RSS / komentáře

Poslední přidané komentáře

1578579580581582583584585586587588poslední (595)23799 příspěvků celkem
kniha: Město - Simak, Clifford D.
Rooz | ***** | před 3926 dny

Jedna z mých nejoblíbenějších knih. Četl jsem ji dvakrát a i když to kouzlo, co má na první čtení, při druhém mizí, je přesto stále neopakovatelná. Jde v podstatě o sbírku povídek, kde každá následující je posunuta na časové ose dále do budoucnosti. Povídky jsou pak spojeny do celku intermezzy, kde psi uvažují nad tím, zda příběhy (vlastní povídky), které si vyprávějí, se skutečně kdy staly a zda bytost zvaná člověk vůbec kdy existovala. Někteří psi tomu nevěří a jiní ano… Osobně nemám rád „scifi se zvířaty“, ale tato kniha o zvířatech není…

kniha: Poslední jednorožec - Beagle, Peter S.
Rooz | *1/2 | před 3926 dny

Tak tahle pohádka mne zklamala. Možná jsem neměl očekávat tolik, ale je to přece kultovní dílo, ne? Je to příběh z pohledu jednorožce, který se rozhodne vzdát se svého pohodlí a jistoty a jde hledat své zmizelé druhy. V knize mne opravdu nadchla jediná pasáž. Jde o cirkus mamá Fortuny, která vězní několik obyčejných zvířat a pomocí magie jim propůjčuje zjev magických stvoření. Jediná bytost, kterou nemusí pomocí iluzí maskovat, je skutečná a i v kleci nadmíru nebezpečná harpije. To, jak je v knize vykreslená mě naprosto uchvátilo. Je to jeden z nejlepších výjevů z fantastických knih, co sem měl možnost číst. Zbytek byl pro mne bohužel slabý a nepovedený.

kniha: Skleník - Aldiss, Brian Wilson
Rooz | **** | před 3926 dny

Tak tahle kniha je velice čtivá a kouzelná, alespoň na mě takto působila v době, kdy jsem ji četl. Země v daleké budoucnosti je pokryta fantastickou flórou, kde skupinky lidí bojují den co den o přežití. Kniha má velmi blízko k dobrodružné literatuře a myslím, že rozhodně stojí za pozornost pro svou neotřelost a bohatost nápadů.

kniha: Hobit - Tolkien, J. R. R.
Rooz | ***** | před 3926 dny

Hobit. Kniha, která mi učarovala, v mžiku mě vtáhla do sebe svým okouzlujícím nenapodobitelným stylem; nejhezčí a nejkouzelnější z pohádek. Při četbě hřeje u srdce a po dočtení nechává v člověku vzpomínku a kousek nostalgie; vzpomínka bledne, ale příběh existuje dál, bez ohledu na prchavou lidskou paměť, kniha nadále září v knihovně jako klenot z nejcennějších a určitě se k ní nejednou za svůj život ještě vrátím…

kniha: Trocha magie - Asimov, Isaac
avatar2 | **** | před 3926 dny

Povídková kniha je rozdělena do tří částí. První tvoří Asimovovy fantasy povídky (převážně o Azazelovi), druhou část tvoří autorovy eseje na téma fantasy a třetí část se skládá z jeho úvah na téma Věda. První a druhé části prostě nelze nic vytknout. Povídky mají vtip a nenudí a Asimovovy úvahy nad fantasy žánrem jsou velmi vítaným zdrojem informací pro ty, kteří Asimova znají jen jako „scifistu“. Poslední část už tak záživná není, a právě za ni srážím knize jednu hvězdičku.

kniha: Velký Let - Pratchett, Terry
Duirin | ****1/2 | před 3927 dny

Nejvtipnější kniha z celé série. Nomové v letadle nebo Lodi a Věc jsou výborní.

série: Vyprávění o Nomech
Duirin | ***** | před 3927 dny

Úžasná pohodová série o malých lidičkách, kteří žijí ve světě lidí a myslí si, že je to jejich svět. Hlavně je jejich pojetí světa velmi omezeno jen na místo, kde žijí. Ovšem časem se dozvídají, že svět je mnohem větší, je to svět lidí a nomové mají svůj vlastní svět jinde. Čte se to velice dobře a je to vskutku velice zabávné.

Na rozdíl od jiných Pratchettových knih tuto sérii nepřekládal Jan Kantůrek, ale to vůbec nevadí, protože překlad je kvalitní, dobrý a myslím, že humorné scény neušly žádné újmy.

kniha: Noc dvojího úplňku - Lee, Gentry
Duirin | **** | před 3927 dny

Obě skupiny lidí v mimozemském plavidle rozdělené v předchozím díle se opět setkávají (alespoň ti, co přežili a nově se narodili). Podobně jako v Zahradě Rámově můžeme sledovat soužití (tentokrát jen hrstky) lidí v neznámém světě, které jen potvrzuje mou teorii, že lidi jsou většinou blbci :) Nakonec je děj nečekaně propojen se třetím a čtvrtým dílem této série.

kniha: Poslové Rámových světů - Lee, Gentry
Duirin | ***1/2 | před 3927 dny

Kvalita knih, které napsal pouze Lee v této sérii jde určitě dolů. S původními hrdinami z Rámy nemá tato kniha téměř nic společného, pouze z počátku využívá světový vývoj popsaný ve druhém díle. Myslím, že druhé části knihy uškodilo to, že autor rozdělí skupinu lidí v mimozemském plavidle a sleduje osudy pouze dvou až tří jedinců. Děj tak ztrácí na variabilitě, přestože je střet světů technicky založeného inženýra a sestry náboženského řádu zajímavý, ale po čase začne být okoukaný. I když i s tím si autor nakonec poradí… prostě takový průměr.

kniha: Snící drahokamy - Sturgeon, Theodore
Ekyelka | ***** | před 3927 dny

Vůbec nejde poznat, že jde o prvotinu – dokonce i útěk hlavního hrdiny od zlého otce (který podle klasického syžetu není otcem skutečným) vyplývá přirozeně z běhu děje. Klasika od klasika.

kniha: Zrada - Card, Orson Scott
Ekyelka | ***** | před 3927 dny

Zvláštní svět, ve kterém každý z klanů ovládá jednu určitou zvláštnost. Lanik se vlivem osudu pohybuje od jednoho klanu ke druhému a nevyhnutelně dospívá k poznání, které osvobozuje: jeho i celý jeho lid. Čtivé, perfektně vystavěné dílo.

kniha: Conan: Hodina draka - Howard, Robert E.
Ekyelka | ***** | před 3927 dny

Klasika žánru, jeho úhelný kámen, který by si měl přečíst každý začínající autor, aby věděl, jak se správně stupňuje napětí. Dokonce i slavné závěrečné vítězství působí přirozeně, ne strojeně a nevyhnutelně. Conan krvácí, nenávidí i miluje – a čtenář mu to věří. Dýchá a bojuje s ním. Málokterá kniha je takhle dobře napsaná. :)

kniha: Krev a jed - Hobb, Robin
Ekyelka | ***** | před 3927 dny

Aspoň pro mne to byl zcela nový problém nazírání na využitelnost levobočků ve vládnoucím rodě. Působivě je podaný i způsob výuky budoucího vraha…:)

kniha: Wittgensteinův vražedný komplex - Kerr, Philip
Ekyelka | **** | před 3927 dny

Hoodně dobrá kniha, nutící jednak k zamyšlení, druhak (tedy mne ano) k vyhledání si aspoň základních informací o Wittgensteinovi a jeho filozofii. Nečte se sice v některých úsecích zrovna lehce, ale to vůbec nevadí.

povídka: Concerto accademico - Malzberg, Barry N.
vyšla v: Draci útočí
Ekyelka | **** | před 3927 dny

Snad pro mou blízkost k hudbě jsem vnímala příběh skrze vlastní zkušenosti s hraním v orchestru – pro mne to byla jedna z nejlepších povídek celé sbírky.

Na klasickém syžetu vystavěný příběh nalezence má svůj půvab v podivnuhodném světě, plném zvláštních tvorů. Zvlášť zajímavý je šerolichotník, obdoba pozemského „našeptávače“, obecně ten zlý hlásek. Text je doplněný půvabnými ilustracemi.

kniha: Spektrum - Lukjaněnko, Sergej
Ekyelka | ***** | před 3927 dny

Kniha autora Hlídek, která nemá s Hlídkami nic společného – kromě kvality. Martin Dugin je skutečným, živým člověkem a dokonce i nepochopitelní Klíčníci nakonec čtenáři svým způsobem přirostou k srdci. Určitě stojí za to mít tuhle knihu v knihovně. :)

Stoprocentní klasika, veleznámý český komiks, který vycházel v časopise ABC, převedený do souvislého textu a doplněný tolik známými kresbami Lubomíra Kupčíka.

povídka: Krvavý Whitechapel - Resnick, Mike
vyšla v: Pevnost 2006/09
Ekyelka | **** | před 3927 dny

Pro někoho možná netradiční pohled na osobu Jacka Rozparovače s neméně netradiční postavou budoucího prezidenta (t.č. v povídce je v Londýně na pozvání Ornitologické společnosti). Theodore Roosevelt spolu s kapitánem metropolitní policie Hughesem pátrá po Smělém Jackovi – a také ho nachází v té zdánlivě nejnepravděpo­dobnější osobě.

kniha: Velký rozvod - Lewis, Clive Staples
avatar2 | *** | před 3928 dny

V této knize slouží sci-fi motiv jen jako kulisa pro filosofické úvahy respektovaného C. S. Lewise. Výlet mrtvých autobusem z pekla do ráje je příležitostí, jak mohou lidé nahlédnout na své jednání z jiné perspektivy a pochopit, že vždy mají možnost lepší volby. Jde-li vám jen o sci-fi, pak po této knize nesahejte. Zajímá-li vás křesťanská polemika o dobru a zlu, nebo filosofické úvahy vůbec, pak si k hodnocení přidejte jednu až dvě hvězdičky.

kniha: Conan Barbar * - Howard, Robert E.
Duirin | ***1/2 | před 3928 dny

Moje první kniha s Conanem, film už si nepamatuju. Ač žánr meče a magie není přesně moje gusto, tak hodnotím pozitivně a chápu obecnou chválu na Howardovo dílo. Pár povídek mě zas až tolik nezaujal, takže 4*.

Dílo často srovnávané s Pánem prstenů, podle mně však neprávem. Podle mně je to kniha mnohem podobnější Alence v říši divů s její lehkostí a rychlostí vyprávění, než těžkému Tolkienovi. Kniha se čte snadno a rychle, autor má velmi úsporný styl, nenapíše jediné slovo navíc, přesto je vyprávění stylově velmi bohaté a jazykově krásné. Knihu určitě doporučuji každému, kdo má chuť na pohádkovou fantasy nejvyšší kvality. Jdu si sehnat zbývající díly série.

kniha: Enderův stín - Card, Orson Scott
lamahe | **** | před 3930 dny

Autor sa v tejto knihe dejovo aj štylisticky vracia k svojmu snáď najväčšiemu úspechu – legendárnemu románu Enderova hra. Napriek tomu, že sa k takýmto návratom staviam s nedôverou a dopredu čakám béčkové nabaľovanie na predošlý úspech (skúsenosti hlavne z oblasti filmu), musím povedať, že tento návrat ma potešil a príjemne prekvapil. Po štýlovo výrazne odlišných pokračovaniach knihy Enderova hra, tak máme možnosť znova oceniť akčnosť a podanie štýlu použitého v tejto knihe. Aj keď musím povedať, že u mňa je jednoznačne vrcholom Enderovej série žánrovo odlišný Hovorca za mŕtvych, návrat medzi deti-vojakov do bitevnej školy bol veľmi vzrušujúci. Celý príbeh je tentokrát vykreslený z pohľadu Fazolka, vysoko nadpriemerne nadaného chlapca, čitateľovi už dôverne známeho zo spomenutej Enderovej hry.

Na začiatku knihy sa čitateľ ocitá v úplne odlišnom prostredí, pričom dej postupom času graduje k stretnutiu jedinečných postáv Fazolka a Endera, na ktoré netrpezlivo čakáme, nakoľko ho už poznáme z Enderovej perspektívy. Rozvedenie ich vzájomného vzťahu si zaslúži špeciálnu pozornosť. V druhej polovici knihy teda už dochádza k prelínaniu dejovej línie s Enderovou hrou vo viacerých dôležitých bodoch. Musím povedať, že pán Card sa s touto neľahkou úlohou vysporiadal na úrovni a úspešne sa vyhol obom potenciálnym kameňom úrazu predpokladateľným pri písaní paralelných románov – logickým nezrovnalostiam, a takisto aj nudnému zdvojovaniu v podaní. Ako už vieme z Enderovej hry, v závere sa osudy Endera a Fazolka oddeľujú a obaja pokračujú v životnej púti svojím smerom. Enderov tieň je teda veľmi dobre čitateľná kniha s výborným spádom a nápadmi. Napriek tomu, že hlavne v druhej polovici popisuje už rámcovo známe udalosti, čitateľ sa dočká nejedného prekvapenia a vďaka inému uhlu pohľadu si znovu vychutná dobre známe prostredie Enderovej hry.

série: Malazská Kniha padlých
Thorgos | ***** | před 3930 dny

Jedna z najlepších sérií, ktoré sa mi mali možnosť dostať pod ruku. Stohy postáv z rôznymi charaktermi a pozadím. Neskutočne prepracovaný svet do najmenších podrobností, ktorý nenudí, pretože netušíte akú ďalšiu časť mozajky tohto sveta vám ponúkne autor najbližšie a veľa veľa ďalšieho. Proste a dobre, podľa môjho názoru to najlepšie čo sa v tomto žánnre urodilo za dlhé roky.

série: Pán prstenů
Thorgos | ***** | před 3930 dny

Základný kameň fantasy, na ktorom som bol odchovaný. Túto sériu by som bez okolkov doporučil každému, lebo si myslím, že keď k fantasy niekoho nepritiahne toto, tak už nič.

kniha: Už jen Titus - Peake, Mervyn
Thorgos | **** | před 3930 dny

Veľmi dobrá kniha, žiaľ sa zmenili kulisy od predchádzajúcich dielov čo ma príliš nepotešilo a preto len ****. Štýl písanie ale ostal rovnaký a preto určite táto kniha stojí za pozornosť.

série: Gormenghast
Thorgos | **** | před 3930 dny

Rozhodne žiadna klasická literatúra s klasickými postavami a prostrediami. V tejto sérii nieje nič normále predvídatelné. Tiež to ale nieje ani ľahké čítanie. V každom prípade ale doporučujem všetkým, ktorý pri „fantasy“ nečakajú len oddych.

kniha: Invocatio Elementalium - Fabian, Dušan „DuKe“
Gaarq | **** | před 3931 dny

velmi zajímavý debut slovenského autora. hrdinou je obyčejný, mladý bankovní úředník, který se souhrou okolností stane významným hráčem v souboji mágů, o jejichž existenci neměl a nemohl mít ani potuchy. prvotina sice trpí nevyrovnaností (je dobře sledovatelné, jak se autor rozepisoval; ke konci je román podstatně živější), ale jde o silný a zajímavý příběh. autor mísí městskou fantasy se svižným dobrodružstvím, román má i zajímavý podtext vztahu moderního člověka k magii a duchovnu vůbec.

kniha: Konec civilizace - Huxley, Aldous Leonard
avatar2 | ***** | před 3931 dny

Sociální experiment Aldouse Huxleyho popisuje společnost, ve které jsou lidé pěstováni ve zkumavkách a jejich osobnosti jsou utvářeny podle potřeb. Je tak vypěstována společnost, ve které jsou všichni šťastni, protože jsou všichni vypěstováni tak, aby šťastni byli. Zdá se, že vše funguje jak má, Huxley do ní však uvede „Divocha“, tedy člověka ze světa takového, jaký ho známe my. Jak ten bude tuto společnost vnímat? Nejzajímavější částí knihy se mi zdálo posledních 50 stránek, ve kterých sledujeme dialog Divocha a jednoho z tvůrců této společnosti. Myslím, že není na místě srovnávat tuto knihu s Orwellovým 1984. Orwell popsal svět policejní diktatury a šikany, zatímco Huxley spíš experimentuje s otázkou lidského štěstí. Rozhodně pět hvězdiček, toto je klasika z kategorie utopie/antiutopie.

povídka: Něco ke čtení - Pullman, Philip
vyšla v: 13 hororových povídek; Čarodějovo doupě
magio | **** | před 3931 dny

Překrásná povídka z pera předního anglického spisovatele Philipa Pullmana. Toto dílko nezdobí hororový námět, ba ani skvělé zpracování. To, co mě na příběhu nejvíce zaujalo je nápad. Sice docela obyčejný, ale velmi zajímavý. Povídka totiž pojednává o mladé dívce, jejíž jedinou zálibou a zároveň vášní je četba. Ano, knížky pro ni znamenají více než lidé. Není proto překvapení, že ji knihy dostanou do záhuby. Doporučuji přečíst!!!

kniha: Hastrman - Urban, Miloš
avatar2 | **** | před 3932 dny

Fantaskní příběh hastrmana žijícího mezi lidmi. V první polovině knihy hastrman koexistuje s lidmi, stojí trochu nad nimi, trochu s nimi, trochu pomáhá lidem v jejich těžkém životě na staročeském venkově, trochu je využívá a trochu zneužívá díky svému šlechtickému postavení. Druhá polovina knihy se odehrává o sto padesát let později, v naší současnosti, kdy stále tentýž hastrman bere zákon do svých rukou a brání svou horu před průmyslovým vybrakováním. Kdo má rád Urbana, tomu tato kniha bude sedět – je velmi urbanovská. Je plná autorova staromilectví a úcty k přírodě a všemu dávnému, poctivému, původnímu. Sci-fi či fantasy v tom moc nehledejte, je to jen vítaná pomůcka k lepšímu vyjádření autorovy ideje. Doporučuji jen zájemcům o dobrou beletrii, ne skalním scifistům.

kniha: Pach smrti - Dark, Jason
Robin | **** | před 3932 dny

Johnovi se jzeví Hector de Valois a varuje ho před proklatými z hrobky. V práci John zjistí, že Glenbda i Sir James páchnou jako mrtvoly a pošle je domů. Za vším stojí opravdu proklatí z hrobky, což jsou ve skutenčosti Baphometzovi templáři. John přivolá Hectora de Valois, ten zničí jejich vůdce a ostatní se rozplynou.

kniha: Lucifer - Dark, Jason
Robin | ***** | před 3932 dny

John je unesen do Luciferovi dimenze, kde nepůsobí jeho křížek. Je připoután na kolo času z Aibonu a vidí minulost. Král Šalamoun mu sdělí, že spolu s Nostradamem a s ním tvoří Věštce a poté už John stojí tváří v tvář Luciferovi a jeho nevěstce Lineth. Zachrání ho Královna ze Sáby a vrátí mu znamení do středu kříže.

kniha: Belial - Dark, Jason
Robin | ***** | před 3932 dny

Johna navštíví raniel, spravedlivý – napůl člověk, napůl anděl, a varuje ho před Belialem, Luciferovým strážcem a andělem lži. John se s ním utká v Londýně, kde aktivuje křížek a Belial je smrtelně raněn. V poslední chvíli ho ale zachrání Lucifer.

kniha: Královnin vrah - King, William
Chaotik | ***** | před 3933 dny

King je proste king! Ale som zvedavý, či sa táto trilógia dočká štvrtého dielu, pretože príbeh ostal otvorený.

kniha: Jízda mrtvých - Abnett, Dan
Chaotik | ***** | před 3933 dny

Dielo dokazujúce Abnettov majstrovký stýl. Detailne zobrazené kultúry Severanov a Kislevanov, postavy prechádzajú takým úžasným vývojom, že to až zatieňuje boje. Krása.

kniha: Ďáblovo bratrstvo - Dark, Jason
Speedemon | ***** | před 3933 dny

Tady se mi líbí prakticky úplně všechno. Nevím čím to je, ale skloubení ďáblových mnichů a jejich rdousících kleští s pátráním po Kalichu ohně mě nadchlo. Velké mínus do budoucna je naprostá absence stříbrného pentagramu, který zde John používá. Takhle by měla vypadat všechna stará čísla!

série: Profesor Zamorra - Mistr nadpřirozena
Robin | ***** | před 3933 dny

Série o porfesoru parapsychologie Zamorrovi. Pomocí svého amuletu, Merlinovy hvězdy, a dalším předmětům jako dhyarrový krystal nebo magický meč bojuje proti silám zla.

série: John Sinclair (sešitová)
Robin | ***** | před 3933 dny

Série o Vrchním inspektorovi Scotland Yardu Johnu Sinclairovi, který se zabývá neobvyklými případy. Místo obyčejných zločinců stíháý upíry, vlkodlaky, nemrtvé a čarodějnice.

série: John Sinclair - Speciál - Kabinet hrůzy
Robin | ** | před 3933 dny

Tato série je podle mého názoru dost špatná. Jsou to normální svazky Na stopě hrůzy, ale od čísla 501.

1578579580581582583584585586587588poslední (595)23799 příspěvků celkem


WebArchiv - archiv českého webu