mu OPRAVDU jdou. Na této trilogii dřel roky, a po stránce propracovanosti je to znát – můžeme vytknout ledacos, ale ROZHODNĚ ne, že jde o nějakou rychlokvašku. Také prostředí inspirované ranými křižáckými výpravami (což opět není skrýváno, ale noblesně přiznáváno v názvech jako Golgotterath, Šimeh, Inriťané) bude pro mnohé čtenáře přehlednější, než „od nuly“ konstruovaný, obrovský vesmír Eriksonův. Kapitolou sama pro sebe je pak nedokončenost. Jsem si dost jistý, že kdyby se pokračovalo vydáváním „The Aspect-Emperora“, hodnocené celé této série by postupně stoupalo. Takhle – smůla.

Sečteno podrženo – nepopírám, že jsem měl momenty, kdy jsem byl blízko knihy zahodit. Nepopírám, že Drúsa Achamiana jsem měl chuť utlouct klackem a Anasurimbor Kellhus pro mě není nic jiného, než geniální psychopat a nafouklé „nic.“ Přesto jsem se nakonec bavil a některé myšlenky i dílčí nápady jenom tak nezapomenu. Mrzí mě, že už se nedozvím, co se stane dál, a jestli svět Trojmoří opět uslyší, že… „Nebůh kráčel!“

P.S.: Petr Kotrle touto sérií opět potvrdil, že jedním z našich nejlepších překladatelů, protože tohle musel být… Golgotterath. V plné slávě a nádheře.

série: Kantos Hyperionu
Speedemon | **1/2 | před 766 dny

První dvě knihy byly super. Úvodní Hyperion svým povídkovým vyprávěním drží čtenáře napnuté až do konce. V Pádu Hyperionu pořádně rozvedl dané téma a vypadalo to jako fajn scifi s promyšleným dějem, historií a budoucností. Pak se však Simmons neudržel a rozšířil to o knihy Endymion a Vzestup Endymionu, kde se utrhl ze řetězu a místy nejspíš na drogách vymyslel docela solidní psycho budoucnost, která mě vůbec nebavila a postavy mi nepřirostly k srdci. Když poté sem tam nějaká zemřela nedostavila se žádná emoce a knihy jsou pro mě podprůměrné. Série jako celek je tedy průměr, kdy úvod je výrazně lepší než závěr.

série: Metro
Gaarq | ***** | před 767 dny

pro tohoto čtenáře to bylo setkání s ruskou klasikou po novém způsobu. gluchovký není ještě úplně vypsaný, ale má nápady a ví, co chce říct, což je lepší než dobré řemeslo a pytel nudy od nájemných pisatelů ság. plný počet jde ne kvůli nesporné kvalitě textů, ale právě kvůli úžasné atmosféře, přehršli nápadů a autorově schopnosti vás hypnoticky spoutat živým vyprávěním. stylisticky je to horší, to je třeba říci, neučesané, nesourodé, ale silné jako celek.

série: Dolní město
ladynka | **1/2 | před 771 dny

Shrnutí za všechny 3 knihy: Série, přidávající se k vlně městských fantasy s nepříliš kladným hrdinou. Prostředí i magie jsou celkem obvyklou míchanicí fantasy, vymyká se pouze trochu drsnější prostředí (byť připomíná to z Nočního anděla) a hlavní hrdina. Je to okolím otřískaná cynická figurka místního podsvětí. Pokud se liší od zlodějů Rotheho, Lamory nebo Melborna, tak je to bezesporu větší amorálnost, která ale nevzbuzuje příliš sympatií. Knížky se snaží líčit jej jako velkého drsňáka a osobu, co si umí vždy poradit. Není ale výjimkou, aby si autor u jeho charakteru neprotiřečil, když se hlavní hrdina pohrdavě vyjadřuje o jednání nějaké postavy, aby o několik stránek jednal takto sám (např. užívání drog). O dalších postavách líčí např. že jsou odborníci ve svém ranku, aby je v další úvaze shodil jako nýmandy, aniž by pro to vznikl nějaký oprávněný důvod. Takhle nevypadá jen jako drsňák, ale zkrátka jako pěkný pokrytec. Bohužel minimální osobitost postav (kromě traumatu z války) a takřka žádný posun v charakterech znamená, že série určitě nedosahuje kvalit slušných děl Lynche, Hullicka či Sullivana. O vývoji typu Kylara darmo psát…

série: Malazská Kniha padlých
KainIX | ***** | před 777 dny

Naprosto vyjímečná série jak svým rozsahem, tak hloubkou. Tolik postav, ras, národů, bohů a jiných stvoření se jen tak nevidí, o systému magie ani nemluvě. Navíc ta komplexnost a propracovanost je až k nevíře. Jen škoda, že Erikson nevysvětluje více co, jak a proč se děje. A to je právě jedna ze slabin. Autor toho chce tolik říct a o tolik se toho podělit, že často upouští jen střípky informací. Z toho pak nejeden čtenář může podlehnout frustraci a knihou (nejprevděpodobněji jedním z prvních dílů) mrsknout znechuceně o zeď. Každý to neskousne, každý nemá trpělivost a dostatek naděje číst dál v očekávání, že se to zlepší. Ono se to, upřímně, moc nezlepší. Dozvíte se akorát další střípky, v některých případech i víc, než to, ale spousta věcí stále zůstává i po přečtení poslední stránky zahalena tajemstvím.

Další věc, která mi velmi vadila byly slabé popisy postav a prostředí. Erikson opět sem tam upustí nějaký střípek, ale moc toho není. Vadilo mi to u každé knihy a zmiňuji to tady proto, že někoho to může od čtení úplně odradit. Jedním dechem ale dodávám, že by to byla velká chyba.

Když si zvyknete na obrovské množství postav, koplexnost děje, nejasné popisy a smíříte se s tím, že holt ne vše se dozvíte, budete bohatě odměněni jedinečným zážitkem z unikátního, pestrého a bohatémho světa plného epických bitev, hrdinných skutků, ale také násilí i lásky. Za sebe mohu tuto vynikající sérii jedině doporučit a už teď se těším, až se do ní zanedlouho pustím znovu a přiberu k tomu i Esslemontovy „díly“.

G. říše jsou jedny z posledních knih, které jsem od Asimova četla, a rozhodně nepatří na špici. Tam patří Romány o robotech a samozřejmě Nadace. Tyto tři knihy jsou doplnění, bez kterého se všichni obejdou, protože do historie budoucnosti zas tak nic přelomového nepřinášejí. Jediné pozitivní je zvyšující se kvalita jednotlivých knih, i když poslední je stejně jenom lepší průměr. Hold jsme od Asimova zvyklí na víc.

série: Vznešení mrtví
hmota | **** | před 812 dny

první dva tři díly série nadprůměr…postupně, ale začíná bejt značně utahaná, osmej a devatej díl jsem dočítal už jen setrvačností…

série: Sipstrassi: Jon Shannow
KeB | ***** | před 824 dny

Jon Shannow, muž co hledal nový Jeruzalém a po cestě k němu se stal nejen smrtí, ale i ničitelem světů. Člověk, který upřímně věřil v Boha, nikdy nezalhal a snažil se vše dělat na plno a bez kompromisů. Fanatik, psychopat, ale zároveň i ochránce slabých a bezbranných. Těžko říct jaký by byl jeho život, kdyby mu do něj zásadně nezasahovaly Kameny moci, Sipstrassi.

David Gemmel se zde snažil western obléct do fantasy postapo kabátu s biblickým přesahem. Povedlo se u to napůl. Mistrova nechopnost ustíhat všechyn vypuštěné zajíce na sebou zvoleném rozsahu to sráží dolů. Je to překombinované a na place trilogie to prostě moc nedává smysl. Přesto všechno to stojí za přečtení. Je to totiž jiné než většina Gemmelovy tvorby. Podle men to byl pokus napsat weatern, který se úplně nepovedl a nebo se možná povedlo až moc.

Dijákon měl pravdu. Bez kamenů moci by lidstvu bylo mnohem lépe…

série: Malazská Kniha padlých
Tehuapac | *** | před 836 dny

Skôr než som začal túto sériu čítať, prebehol som miestne komentáre a po prečítaní toho do Ruffy-ho som sa rozhodol, že to radšej nechám tak. Bohužiaľ po nejakom čase na mňa stále dotieralo vysoko kladné hodnotenie na Legii a rozhodol som sa dať tomu šancu – k mojej veľkej smole. Knihy sú síce ľahko nadpriemerné a dokonca som sa nestratil ani v postavách, ALE…vlastnosti postáv sú natoľo nevyvážené a prehnané, že mi to jednoducho silne vadilo. Sú tu jedinci ktorí dokážu sami zničiť armády alebo celé mestá a pri popise bojových scén za prítomnosti obyčajných smrteľníkov, démonov, polobohov alebo bohov len človek neveriacky krúti hlavou. Komu vadí takéto „rozprávkovo“ a pritom má rád fantasy, nech radšej siahne po G.R.R.Martinovi alebo iných autoroch a nezabíja čas s touto sériou.

série: Forgotten Realms - Změna
Speedemon | ***1/2 | před 847 dny

Trilogie se nejmenuje Změna náhodou. Autor si od prvního řádku buduje atmosféru, že se schyluje k něčemu velkému. První díl navazuje na konec předchozí trilogie a trpaslíci musí vyřešit svoje soužití s orky. Druhý díl poskočí o několik let dopředu a potkáme se i s kapitánem Deudermontem. Druhý díl je především o uzavírání vedlejších dějových linek z předchozích knih (včetně Wulfgara). V závěru trilogie dochází k asi té největší změně, která se dotkne celého světa. Tato trilogie se možná kvalitativně nevymyká autorovu standardu, na druhou stranu se nebojí učinit některé velké kroky, které Drizztův život udělají zase mnohem bolestnější.

série: Sága Trhlinové války
robousek | *1/2 | před 853 dny

Od Feista jsem neměl veká očekávání, ale doufal jsem přeci jen ve víc. Literárně je to ale chudé. Nevím, jak moc se na tom podepsal překlad, obávám se že hodně. Dost mi to přípomíná brakové romány, které se dají koupit za pár korun v trafikách, i když toto je přeci jen o nějaký ten stupeň výše. Možná je to zábavné čtení, dobře vymyšlený svět, ale napsané (nebo přeložené) je to mizerně. Bohužel.

série: Labyrint
nebula | *** | před 860 dny

Prvy diel bol skvely, prostredie tajomneho labyrintu (ked este nikto nevedel o co ide) sa celkom vydrilo (v knihe o dost viac ako vo filme, ale aj ten bol pozeratelny) Bohuzial s pribudajucimi odpovediami a otvorenim priestoru ci uz do spalenistia alebo do Denveru sa caro knihy a labyrintu vytratilo a ostalo tu uz len bezradne tapanie, pricom citatel (alebo teda aspon ja) mal chut hlavneho hrdinu hlavne zavrazdit nech uz je po tom. Koniec bol taktiez sklamanim, Skoda, mohlo to byt ovela lepsie.

série: Odkaz Dračích jezdců
Laxik | **** | před 872 dny

Je to shit. Ale je to čtivý a zábavný shit, který přivedl k fantastice a k epickým bichlím na pokračování kupu lidí.

série: Bran Mak Morn
KeB | ***** | před 885 dny

Bran Mak Morn je muž, který je svou čistou krví vyděděncem z vlastní rasy a přesto se ji snaží pozvednout ze všeobecného úpadku někam výš. Nepřítelem mu není nikdo menší než Římské impérium.

Je velká převelká škoda, že REH se Branovi věnoval tak málo.

série: Vládci nebes
yerry | *** | před 896 dny

Čo k tejto sérii dodať? Mala svoj potenciál, ktorý autor tak trochu prepásol. Ten svet, jednotlivé nápady, šialená umelá inteligencia, ľudstvo na svojom zostupe až niekam na dno a následne evolučne vyvinuté diskutabilným smerom, vzducholode (tu by sa asi hodil viac steampunk štýl) to všetko by bolo veľmi zaujímavé, keby to autor nezrážal dolu naivnými príbehmi a dialógmi.

Čo sa týka tých nápadov, čo zostali nevyužité, menej niekedy znamená viac. Veď len o tých geneticky upravených rôznych ľudských podmorských rasách by sa dala napísať celá ďalšia séria a to tu už ani nespomínam technickú stránku veci a trochu provokatívny autorov šýl. Je to pulp, ktorý neprerástol svoje hranice. Docela dobré odpočinkové čítanie.

série: Dobrodružství kapitána Báthoryho
Svarec | **** | před 921 dny

Nadprůměrná série od Červenáka, ale oproti Bohatýrovi nebo Černokněžníkovi mi tam něco chybí.

série: Forgotten Realms - Žoldáci
Speedemon | **** | před 924 dny

Z Artemise a Jarlaxla se staly v legendě o Drizztovi natolik výrazné postavy, že si vysloužily svoji vlastní trilogii popisující jejich dobrodružství a putování světem v dobách, kdy se zrovna nestřetávají s melancholickým temným elfem ozbroejným scimitary. První díl prakticky navazuje na knihu Tichá čepel a popisuje, jak si Jarlaxl poradil s mocným Crenshibionem a zda mu jako jeden z mála dokázal odolat. Druhá kniha je pak z jiného soudku. Přemístíme se v čase i místě a během zdolávání hradu (ne)mrtvého mága vidíme, jak se vztah Artemise s Jarlaxlem po čase změnil. Více se tolerují, ale obzvlášť Artemis nesouhlasí s činy toho druhého. Závěrečný díl je pak především o Artemisovi, kterému magický artefakt otevřel nitro a z chladnokrevného zabijáka se během trilogie stal muž hledající svoje kořeny a osud. Přihoďte si jako již tradičně od tohoto autora zábavné vedlejší postavy a máte dokonalý koktejl na zkrácení chvíle u čekání na další díly Drizzta :)

série: Zeměmoří
yerry | **** | před 928 dny

Všetko podstatné tu zhrnuli predošlí prispievatelia. Prikladám sem len pár poznámok ku vkladu Ursuly K. Le Guin do fantasy žánru, teda čo by mohlo byť v čase pôvodných vydaní chápané ako nóvum a čím sa líšila od ostatných autorov tej doby.

Sú to predovšetkým tri veci:

Mená
Každý obyvateľ Zememoria má dve mená. To, ktorým ho oslovujú ostatní a meno pravé, ktoré dostane pri vstupe do dospelosti. Skutočné meno si každý musí chrániť. Meno je vec. Skutočné meno je skutočná vec. Vysloviť meno znamená ovládnuť vec. Ten, kto pozná niečie meno, ovláda jeho život.

Mágia
Čarodejníkom alebo mágom môže byť teoreticky ktokoľvek, kto má na to predpoklady. Odhaduje sa, že je to asi desať percent z populácie. Jadro mágie je v pravom pomenovaní vecí. Na to, aby sa niekto stal mágom, musí dlho študovať. Poznať pravé meno každej veci, zvieraťa, rastliny, každej kvapky v mori. Až potom bude skutočným majstrom.

Žiadni bohovia a absolútne zlo
V Zememorí sa bohom nedarí, neexistujú, až na pár kultov u Kargov. Existuje tu ale čisté zlo. Je také mocné, že nemá meno. Bezmenní, uctievaní na Atuane sú príkladom. Zlo je proste zlo – temnota.

Autorka sa v týchto románoch vyznačuje veľmi poetickým štýlom. Jej príbehy sú nenásilné až antiakčné. Prezentuje tu ženský pohľad na svet, jej feminizmus je umiernený. Nejde jej o glorifikovanie ženy ale o jej zrovnoprávnenie. Zememorie je pretkané taoistickými myšlienkami. Koncept jin a jang je tu všadeprítomný. Snaha nastoliť rovnováhu v podobe dobra ako protipólu zla, nie absolútne porazenie zla. Bez zla by totiž dobro neexistovalo. Svetlo potrebuje ku svojej existencii tmu atp.

Celkovo považujem svet Zememoria za veľmi vydarený. Ešte vydarenejšie sa mi však zdajú romány a poviedky z jej Hainského science-fiction cyklu.

série: Stín krkavce
Masorz | ** | před 940 dny

První komentář k této sérii jsem napsal u Pána věže, takže se budu opakovat.

Anthony Ryan vsadil na jednoduchost a banálnost. Zatím obě knihy byly čtivé, takže tahle série, určená pro masy, mu získá slávu a hodně vydělá.

První knihu, Píseň krve, jsem si docela užil a všechny autorovy neúspěšné pokusy o přidání puncu „šedivosti“ jsem přešel s úsměvem a pokračoval ve čtení. Druhá kniha, Pán věže, pokračovala v nastoleném trendu a opět se celkem dobře četla(i když ne tak dobře jako Píseň krve), ovšem po čase se ta přehnaná černobílost a neskutečné hrdinské počiny hlavních postav v neuvěřitelně umělých situacích, už prostě nedala vydržet a aspoň pro mě teda bylo utrpení knihu vůbec dočíst…určité hlavní postavy se mi dokonce znechutily víc než Vin z Mistbornu a to je docela už co říct :)

Bohužel, páni Erikson, Sapkowski, Žamboch a další, u mě vytvořili určitý standart a v porovnání s jejich díly na mě tato série zatím působí jako brak. Díky Písni Krvi ale přidávám 2 hvězdy **

série: Bohové Olympu
jethro.tull | **** | před 954 dny

Když Rick Riordan dokončil svou poměrně zdařilou sérii o Percy Jacksonovi, ve které využil svých znalostí z řecké mytologie, myslel jsem si, že už námět vyčerpal. Ale kreativní Riordan sáhl po římské mytologii a podařilo se mu stvořit další čtivý příběh, kde se obě mytologie prolínají. Navíc přidal patřičnou dávku humoru, takže jsem všech pět knih přečetl jedním dechem a ještě se pobavil.

Na každý jednotlivý díl této série se neuvěřitelně těším..:) Je to absolutně návykové..:) Sice od začátku člověk tuší, co se tam semele, ale čte se to jedním dechem. Nejlepší je nechat si mezi díly pár týdnů oraz, nebo si přečíst mezi tím jinou knížku, ale s chutí se k tomu vždy člověk vrátí…:) Totální oddychovka, která se mezi mými přáteli stala již kultem. Kdo nečetl Marka Stonea, jako by nebyl..:) Mark Stone – správnej chlap, tvrďák, trochu chlípník (vždy je v tom nevinně:), bojovník s velikým srdcem, krásné ženy (samozřejmě co to chtějí:), nejlepší kámoš Terminátor, padouchové jsou prohnilí do morku kostí a vždy nedostanou to co chtějí, ale to co si zaslouží!:) A pěkně zvostra, žádná humanita!:) Kdo má ehm koule, tak musí znát Marka Stonea!:) 10/10. (další podobné čtení – John Carter – Pán Marsu, Tarzan, James Bond apod.:)

série: Blíženci
Svarec | *** | před 965 dny

Velmi ambiciózní a rozmáchlé dílo, kde bohužel zůstalo jen u těch ambicí. Autorka vymyslela dobrý svět, rozjela mnoho dějových linií, většinou když už ne zábavných, tak aspoň zajímavých. Bohužel mi přišlo, že více prostoru dostávají ty linie s nudnými a nezajímavými postavami (Celeste, Andy, Tranh), zatímco ty sympatické (Tilde, Arthur, Amelie) jen paběrkují. Navíc celé se jí to nepodařilo nějak smysluplně uzavřít, konec je hodně velkým zklamáním.

série: Bigendovská trilogie
Julianne | **** | před 1001 dny

Rozpoznání vzorů: originální premisa, zajímavá hrdinka i pěkný mcguffin. Země slídilů: trochu slabší díl, roztříštění děje do většího množství linií knize úplně neprospělo, i když je stále velmi dobrá a především Milgrimova linie se četla moc zajímavě (pak konečně dostala prostor i Hollis). Zero History je opět krok vzhůru; první polovina kvalitativně podobná Spook Country, druhá se blížící a v jistých okamžicích možná i překonávající Pattern Recognition. Uzavřít (velmi volnou) trilogii se tam Gibsonovi povedlo výborně. Úvodní díl ale zůstává mým nejoblíbenějším díky originalitě a atmosféře.

série: Blíženci
Gaarq | *** | před 1002 dny

oceňuju odvážný počin autorky i nakladatele vydat jednu z prvních tvrdých českých spejsoper, méně pak už dílo samotné, které má docela dobře našlápnuto v prvních dvou dílech, ale závěr je imho nezvládnutý. potenciál je veliký, chce to být buď důslednější ve fabulaci, když na sebe autorka klade tak těžký úkol vytvořit hard spejsoperu, nebo být více nezávadně povrchní, hýřivý ve ztřeštěných nápadech a akční, jak to většinou autoři známých spejsoper dělají.

série: Stín
Strýček Biolit | ***1/2 | před 1018 dny

Srovnání s top sériemi Sprunk nesnese, avšak v takovém tom „b“ žánru (který jeden známý označuje jako „přečíst a zahodit“) je tato trilogie nad průměrem. Nijak složitá, přímočará, rychlá; hlavní hrdina nevybočuje z řady dalších „nějakou silou obdařených“ fantasy hrdinů, ale není to ani klasický idiot bez bázně a hany. Knihy jsou místy silně naivní, nicméně k onomu žánru to asi patří. Vcelku mě pak překvapily temné (čti: „naturalisticky krvavé“) pasáže, které v knihách podobného ražení moc často nevídám. Kdo nebude čekat nic velkého a nebude nad knihami moc hloubat, odejde vcelku spokojen.

série: Forgotten Realms – Erevis Cale
Speedemon | *** | před 1024 dny

Erevis Cale je zajímavý hrdina. K jeho smůle však zůstává u nás i ve světě ve stínu svého také temného kolegy Drizzta. A asi trochu právem. Erevis je sice větší drsňák, temný až na půdu a nemá ruku (někdy), ale je trochu nudný. Tam, kde Drizzt funguje i osamoceně, by Erevis neobstál. Toho drží jeho pestrá parta v čele s půlčíkem Jakem a vrahem Rozklanem. Ten vrhá jeden úšklebek za druhým a hraje to na všechny strany. Na poměry Forgotten realms je trilogie poměrně temná. Erevis je kněz stínu a v partě má nemilosrdného vraha, který má rád jen své psy. Mě, jakožto čtenáře znajícího svět Forgotten realms pouze z románů, mi chvíli trvalo se zorientovat. Pro fanoušky světa je to tedy docela lahůdka a užijí si spoustu odkazů, které normální smrtelník určitě vůbec nepostřehne. Pokud tedy chcete odpočinkové čtivo plné monster, mágů, dobrodružství a akce, tak se do toho pusťte. Pokud však neznáte Dizzta, sáhněte spíše po něm.

série: Kolo času
KainIX | ***** | před 1052 dny

Tak jsem rovněž dočetl celou sérii, poslední 4 díly v originále. V mnohém musím souhlasit s komentáři přede mnou, ale neodpustím si své poznámky. Série je natahovaná, ano od šestého po jedenáctý díl se toho moc podstatného nestane, ale když se zpětně podívám na svá hodnocení jednotlivých dílů, tak jsem nikde nešel pod 80%, takže i tak to nejspíš stálo za to. Obrovské množství postav – rozhodně, opravdu mě nezajímalo, co se dělo kolem postav, které na hlavní dějovou linii neměly pražádný vliv. Autorova užvaněnost – když jsem už podesáté četl, co má která postava ten den na sobě a kde v okolí co roste, skřípal jsem zubama, ALE na druhou stranu to světu dávalo reálie, které vás do něj vtáhly a daly vám pocit, že jste tam s těmi postavami. Pokud jste dočetli 10. díl a jste zvědaví, jak se se závěrem série popasoval Sanderson, věřte, že výborně. Od 12. dílu se děj zase konečně začíná hýbat kupředu a Poslední bitva se blíží. Té je v podstatě věnován celý poslední díl a musím říct, že osobně jsem s ním spokojen.

Tak tedy sbohem, Rande, Matrime, Perrine, Aviendho, Egwene, Elayne a další. Putování s Vámi mně náramně bavilo. Prožil jsem s Vámi kus svého života.

série: Úžasná Zeměplocha
Gaarq | ***** | před 1066 dny

je to smutné, ale je to tak, série úžasná zeměplocha se uzavřela a jakýkoliv další příběh z tohoto světa bude jen plodem naší vlastní fantazie.

vedle malazské kroniky padlých, písně ledu a ohně je to pro mě nejvýznamnější série žánru fantazy. geniální nápady, humor, skvělé příběhy, hluboká lidskost, autorská bravura. jistě, jsou tu lepší i horší díly, ale vysoká kvalita je převažující; i se zhoršujícím se stavem autora příliš neutrpěla. série má tři různé etapy: první a nejstarší je parodická, autor si střílí ze žánru, co se mu do pera vejde, a přichází se spoustou skvělých postav (barbar cohen rulez) a výborným prostředím. v další etapě začíná přibývat seriózní spisovatelství, propracované příběhy (hlavně s čarodějkami), trochu vážnější tón, ale stále s humorem. třetí etapa, od noční hlídky nabírá výrazný směr ke krásné literatuře a žánrová příslušnost se výrazně ztrácí, pořád je to fantazy, ale příběh sám dominuje, témata jsou čím dál vážnější a drsnější, humor je spíše skrze slzy nebo už není těžištěm.

terry pratchett a zeměplocha jsou sociokulturní fenomén, který přerostl původní záměr psát veselé knihy. dnes se na něj nabalili třeba skvělé české dramatizace, několik hraných i kreslených filmů, dva výrazní ilustrátoři, kteří propůjčili ztělesnění autorovým fantaziím, čtyři populárně vědecké knihy a tak dále. fenomén zeměplochy i jeho autor v našich myslích stále žijí a doufám, že ještě dlouho žít budou.

série: Blíženci
joshuatree | **** | před 1068 dny

Ja som spokojný. V komentároch sa spomína priveľa vedeckých termínov, ale mne ich priveľa neprišlo a ak som ho nepoznal tak sa väčšinou dalo s kontextu odvodiť čo to asi je. Séria nie je freneticky akčná a to je veľké plus. Medzi menšie zápory by som dal asi postavy, akosi som si tam nenašiel žiadneho výraznejšieho obľúbenca. A skoky v čase by mohli byť viac naznačené, občas som mal v tom chvíľu chaos.

série: Labyrint
Phoenix | **** | před 1078 dny

K sérii mě přivedl první film, který nebyl nic moc. Byl tam představen jakýsi příběh, který více méně nedával smysl, protože autoři nepovažovali za nutné moc vysvětlovat. Proto jsem sáhla po knize, kde jsem našla odpovědi na všechny otázky z filmu. A pak jsem přirozeně četla dál. První dva díly byly kvalitou poměrně srovnatelné, patřily k tomu lepšímu, co série nabízí. Třetí kniha na mě působila občas mírně přitažená za vlasy a svým způsobem se potřetí řešila ta samá dilemata. Je vidět, že v dnešní době se autoři nebojí ve velkém zabíjet hlavní postavy. To by v dřívějších příbězích neprošlo, ale asi je to tak realističtější. Obecně je série velmi povedená, a i když vyšla v době Hunger Games šílenství, je do jisté míry originální.

série: Píseň ledu a ohně
Lui | nehodnoceno | před 1094 dny

Po delší době jsem si udělal čas a vrátil se k četbě. Na základě hodnocení jsem sáhl po této sérii a musím říci, že jsem očekával mnohem více. Co je bezesporu perfektní, to je styl vyprávění. Dílo má spád, obsahuje jen velmi málo nudných pasáží. Co mně ale velice vadilo, byla nevěrohodnost postav. Postava je zde na několika stovek stránkách nějakým určitým způsobem líčena a posléze naprosto nepředstavitelně provede něco, co se zcela všemu dosavadnímu příčí, jen aby příběh mohl mít zápletku či nečekaný dějový zlom. Dvakrát se dokonce stalo, že jsem knihu odložil a musel jsem se delší dobu přemlouvat, abych se k ní vrátil. Je mrzuté, když se člověk nechá vtáhnout do děje, hltá řádky a najednou přijde totální „scenáristický“ kiks. Také některé dějové linie jsou pro mě dost těžko uvěřitelné a stravitelné. O tom, že jednotlivé díly série nemají prakticky žádné zakončení či epilog, tu již psáno bylo. Mně to také vadí. Je to takové: „...............to be continued“. Kupte si další díl a dozvíte se víc! Možná, že kdyby měla série nějakých 70–80%, nebyl bych tak přísný a ani by mě možná nenapadlo tento příspěvek psát.

série: Plástev
KeB | ***** | před 1096 dny

Co se týče série jako celku je možná trochu škoda, že vycházela částečně zaštítěná pevností. Možná kdyby se jí dostalo více pozornosti vysloužila by si lepší a hlavně známější pozici v českých luzích a hájích, protože právě u nás je to série a projekt hodný pozornosti a to jak už kvůli počtu dílů tak délce trvání jejího vzniku.

série: Koniáš
Speedemon | **** | před 1101 dny

Skvělá česká fantasy série. Jak už je ve zdejších končinách trochu zvykem, děj se dozvídáme spíše pomocí mozaiky z různých povídek a románů. Pan Žamboch servíruje jednotlivé příběhy lehce spojené „něčím větším.“ Do stejného světa patří i hrdina Bakly a proto když přečtete o těchto dvou všechny knihy, tak se vám vykrystalizuje vcelku zajímavý obraz. Co se jednotlivých příběhů o Koniášovi týče, tak skutečným zážitkem jsou oba romány, které by se určitě neztratily ani v zahraničí. Střípky poté doplňují jednotlivé povídky, kde si Koniáš kolikrát vytrpí opravdová muka a sáhne si často na úplné dno. Postupně více zjizvený dobrodruh stárne a stárne a jeho příběh je i jakž takž ukončený. Nicméně i tak by bylo fajn, kdyby se k němu autor ještě někdy vrátil a napsal grandiózní finále, kde se opět setká Koniáš a Bakly (stejně jako v povídce Fanoušek).

série: Valhala
seelya | **** | před 1105 dny

Valhala konečne dočítaná, aj keď celkový dojem bol o čosi vlažnejší, než som čakala. Nie je to len tým, že som po dočítaní poslednej časti zrazu bola niekde úplne inde ako na začiatku (aj keď ten žánrový posun je neskutočne výrazný – čo sa začalo ako military fantasy sa v druhej časti prehuplo do alternatívnej histórie, len aby sa to v závere zmenilo na niečo ďalšie, čo ale neviem veľmi zaradiť), ale možno aj celkovým poňatím záverečnej knihy. Autor sa zrejme snaží prekročiť hranicu medzi obyčajnou sériou a Ságou s veľkým S, do akej miery úspešne ale nechám na individuálnom posúdení každého čitateľa. Alternatívny vývoj dejín 20. storočia bol výborný, aj letmé náhľady do ďalších možných verzií minulosti, na druhej strane postavy boli dosť slabé (chápem, že tu šlo v prvom rade o svet, ale aj tak, niektoré mohli byť prekreslené lepšie, pri ďalších som som nadobúdala dojem, že snáď majú v hlave vákuum). Z časových smyčiek som tiež veľmi nadšená nebola – to už je pre mňa ťažké sci-fi, a to ja nerada, navyše je problém poradiť si s kadejakými časovými paradoxmi tak, aby to nevyznievalo ako bludy… A zakomponovať do toho celého Temnú vežu od Kinga – z môjho pohľadu to bolo „celé zle“, až sa musím pýtať: má toto Novotný naozaj zapotreby? Inak veľmi nemám výhrady, ako celok je Valhala fakt silný príbeh, určite by sa nestratila medzi top knihami CZ/SK sci-fi a fantasy, ale na druhej strane mi tam chýba nejaký prvok, ktorý by z toho celého urobil naozajstnú Ságu.

série: Úsvit noci
biafra | *** | před 1109 dny

Rozvleklá space opera. První dvojdíl byl ještě strhující, a to také díky docela drastickým násilným a sexuálním scénám, které se jinak v dosti mravné space opeře nevidí. Další díly se ovšem táhnou v mnoha liních, reprezentovaných velkým množstvím postav. Jak už napsali mnozí přede mnou, celá sága by si zasloužila důkladné proškrtání. „Nahý Bůh“ byl pro mě již opravdovou řeholí – chtěl jsem prostě vědět, jak to dopadne a jak se lze vymanit z nicoty. Výsledek mě naprosto zklamal: doslovný deus ex machina, který božsky vyřeší na posledních 20 stranách všechny problémy a završí všechny linie. Hamiltonovy povídky, a to i vztahující se k této sáze, považuji za mnohem zdařilejší a stravitelnější.

série: Princ ničeho
Nia | **1/2 | před 1127 dny

(Komentár obsahuje jemné spoilery z prvej a druhej knihy.) Násilie, fanatizmus, smrť, sex, ohnivé gule, ambície, sex, filozofia, politika, sex, ohnivé gule! Bakker to má vymyslené výborne, knihy sú bohaté, písané lahodiacim vyčačkaným jazykom (kým väčšina fantasy je po literárnej stránke samé „povedal, bol, mohol, meč, odišiel“). V epickej škále nábožensko-politických bojov a medziľudských súperení ukazujú špinavé srdce ľudskosti, dilemy viery a rozumu a moc davovej psychózy (či fakt, že mocný sa stáva mocným, keď mu je moc priznaná okolím). Interné súperenie medzi magickými frakciami je fascinujúce, fungovanie mágie premyslené a popisy bitiek temer uveriteľné – a predsa hodnotím priemerne.

„Jsem příslib.“ opakuje Kellhus a tým aj séria zostala. Trpí totiž nepríjemnou kombináciou vlastností – ako keď vám na intráku do izby vlezie váš sused, opitý, polonahý, smrdutý a navyše rozhodnutý vás filozoficky vzdelať. Je repetitívna, únavná, excesívne násilná (s drobnými výnimkami čisto bez katarzie či zadosťučinenia pre ľudské postavy) a predvídateľná. Zorientovať sa nerobí problém, čitateľ má naporúdzi glosár a Bakker neopúšťa typické kategórie fantasy (mágovia, mnísi, náboženskí fanatici, ambiciózni vladári, temné zlo na severe atď.). Mená a názvy môžu na niektorých čitateľov pôsobiť zbytočne nabubrelo, ale i náš starovek sa hrdí nespočtom svojich Tiglatpilesarov a Nabuchodonozo­rov. :)

Bakker si pozval príjemnú návštevu – Aristotela a Hegela. Škoda, že myšlienky sa začali neúnosne opakovať, úvahy smerujú k jedinému záveru a rýchlo miznú pod závalom sexu. Pokiaľ neprebieha, postavy naň aspoň myslia, prípadne na vás útočí v asociáciách (postava menom Coithus Saubon?), čo by nestálo za zmienku, keby nešlo v 99% o brutálne sexuálne násilie. Nie je to veru raňajkové čítanie pre dámu. Nechýba humor, ktorý možno vôbec nebol zamýšľaný (Trollí nás autor? Cisár! Cirkumfix! Milenci!) a skutočne nechutní hlavní záporáci, ktorí dlho pozerali Srbský film.

Postavy sú komplexne vykreslené a zreteľne sa vyvíjajú (niektoré smerom vzad). Máme zúrivého maniaka, pseudozenového maniaka Antikrista, Máriu Magdalénu, Barbie a zoznam princov, dôstojníkov a barónov, ktorí umierajú na mnohých a mnohých stranách bez toho, aby to mojím srdcom pohlo (zaujímavé charaktery majú buď málo priestoru alebo zhynú priskoro či prídu o časť tela). Vyzdvihla by som postavu čarodeja Drúsa Achamiana, ktorý síce na môj vkus priveľa fňuká, ale to v tomto svete robia všetci. Bodaj by nie, keď v ňom niet cnosti, priateľstva a dobroty, len nenávisť a temní elfovia! Wannabe-Mary Sue Kellhus je zaujímavý, kým sa nezačne opakovať. Od druhej knihy už viete, čo povie o pár strán ďalej a to ani nemusíte skúmať pohyb jeho tvárových svalov (sic!). Jeho výstup na vrchol po čase prestal byť zaujímavý, pretože nemá reálneho protivníka a všeobecne je nezastaviteľnejší ako všetky Eriksonove overpowered postavy a deus-ex-mašiny, lebo sa vymakal v NLP. Rujný barbar Cnaiur mi spočiatku pripomenul Karsu Orlonga z Malazu, ale na rozdiel od Karsu Cnaiurove vyšinuté mentálne pochody ma znechucovali. Čítať o tisícorakej obsesívnej myšlienke stačí pre význam deja spomenúť zopár ráz. Bakker žiaľ preháňa.

Kde iné fantasy série ukazujú: Áno, sme ľudia, slabí, manipulovateľní, pažraví, zadubení, pudoví, ale našťastie nielen to, táto séria odkazuje: Sme ľudia, slabí, manipulovateľní atď., atď. a … sestimsmiř.

série: Forgotten Realms - Temný elf
Klobouk123 | ** | před 1155 dny

Líbil se mi jen začátek prvního dílu – atmosféra Underdarku a drowího města je výborná, úplně jsem měl chuť si znovu zahrát BG2 :) Škoda jen Drizztova přechodu na světlou stranu – jeho snaha hledat si kámoše ve 2. a 3. části trilogie působí dost komicky.

série: StarCraft
Cadak | ***1/2 | před 1174 dny

Původní Starcraft série jen ve směs popisuje události první hry, které sice nejsou závratná umělecká díla ale fanoušek starcraftu si je rád pročte. Nově se také začali objevovat svazky, kvalitnější, zabívající se novými postavami a událostmi souvicejícími s druhou hrou a i událostmi celkově předcházejícími.

Sérii Starcraft nelze hodnotit nejvýš, protože není vytvářena jedním autorem a kavlita jednotlivých dílů s tak různí, i tak ale dostane každého fanouška.

70%

série: StarCraft - Sága Temných templářů
Cadak | **** | před 1182 dny

Ságu temných templářu jsem četl až po dohrání první epizody druhé hry. Kdybych si ji přečetl dříve, byl bych na hru mnohem lépe navnaděn.

Vzhledem ke stagnující sérii Ghost…atd. nemůžu označit ságu temných templářu jako to nejlepší co jsem četl ze série, ale mohu říct že je to dost kvalitní a hlavně velice informativní čtení.

80%

série: Diablo
Cadak | **** | před 1189 dny

Diablo série je opravdu vítanou literaturou pro fanoušky hry, respektive kolem roku 2005 jsem první knihy této série hltal, aniž bych přestal kombinovat četbu a hraní Diabla/ Diabla 2 LoD.

Co se týká knih série od R. A. Knaaka, dočkáte se pěkného a čtivého příběhu. Černá cesta v podání M. Odoma byla trochu slabší ale i tak výtaná.

Když to tak čtu, tak si uvědomuji, že už je to deset let..... :D

Dnes už spíš pro pamětníky nejslavnějších dob Diabla

80%

12345678910poslední (18)708 příspěvků celkem


WebArchiv - archiv českého webu