RSS / komentáře

Poslední přidané komentáře

12345678910poslední (246)9840 příspěvků celkem
povídka: Tajemství krve - Houser, Pavel
vyšla v: XB-1 2016/12
quinnet | ***1/2 | před 31 minutami

Niežeby som bol z tejto poviedky na vetvi, ale dokážem oceniť neotrelý nápad a prevedenie. I keď mi to ako celok pripadá ako nejaký experiment, čo všetko čitatelia znesú ;-)

povídka: Hejno zahradních plameňáků - Murphy, Pat
vyšla v: Plameňák na konci léta
quinnet | **** | před 39 minutami

Celkom chápem editora, že túto poviedku, napriek absencii fantastična, zaradil do tejto zbierky. Štýlovo sem ideálne zapadne. Scestovaná etnologička len tak pre zábavu bojuje proti skostnateným poriadkom v jednej vilovej štvrti.

povídka: Škola - Špirochová, Kateřina
vyšla v: XB-1 2016/12
quinnet | *** | před 47 minutami

Mladá učiteľka so špecializáciou na problémové deti je prijatá do nezvyčajnej školy, kde má za úlohu naučiť mýtické bytosti ako žiť čo možno najnenápadnejšie medzi ľuďmi. A nebude to mať jednoduché… Trochu to zaváňalo po young adult fantasy, so všetkými kladmi a zápormi. Čítať sa to dalo, malo to patričný spád a ak vám daný žáner nevadí, tak si viem predstaviť, že sa to bude páčiť množstvu ľudí.

povídka: O ztraceném přání - Matějíčková, Lucie
vyšla v: XB-1 2016/12
quinnet | ***1/2 | před 58 minutami

Pri čítaní tejto poviedky som cítil ťažkú pohodu a myslím, že som sa po celý čas usmieval. Niežeby sa táto poviedka o malej zombie hľadajúcej svoju sestru nešla štylisticky viac vycibriť. Text bol pomerne jednoduchý a zameraný skôr pre mladšie publikum. Ale plejáda rôznych bytostí, pred ktorými sa v iných knihách skôr uteká či naháňa s mečom, bola proste neodolateľná. Na začiatočníka super text.

povídka: Duna - King, Stephen
vyšla v: Bazar zlých snů
Madam Brbla | ****1/2 | před 5 hodinami

Lahůdka, která mi připomněla mou oblíbenou povídku „N.“ (od stejného autora, jak jinak). Lidé pokročilého věku, jejich bolístky, zkušenosti a myšlenkové pochody, jejich vzpomínání – má to pro mě jakési obtížně definovatelné kouzlo. V tomto příběhu se od starého soudce dozvíme něco o zdánlivě nezajímavém ostrůvku… blouznění muže nad hrobem nebo fascinující, mrazivé tajemství? King mě navíc dokázal překvapit závěrečnou větou, takže zvažuji plnou nálož hvězdiček. Nechám to pár dní odležet, zatím sem prsknu nadšených 90%.

povídka: Batman a Robin mají spor - King, Stephen
vyšla v: Bazar zlých snů
Madam Brbla | **** | před 19 hodinami

Násilí na silnicích, jev až nepříjemně častý, který King zabalil do všedního dne otce se synem. Atmosféra poklidného odpoledne s trochou příjemného vzpomínání se rozplyne jako prd ve větru. Povídce chybí fantastický prvek, přesto patří na seznam těch hororů, co může snadno potkat prakticky (a nejen) každého účastníka silničního provozu – srážka s blbcem. 75%

povídka: Premium Harmony - King, Stephen
vyšla v: Bazar zlých snů
Madam Brbla | ***1/2 | před 22 hodinami

Jen dva obyčejní lidé, v obyčejném manželství, za jednoho obyčejného dne… Tohle by se klidně mohlo stát a určitě i mnohokrát stalo. Krátký, hořký příběh, u kterého spoustu čtenářů napadne (SPOILER ALERT!): otevři okýnko, vole! 74%

povídka: Míle 81 - King, Stephen
vyšla v: Bazar zlých snů
Madam Brbla | **** | před 22 hodinami

Povídka sice čerstvě vytvořená, leč ze starého šuplíku, odkud Stephen King své publikum kdysi hlavně děsil (místo ponorů do lidské psyché) – třeba i švihlými nápady, co na TV obrazovkách vypadají hodně debilně. Většině věrných čtenářů se při „Míli 81“ asi vybaví především „Christina“, mě však povídka nostalgicky šoupla do dob puberty, kdy jsem hrůzou skoro nedýchala u „Prámu“ či „Šroťáku“. Takže… je to sice blbost, ale napínavě napsaná! 80%

Neviem presne v akej americkej diere sa to odohrávalo, ale celý text na mňa pôsobil akoby to bolo pred sto rokmi. Až zmienky o internete ma uviedli na pravú mieru. Text je naozaj prijemne magický, neuponáhľaný, v podstate sa tam nič nedeje a napriek tomu sme zvedaví, či pani S. nájde svoje šťastie. A navyše som sa dozvedel, čo znamená slovo seskveč.

povídka: Jak to bylo doopravdy - Murphy, Pat
vyšla v: Plameňák na konci léta
quinnet | ***1/2 | před 3 dny

Pravdupovediac, som rád, že to nebolo pár desiatok strán dlhšie. Ďalší zo spôsobov, ako napísať klasickú rozprávku z trochu iného, dospelejšieho, pohľadu. V tejto krátkej zovretej forme bez dialógov to malo slušný spád. Čo mala hlavná hrdinka na srdci to povedala a my môžme len uznanlivo pokývať hlavou.

povídka: Proměna Juana Romera - Lovecraft, H. P.
vyšla v: Dagon; Hrobka
avatar2 | **1/2 | před 6 dny

Slabší kousek, člověk čeká co se z pěkně načrtnutého prostředí a úvodu do děje vyvine, a ono nic moc.

povídka: Zlaté kapradí - Rečková, Jana
vyšla v: XB-1 2016/12
quinnet | *** | před 6 dny

Poviedka splňuje Rečkovej štandard. Je to typická ukážka jej štýlu. Obľúbené prostredie liečebného ústavu, kde je niečo inak. Trochu úsmevné sú prešľapy miestnych lekárov a osoba hlavnej sestry. Ale tajomná pomocníčka má svoje kúzlo a autorka sa nesnaží urobiť záplavu z vlhkej handry. Takže fajn text.

Rozsáhlejší povídka, kde lze sice zhruba od poloviny tušit kudy se to asi bude vyvíjet, ale přesto autor udrží napětí až do konce. Rozhodně jeden z lepších Lovecraftů.

povídka: Polib mě dvakrát - Kowal, Mary Robinette
vyšla v: XB-1 2016/12
quinnet | **** | před 7 dny

M.R.Kowal je zaujímavá autorka. Niežeby jej poviedky boli niečo úplne nové, čo sme doteraz nečítali, ale dáva danému príbehu patričný šmrnc. Detektívka z budúcnosti, kde vyspelé UI pomáhajú pri riešení zločinov. A je tak ľahké si ich obľúbiť, ako je to v prípade hlavného hrdinu – vyšetrovateľa z oddelenia vrážd. Dostáva nečakane prvý väčší prípad – vraždu realitného magnáta na streche budovy. UI má vzhľad slávnej a škandálmi známej herečky Mae West a veľkú zásobu jej bonmotov. Detektívka je napísaná zručne a napriek väčšiemu rozsahu som príbeh dotiahol do konca bez jedinej prestávky. Dobrá práca, Mary Robinette.

povídka: Tanec s cizincem v zemi lazarů - McIntosh, Will
vyšla v: XB-1 2016/12
quinnet | **** | před 7 dny

Tretia poviedka z cyklu o paralyzujúcej nákaze. A lepšia ako tá druhá. Je stručná a bez nejakých omáčok opisuje dilema hlavnej hrdinky. Autor sa spolieha, že čitateľ pozná predchádzajúce diely z tohto sveta.

povídka: Virtuální řepa - Hrdlička, Lukáš
vyšla v: XB-1 2016/10
quinnet | **1/2 | před 7 dny

Poviedka mi pripadala skôr humorného rázu. Nadrogovaný mladík preprogramuje inteligentný kombajn tak, že si s ním nedá rady ani celé NATO a dokonale zdiskredituje všetkých pestovateľov repy. Oceňujem, že príbeh nie je nudný a vždy sa tam niečo deje.

Môj prvý zážitok s audioknihou bol strhujúci. Neviem či to bolo spôsobené tým že som knihu počúval a nečítal, ale vôbec sa mi nezdá že by šlo (ako som niekde čítal) o súbor komických grotesiek. Príbeh, na ten som sa hlavne zameral bol vystavaný do podrobna, aj keď miestami až prehnane opisne, z čoho „vyplynuli“ určité logické chyby. Chýbala mi troška akcia, vzhľadom k tomu že dej bol rozhodený dobre, a perspektíva možných zápletiek tiež. Inu aj tak dobre, pretože som bol fascinovaný množstvom nápadov, ktorým sa ale za pomoci „humoru“ pristrihovali krídla, čo považujem za dobrý ťah autora, ktorému nieje tuná veľa čo vytknúť. Kurňa ved to je Metrix napísaný v roku 1977, možno ako politická satira, možno ako kritika drogovej kultúri a farmaceutického priemyslu, rozhodne ako vynikajúca poviedka (?). Na záver chcem vyzdvihnúť monológi postáv, ich podrobné úvahy, jasné postoje, ich vzťah k svetu… toto všetko dokázal Lem zvládnuť podmanivo opísať, a pripadalo mi že ľavou zadnou.

povídka: V hrobce - Lovecraft, H. P.
vyšla v: Dagon; Měsíční močál; Šepot ve tmě
avatar2 | **** | před 7 dny

Dobře odvyprávěná, vystavěná a vypointovaná povídka. Temná atmosféra je samozřejmovstí, sem ale autor dokázal vpašovat i trochu humoru, díky čemuž se to četlo ještě o něco lépe.

povídka: Batarochoi - Kalaš, Radoslav
vyšla v: XB-1 2016/10
quinnet | *** | před 8 dny

Začiatok poviedky sa mi páčil. Bývalý vojak sa dá najať ako pomocná sila na jednu poľnohospodársku planétu, ktorá patrí do ríše vyspelých mimozemšťanov. Keďže majú z nášho pohľadu dosť krehké subtílne postavy, sú očarení silou pozemských gastarbeitrov. Jedného dňa sa však prestane hlásiť jedna osada, takže tam milí MZ pošlú nášho hrdinu, aby zistil, čo sa stalo. Z tohto námetu by sa toho dalo vytĺcť aj viac, ale v podstate som bol spokojný. Pekný štýl písania, bol som v napätí čo sa v danej osade stalo – len to rozuzlenie bolo dosť lacné.

Taková pěkná motivační povídka, která v sobě skrývá hodně přátelství.

povídka: Věc vkusu - Bradbury, Ray
vyšla v: Kočičí pyžamo
Phoenix | ***** | před 9 dny

Typická zápletka s prvním kontaktem se stává mnohem zajímavější, když zjistíme, z pohledu koho je vyprávěná. A že jsou lidé zabednění předsudky? To není nic divného a pavouk má prostě na lidské poměry příliš mnoho nohou.

Tato povídka/báseň se dá ocenit pouze s minimálně základní znalostí světové literatury. Netvrdím, že mám načtené vše, co autor zmiňuje, ale bylo příjemné zavzpomínat na hodiny vysokoškolské literatury. A já jako fanoušek autora si ráda přečtu, co jeho celoživotní tvorbu ovlivnilo nejvíce.

povídka: To nejlepší pro Sandru - Zábrodský, Vladimír
vyšla v: XB-1 2016/10
quinnet | *** | před 11 dny

Nakoniec to celkom ušlo. Rodinka sa dostane na jednu prenajatú chatu, kde sa manželský pár v strednom veku chystá stráviť svoju letnú dovolenku. Jeho trápia výčitky svedomia, ona má fóbiu z nočných motýľov, dcéra študujúca biológiu to vhodne dopĺňa. Trochu by sa dalo vyčítať viacnásobná náhla zmena atmosféry a určitá skratkovitosť. Pointa bola OK.

Dobrá povídka s poeovskou atmosférou a pointou. Možná ne úplně dokonalou a trochu předvídatelnou, ale s pointou, což není vždy pravidlem.

Dobrá povídka, sice jsou tu tytéž pomůcky které autor používá i jinde (psychická labilita, nevysvětlitelná hrůza místo aby se autor pokoušel vysvětlil co se to vlastně děje), ale aspoň je tu pořádná dějová linka.

povídka: Strom - Lovecraft, H. P.
vyšla v: Dagon; Hrobka
avatar2 | *** | před 12 dny

Taková vlastně dost nehororová povídka v hororové sbírce. Antický nádech, rurální poetika a vzrušení nikde.

povídka: Dagon - Lovecraft, H. P.
vyšla v: Dagon; Hrobka; Poslední dávka 1; V horách šílenství
avatar2 | *** | před 12 dny

Povídka s jen zanedbatelným dějem, založená na atmosféře a fantazii čtenáře. Na dnešní publikum funguje jen stěží.

povídka: Halíme kouřem záři severu - Barron, Laird
vyšla v: XB-1 2016/10
quinnet | ***1/2 | před 12 dny

Poviedka značne pokleslého druhu. A napriek tomu ma bavila. Kombinácia sci-fi a hororu u mňa zafungovala. Veď čo môže byť zábavnejšie ako družica, ktorá vďaka diletácii času, má vo svojej pamäti stovky rokov informácii, ktoré rozhodne nepatria na Zem. Šaráda rôznych nepravdepodobných postáv, zlovoľné božstvá, uhranutia a sem tam nejaká krv. A funguje to. I keď som od Barrona očakával niečo iné.

povídka: Červená věž - Ligotti, Thomas
vyšla v: XB-1 2016/10
quinnet | **** | před 12 dny

Moje prvé stretnutie s týmto autorom a dúfam, že nie posledné. Fascinujúce ako dokáže vytvoriť poviedku bez jediného dialógu. Dozvedáme sa o jednej bájnej veži, ktorú nikto nevidel, ale vedú sa o nej strašidelné debaty. Samozrejme len pošepky. Vznikajú v nej rôzne veci, ktoré slúžia na rôzne pochybné účely. Podľa mňa lepšie ako Lovecraft.

povídka: Rudá jako nach - Kiernan, Caitlín R.
vyšla v: XB-1 2016/10
quinnet | ***1/2 | před 12 dny

Výskum v oblasti histórie vampiririzmu môže priniesť nečakané výsledky. Hlavná hrdinka sa pri pátraní v rodnom kraji H.P.Lovecrafta zoznámi s tajomnou ženou. Veľmi pekne zobrazená tajuplná atmosféra, vidiny aj uspokojivý záver.

povídka: Bitva o malou velkou vědu - Rentz, Pamela
vyšla v: Plameňák na konci léta
quinnet | **** | před 12 dny

Čo urobia severoamerickí Indiáni, keď majú dostatok peňazí? Hrajú bingo a sponzorujú vývoj stroja času. V pozadí je ukrytý jemný humor a celkovo je poviedka napísaná s veľkým nadhľadom. Záver vyjadruje nostalgiu za dávnymi časmi.

povídka: Velká radost - Le Guin, Ursula K.
vyšla v: Plameňák na konci léta
quinnet | ***1/2 | před 12 dny

Ja som pochopil túto poviedku ako satiru a celkom zdarilú. Vianočný ostrov, Veľkonočný ostrov, 4.7 aj Silvestrovský. Tento svet je snom každého Američana. Úslužný domorodci sa vám postarajú o nevšedné zážitky. Samozrejme to má aj odvrátenú stránku veci. Ale aj sebakritika člena oslobodeného národa nemala chybu.

povídka: 66 - Bradbury, Ray
vyšla v: Kočičí pyžamo
Phoenix | *** | před 13 dny

Tato povídka na mě byla mystická až moc. Autorův styl psaní se tu nezapře, je to typický příběh, kde se něco nekalého plíží v pozadí. Ale nakonec se mi nějak nepodařilo z povídky pochopit, co přesně to bylo a tím pádem na mě příběh působil trochu chaoticky.

povídka: Proměna - Bradbury, Ray
vyšla v: Kočičí pyžamo
Phoenix | ***** | před 13 dny

Tato povídka opět patří mezi to nejlepší, co má autor na svědomí. Téma povídky odpovídá době jejího vzniku. Kdo alespoň tuší, jaké postavení tehdy černoši měli, dokáže se vcítit do všech zúčastněných postav. Svým způsobem by se to dalo nazvat spravedlnost.

Jediné, co mě na téhle povídce zaujalo, bylo, jak to ten chlap vydržel tolik let? Jeho způsob řešení nic moc a tím pádem mě vyznění celé povídko moc nenadchlo.

povídka: Stvoriť svet - Zelazny, Roger
vyšla v: 10x SCI-FI
yerry | *** | před 13 dny

Poviedka z vesmíru, v ktorom sú už rasy mimozemšťanov riadne katalogizované a v ktorom funguje tržný systém. V tomto vesmíre si môžeš vybrať planétu u ktorej predpokladáš, že by mohla byť vhodná pre tvoj druh. Stačí si ju už len riadne upraviť. To, že nejaká fauna alebo flóra neprežije je už len prirodzené. Tie druhy, ktoré sa na zmenu dokážu adaptovať sa adaptujú a tie čo nie, nič sa nedeje…

Problém môže nastať, keď jedna z biologických foriem sa začne adaptovať natoľko, že ťa začne napodobňovať a vzhliadať k tebe ako k božstvu a ty túto rolu prijmeš…

Poviedka bola dosť dobrá na jedno prečítanie, nič nové však nepriniesla…

povídka: Vana mrtvé - Klusová, Monika
vyšla v: 7. antologie českého hororu
Clarice | *** | před 14 dny

Povídka měla stanovený rozsah 333 slov a námětem byla fotografie. Autorka navzdory délce sympaticky zpracovala jednu pověru o zrcadlech, kterou neznám a dost možná byla vymyšlena i ta. Krátký příběh odehrávající se v jedné koupelně – o možnosti změnit budoucnost tím, že se dokážete správně dívat na věci, které zpočátku nedávají smysl.

NU-DÁ, nuda, núúúdá. Nechápem ako toto mohlo vyhrať huga. Asi dvakrát som skoro zaspal. Ten štýl je pre mňa klasické obstarožne sf rozprávanie udalosti bez akéhokoľvek citového či psychologického hľadiska, nudná dobrodružná literatúra, ktorá nevie zápletku rozvinúť a z každého potenciálu nového sľubne sa rozvíjajúceho sa sveta spraví (samozrejme za absencie fantázie) niečo absolútne pozemské, nenové, zastarale, klasické, nudne, tuctové…

V poviedke sa jedná o klasický autorkin námet i keď to spočiatku tak nevyzerá. Väčšina textu je totiž o leteckej katastrofe kdesi v Mexiku a o tom čo sa dialo potom. Ale neboj, buď trpezlivý, budú aj mimozemšťania. Autorka sa viac zaoberá vzťahmi a koexistenciou s mimozemšťanmi ako nimi samotnými alebo technikou. Takže žiadny nástup emzákov nečakaj.

Docela dobré, dobre písané ale tematicky len taká jednohubka.

povídka: Hra pro děti - Tenn, William
vyšla v: 10x SCI-FI; Roboti a androidi
yerry | **** | před 15 dny

Poviedka svojim vyznením na rozhraní medzi pulp science fiction a hororom. Vzhľadom na svoj vek (70 rokov) a s prihliadnutím na túto okolnosť veľmi dobrá. Bez tohoto prihliadnutia sa jedná o typické brakové čítanie typu Rodokaps. Teda je tu prístroj omylom zaslaný zo 400 rokov vzdialenej budúcnosti, pôvodne určený pre deti, na zostrojenie človeka. A o čo teda ide? Je to jednoduché, nesiahaj na nič, na čo siahať nemáš. A ak už na to siahneš, nevytváraj si svojho dvojníka. A ak už ho vytvoríš, radšej z neho rýchlo sprav hŕbu krvavého mäsa…

12345678910poslední (246)9840 příspěvků celkem


WebArchiv - archiv českého webu