RSS / komentáře

Poslední přidané komentáře

12345678910poslední (253)10108 příspěvků celkem

Osoby a obsazení: Čaroděj, učednice, ztracený otec, kmotřička víla a elfí král. Keddieho vystřídal Conhoon, ale jde o stejně příjemnou, tentokrát spíše konverzační literaturu se slabým až nijakým závěrem.

Starý Yancey je zrejme najväčšia k***a v celom literárnom svete a nenávidí úplne každého na celom svete. Ono totiž nie je bežné aby človek na správu o náhlej smrti jeho ôsmich synov zareagoval, nech ich kľudne vysypú z káry, aby si do nich mohol z chuti zakopať. A keď žiada Hogbenov o službu ako „bolestné“ za svojich mŕtvych potomkov, určite to bude niečo nekalé. Príbehovo ešte lepšie ako Trable s elektrárnou, humor ostáva na rovnakej úrovni. Malý, foter a dedo sú skvelí.

Krátká studie o slavné básnířce Emily Dickinsonové a invazi Marťanů do Amherstu ve státě Massachusetts. Pěkně propleteno s H.G.Wellsem. Chvíli trvalo, než jsem se zorientoval, ale poté už to snad dávalo smysl. No každopádně jako vhled do života a povahy Emily Dickinsonové zajímavé.

Zmutovaní potomkovia Atlantíďanov sa presťahovali k príbuznému do Kentucky. Keďže u spomínaného príbuzného lenivosť dosahuje až také dimenzie, že sa občas neobťažuje ani dýchaním, milí Hogbeni si musia nový domov zariadiť po svojom. A začnú tým najdôležitejším, uránovou pieckou aby mamka mala ako prať. Spojením skvelého Kuttnera a geniálneho Václava Kajdoša čitateľ dostáva na tanier výbušnú zmes absurdného humoru a príbehu vyrozprávaného echt sedliackym dialektom. Porovnával som s prekladom M. Žáčka, ktorý je možno presnejší ale dialekt je menej šťavnatý.

Krátká novelka z neokoukaného prostředí, jasně inspirovaná Pánem prstenů. Na první pohled je vcelku obyčejná, taková fantasy klasika – má ale velmi příjemnou a zvláštní atmosféru, takže přeci jen vyčnívá, a není pouhým generickým fantasy klonem.

Polský a tak trochu nízkorozpočtový Túrin Turambar, i tak ovšem vcelku dobré vyprávění.

povídka: Sochy - Anderson, Kevin J.
vyšla v: Akta X - Nikomu nevěř
BorgDog | **** | před 4 dny

Anderson je ze všech autorů jediným, který se psaním Akt X zabýval soustavněji, a je to znát. Povídka je profesionální, nikde nedrhne, není useknutá. Ani ten nápad není špatný, přesto mi tam něco chybělo – snad něco víc, než pouhé „řemeslo.“ Takhle jsem měl jen pocit, že dívám na další řadovou epizodu…

A druhý brak. Skutečně nevím, co autoři při psaní hulili, anebo jestli kdy slyšeli o Aktech X vyprávět aspoň z rychlíku, ale Mulder a Scullyová zastírající vraždu dítěte a likvidující bez mrknutí oka očividně paranormální místo činu, je vážně cosi… obtížně stravitelného. K tomu ten Kuřák na konci… to bylo, sakra, co?!

povídka: Dům na hikorovém vrchu - Collins, Max Allan
vyšla v: Akta X - Nikomu nevěř
BorgDog | **1/2 | před 4 dny

Klasické téma strašidelného domu v kombinaci s únosem. Podání je trochu podobné Gartonovu, a bohužel je to další povídka, které škodí krátká délka. Je znát, že to autor ořezal až na kost a výsledek působí nedbale, jen „nahozeně“ a odbytě. Škoda, na větší délce tohle mohlo fungovat výborně.

povídka: Všechno je to v očích - Graham, Heather
vyšla v: Akta X - Nikomu nevěř
BorgDog | **1/2 | před 4 dny

Podivná vražda a hřbitov obrácený naruby, asi „nejdivnější“ kus v knize. Ačkoliv se autorka prohlašuje za velkou fanynku Akt X, povídka působí zvláštně křečovitě, jako by psala něco, co jí nesedne a nejde, ačkoliv se hodně snaží. Tréma? Roztěkanost? Těžko říct, je možné, že své tu odvedl i mizerný překlad.

povídka: Clair de Lune - Gagliani, W.D.
Benton, David
vyšla v: Akta X - Nikomu nevěř
BorgDog | **** | před 4 dny

Transport vězně sněhovou vánicí, který se ošklivě zvrhne. Po většinu času nic moc, ale pointa je skutečně povedená. Vedle deCandida jediná povídka, kde se autorům podařilo mě „dostat“ a vymyslet konec, který jsem nečekal.

povídka: Stoky - Koch, Gini
vyšla v: Akta X - Nikomu nevěř
BorgDog | brak | před 4 dny

A první odpad. Bez pardonu. Z té povídky křičí, že to vlastně Akta X ani nebyly, nebo aspoň ne původně, jen se narychlo „přebarvilo“ něco úplně jiného, přejmenovala se hlavní postava a nalilo pár reálií. K tomu WTF konec a jedna scéna čistě jenom za účelem „čtenáří, zvracej!“ Tvrzení Kochové v jejím medailonku působí po téhle povídce jako špatný vtip.

povídka: Král vodní hlubiny - Deal, Tim
vyšla v: Akta X - Nikomu nevěř
BorgDog | ** | před 4 dny

Nudná, n-tá variace Lovecrafta, která se sice ve sbírce dala minimálně jedna čekat, ovšem aspoň mohla být napsaná líp. Exotické prostředí zůstává naprosto nevyužito, dokonce včetně Scullyové v burce. Bída.

Velice klasicky napsaná duchařina, které jde vytknout jedině to, že je příliš předvídatelná. Této povídce opravdu škodí omezení v délce, chtělo to trochu víc mlžit…

Bylo by to průměrné, ale nečekaná pointa, kterou zároveň DeCandido hezky elegantně vybruslil z omezení délkou, výsledek hodně zvedá. Škoda, že se hlavní „hrdina“ nechoval jako ještě větší hajzl, takhle mi ho bylo pořád aspoň trochu líto…

povídka: Non Gratum Anus Rodentum - Keene, Brian
vyšla v: Akta X - Nikomu nevěř
BorgDog | *** | před 4 dny

Námět zajímavý, stejně tak zasazení, ale celé to působí mdle a nevýrazně, i na krátkém rozsahu. Šlo z toho vyždímat mnohem, mnohem víc a Skinnerova postava tu také není žádná sláva. Škoda, ten nápad byl opravdu pěkný.

povídka: Milovat vetřelce - Petrucha, Stefan
vyšla v: Akta X - Nikomu nevěř
BorgDog | **** | před 4 dny

Povídka psaná v první osobě z pohledu Dany Scullyové pátrající po zmizelém Mulderovi. Překvapivě dobře zvládnuté. Petrucha má Akta X očividně v malíčku, umí psát postavy, a držet se jejich charakterů. Zatímco „Soumrak“ je spíše srandička, tuto povídku bych hodnotil jako asi nejlepší z „vážně fanfikčního“ hlediska.

povídka: Soumrak - Crilley, Paul
vyšla v: Akta X - Nikomu nevěř
BorgDog | ****1/2 | před 4 dny

Asi nejlepší kus ve sbírce. Celé je to jeden velkolepý hejt „Twilightu“ v reáliích Akt X. Příběh sám o sobě není nic převratného, ale ze scén jako „sebekritika“ jistého spisovatele nebo Scullyová rozhánějící náctileté fanynky svítícího upírka, jsem padal smíchy z kanape – a vzpomínal s láskou na Jose Cheunga. Moc povedené!

povídka: Opomenutí - Rosenberg, Aaron S.
vyšla v: Akta X - Nikomu nevěř
BorgDog | ** | před 4 dny

Hodnocení je nízké ne proto, že by povídka byla napsaná špatně, ale proto, že autor si očividně myslí, že když jsou to Akta X, projde jakákoliv očividná pitomost. Ne, netopýr by skutečně nerozeznal pomocí echolokace barvu listu papíru na zemi. A můra skutečně nevysílá „rušící signál“ který by se dal nahrát na walkman. Use the fucking Google, Roesenberg! :-(

povídka: Šelma z Little Hillu - Clines, Peter
vyšla v: Akta X - Nikomu nevěř
BorgDog | **** | před 4 dny

Možná ne tak vtipné, ale příběhově o poznání lepší než první povídka. Mulderův zájem o dvě „zaručeně pravé“ mrtvoly mimozemšťanů naložené v mrazáku v jednom Vidlákově spouští zajímavý koloběh událostí. Škoda opět zbrkle ustřeleného konce, ale jinak spokojenost.

povídka: Katatonie - Lebbon, Tim
vyšla v: Akta X - Nikomu nevěř
BorgDog | **1/2 | před 4 dny

Zkraje velice pěkné, slovní kočkování Muldera se Scullyovou nádherně vystižené. I případ se pěkně rozvíjí, bohužel dvě stránky před koncem autorovi přeskočí a začne závodit, kolik reálií z Akt X tam dokáže ještě narvat: UFO, vládní pokusy, Kryceka, Kuřáka… Veškerá logika jde k čertu a povídka s ní. Škoda.

povídka: Lovci vraků - Fritz, Pavel
vyšla v: XB-1 2017/05
Polinius | ***1/2 | před 7 dny

Dobrá řemeslná práce. Pointu celé povídky jsem tak nějak předpokládal, když jsem četl ty dvě dějové linky, tak od sebe vzdálené.

Opravdu krátká, krátká povídka. Oceňuji mimořádnou uvolněnost celého příběhu – žádný stres.

povídka: Blázen - Morressy, John
vyšla v: Kletba von Krumpelsteinů a jiné hrůzy
Lucc | ***1/2 | před 8 dny

Další velmi dobrá povídka na hraně žánru. Základem je historická povídka z blíže neurčené doby a víceméně také místa, byť je jasné, že se odehrává v Itálii. Sledujeme znetvořeného šaška a jeho cestu na výsluní (?) díky znalosti jedné kletby a díky jeho nezdolné touze žít a mít a díky dokonalé sebekázni. Velmi dobrý a poučný příběh, kterému chybí k dokonalosti lepší tah na branku a zakončení. Snad jsem ale v hodnocení až příliš přísný a po sérii nepřesvědčivých povídek tuto a Umělcův příběh z opatrnosti zbytečně srážím.

Řecká mytologie umí v lidech rezonovat. Aby ne, je to přeneseně mytologie celé Evropy a půlky současné Ameriky. Mám rád příběhy na mytologii založené, navazující na ni, přetvářející ji. Tímto způsobem vznikají Velké Příběhy. Jeden takový je i ten Umělcův. Stárnoucí Daidalos mluví o tom, co bylo dál. Smířen s bohy i lidmi hledá své místo. Stále v něm doutná mocná touha tvořit, stále nemají jeho ruce klid, ale jeho oči viděli mnohé a je si vědom zhouby, kterou může přinést dychtivost.
Morressy zde uplatnil svou velkou devízu, známou z Kedrigerna – klidné psaní a slovní kultivovanost, a přidal vhled do srdcí lidí a porozumění věcem, které je přesahují. Vrchol sbírky.

Spoiler! a prosba o radu: V hlavě mi zůstalo proroctví o zemi, kde „skrze mraky slunce stěží pronikne“. Myslel tím autor Britské ostrovy? A pokud ano a Daidalos se na ně skutečně v čase následujícím po povídce dostal, jaký mohl mít na mysli autor důkaz jeho působení na nich? Napadlo mne Stonehenge, ale to jsem hned zavrhl. Vrtá mi to hlavou. Třeba vás něco napadne. Předem díky.

Něco pro milovníky operety Proso. V cimrmanovském podání to bylo kratší, a proto snesitelnější. Tohle je nuda na 9 stránek. Jedna hvězda za to, že mě Morressy dokázal několikrát rozesmát.

Uff. Tahle povídka je jako žena. Pořád mám pocit, že mi uniká, nevyznám se v ní a jsem z toho nervózní. Není ani moc dlouhá, ale celou dobu jsem čekal, že to nějak dopadne. Ono to dopadlo, ale já to nepobral. V náznaku asi ano, hodně pomůže název, ale stejně… Možná mi ji někdo v diskusi vysvětlí.

Krátké vtipné bajky, ctící klasická pravidla včetně poučení, které Morressy sám čtenářům naservíroval. Jsou trefná, ale tato péče o čtenáře-pologramoty působí snad až moc školometsky.

povídka: Ledová nevěsta - McIntosh, Will
vyšla v: XB-1 2014/09
yerry | **** | před 9 dny

Veľmi zaujímavo podaná fiktívna budúcnosť ľudstva. Príbeh samotný je veľmi jednoduchý s povinnou jazdou na lesbickú tému. Samotná myšlienka a vykreslenie sveta nemá chybu. Choď dolu, možno práve na teba čaká ľadová nevesta, ak teda s ňou budú spokojní aj ostatní už zomrelí obyvatelia tvojho tela. Nič za to nedáš, ak sa ti nebude páčiť, jednoducho ju vypneš. Ale pozor, nie je to stroj, ale oživené vedomie v mŕtvom tele.

Veľmi dobrá poviedka…

Poviedka s hororovým nádychom, mytológiou, historickými textami, umne prekladanými fiktívnymi útržkami textov, historickými reáliami. Text písaný klasickou formou denníkových zápiskov. Ilustrácia k poviedke je veľmi vydarená a výstižná. Po prečítaní možno zatúžiš mať jedného trnatca na záhrade alebo aspoň doma v kochlíku. Má to atmosféru, grády, spád aj poriadnu pointu. Veľmi dobré čítanie.

povídka: Jižák - Rýdl, Stanislav
vyšla v: XB-1 2014/08
yerry | * | před 9 dny

Turistický sprievodca postapokaliptickou Prahou s akčným záverom a drsnými hláškami. Toto išlo dosť mimo mňa…

povídka: Sprint bez cíle - Vácha, Dalibor
vyšla v: XB-1 2014/08
yerry | ** | před 9 dny

The Walking Dead v podaní tohoto autora boli v poviedke Na cestě domů o poznanie lepší ako tento text. Už vidím, ako si človek, na ktorého sa valia vlny chodcov, robí zápisky do notesa :D Pre koho? Pre druhé generácie? Naivné a dosť infantilné…

povídka: Interdikt - Pecinovský, Josef
vyšla v: XB-1 2014/08
yerry | * | před 9 dny

Poviedka o stavitelovi vo fantasy svete ma nezaujala. Konanie postáv bolo predvídateľné, akčné scény boli vykresľované veľmi nerealisticky a „boh zo stroja“ na záver potvrdil, že toto bolo naozaj slabé…

povídka: Požární hlídka - Willis, Connie
vyšla v: Vnitřní záležitosti
Dilvermoon | ****1/2 | před 10 dny

Povídka, zapadající do série o cestování časem, konkrétně někam za Knihu posledního soudu (ale napsána mnohem dříve), což dokládá jediný krátký dialog. Bartoloměj, kandidát na práci v agentuře, je vyslán na praxi do Londýna 1940, konkrétně ke katedrále Sv. Pavla. Američanka Willisová si evidentně „oblíbila“ bombardování Anglie. Má ho i v jednom z časových románů. Dotkneme se i jisté alternativní historie, která je (jak jinak) hrozná. V povídce je napětí i dobová bezútěšnost, což mi trochu připomnělo opravdu depresivní období moru, do kterého cestujeme v Knize posledního soudu.

Zremixovaná pohádka, podaná jako příloha nedělních novin. Místy nevtíravě vtipné, a to za pomoci slovního humoru, místy díky humoru situačnímu (námluvy na zámku jsem si úplně představoval). O půl hvězdy to ale shodil konec, který je, jak už jsem u Morressyho povídek vypozoroval, slabší, bez překvapení, vyšumí jako sodovka na slunci. S nějakým čárymáry a hotovo (hotovo?) se nespokojím. Přitom situace nabízela tolik možností, jak ji uzavřít lépe. :-/

Čistokrevná postapo povídka. Komorní atmosféra jedné rodiny ve zjednodušeném světě. Záležitost s dopisem je opravdu působivá.

povídka: Politický důstojník - Finlay, Charles Coleman
vyšla v: XB-1 2014/08
yerry | *** | před 12 dny

Spaceopera neprinášajúca žiadne nové prvky, teda nič nové, čo by tento subžáner obohatilo. Ľudstvo tu už expanziu do vesmíru má za sebou ale točí sa stále v tých istých kruhoch. Rozdelené do rôznych frakcií, viac či menej autoritárskych totalitných politických systémov bojuje proti sebe. Poviedka je príbehom politruka, ktorý však nezapadá do tradičnej šablóny, to je však všetko, čo by nebolo už inde, možno trochu inak napísané.

Štandardná stavba textu a žiadne väčšie prekvapenie. Takýchto poviedok sú mraky. Napriek tomu sa to číta veľmi dobre.

Selkie sú bájne stvorenia vyskytujúce sa v Škótsku, Írsku, na Faerských ostrovoch a na Islande. Žijú ako tulene v mori, keď si zvlečú kožu, stávajú sa ľuďmi. Autorka v texte opisuje práve tieto stvorenia. Robí to však len náznakovo a nie je isté, či poviedka obsahuje aj nejaké fantastické prvky okrem úvahy, že matka hlavnej protagonistky mohla byť selkiou.

Myslím si, že poviedka je v časopise zaradená trochu nepatrične a hodila by sa viac do nejakého ženského magazínu…

povídka: Zvuky staré Země - Kressel, Matthew
vyšla v: XB-1 2014/08
yerry | *** | před 12 dny

Melancholická a nostalgická soft scifi poviedka o konci našej planéty. Malo to čosi do seba ale chýbal tomu drajv a trochu toho korenia. Takto podaný text príliš neupútal a za pár dní vyšumí z hlavy…

Kedrigerňácký standard, i když už malinko za zenitem. Slova snová John do vět ovšem stále zručně a bylo pro mne potěšením povídku číst. V povídce Morressy celkem věrohodně vykresluje krále jako mocichtivé bandity, jen mi moc nesedí ona tendence vytvořit veleříši. Buď si dělal legraci z EUSSR (kéž by takto skončili její vrcholní představitelé) nebo spíše satirizuje touhu po moci obecně.

12345678910poslední (253)10108 příspěvků celkem


WebArchiv - archiv českého webu