RSS / komentáře

Poslední přidané komentáře

1597598599600601602603604605606607poslední (630)25173 příspěvků celkem
kniha: Nářek Slavíka - Green, Simon R.
Speedemon | *** | před 3956 dny

Po předchozích dvou případech jsem konečně čekal příběh o Johnově matce. To jsem se ale přepočítal. Je to další samostatný děj a i když zde nechybí narážky na Johnův původ, nic opravdu důležitého se nedozvíme. Tentokrát se vše točí kolem zpěvačky, jejíž hlas dokáže zabíjet. Vše, co se mi na knize líbilo se objevilo již v minulýc hdílech. A proto hodnotím jako slabý nadprůměr…

kniha: Spider-Man - Teitelbaum, Michael
malarkey | **** | před 3956 dny

Lidí, kteří neviděli film je asi málo. Ale když čtete knihu jako první a až poté se podívate na film také není od věci. Přitom právě kniha je podle filmu a je to takový její popis, i když velice zdařilý. Na její krátkost dokáže do svého hutného děje vměstnat co nejvíce příběhu a abych řekl pravdu, byl jsem po shlédnutí filmu nakonec příjemně překvapen. Jak samotnou knihou, tak filmem. 8/10

série: Pán prstenů
malarkey | ***** | před 3956 dny

Nádherný svět Středozemě, který jsem prožil dříve než na samotném plátně a tak jak je to velkolepé na něm tak je to i v samotných řádcích, které s chuťí dokáže číst snad každý, a kdo ne, tak je pro mě upřímně neznaboch a nechápe podstatu všeho toho kolem. Neexistuje přesnější, důmyslnější, originálnější a monumentálnější fantasy než je toto a právě proto skládám samotnému spisovateli hold, jelikož za vznikem kultu je třeba vypotit hodně potu a jemu se to podařilo.

kniha: Čarodějův učeň - Neff, Ondřej
malarkey | ***1/2 | před 3956 dny

Edice Pevnost kniha č. 24 – Čarodějův učeň. Třetí díl Marsovské tetralogie Pána modrého meče, který se svým psem znovu zachraňuje svět. Pro ty, kteří tento svět milují je to jasná volba. Pro mě je to solidně rozjetá scifárna, která v půlce lehce ztrácí dech, lehce zavání nudou, ale i tak zdůrazňuje fakt, že Ondřej Neff život na Marsu dokázal popsat naprosto skvěle. 7/10

kniha: Šest diamantů 2 - Heteša, Petr
malarkey | ***** | před 3956 dny

Edice Pevnost kniha č. 23 – Šest diamantů 2. Pokračování slušně rozjetého příběhu a jeho závěrečné vyvrcholení, které nezklamalo a je to dobře. Technika na prvním místě, jak sám autor popisuje po celou délku příběhu a tak se není ani čemu divit, co z toho nakonec vznikne. Druhý díl je oproti prvnímu neuvěřitělně akční. Za hlavního hrdinu už mluví ne slova, ale činy a tak se rázem stává z fantasticky vzrůstající nejistoty, napínavá vraždící mašinérie, která ne a ne zastavit. 10/10

kniha: Šest diamantů 1 - Heteša, Petr
malarkey | ***** | před 3956 dny

Edice Pevnost kniha č. 22 – Šestý diamant 1. Pan spisovatel dokázal předigitalizovaný svět, ve kterém žije hlavní hrdina popsat naprosto dokonale, poutavě a se silnou příběhovou linkou také originálně. Ze začátku je to sice krapet volnější a to nejpodstatnější se uděje takřka na konci. Fakt ale je, že se čtenář alespoň má na co těšit do druhého, o třídu akčnějšího dílu. 10/10

kniha: Meč z Flatlandu - Vyhlídka, Petr
malarkey | **1/2 | před 3956 dny

Edice Pevnost kniha č. 21 – Meč z Flatlandu Chvílemi dost chaotické a komplikované, ale naopak občas vcelku příjemné čtení, které svojí krátkostí rozhodně neurazí. Co jí nejvíce ale škodí, tak bezpočet názvů míst, jmen, které se v příběhu objevují a koneckonců v nich spočívá jejich chaotičnost. 5/10

kniha: Zničený muž - Bester, Alfred
Mat21 | ***** | před 3957 dny

Máte rádi detektivky? Pak Vás ubezpečuji, že takovouto sci-fi detektivku jste ještě nečetli. Hlavní hrdina, bezcharakterní padouch a takřka pán sluneční soustavy, si Vás získá na svoji stranu. Kniha je psána lehce humorným stylem a při čtení jsem se skvěle bavil.

kniha: Dračí hrad - Dark, Jason
Speedemon | *** | před 3958 dny

Do hry tentokrát přichází druidská magie a dračí ještěři. Jedná se o mocného druidského boha Tok-Ela a jeho návrat na svět. Potřebuje tři oběti a jedním z nich má být i Jane Collinsová. Ve finále na na tajemném Dračím hradě John zničí boha, ještěry i služebníky. Řadový díl nepřinášející nic moc nového. Zpestření je přítomnost Jane a závěrečný souboj je dostatečně akční a zajímavý.

kniha: Věc pro lidi - Gerrold, David
Doubravka | **1/2 | před 3959 dny

Je mi líto, ale tahle kniha je podle mého názoru dost nadhodnocená. Nechala jsem se zlákat vysokým hodnocením a zakoupila ne jen první, ale hned všechny díly (již příliš často se mi stalo, že jsem, nadšena prvním dílem nějaké ságy, ostatní díly nesehnala buď už nikdy či až po letech). Tentokrát jsem si tu investici ale mohla odpustit.

První otázka, kterou si kladu, zní: mám hodnotit to, co autor skutečně sepsal, nebo to, co u nás vyšlo v českém překladu? Hodnotit raději knihu jako celek – tedy výsledek, který se čtenáři v ČR dostane do rukou? Nakonec jsem se rozhodla pro kompromis a ustálila jsem se někde mezi. České vydání je totiž dost tristní: nejen že je obálka odpudivá (i s tím už se člověk po čase smíří), horší již jsou v textu rafinovaně rozmístěné překladatelské boty a evidentní neexistence redakční kontroly (ano, autor se skutečně jmenuje Gerrold, a ne „Gerold“, jak je uvedeno v záhlaví každé sudé stránky, atp.). Doslovné překlady idiomů bych ještě skousla, přenesla jsem se i přes „pneumonický mor“, ale co mě naprosto zvedlo ze židle byla perla typu „společenské hnutí browniánů“ (rozuměj: Brownův pohyb společnosti).. Jak se tohle dostalo přes korektury, to nepochopím. Nějaká ta „polštářovaná cela“, „širokospektrá injekce antibiotik“ či „Lukrecia Borgiová“ už mě po tom všem nechaly téměř chladnou. Je toho samozřejmě víc, ale nebudu tím nudit a zkusím se zaměřit na vlastní příběh.

Knihu lze pokládat i za cosi jako akční post-katastrofickou vojenskou sci-fi opepřenou jadrným jazykem, vojenským prostředím a chlapáctvím, to vše na dokreslení základní dějové linie – kterak neznámá mimozemská rasa vyšle na naši planetu výsadek či výsadky vlastní fauny a flóry s cílem přeměnit Zemi na pro ně přívětivější prostředí a zároveň se tak zbavit případných konkurentů – v tomto případě lidí. Já jsme ovšem měla neodbytný pocit, že mnohem více prostoru než boji lidstva o vlastní přežití zde bylo poskytnuto neurotickým výlevům a fňukání hlavního hrdiny, Jamese McCarthyho, který mi časem, přiznávám se bez mučení, lezl čím dál tím více na nervy. I tak to mohl být autorský záměr – proč plnit knihy hrdiny, se kterými se radostně ztotožňujeme, proč nám nepředhodit otravného sebelitovače, koneckonců i s ním se lze identifikovat, ač možná s menším potěšením. Pořád lepší než drsňáci typu Shorty či Duke, kteří nikdy nestřílejí vedle a svět vnímají v černobílém půvabu etické nezpochybnitelnosti a ještě do toho trousí chlapácké žertíky.. Výsledkem ovšem je, že mi většina postav přišla buď naprosto nevěrohodná (a proč všichni kolem McCarthyho nadělají takový humbuk, jako kdyby jejich největší starostí nebyla chtorranská invaze, ale pocity či existence tohoto z historického kontextu bezvýznamného pěšáka?) nebo přinejmenším okleštěná a bezbarvá..

Příběh má samozřejmě i svoje klady – o tom svědčí už samotný fakt, že jsem knihu vůbec dočetla a i přes různé výhrady mě zaujala natolik, že hodlám číst i další díly (když už je mám, že ;-) a dozvědět se, jak se příběh vyvrbí. Ale rozhodně bych toto dílo nestavěla příliš vysoko – pro mě je to prostě průměrná, nepříliš povedeně přeložená oddechovka, která sice neublíží, ale ani si nevydobude nezapomenutelnost.

kniha: Agenti světla a temnoty - Green, Simon R.
Speedemon | **** | před 3959 dny

Pokračování je svým způsobem lepší než první díl. Na plný počet to však nestačí. John se po svém minulém případu usadil v nové kanceláři a pracuje na Noční straně. Nyní ho kontkatuje vyslanec Vatikánu aby pro něj našel pověstný Nesvatý grál. U Johna jakožto specialistu pro hledání věcí hledají pomoc různá stvoření a dokonce i andělé – nemilosrdná stvoření Shůry i Zdola. Příběh je výborný a vše podkresluje kouzelný černý humor. Toho je tu podle mě akorát. Kdyby autor přidal na vtipnosti, tak by se z knihy stala spíše groteska. Takže jediné čemu jsem ubral * je plytkost postav. Zatím nemají dostatečnou hloubku, kterou požaduji u knih s plným počtem.

kniha: Návrat kočkodlaka - Lewandowski, Konrad T.
shpina | **** | před 3959 dny

zábavná a řtivá temná fantasy s – podle mne – nezvládnutým koncem. ale prvních 180 stran z 210-ti se čtenář královsky baví

kniha: Mistr a Markétka - Bulgakov, Michail (Afanasjevič)
shpina | ***** | před 3959 dny

nic míň než 5 z 5. prostě čtenářský zážitek, výborná variace na fausta zasazená do skvěle prokreslených ruských reálií 20.-30. let minulého století.

kniha: Fantom ze Soho - Dark, Jason
Speedemon | *** | před 3960 dny

Trošku netypický díl. Jedná se spíše o detektivku a John je zde vykreslen trochu jinak. Jako větší zaklínač a znalec magie. Jinak se jedná o nadprůměrného JS, kde jsem se nenudil. A to je přece na této sérii to nejdůležitější!

série: DragonLance - Kroniky
willis | *** | před 3961 dny

Klasická fantasy. Klasická tím myslim formou a obsahem, ale kvalitou nijak objevná není. Když jsem jí začal číst, tak jsem měl přesně chuť na tenhle typ knížky, takže jsem si jí vcelku s chutí přelouskal, ale podruhé bych si jí už asi nedal, protože podobných děl jsou desítky.

kniha: Něco z Noční strany - Green, Simon R.
Speedemon | **** | před 3961 dny

Hlavní hrdina – drsňák všech drsňáků. Dějiště – temnota všech temnot. Tak nějak vypadá úvod do Noční strany. Bizardního světa, kde nic není tím, čím se zdá. První díl nám nabízí hodně otázek a seznamuje nás se špínou prorostlou částí Londýna, kde můžete narazit na démony, nemrtvé nebo jakékoliv jiné šílené tvory. A to je asi jediný důvod proč jsem ubral jednu *. Je příliš patrné, že toto je pouze část něčeho většího a autor si nechává plno překvapení na příště.

Naivní příběh jedné osudem rozloučené rodiny, již k opětovnému štěstí dopomůže plášť neviditelnosti. Autor se snaží jak může, ale napodobování postupů jiných, ač vydávané za úmyslnou parodii, nemůže zakrýt spisovatelskou nezkušenost a nedostatečný styl. Příběh trpí roztříštěností, autor rozehrává řadu her, které jen obtížně slepuje dohromady a výsledkem je nuda. Doba vydání není omluvou, v těch samých letech vyšla řada knih, které jsou dnes ozdobami a stavebními kameny žánru. Celkově nedoporučuji.

kniha: Sen Ockerwee - Martin, George R. R.
Doubravka | **** | před 3962 dny

Přestože upíry moc nemusím, G.R.R.Martin patří k mým oblíbencům a „Sen Ockerwee“ jsem kvůli němu zakoupila. Neprohloupila jsem. Je to půvabně psaná kniha, v níž se prolíná poetické líčení paroplavby na povodí řek amerického jihu předminulého století, občas umocněné nějakou tou básní lorda Byrona a jiných, s mrazivou atmosférou plíživé hrůzy neznámého světa „nemrtvých“ – či jak sami upřesňují – „jiné rasy“, která lidstvo pokládá za pouhý dobytek. Přesto se mi na knize více líbil spíš styl než obsah – to je ovšem záležitost čistě subjektivní: slzy kapitána Marshe na mě byly prostě moc (i když Martina znám, tak čemu se pořád divím, že). Občas ale člověk k některé postavě natolik přilne, že by kvalitní dílo rád řízl mírnou dávkou hollywoodského optimismu, kvalita sem, kvalita tam ;) Martin se ale sentimentu nepoddal a své chmurné předivo dotkal do Martinovského závěru. A právě proto jednu * ubírám, ač je kniha vynikající, smutek z ní pramenící budu ještě nějaký čas zahánět.

kniha: Aztécké století - Evans, Christopher
Doubravka | *** | před 3962 dny

Aztécká říše nebyla porobena Španěly a i mnohé další indiánské národy amerického kontinentu v této alternativní historii nejenže nezanikly či nebyly zotročeny, ale naopak slavily nad Evropany mnohá vítězství. Aztékové ve vědě postoupili mnohem dál než Starý kontinent a ve 20.století začali Evropany porážet na jejich vlastní půdě. Hrdinkou příběhy je princezna Catherine, která se se svými nejbližšími před okupační armádou ukrývá na velšském venkově. Autor vcelku barvitě líčí moderní, „zcivilizované“ Aztéky, kteří upustili od krvavých rituálů a zavrhli své modly, a jejich vítězná tažení na světových bojištích. Pod pláštíkem kulturnosti se však možná skrývá temné tajemství..

kniha: Mág 2 - Feist, Raymond E.
knedle | **** | před 3962 dny

O chlup lepsi nez prvni dil – uz se nesetkavame s zadnymi detmi/chlapci – hura. :) Prekvapive mi ty dva dily Maga pripomenuly jine dilo – Pisen ledu a ohne. Neni zde sice tolik politickych konkurentu, ale lze rict, ze kazda ze stran ma nekolik protivniku a vsichni si jdou po krku. Ukonceni knihy pak nahrava spise i ukonceni serie, protoze drtiva vetsina problemu se vyresi; zbydou jen takove podruzne, na ktere je asi navazano v dalsich dvou knihach teto sagy.

kniha: Klub čarodějů - Dark, Jason
Speedemon | * | před 3963 dny

Nevím, co je účelem tohoto dílu, ale zcela jistě to není zábava. Nepřispívá k tomu ani fakt, že se na konci objeví duchové Johnových mrtvých nepřátel. Vrchní inspektor se zde potýká nejenom s čarodějkou Lukrécií, ale také s byrokracií tajné služby. Bohužel, toto k dobrému dílu nestačí.

kniha: Ďáblovy dcery - Mostecký, Jaroslav
Mat21 | *** | před 3964 dny

Nejsem příznivcem povídkových knih, proto je můj komentář i hodnocení zaujaté. Všechny povídky těží ze zajímavého nápadu – dračích panenek rodících se z dračích vajec poté, co byly jejich lidské těhotné matky pozřeny drakem za živa. Než však spojovat jednotlivé povídky tímto prvkem a hlavním hrdinou, uvítal bych raději celistvý román promyšlený do detailů.

série: Shannara
Mat21 | ***** | před 3964 dny

Po napsání knihy Shannarův meč se snesla na hlavu autora vlna hněvu kritiků s tvrzením, že opsat děj LOTRa není rozumný počin. Ano, děj je velmi podobný LOTRovi, proč by ho však autor nemohl napsat znovu a možná i lépe? V návaznosti na ohlas čtenářů vychází i Shannarovy magické elfeíny a Shannarova píseň přání. Všechny díly série mají totožné prvky, i velmi podobné putování hlavního hrdiny někam pro něco, že se nechá děj částečně předvídat. Terry Brooks je však natolik zdatným spisovatelem, že Vám tento nedostatek plně vynahradí skvostným vyjadřovacím stylem.

kniha: Řeka Modrého ohně 1 - Williams, Tad
Mat21 | **** | před 3964 dny

Po slabším rozjezdu v podání Jinozemě I – Město zlatého stínu je následující díl věnován putování hlavních hrdinů / zajatců po virtuálním světě. Připouštím, nebude se líbit každému. Má však své osobité kouzlo a autor Vás ohromí svojí představivostí. Ač jsem to původně neměl v plánu, přesvědčil mě, že za přečtení budou určitě stát i následující díly.

série: Adept
Mat21 | ***** | před 3964 dny

Literární svět má své zaryté příznivce fantasy literatury a totéž platí o sci-fi. Co když se Vám však dostane do rukou román, ve kterém se na jedné stránce proháníte po zelených pláních na hřbetě jednorožce a na další stránce těžíte rudu? Řekl bych ne příliš známá, a tím v českých kruzích nedoceněná, brilantní trilogie. Dle mého soudu aspirující na jednu z nejlepších sérií SF & F.

kniha: Vítr osudu - Lackey, Mercedes
Mat21 | **** | před 3964 dny

Dříve než-li vezmete tento román do ruky, měli byste vědět, že se jedná o první díl trilogie a zároveň o jediný díl vydaný v českém jazyce. Dějová linie je však alespoň částečně na konci dílu zavřená, čili tento nedostatek je k překousnutí. Lehce nadprůměrný fantasy román, který Vás určitě nezklame, ale na který zároveň za chvíli zapomenete, že jste ho vůbec četli.

kniha: Kdysi - Herbert, James
Mat21 | ***** | před 3964 dny

Nyní jsem poplival autorovi knihu Doupě, napravím mu reputaci u této knihy :-) Jedná se o vrcholné dílo jednoho z mistrů hororové literatury a naprosto mě uchvátilo. Dokáže držet dějovou linii na hranici tajemna, pozvolna přidávat prvky hororu a umě prokládat erotickými pasážemi.

kniha: Doupě - Herbert, James
Mat21 | *** | před 3964 dny

Zřejmě jedna z nejslabších knih od Jamese Herberta. Myslím, že měl raději rozvést román Krysy na více stránek, než-li si dělat podhoubí pro další dvě volná pokračování. Navíc dějové vyvrcholení bylo naivní až úsměvné.

kniha: Železný sen - Spinrad, Norman
flim | *** | před 3964 dny

Zaujali ma 2 aspekty:

  1. vsetky postavy v knihe su zaporne;
  2. nebyt zaveru knihy, dielo oslavujuce rasizmus a fasizmus by za normalnych okolnosti bolo zrejme ilegalne
kniha: Vlci z Cally - King, Stephen
avatar2 | ***** | před 3964 dny

Série Temná věž graduje a kvalita neklesá. Steven King se tentokrát autorsky dost rozmáchl když ke stálicím mezi postavami této série připojil i hrdinu z jednoho ze svých klasických hororů – otce Callahana. Pistolníka Rolanda v tomto díle požádají, aby ochránil vesnici před opakovanými nájezdy Vlků, kteří jim kradou děti. A tento úkol – plus několik tradičních flashbacků – tvoří těch asi šest set stran knihy, která ani na chvíli nenudí.

kniha: Gangsteři a ghoulové - Dark, Jason
Speedemon | **** | před 3965 dny

Nepřáelé jsou opět rozděleni a musí nabrat síly k závěrečnému utkání. Doplnit stavy armád. Xorron tak činí v londýnském přístavu, kam si povolá i Costella. chce po něm přivést Shao a spojit se s Amaterasu. John mezitím venku bojuje s ghouly a všemožnou nemrtvou pakáží. A kde je Suko? Daleko. Nejspíš v jiné dimenzi. V obrovské pagodě sleduje příjezd Shimady. Dovede ho až do obrovské arény, kde mu slibuje smrt. Další vynikající díl. Jen takové menší oddechnutí před grandfinále. Nechť se země otřese, protože Souboj gigantů právě začíná!

kniha: Armáda mrtvých - Dark, Jason
Speedemon | ***** | před 3965 dny

Armády obou mocných démonů jsou opět tu a chystá se další bitka! Xorron s Pandorou mají plán a nachystají na Shimadu past. Ten si však vyvolá démona Say-Kuranu, nindže a několik ghoulů a je na ně připraven. Na konci se opět mění bojiště a všichni mizí z londýnského hřbitova do neznámé dimenze. Zmizí dokonce i Suko a John zůstává sám. Tohle je jeden z nejlepších dílů JS a hodně k tomu přispívá i úvodní pasáž s mrtvou Shao a rozzuřeným Sukem, který v té chvíli nezná přítele. Jediné co bych vytkl je obálka. Na to jak je Xorron mocný démon nemusí být vyobrazen v nějakých plýnkách :)

kniha: Zombiové útočí v New Yorku - Dark, Jason
Speedemon | **** | před 3966 dny

Po seznámení se Shimadou přichází čas lépe poznat jeho protivníka Xorrona. Ten právě přijíždí se svojí nemrtvou armádou do New Yorku, kde má začít jeho cesta k ovládnutí světa. To ještě neví, že jeho nepřítel si na něj brousí zuby. Když se tohle všechno dozví John, okamžitě odjíždí do New Yorku a je svědkem počátku bitvy mezi těmito giganty. Jenže se vše zvrtne a konec nás nenechá vydechnout a těšit se na další díl. Druhá část pentalogie se nemá zač stydět a kráčí v hlubokých šlépějích prvního dílu. Pan Dark si to docela dobře promyslel a i když jsou zde nějaké chybky, tak žádná nepokazí celkový dojem. Jen tak dál!

kniha: Vražedný pohled - Dark, Jason
Speedemon | ***** | před 3966 dny

Úvodní díl pentalogie o Shimadovi, Xorronovi, Zlatém samuraji a celkově japonské mytologii a mocných démonech. Hned v úvodu jsme svědky vzniku Shimady, Muže mnoha tváří, Žijící legendy, Pekelného ducha. Jde za svým cílem: zničení Xorrona – pána zombie a ghoulů. K tomu mu slouží jeho armádu černých nindžů. John a Suko jsou do všeho vtaženi přes neobvyklou vraždu v peepshow jež je dovede až do japonské čtvrti, kde najdou kryptu s obrovskými sarkofágy. Pan Dark tu rozjíždí skvělý příběh spojující několik předchozích dějových linií a nabízí nám nové a nečekané překvapení.

kniha: Zrádcův měsíc - Flewelling, Lynn
Speedemon | **** | před 3967 dny

Po předchozí knize se posouváme o dva roky vpřed. Skala stále válčí s Plenimarem i po poražení jejich vojevůdce Marda s nekromantem Ashanazai. Královna Idrilain hledá pomoc v podobě mocných čarodějů Aurënenu a vysílá diplomatickou výpravu. Seregil jakožto Aurenfaie a vyhnanec je skvělý kandidát jako doprovod a rádce. Společně s Alekem odkrývají pletichy dlouhověkých čarodějů a každý se o sobě dozví nějaké to tajemství. Dobrá kniha, někdy až příliš plná diplomacie a vyjednávání. Přesto se však skvěle čte. Ale neuškodilo by jí zrychlit děj a zkrátit počet stran.

kniha: Vlčí jezdci - Pringle, David
Seifgard | **** | před 3967 dny

Povedená sbírka povídek ze světa Warhammeru a u nás první možnost setkat se s trolobijcem Gotrekem a jeho společníkem Felixem Jaegerem. Titulní povídka je také součástí knihy Zabíječ Trollů. Ostatní povídky jsou dobře napsané a máme v nich možnost se poprvé setkat i s dalšími spisovateli, kteří se dnes podílejí na psaní románů z prostředí Warhammeru, ale v paměti neuvíznou.

série: Noční běžci
Speedemon | **** | před 3968 dny

Hlaví postavy jsou vznešený Seregil a jeho učedník Alek. Postupně se z Aleka stává plnohodnotný špeh a společně se Seregilem jsou takzvaní Pozorovatelé, zvědové samotné královny země Skaly. Časem se z nich stanou dokonce milenci, což je na fantasy poněkud netradiční. Každá kniha je v podstatě uzavřený samostatný příběh. Sice na sebe navazují, ale spíše nepřímo. Nejedná se však o žádnou bojovou fantasy plnou magie a mečů. Jde především o jemně spřádanou diplomacii a všudypřítomné zrádce. Každá kniha má vysokou kvalitu, druhý díl mi však připadá nejlepší.

kniha: Neopouštěj mě - Ishiguro, Kazuo
Doubravka | ***** | před 3968 dny

Tuhle knihu jsem přečetla jedním dechem. Není evidentně pro každého, z valné většiny se jedná o melancholické vyprávění protkané jakýmsi zpočátku nespecifikovaným, nepřekonatelným smutkem, v jehož průběhu se dozvídáme, pomocí náznaků, nechtěně vyzrazených tajemství a nakonec již stále více otevřeně, jaký osud byl přiřčen jejím hlavním protagonistům a jaký smysl jejich existence vůbec má. Děj se odehrává patrně koncem 20.století na anglickém venkově a hlavními hrdiny jsou tři chovanci – „studenti“ – jakési internátní školy. Knihu jsme četla v angličtině, takže neznám odpovídající českou terminologii, ale něco jako opatrovníci starající se o zmíněné „studenty“ před nimi po celá léta více méně úspěšně tají, co na jejich chráněnce v budoucnosti čeká, proč vůbec existují. Pozornějšímu čtenáři celá zápletka dojde velice brzo, nicméně mistrovství, se kterým je kniha napsána, a hlavně ona neutuchající tesknota a zvláštní atmosféra, popis způsobu komunikace „studentů“ mezi sebou i se svým okolím a dokonalé vykreslení mentality takto dospívajících dětí jsou natolik vynikající, že vás naprosto pohltí. A člověk doufá až do samotného konce, že je úniku.. Je to smutná kniha, tajemná a skvěle napsaná, doporučuji všem, kteří nečekají překotný dějový vývoj a jsou ochotni se nechat pohltit pozvolným rozplétáním strašlivého pozadí celého příběhu. _____________­___________

Edit: Právě jsem si přečetla ukázku českého překladu. Možná to není nejlepší ukázka, nebo jsem předpojatá, ale mám pocit, že ta kniha překladem nesmírně ztratila.. kdo můžete, čtěte originál!

kniha: Na ostřích čepelí - Žamboch, Miroslav
papuja | ***** | před 3968 dny

Opravdu výborná kniha. Přečtena skoro na jeden zátah. Nejde na ni zapomenout. Určitě si ji přečtu ještě mockrát:o))) Proč 5 hvězdiček – protože mi k srdci přilnula hlavní postava, prostě je mi Koniáš hodně sympatickej.

kniha: Roztroušená slunce - Anderson, Kevin J.
Vlask | ***** | před 3971 dny

Špičková kvalita zůstala zachována – skvělá čitelnost, místy nečekané zvraty a napínavost na hranici snesitelnosti čtenáře :). Jen děj se opět posunul jen o kousíček dopředu.

1597598599600601602603604605606607poslední (630)25173 příspěvků celkem


WebArchiv - archiv českého webu