RSS / komentáře

Poslední přidané komentáře

1581582583584585586587588589590591poslední (633)25297 příspěvků celkem
kniha: Solaris - Lem, Stanisław
Majkl | ****1/2 | před 3733 dny

Výnimočná kniha o záhade planéty Solaris, kde žije oceán. Ten je predmetom dlhodobého výskumu, ktorým vznikajú mnohé teórie, ktoré rušia teórie predošlé. Príbeh začína príchodom vedca Kelvina, ktorý spolu so Snautom a Sartorom pocíti, že sa úlohy vymenili. Oceán ich akoby prostredníctvom Hostí skúma. Kelvinovým Hosťom je Harey, žena, ktorá sa pred desiatimi rokmi pre koniec ich vzťahu zabila. Kniha je rozdelená na 2 časti. Prvá je výnimočná svojím tajomnom, neskôr psychológiou človeka, ktorý musí žiť vedľa zhmotnených spomienok na mŕtvu osobu. Táto časť je extrémne čtivá a nenájde sa absolútne žiadne hluché miesto, aj keď je tam pár vedeckých popisov alebo histórie solaristiky. Už dlho sa mi nestalo aby som sa takto vžil do nejakej knihy. 1.časť: 5* Najväčšie klady druhej časti sú v spoločnom žití Harey a Kelvina, ich vznikajúcom vzťahu. Druhej časti však výslednú kvalitu dosť zrážajú vedecké popisy, ktoré sú dosť prepracované a autor sa na nich určite dosť narobil, no mňa dosť nudili. Preto tejto časti dávam hodnotenie len 4*. Každopádne túto knihu doporučujem všetkým lebo po úchvatnej poviedke od D. Keyesa som sa stretol s ďalšou skvelou scifi, pri ktorej mi bolo ozaj smutno. Nechápem prečo som scifi nezačal čítať skôr, táto kniha (ktorá dúfam nebude jediná) je dôkazom mojej chyby ;) 9/10

Nezabudnuteľná kniha.

kniha: Magie pro začátečníky - Link, Kelly
Gaarq | **** | před 3735 dny

úchylnost a divnost je tím nejvýraznějším na této knize. následovaná hlubokou lidskostí. nicméně té divnosti je místy mnoho a poselství se ztrácí za vrstvami neiterpretova­telných magořin. autorka chrlí nápady a to dělá i předivnost snesitelnou. a pozor na zombie. jsou všude.

kniha: Lux Perpetua - Sapkowski, Andrzej
Gaarq | **** | před 3735 dny

poslední díl nehodnotím ani víc nebo méně než ty předchozí, ale tím, že v něm autor směruje příběh někam, odpadá nuda nekončících bezcílných zvratů. skvělý sloh dělá knihu velmi čtivou, historické pozadí je příjemně rozverné a autor si z nás střílí, co to dá, byť velmi kultivovaně. tento čtenář je spokojen.

kniha: Vlčí bratrstvo - Farland, David
Romison | **1/2 | před 3736 dny

Kniha pokracuje hned po predesle, vse se odehrava v kratkem case, prvni kniha probehla snad ve 4 dnech, tato jeste rychleji. Privadi nam do deje nove zajimave postavy jako je Roladn, baron Poll a mala Averan, bohuzel to nevydrzi a musime cist nudneho a nerozhodneho Gaborna ;)

kniha: Suma všech lidí - Farland, David
Romison | **1/2 | před 3736 dny

Prumerna fantasy, kde autor sice prichazi s originalni myslenkou ve fantasy plne klise, ale me osobne prijde divna. Pobavila me scena s metabolismem jak od superhrdiny jmenem Flash :)

kniha: Žoldnéři - Bartoš, Tomáš
Madam Brbla | ***** | před 3736 dny

Výborná military sci-fi, děj sice není kdovíjak originální a občas trkne drobná nedotaženost, ale postavy, technologie i prostředí jsou uvěřitelné, pozadí megakorporací a agentur budoucnosti dostatečně promyšlené, zvolna gradující příběh je čtivý od první do poslední stránky. V napětí udrží i fakt, že žádný z hrdinů nemá zaručenou nesmrtelnost. Velmi solidní kniha, lepší (poctivější) než Fabianovi Mariňáci, lepší než většina zahraničních titulů tohoto žánru, co u nás zatím vyšla. 95%

kniha: Vlčí bratrstvo - Farland, David
Mat21 | **** | před 3736 dny

Whooops, bublina okolo „velkolepého příběhu, který nemůže být nikdy zapomenut“ jako by splaskla. Naštěstí alespoň bitva v závěru vyzdvihla knihu z šedého průměru, jinak při některých pasážích jsem se lehce nudil. Také jsem měl místy pocit, že autor neví, jak se z příběhu vymotat. Nejhorší je situace, kdy vydání epického příběhu je rize komerční záležitost, první díl je již dávno mezi čtenáři a při psaní dalších autor záhy zjistí, že měl nitky příběhu ubrat trochu jiným směrem, ale již tuto možnost nemá. Bohužel je to problém většiny v současné době psaných a vydávaných příběhů.

kniha: Mlhy Avalonu - Bradley, Marion Zimmer
badboy | **** | před 3736 dny

800stran slibovalo velkolepý, epický příběh.. Zpočátku pouhá romance, jak postupně postavy stárnou, události i osoby se přestávájí jevit černobíle, na povrch vyplouvá složitá psychologie. Bez okázalosti a občasné nudnosti některých dialogů je to bezesporu podařené dílo, které obohatí každého trpělivého čtenáře.

těžké zklamání. nebýt števo huslici, duka fabiána, zuzky minichové a saši pavelkové bylo by ještě hůř. ozaj, zvonka to vyzerá, že slovenská SF prožívá stejnou krizi jako česká. příběh se vytrácí na úkor akčního děje, originality pomálu a tak… nicméně, zmínění autoři za přečtení rozhodně stojí.

série: Husitská trilogie
Gaarq | **** | před 3737 dny

dočteno, sečteno – jsem spokojený. prskal jsem na začátku jako ježek, že schéma „průšvih – úprk – průšvih“ je trochu nudné, ale autor ho umí okořenit, jak slohem, tak detaily. navíc, příběh někam směřuje, k, možná banální, pointě, ale k patřičné a věrohodné. inu, kdo umí, ten umí.

kniha: Strašidla - Palahniuk, Charles M.
Madam Brbla | ****1/2 | před 3737 dny

Bizarní – to je první slovo, které mě napadá pro charakteristiku téhle knihy. Vivisekce lidské povahy, veškeré možné i nemožné úchylky dohnané ad absurdum, události často k pozvracení nechutné, příběhy absolutně neuvěřitelné a přece za nimi jde cítit střípek pravdy. Je fascinující, jaký potenciál dokázal autor vyždímat z povídek, které se délkou obvykle pohybují okolo 10–15 stran. Název i obálka knihy odkazují na horror, ale žánr tohoto Palahniukova díla je těžko zařaditelný: budete se bát, budete se smát a hlavně budete hodně, hodně přemýšlet – o lidech, o životě, o své vlastní maličkosti. Úžasná kniha, ovšem pro někoho možná příliš „silná káva“. 90%

kniha: Dům mrtvých - Erikson, Steven
papuja | ***** | před 3738 dny

Maso. Sežehl jsem ji jedním dechem:o)) Jednička byla dobrá, ale tahle dvojka je vynikající. V postavách jsem se docela vyznal. Horší je že přečtete 4 stránky a šup čtete zase o někom jiném. Ale nejvíc mě štve, že autor nepopisuje pořádně rasy a postavy, takže v půlce knihy zjistím že někdo má bleděmodrou pleť:o)) a já si ho už budu do konce knihy představovat tak, jak jsem si ho vytvořil na začátku:o(( Musím tuhle knihu dát do top 10.

kniha: Fantastické transplantace - Dub, Ota
avatar2 | *** | před 3738 dny

Zajímavé téma – nalezení zcela bezpečné metody transplantace orgánů a co z toho může vzejít – by určitě mohlo být základem úžasné knihy, kdyby se tématu chopila vypravěčsky zdatnější ruka. Takhle je to sice zajímavé počtení, ale chybí tomu něco co čtenáře chytne, čili lepší průměr.

kniha: Temný prorok - Kulhánek, Jiří
psykkoman | brak | před 3739 dny

Opravdu nemusím knížky, ve kterých se jen zabíjí a jinak se vlastně nic neděje.

kniha: Hugo Story I: 1955 - 1961 - Asimov, Isaac
Speedemon | **** | před 3739 dny

Nejlepší povídky daného období jsou odděleny vcelku vtipnými komentáři editora a velikána sci-fi Isaaca Asimova, který se nezapomene nikdy zmínit o absenci ceny na jeho poličce :) Povídky jsou na slušné úrovni, což dokazuje hned první s názvem DARFSTELLER. Budoucnost v níž neexistuje naše klasické divadlo a vše ovládají stroje je kritkou modernizace a ztráty lidského úsilí a práce. Další v pořadí je ALLAMAGOOSA – kratičká povídka s vtipnou pointou. PRŮZKUMNÝ TÝM nás zavádí do džungle plné zabijáckých stvoření a ke skupině vycvičených medvědů a zločince jež se snaží projít skrz. Četlo se to pěkně. Další hanění robotů pro jejich jednotvárnost. Clarkovu HVĚZDU drží nad průměrem jen podařený konec. MOŘE PLNÁ ÚSTŘIC je až moc fantaskní. Když se mohou množit savci tak proč ne věci že? To už je ale v pořadí VELKÝ PŘEDNÍ DVOREK do něhož asi nejednou nakoukl Stephen King při psaní Tommyknockerů. Následující VLAK DO PEKLA je další z rodiny krátkých povídek a i zde platí, že když se člověk zbytečně nevykecává, vyjde z toho perfektní oddechovka. Námět o večném čekání a odsunování svých cílů na později má opravdu něco do sebe. A už tu máme vrchol celé sbírky – RŮŽI PRO ALGERNON. Nebudu plýtvat superlativy, místo na špičce žebříčku povídek mluví za vše. Toto je Mount Everest mezi ostatními horami. Poslední povídka s názvem NEJDELŠÍ PLAVBA mě nijak nenadchla. Severské náměty mám rád, ale tohle nebylo ono. Sečteno a podrtžena, nadstandardní sbírka, kterou by si neměl nechat nikdo ujít.

kniha: Terror - Simmons, Dan
biker11 | ***** | před 3739 dny

úžasná kniha, asi naj čo som za poslednú dobu čítal. Simmons tu prekonáva aj Hyperion. Je to kniha, ktorá mizostala aj podlhom čase v pamäti. Je to kniha o odvahe, o prírode , o zime( a to hooodne krutej), o nás luďoch , o tom aký sme a čo sa znás môže stať, či už v dobrom alebo zlom. musím len odporučiť .

super ukončenie série, len škoda že také kratučké. inak Koniáš opäť neprekonateľný.

Souhlasím s předchozím komentářem. Psychologický vývoj Charlieho je dokonalý a jeho vzestupná inteligence a uvědomnění si věcí kolem je prvotřídní. Tohle se opravdu povedlo.

kniha: Stín legendy - Němec, Tomáš
Majkl | ****1/2 | před 3740 dny

Výborný diel s detektívnou zápletkou s novými zaujímavými postavami. Celkovo sa T.N. podarilo vytvoriť druhý najlepší diel zo série JFK (na Zatmenie ešte nemá). Pretechnizovaný svet s ozaj podareným útekom pred antivírovým programom :), skvelým Tribettom a skvelými vyhliadkami do budúcnosti série. Dúfam, že ďalšie diely výborne nadviažu na koniec tejto knihy. 5*

kniha: Hellstromův úl - Herbert, Frank
thorir | ***** | před 3740 dny

Herbert nezklamal. Poté co jsem si přečetl anotaci jsem pro tenhle kousek rovnou šel a vyplatilo se. Představa života v úlu, života bez ega a bez vlastních tužeb, života kdy jediným cílem je přežití společenstvi a blaho úlu je popsána velmi uvěřitelně. Příběh má spád a nepostrádá napětí do posledních stránek. Útěk jedné z postav z hlubin úlu oplývá doslova hororovou atmosférou (SPOIL – která by možná ještě zhoustla kdyby prošel kolem Nádrží, nebo možná ne, takhle stále zůstává dost úlových hrůz pouze v představivosti čtenáře – KONEC SPOILU). Postav není mnoho a důkladněji se člověk seznámí vlastně pouze s Hellstromem samotným, to však není na škodu. Závěr je možná poněkud rychle „dořešený“, to je však věc pohledu. Dohromady tu tedy máme méně častý pohled na jeden z možných vývojů lidského rodu napsaný perem mistra žánru. Co chtít víc? Bravo pane Herbert, dnes je to za 5 hvězd.

kniha: Les mytág - Holdstock, Robert
badboy | ***** | před 3740 dny

Nesmí uniknout pozornosti milovníkům high fantasy! Kdo si přečte,bude obohacen a nadšen.. Vřele doporučuji!

kniha: Podhoubí smrti - Procházka, Jiří Walker
Majkl | **1/2 | před 3741 dny

Neviem, kde je chyba. Na JFK11 som sa tešil – originálne prostredie, útok húb som ešte nikde nevidel (ani nečítal) a obálka sa mi navyše veľmi páčila. A kniha dostane zrazu z očakávaných štyroch hviezdičiek len dve. Kniha ma veľmi nudila, aj keď tu je už lepšie napísaná akčná stránka JFK. Autor mal síce výborne premyslený svet (objavil som tu dokonca isté náznaky cyberpunku) ale čo mu nevyšlo bola zápletka a celkový dej. Koniec knihy bol od takých 85% zase veľmi dobrý – konečne už neboli opisované hubové biotechnologie ale dej sa sústredil na vyvrcholenie. Za ten koniec má u mňa JWP plus. Bohužiaľ jedine finále nestačí na to aby som knihe dal 3*. Škoda, čakal som naozaj viac. Je zaujímavé, že najlepšie diely sú od menej známych autorov či od nezakladateľov, menujme napr. Tomáša Němca či Jána Hlávku s bezkonkurenčným Zatměním. A najmä diely od JWP sú veľmi slabé, pritom na vzniknutú situáciu – súd JFK – naviazal výborne T. Němec už na začiatku ďalšieho dielu.

kniha: Signály z vesmíru - Babula, Vladimír
avatar2 | * | před 3743 dny

Mimořádně špatná kniha. Velmi naivní příběh, příšerně šroubované dialogy, které chvílemí vypadají až jako parodie, ale především naprosto neuvěřitelná utopie. Na tom by nemuselo být nic špatného, utopie mohou být i dobré, ale tady je prostě vidět, jak to autor psal v revolučním nadšení začátku padesátých let, anebo prostě na objednávku tehdejší KSČ. Na celém světě zvítězil komunismus, všichni jsou strašně šťastní a pracují ostošest a na minulost vzpomínají jako na noční můru. V každé kapilole najdeme aspoň jednu narážku na to, jak hrozně se žilo dřív, jací lumpové byli američané, že za války vyvraždili atomovou bombou dvě japonská města atd. … Opravdu nechápu těch pár vysokých hodnocení co tu kniha má. Jedna hvězdička je za SF motiv.

Kniha so zaujímavým námetom – Zem bola len ako miesto na piknik – zastavili sa tu Hostia, popiknikovali, pár odpadkov tu zanechali a odišli. Autori opísali spoločnosť silne ovplyvnenú Návštevou, plnú stalkerov – hľadačov artefaktov. Kniha je ozdelená na štyri časti, z ktorých sa mi najviac páčila prvá a posledná časť – pre miesto deja – Pásmo. Od knihy som čakal niečo viac, pár odpovedí na otázky nezodpovedené, viac deja odohrávajúceho sa v Pásme, viac opisu fungovania a inakosti Pásma. Celkovo je to vydarená kniha s nápadom, z ktorého sa dalo ešte veľa vyťažiť.

kniha: Netvor z Neapole - Dark, Jason
Speedemon | ** | před 3743 dny

Honba za dýkami se dostává do svého třetího dějství. Sen Mandry Koraba nás přivádí do temné Neapole. Místní vody brázdí neznámé monstrum a střeží tajemství třetí dýky. Po potyčce s místními pašeráky a tajemnou jasnovidkou se už vše schyluje k finále. Přímočaré a nudné. To asi nejlépe vystihuje tetno díl. Nic extra se v něm neděje. Chyb je tu také docela dost. Tohle se určitě nezapíše zlatým písmem do kroniky JS fanoušků. Ale i v sebevětší tmě se najde malinké světýlko. A to v podání vcelku chladnokrevného útoku na našeho ne pravidelně se objevujícího kamaráda z Indie :)

kniha: To - King, Stephen
Madam Brbla | ***** | před 3743 dny

Naprostá povinnost pro fanoušky horroru. Navzdory slabšímu závěru jde o top knihu žánru, kterou nebudete chtít odložit, dokud nedočtete (což bude jistě mnohem rychleji, než byste při takřka tisíci stranách textu čekali). Možná jsem však příliš nekritická, „To“ jsem četla před 14 lety a tato kniha tehdy zásadně ovlivnila mé letní prázdniny na chalupě v předhůří Jeseníků. Zůstaly mi nádherně mrazivé vzpomínky: třeba na půlnoční bojovku s bratranci, kdy jsem zůstala sama v lese u divných dveří vedoucích někam do útrob svahu, odkud bylo slyšet kapání vody a znělo to jako kroky. Byla jsem hrůzou bez sebe, krčila se v maskáčích pod vyvráceným stromem a čekala, kdy ze dveří vyletí balónky a vyleze klaun:-). Nedovedete si představit tu úlevu, když jsem konečně prohrála (bratrancům se podařilo připlížit a sfouknout svíčku, aniž bych je, ztuhlá děsem, byla schopná trefit šiškou:-)). Nebýt toho pomrveného závěru románu, mohla bych dát čistou stovku, takhle musím v zájmu objektivity alespoň 2% ubrat:-D. Srdeční záležitost a TOP10 – přinejmenším do druhého přečtení. 98%

kniha: Špinavá práce - Schink, Petr
Majkl | **** | před 3744 dny

Veľmi dobrá kniha pozostávajúca zo šiestich akčných poviedok. Kvalita poviedok sa postupom knihy znižuje, no väčšina je 4*-ová. Za najlepšie považujem Čokla a Špinavú prácu. Nie je to kniha pre všetkých, menej otrlé povahy odradí už len info o knihe, stálych čitateľov fantasy tiež. No po dlhom období čítania fantasy na mňa táto zbierka zaúčinkovala ako ranná sprcha.

kniha: Pohřbeno v hlubinách - Rollins, James
Madam Brbla | ***1/2 | před 3745 dny

Dobrodružný román – něco jako „Indiana Jones“, říznutý „Akty X“ a okořeněný „Šifrou mistra Leonarda“. Kniha je dost akční a zvláště v druhé polovině mocně rozvíjí ujeté teorie (fantasmagorie:-)). Od počátku je zřejmé, kdo jsou hlavní hrdinové (určení k přežití za všech okolností) a kdo jen figurky do počtu (s hlavním úkolem zemřít). Tento nešvar je však častý u většiny knih, takže jde z mé strany jen o mírnou výtku. Mnohem více irituje zabedněnost až tupost hlavních hrdinů – ač experti, spisovatel je nechal na vše přicházet strašlivě dlouho a pomalu, zato nadměrně bystrým učinil 14-letého indiánského chlapce. Nicméně jde o nenáročné, svižné čtení, s přivřenýma očima tedy lze hodnotit cca 74%.

Z celý týhle Temný serie mě nejvíc nadchnul Stín legendy Toma Němce. Velké vykreslení techniky, slabé vykreslení charakterů. Akce, sex, nějaká ta hláška Prostě žambochovina jako obvykle.

Tohle maďarské volné pokračování Gulliverových cest se čte docela dobře a místy je celkem vtipné, i když s hlubším podtextem. Gulliver se tentokrát dostane nejprve do Faremida, země mimo tento svět, obývaném přísně racionálními roboty, kteří nechápou lidskou rozpolcenost mezi rozum a emoce. Na své další cestě zavítá do prazvláštní podmořské Kapilárie, obývané pouze ženami. Muži mají v tomto světě podobu zvířátek druhé kategorie, která ženy berou sotva na vědomí. Z pohledu těchto samečků jsou ženy božské bytosti mimo jejich chápání. Tento druhý příběh je zajímavější než první. Knize bych vytkl snad jen trochu nižší zábavnost, hlubší témata neumí vyložit dostatečně poutavě.

Po letech jsem se k sérii vrátil. Říkal jsem si, že když už vyšel poslední díl, tak bych to mohl dotáhnout do konce. Minulé díly byly dobré, ale postupem času jsem nacházel lepší a lepší knihy ke čtení. Osudy malého hošíka co umí kouzlit mě už nějak nebrali. Jak už bylo ale mnohokrát řečeno, s tím jak rostou fanoušci, roste i Harry Potter a nyní je v těžké pubertě. Všechny díly byly vždy popsané dost barvitě, aby daly najevo Harryho náladu a strasti. Těžké časy dospívání tomu dodali korunu. Věčné střídání uraženosti, naštvanosti a zklamání jsou tu na denním pořádku. Příběh už je také lepší. Vše se pěkně propojuje. Ale myslím že pět dílů vyhrožování, že se Pán zla již brzy vrátí je trošku moc. Co mě překvapilo asi nejvíce bylo Ministerstvo kouzel. Neuvěřitelná byrokracie a vytváření zákonů, jak se to ministrantům hodí velmi zvýšila hodnotu pouze „dětského“ čtiva. Dětem to bude připadat jako děsná nespravedlnost, odrostlejší již poznají záblesky skutečného světa. No, na to, že sérii o Harry Potterovi nepovažuji za vrchol fantasy literatury jsem se nějak moc rozkecal. Myslím že 80% je akorát a jsem jen zvědav, jestli mě autorka ve zbývajících dvou dílech přesvědčí dát víc.

kniha: Sladká jak krev - Neomillnerová, Petra
shpina | **** | před 3746 dny

Opravdu dobrá oddychovka. Podobnost s Anitou Blakeovou je veliká. V něčem lepší (myslím, že zajímavější charaktery, přitažlivost českého prostředí, lepší dialogy), v něčem slabší (děj tak negraduje, někdy ty sm kecy moc na efekt – rádobydrsné – ale to už je moc subjektivní názor)

kniha: Prokletí Legendy - Hra gentlemanů - Žamboch, Miroslav
Marc | ***1/2 | před 3746 dny

Žamboch je tu zase tentokrát to jsou páni co velí. Bylo zajímavé sledovat jak pokračoval v práci kterou načal Tomáš Němec. Občas jsem si povšimnul jisté odchilky v chování, v textu. Frank Boorman se dositosti vydováděl v tomto díle, dostl možná i větší prostor než samotný JFK. Je to tecnologicky nabušená kniha se smutným koncem.

kniha: Mučená hvězda - Herbert, Frank
zdenda | **** | před 3747 dny

Docela pěkné čtení, příběh je napínavý a i když konec je předvídatelný, udrží pozornost do konce. Ale abych řekl pravdu, děj samotný by stačil na povídku. Na to, jaké je popsané množství stran, čtenář vlastně v tomto světě tápe a není mu vlastně nic vysvětleno. Neví kdo je kdo, jaké jsou zde rasy a co vlastně v tomto světě znamená člověk.

povídka: Nekuřáci, a. s. - King, Stephen
vyšla v: Mrtví se někdy vracejí; Noční směna
Majkl | ***** | před 3747 dny

Ďalšia výborná poviedka od Kinga. Super pointa, celková gradácia a dokonalý celok – to sú Nekuřáci, a.s.

povídka: Římsa - King, Stephen
vyšla v: Mrtví se někdy vracejí; Noční směna
Majkl | ***** | před 3747 dny

Výborná poviedka, jedna z mojich najobľúbenejších. King veľa vyťažil z obyčajného „kolečka“ okolo budovy po rímse. Skvelá pointa a najmä záver :) Túto poviedku si zamiluje každý fanúšik Kinga.

povídka: Čokl - Schink, Petr
vyšla v: Ikarie 2004/10; Špinavá práce
Majkl | ***** | před 3747 dny

Skvelá poviedka zaujme svojou prepracovanosťou sveta po katastrofe (každú chvíľu autor zdôrazňuje inakosť sveta od toho nášho opísaním ako to „tam“ chodí), rýchlou akciou (nie zbesilou ako u Kulhánka), troškou drsného humoru a najmä celkovou kvalitou. Ak vás už prestala baviť Kulhánkovská brakovosť, vyberte si Schinka. Poviedka je v rámci akčnosti presne tam kde má byť – akcie je dosť, no nie toľko aby nudila. 5*

kniha: Doteky zla - Hlaváček, Hynek
avatar2 | *** | před 3747 dny

Jako vždy depresivní Hlaváček. Zde najdeme tři příběhy z budoucnosti Země, které mají některé společnmé rysy – rozvrácenou lidskou společnost, která sice vždy dokáže nějak přežít, ale jen za cenu rozpadu tradiční kultury a za pomoci násilí a bezohlednosti. Není to čtení pro útlocitné, není to ani bůhvíjak hodnotné ve smyslu zajímavých myšlenek a originality, ale není to ani vyloženě špatné.

kniha: Smrtící náklad - Abnett, Dan
thorir | *** | před 3748 dny

Lehce nadprůměrná pirátská fantasy se spoustou krve. Abnettův styl mám rád, tomuto kousku přesto něco málo chybí. Nebýt konce a zmínky o Khemri, příběh by se mohl odehrávat v jakémkoliv jiném fantasy světě a né nutně ve světě Warhammeru. Abnett umí napsat lepší. Na druhou stranu kniha se nečte špatně a děj ubíha vcelku svižně, bez zbytečných záseků. Takže na cestování mhd nebo na jedno znuděné odpoledne je ok. Rád bych napsal, že je to povinost pro všechny fandy Warhammeru, tady bohužel nemohu. V tomto případě je to tak napůl. Ale pokud se někomu líbili Piráti z Karibiku, tak si v tom jisté zalíbení určitě najde:).

Neskutočne výborná a citlivá poviedka, ktorá nie je tým, čo si pod pojmom scifi predstavíme ale psychologický príbeh o inteligencii, pocitoch a o dare byť chytrý a neskôr už nie. V poviedke vystupuje Charlie Gordon, ktorého cesta za inteligenciou je popísaná jeho denníkom – vívojovými (neskôr) vývojovými správami. V nich si nemôžete nevšimnúť postupný vzrast jeho IQ, rovnako ako aj zdesenie z jej postupnej straty. Nedá sa to jednoducho popísať, musíte si to prečítať. A až si utriete slzu po dočítaní posledných zápiskov, ohodnotíte tento skvost plnými piatimi hviezdičkami. Charlie a Algernon si to zaslúžia.

1581582583584585586587588589590591poslední (633)25297 příspěvků celkem


WebArchiv - archiv českého webu