RSS / komentáře

Poslední přidané komentáře

1591592593594595596597598599600601poslední (616)24601 příspěvků celkem
kniha: Jeskyně duchů - Dark, Jason
Speedemon | * | před 4004 dny

Příběh téměř bez ničeho. Rockeři proměnění na temná stvoření jsou stejní jako lidé. Chovají se tak a taky tak vypadají (až na tu umrlčí lebku místo hlavy). Démon celou dobu vězí v jeskyni a na konci je chladnokrevně popraven. Jediné co přináší trochu vzrušení je únos Sheily a pár zajímavostí obohacujících svět JS. Toť vše!

kniha: Kedrigern a kouzelná hůlka - Morressy, John
avatar2 | *** | před 4004 dny

V první půli velmi dobře čtivé, v druhé trochu rozvleklé vyprávění o dalších dobrodružstvích mistra v odeklínání a jeho ženy Princezny. Kniha je především pro mladší čtenáře a podle toho se v ní přistupuje k tématům – decentní humor, nenásilné řešení problémů, romantika. Komu to sedí, nechť si nechá líbit.

kniha: Rebelie - Green, Simon R.
biker11 | ***** | před 4004 dny

výborné pokračovanie prvého dielu, troška menej akcie – viac politizovania a intríg, ale stále super čítanie. Owen je zatlačení len do pozadia deja a viac sú vykreslené ostané postavy. A pribudli nové. Super

kniha: Komarr - Bujold, Lois McMaster
shpina | **** | před 4004 dny

V pořadí již osmý díl ze série dobrodružství Milese Vorkosigana je v leččems odlišný. Autorka změnila formu vyprávění a děj je podáván pomocí dvou osob (samozřejmě, že jednou z nich je Miles :)). Dále pak opustila vody dobrodružné sf a kniha se dá spíš zařadit někam mezi politickou sf a detektivku. Akce a dobrodružných scén výrazně ubylo, nicméně v příběhu zůstává vysoká dávka napětí. Změna schématu umožnila této knize úspěšně vyklouznout z nastupujícího stereotypu předchozích dílů, což hodnotím jako veliké plus. Naproti tomu velikým mínus je slabá angažovanost hlavní postavy. Až do strany cca 350 Miles aktivně nevstoupí do děje a je okolnostmi víceméně smýkán, neprojevuje se žádná jeho přednost a v příběhu (i když jinak dobrém) je páté kolo u vozu. Až ke konci se rozjede kolotoč jeho nápadů a výmluvnosti – tedy přesně toho, čím je tato série odlišná od naprosté většiny ostatních dobrodružných sf oper.

kniha: Cetaganda - Bujold, Lois McMaster
willis | *** | před 4004 dny

Moje první setkání s Milesem. Příjemná a nenáročná detektivka z diplomatického prostředí. Zručně napsaná, děj pěkně odsejpá, takže je vhodná ke čtení do MHD. Ovšem za co získává Bujoldová ty ocenění, to je mi trochu záhadou.

kniha: Kůň a jeho chlapec - Lewis, Clive Staples
avatar2 | *** | před 4005 dny

Tento díl Letopisů Narnie je trochu krokem stranou. V roli hlavních hrdinů tentokrát nejsou „pozemské“ děti, ale příběh čtenáře zanese přimo do světa Narnie, tentokrát do krajů podobných arabskému světu. Na ději mi vadilo že je snad až moc šablonovitý – jak se chudý a týraný chlapec hrdinou a princem stal, přičemž našel svou odvahu, kterou dřív postrádal. Na knize jinak není nic špatného, čte se dobře, ale nedosahuje kvalit předchozích dílů.

kniha: Atlas mraků - Mitchell, David
Gaarq | ***** | před 4005 dny

jedno z největších překvapení poslední doby. po formální i obsahové stránce zajímavá kniha. celý příběh se skládá z pyramidy několika dalších příběhů, které postupují vzhůru od dávnější minulosti až po vrchol v daleké budoucnosti, a potom opět spadají do časů prošlých. s postupem pyramidou příběh graduje, nejprve nenápadně, zdánlivě banální příběh končí tragédií a každý další příběh nabírá na síle. až do vrcholového zlomu nás autor spíše mate, ale rozhodně udržuje v napětí. druhý plán celého příběhu je hluboce znepokojivý. nevím jak komu, ale mě z něj běhá mráz po zádech. ne z toho, že by to bylo nějaké dramatické překvapení, ale z toho, jak realisticky je vylíčen. román je čistou SF tak z 1/3, ale i to jen kvůli extrapolaci, budoucnost tu není jen klišé. zkrátka a jednoduše, komu nevadí trocha pidlozofyje a má rád bohatý jazyk, ten nechť neváhá. jediným problémem knihy jsou její rozměry a kvalita papíru, za to by patřilo českého nakladatele nakopat do pozadí.

kniha: Engerlingové - Velinský, Jaroslav
avatar2 | **** | před 4006 dny

Velmi zvláštní kniha. Částečně alternativní historie, částečně sci-fi, ale především sonda sledující chování a vývoj skupiny obyvatel po generace izolované od zbytku světa. Skupina rakousko-uherských šlechticů s rodinami a služebnictvem si v hrůze z možných revolučních změn nechá pod zemí postavit vlastní svět, ve kterém chce přečkat sociální otřesy. Po letech však zjišťují, že není návratu, jednak proto, že se ztratil klíč od dveří vedoucích zpět, a také proto, že se už zapomnělo kdo jsou a co tam vlastně dělají, a že je vůbec také nějaké „venku“. Společenské normy se bortí, lidé degenerují… Velinský má velmi zvláštní styl, na který je třeba si zvyknout, odměnou čtenáři za trpělivost je nápaditý román, který vyvolává řadu otázek a nabízí celou řadu konců.

Krásný příklad toho, že satira může být mnohem děsivější než většina hororů. A ještě větší mráz začne člověku běhat po zádech po dočtení, když začne uvažovat o souvislostech mezi světem povídky a světem naším… ani po 50 letech neztratil tento příběh nic ze své aktuálnosti, spíš naopak…

kniha: Kedrigern a spletitá výprava - Morressy, John
avatar2 | *** | před 4007 dny

Jeden ze slabších Kedrigernů, trochu moc přeromantizovaný a infantilně pohádkový, přesto si ale myslím, že stojí za to si ho přečíst. Kedrigern tentokrát zavítá i do naší současnosti, což je asi nejlepší moment knihy. Moc dějových zvratů nebo napínavých momentů se tu nenajde, je to skutečně oddychové čtení při kterém se člověk nepopadá smíchy za břicho, ale pousměje.

série: Černokněžník
magio | **** | před 4008 dny

Jedna z mých Top sérií. Juraji Červenákovi se povedla výborná trilogie, na které je vidět, kolik úsilí a času jí věnoval. Po trochu slabším prvním dílu, následoval díl druhý, který se už směle může řadit k absolutní špičce historické fantasy. Třetí pokračování je stejně tak dobré, ne-li lepší a sbírka povídek je taktéž velmi kvalitní. Celkově jedna z nejlepších současných sérií.

povídka: Zrcadlo - Durrell, Gerald
vyšla v: Jablíčko pro slečnu učitelku a jiné horory
magio | ***** | před 4008 dny

Spolu s Howardovými Křídly v noci a Písečníky od G. R. R. Martina jednoznačně má nejoblíbenější povídka. Když jsem ji jednou v noci přečetl poprvé, bál jsem se i jít potmě po domě, od té doby také nemám rád velká zrcadla. Tou nepopsatelnou a okouzlující atmosférou hrůzy je povídka nasáklá od začátku do konce. Tak a teď něco o ději tohohle dílka. Muž jménem Gerry se staví na návštěvu u svých známých a dostane k posouzení jeden starý deník. Tajemný autor v něm popisuje hrůznou událost, která se mu stala na odlehlém zámku u přítele. Petr Letting (pisatel deníku) je obyčejným obchodníkem se starými antikvariátními knihami. Jednoho dne ale do jeho domu přijde záhadná návštěva, šlechtic Gideon de Teildras Villeray. Ten žádá Petra, zda by mu nezhodnotil knihovnu v jeho sídle. A tak se z knihovníka a hraběte postupně stávají nejlepší přátelé. Za několik měsíců se tajuplný Gideon ozve znovu. Jeho strýc záhadně zemřel a hrabě Villeray se tak stal vlastníkem obrovského majetku. Petr se proto vydává za přítelem do jeho nového domu, aby posoudil tamní knihovnu. Tak přijíždí do osamělého zámku v němž se nachází podezřelý počet zrcadel. Vír událostí se roztáčí a na jeho konci… To už si přečtěte sami. 100%

série: Deltora - Země nestvůr a kouzel
magio | *** | před 4008 dny

Lehce nadprůměrná fantasy série. Všechny díly si drží svou určitou kvalitu a dobře do sebe zapadají. Protože je to celkem objemná sága, musím její promyšlenost pochválit. Sledujeme pouť tří poutníku, kteří se rozhodli splnit zdánlivě nemožný úkol – zachránit zemi zvanou Deltora před krvelačným Pánem stínů. Tento tyran si zotročil celou zemi a spolu se svými věrnými služebníky ji ničí. Dříve to však bylo jiné! Vládl král a trval mír. Vládce totiž vlastnil pás, kterému se říkalo Kouzelný pás Deltory. Ten obsahoval sedm drahokamů, které vládly obrovskou mocí. Černokněžník však vzácné kameny získal a ukryl na nejhrůznější místa světa. A tři zachránci mají v úmyslu pás znovu spojit. Právě o jejich nebezpečné a strastiplné cestě vypráví tento příběh. Je to série určená mladším a jako čtení pro mládež se k ní musí přistupovat. Doufám, že nedávno vyšlá druhá Deltora bude pokračovat ve stejném duchu.

kniha: Rozesmátá mrtvola - Hamilton, Laurell K.
Vlask | ***** | před 4010 dny

Perfektní věc hlavně z hlediska poutavosti je to podobné kulhánkovi – čtete dokud není konec. Jen to není naštěstí tolik krvavé (ale pořád nic pro slabé povahy).

kniha: Čorvi - Card, Orson Scott
shpina | *** | před 4012 dny

Taková lehce nadprůměrná fantasy říznutá lehkou dávkou sf. Taková ta knížka v níž se dobrý autor učí psát a ověřuje si své kvality, než se vrhne na trh, nebo ve které autor posílá své vysokofrekvenční mozkové závity trochu na dovolenou.

série: Corum
shpina | * | před 4012 dny

Zcela prapodivná a nezajímavá série, kgterá u nás mohla vyjít snad jen díky hladu po zahraniční fantasy na počátku devadesátých let.

kniha: Bouře mečů 2 - Martin, George R. R.
knedle | ***** | před 4013 dny

Ted budu trochu sprosty: Na uroven Carsey Lanister se dostava ta krysa -uzskoromrtvej- Frey, a doufam, ze mu nekdo necha sezrat jeho koule a ptaka… K oblibencum Judsona (Jon a Arya) pridavam Tyriona a Davona. U Tyriona sem prekvapen jeho odvahou (viz jeho posledni cin). Take Ohar si pomalu ziskava sympatie, ovsem zda prezil i do dalsiho dilu, tot otazka. Ve skrytu duse doufam, ze se Aria dostane do nejakeho spolku vrahu, kde se vyuci a postara se o vsechny zijici ze sveho seznamu smrti. Ale to se asi nestane – nicmene se necham prekvapit. Dej ve Dvojcatech me az psychicky vycerpal – cekal sem to, cekal sem to, ale ne tak ultimatne…

kniha: Bouře mečů 1 - Martin, George R. R.
knedle | ***** | před 4013 dny

George Martin je potvora. Dva dily (4 knihy) buduje u ctenare nenavist k Lanisterum – mimo Tyriona – coz se mu dari. U Jamieho Kralokata se u me dostal az k tomu, ze sem mu pral vse co se stalo Branovi – takze nejlepe useknout obe nohy. Tim bychom se zbavili i prosluleho bojovnika… No a ten parchant Martin z nej udela nositele pribehu. Takze se postupne dovidame vice okolnosti jeho cinu v minulosti a zjistujeme, ze to zas az takovej parchant neni. Pomalu, abych se bal, ze v pristi knize bude pribeh vypravet mnou absolutne nenavidena Carsey. Do boje o truny se pridava magie a ja zacinam nenavidet i Rudou zenu :)

kniha: Morituri - Green, Simon R.
biker11 | ***** | před 4013 dny

výborná kniha, asi naj čo som od Greena čítal. Bohatý dej, veľa rôznych „ľudských“ postáv, akcia, troška naivity , intrigy, prvky cyberpunku. Čo viac chcieť. Má to aj svoje horšie chvíľky, ale keď to začneš čítať neprestaneš. Bol som milo prekapený.

kniha: Čarodějův učeň - Preussler, Otfried
avatar2 | ***** | před 4014 dny

Čtivě zpracovaná lužickosrbská legenda na pomezí fantasy, hororu a pohádky. Příběh o chlapci Krabatovi, který se dostal do učení s mistru černé magie, aby na konci svého studia měl možnost volby – jít cestou dobra nebo zla. Děj se perfektně zpracován, letí dopředu bez velkých průtahů, postavy jsou věrohodné. Doporučuju každému, kdo chce něco trochu jiného než standardní horor či fantasy.

povídka: Píseň pro Lyu - Martin, George R. R.
vyšla v: Písečníci; Píseň pro Lyu; Povídky
Duirin | **** | před 4015 dny

Jak už jsem psal k celé povídkové sbírce – dost jsem byl na tuto povídku zvědavý a jednoduše řečeno musím říct, že je zvláštní. Povídka mě zaujala, ale neoslnila. Nicméně už teď tuším, že na ni jen tak nezapomenu a postupem času ji budu hodnotit stále lépe a lépe. Prozatím jsou to ale 4* a určitě stojí za přečtení.

kniha: Píseň pro Lyu - Martin, George R. R.
Duirin | **** | před 4015 dny

Kniha obsahuje 10 povídek. Stručně řečeno musím uznat, že Martin povídky psát umí. Asi tři mi sice přišly trochu slabší (takový průměr), zbytek je ale takový nadprůměr, tři se mi dokonce hodně líbily. Není to žádné čtení pro zasmání, ale většinou spíše k zamyšlení a to se Martinovi daří. Zastavil bych se u poslední povídky, po které je celá sbírka pojmenována. Dost jsem na ni byl zvědavý a jednoduše řečeno musím říct, že je zvláštní. Povídka mě zaujala, ale neoslnila. Nicméně už teď tuším, že na ni jen tak nezapomenu a postupem času ji budu hodnotit stále lépe a lépe.

Povídka Bivoj a vládce stříbrného šípu sice nepatří k Červenákovým nejlepším pracím, ale za pozornost přesto stojí. Bivoj, syn vladyky rodu Strošovců při pronásledování zlodějů a vrahů ze sousedního kmene Jezevců v sebeobraně zabije nepřátelského náčelníka. To však rozhodně neměl dělat! Krev mrtvého totiž probudí ze staletého spánku dávného pohanského boha, který žil před mnoha a mnoha lety. A co myslíte, že se stane? Ano, hádáte správně. Stvůra začne vraždit. Podaří se ji Bivojovi zastavit? Nebo ho ďábelský tvor sežere k svačině? Příběh plný mocné magie, zlámaných kostí a smrti začíná.

kniha: Rozesmátá mrtvola - Hamilton, Laurell K.
shpina | **** | před 4015 dny

Druhý příběh Anity Blakeové je stejný jako ten první, svižný, akční a stejný. Prakticky stejná šablona, pořád trošku únavné řešení toho, co si vezme hlavní hrdinka na sebe (možná to ocení ženy, já ne), drsné hlášky, černý humor… Pokud ale podle úplně stejné šablony pojedou i další díly, obávám se, že vyprávění sklouzne do stereotypu a trošku nudy.

kniha: Mořičvíl - Newman, Denny
malarkey | *1/2 | před 4016 dny

Edice Pevnost kniha č. 2 – Mořičvíl. Celá tato kniha je natolik bláznivá, aby mohla být zábavná. Občas se objeví pár slušných fórků, ale to nezachrání dost nudný příběh plný nezáživných hrdinů v čele s agentem Blondem. 3/10

kniha: Jádro pudla - Neff, Ondřej
malarkey | ****1/2 | před 4016 dny

Edice Pevnost kniha č. 17 – Jádro pudla. Příběh Rad Haagera, mě ihned ze začátku knihy hodně zaujal. Člověk se postupem času dozvídá zajímavé věci ohledně minulosti a nestačí se divit. Každá postava v příběhu je velice originální a dodává příběhu patřičný šmrnc. První ze tří (čtyř) dílů je velice zdařilý a těším se na další díly co v Edici vyjdou. Proč v závorce jsou čtyři? Ondřej Neff hodlá pro Pevnost napsat čtvrté pokračování a doufám, že mu to nakonec vyjde a příběh tím nabyde na úspěšnosti. 9/10

kniha: Oči baziliška - Dvořák, Otomar
malarkey | ***1/2 | před 4016 dny

Edice Pevnost kniha č. 16 – Oči Baziliška. Dvě povídky, které jsou si svým způsobem, ač se odehrávají na uplně jiných místech, krapet podobné. První příběh odehrávající se v době Křižáckých výprav se čte velice zajímavě, i přes dnešní konkurenci typu Šifry mistra Leonarda a jiných neztrácí svůj nádech a fantazii. Druhý příběh je sice trochu jednodušší, ale ucelenější o pasáčkovi, který spustí kolovrátek událostí a ten se poté těžko zastavuje. 7/10

kniha: Zlo přichází třikrát - Doseděl, Svatopluk
malarkey | **** | před 4016 dny

Edice Pevnost kniha č. 15 – Zlo přichází třikrát. Tři povídky, tři ucelené historky o nadpozemský bytostech. A ať už to jsou duchové, čarodějnice nebo vlkodlaci, jedno se jim upřít nedá: Postavy jsou to opravdu charismatické, tak jako v těchto příbězích a spolu s historickým podkladem města Jaroměři nad Nežárkou, kde se odehrávají, dodávají oněm příběhům patřičné kouzlo. 7/10

kniha: Flotila Země - Zandl, Patrick
malarkey | **** | před 4016 dny

Edice Pevnost kniha č. 9 – Flotila Země. Kniha, která se začala psát na e-blogu a měla takový úspěch, že ji Pevnost uvedla v takto tištěné podobě. Příběh je vcelku jednoduchý zato neuvěřitelně chytlavý a i já jsem ji přečetl tzv. jedním dechem. Už se těším na pokračování 8/10

kniha: Nezačínejte si s drakem - Charrette, Robert N.
shpina | *** | před 4017 dny

Crossover sf a f. Orci s kulomety a elfové s datajacky. Svět je vykreslen spíš kyberpunkově. Hlavní hrdina je průměrný človíček, který se zaplete s přepadovým datamaingovým komandem složeným s elfa, orka a ještě nějaké havěti. A už po něm jdou megakorporace… Příběh je vypravován průměrným vypravěčským stylem, zápletka neoriginální, reálie světa zajímavé. Prostě dokonalá ukázka průměru, kterou trochu zachránil fakt, že jsem ji koupil v Lecných knihách za necelých 30 korun.

kniha: Sněhová královna - Vinge, Joan
lamahe | **** | před 4018 dny

Pokiaľ niekomu pripomenul názov tejto knihy slávnu rozprávku od Hansa Ch. Andersena, nebude to náhodou, nakoľko autorka sa ňou naozaj inšpirovala. Neriešia sa tu zásadné filozofické otázky a ideovo je to román pomerne jednoduchý, čo však pri ňom čitateľa udrží je krása a fantázia. Konrétne ide o výpravnosť a bohatosť deja so skvelo prepracovaným svetom a krásne špecifikovanými hlavnými postavami a množstvom tých vedľajších. Ako v každej rozprávke aj tu je jasne definovaná strana dobra a strana zla, ktoré navzájom zvádzajú urputný boj. Keďže to však nie je rozprávka pre deti, je tu zopár postáv, ktoré sa na nachádzajú na šedom pomedzí bieleho a čierneho, resp. zaznamenajú posun z jednej strany na druhú a čitateľ je tak veľa krát príjemne prekvapený zaujímavými dejovými zvratmi. Avšak niekedy mi aj tak trochu vadila (a niekedy ma zas tešila :)) predvídateľnosť udalostí. Aj keď príťažlivé kulisy ma nikdy nenechali na pochybách, že čítam science fiction, ako fanúšikovi „hard SF“ mi väčšinu príbehu chýbal „poriadny“ SF motív. V záverečnej tretine sa však spolu so skvelým rozuzlením zápletky pomaly vynoril a musím povedať, že zanechal výborný dojem.

kniha: Druhá planeta smrti - Harrison, Harry
cvok | **** | před 4018 dny

Druhý díl, je dobrý ale dle mého názoru není nejlepší Jason se po únosu dostane na zdegenerovanou planetu kde stroje a technologie jsou předměty náboženského uctívání a jednolivé rody si žárlivě střeží své, nyní již kusé, vědomosti, a pro získání technologie jiného rodu jsou ochotny rozpoutat krvavou válku, Jason jako všeználek je velmi cenný a ce ho každý s vůdců vlastnit jen aby získal nadvládu. Je to taková parodie na starého dobrého Mcgaivera se šťastným koncem.

kniha: Coventry v plamenech - Shelley, Rick
cvok | ** | před 4018 dny

Coventry v plamenech druhý díl je snad ještě lepší než první, po prologu se dovíme že federace zničila nějakou vojenskou základnu zrovna když na ní společenství cvičilo a ztráty jsou obrovské to by bylo tak na úvod pak už se kniha nese v duchu jedničky, opět jednotky federace napadnou nic netušící planetu, ale tentokrát to berou taktikou spálené země takže ničí a ničí a ničí společenství odpoví vyloděním a snahou zachránit co se dá. Opět sledujeme několik dějových linii, uprchlíky a jejich snahu přežít v lese s tím málem co jim zbylo a těhotnou manželkou navrch, vojáky společenství, místní domobranu a vesmírné zbory. Tentokrát se nepije tolik čaje, jako v prvním díle ale pro změnu se stále opakuje granáty trhali lístečky a větvičky, větvičky šlehají do tváří a nejlepší bylo stezku vyšlapaly kopítka a tlapičky zvířátek to sem se válel smíchy asi ještě půl hoďky, jinak kdo vyhraje je vcelku jasné federace je opět ta nejhorší, ztráty sou relativně vyrovnané a dokonce dojde i na menší masakr civilistů, ale jinak vcelku nic světového jednou přečíst a nikdy víc, navíc třetí díl zřéjmně nikdy nevyjde přeci jen máme rok 2007 a série vycházela v roce 1999 takže se nikdy nedozvíme jak to celé dopadne což docela naštve.

kniha: Stříbrný šíp - Medek, Leonard
shpina | ***** | před 4018 dny

Příjemná epická fantasy, ve které Medek ukázal, že k rozvinutí příběhu není třeba 3–5-ti knih o 300–600 stranách. Dobré ja např. vystřihnutí cestování, útrapy cest a drobné bojůvky, které v ostatních f ságách zaberou 1/4 rozsahu cyklu a tvoří omáčku zde prostě nenjdete. Prostě hrdinové někam vyrazí a střih, o dva měsíce později jsou tam (jako cestování ve Falloutu). Charaktery jsou zajímavé, jen obrysově načrtnuté, nechávající většinu na čtenářově fantasii. Pokud tedy někdo čeká klasickou fantasy ságu, bude asi zklamán a bude si myslet, že se to autorovi nějak vymklo z rukou. Naopak myslím si, že autor udržel příběh pevně ve svých opratích, vyvaroval se zbytečným pasážím a většině klišé a neduhům f ság.

kniha: Meče noci a dne - Gemmell, David A.
gaff | *** | před 4019 dny

Asi nejslabší Gemmellova kniha, kterou jsem zatím měl tu čest. Jako by autorovi došla fantazie, nevěděl si rady a pro velkej úspěch do knihy nacpal staré dobré a oblíbené hrdiny. Zde se setkáváme jak se Skilgannonem Hrozným, tak Drussem Velikým, Decadem či Jiannou.. A to prosím po tisíci letech! Bylo to nějaké neslané nemastné..

kniha: Vlčí krev - Coleman, Loren L.
shpina | **** | před 4019 dny

Tuhle knihu jsem dostal pod stromeček a velkou radost jsem z toho neměl. Naštěstí se ale vše v dobré obrátilo. Nejdřív mě sice vyděsila autorova bibliografie – přece jen vydat 5 knih za rok – to něco vypovídá. Ale kniha je celkem dobrá a nese více kladů než záporů. Mezi zápory patří neoriginalita, spojení hlavního hrdiny s vlkem (to mi přišlo na úrovni HP) , trocha redakční práce (autor střídá pohledy velice rychle, jednu chvíli přemýšlí jedna postava, o odstavec níže už se „díváme do hlavy“ jiné postavě – to je dobré, ale tyto prostřihy by bylo lepší oddělit jinak než jen novým odtavcem – třeba volnou řádkou mezi odstavci, nebo kulhánkovskými třemi hvězdičkami – čímkoliv, co zvýší přehlednost textu). Nejsilnějším záporem je vypadnutí z rychlého dějového tempa nějakých 80 stran před koncem. Cimmeřané dobijí průsmyk, a pak se Kernova skupinka tak nějak poflakuje… po akci má být sice trochu uvolnění, odpočinek pro čtenáře, ale nesmí být moc dlouhý. Ke konci se kniha opět rozjede. A klady? Detailní náhled do života v ledové divočině (nastudované reálie se sice trochu mísí dohromady – keltové, ranné skotsko, vikingové – ale není to tak zlé), svižný spád, dobře pojatý rpg vývoj hlavního hrdiny (tady je vidět, že autor psal i romány ze světa rpg her), výše zmiňované „prostřihy“ z hlav a vidění dalších hrdinů, které dobře osvětlí motivy dalších postav a hlavně nám přiblíží i další charaktery než jen hlavního hrdinu. Opravdu nadprůměrná finální bitva. Velice příjemné překvapení.

kniha: Po - Vášová, Alta
selafar | ***** | před 4020 dny

Fakt velmi pekne antiutopicke sci-fi, asi jedno z najlepsich ake kedy vyslo na Slovensku. A haluzne pisane.

kniha: Kletba Pána Zlora - Donaldson, Stephen R.
Duirin | 1/2 | před 4021 dny

Několikrát jsem během čtení přemýšlel, že to nedočtu. Donaldson se asi velice rád čte (tedy velice rád popisuje, čemuž já říkám, že píše o ničem). Navíc popisy naprosto šílených nálad a myšlenek naprosto šíleného Covenanta mi nepřišly nijak úchvatné. Nakonec jsem to tedy dočetl a jednu hvězdičku si to zasloužilo jen proto, že děj byl celkem srozumitelný a pochopitelný. 0 % dávám jen věcem, které jsou naprosto nepochopitelné (nebo nechutné). Prostě, kdyby to bylo tak poloviční, asi bych to označil za průměrnou fantasy, i když hlavní hrdina je naprostý šílenec.

kniha: Kroniky Jakuba Vandrovce - Pilipiuk, Andrzej
avatar2 | **** | před 4021 dny

Buranská fantasy nejhrubšího zrna, funguje však překvapivě dobře. Příběhy exorcisty-amatéra, který se do akcí v žádném případě nepouští střízlivý se opravdu dobře čtou, snadno však urazí čtenářův jemnocit. Nic pro slečinky.

kniha: Provinilé slasti - Hamilton, Laurell K.
shpina | **** | před 4022 dny

Skvěle čtivé, svižné, akční + odlehčující hlášky. Z dokonalosti tomu ubírají jen občasné jednoúčelnosti (např. návštěva baru u Mrtvýho Daeva – tam se dozvíme, že Anita je v opravdu velkým průseru, pro ty co to ještě neví. Jo a že chce zabít Valentina, pro ty co to ještě neví. Barman jí slíbí, že se ozve, jak je to s Valentinovým úkrytem, ale do konce knihy už ani vidu, ani slechu – prostě výplň). Jo taky mi občas vadilo předrsňování hlavní hrdinky. To se může jen když je v tom cítit ironie, nadsázka. Jenže když ji autorka často využívá a místy vynechá… Např. Anitin vztah k Filipovi – je to závislák nemám ho ráda, proč jsem ho tedy políbila? Oh. Naštěstí jde jen o drobné nedostatky.

1591592593594595596597598599600601poslední (616)24601 příspěvků celkem


WebArchiv - archiv českého webu