RSS / komentáře

Poslední přidané komentáře

1593594595596597598599600601602603poslední (606)24216 příspěvků celkem
kniha: Dolanův cadillac - King, Stephen
Speedemon | *** | před 4090 dny

Z téhle knížky mám smíšené pocity. Skoro všem povídkám by slušel kratší kabát, ale King se vyžívá v popisu bezmocnosti a strachu. No budiž. Od Stephena Kinga jsem už četl hodně dobré i hodně špatné povídky. Vyloženě špatná tady není žádná. Za to Dolanův cadillac je úžasný a drží celou sbírku pohromadě. Pokud máte rádi horor a k tomu navíc povídky, určitě si Noční můry a snové výjevy přečtěte celé. Pro příznivce Kinga je to samozřejmě povinnost.

kniha: Vlčí přilba - Knaak, Richard A.
Speedemon | *** | před 4090 dny

Oproti předchozím dvoum dílům se tentokrát zápletka točí pouze kolem Gryfa. Vydává se na kontinent Aramitů, aby se dozvěděl více o svém původu. Netuší však, že se dostane do spárů dvou soupeřících bohů. Tento díl výrazně doplňuje historii a celkový svět DragonRealm. Podle mě je tato kniha lepší než Ohnivý a Ledový drak. Možná je to tím, že děj není „předrakován“ jako minule. Prostě a jednoduše, komu se líbí svět Dračích říší a chce zažít souboj s Ničitelem, mohu Vlčí přilbu jen doporučit. Ale je to pouze slabý nadprůměr.

kniha: Coldheart Canyon - Barker, Clive
jirikk | *** | před 4090 dny

Není to špatné, ale ani žádný zázrak, třeba poslední kapitola je tam úplně navíc…Barker umí rozhodně líp

kniha: Koniáš: Konec vlka samotáře - Žamboch, Miroslav
Vlask | ***** | před 4091 dny

Pěkná povídka v opravdu miniknize na cestu do vlaku ideální. Ale mohla vyjít společně s tou přechozí na kterou navazuje postavami, abych ji teď nemusel shánět.

kniha: Kámen slz 1 - Goodkind, Terry
Judson | ***** | před 4094 dny

Některé knihy se nečtou snadno, a toto je jedna z nich. V předchozí knize se sice Richardovi podařilo zastavit zlého mága Darkena Rahla, ale nyní se ukázalo, že za cenu natržení opony dělící svět od podsvětí. Strážce podsvětí se snaží dostat ven a zničit vše živé. Podle proroctví je Richard jediný kdo muže trhlinu zacelit, i když zatím sotva ovládá svůj čarodějnický talent. Hlavní hrdinové jsou od sebe rozděleni a kniha postupně sleduje jejich jednotlivé příběhy, které nejsou moc šťastné. Ve spoustě případů zachází popis do dost ošklivých detailů, prostě drsná fantasy, která není odpočinkovým čtením. Pokud si někdo libuje ve čtení právě takových knih, kde hrdinové téměř celý děj protrpí, toto je to co hledají.

kniha: První setkání - Card, Orson Scott
Duirin | ***** | před 4095 dny

Podle mého názoru kniha čtyř výborných povídek z Enderova světa. První dvě (o něco slabší) jsou o Enderově otci Johnu Paulovi. To jak si jako pětiletý chlapec zahrává s dospělými je opravdu neskutečné. Způsob „balení“ své budoucí manželky, Enderovy matky, která je stejně inteligentní jako John Paul, je také velice zajímavý. Povídka Enderova hra je výtahem ze stejnojmenného románu Enderova výcviku v Bitevní škole pomocí bojových her a následně jeho výcviku na bojovém „simulátoru“ ve Velitelské škole. Poslední povídka retrospektivně stručně popisuje Enderův život po skončení Enderovy hry až k setkání s Jane. Pokud někomu Enderova série učarovala tak jako mě, tak je tato povídková sbírka povinnost.

Vcelku slušné, ale 100 % se mi zdá nadhodnoceno. Dva zdánlivě nesouvisející příběhy se ve třetím propojují, (skoro) vše se vysvětlí, ale ne zcela uzavře – pokračování v další knize :-). Nejzajímavější (a nejlepší) mi přišel druhý příběh se „zrcadlem“.

PS: Zaujaly mě „reálie“ z Česka, zejména to, že místním zvykem je nepřiťukávat si pivem!!!

kniha: Hrdinství pro začátečníky - Moore, John
Judson | ***** | před 4097 dny

John Moore opět nezklamal a kniha je stejně ztřeštěně humorná jako předchozí Zabij a zachraň. Jako v každé takové, je hlavní hrdina pohledný a chytrý princ proti němuž zloduchové nemají šanci a pěkné princezny (hlavně ty štědře obdařené) mu padají k nohám. Takže zkrátka a dobře Kevin Timberline je takovýmto princem, ale pokud chce získat ruku své milé princezny, se kterou se již sice tajně nějakou dobu stýká, musí podle jejího královského tatíka získat zpět ukradený mocný Prastarý artefakt model sedm. Ten má samozřejmě v držení jistý zloduch lord Voltmeter a hodlá s jeho pomocí uskutečnit Ďábelský plán, jak je všeobecně známo, a jak je ostatně i uvedeno v příručce Rukověti praktického hrdinství. Celá kniha jen srší humorem a lehkou erotičností, a je těžké vůbec najít nějakou tu vážnou větu. Pro příklad: Voltmeter se proti notoricky známým a často úspěšným útěkům (na poslední chvíli před popravou), hrdinů z mučíren pojistil tak, že najal vysoce studovaného Hlavního přisluhovače a zlou asistentku (pro tyranského zloducha nezbytnou), která není na chlapy. Ovšem barbarský hrdina Thunk zcela nečekaně uprchl tak, že obelstil asistentku a svedl přisluhovače :) Vřele doporučuji!

kniha: Ostrov kostlivců - Dark, Jason
Speedemon | *** | před 4098 dny

Na ostrově kostlivců sídlí služebník Asmodise. Posílá knížeti pekel duše a staví armádu kostlivců. John se na ostrov dostane a musí svést boj s přesilou. Začátek je nudný a pomalý, ale pokud vydržíte, John se vám odvděčí v druhé polovině.

kniha: Bouře mečů 2 - Martin, George R. R.
Judson | ***** | před 4099 dny

Tak, konečně jsem dočetl poslední díl této dlouhé ságy. Opravdu výborné čtení a stoprocentní hodnocení zde na legii není přehnané. Až do konce se děj zabývá především Starky, ale dobré jsou i kapitoly o méně významných postavách. V této poslední knize je již rovnocenně popisován i pohled druhé „nepřátelské“ strany. O zvraty děje zde není nouze, jedna zrada stíhá druhou a věřit se nedá vůbec nikomu. Trochu nepříjemným překvapením je, že nejeden oblíbený hrdina padne, naštěstí je jich v této knize dost. Dějová linie Daenerys mě připadla zbytečná a jako by navíc, nijak mě nezapadla do celkového děje. Snad nejvíce jsem fandil Aryae a Jonovi, kteří to dotáhli nejdál, a z Aryae se dle očekávání vyklubala pěkná mrška. Tedy, když shrnu všech šest knih : výborné čtení i přesto, že děj je rozvláčnější, než by se mě líbilo a některé osudy hlavních postav bych uvítal více uzavřenější. Ale napsat knihu tak, aby byla dokonalá pro všechny, je nemožné.

kniha: Kroniky Jakuba Vandrovce - Pilipiuk, Andrzej
Speedemon | **** | před 4099 dny

Věčně ožralý exorcista se v Polsku stal již legendou. A u nás ho nejspíš čeká podobné uvítání. Kdo by si taky neoblíbil sympatického starého pytláka co nemá žádné zábrany, pálí si doma 70% samohonku a chodí v gumákách? V knize jsou převážně krátké povídky. Všechny na velmi vysoké úrovni. Navíc jsou zde vloženy i perličky jako kuchařka a horoskop. Samozřejmě vše made in Vandovec :) Mě nejvíc chytla a pobavila zaručeně „pravdivá“ pohádka o Červené Karkulce.

kniha: Dračí hněv II - Stackpole, Michael Austin
Vlask | ***** | před 4101 dny

Slušné, ale krátké a opět nezakončené, takže jen doufám, že než vyjde další díl, tak nezapomenu jako u tohoto kdo je kdo.

kniha: Srdce zimy 2 - Jordan, Robert
Speedemon | **** | před 4101 dny

Ach jo! Celá knížka je tak strašně utahaná, aby se to v posledních několika kapitolách zase rozjelo na plný obrátky. Finále plný Zaprodanců, temných druhů a polobhoa Randa se mi opravdu zamlouvalo. Ale na pět hvězdiček to prostě nemá kvůli zbytečnýmu roztahování. A nejhorší je, že Kolo času by se mělo číst vcelku, aby jste pochytili všechny souvislosti. Poslední dva díly u nás ještě nevyšli, takže si nedovedu představit jak se v nich za pár let budu orientovat. A číst kvůli tomu znovu celých devět/deset dílů taky nebudu. Je to složitý, ale přesto je Kolo času excelentní cyklus u kterého se nebudete nudit – někdy :)

Závěr tetralogie o Rámovi od Clarka (další dva díly napsal už pouze Lee) je na můj vkus až příliš filozofický. Většinu knihy jsou postavy dosti manipulovány mimozemšťany. Ke konci se Nicole opravdu dovídá „tajemství“ o Rámovi a dalších podivuhodných mimozemských výtvorech. Další dva díly si nechám na pozdější dobu.

kniha: Hry stínů - Cook, Glen
knedle | **** | před 4101 dny

Na pokracovani Cerne legie sem se tesil od zjisteni, ze nejake existuje. Od vydani Bile ruze (rok 2000) sem se stale dokola ptal okolo, kdyze vyjdou Knihy jihu – ted jsem se konecne dockal! A ted k veci: zda se mi, ze Cook porusil postavami Panu stinu jedno z nepsanych pravidel – a ja se trochu citim byt podveden. Vice mi vadi, ze sem se v nekterych pasazich doslova ztratil a vubec sem nepochopil, co se sakra stalo. I pres tyto chybicky muzu toto knihu jen doporucit – kupujte, at se naklad zaplati a nemusime na dalsi pokracovani cekat dalsich sest let. Tech otazniku je nezodopovezenejch na konci prilis mnoho…

kniha: Srdce zimy 1 - Jordan, Robert
Speedemon | **** | před 4105 dny

Ani v devátém díle nás nečeká nic nového v autorově stylu psaní. Nečekané popisy šatníku postav a architektury měst začínají být pěkně nudné… Většina děje se zaměřuje na Elain v Caemlynu a její kličkování mezi takzvanými spojenci. Objeví se i Perrin a Rand. Jen by mě zajímalo, kolik z toho věděl autor už od začátku, protože zde řeší otázky, které položil ve třetím díle!

kniha: Zahrada Rámova - Clarke, Arthur C.
Lee, Gentry
Duirin | ***** | před 4106 dny

Zřejmě se neshodnu s jinými hodnotícími, ale pro mě to je nejlepší díl z celé série. Zatím jsem sérii komentoval z pohledu akčnosti knihy, tak oproti druhému dílu akčnost polevila, ale to vůbec tentokrát není na škodu. Akčnější prvky jsou vyvážovány „průzkumnými epizodami“ a oboje se výborně doplňuje. Je zde výborně zachycena psychologie lidské komunity, při jejím čtení jsem si říkal, jak je to podobné v normálním životě. Především díky tomu knihu hodnotím tak kladně.

kniha: Návrat Rámy - Clarke, Arthur C.
Lee, Gentry
Duirin | ****1/2 | před 4106 dny

Na rozdíl od prvního dílu je zde jasně vidět ovlivnění knihy spoluautorem Leem. Značně vzrostla akčnost děje a to především v první polovině, nalezneme zde i intriky ve skupině nových výzkumníků v Rámovi. Abych neprozradil nic z velmi napínavého děje, tak asi komentář ukončím :)

kniha: Setkání s Rámou - Clarke, Arthur C.
Duirin | ***1/2 | před 4106 dny

Přestože to byla teprve druhá kniha od Clarka, kterou jsem četl, byl mi již zde značně povědomý Clarkův rukopis. Jistě je to zajímavá kniha o tom, jak skupina kosmonautů odhaluje vnitřek obrovského mimozemského válce letícího vesmírem, ale přece jen k lepšímu ohodnocení mi chybělo více prvků akčnosti.

kniha: Press Enter - Varley, John Herbert
lamahe | ****1/2 | před 4107 dny

Po prečítaní tejto knihy som si uvedomil zaujímavú vec. S každou ďalšou prečítanou poviedkou resp. novelou som viac a viac oceňoval autorov štýl a prístup a celej knihe by som dal lepšiu známku ako jednotlivým poviedkam separátne. Bude to asi tým, že to bola prvá kniha od autora čo som čítal, a pán Varley teda rozhodne nepíše jednoducho a triviálne, ale naopak patrí k tej skupine SF autorov u ktorých si človek niektoré „veci“ plne vychutná až na druhé prečítanie, takže nič pre fanúšikov space opery. Každá z poviedok je zaujímavá a pritom zaujmú navzájom úplne inými faktormi, ale spájajú ich dve veci (v mojom ponímaní) – sexuálno-erotický podtón, ktorý však neprekrýva nosnú líniu a zvláštna znepokojujúco mrazivá atmosféra číhajúca v príbehu, ktorá doznieva ešte dlho po dočítaní. Majstrovstvo autora vpísané do týchto príbehov je silne podtrhnuté množstvom najvyšších ocenení ktoré tieto poviedky a novely získali. Určite jedna z najlepších zbierok krátkej prózy akú som čítal.

kniha: Dynastie Věčných - Lamont, Robert
Speedemon | ***** | před 4108 dny

Nejprve bych chtěl podotknout, že je to už 300. díl. Naštěstí však začíná nová éra a tak tolik nevadí neznalost předešlých dílů. Pokud se vám líbí série John Sinclair, tahle bude taky. Tohle je trochu odvázanější svět. Vyskytuje se tu Merlin, mimozemšťané, bohové a plno dalších bytostí. Určitě neproděláte, když si Zamorru pořídíte.

kniha: Legendy české fantasy - Jireš, Ondřej
Vlask | **** | před 4110 dny

Celkově poměrně vydařená kniha, téměř žádné klišé, spokojenost. Jen některé povídky měly na můj vkus moc pomalý rozjezd a bylo nutné se prokousat nudným začátkem – naštěstí konce to vždy napravily.

kniha: Armáda neviditelných - Dark, Jason
Speedemon | *** | před 4110 dny

Tentokrát žádný démon ani duch, ale věda je Johnovým nepřítelem. Doktor, jenž sestrojil přístroj na neviditelnost a osvobodil několik vrahů z vězení, se stává postrachem Londýna. Navíc se chystá vykolejit vlakovou soupravu. Tomu musí John zabránit!

kniha: Ďábelské lebky - Dark, Jason
Speedemon | * | před 4110 dny

Profesor Cyrus Quant přišel na to, jak oživit vypreparované lebky. Ty skákají po okolí a zabíjejí co jim přijde pod… ehm… lebku? Hrozné! Skákající lebky jsou fakt hodně špatný nápad! Snad už se to nebude opakovat!

kniha: Skřet s pařáty - Dark, Jason
Speedemon | ** | před 4110 dny

Mág Sourette se chce po 300 letech pomstít! Jeho skřetí služebník stíná hlavy lidem, jejichž předci měli co do činění s mágovou popravou. Odehrává se ve Francii.

kniha: Nevěsta vampýrů - Dark, Jason
Speedemon | **** | před 4110 dny

Po nudném minulém díle je John zpět ve své formě! Dr.Barow se chce stát pánem vampýrů. To se stane, jakmile si sežene tři nevěsty. Tak začíná hon, při kterém John musí chránit svůj i životy žen v ohrožení. To se mu povede pouze u jedné. Další skvělý upírsko-vampýrský díl!

kniha: Síť démonů - Dark, Jason
Speedemon | * | před 4110 dny

Tentokrát jde o osvobození čínské bohyně Li Ten Sai, což se nakonec nepodaří. Zdlouhavý děj a žádní dobří nepřátelé se odráží v mém hodnocení. Je to prostě jeden z těch slabších dílů. Ale každej má jinej názor. Stejně si to přečtěte!

kniha: Tajemství skleněných rakví - Dark, Jason
Speedemon | **** | před 4110 dny

Tentokrát skončí v Johnově hledáčku ghoulové – požírači mrtvol. Opravdu super díl! navíc jako perlička je zde zmínka o knížeti pekla – Asmodisovi. Skvělá atmosféra s postavami, které už se nám dostávají do krve :)

kniha: Dcery pekla - Dark, Jason
Speedemon | *** | před 4110 dny

Nemrtvá hraběnka Bathonyová vstala ze svého hrobu a prohání po okolních lesích. Dokáže ji John zničit? To si pište!

kniha: Hřbitov upírů - Dark, Jason
Speedemon | *** | před 4110 dny

Typický horor na téma upíři v malé vesničce. John se tu prohání s dřevěným kolíkem a ničí jednoho vedle druhého. Navíc jako přídavek zničí i jakéhosi místního démona :)

kniha: Křik démona - Dark, Jason
Speedemon | *** | před 4110 dny

Většina se odehrává v Egyptě. Poprvé se objevuje Sheila a seznámí se s Billem. A hned se schyluje k svatbě :)

kniha: Noc hrůzy - Dark, Jason
Speedemon | ***** | před 4110 dny

Tak takhle začíná opravdová megasérie! John Sinclair je inspektor Scotland Yardu zabývající se nevysvětlitelnými případy. Zde narazí na svého prvního soupeře. Je jím profesor ivan Orgov a jeho smečka nemrtvých. Je to typický horor. A i když byl napsaný v 70. létech, není to na něm ani moc poznat. Seznamte se s prvním dílem z více jak tisíce :)

kniha: Márnice hraběnky L. - Dark, Jason
Speedemon | **** | před 4110 dny

Tak tu máme upíry a dostane se i na démony! John v utajení za učitele jede vyřešit případ s vraždící hraběnkou. Pokud si říkáte, že je to otřepané téma, tak uvažte že byl napsán v roce 1974!

kniha: Doktor Satanos - Dark, Jason
Speedemon | *** | před 4110 dny

Tentokrát šílený doktor Satanos odřezává lidem hlavy a připojuje je na umělá monstra. Kýčovitý příběh má ale stále něco do sebe :)

kniha: Vrahové z říše smrti - Dark, Jason
Speedemon | *** | před 4110 dny

Trošku slabší pokračování, ale nemůže být každý den posvícení. John odjíždí do Mexika zničit šamana. Poprvé se objevuje jeho nejlepší přítel Bill Conolly.

kniha: Cesta nožů 2 - Jordan, Robert
Speedemon | **** | před 4110 dny

Co říct k už osmému dílu této velké série? Snad jen to, že autor zachovává stále vysokou laťku, vše dopodrobna popisuje (někdy až moc krkolomně) a každá postava má své úmysly (ano opravdu úplně každá). Příběhově se děj posouvá zase o kousek dál a vše končí bojovým finále. Sice to není žádná velká bitva typu Falme nebo Dumajské studně, ale v tom věčném cestování a intrikování trocha akce vždycky potěší. Skoro celá kniha se odehrává pod sněhem. To má na svědomí použití Větrné mísy v minulém svazku. Postavy potkáme skoro všechny. Tedy kromě mého oblíbence Mata, který stále zůstává uvězněn pod spadlou zdí v Ebú Daru. Více se ději věnovat nebudu, je tam toho moc a musíte si to zjsitit sami :)

kniha: Ledový drak - Knaak, Richard A.
Speedemon | *** | před 4111 dny

Děj je pokračování Ohnivého draka. Postavy a svět dostávají konečně tvar. Už vše nevyznívá tak uměle a amatérsky. Komu se lbil díl první, bude určitě spokojen i nyní. Ale jinak platí to stejné co minule: v jednoduchosti je síla, takže se nezapotíte rozplétáním různých intrik. Postavy jsou většinou tupé jak špalek a vše vysvětlí do podrobna. Chtělo by to vrátit zpět Temného koně… ale toho se taky dočkáme :)

kniha: Ohnivý drak - Knaak, Richard A.
Speedemon | ** | před 4111 dny

Vítejte v dračích říších! Ve světě ovládaném krutými draky! Tak tahle vypadá počátek jedné ze slavných sérií. Bohužel jsou až moc poznat autorovy začátky s psaním. Vše je obrovské, živé, temné, a pokud náhodou nesplňuju tyto požadavky, má aspoň hrůzunahánějící název či jméno. Když to vezmu kolem a kolem, je to pěkné čtivo pro dlouhou chvíli, ale nic složitého.

kniha: Vlčí břit - King, William
Speedemon | ** | před 4112 dny

Ragnar je po své minulé eskapádě převelen na Terru, kde má hlídat mocný rod navigátorů. Tentokrát proti němu tedy nestojí hordy démonů a uctívačů Chaosu, ale všehoschopní lidé, kteří si jdou tvrdě za svým. Autor se zde snaží utvořit spletitou hru rodů plnou přetvářky a diplomacie. Podle mě se mu to nepodařilo a kazí to celou atmosféru knihy.

kniha: Šedý lovec - King, William
Speedemon | **** | před 4112 dny

Oddechovka, co se topí v krvi od záčatku do konce okořeněná popichováním Ragnara a Svena. V opravdu megalomanské závěrečné bitvě dojde k osvobození dalších nepřátel (to jsem zvědavý, kdy Vlci začnou své soupeře konečně ničit) a Ragnar, jak se zdá, udělá osudovou chybu. I když to myslel dobře. To se ale dozvíme v dalším díle.

1593594595596597598599600601602603poslední (606)24216 příspěvků celkem


WebArchiv - archiv českého webu