RSS / komentáře

Poslední přidané komentáře

12345678910poslední (337)13450 příspěvků celkem
kniha: Damona, služebnice Satanova - Dark, Jason
Speedemon | ***1/2 | před 9 hodinami

Další docela fajn číslo. Ženský klub, který vraždí své manžele a dokonce se podaří zblbnout a očarovat Jane. To už je slibný námět. A vyšlo to. Příběh je napínavý a nemá moc hluchých míst. Jane a John pátrají odděleně aby se na konci potkali ve finále. Nápad s převrhnutým kýblem betonu je taky osvěžující. Jen Damonina sestra Teresa je trochu exot a jen čeká až ji někdo zabije :)

kniha: Nadvláda - Sansom, C. J.
trudoš | ***1/2 | před 17 hodinami

Po debaklu u Dunkerque byla Anglie nucena s Německem uzavřít mír. Fašisté se tak mohli naplno věnovat rozsáhlé invazi do Ruska a ostrovy Velké Británie ovládl totalitní systém. Churchillův odboj se však ani po dvanácti letech nevzdal…
Špionážní román Nadvláda v sobě kloubí to nejlepší z Harrisovy Otčiny a Orwellova 1984. C. J. Sansom přitom skvěle pracuje s kulisami a atmosférou, díky čemuž fikce o nacistickém Londýně působí naprosto věrohodně. Ta mrazivá atmosféra strachu a nekonečné paranoie prostupuje každým řádkem. Slabší je to však s dějem. Přestože má román přes pět set stran, zápletka by šla shrnout do několika vět. Pomalé stupňování napětí pak nevyústí v šokující odhalení (které však mimoděk slibuje) a bohužel se nekonají ani žádné nečekané zvraty. Příběh je – podobně jako postavy, s jejichž osudy si zahrává – civilní až do morku kostí. Což je nevýslovná škoda, uvážíme-li, kolik práce s vytvořením alternativních dějin si autor dal. Jeden by čekal, že se pustí do větších akcí.

kniha: Odhalený vesmír 1 - Reynolds, Alastair
Madam Brbla | ***1/2 | před 2 dny

Zjišťuji, že za těch patnáct let od prvního čtení se mé dojmy z úvodního dílu „Odhaleného vesmíru“ výrazněji nezměnily. První polovinou jsem se prokousala poměrně vlažně a trochu mi vadilo místy až příliš rychlé přeskakování mezi jednotlivými liniemi. Ve druhé půlce nabírají události jasnější obrysy, mnohé se objasňuje (otázek však zůstává dost), děj uspokojivě nabírá na obrátkách… ale pořád tomu cosi chybí. Snad hlubší sympatie k některé z postav, zatím ve mně všichni vzbuzují poněkud plytké a mírně zmatené emoce. Tak docela nevím, co si o nich myslet. Popisy budoucích technologií mě dokáží fascinovat, jejich nedostatkem jsem nestrádala a přebytkem netrpěla. S hard sci-fi složkou jsem se dokázala jakž-takž poprat, abych na nějaké své základní úrovni chápala, o čem je řeč. „Odhalený vesmír“ je pro mě dobrá space opera se solidním potenciálem, snad mě druhá část (stejně jako před lety) zaujme a vtáhne více. 74%

kniha: Horská dráha na onen svět - Dark, Jason
Speedemon | ***1/2 | před 2 dny

Tento díl se mi překvapivě dost líbil. Nenechte se mýlit, je to další případ s nemrtvým záporákem a kulisy jsou tentokrát zábavní park. Na druhou stranu se mi líbil právě ten záporád, kterého si autor asi i docela užil psát. Na jednu stranu nemrtvý gentleman, ale když se naštve, tak je to mašina na zabíjení. Část, kdy obří ruka rozmetá vozík horské dráhy a nemilosrdně zabije jeho osazenstvo byla dost povedená.

Jinak Bill a Suko už jsou zpět z Nepálu a do případu se tedy zapojuje i Johnův čínský přítel. Je to však jen vata na protažení příběhu protože pasáž s rockery a Sukem je naprosto zbytečná. I tak se to četlo skoro samo.

kniha: XB-1 2017/02 - kolektiv autorů
yerry | **** | před 2 dny

Jedno z tých lepších čísiel tohoto časopisu, kde sa mi subjektívne najviac páčila poviedka od autora textu Cesta Jehly , Dereka Künskena, uverejneného skôr. Tentoraz je to však z iného uhla, pohľadu a trochu inak v hard scifi akcii pod názvom Dlouhý skok .

kniha: Nesmrtelní z Meluhy - Tripathi, Amish
snop | nehodnoceno | před 3 dny

Již po sto padesáti stránkách je zjevné, že tohle není nic pro mě. Ačkoli anotace tvrdí, že „Šiva byl kdysi normální člověk“, tak to „normální“ znamená asi tak tolik, že prostě žil ve víceméně lidském těle. Protože ve všem je dokonalý, psychická prokreslenost postavy je na úrovni běžných náboženských textů, text sám klouže tak nějak po povrchu a spíše dává zazářit jeho božskosti plus samozřejmě dokonalosti prastaré indické civilizace (která má kanalizaci, kohoutky s teplou vodou, dokonalou medicínu schopnou odstranit i jizvy, funkční kastovní systém, s kterým jsou všichni spokojeni – kromě Šivy, pochopitelně – atd.). Kdyby mi to nabízela nějaká šivaistická sekta jako svůj náborový text, vůbec bych se nedivil.

Ne, nejde to.

Ale pokud máte rádi Védy nebo Silmarillion nebo tak, asi tomu dejte šanci.

kniha: Plout na vlnách podivna - Powers, Tim
trudoš | **** | před 4 dny

Nebyl by to Tim Powers, kdyby se měl zabývat pouze osudy dvou hlavních postav, když se mu v románu vyskytuje i hodně vedlejších. A každé o něco kráčí, každá má nějaký pochybný cíl. Tím se z poměrně jednoduché pirátské zápletky stává komplikovaný, těžce popsatelný příběh, v němž mají všechny figury svébytnou osobnost. Což je pro autorovu tvorbu typické, podobně jako historické kulisy našeho světa a magie založená na pohanských rituálech v rukou asociálních šílenců.
Tohle je plnokrevné dobrodružství, kde prakticky stránka co stránka obsahuje zvrat. Hrdinové jsou nejednoznační, skutky fatální a láska nesmrtelná. Jen jsem postrádal šmrnc, který by vyprávění udával tempo. Sled událostí je sice podivuhodný, ovšem chybí základní motiv, jenž by naznačoval, o čem že všechno to bitkaření vlastně bude. Jak jde každému o něco jiného, příběh se mění ve sled epizod, ve kterých jednotlivci bojují sami za sebe a celé se to náhodou propojuje do jednoho celku. Ale to je všeobecně můj problém s Powersem.

kniha: Ostrov lebek - Dark, Jason
Speedemon | **1/2 | před 4 dny

Opět trošku zavádějící název. Na ostrově je pouze lebka jedna a to ta vznášející na obalu. Ve skutečnosti tu nemá jinou funkci než příběh udělat o něco strašidelnější. Jinak funguje jako batmanův signál a pouze na sebe přitahuje pozornost, což všichni obyvatelé ostrova, kteří jsou zde v utajení z nějakého důvodu chtějí :) Dále tu máme neviditelnou posádku pirátů a jednoho milionáře shánějícího jim oběti. Smíchejte to dohromady a máte dvaapadesátý díl JS. Dobrou chuť :)

kniha: Strašidelná vagina - Mellick III, Carlton
trudoš | **** | před 5 dny

Je to úchylárna, ale milá úchylárna a navíc zdaleka ne tak veliká, jak jsem se původně bál. Americký spisovatel Carlton Mellick III je mašina na originální náměty, ve kterých se kloubí hodně sexu s těmi nejdivočejšími sny Salvadora Dalího. To, že už zápletky nerozehrává do něčeho skutečně děsivého, je věc druhá. Autorovou prioritou je bavit sebe i čtenáře, takže žongluje s bizarními motivy, ke kterým za pochodu vytváří příběhy. Jakmile však odhalí triumfy, s ničím zásadním už povětšinou nevyrukuje, přestože člověk podvědomě čeká nějakou finální petardu. Sympatické ovšem je, že stylistika nahrává jednoduchému pulpu, proto rychle přestanete v textu hledat skryté významy a jen si užíváte nádhernou jízdu absurdnem. Kvalita povídek je přitom nečekaně vyrovnaná, mně osobně nejvíc vyhovovaly Fantastické orgie, ovšem Porno v srpnu zase opravdu rozhodilo. Úvodní Strašidelná vagina je fajn, ale v druhé půlce se vydala směrem, který mi neseděl. Ale i tak spokojenost – ostatně jako s celou knihou.

kniha: Žena černé magie - Gustainis, Justin
trudoš | *** | před 5 dny

Takový neslaný průměr, který se dobře čte, ale vlastně v sobě nemá nic, co by mě nutilo si řadu oblíbit. Možná je to důsledek toho, že Justin Gustainis vytvořil první román rozšířením novely, což se podepisuje především na nesoudržnosti zápletky a množství nesouvisejících motivů. Dvě dějové linie se sice dvakrát protnou a dokonce se drží jednoho tématu, ale jinak by se jedna bez druhé klidně obešly. Nemluvě o tom, že práce paranormálního vyšetřovatele Quinceyho Morrise spočívá spíš v zabíjení všelijakých démonů, než v nějakém skutečném vyšetřování. A právě proto mi také dvojice Dreenan a Fenton byla v mnohém sympatičtější, než otřepaní Quincey a Libby, kteří se prostě jen drží v mantinelech standardu. Některé dialogy jsou přitom jak z laciného filmu, plné chlapáckých řečí, ale zároveň si protiřečících. Taky jsem postrádal špetku nadsázky nebo humoru – on tam sice nějaký je, ale vousatější než můj dědeček. Přes všechna negativa ale pořád titul, který vlastně neurazí ničím zásadním.

kniha: Robinzoni vesmíru - Běhounek, František
ViP | ***** | před 6 dny

Asi nejlepší česká vesmírná SF té doby. Zápletka je univerzální a doslova nadčasová a dovedl bych si představit moderní filmové zpracování tohoto námětu.

kniha: Akce L - Běhounek, František
ViP | **** | před 6 dny

Typická 50. léta… v dobrém i zlém. (doporučuju co nejstarší vydání, pokud možno nekontaminované rozvojem kosmonautiky, t.j. ideálně to z roku 1956)

V té době to muselo být malé zjevení – je docela zajímavé, že se Běhounkovi podařilo do knihy „propašovat“ nezanedbatelné množství odkazů na různé „západní“ záležitosti a že kupodivu to není až tak čistokrevná a destilovaná komunistická propaganda jako v mnoha jiných případech.

Je rovněž docela zajímavé, že se přes veškerou snahu o vědeckou věrohodnost vloudilo autorovi do textu několik celkem solidních bot (na které ovšem nebudu upozorňovat, ono to není těžké odhalit).

kniha: My jsme legie - Taylor, Dennis E.
SONP | *** | před 6 dny

Jak se geeci a nerdi dostávají do módy, začínají být víc a víc tématem knih. Tento geek Bob ani neskončí samotný na Marsu, ani se nestane hvězdou virtuální literatury a není ani geniální fyzik. Jenom prostě zbohatne a nechá si udělat kopii sebe sama pro případ smrti a ejhle – za nějakou dobu se vzbudí v blízké budoucnosti. To je samo o sobě docela zábavný námět a také sžívání Boba s novou realitou je asi nejlepší pasáží knihy. Když pak ale Bob vyrazí do vesmíru a začne se chovat jako správná Von Neumannova sonda, jako by kniha ztratila šťávu. Je z ní totiž trochu tuctová military scifi s přestřelkami ve volném vesmíru, trochu nezáživná politická fikce z umírající Zěmě a trochu slabší odvar Příběhů Malého Boha (nepodezřívám sice autora, že by tento kultovní komiks kdy četl, ale pořád jsem čekal, kdy se objeví Hor-Tidé ). Sem tam docela zábavné, ale pro mne ne úplně využitý potenciál nápadu.

kniha: Sektor osm - Atamanov, Michael
dva mraky | **** | před 6 dny

Svižná a odlehčená space opera. Vlastně není úplně jasné, jestli se to celé odehrává v nějaké hře, nebo jestli to náhodou třeba není taky nějaká jiná realita. Děj skutečně připomíná postup nějakou hrou a obsahuje různé profláklé rekvizity a schémata, ale současně je svižný, odlehčený a taky nechybí tajemství. Pořádné vesmírné dobrodružství, svět kde nechybí soupeřící šlechtické rody, složitě manévrující flotily válečných lodí tajuplní smrtící cizinci a spřátelená rasa připomínající třímetrové kudlanky. Nic více nic méně. Díky tomu, že se to nebere moc vážně, se mi to četlo samo. Ale ten protivný cliffhanger na konci, bych autorovi nejraději vetknul někam

kniha: Legie - Sawyer, Jamie
Vlask | ****1/2 | před 6 dny

Já nemám námitek. Jasně je to druhý díl, takže troška vaty tam je, ale oproti západním normám je její výskyt značně nižší. Naopak velmi potěšil akční a napínavý úvod. Tak by měla začínat každá kniha. Druhá část knihy je také zajímavá a poměrně originální. Jediné co by tedy fanouškům military mohlo vadit, je lehké zmagoření hlavní postavy, jejíž pohnutky jsou spíše typu zamilovaného puberťáka.

kniha: Aokigahara: Les sebevrahů - Bates, Jeremy
trudoš | *** | před 7 dny

Čtivý, přesto dost tuctový horor, jehož název vypovídá o obsahu vše podstatné. Jeremy Bates se vlastně ani nesnaží překvapit a zápletku vede tou nejvíc očekávanou cestou. Parta výletníků ve strašidelném lese tak brzy vezme za své, což ovšem zaskočí pouze a jedině je. Naneštěstí je složena z poměrně nesympatických osobností, takže jejich postupné vybíjení berete spíš jako bonus, při vší té nudě. Což je druhá stránka věci. Čtyři sta padesát stran je na podobnou vyvražďovačku moc, o to víc, že prakticky tři čtvrtě vyprávění nepřekvapí absolutně ničím, máte-li alespoň základní ponětí o filmech Záhada Blair Witch a Hory mají oči.
Finále ovšem vynahradilo všechnu předchozí nespokojenost. Jak jsem se bál, že to autor uhraje do roviny nevysvětlitelného tajemství, tak z toho vybruslil docela se ctí, kdy hrdinové přejdou do ofenzívy a příběh začne konečně směřovat někam jinam, než do masokombinátu. Za což si u mě román vysloužil lepší průměr, i když je to hodně na hraně a zavírám při tom obě oči.

kniha: Diskotéka upírů - Dark, Jason
Speedemon | **1/2 | před 7 dny

John se vrací z Německa, kde zrovna odrovnal nemrtvého rytíře a špásuje v letadle s mladou dívkou. To by v tom byl čert kdyby z toho nebyl námět na nový příběh :) Dívka se v Londýně zatoulá a narazí na diskotéku upírů. Sice stačí utéct, ale rozhodne se vše nahlásit. Ne na policii, ale rovnou na Scotland Yard. A tradá, opět se potkávají :)

Chválím za malinko detektivní práci, kdy se John nejede rovnou podívat k diskotéce ale prvně si najde majitele. Další pochvala je za závěr, který tentokrát není bum prásk a hotovo, ale má svoji dohru ještě v nemocnici. Jinak jde o standardní sešit.

kniha: Pomsta rytířů kříže - Dark, Jason
Speedemon | *** | před 7 dny

A je tu pro sérii významný 50.svazek. Až po tomto čísle dostal JS v Německu vlastní sérii která k dnešku čítá přes 2000 dílů. Do té doby vycházel jen v sérii „strašidelných příběhů“ kam psalo několik různých autorů své výtvory. Jinak není číslo ničím významné. Dva mladé páry nedbají varování a chtějí strávit noc ve zbořenině hradu, kde samozřejmě číhá nemrtvý rytíř (ano, jde o jednoho rytíře a název svazku lže). To už tam nabíhá náš starý dobrák John s fotografickou pamětí (je to prostě borec) a stříbrnými kulkami. Dojde k pár vraždám a za chvíli je hotovo.

Svět JS už má svoje jasné rysy. John má několik přátel a spojenců. Kromě Doktora Smrt se zatím neobjevil výraznější protivník, ale to se brzy změní. První padesátka má spíše nalákat na to co se bude dít dál.

kniha: Šance pro ducha - Green, Simon R.
trudoš | *** | před 8 dny

Od určitého momentu píše Simon R. Green jak na běžícím pásu a právě Šance pro ducha je toho ideálním příkladem. Zápletku minimalizuje do co nejednoduší kostry, kterou následně obalí kvantem dialogů, jež nemají jinou úlohu, než knihu nafouknout do dvousetstránkové podoby. Jednotlivé scény jsou přitom rozděleny tak, že by celý příběh šel bez problému proměnit na divadelní scénář. Převážnou část vyprávění totiž postavy jen mluví a obrazy se moc neproměňují, takže jednotlivé akty lze snadno oddělit. V důsledku taková britská verze Kladiva na čaroděje, ovšem výrazně hůře zvládnutá, jak po dějové stránce, tak té řemeslné. Nebo lépe řečeno odbytá, jako by autorovi ani moc nesešlo na kvalitě výsledku. Nicméně zábavné to je, hlavně kvůli postavám a jejich svéráznému přístupu k práci:
„Co můžeme dělat?“
„To, co děláme vždycky. Tvrdě udeřit, rychle měnit pozici, velkoryse improvizovat a v posledním okamžiku vyrvat vítězství z tlamy porážky díky bezkonkurenčnímu mistrovství a nestoudnému podvádění.“

kniha: Strašidelný dům - Dark, Jason
Speedemon | **1/2 | před 9 dny

Jedna stará bábrdle vlastníci bytový dům má zálibu v zabíjení nájemnic pomocí několika monster bydlící na půdě. Přimíchejte si Jane Collinsovou vydávající se za jednu nájemníci, povedenou dvojku teroristů hledající úkryt před policií a vyjde vám z toho průměrný neředěný sinclair koktejl. A to je vše přátelé.

kniha: Železný polibek - Briggs, Patricia
Speedemon | **** | před 9 dny

Ani u třetího dílu se mi Mercy ještě neomrzela. Je pravda, že když dlouze několik stránek přemýšlí koho si vybrat jako svého partnera, tak už je to příliš, nicméně většina děje je naplněna pátraní po tajemném vrahovi fae a očištění jména Zeeho. Autorka opět obohacuje svůj svět novými detaily a řekl bych že se jí daří i více vtipů (nebo jsem si už zvykl). Závěr knihy šel překvapivě dost na dřeň a je to asi nejsilnější část. Palec nahoru.

kniha: Vteřinu poté - Forstchen, William R.
trudoš | **1/2 | před 10 dny

„Jestli teď uděláme chybu, Charlie, tak ztratíme to zásadní… Pak už nebudeme Američané.“
Mít na srdci vytetované hvězdy a pruhy, určitě bych román hodnotil pozitivněji. Vteřinu poté je totiž v jádru korektní román. Navíc nacionalisticky korektní román s větší než malou dávkou katolicismu. Přesně dle norem Americké ústavy. Nikoho neurazit, nikoho nepohanět, nikomu neupřít právo na správný názor. Dokonce dojde i na hořící vlajky a slzavé prozpěvování státní hymny. Hardcore.
Bohužel s tím souvisí naivní dialogy a idealistické chování postav. Přestože se autor snaží o co největší autenticitu, celkový dojem nakonec vypadá jak katastrofická epizoda z Gilmorových děvčat (a to ten seriál miluji). Jistě, sem tam se vyskytne pár srdceryvných scén, které tenhle obrázek trochu zlidšťují, přesto výsledek na mě působil kýčovitě a na efekt. Je fajn, že William R. Forstchen staví svůj příběh na reálné hrozbě EMP útoku, jenže svým patriotismem a absurdním patetismem nakonec nechtěně shazuje sám sebe.

kniha: Ani sami bohové - Asimov, Isaac
ellric | **** | před 10 dny

Zajímavé. Začátek úchvatný. Zakončení výborné. Prostřední část nudná. Ale jak vidím zde v příspěvcích, ostatní bavila.

kniha: XB-1 2017/01 - kolektiv autorů
yerry | *** | před 10 dny

Mierne nadpriemerné číslo, ktoré trochu ťahá hore hard scifi poviedka Kukla od Davida Brina, ktorá príjemne rezonuje s jedným z publistických článkov a veľmi dobre napísaná fantasy od K. J. Parker-a pod názvom Nebesa burácející pravdu .

kniha: Černá krabice - Hill, Joe
trudoš | ****1/2 | před 11 dny

Judas býval (a stále je) rocker každým coulem – užil si výsluní slávy, hardcorové večírky, drogové opojení i smrt kamarádů. Jako správná celebrita má také drobnou úchylku – sbírku prapodivných kuriozit. Kuchařku pro kanibaly, oprátku oběšence, brutální sadistický film a podobně. Proto, když se naskytne možnost koupě pravého ducha, váhá asi dvě pikosekundy. Naneštěstí pro něj je duch skutečný. A má s Judasem nesrovnaný účet…
Joe Hill není žádný literární amatér. Ostatně chce-li vystoupit z pomyslného stínu otce, nemá moc na vybranou. Proto hned od začátku nasazuje ostré tempo, které dokáže s přehledem ukočírovat až do konce. Přitom nejde o žádnou zběsilou honičku, pouze je tu s citem profesionála namícháno vše, co má v hororu být – od stupňujícího se napětí po děsivost jednotlivých scén. Jen ten ústřední motiv by podle mě slušel spíš povídce než románu. Přesto Černou krabici bez uzardění dokážu označit za to nejlepší z duchařského řemesla, na co jsem z počátku 21. století zatím narazil.

kniha: Příběh služebnice - Atwood, Margaret
Madam Brbla | ****1/2 | před 11 dny

„Příběh služebnice“ mě šoupnul do víru emocí a zbavil slov. Opravdu nevím, co napsat k této sugestivně podané, prapodivné totalitě, jak vyjádřit záplavu dojmů. Jde o velmi ponuré a zvláštně nostalgické čtení, ve kterém je nouze o naději v lepší zítřky. Vzpomínky na obyčejný život předtím (než na území USA náhle vznikl Gilead s jeho šílenými pravidly) působí, jako když hustou mlhou pronikne sluneční paprsek… rychle se však ztratí v bezútěšné šedi a zanechá vypravěčku v odevzdaném stavu – bez víry v budoucnost. Děj je na vedlejší koleji, tady hrají prim pocity a neveselé přemítání na různá témata osobního i globálnějšího rázu.
Kniha mi svým stylem přišla určená spíše pro ženy, tím však nevylučuji její schopnost zaujmout muže – tomu svému bych ji ovšem nedala, chcípnul by nudou už před dvacátou stránkou. Já se myšlenek na „Příběh služebnice“ asi hned tak nezbavím, přesto nemohu hodnotit plným počtem hvězdiček: několik pasáží mě neoslovilo a konec je na můj vkus otevřený až příliš. Těch zdejších 91% odpovídá kvalitě díla.

kniha: Zmatení - Stephenson, Neal
jirikk | ***** | před 11 dny

Je mi jasné, že Barokní cyklus asi nikdy nebude masově oblíben, na to jde o moc rozvláčné a vzhledem k zápletce paradoxně ne úplně dějové (ve smyslu plné akce)dílo. Mě ale tahle kronika doby, kdy se rodil zcela nový pohled na svět a docházelo k mísení různých způsobů, jak uchopit poznání, ohromně baví. A platí to i pro Rtuť, zatracovanou pro mizerný překlad, tady si ale myslím, že do jisté míry neprávem. Snad tedy duo Shaftoe – Waterhouse dokráčí ve třetím díle k závěru svých osudů co nejdříve. Překladatel avizoval rok 2019, kéž se to podaří dodržet.

kniha: Mlha děsu - Creasey, John
trudoš | ** | před 12 dny

Odkládat si tuhle knihu na lepší časy víc jak dvacet let nebyl asi můj úplně nejlepší nápad. Čím mě mohla ohromit v pubertě, už v dospělosti nezvládla ani náhodou. Čekal jsem stylovou dobrodružku s patinou braku a ono nic. Přitom zápletka vlastně není špatná, mám pro tyhle jednoduché žánrovky s megazlotřilými padouchy slabost, jenže v tomhle případě mi chyběla celistvější koncepce. Od začátku do konce bojují různí hrdinové s různými variantami mlhy, aby se vše uzavřelo na posledních dvou stranách v absurdním souboji dobrých proti špatným. Zpočátku se ještě John Creasey snaží příběh rozvinout v duchu špionážního románu, jenže to mu brzo přestane fungovat především proto, že děj nikam nesměřuje, pouze se opakují stejné motivy. Ostatně karty na stole jsou vyložené záhy a hra se už nepromění do konce vyprávění. Nemluvě o množství postav, které se mi průběžně pletly mezi sebou, přičemž neoslovil ani samotný dr. Palfrey, jehož si pamatuji jen proto, že si neustále natáčel kudrlinky na prst.

kniha: Ve službách Milosti - Leckie, Ann
Gaarq | ***** | před 12 dny

v závěrečném dílu k obvyklým ingrediencím dílů předchozích, tj. politickému pletichaření a ženskému světu impéria rádčů autorka přidala misku rybí… chci říct pořádnou hrst osvěžujícího, absurdního humoru. už jsem se dlouho tak upřímně nenasmál při čtení knihy, u které jsem žádný smích nečekal.

kniha: Upíří letka útočí - Dark, Jason
Speedemon | **** | před 12 dny

Docela dost vydařený díl. Do děje jsme zataženi od první stránky díky Sukovi a Billovi. Ti při čekání na let zahlédnou jak podivný muž násilím odtahuje dívku do města. Dají se do pronásledování a samozřejmě hned narazí na bandu upírů. Obrní se v domě a čekají na pomoc. A jakou? No přece Johnovu. Zachráněná dívka totiž umí telepatii a Johna varuje ve spánku. John se s přáteli ani nesetká protože je napaden přímo v letadle a děj se tedy tříští na dvě linie. Což je fajn a nápad s útokem na letadlo je i docela vydařený. Když vypnete mozek, dostane se vám dobrý klasický příběh ze světa JS.

kniha: Johnny a bomba - Pratchett, Terry
trudoš | ****1/2 | před 13 dny

Za mě jednoznačně nejlepší díl série, přičemž kdyby se Terry Pratchett nezamotal do časových paradoxů a děj samotný nebyl tak předvídatelný, hodnotil bych plnou stovkou. U tohoto vyprávění je hodně znát, že už k němu spisovatel přistupuje po vzoru slavnější Zeměplochy, kdy úvodní obrazy působí poněkud zmateně a teprve s dalším vývojem událostí do sebe scény začnou zapadat. Paradoxně nejkomičtější jsou přitom vedlejší postavy či zvířata (pardon, kočky), takže hrdina je tu vlastně jen proto, aby měl kdo provést čtenáře zápletkou. Nic to však neubírá na nápaditosti, hravosti a přímočarosti, s jakou si jde příběh za svým. Takhle se to má zkrátka dělat. Anebo mám holt na literaturu pro mládež příliš vysoké nároky.
Co mě maličko vadilo, že podobně jako u Mrtvých se i zde cíleně ignorují předchozí díly, až to málem vypadá, že se ani nestaly. Na druhou stranu to má tu výhodu, že po kterémkoliv svazku trilogie šáhnete, funguje naprosto samostatně. A tak zůstává pouze krystalická radost ze čtení.

kniha: Únos - Ríša, Vlado
snop | ***1/2 | před 13 dny

Já prostě tyhlety dobrodružné knihy mám rád. Ono to je sice scifi, ale klidně by se to mohlo odehrávat i na Zemi. Franta Franta, Otakar Batlička, to jsou pokrevní příbuzní Jarmila Mařáka. Jediné, co u mě snižuje hodnocení, je odfláklá korektorská práce. Ale jinak prostě příjemná oddychovka!

kniha: Divné počasí - Hill, Joe
PMarek | **** | před 13 dny

Když jsem si přečetl anotaci, zdály se mi náměty novel poněkud ujetější, než bych chtěl, ale musím říci, že mě nakonec všechny čtyři novely zaujaly. Četl jsem rychle a byl jsem zvědavý, jak to všechno dopadne. Ale nejedná se o čtenářský kalup k rozuzlení, vychutnávám si cestou k cíli každou větu. Jsem Kingovým fanouškem, Hill píše takřka stejně, čili to v mém případě není výtka, ale spokojené chrochtání blahem. Hilla identifikuji snad jedině díky aktuálnějším odkazům na osobnosti, interprety a songy oproti otci. Nechybí humor, napětí, opravdu neotřelá témata, oceňuji rychlost, s jakou se Hill v nabídce českého knižního trhu objevuje. A to i přesto, že dosud všechny jeho tituly končí s mamutí slevou ve vydavatelově knihkupectví, ne-li rovnou v Levných knihách. Což moc nechápu, protože jeho knihy, včetně téhle, rozhodně stojí za přečtení. Nudit se nebudete.

kniha: Královská krev - Abraham, Daniel
trudoš | **** | před 14 dny

Ačkoliv Daniel Abraham pokračuje v rovině nastavené prvním dílem, nebojí se šťouchnout do vosího hnízda a zápletku v klíčových okamžicích nečekaně vyhrotit. Díky tomu jednotlivé linie nenudí, přestože vývoj událostí vlastně odpovídá předběžným očekáváním. Což je asi největší slabina pentalogie, tedy že čtenář automaticky předpokládá, jak budou díly rozvrženy a autor to zatím nijak zásadně neproměňuje. Pozitivem ovšem je, že se postavy definitivně vyprofilovaly a člověk se tak s nimi lépe sžívá. Děj navíc díky tomu ubíhá rychleji, protože už se nemusí utužovat charaktery starých známých. Nejsilnější stránkou vyprávění ale zůstává spisovatelova schopnost představit motivace zúčastněných stran natolik srozumitelně, že příběh nemá osobitého padoucha, zastupujícího všechno nejzvrácenější zlo světa. Ona i pavoučí bohyně to ve skutečnosti myslí upřímně. Od určitého bodu jsem si však říkal, jestli zvolený žánr fantasy nebyl pro sérii zbytečný. V kulisách historického románu by jí bylo lépe.

kniha: XB-1 2016/12 - kolektiv autorů
yerry | **** | před 14 dny

Mierne nadpriemerné číslo, v ktorom nejako veľmi nedominuje žiadna z poviedok. Utkvieť v pamäti by však mohla scifi poviedka s detektívnou zápletkou od Mary Robinette Kowal s názvom Polib mě dvakrát alebo psychedelický trip Tajemství krve od Pavla Housera. Tak trochu zvláštnu temnú fantasy pre deti tu mala aj Lucie Matějíčková: O ztraceném přání .

kniha: O krok před peklem - Pavlovský, Jiří
trudoš | ***** | před 14 dny

Kladivo na čaroděje uzavřelo po dvanácti dílech první sezónu svých hororových eskapád. V rámci oslav tohoto malého vítězství nad magií i realitou vznikla antologie povídek, která předkládá čtenářům svébytné střípky univerza, jež v našich luzích a hájích vznikalo bezmála šest let. Bonusem navíc je vítězný text literární soutěže Napiš si své Kladivo, který vedle prací profesionálů rozhodně v ničem nezaostává. Přitom konkurence je víc než silná.
Na své si tak přijdou všichni milovníci zběsilé masakrované, popkulturních hlášek i krvavých scén. Ač tvůrci přistupují k tématu obdobně, atmosféra jednotlivých příběhů se liší – jednou jde o bohapustou vyvražďovačku s explicitními detaily, jindy o hrůzyplnou jednohubku, která by uspěla i u Alfreda Hitchcocka. Občas bojují hrdinové společně jako tým, někdy jsou v problémech ve dvojicích, či úplně sami. Často jde o jasně cílenou legraci, příležitostně však může vývoj událostí dohnat jednoho až k slzám. Je v tom zkrátka úplně všechno. A je to skvělé.

kniha: Kletba černé ruky - Dark, Jason
Speedemon | *** | před 14 dny

Docela zajímavý díl na to jaká je zápletka vlastně blbost :) John se dostane do hry opět dost pozdě a v příběhu je spíše jen aby se neřeklo a měl kdo na konci odpravit záporáka. Tím je mladý klučina posedlý Satanem a jelikož vztáhl ruku na svého otčíma tak mu dle legendy zčernala do jakéhosi zvířecího pařátu (vždyť říkám že blbost). Celé je to však docela ponuré a atmosférické čemuž pomáhá i to, že příběh je dost starý.

Zároveň nám autor oživuje celý svět tím, že Johnovi parťáci Suko a Bill odlétají do Číny a je rovnou zmíněno že se brzy opět uvidí (nejspíš hned v příštím svazku)- Zároveň dle autora uběhly 4 roky od svatby Billa a Sheily a 1 rok od případu Fantoma ze Soho (svazek 29), ale časovou osu berte s velkou rezervou :)

kniha: Válka trpaslíků - Heitz, Markus
Laxik | ***1/2 | před 15 dny

Bývaly časy, kdy byla dvojka Trpaslíků nejlepší klasická netolkieonovská fantasy, co jsem kdy četl. To jsem byl ještě patnáctileté ucho. I když, pravda, v mém podvědomí se Válka trpaslíků mezi elitou držela ještě donedávna. Přesněji řečeno do chvíle, kdy jsem se k ní vrátil. Postavy jsou pořád sympatické a zápletka s avatary je rozhodně zajímavá, ale Heitz se tady pořád ještě úplně nevymanil z dračákového vidění světa. Svět Skryté země tak pořád ještě bolestivě připomíná (ne)umělou fanfikci, ve které se postavy oslovují přívlastkovými jmény jako Romo Ocelové srdce a Narmora Hrozivá a kde Třetí z nějakých důvodů nesnáší všechny trpaslíky, kromě sebe. Heitz to celé navíc příšerně okecává a milionkrát vám připomene, proč Pruďas prudí a kdo koho nenávidí protože proto – abyste to náhodou nezapomněli. První půlkou jsem se tak prokousal jen za velkých porodních bolestí. Ta druhá s Avatary ale stále má svoje kouzlo a sílu a konečně předestírá bouři, se kterou autor přijde ve trojce a hlavně ve čtyřce. Takže nakonec odpuštěno a jede se dál. A i když 7/10 považuju stejně jako u jedničky za nadsazené hodnocení, přeci jen mám pro tenhle svět slabost. A když to stačilo mému pubertálnímu já, proč by to nemělo stačit ostatním děckám ve stejném věku?

kniha: Polibek smrti - Connolly, John
Madam Brbla | ***1/2 | před 15 dny

Sedm let – tak dlouho trvalo, než jsem se oklepala z nehorázně zku*veného překladu třetího dílu série „Charlie Parker“ a odhodlala se vrátit ke Connollyho tvorbě. Kterou knihu zvolit pro oživení souvislostí? Paměť mi hlásila, že jednička nebyla nic extra a její překlad se také úplně nepovedl. Dvojku jsem měla půjčenou z knihovny a podařilo se mi úspěšně zapomenout, o čem byla. Takže dvojka… hmm, jak překladatelka dospěla od originálního názvu „Dark Hollow“ k „Polibku smrti“? Naštěstí se nepotvrdilo neblahé tušení dalších prohřešků vůči anglickému i českému jazyku.

Blíží se výročí nejtragičtější události v životě Charlieho Parkera. Ochota pomoci bližnímu, konkrétně snaha vymámit z grázla alimenty pro svobodnou matku, rozpoutá kolem hlavního hrdiny kolotoč krvavých událostí. Není nouze o násilí, střelbu, mrtvá těla na mnoho způsobů, mafiány, nájemné zabijáky, ex-přítelkyně… a kdyby to snad někomu bylo málo, nějakou brutalitu i napětí obstará téměř mýtický sadistický vrah. Zápletka není tak složitá, jak by se mohlo jevit z počtu účastníků, akorát by jí prospěl přímočařejší tah na branku – méně odbíhání od tématu a mnohem méně kartografických podrobností. Když jde chlap do pekárny, nepotřebuji vědět, kudy se přesně ubírá, pokud jeho cesta a popsané ulice neobsahují nějaké zásadní informace. Jestliže míří na setkání s podezřelým, pak mi není jasné, proč se zmiňovat o pěti bezvýznamných budovách okolo. Popis osob je podobně detailní, což většinou nevadí, ráda si o postavách udělám představu, přesto: co je to za obsesi líčit přepečlivě výraz či oblečení každého prodavače, recepčního, prostě kdejakého komparzisty? Někdo odpovědný by měl Connollymu vysvětlit, kdy se hodí vyvinutý cit pro detail a kdy už čtenáře otravuje. Atmosféra počínající zimy v Maine je příjemný bonus, nimrat se málem i v barvě dlažebních kostek a tvaru jednotlivých spár mezi nimi je choré (a plesk novinami přes čumák)!
Co se panu spisovateli nedá upřít, je dobrá práce s charaktery, především tedy s tím hlavním. Vypravěč Charlie Parker alias Bird je veskrze sympaťák; sice se z pochopitelných důvodů topí v melancholických náladách, díky znepokojivým snům a paranormálním zážitkům má pochyby o své příčetnosti, ovšem není mu cizí sarkasmus a jeho špičkování s přáteli i nepřáteli zajímavým způsobem osvěžuje jinak ponurý příběh.
„Polibek smrti“ má své chyby a spisovatel potenciál ke zlepšování, takže někdy brzy sáhnu po čtvrtém dílu série, který mne kdysi dávno v pravěku nadchnul a přitáhl ke knihám Johna Connollyho. 74%

kniha: Mise Saturn - Sandford, John
Ctein
PMarek | **** | před 15 dny

Moc jsem od knihy neočekával, myslel jsem si, že chrlič thrillerů fušuje okrajově do sci-fi, ale byl jsem příjemně překvapen. Dobrý příběh, sympatické postavy, ne úplně striktní Amerika uber alles, zajímavý aspekt souboje velmocí o potenciální převahu díky mimozemským technologiím (nepochybuji o tom, že by to tak bylo, ačkoliv většina sci-fi nás bere jako celek s názvem lidstvo). Jen na mě byl přiliš hektický konec, který měl jiné tempo než příběh do té doby. A taky mě nějak tahalo za oči neustálé používání „tabulky“. Myšleno tablet ? Proč ne prostě tablet ? Neby bylo třeba vymyslet označení pro budoucí technologii, kdy tablet je už jen historická relikvie ? Ale proč „tabulka“… Ale to je lapálie. Celkově velká spokojenost. Nečekaná. Ještě drobná připomínka ke knize technicky: nejsem ekoterorista, ale mrhání nepotištěným papírem je do očí bijící. Nešlo ten formát využít líp ? Ale to by to zase nebyl špalek za pěknou sumičku…

12345678910poslední (337)13450 příspěvků celkem


WebArchiv - archiv českého webu