RSS / komentáře

Poslední přidané komentáře

12345678910poslední (331)13236 příspěvků celkem
kniha: Studie v kouzelné - Kurland, Michael
toms | ***** | před 19 dny

Třetí román s lordem Darcym je zasazen do atraktivního prostředí alternativní Aztécké říše. Mexický kouzelník lord John Montezuma, ve spolupráci s irským kolegou Seanem O´Lochlainnem se snaží pod vedením lorda Darcyho odhalit vraha aztéckého prince. Příběh je oproti předchozím románům znatelně dobrodružnější, zřejmě ve snaze autora navázat na Doylovu knihu Studie v šarlatové, s níž však má společného pramálo. Příběh opět provází vtipné narážky i zajímavá kouzla, ale samotné ladění má tentokrát blíže k špionážnímu thrilleru než klasické detektivce.

Lehkým povzdechnutím na závěr je konstatování, že se jedná o zřejmě poslední setkání se sympatickou dvojicí hlavních postav z alternativního anglo-francouzského svě­ta.

kniha: Leviatan - Westerfeld, Scott
trudoš | ****1/2 | před 20 dny

Scott Westerfeld přepsal historii jak ji známe a vytvořil vlastní originální svět, ve kterém je Evropa rozdělena na dvě poloviny – tzv. Darwinovce, kteří po vzoru svého jmenovce ovládli tajemství DNA a začali vytvářet monstrózní „stroje", jež jsou výsledkem různých mutací. Proti nim stojí Industriálové, kteří zůstali věrni mechanickým vynálezům a postavili svůj svět na ozubených kolečkách a páře. Oba tyto směry se bytostně nesnášejí, a tak máte jedinečnou možnost sledovat konflikt, jehož základ sice znáte, ale rozhodně ne v této podobě.
Leviatan je přesně ten druh knihy, kterou koupíte dětem za vysvědčení, či dobré chování, a pak jim ji seberete k vlastnímu potěšení. Dobrodružství funguje od první stránky a kupodivu zůstává poměrně neodhadnutelné, což se v literatuře pro mládež nestává zas tak často. Doprovodné ilustrace Keitha Thompsona pak nejenže úžasně korespondují s dějem, ale zároveň ho perfektně vizuálně dotvářejí.
A co vy? Raději byste své válečné stroje krmili anebo promazávali?

kniha: Deset malých čarodějů - Kurland, Michael
trudoš | ***** | před 20 dny

Podmanivě kouzelné vyprávění, ve kterém je znát jak úcta k původní předloze, tak vlastní invence stran uchopení světa stvořeném Randallem Garrettem. Oceňuji přitom, že detektivní pátrání nestojí na magické berličce, kdy stačí mávnout hůlkou a vrah je na světě. Lord Darcy se Seanem O Lochlainnem tvoří rovnocenné duo, kdy jeden doplňuje nedostatky druhého, takže je nutná souhra obou, aby byl pachatel dopaden. Mimo jiné hodně pobavil nenápadný odkaz na Nero Wolfa v roli lorda markýze.
Slabší je Michael Kurland pouze ve stavbě zápletky. Ne že by jí neuměl rozehrát, právě naopak – od prvních stran vrší jeden nevysvětlitelný zločin na druhý, až z toho má člověk brzy popletou hlavu. Nicméně v momentu, kdy přijde ke slovu finále, všechny tajuplné skutky vezmou za své. Je v tom jasně promyšlená koncepce, ale zpětné vysvětlení jednotlivých zločinů sfoukne autor jednou dvěma větami, takže se najednou zdají málem až všední. Celkově ovšem parádní návrat k něčemu, co je u nás bohužel nepříliš známo.

kniha: Měsíční píseň - Briggs, Patricia
Speedemon | **** | před 20 dny

Hodně dobrá oddychová zábava. Nemůžu moc srovnávat s výše zmíněnými hrdinkami, ale četba to byla svižná, ne moc akční a kupodivu ani ne moc romantická. Vše tak nějak akorát vyrovnané. Kromě neustálého vrčení vlkodlaků, kteří si „přeměřují, kdo ho má většího“ tu nic rušivého nebylo. Mercy i většina hlavních postav je sympatických a těším se na další díl. Svět má určitě co nabídnout. Ještě nutno podotknou, že kniha má uzavřený děj a dle anotací to tak bude pokračovat i v dalších dílech.

kniha: Tři bábiny kobyly - Mertlíková, Věra
Svarec | **** | před 21 dny

Debutující autorka a podivný název ve mně příliš důvěry nevzbuzovaly, ale novou historickou fantasy se slovanskými motivy jsem si prostě nemohl nechat ujít, zase tolik jich u nás nevychází. A nakonec se z knihy vyklubalo velmi příjemné překvapení (byť teď koukám, že povídky autorky jsem v minulosti hodnotil dost kladně, takže zase takové překvapení to není). Prvně je třeba říci, že kniha nemá klasickou strukturu, je to v podstatě úzce provázaný povídkový román – hrdinové putují a cestou plní různé „questy“, jako červená nit se tím v pozadí vine ústřední zápletka, která teprve v poslední třetině dostane více prostoru. Jak to píšu, tak to nezní bůhvíjak poutavě, ale naštěstí je to napsáno velmi čtivě a koneckonců i ta samotná cesta má v příběhu určitý smysl. Na knize je taky poznat, že si autorka pečlivě nastudovala historické reálie, takže se jí skrze různé detaily podařilo vtisknout knize správnou atmosféru – drsný svět raného středověku mi doslova ožíval před očima. Ústřední trio hrdinů je sice poněkud jednorozměrné, ale sympatické. Škoda, že všechny ostatní postavy jsou jen lehce načrtnuty a nemají skoro žádný prostor. U některých je to trochu problém, jelikož v příběhu později hrají značnou roli a společně s hlavními hrdiny bychom k nim zřejmě měli něco cítit, přitom je skoro neznáme (mluvím o těch dcerách). Dochází pak k paradoxu, že epizodní postavičky z první poloviny knihy jsou mnohem zajímavější a vykreslenější než důležitější postavy z druhé půlky. Menší problém mám také se závěrem, který mi přišel dosti uspěchaný. Všechno do sebe sice zapadne, ale některé věci působí křečovitě a nepřirozeně. Potenciálně emotivní scény nemají potřebný dopad a jak to dopadne s hrdinovou milostnou zápletkou mi bylo jasné už od začátku (a celou dobu jsem doufal, že autorka vymyslí něco jiného). Kromě toho ale nemám co vytknout, přečetl jsem to jedním dechem a celou dobu jsem se bavil. Na úrovni Červenáka to samozřejmě ještě není, ale to jsem ani nečekal. Těším se na další počiny autorky, v nichž si snad dá pozor na zmíněné neduhy.

kniha: Skvrna - Flynn, Gillian
trudoš | ***1/2 | před 22 dny

Novelka, která měla raději zůstat součástí antologie Darebáci, pro kterou byla původně napsána, protože její samostatné vydání okouzlí maximálně technickým provedením než bůhvíjak skvostným obsahem. Mezi jinými povídkami by kvalitativně zapadla, samostatné vydání však ve čtenáři automaticky evokuje něco výjimečného. A ono jde spíš o takovou cynickou hříčku, nic víc. Tedy ne, že by se mi Skvrna nelíbila, pouze jsem čekal něco… něco lepšího.
Ale abych jen nebrečel, jsou tu dobré nápady. Hrdinka je prostě skvělá, přesně v duchu sympaticky svérázných žen, které Gillian Flynnová umí tak perfektně vykreslit. Své kouzlo má rozhodně i strašidelná zápletka, minimálně do chvíle, než přijde na přetřes rozřešení. Jakmile však autorka začne vykládat karty na stůl, propadl jsem skepsi. Přestože se snaží čtenáře přesvědčit, že má královskou postupku, všichni vidíme, že jde pouze o dva páry. A i když se mi pointa líbila, zpětně hapruje logika jednání postav, stejně jako základní uvěřitelnost. Ško­da.

kniha: Lovci monster - Bronec, Michael
Svarec | ****1/2 | před 22 dny

Už pár let se v Žoldnéřích z nějakého důvodu střídají slabší ročníky se silnějšími a tohle je zase ten silnější. Vlastně až překvapivě silný. Všechny povídky působí sebejistě a profesionálně, autoři píší poutavě a vesměs se jim daří dávat svým povídkám zamýšlenou atmosféru. K tomu vynikající hostující text od Bandžucha, který navzdory své kvalitě ostatní povídky nijak nezastiňuje, což opět jen svědčí o nevídané síle tohoto ročníku. Škoda jediné slabší povídky, jinak by to bylo za pět. Na soutěžní sborník opravdu hodně kvalitní.

Nejprve jsem chtěl hodnotit 50% jako naprostý průměr, ale přece jen se později našlo pár zajímavých nápadů, které padly na úrodnou půdu. Pár erotických scén a pár vtípků sedlo. Předchozí díl jsem četl už před delší dobou a proto jsem neměl úplně přehled, kdo je kdo a čemu se přesně mám smát.

kniha: Nezdejší - Rečková, Jana
Svarec | **1/2 | před 23 dny

Mohl bych podepsat snopův komentář, jen jsou moje dojmy o něco rozpačitější. Ještě jsem snad nečetl knihu, která by mě vlastně bavila a přitom se četla tak těžce. Autorčin styl mi vůbec nesednul. Dlouhé, neživé popisy, místy až „stěny textu“, u nichž je těžké udržet pozornost, jindy jsou zase důležité informace a události odbyty ledabyle uprostřed věty a je snadné je přehlédnout. Mnohokrát se mi stalo, že jsem se v textu ztratil a musel se vracet o pár odstavců dál, abych zjistil, co mi uniklo. Naštěstí to vyvažuje epický, poutavý příběh s osudovým nádechem a sympatické postavy, byť se nezapře, že to napsala žena. Bez těch popisů ztepilých, ladných těl a neustálých projevů náklonosti jeden k druhému bych se klidně obešel… Nicméně první díl jsem navzdory těžkopádnému stylu přečetl s chutí. Bohužel s druhým dílem to jde citelně dolů, příběh se rozplizne, odněkud se vynoří další postavy a na stránkách románu začne být poněkud „přeplněno“. V milostných trojúhelnících až mnohoúhelnících jsem se začal ztrácet a přišlo mi, že se postavy náhodně zamilovávají jedna do druhé a některé snad nemají jiný účel, než se stát součástí milostného trojúhelníku. V třetím díle se pak příběh totálně rozpadne, musel jsem se do čtení nutit. Postavy chodí nekoncepčně z místa na místo, o hlavním motivu knihy, nezdejších, se prakticky nic nedozvíme. Ústřední příběh vyšumí do ztracena a za finále knihy je maskováno řešení jedné vedlejší zápletky. Kdybych musel hodnotit každý díl jednotlivě, první je za čtyři hvězdy, druhý za dvě a třetí za jednu. Škoda, v prvním díle to mělo slušně nakročeno, ale místo aby autorka s tím poteciálem něco udělala, tak se jí to vysloveně rozpadlo pod rukama.

kniha: Dvorana zvrhlosti - Neff, Ondřej
Polinius | ***** | před 24 dny

Výběr těch opravdu nejlepších starších povídek autora. Pro čtenáře předchozích knih nepřináší kniha nic nového. Není potřeba číst a natož vlastnit. :)

kniha: Kniha rozkoše a hrůzy - Tesáček, Michal
trudoš | ***1/2 | před 24 dny

Parodie nikdy nebyla mým šálkem, takže jsem tuhle sbírku humoristických povídek otevíral s jistotou, že ji minimálně po prvním příběhu zavřu a zapomenu. Hovno Majere, hovno máš.
Tedy ne, že by šlo o nějak moc stráveného času. Těch necelých dvě stě stran uteklo jako voda, přičemž literární eskamotérství Michala Tesáčka okouzlí svou hravostí natolik, že člověk svět kolem ani nevnímá. To je dáno tím, že se autor málokdy opakuje a každý text představuje něco jiného, než co předložil o chvilku dříve. Takže jestli vám nevadí vpravdě šílený humor, pak je Kniha rozkoše a hrůzy skvělou volbou. A jste-li na kočičky a taky trochu zoofil, pak už nemáte vůbec co řešit. Přes všechnu tu chválu však soubor poskytuje jen krátké hříčky. Něco je poctou obrozenecké pornografii, něco zas utahování si z historické fantasy, jinde je znát fascinace tvorbou Káji Saudka a kdo rád Frantu Kotletu, může se dozvědět, jak to ve skutečnosti bylo s jeho osudem.
PS: Slipy z předkožky ledního medvěda jsou hodně cool.

kniha: Jak lvové - Schink, Petr
Svarec | ** | před 25 dny

V podstatě můžu podepsat snopův komentář. Pro steampunk mám slabost, Schickovi se podařilo vytvořit zajímavý svět a rozhodně mu nejde upřít bohatá fantazie (proto aspoň ty dvě hvězdy), ale co je to všechno platné, když je to tak příšerně nečtivé a nudné. Ke čtení jsem se musel nutit… Občas jsem měl pocit, že se do toho skoro dostávám, jenže v takovém případě se vždy objevil nějaký otravný flashback (některé jsou dlouhé desítky stran) a můj index zábavy se opět propadl hluboko do záporných hodnot. Narozdíl od snopa nevidím smysl v dočítání knih, u kterých trpím nudou, takže zhruba v polovině jsem to odložil. Škoda, přitom Století páry kdysi bylo fajn.

kniha: Prefekt - Reynolds, Alastair
Speedemon | **** | před 26 dny

Návrat k sérii po dlouhých šesti letech. Díky tomu moc netuším kolik tam bylo různých odkazů na sérii, ale jelikož se děj odehrává před událostmi předchozích dílů, tak to není nic podstatného. Jinak mi nedělalo žádný problém se opět „vžít“ do promyšleného a vrstevnatého Reynoldsova vesmíru. V praxi jde vlastně o vesmírnou detektivku, která se postupně rozvine v něco víc. Postavy mi byly hodně sympatické (až trochu na Thálii, díky které byly některé pasáže z Aubussonu zdlouhavé). Děj krásně plynul a i když je kniha docela dlouhá, díky různým autorovým překvápkům pěkně odsýpá. Já jsem spokojen. Mírně mě však zklamal neslaný a nemastný závěr.

kniha: Taltos - Brust, Steven Karl Zoltán
trudoš | **1/2 | před 27 dny

Je důležité upozornit, že Taltos se chronologicky odehrává ne po jedničce (Jhereg) ani po dvojce (Yendy), ale před nimi. Vlad si právě vydobyl vlastní území a hezky zčerstva se snaží zapadnout do záludných i výnosných vod zločinu, přičemž jeho dráha profesionálního zabijáka teprve začíná. Jenže jestli jste četli předešlé díly, přibližně od strany třicet vám bude naprosto jasné, o čemže to Steven Brust hodlá psát. Naneštěstí i to, jak příběh ukončí, takže co se zápletky týče, příliš překvapení fanouškům série neposkytne. Co autor v předchozím románu nastínil několika málo větami, zde roztáhl na dvě stě stran. Díky tomu má kniha paradoxně šanci zaujmout spíše nové čtenáře, než ty, co do vlaku naskočili už s prvním dílem, protože ohledně stylistiky je to pořád stejná písnička. Líbivá pro svou zábavnou jednoduchost, ale ničím výjimečná a tak velmi snadno zapomenutelná. Pozitivní ovšem je, že příběhu se tentokrát vyhnuly expresionistické větné kreace, nad kterými dříve zůstával rozum stát.

kniha: Pomníky zimy - Hlávka, Jan
Vybíralová, Jana
Svarec | **** | před 27 dny

Mírné zklamání. Čte se to stejně dobře jako Tenký led a rád jsem se zase vrátil ke svým oblíbeným postavám, ale po příběhové stránce je to trochu slabota. Všechny dějové linie se odvíjí až příliš předvídatelně a unyle. Nejsem člověk, který by vyžadoval šokující zvraty v každé kapitole, ale v Pomnících zimy to autoři hrají až příliš na jistotu. Navíc je celý příběh až příliš roztříštěný, hlavně na Menabaranu se všechno rozpadlo na zbytečně velký počet dějových linií. Nejvíce jsem si tak nakonec užil takřka horrorovou linii se sestrami Vanbergovými a Darrenem Iverssonem, naopak viridianští špióni mi byli úplně ukradení a měl jsem chuť jejich pasáže přeskakovat (a pokud mi něco neuniklo, tak byla jejich linie ke zbytku dění na Menabaranu úplně irelevantní). Konec opět trochu cliffhanger, snad se autoři nebudou s dalším dílem moc flákat :)

kniha: Pojď blíž - Gran, Sara
trudoš | ***1/2 | před 28 dny

Čtivá novela o démonickém posednutí, jejíž jedinou a nejvýraznější slabinou je neochota Sary Granové rozehrát zápletku. Přitom potenciál tu je a dokonce i pár atraktivních zvratů, jenže nakonec celá historka skončí u dramatu, naznačeného už v úvodu. Což mě mrzelo setsakra nejvíc, protože vše ostatní tu v rámci žánru funguje skutečně dobře. Děj se řítí vpřed rychlostí blesku a s neodvratností pandemie, postavy jsou přitom dostatečně lidské, aby jim člověk držel palce. Zároveň jde o jednu z mála knih, kde bych uvítal rozsáhlejší počet stran – strohost příběhu je sice plus, jenže výsledný produkt připomíná spíše delší povídku, které chybí nosná pointa, než regulérní román s plnohodnotným obsahem. A že možností by tu bylo nepočítaně, nicméně těch několik hororových etud autorka nijak dějově nerozvine a pouze je využívá k psychologickému formování hlavní hrdinky.
Jinak ale příjemné překvapení, už jen pro ten pocit mrazení v zádech, který mě po celou dobu vyprávění ani jednou neopustil.

kniha: Magie spojuje - Andrews, Ilona
Vlask | ***1/2 | před 28 dny

Jeden z nejslabších dílů. Nepřítel je předem znám a chybí pocit jakéhokoliv neznáma, či noví mýtičtí nepřátelé. Kniha je tak spíše o posilování vlastních schopností, hledání spojenců a okrajově o chystání svatby (nejzábavnější čás­t).

kniha: Zrození Adepta - Drescher, Alex
Vlask | ***1/2 | před 28 dny

První díl byl klasická urbanka. Druhý se nám proměnil v military žánr, protože je prakticky celý o jedné velké bitvě. Což je jeho hlavní problém. Jen co se vystřílí jedno nepřátelské vojsko, tak ihned kreativně nastupuje na jatka další strana konfliktu. Autor si jich po vzoru Warhammeru nachystal dost na celou knihu, ale chybí nějaký vývoj v ději a po nějaké době už je vám úplně jedno jestli po sobě střílí elfové a vlkodlaci, nebo někdo další.

kniha: Hlubina - Cutter, Nick
trudoš | ***1/2 | před 29 dny

Kanadský spisovatel Craig Davidson se u nás představil svérázným krvákem Oddíl, kterým dokázal, že moderní horor ještě stále dokáže přijít s novými nápady i novými hrůzami. Druhou knihou však má očekávání tak úplně nesplnil. Což o to, děsivý dokáže být stále dost, jenže s osnovou zápletky je to horší. Především mě namíchlo využití dvou žánrových motivů, přičemž jeden z nich skončí zcela bezdůvodně na střídačce a kromě úvodu si už ani neškrtne. Druhou slabinou příběhu je pak délka. Potenciál neúprosného tlaku mořských hlubin na lidskou psychiku se v mém případě vyčerpal v polovině a vše další už působilo dojmem plážového pinčesu pro pobavení znuděných turistů.
Co se ovšem Hlubině upřít nedá, je vynikající atmosféra, která pohltí od prvních stránek. V mnohém pak vyprávění připomene film Jamese Camerona Propast, nebo román Michaela Crichtona Koule, okořeněno o notnou dávku noční můr jak vystřižených z pera H. P. Lovecrafta. A tohle bylo skutečně fajn, přestože ústící krapet do ztracena.

kniha: Ať vejde ten pravý - Lindqvist, John Ajvide
Madam Brbla | ****1/2 | před 29 dny

1981, Stockholm… ale klidně by mohlo jít třeba o nějaké moskevské sídliště, stačilo by jména jako Jocke a Tove vyměnit za Vasila a Jelenu Ivanovnu. Švédský sociální ráj je totiž v Lindqvistově podání chladnou, potemnělou líhní zkrachovalých existencí, neschopných čelit bezútěšné realitě ve střízlivém stavu. Proto snad všichni dospělí chlastají, teenageři fetují a děti utíkají k násilným fantaziím, případně rovnou k jejich uvádění do praxe. Deprese jako kráva, přímo jako stádo krav, ale lze v ní najít zářivé střípky… ne zrovna naděje, spíše „jen“ různé podoby lidských citů.
Na tomto románu jsem si zase jednou ověřila, jak se s věkem měním. Dvacet let zpátky by mě nudila první polovina knihy, plná psychologického a sociologického pitvání všemožných nepovedených vzorků společnosti. A bez dechu bych hltala hororovou druhou půlku – čvachtající krví a páchnoucí po spálenině. V současné době to bylo naopak, zpočátku jsem četla s obrovským zájmem i nasazením, v závěru jsem tempo zvolnila. Příšery a plýtvání všemožnými tělesnými tekutinami už mě (bohužel?) tolik neberou, ne v této téměř splatterpunkové podobě.
Jsem spokojená i s kritizovaným „hluchým“ koncem, osobně si k tomuto příběhu neumím představit lepší, jakkoliv zanechal pár otázek. Zdejších 85% dokonale ladí s mými dojmy.

kniha: XB-1 2017/11 - kolektiv autorů
idle | **** | před 29 dny

Koupila jsem si zase jednou XBčko, abych se podívala, jak na tom je, a nemůžu si stěžovat – převažují povídky, které stojí za přečtení. :)

kniha: Johnny a mrtví - Pratchett, Terry
trudoš | **** | před 30 dny

Pro mě výrazně lepší zápletka než v předchozí knize, už jen proto, že autor nemá tolik šancí zabřednout do nelogičností, akceptujete-li tedy možnost posmrtného života. Škoda ovšem je, že drobet ignoruje první díl, a i když charaktery jednotlivých hrdinů už jednou nastínil, zde je přizpůsobuje novému ději. Nejde o radikální změny, ale třeba Kláťa najednou není takový herní pařan, jak byl původně představen, apod.
Jak už jsem zmínil, vyprávění se tentokrát soustředí spíše na spiritualitu, než výpočetní techniku, takže nehrozí, že by se za deset let stalo anachronismem. A jako četba pro mládež funguje kniha dokonale. Terry Pratchett perfektně zvládá vykreslení potřeštěné party dětí táhnoucí za dobrodružstvím, což sebou zákonitě přináší množství komediálních situací. Decentně přitom vyzdvihuje základní morální hodnoty, včetně krásy přátelství a důležitosti nezapomínat na minulost. Jen je znát, že spousty fórků použil později v zeměplošských kulisách, ale to mu člověk nemůže mít za zlé.

kniha: Loď mezi hvězdami - Revis, Beth
trudoš | **1/2 | před 31 dny

Přestože jsem očekával romantickou sci-fi pro kluky a holky, kupodivu to zas taková tragédie nebyla. Na druhou stranu ale ani žádná hitparáda, pouze jednoduchá dobrodružka pro mládež, které nejvíc ubližuje příběhová naivita a obehrané téma. A možná bych i hodnotil lépe, nebýt autorčiny tendence dělat z náctiletých chytráky, kteří o životě, morálce a lidskosti vědí víc, než kdokoliv nad dvacet. Jinak ale dystopie v duchu Raye Bradburyho nebo George Orwella, s přihlédnutím k cílové skupině, na kterou Beth Revisová míří. Kulisy však drží pohromadě silou vůle a je otázkou, jestli kvůli tvůrčí lenosti nebo pro záměrné zjednodušování. Bohužel, nosná témata spisovatelka průběžně nakusuje a pak odkládá, jako by trpěla roztržitostí. Naopak děj šlape bezproblémově a umocněn krátkými kapitolami zaručuje, že člověk u knihy příliš času nestráví. Navíc epizodní závěr nenutí k pokračování. A to, co mě zajímalo nejvíc – pravda o vesmírné lodi -, se z 80% zodpovědělo, takže vlastně docela spokojenost.

kniha: Rázová vlna - Kotleta, František
furunkl | ***** | před 31 dny

Jen pro ten dnešní den stojí za to žít, jen klid svůj tichý mít a víc po ničem netoužit. Jen pro ten dnešní den, snad pro úsměv Váš se život změní v sen, ten den kdy štěstí potkáváš.

Nesmíš se ptát, co bylo včera, bude zítra zas, jen dnešek uchopit a pochopit, že nejkrásnější jen je dnešní den.

Jen pro ten dnešní den stojí za to žít, jen klid svůj tichý mít a víc po ničem netoužit.

Nesmíš se ptát, co bylo včera, bude zítra zas, jen dnešek uchopit a pochopit, že nejkrásnější jen je dnešní den.

VÍCE SLOV NETŘEBA

kniha: Útesy křiku - Mostecký, Jaroslav
Hrutwang | **1/2 | před 32 dny

Kniha určitě není tak dobrá jako se tváří průměrné hodnocení tady na legii. Četlo se mi to fakt těžce – takové útesy křiku.

kniha: Setkání s Rámou - Clarke, Arthur C.
ippokorny | nehodnoceno | před 32 dny

V médiích proběhlo, že do naší soustavy přiletělo těleso cca 400 metrů dlouhé a 40 metrů široké ve tvaru doutníku. Příroda je troškař proti Rámovi, 50 km dlouhému a 20 km širokému. Nakreslil jsem si poměr obou těles, aby rozdíl lépe vynikl, to těleso je proti Rámovi „smítko“, viz http://vodum.myriada.cz/wp-content/uploads/2017/12/rama.png

kniha: Stavitelé Arestonu - Pecinovský, Josef
gokudo | ****1/2 | před 33 dny

touche!

Krvave dantovske peklo, nocni mury z filmu Lucia Fulciho a Cthulhu Mythos na 400 strankach bileho papiru.

Hodnotil bych nejvissi znamkou, nebyt toho tak trochu odflaknuteho konce.

kniha: Temné záblesky - Moudrý, Martin
trudoš | *1/2 | před 35 dny

Nastínit děj Temných záblesků a zachovat si přitom vážnou tvář, je vpravdě nelehký úkol. Zůstaneme tedy u toho, že lidstvo bylo během několika okamžiků vybombardováno šmejdem z vesmíru, což docela nakrklo hlavního hrdinu, takže se rozhodl, že na oplátku všechny emzáky pozabíjí. A tak začíná křížová cesta ostravského inženýra nesoucí se celá v duchu pořekadla „Škoda každé rány, která padne vedle“.
Je mnoho věcí, které mi na románu vadily, počínaje zápletkou připomínající dort pejska a kočičky, přes nelogické zvraty a nepochopitelné jednání veškerých postav, až po dialogy (a hlavně monology), jež evidentně nepochopily, jak že to mají fungovat. Tohle všechno bych vytknout mohl. Otázkou je, zda to má smysl. Protože – co si budeme nalhávat – tohle není žádná vyšší dívčí. Tohle je brakovka toho nejhrubšího kalibru a nestydí se za to. Což by mi bylo sympatické, kdyby Martin Moudrý uměl psát, nebral se tak vážně a hlavně mě nepoučoval o životě. V mém případě má i škvár jistou hranici únosnosti.

kniha: Odvážná Chanur - Cherryh, Carolyn Janice
yerry | *** | před 35 dny

V tomto diely si prídu na svoje hlavne priaznivci politických intríg a jazykových hlamolamov. Zdalo sa mi, že autorka tu tie intrigy a politické vzťahy naprieč celým spektrom tentokrát trochu prehnala. Akciu príbeh takmer úplne postráda, až na pár stretov a letov kozmickou ľoďou. Tully sa tu opäť stretne s Pyanfaré Chanurovou a jej posádkou a ako inak, znovu je to za dosť podivných okolností.

Človeka naserie najviac, že kniha končí takmer uprostred vety, keď sa už má začať niečo diať. Celý príbeh tak vyznieva úplne do stratena. Rozuzlenie sa totiž nachádza v ďalších troch zväzkoch, ktoré môžeš lúskať akurát tak iba v originále, čo vzhľadom na lingvistické autorkino eskamotérstvo asi nebude také jednoduché, lebo vydavateľ sa na tieto pokračovania pekne vybodol…

kniha: Zimní válka - Klimeš, Ladislav
Kuttman, Antonín
biafra | nehodnoceno | před 35 dny

Nedočetl jsem, proto nehodnotím. Nějak jsem se v těch flashbacích flashbacků, které jsou jen dalšími flashbacky v dalších flashbacích, ztratil. Autoři asi kromě akčních filmů hodně koukali na Cimrmanovu hru, která se tuším jmenovala Hájovna. Nápad dobrý, autoři celkem psát umí; jen je do flashbacků rozkouskovaný děj nepřehledný a je to také docela dost ukecané. Hrdina není neprůstřelný americký geroj, takže neustále zvrací a močí do gatí. Po čase to začne nudit. Tak snad příště.

kniha: Severská mytologie - Gaiman, Neil
Gaarq | **** | před 36 dny

severskou mytologii mám rád, svět ásů, vánů, jötunů je mi blízký. a ať už se jedná o autentickou germánskou mytologii nebo její synkretickou, post-křesťanskou formu, zachycené mýty ke mně promlouvají a já je dokážu prožívat. gaiman neudělal nic menšího, ale ani žel nic většího, než je vybral, uspořádal a převedl do modernějšího jazyka (spíš syntakticky a stylisticky než obsahově). kromě posledního mýtu o konci světa, držel se jak obsahově, tak i vypravěčsky standardu. teprve v soumraku bohů se „dopouští“ vypravěčského komentáře a mýtu tak dává zvláštní smysl, byť ten původní plně zachovává. víc jak čtyři astry nelze, ale i tak je to velmi příjemné čtení k zimnímu posezení u sálajících a zářících kamen (QED).

kdybych se měl přidat k diskuzi u tohoto titulu, pokud bychom nevěděli, že je to germánská mytologie, od fantasy ji neodlišíme. otázkou tedy zůstává, je-li možné jen na základě toho učinit žánrové zařazení. a pokud bych si měl zahrát na ďáblova advokáta, pak ano, není to fantasy, ale kořenový text, text vzniklý před ustavením žánru, a tudíž sem čistě žánrově nepatří. ale to platí i o spoustě děl osmnáctého století, tedy době textů žánrově hraničních.

kniha: Začátek konce - Loureiro, Manel
trudoš | *** | před 36 dny

Když se jednoho dne probudíte a všechno kolem ukazuje, že normalita dostala krumpáčem mezi oči, pochopíte, že rozdíl mezi životem a smrtí je pouze v tom, kdo ten krumpáč chytne jako první. Vítejte v zemi živých mrtvých!
Ačkoliv měl Začátek konce všechny předpoklady k tomu mě nadchnout, výsledný dojem nakonec není moc valný. Už po pár stranách mi začala vadit autorská stylizace blogu, která po technické stránce nefunguje a výsledkem je mišmaš. Ani úvaha, deník či vyprávění, prostě náhodný popis denních činností, přičemž Manel Loureiro průběžně mění přítomný a minulý čas. Ale to vem čert, měla-li by forma blogu nějaký smysl. Jenže nemá. Kdyby byl příběh v rovině akčního dobrodružství, určitě bych byl spokojenější. Protože potenciál tahle road movie má, ubírá se však vyježděnými kolejemi a jen občas přijde s něčím originálním, jako jsou třeba zombie batolata nebo rvačka v oleji. A bohužel evropská lokace není zas až tak podmanivá, aby si člověk užil čtení čistě pro důvěrně známá místa.

kniha: Zemětřas - Priest, Cherie
IvoHury | *** | před 36 dny

Kniha se hrozně táhne. Má v sobě jisté kouzlo, ale děj je tak natahovaný o nezajímavé a mnohdy se opakující kosntrukty, jako příprava hrstkové polívky, že jsem to nedal a knihu odložil. Pokud máte moře času, pak si ji přečtěte. Já bohužel žiji dosti uspěchaný život a tak hlemíždí tempo knihy pro mne byla smrt.

kniha: Nádraží Perdido - Miéville, China
IvoHury | brak | před 36 dny

Pro mne byla kniha HROZNHÁ. Nedočetl jsem ji. Na zadku se drbající individuum, metafory podané totálním plkem bez smyslu a šíleně slohově složený koncept byl na mne už moc. Mám rád knihy, kde text hezky teče čtenářovic myslí a nepřemýšlet nad tím co je to: „dráty ukotvené v mléčných chuchvalcích šlemů“ nebo „a než zmizel v okně, z něhož byl vyhozen, stačil ještě popsat zeď dalším nečitelným klikyhákem.“ Co to DOPR**le je za slohové útvary?! Na tohle jsem fakt už moc starej…

kniha: Druhá Nadace - Asimov, Isaac
Methat | ****1/2 | před 36 dny

Druhá nadácia bola pre mňa podstatne lepším dielom než predchádzajúce. Je rozdelená na dva príbehy, v prvom hľadá Mezek druhú Nadáciu a druhá je oveľa zamotanejšia a nikto nikomu neverí. Aj keď v Izákovej knihe stále ide väčšinou o Nadácie, viac priestoru tu dostávajú postavy a dej nie je rozťahaný cez niekoľko storočí.

kniha: Pán věže - Ryan, Anthony
Madam Brbla | ***1/2 | před 37 dny

Překvapuje mě britská národnost Anthony Ryana, protože po této knize mi připadá, jako by byl odkojen Supermany a podobnými komiksy, ve kterých neporazitelní jedinci v elastických kostýmech drtí armády padouchů.
Vélin v tom tentokrát není sám, kromě Vernierových zápisků má čtenář k dispozici hned čtyři dějové linie, zpočátku celkem různorodé, bohužel však postupně všechny hlavní charaktery zvélinovatěly. Temný rytíř po návratu do Sjednoceného království nechává meč pečlivě skrytý v zavazadlech, aby své nezpochybnitelné supermanství potvrdil velehorou rozsekaných nepřátel v krátké závěrečné bitvě. Jeho řádový bratr Frentis je nucen vyrábět mrtvoly jako na běžícím páse od začátku do konce. Princezna Lyrna, ach ta nádherná mrcha z „Písně krve“, co to pan autor provedl s její osobností? A pak tady máme Revu, slečnu zarputilou – její charakterový veletoč byl sice očekávaný, leč nepotěšil, stejně jako její schopnost masakrovat elitní válečníky po tuctech. Vlastně proč ne, vždyť pár dní pocvičila s Vélinem. Ti všichni kolem sebe budují kult, staví armády (spousta jmen k zapamatování) a vůbec jim pan spisovatel příliš umetá cestičku, spíše asfaltuje dálnici, k vítězství nad zlem. Zatím jde o zlo s malým „z“, prostě invaze otrokářských fanatiků, uvedená do pohybu Superzlými silami, které čekají na porážku až v příštím díle.
Proč s takovými výhradami hodnotím tak vysoko? První dvě třetiny knihy se četly převážně hladce, trapné finále by nemělo přebíjet relativně pozitivní dojmy z dobrého řemesla. S ohledem na přímočarost zápletky a autorovu snahu nacpat do románu nová mláďata (čti otravné teenagery) bych navzdory krvavým scénám neváhala zařadit „Pána věže“ do šuplíku „young adult“. Trilogii dočtu, ale na „Královnu ohně“ se příliš netěším – nevidím potenciál ke zlepšení. 72%

Zápletka je pro jednou výrazně sevřenější a v komornějším duchu, za což může odlehlost vědeckého pracoviště, stejně jako nízký počet podezřelých. Lucky Starr dokonce ani nemusí sahat po svém odkazu marťanů, aby viníka chytil do pasti nevyvratitelných argumentů. Navíc vyšetřování jde tentokrát za konkrétním cílem a fantaskních odboček pro pobavení publika je díky tomu minimum. Faktem ale je, že detektivní linie trochu pokulhává, člověk má většinu příběhu pocit, že hrdinové jsou spíše na dovolené, než že by přijeli něco skutečně řešit. Protože vlastně není co, všechno podstatné se stane až po jejich příjezdu.
Pro mě tak byla opět nejkouzelnější předmluva, v níž Isaac Asimov vypráví, jak při psaní vycházel z dobových znalostí astronomie a příběh jim přizpůsobil, jen aby se o pár let později ukázalo, že tehdejší vědecká mínění byla – mírně řečeno – úplně mimo mísu. Tohle kouzlo starých časů dobrodružkám s Luckym Starrem nikdo neodpáře a je to taky důvod, proč mám tuhle sérii tak rád.

kniha: Evakuace - Kloos, Marko
biafra | *** | před 37 dny

Na military sci-fi se to docela vleče. Kloose v tomhle díle nezajímají primárně ani boje s mimozemšťany, ani boje s Rusy a Číňany o kolonie, ale problém legality, resp. legitimity nasazení armády proti civilnímu obyvatelstvu. Z toho plynoucí kočkování mezi spřátelenými jednotkami mě pak moc nebavilo. Souhlas s předchozím komentářem, že celý ten svět budoucnosti není úplně přesvědčivě vymyšlen, spíš je to jakási projekce některých obav současných Američanů. Třetí hvězdu dávám za poslední pětinu knihy, kdy se začalo konečně dít něco zajímavého.

Priemerný ročník Fantázie v ktorom sa predsa len nájde niekoľko skvostov. Paradoxom je, že napospol všetky mnou subjektívne najlepšie hodnotené poviedky sú dystopie, odohrávajúce sa v budúcnosti na Slovensku. Toto je prípad absolútne najlepšej poviedky Kosti, kostry, kostlivci od Janky Javorky, za ktorou len o málo zaostáva poviedka Prestupná stanica od Martina Pitoráka a Topenie ľadov od Anny Olejárovej. Za zmienku stojí ako kuriozitka surrealistický text Mesto spomienok od Erika Kotlárika a Farma nádejí od Míny Pávovej.

Je dosť možné, že aj ostatné poviedky mali niečo do seba, ale subjektívne mi buď nič nedali, patria na blogy alebo sú to prvotiny začínajúcich a doposiaľ nevypísaných autorov. Týmto chcem len napísať, aby sa nenechali znechutiť žiadnym komentárom a hodnotením, ani tým mojim. Píš človeče ďalej…

12345678910poslední (331)13236 příspěvků celkem


WebArchiv - archiv českého webu