RSS / komentáře

Poslední přidané komentáře

14567891011121314poslední (268)10682 příspěvků celkem

Táto noveleta dokazuje, že dobrý text sa dá napísať veľmi pútavo aj pri použití takého mixu, aký tu namiešala autorka. Scifi prekladané kyberpunkom, detektívkou a tak trochu aj distopickou budúcnosťou nemá skrátka chybu. Ocitáš sa v modernej Indii budúcnosti kde mytológia koexistuje s najnovšou vedou a dopĺňa ju. Nosný príbeh detektívnej zápletky je síce jednoduchý ale vyvažuje to veľmi plastický popis prostredia, osôb, techniky a bioinžinierskych vymožeností.

Autorka tu dáva do pľacu viac námetov, ktoré by stáli za samostatné spracovanie a robí to veľmi umne a citlivo. Za všetky spomeniem aspoň domácich miláčikov, biologicky upravené hovoriace inteligentné mačky, ktorých pamäť sa dá vymazať pre tých, čo si to môžu dovoliť. Na druhej strane je tu veľká časť nezamestnaného obyvateľstva žijúca v chudobe, ktorá prežíva celé svoje životy vo virtuálnych svetoch za pomoci drogových stimulov, pre nich už skutočná realita neexistuje…

Výborné, varujúce, inšpirujúce, exotické a znepokojujúce, skrátka jedna báseň…

Na môj vkus až príliš soft scifi. Technopesimistický pohľad na našu budúcnosť tu už veľa krát bol a ešte veľa krát bude. Text hrajúci sa až príliš na psychologickú sondu na úkor opisu prostredia ale i príbehu… Nič moc…

povídka: Zažít Zemi - Swanwick, Michael
vyšla v: XB-1 2015/07
yerry | **** | před 151 dny

Spomedzi poviedok mnou prečítaných od Swanwicka je táto zatiaľ najlepšia. Emzáci ako červi nie sú v scifi ničím novým ale popis ich fungovania a vnímania vesmíru je v tejto poviedke dosť originálny. Nepotrebujú ruky, nepotrebujú nohy, nos ani oči. Nepotrebujú komunikovať. Ich hlavným orgánom je ústny otvor spojený priamo so žalúdkami a veľkým mozgom. Ich vnímanie sveta je zásadne odlišné, keďže pre nich to podstatné musí prejsť ich útrobami a to nepodstatné tiež, ale to ide ritným otvorom patrične spracované von. Mojú kolektívne vedomie, dokážu absorbovať vedomie cudzie a s ich inteligenciou sa človek nemôže zrovnávať. Tu doslovne platí, najlepšie čo sa ti môže stať po stretnutí s nimi, je skončiť v ich prdeli, inak máš o peklo postarané na večné veky…

Veľmi dobré čítanie v klasickom duchu science fiction a to sa ráta…

povídka: Obnova - Skálová, Eva
vyšla v: XB-1 2015/06
yerry | ***** | před 154 dny

Na tejto minipoviedke je badať, že autorka je perfekcionistka a že to s textom vie. Teda každé slovo, každá veta zapadá presne tam, kam zapadnúť má. Nič v nej nechýba a nič v nej nie je naviac. Podobne ako najlepšie texty od Le Guinovej, nie je postavená na konflikte, (preto má tu na légii asi také hodnotenia ako má), nosným je tu nápad jemne doladený vzťahovým motívom.

Keďže som bol odkojený na HC a punkových čiernobielych samizdatoch, ktorých formát mi tak trochu poviedka svojim rozsahom pripomína, dokážem oceniť aj menej slov s väčšou vypovedacou silou. V tomto prípade, to teda nebol žiadny punk ale opis songu v decentne ladených farbách s patričnou hĺbkou svojich tónov, jednoducho vyborná shortstory … ale nebudem už przniť vyznenie tohoto textu mojim nepatričným komentárom. Zostávam len dúfať, že autorka napíše viac takýchto vecí, nech nemusím použiť reset :)

povídka: Sundejte ho z oblohy! - Mls, Ivan
vyšla v: XB-1 2015/06
yerry | *** | před 154 dny

Poviedka síce neprináša veľa nového ale spĺňa všetky atribúty tradične dobrej českej poviedky v tomto prípade so scifi námetom. Teda nadhľad, humor, pointu a súčasné dobové reálie. No jo, zelené mozgy a UFO akosi k sebe nepasujú…

povídka: Počítání rukou - Čechalová, Božena
vyšla v: XB-1 2015/06
yerry | *** | před 154 dny

Autorka píše veľmi dobré poviedky. Neopakuje sa, každá z nich je iná. Tentoraz si chcela asi vyskúšať hororovú rovinu. Tu jej to však trochu viazlo. Atmosféru sa jej nepodarilo vybudovať a z príbehu o strašidelnom dome nemrazilo. Najviac jej sedí asi poloha hard – soft scifi, spaceopera a fantasy, teda akcia, zápletka a technické detaily, horor to pravdepodobne nebude. Napriek mojej výhrade, text sa tradične dobre číta…

povídka: Skrz plot do vysokých trav - Zábrodský, Vladimír
vyšla v: XB-1 2015/06
yerry | ** | před 154 dny

Svojho času som sa pokúšal prelúskať Marxov „Kapitál“. Ale uznaj, text z ktorého väčšinu tvoria poznámky pod čiarou, vysvetlivky a bibliografické údaje sa číta dosť ťažko, Svoj boj s touto socialistickou Bybliou som prehral niekde na 11. strane, pričom som nebol o nič múdrejší, práve naopak. Prečo to tu píšem?

Podobne na mňa pôsobia niektoré tak trochu surrealistické texty pána Zábrodského. Pár hviezd prihadzujem za to, že ma autor dokázal úplne zmiasť. K (ne)pochopeniu zmyslu poviedky veľmi neprispeli ani ilustrácie k nej. Aby som bol trochu objektívny, moja nekompatibilita s autorovými myšlienkami môže isť čiastočne na vrub môjmu nekonzistentnému vnímaniu vďaka pokročilej dobe na nočnej službe.

povídka: Najít Matyáše - Molcarová, Václava
vyšla v: XB-1 2015/06
yerry | ** | před 154 dny

Nie veľmi originálny námet v ktorom sa realita prelína s fantáziou. Ten boj hlavnej postavy príbehu je síce pekná vec ale pútavejšie by to nešlo?

povídka: Náklad slonoviny - Nix, Garth
vyšla v: Darebáci; Pevnost 2016/11
Miss Utahraptor | ** | před 154 dny

Rozvleklé, nezáživné. Zdlouhavé, neohrabané popisy, komplikovaný svět naznačený mnoha názvy, které ale pro blíže neobeznámeného čtenáře nejen nemají význam, ale i obtěžují.

povídka: Taková normální mise - Urban, Jan
vyšla v: Pevnost 2016/12
Miss Utahraptor | **1/2 | před 154 dny

Hlavní hrdina má být nejspíš za drsňáka, ve výsledku spíše vypadá jako bezohledné hovado. Povídka zmíní i Pejska a Kočičku- pravděpodobné spoluautory. Jako bývaly zaměstnanec Alberta přidávám bod za akurátnost ohledně tamního rozhlasu a pokladního.

povídka: Šaman - Holdstock, Robert
vyšla v: Les kostí
louza | ****1/2 | před 154 dny

Skvěle napsaný krátký text. Prehistorická magie malby v rukou pravěkých lovců. Gradující akční konec podtrhuje očekávanou pointu. Sám Josef Augusta by setřel slzu dojetí.

povídka: Země a kámen - Holdstock, Robert
vyšla v: Les kostí
louza | ***1/2 | před 154 dny

Jeden z rannějších textů zpracovávající mytologická téma z Lavnondyss literárním jazykem Lesa Mytág. Hrdina se dostává do minulosti a je konfrontován s neolitickým kmenem Tuthanachů a jejich obroditelem Tigem. Syrová povídka je předobrazem Holdstockova neolitického pojetí fantastiky. Určitou atmosféru i kvalitu má, ale magie svých románových pokračovatelů zatím tak úplně nedosahuje.

povídka: Přidělenci - Torgersen, Brad R.
vyšla v: XB-1 2015/06
yerry | *** | před 160 dny

Toto je tak blbá poviedka až je dobrá :) S textom, dejom alebo nejakým vyústením sa autor vôbec nehrá a predloží ti v tomto prípade priamočiary driák nevalnej úrovne s jasným rozložením strán v príbehu. Tí dobrí sú vojenské kádre USA (tak úplne to neplatí o tých pacifistických bábkach vo vláde) a vlastenci Made in USA. Tí zlí sú čínski komouši s kosákom a kladivom na hrudiach svojich skafandrov.

Čína sa stáva veľmocou a hrozí, že ovládne vesmír. Ulakomí sa na jednu americkú vesmírnu stanicu. USA sú v defenzíve. Nebyť dvojice – muža a ženy s oceľovými pohľadmi, dostatočnou dávkou vlastenectva a odvahy, tak by to tí číňania hádam aj zvládli :) Zaujímavá tu bola práca s kybernetickými dvojníkmi ovládanými na diaľku. Žiaľ, Heinleinove politické memoravania v jeho románoch sú len slabým odvarom oproti tomuto autorovi…

povídka: Černé povětří - Robinson, Kim Stanley
vyšla v: XB-1 2015/06
yerry | **** | před 160 dny

Veľmi dobrá i keď nežánrová poviedka. Historický pohľad na námorný súboj španielskeho loďstva s anglickým, ktorý pre španielov skončil katastrofou. Tieto historické udalosti sú však len kulisou pre príbeh o mladom černošskom chlapcovi, ktorý sa nechtiac dostal na jednu zo španielskych vojnových lodí ako pomocník. Jeho púť je strastiplná a ťažká. Väčšinu príbehu sa nachádza v horúčkovom stave vďaka chorobám, zraneniam, hladu, skazenej vode a strave. Vidí duše ľudí, biblické postavy, pannu Máriu a pod., sám sa stáva Kristom. Nie je úplne jasné, či s tými svätými naozaj komunikuje alebo sú to len vidiny vzniknuté z horúčky. Faktom zostáva, že delové gule z nepriateľských lodí sa mu vyhýbajú tam, kde jeho druhov kosia po desiatkach. Tento fakt si všimne aj jeho okolie a každý ho chce mať nablízku vo svojich posledných chvíľach.

Nábožensky líznuté texty ma veľmi nebavia čítať, tento bol však vínimkou. A nechýbalo mu ani určité posolstvo…

povídka: Kterým směrem spadnete - Sanford, Jason
vyšla v: XB-1 2015/06
yerry | *** | před 160 dny

Sanford si tu zobral na mušku náboženský fundamentalizmus v nie veľmi vzdialenej budúcnosti ľudstva. Ten nápad s tými raketami ukrytými v balónoch som síce až tak nepobral a technologicky to išlo dosť mimo moje chápanie ale inak celkom dobré čítanie. Autor má však v talóne aj lepšie práce. Klasický námet o zlých spiatočníckych teroristoch, ktorí sa snažia vrátiť koleso dejín späť. A hlavná hrdinka vyrastá v ich prostredí. Vtip je v tom, že ju to tiahne do vesmíru…

povídka: Skvrny na Slunci - Jablonsky, William
vyšla v: XB-1 2015/06
yerry | ** | před 160 dny

Asi takto: Tie škvrny na slnku sú zaujímavé ale pre poviedku nie až tak podstatné. Čo by si povedal na takú vec, keby ti tvoje malé dieťa ležiace v postieľke vedľa, vďaka cestovaniu v čase, povedalo z obrazovky monitoru už ako dospelé, že je gay?

V tomto prípade tak trochu chápem měšťanovo hodnotenie. Ako som už písal v iných komentároch, nie som proti sexualite na rôzny spôsob v scifi literatúre, ale vadí mi, ak sa zo sexuality stáva ideológia a príbeh samotný je na ňu len nabalený.

povídka: Tajemství krasové jeskyně - Ochotnikov, Vadim
vyšla v: Ve světě objevů
ippokorny | nehodnoceno | před 161 dny

K knize Thomase Hardyho Dobrodružství ve West Poley objeví chlapci možnost puštění podzemní řeky do jiné vesnice a pak řeší dilema, která vesnice má větší právo na vodu. Pokud v povídce výzkumníci zastavili vodu a pustili jí do původního koryta, určitě bude někde chybět.

Na sovietske pomery táto poviedka nehýri prílišným optimizmom, preto jej reálie boli asi vsadené do USA. Takže máme tu emzákov, pardon vedátorov z vesmíru, ktorí sa podujmú skúmať našu planétu bez ohľadu na to, čo si o tom ľudia myslia. Jednoducho priletia, vytvoria okolo seba akýsi typ silového poľa a poď ho na to. Majú však smolu. Súčasťou plochy, ktorú zaberú svojim silovým poľom je aj miestny alkoholik :) Ten im ukáže, ako sa taká whisky používa … a odvtedy to s našimi prišelcami ide z kopca…

Poviedka určitý drajv síce mala a možno bola aj nejakou veľmi vzdialenou predzvesťou perestrojky, ale jej formát bol vhodný viac ako stĺpček do nejakého pionierskeho časopisu ako do výberovej antológie…

povídka: Návrat - Gasparini, Gustavo
vyšla v: Hledání budoucího času
yerry | brak | před 164 dny

Poviedka hodná toho najhoršieho škváru z čias pulpu. Už v dobe publikovania originálu to bolo neoriginálne, nelogické a doslova blbé… Je tu Terra v eóny a eóny vekov vzdialenej budúcnosti, silové pole so záhadnou škárou :) zlí emzáci, ktorí sa tu ani k slovu nedostanú, lebo hlavný borec zakopne a padne na hubu na navrátivšej sa vesmírnej lodi, vyslanej do vermíru pred eónmi vekov, ktorej obyvatelia aj napriek vyspelej technike už nevedia, že žijú na vesmírnej lodi :)))

Autor tu očividne pozliepal viac motívov, aby z nich spravil napokon Veľký tresk…

povídka: Langrangeův bod - Dilov, Ljuben
vyšla v: Hledání budoucího času
yerry | * | před 164 dny

Poviedka presne v duchu sovietskej literárnej školy o tom, prečo systém priamej demokracie nemôže fungovať. V texte zaodenom do „vedeckej fantastiky“ je viditeľná autorova nadsádzka, ale napriek tomu musím konštatovať, že obsahuje podpovrchový ideologický výplach, ktorý mi nesedel v minulosti a nesedí mi ani dnes…

povídka: Xueshan - Obrdlíková, Kristýna
vyšla v: XB-1 2015/05
yerry | ***** | před 164 dny

Nechápem pomerne nízke hodnotenie tejto novelety legionármi. Toto nebola nejaká literárna smršť ale doslova eyewall – stena oka hurikánu, kde je to prúdenie vzduchu najrýchlejšie, v tomto prípade prúdenie myšlienok v hurikáne kyberpunkovom.

Autorkina poviedka Ocharivo sa hodnotovo niesla v priemerných hodnotách, niečo podobné som čakal aj od tejto poviedky. Chyba lávky… Čistokrvný kyberpunk, obohatený o démonov, ktorí nevedno, či sú skutoční, alebo len haluzou na drogách idúcej dievčiny, s rozstrieľanými zahnívajúcimi končatinami, ktorá predstavuje Smrť. Smrť fyzickú a veľmi skutočnú, ktorá si vyberá svoje dane priamočiaro a dalo by sa povedať demokraticky. Klasické atribúty ako drôty v hlave a v zápästiach hlavného hrdinu, IT, siete, kvalitný borec naporúdzi a 300 rokov vzdialená distopická budúcnosť, to sú korenia, ktoré robia z tohoto podžánru tým, čím je. V tomto prípade je to kyberpunk mierne líznutý fantasy a alternatívnou realitou. Ten koniec má silu ako dopad meteoritu na Strednú Európu…

Jedna z najlepších českých poviedok vôbec, ktoré boli kedy vydané v XB-1…

povídka: Stíny nad Prahou - Šenk, David
Novák, Josef
vyšla v: XB-1 2015/05
yerry | ** | před 164 dny

České reálie, šialený holič a tušenie súvislostí s náznakmi psychedelickosti. Forma aj obsah dobrý, ale veľmi ma to nechytilo.

povídka: Ze všech možných světů - O’Connell, Jay
vyšla v: XB-1 2015/05
yerry | *** | před 166 dny

Science fantasy ktorá neurazí. Na jednej strane je tu kúzelník a jeho nasledovník, na druhej strane je tu hra s alternatívnymi realitami. Dvaja borci sa tu snažia zachrániť Zem a vyberajú z alternatívnych možností jej vývoja, pričom každá z nich znamená skazu…

Docela fajn čítanie i keď tentoraz nie až tak podľa môjho gusta…

povídka: Do hlubin smrti - Kosmatka, Ted
vyšla v: XB-1 2015/05
yerry | ***** | před 166 dny

Niektoré Kosmatkove poviedky mi svojim vyznením a štýlom pripomínajú Aldridgeho Dilvermoon . Tento emocionálne maximálne nabitý text nie je výnimkou ale vzorovým prikladom. Tentokrát sa plne pripájam ku komentáru od Clarice. Je to predovšetkým o prostredí, postupnej degradácii, bezvýchodnosti a možno aj bez happy endu, ale ktovie… Ale v prvom, druhom a treťom rade je to hlavne o človeku a jeho boji s okolnosťami. Je to síce scifi ale s veľmi relisticky vykreslenou psychológiu postavy hlavnej hrdinky.

Toto bolo úplne podľa môjho gusta.

Mimozemská invázia, smrteľné spóry a snaha po vzájomnej koexistencii. Tí emzáci sa akože pomýlili a pomerne radikálne (samozrejme nechtiac) zredukovali počet obyvateľov na našej planéte. Kvalita textu nevyčnieva nad ani veľmi nezapadá pod priemer…

povídka: Prach a stín - Barsch, Alfred
vyšla v: XB-1 2015/04
yerry | * | před 169 dny

Zmes fantasy a postapo. Zvolený štýl a forma mi nesedeli. Preskakoval som niektoré odstavce a dokonca celé pasáže. Text je podľa všetkého určený mladému čiateľovi mužského pohlavia, ktorý túži po dobrodružstve. Teda až na tie gule, tým už ja asi nie som :(

povídka: První kategorie - Hrdlička, Lukáš
vyšla v: XB-1 2015/04
yerry | *** | před 169 dny

Poviedka o tom ako vec stvorená človekom, človeka tromfne po všetkých stránkach a odsunie ho na vedľajšiu koľaj. Nie, žiadna vzbura strojov sa nekoná, naopak. Tým vzbúrencom je tu človek. Autor je očividne zástancom kompromisu a zlatej strednej cesty.

Na môj vkus trochu naivné ale čítalo sa to docela dobre.

Gaiman naplno využíva svoju kreativitu a vytvára poviedku, ktorá by sa dejom mohla rovnať najlepším dielom seriálu. Výrazným mínusom je charakter Amy Pondovej, z ktorej spravil detinskú, otravnú spoločníčku. (neviem čím to je, možno v tej dobe mal takisto rozpísanú jednu z jeho knižiek pre deti…) Celkovo je to príjemná poviedka z Doktorovho sveta.

povídka: Dívka, která spadla do oblohy - Wilhelm, Kate
vyšla v: XB-1 2015/04
yerry | ***** | před 171 dny

Priznám sa, že pri komentári tejto poviedky zlyháva moja slovná zásoba. Poviedka určite patrí k tomu najlepšiemu, čo na stránkach XB-1 vyšlo. Pritom nieje vyslovene žánrová. Určité nadprirodzené prvky sa v nej dajú vysvetliť veľmi realisticky, ak si materialisticky založený. Ak cítiš viac duchovne, objavíš v texte, že niečo medzi nebom a zemou môže existovať. Autorka sa nevyjadrí jednoznačne. Nechá to na tebe, aby si si to nejako prebral. Poskytne ti príbeh, jemné občasné dotyky hrôzy, ktoré sú len naznačené aby ich ľahučko a nebadane zasiala do tvojej mysle.

A ty priam cítiš tú smrteľne ostrú horúčavu, ktorá sála z krajiny a pred očami sa ti vlní tráva, ktorá k tebe prehovára, pričom táto krajina ťa môže zahubiť. Fyzicky cítiš, že tu sa udialo niečo zlé … všetko môže byť len čriepkom niečoho oveľa väčšieho. Niečoho, o čom už autorka nepíše, ale čo ti navodila svojim príbehom…

Ak by som mal poviedku nejako zadefinovať, nenapadá ma žiadny priliehavejší termín ako soft horor s presahom do tzv. krásnej literatúry. Názov poviedky a moje hodnotenie majú jednu spoločnú vec, tou je nočná obloha, bez svetiel veľkomesta, len s hviezdami, všetkými, a už len šepot tej trávy…

povídka: Třísté výročí - Haldeman, Joe
vyšla v: XB-1 2015/04
yerry | **** | před 171 dny

Spaceopera stojaca na rozmedzí niekde medzi pôvodnou klasikou a jej najnovším podaním. Technické detaily a dobové reálie sú už dnes dosť zastaralé, zato príbehová zložka a vyústenie poviedky je ako to býva u Haldemana zvykom, tradične dobrá. Teda je tu xenofóbne, nacionalistickými náladami a idiológiami ovládané ľudstvo, zopár nukleárnych bômb, viacgeneračná loď a dilatácia času (hlavne o tú ide)…
Veľmi dobré čítanie…

povídka: Slávská kamna - Davidson, Avram J. A.
vyšla v: XB-1 2015/04
yerry | *** | před 171 dny

Poviedka o európskych emigrantoch v USA a ich integrácii do spoločnosti sa obtrela len jemne o fantastický námet predmetom uvedeným v jej názve. Text sa mi zdal byť zbytočne natiahnutý. Nič mimoriadne ale docela dobré…

povídka: Prognóza redundancie - Pocha, Mark E.
vyšla v: XB-1 2015/03
yerry | ** | před 174 dny

Aj na shortstory príliš krátky text. Dobrý no odbitý nápad. Autor mal pri písaní očividne dobrú náladu a určite sa mu páči čierny humor. Ľudskou krvou nasiaknuté Tatry, plné rozbitých kybersúčiastok pod svojimi končiarmi môžu byť tým pravým pre najnovšie modely kyborgov a trávenia ich voľného času.

povídka: Demokracie - Bocan, Viktor
vyšla v: XB-1 2015/03
yerry | ***** | před 174 dny

Ak by autor nevsadil príbeh do vesmírnych rozmerov, povedal by som, že je to reflexia na veľmi aktuálnu tému a sedí to na celú Vyšegrádsku štvorku ako uliate a nielen na ňu. Veľmi som sa bavil a zostreľujem všetky hviezdy v prospech tejto poviedky :)

povídka: Pekelná práce - Molcarová, Václava
vyšla v: XB-1 2015/03
yerry | ** | před 174 dny

Na rozdieľ od ostatných mnou prečítaných poviedok od tejto autorky, táto patrí medzi to lepšie. Nie je to síce žiadny diamant ale čítať sa to dalo. Démonobijec tu zvádza boj v jednej bani s pekelnou bytosťou. Ak by tá pekelníčka nebola len spomenutá a šmahom zahodená, mohol z toho byť celkom slušný námet v duchu poviedok Neomillnerovej. Autorka však túto šancu nevyužila a príbeh zbytočne prekombinovala a zneprehľadnila…

povídka: Svitky ze Sahary - Pecinovský, Josef
vyšla v: XB-1 2015/03
yerry | ** | před 174 dny

Druhá poviedka o Trentonovi agentovi časovej polície MTPI voľne nadväzuje na poviedku z predošlého čísla XB-1 Údolí Zmaru . Tentoraz sa ocitneš v starovekom Egypte. Podobne ako u tej prvej poviedky technická stránka veci je v poriadku ale tá príbehová je docela nuda, je naivná a písaná štýlom ako pre malé deti…

povídka: Miliarda Ev - Reed, Robert
vyšla v: XB-1 2015/03
yerry | *** | před 174 dny

Nápad s prierazníkmi do alternatívnych Zemí bol dobrý ale jeho potenciál zostal nevyužitý. Technická stránka veci bola odsunutá do úzadia v prospech feministického a ekologického námetu. Kriticky sa tu autor postavil aj k náboženskému fanatizmu a ľudským predsudkom. Čo by teda nebolo zlé, keby z toho nevytŕčala angažovanosť ako päsť na oko. Čím autor zrazil kvalitu poviedky smerom nadol. Reedov vesmír v tomto prípade speje k zániku a vývoj človeka sa nikam neposúva. Technika a myslenie na všetkých alternatívnych Zemiach sú navlas rovnaké…
Tentoraz u mňa len dobré…

povídka: Piánko apokalypsa - McIntosh, Will
vyšla v: XB-1 2015/03
yerry | ***** | před 175 dny

Po veľmi dobrej chuťovke Ledová nevěsta od tohoto autora tentoraz vynikajúci nárez bez chyby a s perfektne dávkovanými ingrediancami. Príbeh muža ktorého vzťahy a život sú osobnou apokalypsou a konečný súzvuk so ženou postihnutou podobne ale v inej rovine. A to všetko v symbióze so skutočnou apokalypsou v predvečer kolapsu civilizácie.

Súhlasím s komentármi vyššie napísanými. Myslím, že takto nejako by mala byť písaná výborná postkatastrofická viacvrstvová poviedka alebo román. A dúfam, že autor bude v našich končinách viac publikovaný…

Jedná se o Derlethovu nedokončenou povídku.

povídka: Hlína z Innsmouthu - Derleth, August William
vyšla v: Strážci z hlubin času
KeB | **** | před 176 dny

Povídka o sochařovi, který najde u Innsmouthu moc zvláštní hlínu a začné z ní dělat umělecké dílo.

A opět dědictví a opět po záhadném předkovi. V téhle povídce je to, ale s místními domorodci trochu jinak.

14567891011121314poslední (268)10682 příspěvků celkem


WebArchiv - archiv českého webu