RSS / komentáře

Poslední přidané komentáře

12345678910poslední (261)10434 příspěvků celkem
povídka: Čip - Pilipiuk, Andrzej
vyšla v: Kroniky Jakuba Vandrovce
Lucc | *** | před 3 dny

A je to tady. Mimozemšťané nás čipují! U Jakuba Vandrovce ovšem nepochodí. Je to blbina, ovšem souboj v pití byl fajnový.

povídka: Vzpoura vepřů - Pilipiuk, Andrzej
vyšla v: Kroniky Jakuba Vandrovce
Lucc | **** | před 3 dny

Stejně jako v Na rybách tu zvířata mluví.To je ale jen ta vtipná omáčka jinak docela drsného střetu Jakuba s téměř rovnocenným protivníkem. Přijdou na řadu další Jakubovi exorcistické a magické postupy. Jediné, co mi haprovalo, byla motivace protivníka a pasáž o rozdělení Jiných podle farností. Jinak super.

povídka: Kontrola - Pilipiuk, Andrzej
vyšla v: Kroniky Jakuba Vandrovce
Lucc | ***1/2 | před 3 dny

Krátká vtipná črta o střetu Vandrovce-paliče s orgány.

povídka: Hochštapler - Pilipiuk, Andrzej
vyšla v: Kroniky Jakuba Vandrovce
Lucc | ****1/2 | před 3 dny

V této povídce Pillipiuk konečně naplno ukázal své možnosti. První polovina je naprosto skvělá, možná proto, že v ní není Vandrovec (objeví se jen jako postava v TV a navíc ani tam nepůsobí moc vandrovecky). Atmosféra je řádně hororová, historické, sociální, sociologické a politické postřehy ji nádherně dobarvují a celé to působí naprosto uvěřitelně – podnikatel, strašidelný dům-továrna, duchové, problémy s pracovníky, … Pak přijde i kus humoru a nakonec Vandrovec. Zakončení je příliš zbrklé a fanfarónské, ale proč ne. Opravdu dobrá povídka. Možná i proto, že do ní autor pustil pár skutečných postav a ne jen karikatury, a že jsem se konečně dočkal toho exorcismu.

povídka: Hlavice - Pilipiuk, Andrzej
vyšla v: Kroniky Jakuba Vandrovce
Lucc | *** | před 6 dny

Povídka bez fantastického prvku založená převážně na svérázném humoru. Pilipiuk má talent na situační komiku a dobře čte lidi (strážmistr), ale zatím je to opět pouze torzo a ne pořádná povídka.

povídka: Horoskop 2003 - Pilipiuk, Andrzej
vyšla v: Kroniky Jakuba Vandrovce
Lucc | **1/2 | před 6 dny

(Rádoby) vtipný horoskop. Takovýchhle kousků bych dokázal za den napsat…

povídka: Na rybách - Pilipiuk, Andrzej
vyšla v: Kroniky Jakuba Vandrovce
Lucc | **1/2 | před 6 dny

Malý vhled do duše JV zabalený do bídného remixu na známou pohádku. Hajzlové čtení, ve kterém se vlastně nic nestane.

Toto není ani povídka a už vůbec ne žánrová. Jen jeden vtip a krátká ilustrace vztahu Jakuba Vandrovce k čtyřnohým miláčkům a lidem.

povídka: Zabíječ - Pilipiuk, Andrzej
vyšla v: Kroniky Jakuba Vandrovce
Lucc | ***1/2 | před 6 dny

Je to sice jízda, ale jde pouze o črtu, která neprozrazuje ze světa Jakuba Vandrovce skoro nic, kromě toho že si rád přihne a má ve Vojslavicích světe div se dokonce nějaké kamarády. Jako úvod do Vandrovcova světa mi to přijde nešťastné. A bude ještě hůř. Až Hoštapler to pořádně rozčísne.

Pracovníci pozemského schvalovacího ústavu tuší, že ganymedské hračky na letošní vánoční trh budou uvedeny s nekalými záměry… Na malý prostor se Dickovi podařilo vměstnat vše podstatné a ještě dost navíc. Perfektně vykreslil nervózní svět eskalujícího soupeření vnitřních planet s ekonomikami měsíců. Jak to dopadne se dalo tušit dopředu, ale už ne jak se to stane. Konec byl skvělý. Podobně silný závěr měl být už v Tak pravil mrtvý. Ve Válečné hře ho naštěstí Dick zvládl s přehledem. Proč tedy půl hvězdy strhávám? Když podrobíte ten i mnou velebený konec kritickému zkoumání, dojde vám, že by to stejně neznamenalo konec. Jednak věřím, že existují další mechanismy, jak odstranit výrobek z distribuce a hlavně – lidská přirozenost je opačná a v konfrontaci s realitou by tento hodnotový imprinting nemohl uspět. Ale i tak je povídka super.

Dick se definitivně propsal k vyšším sférám. Dokonce retrospektivní pasáže! :-o
Teď vážně, …, na této povídce je znát, že Dick píše lépe. Dialogy už nejsou tak toporné, byť jsou občas vysvětlující. Text je sevřený a má razanci. Jenže se nepodařilo uhlídat vyřídilku a je to prostě dlouhé. Zbytečně.
Námětově opět zajímavé. Mimoděk nahozené zajímavé koncepty (posmrtný položivot a jeho dopady na společnost – Den zmrtvýchvstání, ekonomické otroctví v oceánu, politické motivy), které však slouží jen jako berličky celému autorskému záměru. Který mohl být velmi dobrý, kdyby Dick použil v závěru nápad, který v jeho textu jasně zazní – marketingové řešení celé šlamastiky s volbou prezidenta pomocí mediální saturace. Jenže on místo toho nechá celý text vyvanout do (ne)konce. Škoda. Zůstala jen mírně znepokojivá SF thriller novela psána podivným tónem.

Vojak, vedec, básnik a robotický pes na neznámej planéte, ktorej kulisy tvoria dedinčania a tmárska spiatočnícka náboženská sekta, ktorá hlása, že človek nemôže lietať. Čo z tohoto námetu asi tak môže vzísť, ak tipuješ blbosť, tipuješ správne. Nezaujímavé a vo svojej dobe politicky nezávadné, teda škvár z oblasti, kde sa vyskytoval systém, tváriaci sa ako socialistický…

Poviedka síce nemá na tie najlepšie Asimovove práce, ale napriek tomu bola veľmi dobrá, sympaticky zastaralá ale s posolstvom aj pre dnešok. Nespoliehaj sa príliš na štatistické údaje, presnosť a výpočtový výkon počítačov, lebo prvé aj posledné slovo má vždy človek…

povídka: Samota - Izakovič, Ivan
vyšla v: Hledání budoucího času
yerry | ** | před 7 dny

Osamotený moreplavec a mimozemšťania medzi nami o ktorých nevieme, keďže sú inou formou a inak komunikujú. Podarí sa to len pár osamelým osobám mysliacich na určitých úrovniach. Myšlienka bola docela dobrá, ale tá forma, ktorú autor zvolil mi nesadla.

Napriek svojmu veku a možno aj práve kvôli nemu pravdepodobne najlepšia poviedka z tejto antológie. Kam sa na tie zmutované bytosti hrabe Star Trek. Docela rád by som si pozrel nejaký vizuál k tejto poviedke. Jasné, je to jednoduché ale má to silu a je to najklasickejšia klasika. Takto sa už bohužiaľ nepíše…

povídka: Dokonalý zločin - Branstner, Gerhard
vyšla v: Hledání budoucího času
yerry | ** | před 7 dny

Úvaha o identite robotov a ich náhradných súčiastok. Pointou je jednoduché priamočiare riešenie. Z poviedky je cítiť, že autor bol spisovateľom z východného bloku bipolárneho sveta…

povídka: Nevinnost - Russ, Joanna
vyšla v: Hledání budoucího času
yerry | * | před 7 dny

Mierne povedané: z tejto poviedky som zmätený. Nemôžem sa k nej dosť plnohodnotne vyjadriť, keďže mi akosi unikla pointa :(

povídka: Gentleman naruby - Urban, Pavel
vyšla v: XB-1 2015/10
yerry | *** | před 7 dny

Bol som pripravený na military horor :) … a ono je to v štýle klasiky. U tohoto autora som zvyknutý na iné kúsky ale tentoraz sa docela trafil aj napriek tomu, že to nobolo z rýchlopalnej zbrane v rukách amerického mariňáka. Krátky horor spĺňajúci svoje atribúty, a tak to má byť…

povídka: Psí měsíc - Čechalová, Božena
vyšla v: XB-1 2015/10
yerry | **** | před 7 dny

Veľmi dobrá mikropoviedka o inteligentných zvieratách a ich telekinetických schopnostiach. Ak sa raz odohraje súbeh udalostí, ako pokusy na zvieratách, zlá nálada, nespavosť a mesiac bude svietiť tou správnou intenzitou, môže sa udiať niečo, čo si niekto odserie … a v globálnom merítku… Tradične veľmi dobrá poviedka od tejto autorky.

povídka: „La Sedienta“ - Lukačovičová, Lucie
vyšla v: XB-1 2015/10
yerry | *** | před 7 dny

Tématicky úplne inde položená poviedka ako bola téma tohoto horového čísla. Z westernov a indiánok som už síce vyrástol, ale autorka tu tento žáner obohatila aspoň o futuristickú steampunkovú obrovskú šrokorozchodnú lokomotívu. Vyslovene som to nepočítal, ale pri tých prestrelkách a bodnutiach padlo, sa mi zdá, viac mŕtvol ako bol počet osôb, ktoré poviedka obsahovala. Dobre, pár mŕtvoliek naviac nikdy nie je na škodu. Ako oddychovka to docela ušlo…

povídka: Stopy v písku - Komprdová, Zuzana
vyšla v: XB-1 2015/10
yerry | **** | před 7 dny

Atorkin jazyk bol naozaj ukážkový, poetický, v duchu starých majstrov ako napr. HPL. Poviedka bola atmosférická a veľmi príťažlivá, vyložene síce nedesila ale dokázala ma priklincovať ku stoličke napriek tomu, že nie som nejakým fanúšikom hororov.

Je tu prastaré zlo, tmavé a temné hlbiny, dievčatko so šupinami na častiach tela, ktorého jeden z rodičov určite nie je človek… Jednoznačne najlepšia poviedka tohoto čísla časopisu. Ak niekto preskakuje domácu scénu, v tomto prípade určite pochybil…

povídka: Vánoční zpravodaj - Willis, Connie
vyšla v: Vnitřní záležitosti
Dilvermoon | *** | před 7 dny

Povídka o tom, jak se náhle lidé chovají ohleduplně a proč. Je tam vtip, je to čtivé, jako obvykle u této autorky je hlavní hrdinka na roztrhání a do toho spousta mezilidských vztahů. Je možná až příliš přímočará, na druhou stranu jde ale opravdu jen o humor, nic víc, nic míň.

povídka: Smrt na Nilu - Willis, Connie
vyšla v: Vnitřní záležitosti
Dilvermoon | ****1/2 | před 7 dny

Podivný výlet do Egypta. Pyramidy, Údolí králů… Atraktivní prostředí, vtip nechybí, realita však trochu podivná. Závěr výborný a záměrně nejasný.

povídka: Market - Gibson, William
vyšla v: Vypálit Chrom
lamahe | **** | před 8 dny

Cyberpunk ako bič. Luxusne ťaživá atmosféra, inšpiratívny koncept nového druhu umenia (ktorý našťastie nebol podaný celkom polopatisticky a skôr som tušil ako vedel o čo išlo) a skvelé charaktery. Teda hlavne „umelkyňa“ a „vetešník“ ako som si ich nazval – k hlavnému hrdinovi som si vzťah nejak nevedel vytvoriť. Záver však mohol byť údernejší, akoby si autor nechával zadné dvierka na pokračovanie.

povídka: Císařova duše - Sanderson, Brandon
vyšla v: Tři tváře
Madam Brbla | ****1/2 | před 8 dny

Sanderson jak ho známe a máme rádi: dobrý příběh s promyšleným fungováním magie, tentokrát na téma kopírování, napodobování, hledání a vytváření podstaty nejen věcí, ale dokonce i lidských duší. V zajímavém dovětku se autor přiznal k inspiraci asijskou kulturou, která z povídky ovšem nijak extra nevyčnívá (skoro se mi chce napsat bohužel). Závěr byl na můj vkus poněkud umírněný, ale celkový dojem nesnížil. 85%

povídka: Střed světa - Preisler, Michal
vyšla v: XB-1 2017/07
quinnet | **1/2 | před 9 dny

Druhá svetová vojna, Normandia, vylodenie spojeneckých vojsk. Plus nepodarený experiment hitlerovského výskumu. Portálmi do iných svetov sa to v poslednom čase len tak hemží. Chvalabohu o autor zvládol obstojne, text mal spád a niektoré postavy boli menej ploché ako tie ostatné.

povídka: Hranice šílenství - Hrdlička, Lukáš
vyšla v: XB-1 2017/07
quinnet | ** | před 9 dny

Značne recyklovaný námet ma nepotešil. Autor už niečo podobné použil, tuším, v poviedke Manuru. Tam boli aspoň zaujímavé kulisy. Takže tu máme priamočiary príbeh o novodobých naprogramovaných zombíkoch so strelnými zbraňami, kladného hrdinu živiaceho sa odchytávaním zločincov a pulpového záporáka, ktorého odhalíte už v polke textu.

povídka: Morrigan ve sluneční záři - Dickinson, Seth
vyšla v: XB-1 2017/07
quinnet | ***1/2 | před 9 dny

Na pozadí tejto poviedky zúri ozajstná space opera s monumentálnymi bojmi medzi pacifistickou Zemou a jej bývalými kolóniami. Každý má svoju pravdu, kolónie obávajúce sa dávneho mimozemského nepriateľa i pozemská Federácia s jej nenásilnou filozofiou. Toto všetko je len pozadie zložitého vzťahu dvoch pilotiek, ktoré sa vyporiadavajú s vojnou každá inakším spôsobom. Autor je nováčikom na americkom knižnom trhu a vyzerá to do budúcna nádejne. Príbeh sa mi síce pomerne ťažko čítal a podobné love story nemusím, pokračovaním by som však nepohrdol. Som celkom zvedavý ako to bude pokračovať.

povídka: Hotel Nová růže - Gibson, William
vyšla v: Vypálit Chrom
lamahe | ***1/2 | před 10 dny

Špionážny thriller s fajnovými cyberpunkovými proprietami a dejom točiacim sa okolo zápasu megakorporácií o nadvládu nad svetom biotechnológií. Ani na chvíľu sa to nezastaví, cestuje sa po celom svete, bojuje sa tvrdo a dôjde aj na miešanie citov do pracovných záležitostí. A z toho nech si ponaučenie odnesie každý sám ;)

Viktoriánská Anglie je pro mě literárně i filmově přitažlivým obdobím, navzdory faktu, že bych v ní sama chcípla nudou (nebo hlady). Společenskými konvencemi spoutané dámy v korzetech a nadýchaných vrstvách přezdobených šatů korzují se slunečníky a vedou zdvořilou konverzaci, usilují o přízeň bohatých gentlemanů, případně vyšívají krucánky, pičičandy a náboženská hesla nad náprstkem čaje… brrr, a to byla ta šťastnější vrstva žen. Dámy z Grace Adieu se od nich zdánlivě neliší, magie jim však v tomto mužském světě dává sílu k decentnímu zvládání problémů – a hlavně svobodu. Autorka stvořila dokonalou atmosféru, ale zápletkou mě neohromila a postavy mě zanechaly emočně naprosto vlažnou. 75%

Alternatívna realita. Preteky v kozme vyhrali Sovieti, ale postupne prichádza rozčarovanie z vesmírneho programu. Niečo ako v skutočnosti po 70-tych rokoch, akurát zosilnené, nakoľko sa ľudia stihli dostať ďalej. Plukovník Koroljov, hrdina z Marsu, trávi kvôli svojmu zdravotnému stavu zvyšok života v Kosmograde – orbitálnej vesmírnej stanici. K tomu si domyslite vojensko-civilnú posádku vrátane politruka KGB, pirátske nahrávanie amerického porna a technické provizórium 40-ročnej orbitálnej stanice. Skvelé propriety na hutný príbeh, ktorý sa v Kosmograde odohráva.

povídka: Zázemí - Gibson, William
vyšla v: Vypálit Chrom
lamahe | **** | před 11 dny

Táto poviedka ma mimoriadne bavila, niečo na spôsob Gateway – prvého dielu série o Heechee. Akurát v podstatne temnejších tónoch. A to teda Gateway nie je žiadna kniha na pozdvihnutie nálady. Názov „Zapadákov“ z prekladu tejto poviedky z r. 2008 je omnoho výstižnejší. Tu asi najvýraznejšie vyniká Gibsonova schopnosť držať ťaživú atmosféru až do dôsledku. Obraz „svätej“ Oľgy mi v pamäti utkvel veľmi nadlho.

povídka: Příbuzný druh - Gibson, William
Shirley, John
vyšla v: Vypálit Chrom
lamahe | **1/2 | před 11 dny

Prečítané pod názvom „Svůj k svému“. Bavilo ma sledovanie obratu osudu hlavného hrdinu a aj transformácie „meňavcov“. Avšak samotná pointa poviedky bola trochu silená, možno niečo na spôsob „Moria plné ustríc“ (ak za objekt dosadíme spoločensky nezapadajúcich ľudí), ale voči nej zas nie dostatočne surreálna.

Konečně pořádná kláda! Poměrně krátké, ale o to údernější věty otevírají svět elektrického mravence – androida – a jeho hledání smyslu sebe sama, když měl po nehodě nechtěný comming out. Kam až povede jeho experimentování s cívkou jeho počitků? A co na to lidé okolo něj? Lidé?
Precizně vystavěné, úsporné, znepokojivě, po dialogové stránce vybroušené, lehounce mimózní, famózní… v rámci mladofronťácké sbírky zatím jednoznačný vrchol. Že by tolik dělala jiná překladatelka? Nebo se Dick jen naučil psát?

povídka: A potom přijde chodba… - Braunbeck, Gary A.
vyšla v: XB-1 2015/10
yerry | *** | před 13 dny

Podobne ako KeB-ovi aj mne vytanul na myseľ pri čítaní tejto poviedky melodramatický film Duch s Patrickom Swayze-om. Až na to, že sa v texte vyskytujú duchovia, ktorých vidí len hlavný hrdina, nič hororové na ňom nieje. Je to skôr melancholický text o samote, pochopení, odpúšťaní a zbližovaní. Mainstream ako vyšitý. Kvalitný citlivý príbeh, ale pod hororom si predstavujem niečo iné. Opäť pomerne nevhodne vybraná poviedka do hororového čísla…

povídka: Skládací muž - Lansdale, Joe Richard Harold
vyšla v: XB-1 2015/10
yerry | *** | před 13 dny

Jediná poviedka spomedzi zahraničných z tohoto hororového čísla XB-1, ktorá by sa mohla klasifikovať ako horor. Je to horor z ktorého však opäť nemrazí. Áno nachádza sa tu pár efektných prvkov ako skladací muž (kovové monštrum), fakujúce jeptišky ako prisluhovačky temnoty, temný vták, kopec mäsa a akcie. Ale ako už bolo písané v tomto čísle časopisu, (myslím že to bol príhovor p. Ríšu) najviac mrazí neznámo, niečo iba tušené. V tejto poviedke veľa priestoru na to tušenie nemáš, pred očami sa ti odvíja príbeh so všetkými detailami, pestrých farbách a kopcom efektov. Takže nie, nemrazilo ma to…

povídka: Magdala Amygdala - Snyder, Lucy A.
vyšla v: XB-1 2015/10
yerry | *** | před 13 dny

Dobrá a docela pútavá (teoreticky) hororová poviedka s efektným až apokalyptickým scifi záverom písaná z pohľadu ženy infikovanej zombie vírusom tretej kategórie a opis jej prerodu v niečo, čo by malo byť pravdepodobne ďalším evolučným prerodom ľudstva… Až na pár nechutností však poviedka u mňa nevyvolala ani náznak strachu, hrôzy alebo mrazenia…

povídka: S odkazem na mistra Suna - Hodge, Brian
vyšla v: XB-1 2015/10
yerry | *** | před 13 dny

Nejaký čas som rozmýšľal, za čo dostala táto inak kvalitne napísaná poviedka o hrôzach vojnových konfliktov to ocenenie. Potom mi to docvaklo. Čo sa to díva fotografovi cez rameno? Je to len pocit? Niečo len tušené? Alebo niečo konkrétne? Čo robí z ľudí netvorov?

Poviedka len naznačuje čosi desivé na pozadí konkrétnych realistických obrazov. Nemôžem si pomomôcť, ale mám dojem, že pri oceňovaní poviedky nešlo až tak o tú fantasknú črtu ale predovšetkým o jej protivojnový odkaz, čo síce môže patriť do žánru, ale nie ako ústredný motív. Žeby sa aj v hororovom podžánry fantastickej literatúry formovala nejaká Nová vlna ako kedysi v prípade science fiction?

povídka: Chlapec a jeho trol - Schink, Petr
vyšla v: Mrtvý v parovodu
Ninsangil | **1/2 | před 13 dny

Z povídky ukrutně vyčuhuje snaha o co největší literárnost a přesah, která podle mě výrazně minula cíl. Jeden z mála případů, kdy jsem si přál, aby autor při psaní udělal o jeden draft méně – možná by to bylo přirozenější a čtivější. Podobně laděná Schinkova povídka „Suvenýry z války“ v rovněž steampunkové antologii „Excelsior, gentlemani!“ od Strak na vrbě dopadla výrazně lépe.

povídka: Pási spási - Antonín, Martin D.
vyšla v: Mrtvý v parovodu
Ninsangil | **** | před 13 dny

Pro mě vedle Pecinovského a možná Lukačovičové nejlepší povídka v jinak spíš slabé antologii. Ze začátku jsem měl problém skousnout jazyk goblinů a říkal jsem si, že to snad ani nedočtu, ale postupně jsem si zvykl a ke konci se nahlas smál. Opravdu originální a koherentní svět, pár vydařených (a ano, pár méně vydařených) vtipů a šamánek neměl chybu.

POZOR, MALÝ SPOILER: Ukažte mi jinou postavu, která se málem omlouvá za to, že přežila, protože si nevšimla, že měla umřít. KONEC MALÉHO SPOILERU I KOMENTÁŘE.

12345678910poslední (261)10434 příspěvků celkem


WebArchiv - archiv českého webu