RSS / komentáře

Poslední přidané komentáře

12345678910poslední (272)10863 příspěvků celkem
povídka: Přátelská invaze z Barnardovy hvězdy - Mls, Ivan
vyšla v: XB-1 2017/02
yerry | *** | před 1 dny

Scifi satira, ktorá reflektuje na súčasné spoločenské a politické dianie, inak štandardný, veľmi vtipný a vydarený text od tohoto autora.

povídka: Vybrat si cestu - Hrdlička, Lukáš
vyšla v: XB-1 2017/02
yerry | *** | před 1 dny

Poviedka v duchu klasického pulpu, ktorá sa nehraje na nejaké prepracované technologické hypotézy alebo nebodaj na nejakom hard scifi piesočku. Čistá, esenciálna autorova fantázia z planéty, na ktorej platí, že kto, čo zaseje, to bude aj žať. Autor sa síce trochu sekol a uletel v svojom morálnom odkaze a mal by si ozrejmiť, čo chce vlastne písať, ale napokon to nebolo zlé, trochu mi to pripomínalo Lema alebo Clarkea…

povídka: Nová Praha - Vácha, Dalibor
vyšla v: XB-1 2017/02
yerry | *** | před 1 dny

Mix steampunku, detektívky, fantasy, akcie, pulpu a hádam ešte nejakej tej žánrovej škatuľky. Autor ako zvyčajne zoberie pomerne dosť atribútov, entít, zbraní, zasadí ich do trochu inej Prahy, nahádže toto všetko do väčšej fiktívnej nádoby, poriadne ňou zatrasie, podpáli zápalnú šnúru a ty len čakaj na záverečnú explóziu. Ak si myslíš, že nič nepríde a že ťa len zavádzam, uisťujem ťa, že sa šeredne myliš ;)

povídka: Pátý drak - McDonald, Ian
vyšla v: XB-1 2017/02
yerry | *** | před 1 dny

Opäť musím konštatovať, že gender pozitívna poviedka nesmie chýbať v žiadnom čísle a v tomto je to práve tento text. Tedá máš tu vzťah dvoch žien, kolonizáciu Mesiaca a vznik kapitalistických vzťahov viacerých spoločností a korporácií.

Autor sa tu vykašľal na bližší popis sociálnych vzťahov a fungovania systému a obmedzuje sa na konštatovanie, že na Mesiaci nič nie je zadarmo, ani vzduch. Poviedku radím subjektívne k tým slabším. Túto tému už rozpracoval dávno pred ním lepšie a pútavejšie RAH vo svojom top románe Měsíc je drsná milenka .

povídka: Hráči na vinici - Tem, Steve Rasnic
vyšla v: XB-1 2017/02
yerry | **** | před 1 dny

Pánom tvorstva už nie je človek. Ľudí sa tu síce pár nájde, tí sú však ako relikty minulosti vytiahnutí z hybernačného spánku alebo niečoho na ten spôsob rastlinami podobnými kukurici s elektronickými implantátmi. Autor tu vzdáva hold Johnovi Wyndhamovi a jeho Dňu Trifidov, na ktorý sa tu odvoláva popkultúrnym odkazom.

Zmysel a vyznenie poviedky tu autor necháva na teba. Nič nevystvetľuje, nič nedodáva. Len konštatuje: Nelze přeložit

povídka: Unionis - Urban, Pavel
vyšla v: 2006: Česká sci-fi
Gaarq | * | před 3 dny

tak ani těch 12 let od doby, co jsem povídku četl poprvé, jí neubralo na nepovedenosti. autor prostě pojal myšlenku a potom sedl do buldozeru a jel, nehledě nalevo či napravo napsal si to tak, jak chtěl, aniž by bral jakýkoliv ohled na logiku příběhu. kdyby aspoň ten nápad byl zajímavý, ale on není, je to silácká a sadistická manýra, nic víc.

povídka: Otesánek - Tesáček, Michal
vyšla v: Kniha rozkoše a hrůzy
Lucc | ***1/2 | před 3 dny

IMHO dost inspirováno Sapkovou Husitskou trilogií a Červeňákovými slovanskými fantasy motivy, ale v dobrém. 16. století na Třeboňsku a nějaké ty vraždičky v jedné vísce kouzelného jména. Regent vysílá rytíře a padlého mnicha coby detektivně-exorcisticko-extermiátorský tandem. Krátké, úderné, slušně napsané, některé dialogy vyloženě super, jiné mimo. Škoda. Kdyby se toto podařilo učesat, mohlo se to skoro chytat i na tento majstrštyk.

První Silverianino a Paulovo dobrodrůžo se mi líbilo více. Malý Boris sice dostal více prostoru, ale autor jakoby si s textem nechtěl dát moc práce, utíná zajímavě se rozvíjející směry a hrne to jak buldozer ke konci. Ragú jsem nějak nepobral, opět o nem vlastně nebyla řeč. Něco jako Dóm chlípnosti v první povídce. O překlepech a opakujících se slovech, kdy text vyloženě volá alespoň po betačtenáři, když už ne korektorovi nebo redaktorovi, se u Plejády asi ani nemusím zmiňovat… Tag postapo tentokrát neudávám, protože není zmíněno. V první povídce lehce, tady nic.

povídka: Princezna ze Země - Resnick, Mike
vyšla v: Ikarie 2006/01
PMarek | ****1/2 | před 6 dny

Muž truchlící nad ztrátou celoživotní lásky dostane naději od tuláka(?), blázna(?) jménem John Carter, který se nahý ve vánici objeví u jeho domu. Počáteční skepse se postupně mění ve víru v opětovné setkání se ženou, bez které nemůže žít. Nádherný melancholický příběh.

povídka: S kočkami na cestách - Resnick, Mike
vyšla v: Ikarie 2006/01
PMarek | ****1/2 | před 6 dny

Melancholický příběh osamělého muže, kterého v dětství okouzlila kniha „S kočkami na cestách“. Noční autorčiny návštěvy v domě u jezera vyvolané mužovými návraty ke knize se stanou smyslem samotářova života. Proto po nešťastném zničení knihy neustává v pátrání po dalším výtisku s vírou v další setkání. Krásné.

povídka: Jizva - Barron, Laird
vyšla v: Ta nádherná věc, jež na nás všechny čeká
quinnet | ****1/2 | před 7 dny

Zatiaľ najlepšia poviedka tejto zbierky. Začína sa to pomaly, dej príjemne plynie, zoznamujeme sa s hlavným hrdinom a jeho úspešnou kariérou realitného pracovníka a skvelého záletníka. Pomedzi to Laird občas brnkne na temnú strunu, čo dáva tušiť, že to s Lancasterom nebolo vždy také ružové ako teraz. Nedopatrením sa dostane aj do služieb NSA a tá ho po čase poverí doprevádzaním nádejných kupcov veľkého business centra. A tam autor vybalí svoje najlepšie hororové remeslo, tematicky čerpajúce z prác HPL okorenené explicitnými krvavými scénami.

povídka: Dlouhý skok - Künsken, Derek
vyšla v: XB-1 2017/02
yerry | ***** | před 9 dny

Na túto poviedku som sa po komentári od quinneta nesmierne tešil. Autor totiž svoj príbeh zasadil na planétu, alebo jej variantu, ktorú už opísal vo svojej skoršej poviedke Cesta Jehly . Tej som síce maximálne hodnotenie nedal, ale maximálne sa mi zavŕtala do dlhodobej pamäte. Rozmýšľal som prečo. Myslím, že autor dokáže veľmi umne skĺbiť všetko to najlepšie z pulpu, klasiky, akcie a hard scifi. Z jeho textov dýcha to pôvodné okúzlenie science fiction literatúrou.

Dlouhý skok tentoraz nie je boj o prežitie z pohľadu kovového pavúkovca, pohybujúceho sa na svojich ihlách. Tentokrát je to o ľudskom pohľade na túto kovovú planétu, ktorej trávu tvoria kovové ihly a elektrické výboje. Ak som napísal, že autor vsadil svoju ďalšiu poviedku Persefona sestupuje na najnehostinnejšiu planétu – Venušu, mýlil som sa. Blízky pulzar je totiž dôvodom pre tvrdenie, že peklo má ešte nižšie podlažie…

Plný počet hviezd dávam aj z toho dôvodu, že autor sa so svojimi textami dokázal úspešne zahniezdiť v mojom podvedomí…

povídka: Dům snů - Swanwick, Michael
vyšla v: XB-1 2017/02
yerry | *** | před 9 dny

Ritter sa so svojim vlkom tentokrát ocitá vo vojnovej zóne na územi Mongolského čarodeja niekde v oblasti Ukrainy. Dostáva sa do zajatia a musí čeliť dvom čarodejom z nepriateľského tábora.

Štandardný Swanwickov text zo sveta Mongolského čarodeja, ktorý neprekračuje priemerné hodnoty.

povídka: A tak se to stalo... - Rečková, Jana
vyšla v: Fantázia 17; XB-1 2017/01
yerry | * | před 9 dny

Trochu psychedelická, trochu uletená poviedka umiestnená kdesi do podzemia, ktorá ma absolútne nezaujala. O čom vlastne bola, som pochopil až z quinnetovho komentára…

povídka: Oheň a pád - Dotlačil, Jakub
vyšla v: XB-1 2017/01
yerry | *** | před 9 dny

Trochu zvláštna, trochu fantasmagorická poviedka zo sveta kde buď fyzikálne zákony fungujú trochu inak, alebo sa tak javía. Nie je tu úplne jasné, či taký Galileo Galilei mal pravdu a do akej miery je pravdivá téza, že svet sa skladá z piatich živlov.

Za ten nápad, hodnotím poviedku ako dobrú…

Útek pred pomstychtivým manželom zavedie Lornu s priateľkou do starej chaty hlboko v horách. Nález starej kožušiny jej na kľude nepridá. Remeselne je to napísané zručne a stručne, ale nosná téma to sama neutiahne.

povídka: Devítkový měsíc - Irvine, Alexander
vyšla v: XB-1 2017/04
quinnet | *** | před 9 dny

Zem sa rozhodla nepodporovať ďalej osídľovanie Marsu a tak nastáva rýchly exodus smerom k našej rodnej planéte. Nejaký ten čas ešte zostáva, tak prečo si neurobiť výlet na opustenú stanicu a pozrieť, či by sa nedalo niečo z inventára speňažiť. Po naozaj smolnej nehode ale musia hlavní hrdinovia riešiť podstatne naliehavejší problém – ako si zachrániť životy.

Podobné témy sú asi povinnou jazdou pre každého SF spisovateľa. Čítali sme ich už na desiatky, niektoré boli vydarené a niektoré menej. V tomto prípade to bol taký priemer. Celý dej bol opísaný odťažito /až na tie rozpravy s mŕtvym/, všetko potrebné mali postavy po ruke, skúseností mali až-až, skrátka skoro nič poviedku neodlíšilo od konkurencie.

povídka: Druhý přechod řeky Styx - MacLeod, Ian R.
vyšla v: XB-1 2018/03
jirikk | ***1/2 | před 10 dny

Oblíbený autor tentokrát spíše zklamal – zajímavě rozehranou zápletku dovedl jen k ploché a dopředu signalizované pointě, žádná euforie se tentokrát nekoná.

Conan, Rudá Sonja a sranda k tomu. Kvalitní hajzlové čtivo s několika kapkami erotiky a kýblem Rigor Mortis humoru, který každému nesedne. Já jsem spokojen. Konzistentnější a různorodější než Siska klitorka, což bude mít jistě vliv na tuhost stolice.
Název byl asi spíše pracovní a už dlouhé novele zůstal, Dóm chlípnosti jsem nezaznamenal.

povídka: Mrtvý les - Šindelář, Konstantin
vyšla v: Kostky jsou vrženy
Polinius | **** | před 12 dny

Jako ke všem povídkám v tomto sborníku, jsem přistupoval s despektem a o to větší byla pak překvapení, že to není špatné. Jak už jsem psal jednou – povídka je nevděčný útvar v rámci žánru fantasy a autor ji napsal dobře. Jen tu a tam trochu poupravit a vznikne nám text, za který by se nemuseli stydět ani velmistři žánru.

Nevím jak hodnotit. Zda je to reálný text a nebo haha snaha někoho parodovat styl jak nepsat. V obou případech je to hloupé.

povídka: Pán Osudu - Lukačovičová, Lucie
vyšla v: Kostky jsou vrženy
Polinius | ***1/2 | před 12 dny

Jako ke všem povídkám v tomto sborníku, jsem přistupoval s despektem a o to větší byla pak překvapení, že to není špatné. Rozsah textu „povídka“ je v oblasti fantasy dost nevděčný úkol a autorka se toho ujmula se ctí. Text lehce naznačuje daleko větší epiku, ale v jádru je to staré dobré upatlané a tisíckrát vykradené putování ve stylu Dungeons & Dragons, teda tuzemské interpretace/ko­pírky Dračího doupěte.

povídka: Dole v dole - Žamboch, Miroslav
vyšla v: Kostky jsou vrženy
Polinius | ***1/2 | před 12 dny

Někomu jinému by to stačilo na celý román, ale přesto mám drobné výhrady. Autor popsal svět a jeho náležitosti až moc dobře a o to více pak zamrzí rychlý a prostý konec. Příště více odfláknout, prosím. ;-)

Povídka, která vykopává celou knihu a udává tempo a styl. Veselá taškařice, které se dnes už nepíšou.

povídka: Jednoho dne se vrátíš - Mertlíková, Věra
vyšla v: XB-1 2017/01
yerry | *** | před 12 dny

Čosi v tejto poviedke škrípalo. Ak by autorka poňala tento fantasy western ako horor alebo nejako magicko-realisticky, ešte z toho mohlo subjektívne niečo viac byť, takto to časom zapadne medzi všetky ostatné šedé priemery, raz prečítané a odložené napriek tomu, že text bol víťaznou poviedkou Daidala…

povídka: Nebesa burácející pravdu - Parker, K. J.
vyšla v: XB-1 2017/01
yerry | **** | před 12 dny

Na rozdiel od predchádzajúcej poviedky tohoto čísla XB-čka, slabšiu alebo čo i len priemernú poviedku od tohoto autora som doposiaľ nečítal. Ten totiž dokáže akúkoľvek tému uchopiť tak, že ťa do deja normálne vtiahne, doslova paraziticky sa zahákuje do tvojej šedej hmoty až po samotný koniec príbehu…

Obsahovo nijako mimoriadny fantasy text o jednom čarodejníkovi, spracovaný však na veľmi dobrej úrovni…

povídka: Galapágy - Kiernan, Caitlín R.
vyšla v: XB-1 2017/01
yerry | *** | před 12 dny

Doposiaľ som čítal od tejto autorky dve poviedky, ktoré ma veľmi nepresvedčili. Táto neprekračuje priemerné hodnoty. Ak nemáš rád gender eko science fiction, túto poviedku si môžeš rovno odpustiť. V opačnom prípade dostaneš dosť hmlistý opis udalostí pozemskej vesmírnej lode, ktorá už nie je ľudská… Nie je to teda zlé, ale ani nič prelomové alebo nové pod slnkom, resp. v tomto prípade nad Marsom…

povídka: Kukla - Brin, David
vyšla v: XB-1 2017/01
yerry | **** | před 12 dny

Hard science fiction s trochu ťažším a pomalším rozjazdom. Poviedka príjemne rezonuje s jedným publicistickým článkom v tomto čísle. V hre nie je nič menšie ako DNA. Vedec sa tu snaží naštartovať jej niektoré reťazce u cicavcov, spiace a uzamknuté už milióny rokov. Ak sa mu to podarí, čo vylezie z tých kukiel? Ono to má nábeh na niečo medzi H.P.L. a pozdvyhnutím ľudstva…

Má to však háčik, ako poznamenáva autor: z húsenice sa motýľ nikdy nestane, vznik motýľa v kukle znamená totiž jej smrť. Veľmi dobré…

povídka: Zlaté kapradí - Rečková, Jana
vyšla v: XB-1 2016/12
yerry | *** | před 13 dny

Pohodová poviedka, ktorá skľudní a pohladí dušu. Lyrický obraz čohosi, čo sa nám nedostáva, čo nám chýba a po čom v kútiku svojho podvedomia túžime…

povídka: Tajemství krve - Houser, Pavel
vyšla v: XB-1 2016/12
yerry | **** | před 13 dny

Psychedelický nárez ako sa patrí, doslova antitext alebo literárny trip. O čom to vlastne bolo? Aha, o krvi…

povídka: Škola - Špirochová, Kateřina
vyšla v: XB-1 2016/12
yerry | * | před 13 dny

Voči štýlu nemám výhrady ale obsahovo je to klišé ako hrom. Mladá po citoch bažiaca učiteľka sa ocitne v škole plnej príšer hlavne mužského pohlavia. Príšery samozrejme vo svojej ľudskej podobe sú prevažne svalnatí a drsní muži, niektorí z nich sú na prvý pohľad nepríjemní až hrôza. Ak si dievča a máš tak 14 rokov, radšej mlčím. Ak si chlapec, strata času…

povídka: O ztraceném přání - Matějíčková, Lucie
vyšla v: XB-1 2016/12
yerry | **** | před 13 dny

Mierne temná fantasy pre deti teoreticky nie je nič pre mňa. Táto poviedka však mala šmrnc, atmosféru a postavy v nej boli farbisté, majúce svoju osobnosť a charakterové vlastnosti. Autorka to s textom skrátka očividne vie. Malá zombie, ktorá hľadá svoju staršiu sestru povahovo akosi medzi nemŕtvu zmes rôznych bežných variácií týchto žravých a rozpadajúcich sa síce akosi nepasuje, ale tentokrát práve v tom je to čaro…

povídka: Polib mě dvakrát - Kowal, Mary Robinette
vyšla v: XB-1 2016/12
yerry | **** | před 14 dny

Zatiaľ najlepšia poviedka od tejto autorky. Kvalitná science fiction s detektívnou zápletkou svojou dĺžkou skôr noveleta ako poviedka popisuje vzťah UI a policajného vyšetrovateľa, ktorí spoločne riešia jednu vraždu a komplikovanú osobnosť tejto umelej inteligencie. Je to veľmi dobre písané, dialógy s UI sú niekedy trefné, niekedy viacznačné, ale vždy originálne. Jedna z ilustrácií k poviedke je dosť „spoileroidná“, čo je škoda…

povídka: Tanec s cizincem v zemi lazarů - McIntosh, Will
vyšla v: XB-1 2016/12
yerry | **** | před 14 dny

Tretia, posledná poviedka z cyklu o kývajúcom víre. Hlavná hrdinka príbehu tu rieši dilemu či zostať s nehybným mužom a deťmi alebo či ich nechať „odísť“ a začať žiť so zdravým chlapíkom. Text sa mi zdal zo všetkých troch najslabší, zároveň bol najkratší, čo zasa nie je žiadna vada. Takže ak trochu prižmúrim oko, hodnotím ako veľmi dobré čítanie, samostatne možno o 1 z 5. hviez­d menej…

povídka: Konec naděje - McClellan, Brian
vyšla v: Příběhy ze světa prachmistrů
Durgas | ***1/2 | před 17 dny

Príjemný krátky príbeh kde sa na pozadí obliehania pevnosti rieši osobná línia jednej dôstojníčky. Bez znalosti hlavného románu to však nemá cenu čítať.

povídka: Singularita - Pitzmos, Aleš
vyšla v: Mlok 2010; Pevnost 2018/04
SONP | ****1/2 | před 17 dny

Moc pěkná staromódní povídka o kosmonautech, horizontech událostí a šílených prorocích hyperprostorové doby. Až jsem při tom dostal chuť přečíst si nějakého Asimova.

povídka: Mladuchy na zabitie - Štiblaríková, Lenona
vyšla v: Na hroby
tiradentes | **** | před 21 dny

Trochu, teda trochu dosť, vykrádačka, ale inak paráda.

povídka: Spiknutí hrdliček - Nováková, Julie
vyšla v: XB-1 2016/11
yerry | **** | před 25 dny

Poviedky tohoto razenia a rozsahu tu asi veľa úspechov nezožnú. Ono to nie je o množstve textu ale o kvalite a vypovedacej sile. Vtesnať celý príbeh s pointou, ktorá ti vyrazí všetky zuby a mozgový magľajz z hlavy do takejto minimalistickej podoby, môže byť problém. Autorke sa to podarilo. Samotné gro príbehu tu zvíťazilo nad formou a prázdnym tliachaním…

povídka: Tři kapky denně - Urban, Pavel
vyšla v: XB-1 2016/11
yerry | *** | před 25 dny

Autorov text sa pravdepodobne nezmestil do predošlého hororového čísla XB-1, ak by sa tam zmestil, určite by to docela nevýrazné číslo obohatil. Takto pôsobí trochu nesúrodo v čísle Indickom. Text odkazujúci sa na H.P.L. bol pre mňa určite prekvapením a autor dokázal, že vie napísať aj dobrú mierne cynickú hororovú pviedku…

povídka: Instantní jogíni, instantní budoucnost - Šenk, David
vyšla v: XB-1 2016/11
yerry | **** | před 25 dny

Virtuálna realita, skorumpovaná India, nadnárodné koncerny, prachy, moc a trocha akcie. Tak to sú atribúty tejto poviedky, ktorá odsýpala kvalitne. Až na ten záver a trochy mlženia v priebehu deja, to bolo dobré až veľmi dobré…

12345678910poslední (272)10863 příspěvků celkem


WebArchiv - archiv českého webu