RSS / komentáře

Poslední přidané komentáře

1592593594595596597598599600601602poslední (623)24881 příspěvků celkem
kniha: Newtonovo dělo - Keyes, Gregory John
avatar2 | *** | před 3947 dny

Kniha ze zvláštního alternativního světa, kde fyziku a chemii nahradila alchymie. Nečte se to špatně, ale byly momenty, kdy jsem autorovi prostě nevěřil. Alchymii jsem zkousl, ale když přicházela ke slovu i magie a mystika, měl jsem s tím problém. Jinak knha špatná není, hrdinové jsou sympatičtí a děj dramatický. Pokračování si přečtu, byť je pro mě první díl trochu varováním.

kniha: Na křídlech tornáda - Žamboch, Miroslav
Vlask | **** | před 3948 dny

Pěkná sbírka velmi krátkých ale velmi dobrých povidek z převážné většiny fantasy, ale najdou se tam i sci-fi kusy. Záběr je hodně široký, žádná povídka nenavazuje na jinou co se týče prostředí či hrdinů. Několik z nich by si určite zasloužilo i vlastní knihu.

série: Předehra k Duně
willis | 1/2 | před 3949 dny

Tady se autoři snaží vytřískat co nejvíce peněz na legendě, aniž by měli úctu k originální sérii. Talent psaní, tedy syn po otci nezdědil. Píšou tyhle přílepky tak rychle, že to po sobě snad ani nestihnou číst a je to znát. Některým lidem to ale asi nevadí vidím tady i pět hvězdiček, ale pokud někdo tohle považuje za nejlepší sérii kterou četl, tak ho skoro lituju. V tomhle není nic jinýho než snaha vydělat za každou cenu.

série: Rubínová dynastie
willis | **** | před 3949 dny

Co mě mrzí, že tahle série se tady nechytla. Je to mix cyberpunku a dobrodružné červené knihovny, někdo může ohrnovat nos, ale je to strašně dobře napsaný. Pozor Asaro studovala a poté i učila kvantovou fyzïku takže sci-fi prvek tady není nijak podružný, spíš naopak. Knížky jsou víceméně uzavřené, takže si je klidně můžete sehnat a přečíst i když série už asi nebude kompletní.

série: Úžasná Zeměplocha
willis | ***1/2 | před 3949 dny

Geniální nápad a fenomén. Ale časem se i nejlepší nápady rozředí vatou a když se zapojí recyklace nápadů a zápletek, pak začne ztrácet na zábavnosti. V žádném případě se nepovažuju za nějakýho oddanýho příznivce, knížky ze Zeměplochy nejsem schopen číst nějak rychle za sebou, musím si dát vždycky tak rok pauzu, jinak bych se u toho nudil, ale jinak tuhle sérii beru.

série: Doba mrchožroutů
willis | *** | před 3949 dny

Mně to přišlo jako průměrný horor, nevim jak se na tom podepsal Perseus a překlad, ale nějak to nemělo ani atmosféru ani tah na branku, což sem od Simmonse nečekal.

kéž by tak vzniklo pokračování..

kniha: Kruh - Suzuki, Kodži
willis | *** | před 3950 dny

Tohle jeden z mála příkladů, kdy se mi filmová zpracování (obě) líbí víc než knížka. Hustá atmosféra napětí byla ve filmech daleko lépe vykreslena než v knížce, kdy je napínavých jen posledních asi 50 stránek. Nevim jestli neni něco „ztraceno v překladu“, protože tehle knížka není přeložena do češtiny přímo z originálu, ale z anglického překladu. Přesto doporučuji přečíst i těm co filmy viděli, protože tohle je už třetí verze stejného příběhu a je dost jiná než filmové zpracování. Jinak se mi Suzuki jeví jako slušný spisovatel, který ale na extraligu zatím nemá.

kniha: Eragon - Paolini, Christopher
willis | 1/2 | před 3953 dny

Paolini možná není úplně špatný vypravěč, ale to z něho ještě nedělá dobrého spisovatele. Souhlasim s Olorinem. Jak říkal klasik „učit se, učit se, učit se“, a to platí i pro spisovatele. Takže hůl nad ním nelámu a věřím, že třetí díl už se bude blížit k průměru. Nicméně celá tahle série si získala nezaslouženou pozornost na úkor jiných a lepších knížek pro mládež. Cena a propagace je totiž vzhledem ke kvalitě knížky neúměrná.

Jedná se o skvost mezi sci-fi. Nic podobného jsem nikdy předtím nečetl, ani myšlenka není převzaná, naopak je velice originální. Kdo má rád sci-fi, musí si tuto knihu přečíst.

kniha: Mluvící kámen - Asimov, Isaac
avatar2 | **** | před 3954 dny

Sbírka lepších i průměrnějších povídek Isaaca Asimova. Tematicky bych je zařadil do dvou skupin: na povídky detektivního rázu, především z první poloviny knihy a na „klasické“ SF povídky, kde autor popustil uzdu fantazii a nezatěžoval se problémem a jeho logickým řešením. Ty detektivní se mi zdály trochu slabší, jsou tak trochu šablonovité a za to ubírám jednu hvězdičku. Druhá půlka knihy mne bavila mnohem víc.

kniha: Parfém: Příběh vraha - Süskind, Patrick
rock.chick | ***** | před 3954 dny

Jestliže vás okouzlil film (minimálně jako mě), tak vás kniha posadí na prdel (minimálně jako mě)…

kniha: Lepší než život - Grant, Rob
Naylor, Doug
rock.chick | ***** | před 3954 dny

Minimálně stejně dobrá kniha jako první díl. Pokračování neztratilo nic na své zábavnosti a lehkosti. Setkání s oblíbenými hrdiny Listerem, Kocourem, Rimmerem, Krytonem a Holym posílí ještě přítomnost ukecaného toustovače. Nejvíc zamrzí, že dohromady hrdiny potkáme jen na opravdu málo stránkách, protože Lister tráví většinu knihy na jiných planetách. Ale stejně jeho zážitky stojí za to, třeba když si ochočí obří šváby tím, že okouše pohovku.. :D Kdyby takhle vypadala vždy všechna pokračování úžasných prvních dílů, hned by se na světě žilo krásněji. Mohu jen nadšeně doporučit. 90%

kniha: Případ jantarové komnaty - Souček, Ludvík
avatar2 | **** | před 3955 dny

Souček v této knize dostál své pověsti výborného vypravěče a českého Dänikena. Víc než spekulace nad vývojem v budoucnosti ho zajímají záhady minulosti a přítomnosti. I zde jeho vypravěč pátrá po stopách legendárního artefaktu, což ho zavede mimo jiné do velmi atraktivního prostředí Grónska nebo na Floridu a k objevu utajených technologií, které za války používalo Německo. Ale víc nebudu prozrazovat, kniha určitě stojí za přečtení. I proto, že autor v dobách vzniku knihy nepodlehl tlaku, a v knize nenajdete jedinou narážku nebo tendenční popíchnutí v boji Východ vs. Západ.

kniha: Legenda o Humovi - Knaak, Richard A.
Vlask | *** | před 3956 dny

Dějově dostatečně spletité, ale charakterově hrozně slabé. Chování samotného Humy je slušně popsáno, přestože se místy chová jako mentálně retardovaný. To samé se nedá bohužel říct o vedlejších postavách, chování minotaura je vysloveně místy neuvěřitelné a další postavy vůbec nejsou rozvedeny. Abych to shrnul, v knize jdete z akce rovnou do akce a nikdy bych to do sebe neřekl, ale chybí mi tam ta vata mezi bojem.

kniha: Brutální byznys - Morgan, Richard K.
shpina | **** | před 3957 dny

Opravdu mrazivý román o blízké budoucnosti. Zemi ovládly korporace a konzumní styl života. Manažeři bojují na ulicích a místo i o život… Velice umně skloubený mix Šíleného Maxe, psychologických thrillerů a opravdu děsivě uvěřitelné vize budoucnosti. Konec je opravdu drsný a nemilosrdný… Jedinou slabinou je občasné pžílišné vykecávání autora, který tak brzdí už tak nepříliš svižný děj. V této knize ale nejde je však děj pouze kulisa pro uzrávání a pochopení světa hlavního hrdiny – až krutě lidského antihrdiny Chrise Faulknera.

kniha: Čest - Green, Simon R.
shpina | ***** | před 3960 dny

Morituri stále sype ve svěžím tempu, děj se odvíjí. S postupem času se do série vkrádá trochu více černého humoru, ale zatím se jeho míra stále drží a nedělá z cyklu parodii. Autor se taky více „podunil“ a s přibývajícími stránkami přibývá intrik a zainteresovaných stran – samozřejmě pak není tolik místa pro akci jako v předchozích dílech, ale stále jde ještě o velmi akční a zajímavý příběh.

kniha: Agenti světla a temnoty - Green, Simon R.
Vlask | *** | před 3961 dny

Poměrně až moc krátká akčňárna s prvky noir a sympatickým černým humorem, kterého tam bohužel není dost.

série: Hadí sága
Mat21 | **** | před 3961 dny

Upřímě řečeno, Hadí sága pro mě byla spíše zklamáním. Feist sice neztratil nic ze svého vyjadřovacího umu, ale v mnoha pasážích Vás napadá jediná myšlenka: jedná se čistě o autorův zdroj příjmů a snaží se navázat na veleúspěšnou Riftware ságu + Impérium, leč marně. Navíc některými pasážemi mě opravdu dostal, např. elfové hrající fotbal a Pug, který sice umí cestovat časem, ale neumí se pohybovat vzduchem.

kniha: Bílá kniha - Kohout, Pavel
avatar2 | **** | před 3962 dny

Kniha pro Pavla Kohouta typická – s hrdinou vymykajícím se většinové společnosti, nechápaným a pro svou jinakost (v tomto případě kvůli schopnosti chodit po stropě) pokládaným za nebezpečného pro společnost. Schéma podobné Orwellovu 1984 – hrdina končí zlomený, převychovaný, milující své trýznitele a uznávající že jeho předchozí chování bylo krajně nevhodné. Pro Kohouta je typická i společnost, v níž se děj odehrává – funkcionářská, zbabělá, bojící se individualit. Kniha se dobře čte, máte-li chuť na antiutopii s českými reáliemi, není důvod po ní nesáhnout.

kniha: Nový měsíc - Meyer, Stephenie
Vlask | ***** | před 3963 dny

Stejně nechutně romantické jako první díl, ale naštěstí hrdinka tráví střídavě v debce a opojení z lásky menší část knihy, než minule. Ovšem kniha opět neztratila na návykovosti, já ji zvládl za několik hodin a kupodivu už je tam i něco, čemu se dá říkat s trochou nadhledu lehčí zápletka. Diky tomu to zanechá trochu lepší pocit než první díl, který je příběhově totálně bezduchý.

kniha: Stmívání - Meyer, Stephenie
Vlask | **** | před 3963 dny

Pravděpodobně typický dívčí román (žádný jsem předtím nečetl, tak typuju) o americké 17tce, která se zabouchne do upíra. Dějová zápletka, pokud se se vůbec o něčem takovém dá mluvit, je směšně krátká a jednoduchá – prakticky 3/4 knihy se nic neděje, hrdinka neustále obdivuje krásu svého vyvoleného, oba na sebe hází zamilované řeči a kukuče a snaží se přežít střední školu. No a na konci potká špatného upíra a to je veškerá akce, které se dočkáte. Ta kniha by nestála za řeč, nebýt stylu psaní, který se nedá označit jinak než kulhánkovský – prostě to nejde nedočíst na jeden zátah. Takže náctileté dívky a nenapravitelné romantičky směle do toho, je to přesně vaše krevní skupina a vy ostatní si radši taky vyhraďte volné odpoledne – abyste jako já nemuseli ve 4 ráno zvažovat, jestli si dáte ještě jednu kapitolku.

kniha: Svět v troskách - Fremont, Rolf
avatar2 | *** | před 3966 dny

Inspirace verneovkami (zvlášť Vynálezem zkázy) je znát. Charakterní vynálezce Benson stvoří strašlivý paprskomet, chce ho však dát do rukou vědy, nikoliv vlád. Chtějí se ho ale zmocnit i dvě vzájemně nepřátelské ruské skupiny, které mají v plánu ho zneužít pro převzetí vlády ve své zemi. Román je řemeslně dobře napsaný, šikovně buduje děj a má tam i pár dobrých zvratů. Nevýhodou je značná šablonovitost postav, charakteristická koneckonců i pro verneovky, ze kterých autor zřejmě čerpal.

kniha: Rock mého života - Neff, Ondřej
shpina | *** | před 3967 dny

Román, který právě obdržel cenu české ASFFH, volně navazuje na výbornou knihu Měsíc mého života. Opět se setkáme s Dědkem Čuchákem (tentokrát trochu odsouvaným do pozadí), Kubou, Kurzem a Su. Příběh si se svým předchůdcem v ničem nezadá. Svižný, plno zvratů, jednoduché, vtipné… někdy až moc, zdá se mi, že v knize je přehláškováno. Místy mi kniha připomínala spíš literární exibici autorovy schopnosti psát, než neotřelé vyprávění příběhu, pro které mám rád Neffovy povídky a romány. Neff na jednu stranu dokázal udržet krok s mladšímy autory, na straně druhé se však příliš podřídil současnému trendu a ztratil trošku té neffovosti.

kniha: Krvavý seznam - Elrod, Patricia Nead
Vlask | *** | před 3969 dny

Taková poměrně krátká detektivka s jedním upírem v hlavní roli, který má na můj vkus až příliš moc klasických upířích nevýhod – minimálně v zrcadle by mohl být vidět, když už nemá rád vodu a nesmyslně musí spát s pytlem rodné hroudy. Navíc je začátek knihy dost zamotaný a dlouho nechápete, jaktože hrdinu vůbec neznepokojuje, že byl právě zabit a že je upír.

kniha: Obraz Doriana Graye - Wilde, Oscar
rock.chick | ****1/2 | před 3969 dny

Wow, tak tenhle příběh mě naprosto dostal. Anglická šlechta 19.stol. je moje nejoblíbenější sociální skupina, a tudíž každý příběh, který se jí jen trochu týká mě pokaždé naprosto uhrane. Dokonalé úvahové pasáže mě dobývaly stejně účinně jako milého Doriana posedlost zkoumat vlastní duši. Možná vyznavačům syrového sci-fi a fantasy přijde příběh slabší, ovšem přemýšlivého člověka se zálibou v mystičnu a neuvěřitelnosti kniha dozajista okouzlí – minimálně jako mě.. 95%

kniha: Princ Kaspian - Lewis, Clive Staples
rock.chick | **** | před 3969 dny

Opět kniha vysoké kvality, stejně jako první díl. Opakovaně také musím obdivovat Lewisův vyprávěcí talent, který pohltí do děje snad každého, kdo v sobě nosí alespoň ždibíček dětské duše…

kniha: Za pár prstenů - Kenney, Douglas C.
Beard, Henry N.
Gwin | *** | před 3970 dny

Při skupinovém čtení jsem se bavil podstatně lépe než při čtení samostatném.

Soubor čtyř detektivních mystifikací s fantastickým prvkem. Není to špatné, zasazení děje do Československa šedesátých let dává těmto povídkám příjemný nádech reálnosti a věrohodnosti. Tempo povídek je sice volnější, ale nenudí. Povídky jsou stavěny tak, že do nich fantastický prvek velmi přirozeně zapadá a neruší. Celkově vhodná kniha třeba do autobusu.

kniha: Osud - Haydon, Elizabeth
Vlask | **** | před 3971 dny

Romantiky neubylo, ale na rozdíl od druhého dílu, ji autorka drží statečně na uzdě prokládáním akčních pasáží až do poslední kapitoly, která se prostě bez svatby obejít nemohla. Jinak je to pořád hrozný slaďák, každému je jasné od začátku jak to skončí a jde jen o to kdo z vedlejších postav se toho konce dožije. Tu aspoň autorka boduje, protože minimálně ten jeden zvrat jsem opravdu nečekal.

kniha: Kedrigern a drak Comme il faut - Morressy, John
avatar2 | *** | před 3973 dny

Tohle mně trochu zklamalo. Kedrigern je tentokrát nucen stále se babrat ve vztazích a milostných záležitostech a na pořádnou magii se vlastně nedostane. Jediným oživením jinak celkem slabého děje je frustrovaný sympaťák drak Trevor, jinak se kniha přiliš hemží princeznami, princi a rytíři, kteří docela nudí. Tři hvězdičky jsou skoro moc.

kniha: Růže pro Algernon - Keyes, Daniel
badboy | ***** | před 3977 dny

Musím se přiznat, že obal mě tak vyděsil, že jsem jej pečlivě skrýval, kdykoliv jsem si četl někde na veřejnosti.. Ale naštěstí obsah této povídky je nanejvýše strhujícím a fascinujícím rozborem vývoje lidského intelektu a problematiky osamělosti těch, kteří stojí na opačných pólech rozumové vyspělosti.. V postupném rozvoji intelektu a vnímavosti ke světu Charlieho Gordona jsem v jedné fázi poznal sám sebe..své problémy.. Doporučuji všem citlivým, kteří si kladou otázky o složitosti přístupu ke světu, k životu, k vlastní plachosti..

kniha: Dračí vejce - Forward, Robert Lull
biker11 | ***** | před 3978 dny

super čítanie, výborne vykreslený vývoj civilizácie s rôznimy odbočkami. jedna z naj kníh čo som čítal

kniha: Prorok - Resnick, Mike
shpina | **** | před 3979 dny

Výborný závěrečný díl skvělé trilogie. Opět skvělé postavy prokreslené na přijatelnou úroveň (nejsou ani ploché, ani nás autor neničí nimráním se v pocitech a duševních pochodech hrdinů). Logicky a řemeslně dobře zvládnuté akční čtivo. U nás mix space opery a wsternu nemá takovou konkurenci, takže i trochu vzpruha od military laděnývh space oper. Rozhodně to lepší, co můžeme na našem knižním trhu pořídit.

kniha: U nás v Agónii - Hauserová, Eva
Gaarq | **** | před 3979 dny

s odstupem mnoha let jsem si v této sbírce s chutí početl. sice to trochu připomíná vydloubávání živých ústřic, ale o to asi šlo/jde. EH je jednou z mála originálních tvůrců SF u nás. to jak píše a o čem u nás nemělo/nemá obdoby. i přes vnější slupku „novosti“ (alergeny, mutageny, autogeny) se pokouší psát příběhy o lidech. o setrvačnosti lidské společnosti, která místo racionálního rozvoje jen takřka náhodně látá díry, o štěstí, které nezávisí od vlastněného, ale mnohdy ani od lásky. o samotě, kterou chceme i nechceme. o vnitřní rozpornosti nás, kterou nenapraví žádné genové inženýrství, protože ta rozpornost, to jsme my.

kniha: Čaroděj a sklo - King, Stephen
avatar2 | ***** | před 3980 dny

Vynikající pokračování Temné věže, které se trochu liší od ostatních tím, že převážnou část knihy tvoří mamutí flashback do dnů Rolandova mládí a popis jeho prvních pistolnických (a milostných) zážitků. I přes značný rozsah je to strhující čtení, které přivádí na scénu dalšího z Rolandových mocných soupeřů – čarodějku Rheu, zatímco jiný soupeř z předchozího dílu definitivně odpadne. Víc prozrazovat nebudu, kdo tuto sérii mine, udělá velkou chybu.

kniha: Orákulum - Resnick, Mike
shpina | **** | před 3981 dny

Druhý díl si co do čtivosti s prvním rozhodně nazadá. Řekl bych, že postavy jsou ještě zajímavější (obzvlášť Indián je fakt „cool“ :)), dialogy pádnější a děj lépe logicky vystavěn. V čem má jednička navrch je lepší psychologie hlavní postavy – Penelopa se pomaličku z křehké dívenky stává přírodní silou. Ve dvojce už je její vývoj zastaven a tak jsme svědky „jen“ pokusu o likvidaci nejnebezpečnějšího tvora ve vesmíru.

kniha: Jurský park - Crichton, Michael
magio | **** | před 3982 dny

Kdo by neznal slavný americký trhák od ještě slavnějšího režiséra Stevena Spielberga? Už méně lidí však ví, že tento megahit vznikl na motivy románu uznávaného spisovatele Michaela Crichtona. Jaká tedy je tato kniha, v níž poprvé ožívají geneticky vytvořená prehistorická zvířata? Odpověď na tuto otázku je velmi prostá – okouzlující a se zážitkem z filmu více než srovnatelná. Výborně napsané, dynamické a hlavně do nejmenších detailů promyšlené. Autor je velmi zručný kuchař, který dokáže ze zvoleného tématu vymačkat doslova maximum. Dinosauři zde nevystupují jako nemyslící vraždící monstra, nýbrž jako citliví a mírumilovní tvorové (teď samozřejmě nemluvím o až nechutně inteligentních raptorech, kteří jsou ústředními postavami románu). M. Crichton není klasický tvůrce fikce, proto jeho zvláštní styl od ostatních velmi lehce odlišíte. Dílo balancuje na rozhraní sci-fi a thrilleru, takže si na své jistě přijdou milovníci obou žánrů. S chutí se pustím do dalších Crichtonových děl, počínaje druhým pokračováním této série s názvem Ztracený svět: Jurský park.

kniha: Dracula - Stoker, Bram
magio | **** | před 3982 dny

Klenot mezi klenoty a v současnosti zřejmě nejznámější hororové dílo na světě.

kniha: Solaris - Lem, Stanisław
magio | ***** | před 3982 dny

Okouzlující zážitek v podobě skvělé knihy od nedávno zesnulého polského autora Stanislawa Lema. 9/10

1592593594595596597598599600601602poslední (623)24881 příspěvků celkem


WebArchiv - archiv českého webu