RSS / komentáře

Poslední přidané komentáře

12345678910poslední (311)12406 příspěvků celkem
kniha: Ohnivý muž - Hill, Joe
Burbuja | ***1/2 | před 13 hodinami

Tak jo. Těšil jsem se na to, jelikož Vánoční říše se mi líbila moc, ale mé očekávání nebylo bohužel naplněno. Většinu času se nic moc neděje, děj se posouvá dopředu poměrně kostrbatě a téměř všechna překvapení jsou nepříliš překvapivá. Úplně mi nesedla ani hlavní hrdinka, která mi trochu připomíná Rose Madderovou ze stejnojmenné knihy autorova otce. Co se týče Stephena, najdeme tady dle mého názoru i odkazy na Svědectví, Žhářku, ale citována jsou i další má oblíbená díla jiných autorů, jako například Daleká cesta za domovem, Cesta, Ministerstvo strachu či Harry Potter. Asi šlo z tématu románu vytěžit víc, ale bohužel se tak nestalo.

kniha: Pád do temnot - Kadlečková, Vilma
Madam Brbla | ***1/2 | před 1 dny

Rozpaky. Tohle je první slovo, které mi naskočí pro popis této knihy. Překombinovanost je druhé, roztříštěnost třetí… natahování čtvrté. Mohla bych ve výčtu ne právě lichotivých výrazů pokračovat, třeba zmínit navzájem si odporující informace – jde o autorčino občasné ignorování nastavených pravidel, nebo jsou to „hlavní plány a záložní plány a falešné plány“, jak je uvedeno na straně 362? U někoho se motivace jednání vyjasnily, u někoho zamlžily, k tomu přibylo do této hry intrik několik nových hráčů a pár jich zmizelo. Jednoznačným pozitivem pro mě byla absence Pinkertýnky ve druhé polovině románu, ovšem ženské postavy mě v této sérii vůbec tak nějak serou (až na jednu čestnou a bohužel už mrtvou výjimku).
Jak název knihy napovídá, děj se ve více rovinách propadá do temnot, což je nejvýrazněji demonstrováno na stavu hlavního (anti?)hrdiny Lucase Hildebrandta. Akce je minimum, pitvání se v citech a psychice maximum.
Navzdory kritickému tónu komentáře nemůžu tvrdit, že by se mi četlo špatně. Naopak, slova si cestu do mého všedními starostmi roztěkaného mozku nacházela příjemně plynule. Akorát obsah je jako zpřeházené puzzle, jehož dílky snad v závěru zapadnou na svá místa a vrátí mi uvadající nadšení z „Mycelia“. 70%

kniha: Žena v černém - Hill, Susan
trudoš | ***1/2 | před 1 dny

Žena v černém je dnes často vnímána jako klasické dílo viktoriánské duchařské prózy, přestože vznikla v osmdesátých letech dvacátého století. Je to tím, že se Susan Hillové naprosto bravurním způsobem podařilo jazykově i atmosféricky navázat na literaturu z přelomu století, a to tak důvěryhodně, že vám ani nepřijde, že čtete moderní román.
Bohužel však nejsem ten pravý, kdo by dokázal ocenit kvality staromódních horůrků. Což o to, kdyby kniha byla povídkou (k čemuž má při svém krátkém rozsahu skutečně blízko), trefila by se mi do vkusu beze zbytku. Takhle mě bavil pouze začátek a samotný závěr, dění uprostřed bylo příliš upovídané. Všudypřítomné popisy anglické mlžné krajiny jsou sice okouzlující, ale zároveň zbytečně vytrhávají z pečlivě rozvržené gradace děsu. Má to své kouzlo, o tom se vůbec nehodlám přít, ale ne natolik silné, abych noci strávené ve strašidelném domě dokázal s hrdinou prožít na sto procent. Spíše jsem u toho klimbal. Ale jinak poměrně fajn.

kniha: Tufova dobrodružství* - Martin, George R. R.
idle | *** | před 2 dny

Knihu jsem nafasovala jako dárek v některém elektronickém obchodě, takže jsem udělala výjimku a četla tentokrát v překladu. Asi to nebyl úplně dobrý nápad, protože člověk pak pořád jenom přemýšlí, jak to či ono bylo v originále. :)

Jde o sbírku povídek, které by asi měly fungovat samostatně (na pár místech bylo dovysvětlováno něco, co už čtenář z dřívějška znal a při čtení pohromadě by neměl potřebovat), ale některé z nich na sebe lehce navazují. To se týká zejména hned té první, ve které si kapitána Tufa a jeho obchodní kocábku najme poměrně nesourodá skupina dobrodruhů v honbě za pokladem. Je to také víceméně jediná povídka, ve které se dočkáme akčních pasáží; v ostatních se většina střetů odehrává víceméně v dialozích, i když se u toho občas cestuje, případně jí. Vlastně se dá říct, že kromě té první povídky mají všechny ostatní dost podobné schéma.

Přiznávám, že co se týče tlouštíků se zálibou v dobrém jídle a květnaté mluvě, dávám přednost Kruppemu, i když i s ním jsem se musela chvilku sžívat. Haviland Tuf mě nakonec úplně nezklamal, ale velký fanoušek asi nebudu. 65 %

kniha: První a jediní - Abnett, Dan
Speedemon | *** | před 2 dny

Asi jsem od toho čekal větší pohodu při čtení. Skáče se z místa na místo a kromě Gaunta a pár jeho blízkých jsem jednotlivé vojáky od sebe prakticky nedokázal rozdělit a měl jsem v nich dost hokej. Warhammer není samozřejmě žádné umělecké dílo s příběhem skrytým za několika vrstvami, ale že se budu sem tam ztrácet jsem teda nečekal. Akce je však napsaná parádně a temná atmosféra jednotlivých světů a misí je podařená. Doufám, že ostatní díly budou lepší protože už budu vědět kdo je kdo :)

kniha: Smrtící hrátky - Robb, J. D.
Clarice | * | před 2 dny

To se mi v KTN pomstili, když mi tohle poslali, uf. Knihu jsem slyšela. Oproti „Smrtícímu zrození“ ji už četl alespoň příjemnější hlas paní Rychetníkové, která svým stylem do příběhu vnesla mnohem víc, než autorka, když jej psala. Svět vyšetřovatelky Evy Dallasové je takřka dokonalý. Ona je skvělá policajtka, má za muže nechutně bohatého, pohledného, všímavého a geniálního všeuměla, který ji při vyšetřování i zdatně sekunduje. Eva je rázná ženská, která na druhou stranu svou ženskost nepopírá. S manželem jim to jde po všech stránkách, protože on je samozřejmě i dokonalý milovník. Dobře. Kniha nese i pár sci-fi prvků, což jsem zmínila u „zrození.“ Vraždy se ale dokonalé době nevyhnou, takže v tomhle příběhu jich Eva řeší hned několik. Jenomže způsob a kroky, jak se dostane k vyřešení té první, vlastně dvou, mi u tohoto příběhu přišly spíš jako postup McGyvera, jak zalátat jaderný reaktor izolepou. Prostě na vraha přišla úplně blbě, ani to vlastně nevymyslela ona… a já z toho byla doscela zpruzelá. Dokonalost se rozplynula a zbyl mi jenom jízlivý komentář. Bohužel už druhá kniha z téhle série mi nefunguje ani jako detektivka, ani jako sci-fi. Možná spíš jako lehká červená knihovna – opravdu lehká.

kniha: Ocelové jeskyně - Asimov, Isaac
Nelson | **** | před 2 dny

Detektivní příběh odehrávající se na přelidněné Zemi, kde většina lidstva žije v obrovských městech, ocelových jeskyních. Země je v područí Vesmířanů, což výjimečně nejsou mimozemšťané, ale bývalé kolonie Země, s kterými mateřská planeta kdysi prohrála válku. Vesmířané nejsou na Zemi moc vítáni, ale všichni se jich bojí. Detektiv Lije Baley je pověřen vyšetřováním vraždy jednoho z Vesmířanů. Je to dost nepříjemný úkol zvýrazněný přidělením partnera ze strany Vesmířanů jménem R. Daneel Olivaw, kde R. znamená robot. A na rozdíl od ostatních robotů je tento k nerozeznání od člověka. A na planetě, která se začíná bouřit proti strojům nahrazujících lidi, to znamená jen další problém. Docela kvalitní kniha, která i přes svůj věk neztrácí na zajímavosti. Vykreslení přelidněného světa s averzí vůči robotům a Vesmířanům je vynikající.

kniha: Lunapark - King, Stephen
trudoš | **** | před 2 dny

Na Stephena Kinga nečekaně řemeslné dílko, sympatické především nepříliš velkým rozsahem. Ten slibuje napínavou počtenou, bohužel opak má k pravdě až nebezpečně blízko. Autorova tendence psát bez konceptu má za následek, že poměrně dlouho trvá, než děj nabude konkrétního tvaru a poté, co si projedeme nadšením ze života světských, konečně se dostáváme k nějaké zápletce (tedy za dobrou půlkou knihy). Jenže nebyl by to mistr mistrem, kdyby všechny tyhle řeči kolem nebyly výborně napsané. Atmosféra počátku sedmdesátých let je báječná, a přestože ústřední motivy nijak zásadně nevyděsí, ta nostalgie pouťové zábavy jednoduše zahřeje u srdce. Vlastně by se dalo říct, že detektivní linie je vedlejší a působí jen jako přidaná hodnota, nemluvě o duchařských sekvencích, vystřižených jak z Krajních mezí. V tomhle ohledu King bohužel moc nepřekvapí „nečekanými“ zvraty, protože až moc dopředu naznačí, jak se věci mají. Přes všechny nedostatky se ale Lunapark skvěle čte, a to je to, co se počítá.

kniha: Triumf - Bova, Ben
Benetka | *** | před 3 dny

Sci-Fi z kategorie alternativní historie mám rád.V tomto případě se jedná o jiný vývoj na sklonku 2.sv. války.Triumf je dobře napsaná a čtivá kniha,žel obsahuje i hluchá místa a nelogické pasáže které její hodnotu poněkud srážejí.Nicméně za přečtení stojí.

kniha: Smlouva na život - Kloos, Marko
Vlask | ****1/2 | před 3 dny

Moderně napsáná military akce – chce se mi říci KONEČNĚ. Nudný výcvik je zkrácen na minimum, přelidněná země plná chudinských čtvrtí má správně depresivní nádech a hlavně se vyhneme v US dílech všude zvýrazňované patetické agitce o skvělém armádním životě. Hrdina nenastupuje z vlastnectví a hrdosti na vlast, ale kvůli ekonomickým faktorům. Nechybí byrokrati a snaha hodit průsery na pěšáky, či rychlé vystřízlivění ohledně života v civilu. Najde se i špinavá politika a zatajování nepokojů ve sdělovacích prostředcích (to už známe i dnes). Čili vychází z toho realistická (náhoda hraje často větší roli, než schopnosti) a špinavá military záležitost, která se navíc neorientuje jen na boj s lidmi.

kniha: Diplomatka - Aguirre, Ann
Vlask | **1/2 | před 3 dny

Slibný začátek plný popisů exotické mimozemské civilizace autorka zcela zabila psychologickým rozborem hrdinčina psychopatického přítele. Náprava vraždícího magora na milujícího druha opravdu může fungovat jen ve scifi a doufám, že si čtenářky nebudou brát příklad. Akce téměř neexistuje a nahrazuje ji lehce detektivní zápletka.

kniha: Sabriel - Nix, Garth
trudoš | ***1/2 | před 4 dny

Garth Nix je živoucí pokladnice nápadů a jeho svět Starého království určitě zaujme každého zmlsanějšího čtenáře, který si zakládá víc na atmosféře, než na jazykové vytříbenosti. Vzhledem k tomu, že jde o román pro mládež, nelze se vyhnout občasnému patosu či zbytečnému kýči, ovšem odolat vyprávění po okraj naplněného fantazií, napětím a lehkým mrazením v zádech, je opravdu těžké. Imaginace autora jako by neznala mezí a už jen samotná funkce abhorsenů, kteří se starají o to, aby mrtví zůstali skutečně mrtvými, dává na srozuměnou, že tohle nebude jen tak obyčejné čtení pro kluky a holky ze Stodůlek a přilehlých vsí.
Co je však spisovatelovým věčným problémem, je krátkost a nekomplikovanost zápletky – Sabriel je totiž jedna z mála knih, která by si určitě zasloužila ještě nějakých dvě stě stran textu navíc. Ač je tu spousta propracovaných detailů, na finálním celku to vlastně ani moc znát není. Třeba to ale pokračování změní, protože prostor pro další velká dobrodružství tu rozhodně je.

kniha: Truhla ze zálivu smrti - Doseděl, Svatopluk
KeB | *** | před 5 dny

Průměrný průměr, který nebýt edice by dokonale zapadl do šestákových hororů do vlaku. Obávám se ničím jiným kniha ani není.

kniha: Archa zrůd - Fritz, Pavel
KeB | **** | před 7 dny

Povedená sbírka, paradoxně jí nejvíc škodí non scifi povídky. Na poli scifáren si je autor jistý v magnetických botách a kráčí rychle a zkušeně. Středověké škorně a staletá halena už mu sedí mnohem hůř a povídky působí dojmem, že byly spíše do počtu. Bez obav doporučím :)

kniha: Pavoučí měsíc - Knaak, Richard A.
ares333 | *** | před 8 dny

Ušlo to. Na jiné autory to ale nemá…

kniha: Pouštní Kopí - Brett, Peter V.
Methat | ***** | před 8 dny

Nemôžem inak, musím hodnotiť plným počtom. Posledných 140 strán bolo… uff.

Prvých dvesto strán je o staronovej postave Jardirovi – autor predstavil kultúru „z opačnej strany sveta“ od detstva cez dospievanie až po dospelosť. Z prvého dielu nám autor Jardira znechutil, no tu sa to snaží napraviť. Táto časť ma moc nebavila, pretože sa príbeh tiahol pomaly. Na druhú stranu si čitateľ mohol urobiť kvalitný a detailný obrázok, ako žijú krasijci a koľko môžu mať manželiek. A ich ideológiu, atď. Vtedy som ešte rozmýšľal nad nižším hodnotením.

No potom dostali priestor staré známe postavy – Arlen, Leesha, Rojer, obľúbil som si staronovú postavu Rennu. Aj tak celú knihu tiahne najsilnejšie Arlen. Najviac sa mi páčili opätovné stretnutia v Milne a Tibbetskej riečke, ktoré boli nesmierne dojemné a ja som sa tešil ako malé decko na tie kapitoly. A posledné súboje s dvoma princami… uff. Idem sa vrhnúť na tretí diel, tak ma táto séria baví.

kniha: Stíny minulosti - Sanderson, Brandon
KainIX | **1/2 | před 8 dny

Řeknu to rovnou: nakolik jsem byl z Poseství práva nadšený, tak jsem z tohoto dílu zklamaný.

Lidé v Elendelu se bouří, protože jsou vykořisťovaní, guvernér, podporován šlechtickými rody, je zkorumpovaný, a do toho někdo zavraždil mnoho lidí vlivných v podsvětí na večírku guvernérova bratra. Vše se točí kolem Waxe, ostatní hrají jen druhé housle, pokud vůbec. Svět se opět trochu posunul a prodělává technickou revoluci. Ulicemi Elendelu jezdí vedle drožek i auta a elektřina je na světě, byť zatím v plenkách.

Má to být asi detektivka, ale mám z toho rozporuplné pocity. Dialogy místy baví, místy moc ne, Sanderson se věnuje tu budování světa, tu postavám, tu dialogům, tu víře, ale jako celek se mi to v mysli pořád rozpadá. Na druhou stranu to ale nebylo tak špatné, že bych to nedočetl. Nicméně další díly už asi číst nebudu.

kniha: Krvavé býlí - Nowak, Jenny
trudoš | *** | před 8 dny

Píše se rok 1494 a v Transylvánii už to zase vře… Román o nesmrtelném knížeti Draculovi volně navazuje na Trůn pro mrtvého a vrací se do dob krutého středověku patnáctého století. Chladným a nelítostným laděním připomene příběh v mnohém filmy Františka Vláčila, kdyby v nich bylo místo pro špetku rozervané romantiky a nějaký ten prvek vampyrismu. Autorka tenhle dojem podbarvuje jak dobovými archaizmy, tak prostou mluvou, přičemž historie v jejích rukou je přesně tím krutým místem, před kterým varuje spisovatelka Connie Willisová – kdo druhého upálí jako první, vyhrál.
Fanoušci Jenny Nowak tedy jejím dalším počinem zklamáni nebudou a ostatní, kteří autorku ještě neznají a mají chuť na trocha toho pochmurného vyprávění o smrtící nenávisti, nehynoucí lásce a tragickém prokletí jménem Vlad Tepes, by si román rozhodně neměli nechat ujít.
Krvavé býlí bylo mimo jiné pro svou délku rozděleno do dvou knih, ale i tak je jejich konec epizodně uzavřený. Přímé pokračování nese název Vlčí sémě.

Když jsem knihu v roce 1987 četl poprvé,byl jsem jí nadšen.Na svou dobu byla neobvyklá,zvláště pokud se vezme do úvahy,že vyšla v tehdejším CCCP.Připadala mi jako zábavná osvěžující a lehce čitelná kniha plná vtipných narážek.Dnes (19.2.2017) jsem ji dočetl znovu,po třiceti letech,a tehdejší nadšení se nekonalo.Těžko říci proč…? Snad že jsem za ty tři desítky let přečetl stovky zábavnějších knih? A nebo je to sto jiných důvodů…Každopádně neříkám,že je to něco co by si někdo nemohl přečíst.Pro někoho to může stále být docela zábavné čtení…

kniha: Osada - Bulyčov, Kir
Tehuapac | ***** | před 9 dny

Netuším ako sa mohlo stať, že ma tento príbeh za socializmu minul a vôbec nič som o ňom nevedel. O to väčšie prekvapenie som zažil keď som si teraz knihu prečítal. Nemám rád tzv. sovietsku sci-fi (samozrejme s výnimkou bratov Strugackých), ale toto je naozaj výnimočné dielo. Ak existuje niekto taký ako ja, že sa mu z akýchkoľvek nepochopiteľných dôvodov toto dielo vyhlo, odporúčam mu čo najskôr túto chybu napraviť. Len v závere autor trocha príliš tlačí na pílu a naťahuje dej až k samej hranici únosnosti, ale napriek tomu musím hodnotiť plným počtom.

kniha: Světy Honor Harringtonové - Weber, David
Nelson | **** | před 9 dny

Další velmi dobrá antologie povídek ze světa Honor Harringtonové. Až na jednu povídku (Přepad) jsou zde nadprůměrné povídky z větší části týkající se stromových koček. Nejlepší povídky : Královnin gambit a Čím se platí za sny?.

kniha: Od Heinleina po Aldisse - Gunn, James Edwin
Nelson | ***** | před 9 dny

Skvělá antologie obsahující celou řadu zásadních povídek žánru sci – fi. Je snažší najít nějakou horší povídku než vyjmenovat všechny velmi dobré. Nejlepší povídky : Hrom a růže, Báječný Fahrenheit, Chladné rovnice a Hra na draka a krasu. Lze jen litovat, že nevyšly i ostatní díly této řady antologií mapující vývoj sci – fi.

kniha: Smlouva na život - Kloos, Marko
MacLinks | ***1/2 | před 9 dny

Musim rict, velmi dobre napsane military sci-fi.Jak technologie tak boje nejsou pritazene za vlasy .Pribeh jde bez zadrhelu pekne od zacatku, az do konce .(Hodne tomu pomohlo, ze dej ma jen jednu dejovou linii ).Co musim naopak vytknout je ze knizka dost recikluje.Zacina to uz klasickym vycvikem pak tu mame, Black Hawk Down ,trochu te hvezdne pechoty … takze nic moc prevratneho necekejte.

za me, peknych 70%. ale milovnici military si muzou +10% pridat

kniha: Poslední policajt - Winters, Ben H.
trudoš | **** | před 9 dny

Poslední policajt stojí hlavně na atmosféře. Motiv blížícího se konce světa se táhne napříč celým vyprávěním, a i když to se samotným zločinem příliš nesouvisí, občasné vsuvky stran rozpadající se psychiky jedinců i národů jsou vpravdě geniální. Civilizace se sice nepromění na bandu zdegenerovaných kanibalů bojujících o ropu, ale o to víc mi přišla Wintersova vize uvěřitelnější. Jako by neodvratná apokalypsa byla jen dalším podmanivým songem od U2.
Ben H. Winters ovšem neselhává ani ohledně konstrukce vyšetřování. To se drží v rovině drsné školy, kdy v podstatě jen hrdinovi záleží na tom, aby případ dotáhl do konce. A přestože jde o regulérní sci-fi, příběh je až nečekaně civilní, prost přepálených konspiračních spiknutí. V tomhle ohledu oceňuji autorovu píli, kdy všechny indicie poctivě zapadnou na své místo. Vlastně jediné, s čím má spisovatel problém, jsou charismatičtější postavy a akčnější průběh zápletky. Ačkoliv jsou kulisy skvělé, nepovedlo se kvalitu knihy postavit jen na nich.

kniha: Koruna otroků - Weber, David
Flint, Eric
Nelson | ***1/2 | před 10 dny

Kniha je sice zasazena do vesmíru Honor Harringtonové, ale jde o naprosto odlišný žánr. Místo vojáků se zde setkáme se špióny, politiky a uprchlými otroky. Mezi nimi je i můj osobní oblíbenec havenský agent Victor Cachat, jehož postava se pohybuje od roviny „příjemný mladík“ až po „totální magor“. Děj se odehrává na Erewhonu, jednoho ze spojenců Mantichory, které se v té době rozhoduje, zda nezmění strany, protože tehdejší vláda Mantichory (High Ridge) ztratila jejich důvěru. A Victor Cachat podstatně ovlivní toto rozhodování. Docela mě pobavilo, kdo vlastně původně osídlil Erewhon a proč měli takový problém s Mantichorou. Kniha je to celkem dobrá, pár akčních pasáží se také najde a docela podstatné i v rámci série s Honor Harringtonovou je vznik Pochodně.

kniha: Smlouva na život - Kloos, Marko
trudoš | **** | před 10 dny

Život v armádě je krásná věc. Tedy v okamžiku, kdy jediná druhá varianta je dožívání v otřesných sociálních podmínkách. Jenže každá legrace končí ve chvíli, kdy dojde na první krev. A když se přidá lámání kostí, přejde úsměv i toho nejotrlejšího šprýmaře.
Výhodou Marka Kloose je důvěrná znalost vojenského prostředí. To se promítá jak do samotného výcviku, tak především do kamarádských vztahů mezi spolubojovníky, kteří jsou často tím jediným, co stojí mezi vámi a smrtí. Autor přitom nic neidealizuje, naopak se drží nohama pevně na zemi a dává hrdinům ochutnat stejnou medicínu, jakou ordinují oni sami. Umně se zde prolíná špinavé zázemí Soudce Dredda se zběsilou akcí Černého jestřába a s bojovým nasazením Hvězdné pěchoty. Kloos přitom z každého vybírá to nejlepší a tvaruje to do svébytné podoby, která se rychle zažere pod kůži. A přestože zpočátku působí vyprávění přímočaře radikálním dojmem, nenápadné drobty dávají tušit, že v dalších dílech nebude nic tak černobílé, jak se prozatím zdá.

kniha: Domovina - Salvatore, Robert Anthony
trudoš | *** | před 11 dny

Kromě toho, že byl děj k uzoufání předvídatelný, mě dost iritovala řemeslná šablonovitost, což ještě podtrhují všechna dostupná klišé, ke kterým se R. A. Salvatore aktuálně dostal. Samotného Drizzta Do'Urdena formuje dle vlastní potřeby, přičemž svým záměrům přizpůsobuje i společnost, ve které hrdina vyrůstá, aniž by to mělo jiný smysl, než obdobu laciných světelných efektů. Ale protože se jedná o úvod, je nasnadě, že se autor teprve zahřívá. Tedy doufám.
Rozhodně bych jinak nerad vyprávění upřel kouzlo dobrodružství, které jde přímo za svým cílem. Taky je tu pár moc pěkných nápadů, které však vyniknou spíše díky ilustracím Todda Lockwooda dohledatelných na netu, než pro literární um spisovatele. Ale autorství je jeho, o tom žádná. Ovšem Drizzt jako takový je pro mě prozatím zklamáním. Prototyp dokonalého rozervance, který je zajímavější v představách, než na stránkách románu, páč – jak je u těchto zádumčivých patronů zvykem – mu chybí smysl pro jakýkoliv humor a všechno bere moc vážně.

kniha: Válečníci - Rydzewska, Jaga
trudoš | *** | před 12 dny

Vzletnou stylistikou v mnohém připomenou Válečníci atmosféru Stárnoucího Slunce C. J. Cherryhové, ale také nejednoho jedince utrápí množstvím nepodstatných informací. Než se konečně rozjede zápletka, máme polovinu knihy za sebou a výhledy do budoucna nejisté. To ovšem neznamená, že by se nic nedělo, spíš unikají souvislosti, jež by alespoň naznačily, jakým směrem se události budou ubírat. Tomu ještě vráží kudlu do zad notná dávka teologických, politických a filozofických disputací, bez nichž se polští tvůrci pravděpodobně neobejdou.
Kladem zůstává čtivost, která je pro dobrý dojem vždycky nejdůležitější. Jaga Rydzewska vytvořila nápaditý vesmír, obohacený o kouzlo japonské kultury se všemi oblíbenými finesami kolem cti a odpovědnosti. A jakmile se autorka překlene přes seznamovací kolo „co, kdo a proč“, nabere její vyprávění obrátky, které kromě nezbytné akce zaujme i propracovanou psychologickou hrou. Nepříjemností je v tomhle ohledu ale závěr, utínající příběh v rozhodujícím okamžiku.

kniha: Stráž - Lukjaněnko, Sergej
Vlask | ***1/2 | před 13 dny

Jako úvod do světa dobré. Bohužel zamrzí nevyužití plného potenciálu setkávání se s obyvately jiných světů. Prakticky celou dobu se motáme jen kolem ruského ansáblu a čtenář se musí připravit na klasické náhledy do duše lidu bývalé SSSR. Vše se motá kolem práce pohraničníků a scifi je zde spíše zajímavou kulisou, než hlavním motivem.

kniha: Tester - Štiblaríková, Lenona
Vlask | **** | před 13 dny

Akční jednohubka (celkem krátká) psaná stylem Kulhánka či Kotlety. Takže plná přestřelek, svižná, rychlá, přímočará a moc krátká. Nechybí silný národní prvek a sympatická holčička, která jakoby z filmu Kick-ass vypadla. Mladší ročníky by ovšem mohlo zaskočit vydání ve slovenšťině.

kniha: Flashback - Simmons, Dan
trudoš | **** | před 14 dny

Ačkoliv Dan Simmons koncipoval Flashback jako detektivku, nemyslím si, že by to s ní v jádru myslel nějak vážně. Spíš mu slouží jako startér příběhu než cokoli jiného. O tom svědčí hlavně pomalý tok románu, popisující cestu napříč kontinentem a rozborem různých společenstev uvnitř rozpadlých Spojených států amerických. On vůbec může vývoj událostí milovníky thrillerů dost otrávit – na to, jak je zápletka prostá, se sune kupředu šnečím tempem, který chytí drive až sto stran před koncem. A přestože v závěru vše zaklapne na své místo, ti, kteří nenávidí nejednoznačné konce alá Počátek, pravděpodobně puknou vzteky.
Simmons je však skvělý vypravěč a prazdroj originálních nápadů, což dokázal už v předchozích knihách. Takže i když mu vázne koncepce, jednotlivými scenériemi doslova nadchnul, stejně jako drobnými detaily, dotvářejícími atmosféru nepříliš vábivé a možná právě proto tak autentické budoucnosti. Není to Joe Kurtz, ale pořád to má šmrnc plnohodnotné literatury pro autora tak typický.

kniha: Hrozba - Feist, Raymond E.
Speedemon | ***1/2 | před 15 dny

Z knížky mám dobrý pocit. Nevím jestli je to vydařeným (byť klasickým) příběhem, nebo tím, že uplynulo 6 let od doby, kdy jsem četl předchozí trilogii. V knize není moc hluchých míst a řeší se poměrně zajímavé zápletky – vpád cizí rasy na Midkemii, hrozící vpád démonů a putování dvou nových postav (vyvolávače démonů a rytířky ochranitelky). Skáče se z postavy na postavu a jelikož mě všechny bavily, tak jsem se nenudil. V závěru se vše propojí do finální bitvy a někdo to i definitivně odnese. Prostě vše co od tradiční fantasy ze staré školy očekávám. Dobrá odpočinková četba, která však na druhou stranu ničím nepřekvapí.

Na rozdíl od většiny nesdílím tak úplně nadšení, ale zároveň jsem nebyl ani zklamaný. Snad mě opravdu na scestí přivedl český název knihy a očekával jsem něco jiného. Pokud by někdo měl při čtení povídek podobný problém jako já, dovolil bych si dát malou radu. Zkuste číst knihu od konce (když nepočítám podle mého názoru slabší povídku na úplném závěru), konkrétně od povídky Dobrovolná internace. Tu považuji za vrchol této povídkové knihy. Pokračujte předcházející povídkou Otcova maska, které má zvláštní znepokojivou atmosféru, a když ani při této metodě vás kniha nezaujme, tak ji prostě odložte. Není určená pro vás.

kniha: Přízraky na Devíně - Červenák, Juraj
Durgas | **** | před 16 dny

Návrat do známych končín budúcej Veľkej Moravy Roganovi a Goryvladovi svedčí a kniha opäť má to zvláštne čaro, ktoré som oceňoval na prvej trilógii a ktoré mi chýbalo v Zlate Arkony. Príbeh je roganovsky priamočiary a pomerne jednoduchý (aj keď nejaká tá zrada a konšpirácia sa objaví), zachytávajúci časy tesne pred vznikom VM, kedy už aj v našich luhoch a hájoch pomaly mocnelo kresťanstvo na úkor pôvodných božstiev. Skratka, nová roganovka nikoho isto nesklame.

kniha: Cesta slávy - Heinlein, Robert A.
yerry | *** | před 16 dny

Jediná autorova fantasy kniha, ktorá až tak úplne fantasy nie je a ty len pozeráš, o čo vlastne Heinleinovi ide. Hrdina je vojakom US Army bojújúcim vo vojne – nevojne, proti malým žltým šikmookým mužíčkom. Teda presnejšie, kvôli zraneniu sa už vydáva do európskeho zázemia…

Je najatý jednou vládkyňou aby získal artefakt umiestnený na inej planéte v akejsi hyperkocke. Fantasy kulisy a postavy sú dosť nevierohodné a autor ich asi ani vážne nemyslel. Fantasy aspekt príbehu je v ňom akýsi nadbytočný. Jedná sa o jeho scifi úlet k hranici, kde by sa to fantastično mohlo nachádzať? Ak si k tomu primyslíš autorove štandardné politické úvahy a poučovania o sexe, individualizme a slabinách demokracie, vychádza ti z toho riadny guláš. Naviac ak autor v plnej paráde pokračuje zvesela tam, kde už iní vešajú zvonec.

Na rozdieľ od iných negatívnych hodnotení román nevnímam tak kriticky. Ak sa dej neberie príliš vážne, je to starý dobrý RAH, ktorý opäť nesklamal a prišiel na svoju dobu s čímsi novým a neotrelým. Nekopíroval Tolkiena ako viacerí jeho súčasníci a zachoval si svoj štýl.

Aj napriek niekoľkým dosť úmorným pasážam vnímam knižku ako dobrú a možno aj o trochu viac ako dobrú…

kniha: Neviditelná knihovna - Cogman, Genevieve
snop | **** | před 16 dny

Flynn Carsen v suknich. :-)

Ne, vazne. Inspirace zde je, ale taky klidne muzeme najit jinou, v ruznych casovych policiich. Kdyby JFK bylo svetove zname, mohli bychom hledat i zde.

Proste mame Neviditelnou Knihovnu, ktera je mezi alternativnimi svety, a jeji agenti (v nasem pripade agentka se svym studentem) se vydavaji do jednotlivych alternativ v honbe za vzacnymi a vyznamnymi knihami, protoze, jak rika Irene, „prinosem nejsou objevy, ale kreativita“. At v alternativach vladne spise veda ci magie, agenti maji k dispozici cosi vic, cosi jineho – jakysi rajsky Jazyk, ktery ovlada realitu.

V takovemto vesmiru jsou agentka Irene a jeji student Kai vyslani zrekvirovat pohadky bri Grimmu z Londyna, ve kterem vladne magie a steampunk. A protoze je kniha ukradena, museji pouzit sve detektivni schopnosti. A protoze maji stesti, setkaji se s hrabetem z Leedsu, coz neni nikdo jiny nez Velky Detektiv.

Neviditelna knihovna je totiz predevsim detektivni thriller. Fantasy je to az druhotne. Coz se mi velmi libi. Pokud anotace srovnava s Aaronovichem, tak rekneme, ze tato kniha je to, v co jsem u Aaronoviche marne doufal. Holmes ve fantasy kulisach.

Jedine, co bych knize vytknul, je preklad. Ani ne tak po strance jazykove, tam je jen par chyb. Spise po stance rozhledu prekladatele. To, ze prekladatelka napriklad nevi, co jsou Lissajoussovy obrazce, a ma tendenci po kanturkovsku pridavat pseudovtipne poznamky pod carou, je pro me uz trochu na hrane, ale budiz. To, ze si nevsimne dalsich nekolika zamrkani autorky, je uz smutnejsi. Prikladem budiz, ze zjevne nerozlustila ve jmene „Kostchei“ stareho dobreho Kosteje Nesmrtelneho, takze se mu chudakovi dostalo epiteta „Neumirajici“ (str. 40).

kniha: Elementum - Dittrich, Jiří
snop | *** | před 16 dny

Je to krute neoriginalni, psychologie postav zcela odrazi psychologii autora (tj. vsechny postavy jsou autor, pricemz na zaklade jeho misty az prilis odhalene psyche se domnivam, ze by asi nepatril mezi me pratele) a chtelo by to nejakeho korektora, ktery rozeznava rozdil mezi „hold“ a „holt“ a umi pouzivat carky.

Tolik k negativum.

Pozitiva: je to napsane tak ctive, ze tech 500 stran utece jako voda. A pribeh je celkem uzavreny, jakkoli padouch samozrejme unikl (coz souvisi s tou neoriginalitou, zejo) a chysta se pokracovani. A pokud vam nevadi cist totez znovu a znovu, tak holt dostanete ctivou jednohubku nekde mezi Avatarem (Aang), Kodexem Alera a dalsimi asi tremi sty knihami, ve kterych chlapec zjisti, ze jen on muze zachranit magickou risi, protoze je ve skutecnosti ztracenym princem.

kniha: Děti ducha - Card, Orson Scott
Phoenix | **** | před 17 dny

Po přečtení předchozích dílů je tak nějak jasné, že tady to půjde do finále. Ano, vyřeší se vše, co bylo dříve nakousnuto, ale čtvrtý díl už tak trochu působí, že autorovi dochází dech. Události už nejsou tak zajímavé a čtenář spíš jen čeká, jak se vyřeší rozjeté linie. Přidávání nových už bylo zbytečné. Jako zakončení vydařené série kniha funguje dobře, ale mohla být o 200 stran kratší, kdyby se soustředila už jen na to podstatné.

kniha: Ender ve vyhnanství - Card, Orson Scott
Phoenix | **** | před 17 dny

Poslední díl, který je vlastně dějově na začátku, je opět vydařený a do celé série zapadá. Už je to ale takové to natahování a záplatování, které ocení především fanoušci, kteří se vždy věrně vrátí do oblíbeného světa.

kniha: Mechanický pomeranč - Burgess, Anthony
Phoenix | ***** | před 17 dny

Film jsem viděla kdysi a líbil se mi. Na knihu jsem se odhodlávala od té doby. Mám ji pouze v angličtině, takže i to mě asi trochu brzdilo, ale nakonec nebylo zas takový problém se tím prokousat ani v originále. Český čtenář má výhodu, že se spousta vymyšlených slov dá odhadnout, i když mají základ v ruštině. Co se týče příběhu a událostí v něm líčených, pokládám tuto knihu přesně za ten typ, kdy vás buď pohltí, i když v ní nic moc hezkého není, nebo se vám svou surovostí zhnusí. Kam kdo patří je patrné z hodnocení a komentářů.

12345678910poslední (311)12406 příspěvků celkem


WebArchiv - archiv českého webu