RSS / komentáře

Poslední přidané komentáře

12345678910poslední (315)12590 příspěvků celkem
kniha: Sekera a skála, meč a žár - Wegner, Robert M.
trudoš | ***** | před 19 minutami

Jste-li fanouškem Eriksonovy temné historie světa, dostanete vrchovatou porci. A jste-li příznivec Abercrombieho cynického realismu, rozhodně se máte na co těšit. Nicméně ani v jednom případě Robert M. Wegner neopisuje, ani nenapodobuje; sám je zcela originální, zcela svébytný a zcela nepředvídatelný.
V knize Sekera a skála, meč a žár představuje dvě tváře jednoho světa. Na straně jedné drsný a nelítostný sever, který je zalidněn neústupnými barbary, na straně druhé žhavý a stejně nelítostný jih, plný tradicionalis­tických nomádů. Ač jde o sbírku povídek, nenechte se odradit přízemní nechutí ke krátkým textům. Autor není prvoplánovým řemeslníkem. Umí být epicky hrdinský, až vaše ego dostane srdeční záchvat (Všichni jsme Meekhánci či Šarlat na plášti), ovšem stejně tak dokáže stylisticky blufovat, že je doslova radost jej číst (Protože tě miluji víc než život a především pak Kdybych měla bratra).
Právě tady a teď máte možnost seznámit se s budoucí legendou. Nenechte si tuhle možnost ujít.

kniha: Zootauři - Tasin, N.
ippokorny | nehodnoceno | před 14 hodinami

ippokorny: Život_na_Marsu

kniha: Hvězdná královna - Stanojevič, Mirko
ippokorny | nehodnoceno | před 14 hodinami

ippokorny: Život_na_Marsu
ippokorny: Život_na_Měsíci

kniha: Arsian - Borkovec, David
trudoš | ** | před 1 dny

Rozvleklý fantasy román, kterému by neuškodila redakce a zkrácení minimálně o polovinu. Jako debut začínajícího autora obdivuhodné, ovšem ve srovnání s běžnou konkurencí podprůměrné. Hlavním nedostatkem knihy je její technické zpracování – David Borkovec se vůbec nezabývá oddělováním přímé řeči od ostatního textu, takže vše splývá v jedno, což ještě završuje minimum odstavců na stránku. I po literární stránce má však autor co dohánět. Co jde říci jednou větou, řekne deseti, a to, co zdůrazní je schopen v průběhu stránky třikrát zopakovat. V rámci předvídatelného slohu navíc dopředu víte, kam se bude zápletka ubírat, co je důležité sledovat a co je jen cukrová poleva. Příběh samotný se nese v duchu tradičního boje dobra se zlem a přijmete-li jeho prostinkost, dá se o něm i říct, že je slušný. Jen to množství odboček mu škodí. Černobílé postavy, které jsou buď kladné, nebo záporné, jsou pak tím nejposlednějším škraloupem na tomhle ambiciózním projektu, jehož konec je zatím v nedohlednu.

kniha: Konec hlídky - King, Stephen
trudoš | **** | před 1 dny

Za mě nejlepší díl volné trilogie, i když Stephenu Kingovi trochu zazlívám, že na stará kolena vyměkl a u spousty příležitostí nechává hrubost stranou, aby učinil zadost společenské morálce a nezavraždil příliš mnoho nevinných postav. Nadpřirozený motiv ovšem super, zabíjení pomocí tabletů může vymyslet jen on. Další fobie na účtu mého psychoterapeuta. Já mám prostě pro tyhle technické jednoduchosti slabost, přestože v základu postrádají logiku. Potěšil i záporák, který se konečně ukazuje v parádně sadistickém světle. Snad jen, že jeho záškodnický hrůzoplán má poměrně dost děr. Je otázkou, zda pro výsledný efekt bylo třeba jít tak moc komplikovanou cestou.
Co mi vadilo, byla autorova snaha zaplnit vyprávění množstvím popkulturních odkazů, aby hrdiny udělal čtenářsky co nejatraktivnější. Ovšem beru to jako daň za to, že Bill Hodges už není takový mravokárce jako v předchozích dílech a párkrát mi byl dokonce sympatický, stejně jako jeho mladá parťačka Holly. Na konci jsem i slzu uronil.

kniha: Jantarové oči - Kadlečková, Vilma
Skabandari | **** | před 1 dny

Mohlo to být trošku zhuštěné, některé části jsou zbytečně zdlouhavé, či by v knize vůbec nemusely být. Celá kultura týkající se Össe je zajímavá, obzvlášť potom jejich náboženství a jelikož je Lukas nesnáší a všemožně proti nim brojí, budeme se velkou část děje setkávat s jimi ovlivněným prostředím. Hlavní postava Lucas mi taky sedí především díky tomu, jak se k vnějšímu světu chová, jako by ho nic netrápilo či mu znesnadňovalo život, taky pak zpracování jeho minulosti je poutavé. Naproti tomu Pinkertýna, která je jeho pravým opakem co se smělosti týče, mě spíš štvala a její části příběhu nijak nezaujaly. Lehce mi nevyhovuje rok ve kterém se to odehrává, mám pocit že na tu dobu je lidstvo málo vyspělé a to ke všemu získalo vesmírné technologie, kdyby stáhla nějakých 350–400 let sedlo by mi to víc. I tak asi jedna z nejlepších knih napsaných ženou co se mi dostala do rukou.

kniha: Lucky Starr a oceány Venuše - Asimov, Isaac
trudoš | **1/2 | před 2 dny

Opět jednoduchá kosmičárna, tentokrát však s nepřítelem trochu přitaženým za vlasy. Motiv inteligentních žab by možná fungoval v nějaké staré epizodě Star Treku, ale tady vyprávění spíš jen neúmyslně shazuje do parodické roviny. A to se ani nezaobírám podivností, že žabky odhalil až Lucky Starr, zatímco všichni obyvatelé Venuše žili léta v naprosté nevědomosti.
Ovšem hnidopichové jsou tu od toho, aby bylo v pekle čím topit, takže další výtky si odpustím. Pravdou je, že těch šedesát let se podepsalo pouze na autorově hravé fantasii, která se dostala do střetu se smutnou realitou. Zatímco v roce 1954 byla Venuše ještě stále velkým tajemstvím s neomezenými možnostmi, dnes už je to pouze drobná přehřátá tečka někde na jihozápadní straně oblohy a šmitec. Umění Isaaca Asimova spočívá v moci přetrhat tyhle astrofyzikální hranice, pročež okna podvodnímu dobrodružství na druhé planetě od Slunce zejí dokořán. Ve výsledku oddechovka, jejíž prazákladní kouzlo nezestárne ani za dalších šedesát let.

kniha: Zrada - Charbonneau, Joelle
Lokina | **** | před 2 dny

Druhý díl trošičku pokulhává za prvním dílem, který se mi o fous líbil více. Ale i přesto tento druhý díl je čtivý, ze začátku pro mě trochu nezáživný, ale od poloviny se to zlepší. Jak jsem napsala i u prvního dílu, jistá podobnost s jinými díly tam je, ale určitě to knihu nijak nepoškozuje. Jak napovídá název – Zrada, zrada tam je a to dost velká, i kdybych chtěla, zaručeně bych na to nepřišla, to se autorce povedlo, i když mě hodně mrzelo, co se na konci stalo. Jak už to bývá i u jiných knih, druhé díly většinou bývají horší, ale tenhle se povedl. A já chci vědět, jak to dopadne, tak honem rychle sem se třetím dílem.

kniha: Kyberiáda - Lem, Stanisław
Phoenix | ***** | před 2 dny

Netušila jsem, co od Kyberiády čekat, ale výsledek byl skvělý. Je to soubor několika ne nijak zvlášť nápadných, poučných nebo zábavných povídek, všechny se točí kolem dvou géniů, kterým ne vždy vše dopadne tak, jak plánovali. Co je na této sbírce unikátní a jedinečné je jazyková vybavenost autora a u nás překladatele. Nad tímto musí zaplesat každé lingvistické srdce.

kniha: Tma - Neff, Ondřej
gan112 | *** | před 3 dny

Tak toto pre mňa priemerne dielo, by mi neuškodilo, keby bolo v poviedkovej forme. Takto mi to prišlo síce akčne a spádom v poriadku, ale celé nejak neprepracované. Obrovské skoky v deji, kde dôležité situácie zostali opomenuté a pôsobili čisto funkčne. Politika a trochu zvláštny politický humor, ktorý priznávam miestami brnkal na kvalitnejšiu satirickú strunu ale poväčšine grotesknel až na frašku. No nejako ma to nezaujalo. Možno negatívne prílišnou snahou hnať drsnosťou veci do extrému a svojpomocne tak šokovať čitateľa. Myšlienka elektrickej smrti je fajn, obrazovo a žánrovo sa to dá pekne využiť až na hranu steampunku, myšlienkovo mi téma prišla ale z veľkej časti nevyužitá a aj záver a celá zápletka slabšia, jednoduchšia. Záver: priemerné dobrodružné čítanie, pri ktorom mi najviac prekážala nekonzistencia dvoch hlavných prvkov humoru a drsnosti, avšak s rýchlim tempom deja.

kniha: Harry Potter a prokleté dítě - kolektiv autorů
Gaarq | **** | před 4 dny

být autorem masově oblíbené knižní série (ještě navíc pro mládež, která u ní vyrostla) je prokletí samo o sobě. rowlingová už to má napsané na čele a i kdyby napsala jinou superbomba knihu, lidé budou srovnávat a hodnotit podle potterovské ságy. však také nejúspěšnější byla pod pseudonymem. jenže ať už z vlastní nostalgie nebo pod nátlakem mas (a možná i složenek) se autorka uchyluje i k rozvrtávání hrobů a oživování mrtvol – fantastická zvířata a prokleté dítě, např. to prvně jmenované mě nudilo i jako film, to druhé bych naopak docela rád v divadle opravdu viděl.

autoři (rowlingová je uváděna především jako autorka námětu) scénáře této divadelní hry (je publikování obtížně čitatelného scénáře sadistické laškování s nadrženými čtenáři?) si vybrali zajímavý námět a dlužno říct, že ho zpracovali docela dobře. ano, je to plné klišé o rodičovské lásce, emoce a cukrkandl z toho kanou v míře větší, než má mysl zvládá bez pobouřených úšklebků, ale zpracování je až na pár bohů ze stroje slušné, psychologie postav životná. se zápletkami je to horší, dost často si pomáhají autoři výše zmíněnými nástroji. vyloženě naštvali mě jen jednou, i když to bylo zásadní – nechali po náročné bitvě utichnout jeden konflikt a pic, vygenerovali ten samý konflikt v bledě modré, jen aby měli co psát v druhé půli. oh, my… čistě koncepčně jim to umožnilo téma rozvinout, ale příběhově to byla podpásovka. docela se mi líbilo, že spousta dialogů mezi albem a scorpiem (ne, pane medku, mě nedostanete živého!!!) byla celkem vtipná (i když asi nerealisticky vzhledem ke stáří oněch hochů) a obecně, odsýpá to, má to tah a nikde se to neseká. také scénograficky se mi to zdá jako náročné představení, proto bych to chtěl i vidět.

nakonec jsem váhal mezi třemi a čtyřmi astrami a skončil u čtyř. i přes výhrady to není špatné, ba ani průměrné.

kniha: Hry Nemesis - Corey, James S. A.
gokudo | ***1/2 | před 4 dny

Uch…pata kniha Expanze ve ktere se nasi hrdinove vydaji na sva vlastni dobrodruzstvi. Subjektivne konstatuji ze Nemesis a Leviatan patri mezi nejlepsi knihy v teto serii. Uvedomeni a politicka korektnost tu trochu zapacha, jak uz je posledni dobou zvykemu u amickych autoru, ale devastace jedne urcite planety je jeden velky antiklimax. Kandidatem na blbecka se protentokrat stava Naomi a Holden je docela v klidku, i kdyz par facaku by mu prospelo. Robertu Heinleinovi by se to mozna taky libilo. Televizni serie je porad lepsi!

kniha: Smečka ze čtvrtého pokoje - Petrosjan, Mariam
Malaga | ****1/2 | před 5 dny

Obtížně se mi popisují dojmy z této knihy a stejně tak marně hledám adekvátní srovnání s jinou již přečtenou…

Autorka nabízí vhled do světa zapadlého internátu pro mládež trpící různými fyzickými i psychickými hendikepy. Světa neskutečně pestrého svou podobou (a to hned ve dvou rovinách…), přezdívkami jeho obyvatel a bizarními pravidly, které si oni sami stanovili. Máloco je přímo vysvětlováno, vypravěči se střídají a děj skáče rovněž v čase. Nečekejte ovšem žádnou nesrozumitelnou psychedelickou haluz nebo hutnou popisnou sondu do myšlení, ale naopak pečlivě promyšlenou příběhovou kostru. Je třeba udržovat pozornost a soustředit se i na detaily, leccos do sebe náhle začne překvapivě zapadat, přestože kniha zodpoví jen málo otázek.

Z knihy jsem byl nadšený pro její jinakost, proměnlivou atmosféru a postupné rozkrývání příběhu Domu. Uznávám, že nejde o čtení pro každého. Jsem nyní uprostřed druhého (neméně kvalitního) dílu, finále trilogie potvrdí nebo rozhodí můj výsledný dojem z celého díla.

kniha: Záře supernovy - Pitzmos, Aleš
KeB | *** | před 5 dny

Přečteno před měsícem a záměrně čekám, kolik toho zůstane v hlavě. Už to pomalu vyprchává. Takže, děj přímo navazuje na pulsar. Je to napsané trochu jinak a nejsem si jistý jestli lépe. Ubylo trochu akce a přibylo trochu víc nelogičností. Přitom by se jim dalo předejít. Tady jsem měl pocit, že si to autor poněkud ulehčil a to je vždycky strašně poznat. Není to špatné, ale mám z toho trochu horší, ale i lepší pocit než z pulsrau. Nechám lehce nižší hodnocení.

Abych nebyl jen příkrý není to špatné a rozhodně to není srágora. Jen by to mohlo být nohem lepší. Jako krmná scifi to je v poho. A můžu doporučit :)

kniha: Kontrolní bod - Cole, Myke
trudoš | *** | před 5 dny

Na to, jak atraktivní námět si Myke Cole vybral, nepředvedl kupodivu nic, co by nezvládli už filmoví X-Meni ve třech prvních filmech. Snad jen s tím rozdílem, že u Kontrolního bodu jsem se o dost víc nudil a to především kvůli nezáživnému vývoji. On totiž autor s akcí poměrně šetří a většinu příběhu točí kolem staré písničky „Ta naše armáda je tuze proradná taratatá.“ Komicky z toho pak nejvíc vychází hrdina, který (aby učinil zadost morálce) tak dlouho špekuluje a mění strany, až kvůli tomu rozebere všechno, co se jen rozebrat dá. Vlastně kdyby od začátku poctivě vojákoval – tedy držel hubu a krok – situace mohla celkově dopadnout daleko pozitivněji.
Ale když už nic jiného, všechno to rozumbradování má hlavu a patu, což určitě ocení náročnější čtenáři. Na můj vkus ho jen bylo na odpočinkovou střílečku zbytečně moc. Lovci monster byli v tomhle ohledu větší legrace a Ničitel světa zas akčnější jízda. Cole balancuje na hraně jednoho i druhého, ale ve výsledku se nepřikloní tam ani tam.

Se sirotčince, jsem trochu na rozpacích. První třetina knihy mi přišla zdlouhavá a poněkud nudná. V podstatě vše po příjezd na ostrov mohlo být scvrknuto na jednu kapitolu, aniž by to mělo vliv na děj, ale ono to může být jen subjektivní dojem. Na ostrově už mě děj bavil a oceňuji originalitu a nápad, se kterým se dá úžasně pracovat. Také fotografie jsou pěkné zpestření. Určitě nechci nikterak kritizovat autorův rukopis, nicméně, přes všechny klady je knížka velmi jednoduchá a nakonec zapadne do kastlíku „to jsem někdy myslím četl“. Škoda.
Knihu jsem měl v seznamu k přečtení nějakou tu dobu a v podstatě se stejnojmenným filmem jsem byl nucen přečíst, než uvidím. Vždy je důležité číst a poté vidět!


Stejnojmenný film podle knižní předlohy:
Když jsem viděl, že Sirotčinec skončil v rukou Tima Burtona můj zájem, jak o knihu, tak film, celkem povyrostl. Když jsem knihu dočetl, uměl jsem si představit, co s ní Burton bude umět vykřesat. Jaké zděšení bylo, že NIC.
Opravdu mě tento počin nutil přemýšlet, jestli to Burton dělal z donucení, nebo jen pro zisk, ale ten film je, BOHUŽEL, neuvěřitelná slátanina. Scénář je opravdu hloupý, ale opravdu hodně. Vůbec nerozumím tomu, proč byly hlavním hrdinkám prohozeny schopnosti? Jestli jen kvůli podvodním scénám, tak je to opravdu trapné. Obsazení s přivřením očí přejdu, ale otec se nepovedl a Samuel a závěrečná bitva nebitva byla tragická. V podstatě pouze tři momenty, které mě nadchly. A to ten okamžik souboje dvou „postaviček“ v sirotčinci a dvě podvodní scény. Vůbec to nechápu, ale nehodlám Sirotčinec chválit jen kvůli Burtona. Tohle jsem opravdu nečekal. Hodně mi to připomíná ztracený potenciál, jako u Eragona. Dvě hvězdy a ani o chlup více. A to jsem milovník fantasy a Burtona.

kniha: Stíny minulosti - Sanderson, Brandon
Madam Brbla | ***1/2 | před 6 dny

„Poselství práva“ bylo fajn oddechovkou, ve které jsme se seznámili s novými hrdiny a modernějším prostředím. „Stíny minulosti“ plynule navazují dalším samostatným příběhem, nic však nevysvětlují, předpokládají znalost světa, historie, postav i fungování schopností. Tentokrát kdosi (nebo cosi?) usiluje o život vrchních představitelů města a rozvrat Elendelu, proto Wax Ladrian musí odložit přípravy na svatbu a zahryznout se do případu – hezky tvrdě po svém, jak oficiální zástupci práva nemohou. Nechybí Wayne v roli komického pomocníka, strážník Marasi s její snahou začlenit se do policejního sboru a připojí se několik (staro)nových zajímavých charakterů.
Sanderson doladil psychologii postav, každá z dějových linií má trochu jiný tón: s Waynem je větší sranda, Marasi drnká na strunu emancipace, Wax je zkrátka odhodlaný buldozer – bylo tomu tak už v předchozím díle, ale teď je na vše kladen větší důraz.
Akčně detektivní zápletka má své slabší i silnější momenty, některými zvraty autor nepřekvapil -
v tom směru mi hrdinové připadali poněkud zabednění. Nicméně závěrečný tragický obrat mi docela zaimponoval a mohl by přinést energii do pokračování.
Nenudila jsem se, bylo nad čím přemýšlet, pořád jde o nadprůměrnou krmnou fantasy se steampunkovým nádechem. Hodnotím jen o procento hůř než „Poselství práva“. 74% P.S.: Mám drobnou výhradu k překladu. Od upjaté dámy z vyšší společnosti bych čekala spisovnou mluvu, nikoliv pražský přízvuk pouličních buranů.

kniha: Světlo a stíny - Bardugo, Leigh
Lokina | **** | před 6 dny

Já jsem velké očekávání u této knihy neměla, ale mile mě překvapila. Je to něco nového, ale přitom povědomého, co znám z jiných YA knih. Je to lehce nadprůměrná příjemná záležitost. Je to čtivé, oddychové, určitě to není top mezi YA literaturou, ale ani by nebylo fér tvrdit, že kniha nemá potenciál a že je to blbost a nechat knihu ležet ladem. Takových knih s podobným duchem je na trhu habaděj, ale takové knihy vycházejí a vycházet budou nadále. Alina jako hlavní hrdinka nijak nevyčnívala, ničím mě nepřekvapila, začala jako obyčejná holka a skončila jako griša s výjimečnými schopnostmi (jak šokující). Zato Temnyj, to je moje krevní skupina, badboy, kterého jsem si hned oblíbila, no a Mal, to je takový hodný ochranitelský méďa. Kniha rozhodně stojí za přečtení a já s radostí budu očekávat druhý díl :-)

kniha: Zapomenutý ostrov - Hohlbein, Wolfgang
louza | ***1/2 | před 6 dny

Wolfgang je úderník v jehož režii vznikly pulpové pecky jako Dinoland, takže jsem měl po právu obavy. Nicméně téma odkazu Verna uchopil poměrně zručně. Přímý čtivý text bez příkras jasně odkazuje k mládežnickému publiku. V první knize sice jen utváří herní pole, ale podklad pro své příběhy vytvořil celkem slušný. Uvidíme jak naváže dále.

kniha: Tarzan nezkrotný - Burroughs, Edgar Rice
louza | ***1/2 | před 6 dny

Po výškrabcích v podobě Tarzanova syna, recyklovaného byť trochu lepšího Oparu a sbírky povídek nabírá autor druhý dech a vchází do další románové fáze Tarzanské existence. Kniha je vlastně dvoj knihou obsahující první část, reflektující dobový celosvětový konflikt, kde Tarzan přichází o ženu i majetek ve válečné vřavě. Za což se průběžně mstí zapojením do partyzánské války. Druhá, poněkud typičtější část, zachovává hrdiny z první půli knihy, které přivádí do tajemného města šílenců. Nepřemožitelný Tarzan není vyloženým mistrovským dílem, ale stále si zachovává punc výjimečného hrdiny a dobrodružného čtiva se správným pulpovým nádechem.

kniha: Pelyněk 1 - Tučka, Daniel
snop | **** | před 7 dny

Velmi příjemný počin, který jsem přečetl jedním dechem. Sympatičtí hrdinové – včetně padouchů – svižné netříštící se vyprávění, zajímavý svět. Ten svět je samozřejmě steampunk, nicméně s příchutí magie, bohů, atd. Aluze na spoustu jiných knih (namátkou třeba Královnu Tearlingů, ale cítím tam i Sandersonův Steelheart) jsou spíš pozitivem, člověk má pocit, že onen svět už zná. Koneckonců, Británie je Británie, i když se tak nejmenuje. Jediné, co mi nesedělo, je občasné pomrkávání autora na čtenáře, ale to jsou jednotky kusů.

Velmi se těším na pokračování, jen se trochu obávám, že z místa, kde děj skončil, se vydají dvě skupiny dvěma rozdílnými směry, což povede k roztržení děje, což nemám rád. Ale tak co už.

No, čekal jsem od trochu trochu víc. Na jedné straně mne sice potěšilo trochu větší rozšíření univerza o Hastura, Carcosu a Hayády, na druhou stranu ale trochu rozčarovalo neustále nadužívání jedné a té samé zápletky, kdy se cca. polovina povídek točí kolem toho, že někdo zdědil po svém předkovi/příbuzném zabývajícím se zlopověstnými uměními jeho dům a potýká se s jeho tajemstvím. Ačkoliv i tady se dozajista najdou lepší kousky (Ten, kdo číhá na prahu, Pozůstalý, Temné bratrstvo, Rybář z Falcon Point) musím i nadále trvat na tom, že podivný pán z Providence byl i se svou imaginací zkrátka jenom jeden.

PS: A cpát do lovecraftovského vesmíru cosi jako „dobro“ vysloveně zavání svatokrádeží…

kniha: Poslední - Oliva, Alexandra
trudoš | ***1/2 | před 8 dny

Alexandra Oliva sáhla hned po dvou oblíbených motivech – hra o život a konec světa. Akce tedy může začít. Jenže právě v tomhle bodě stvořitelka záhadně chybuje. Pravidla hry načrtne už v úvodu, pak ale pod dojmem tvůrčí geniality sklouzne k psychologickému dramatu o jedné osobě. Ačkoli proč ne, kdyby přišla na přetřes i nějaká ta zápletka. Jenže když do konce příběhu začne zbývat dvacet stran, už je vám víceméně jasné, že tenhle odpal bude jen prázdným promachem.
Co však knize upřít nelze, je neskutečný švih. Přestože se víc jak tři čtvrtě románu neděje nic zásadního, člověka to prostě nutí číst dál a dál, aby poodhalil roušku katastrofických událostí. Na třísetstránkovém prostoru však lezou na povrch nedokonalosti a jakmile zaregistrujete jednu, spustí se s nimi příval. Ať už jde o opakující se leitmotiv popírání skutečnosti, nebo absolutní nedotaženost pandemického kolapsu, s každým dalším detailem začíná celek ztrácet na kouzlu. Což je obrovská škoda, protože potenciál byl ohromný.

kniha: Kříže - Kulhánek, Jiří
trudoš | **** | před 8 dny

Divocí a zlí jsou v pořadí třetím románem Jiřího Kulhánka a z celkového pohledu také románem nejdelším. Koncepčně však nejméně vděčným, především pro zběsilý děj, který i přes vynikající spád a zábavné prvky postrádá to nejpodstatnější – vnitřní logiku. Ač první kniha tetralogii výborně nakopne a tempo neztrácí ani druhý a třetí díl, každý jeden z nich pouze klade otázky „co, kdo, proč a jak?“ a pokud možno ještě více zamotávají už tak komplikovaný vývoj událostí. Závěrečné Kříže pak sice předvedou makabrózní finále, ovšem nejasností vysvětlí jen minimum. A to zamrzí.
Na druhou stranu, celá ta krvavá odysea se čte jedním dechem, přičemž morbidní humor a šílená akce nepovolí stisk na čtenářově srdci po víc jak tisíc stran textu. Nemá smysl v tom pátrat po nějaké nadstavbě, nebo životním poselství, protože tohle se zde prostě nenachází. Ale jako velkolepě pojatá oddechovka, plná gejzírů krve, mozků a vnitřností všech možných národů a entit, to funguje skvěle. Inu, i muži mají své dny.

kniha: Temný prorok - Kulhánek, Jiří
trudoš | ****1/2 | před 8 dny

Divocí a zlí jsou v pořadí třetím románem Jiřího Kulhánka a z celkového pohledu také románem nejdelším. Koncepčně však nejméně vděčným, především pro zběsilý děj, který i přes vynikající spád a zábavné prvky postrádá to nejpodstatnější – vnitřní logiku. Ač první kniha tetralogii výborně nakopne a tempo neztrácí ani druhý a třetí díl, každý jeden z nich pouze klade otázky „co, kdo, proč a jak?“ a pokud možno ještě více zamotávají už tak komplikovaný vývoj událostí. Závěrečné Kříže pak sice předvedou makabrózní finále, ovšem nejasností vysvětlí jen minimum. A to zamrzí.
Na druhou stranu, celá ta krvavá odysea se čte jedním dechem, přičemž morbidní humor a šílená akce nepovolí stisk na čtenářově srdci po víc jak tisíc stran textu. Nemá smysl v tom pátrat po nějaké nadstavbě, nebo životním poselství, protože tohle se zde prostě nenachází. Ale jako velkolepě pojatá oddechovka, plná gejzírů krve, mozků a vnitřností všech možných národů a entit, to funguje skvěle. Inu, i muži mají své dny.

kniha: Hardcore - Kulhánek, Jiří
trudoš | ****1/2 | před 8 dny

Divocí a zlí jsou v pořadí třetím románem Jiřího Kulhánka a z celkového pohledu také románem nejdelším. Koncepčně však nejméně vděčným, především pro zběsilý děj, který i přes vynikající spád a zábavné prvky postrádá to nejpodstatnější – vnitřní logiku. Ač první kniha tetralogii výborně nakopne a tempo neztrácí ani druhý a třetí díl, každý jeden z nich pouze klade otázky „co, kdo, proč a jak?“ a pokud možno ještě více zamotávají už tak komplikovaný vývoj událostí. Závěrečné Kříže pak sice předvedou makabrózní finále, ovšem nejasností vysvětlí jen minimum. A to zamrzí.
Na druhou stranu, celá ta krvavá odysea se čte jedním dechem, přičemž morbidní humor a šílená akce nepovolí stisk na čtenářově srdci po víc jak tisíc stran textu. Nemá smysl v tom pátrat po nějaké nadstavbě, nebo životním poselství, protože tohle se zde prostě nenachází. Ale jako velkolepě pojatá oddechovka, plná gejzírů krve, mozků a vnitřností všech možných národů a entit, to funguje skvěle. Inu, i muži mají své dny.

kniha: Čas mrtvých - Kulhánek, Jiří
trudoš | ****1/2 | před 8 dny

Divocí a zlí jsou v pořadí třetím románem Jiřího Kulhánka a z celkového pohledu také románem nejdelším. Koncepčně však nejméně vděčným, především pro zběsilý děj, který i přes vynikající spád a zábavné prvky postrádá to nejpodstatnější – vnitřní logiku. Ač první kniha tetralogii výborně nakopne a tempo neztrácí ani druhý a třetí díl, každý jeden z nich pouze klade otázky „co, kdo, proč a jak?“ a pokud možno ještě více zamotávají už tak komplikovaný vývoj událostí. Závěrečné Kříže pak sice předvedou makabrózní finále, ovšem nejasností vysvětlí jen minimum. A to zamrzí.
Na druhou stranu, celá ta krvavá odysea se čte jedním dechem, přičemž morbidní humor a šílená akce nepovolí stisk na čtenářově srdci po víc jak tisíc stran textu. Nemá smysl v tom pátrat po nějaké nadstavbě, nebo životním poselství, protože tohle se zde prostě nenachází. Ale jako velkolepě pojatá oddechovka, plná gejzírů krve, mozků a vnitřností všech možných národů a entit, to funguje skvěle. Inu, i muži mají své dny.

kniha: Prokleté domovy - Aaronovitch, Ben
snop | ****1/2 | před 8 dny

Jednoznačně zatím nejlepší díl série. Méně nových specialit magického světa a nových postav, více vyšetřování. Jedna dvě kapitoly stále imho přebývají (například ta o jarní slavnosti je zcela zbytečná), nicméně bylo to potěšení číst. Těším se na další díl.

kniha: Puzzle - Cigan, Chaim
Gaarq | **** | před 9 dny

po zběsilém piano live tu máme podstatně dějově umírněnější skládanku, ve které do sebe začínají jednotlivé kousky zapadat (třeba zjistíme, proč se série jmenuje tak, jak se jmenuje. a ne, bez znalosti židovství nemáme my, gojim, šanci se toho dobrat). s tím se pojí jeden z nejvýznamnějších posunů – sbohem sci-fi, máme tu židovské náboženství a mystiku v celé své kráse, předznamenané abrahamem abulafiou a nyní doplněné třeba o dybbuky, athanasia kirchera či mesiáše samého. druhou hlavní ingrediencí jsou tentokrát mezilidské vztahy. autor je využíval již v předchozích dílech měrou vrchovatou, ale teď mají i výraznější příběhotvornou roli a pokud něco vytváří stěží přehledný mišmaš, pak jsou to právě ony vztahy zpestřené dvojníky z alternativních realit. až na to, že jsem se ve druhé třetině začal opět zvolna ztrácet v tom, který vlak je který, je to snesitelné. v minulém díle jsem byl zoufalejší. těchto nových 500 stran je opět lukulskými literárními hody a nějaká ta blicí mísa a husí pero by sem tam bodli, páč se to sice čte dobře, ale člověk má docela často neodbytný dojem, že autor podlehl démonu vyprávění a chová se trochu jako dědeček na rodinném setkání, který kontext sem, kontext tam, zahrnuje rodinu přívalem historek, sice zábavných a nikdo zbla netuší, proč zrovna těchto. tímto podotýkám, že mi trvalo přečíst tento díl jen polovinu času, který jsem potřeboval na ten minulý právě z důvodu solidní zábavnosti vyprávěného. abych jen nekritizoval, autorovi nelze upřít, že on sám v tom má jasno, protože v posledních dvou kapitolách dokázal skloubit talmudskou mystiku s vlastním příběhem a s děsivou moderní verzí vstupu lidstva do téže historické stoky, do níž s oblibou ve vztahu k židům gojim vstupují. díl je ukončen slušným visákem, takže fabulace čtvrtého dílu (outsider) jako dodatečného a nepřímo souvisejícího tímto odsouváme do kategorie roztomilého mlžení, které celou sérii doprovází (vřele doporučuji pseudo-medailonek o našem fiktivním autorovi, který tvoří doslov prvního dílu). už se na něj těším!

kniha: Pistolník - King, Stephen
Strider | ** | před 9 dny

Táto kniha ma ťažkým spôsobom minula. Na oltár budovania atmosféry je obetovaný akýkoľvek zrozumiteľný dej. Máme tu síce putovanie pištoľníka za mužom v čiernom, ale o príčinách tohto prenasledovania sa nedozvieme takmer nič. Temná veža je tiež len enigmatický cieľ na horizonte, o ktorom ani Roland nevie povedať prečo sa za ním ženie. Metaforické opisy a flashbacky mi síce prišli spočiatku zaujímavé, no bez poriadneho príbehu som pomerne rýchlo skĺzol do nudy a čítanie mi išlo zťažka. Do ďalších dielov idem len kvôli tomu, že podľa ohlasov sa prvá časť série vymyká (aj kvalitatívne) zvyšku. 4/10

kniha: Tři vyvolení - King, Stephen
Strider | **** | před 9 dny

Prehrýzť sa Pištolníkom bolo veľmi ťažké, ale zvesti o kvalite pokračovaní neklamali. Hneď druhý diel to roztočil vo veľkom štýle a verbovanie prvého vyvoleného bolo dokonca strhujúce. Potom to síce skĺzlo k solídnemu nadpriemeru, ale finiš bol opäť vynikajúci. Keď už si človek myslel, že ho King už v druhej polovici nemá čím prekvapiť, prehodil výhybku iným smerom a knihu ukončil vo veľkom štýle ako majster rozprávač. Som náramne zvedavý kam sa to celé vyvinie, lebo rozohrané je to nesmierne zaujímavo. 8+/10

kniha: Pustiny - King, Stephen
Strider | *** | před 9 dny

Po vynikajúcom druhom diely sú Pustiny rozhodne sklamaním. Dej sa kompletne presunul do Stredosveta a žáner sa opäť zmenil – tentokrát na fantasy verziu postapokalitického survivalu. Rolandova skupina sa za veľmi dramatických okolností doplní o posledného člena (ak nerátame rozkošného brumláka) a záveru v rozkladajúcom sa veľkomeste nechýba tempo ani gradácia, ale mimo týchto pasáží moja pozornosť značne upadala. Podaktoré prvky mi viac (Mašinka Šš-šš) či menej (robotický medveď) nesadli, na iných miestach bol dej príliš rozťahaný. Aj preto je výsledný dojem nakoniec len ľahko nadpriemerný. 6+/10

kniha: Ztracené království - Rinehart, J. D.
snop | *** | před 9 dny

Příběh potemněl a stal se hlubším, změna jednoznačně k lepšímu. Ale zase trochu utrpěla čitelnost. Neoriginalita trvá.

Nemůžu si pomoct, ale autorka by prostě neměla psát divadelní hry. V klasickém vyprávění nevadí, když se skáče z jednoho do druhého, ale když si tohle (i jiné její hry) představím na pódiu, největší zážitek musí být z přestavování kulis. Scéna na půl stránky se dvěma větami není nic výjimečného. Ve výsledku je poměrně složité sledovat linku příběhu, když někdo někde pořád běhá a příběh připomíná tornádo. Jako klasický příběh si umím Fantastická zvířata představit mnohem lépe napsané a při čtení prožité.

kniha: Orionovi psi - Bennet, Christopher L.
Phoenix | *** | před 10 dny

První Titan byl vynikající, druhý velice dobrý a třetí už je bohužel sotva dobrý. Změnil se autor a je to vidět. Nejvíce na příběhu, který neodsýpá jako ty předchozí. K tomu změť postav, ve kterých mám bordel i po třetím díle a do toho přibyly jakési slepice jako hlavní padouchové, i když tak jednoduché to samozřejmě nebylo. Všechno v příběhu mělo minimálně dva úhly pohledu, nic nebylo černé ani bílé. Je to první Star Trek kniha/příběh, který na mě působil totálně odtržený od reality. Teorie IDIC je moc hezká, ale tady je jí prostě moc.

kniha: Vendetta - David, Peter
Phoenix | **** | před 10 dny

Jeden z lepších příběhů ST univerza, kde je rozjeto několik linií, které do sebe těsně zapadají. Příběh je vyvážený, obsahuje poměrně dost „nových informací“ ze života a minulosti postav. Jediné, co mě odradilo od plného hodnocení, byly romantické výlevy kapitána Picarda. Působily příliš přehnaně až nedůstojně.

kniha: Budoucnosti - Crowther, Peter
yerry | **** | před 10 dny

Veľmi dobrá antológia štyroch dlhších prác ktorých ústredným motívom má byť hard science fiction. To je čiastočne aj pravda, ale tých motívov je v nich trochu viac. Od detektívky, cez spaceoperu až po novú vlnu. Ani jeden text nie je vyložene slabý, naopak… Dva z nich sú vynikajúce.

Poradie kvality a pútavosti jednotlivých textov, ako ich vnímam ja:

p. autor názov
1. Ian McDonald: Příběh Tendeléo
2. Paul James McAuley: Jak se tvoří historie
3. Stephen Michael Baxter: Prach reality
4. Peter F. Hamilton: Jak rostou stromy

Suma sumárum: viac než dobré čítanie.

ippokorny: Život_na_Marsu

kniha: Pozemšťan na Marsu - Le Rouge, Gustave Henri Joseph
ippokorny | nehodnoceno | před 11 dny

ippokorny: Život_na_Marsu

kniha: Heisenbergovy oči - Herbert, Frank
Dilvermoon | ***1/2 | před 11 dny

Vzdálená budoucnost, lidstvo je rozděleno na určité kasty, dlouhověkost je normální, u vybrané skupiny se dá mluvit dokonce o nesmrtelnosti. Genetické úpravy buněk a embryí patří k této až antiutopické společnosti. Kniha má jen nějakých 170 stran, ale je v ní rozjeto dost děje a popsán svět tak, že by se dala rozšířit na minimálně dvojnásobek. Mám trochu pocit, že autor zahájil psaní s velkými plány, ale pak to z nějakého důvodu celé zestručnil, což je opravdu škoda. No a pokud jde o závěr, tak tady je to také poněkud rychlé a navíc (alespoň já mám ten dojem) i otevřené. Je tu pár náznaků, které si přímo říkají o pokračování a dořešení. Přitom většina Herbertových knih mimo Dunu, co u nás vyšly, se mi velmi líbila. Tady to bylo také v pořádku, až na výše zmíněné zklamání.

12345678910poslední (315)12590 příspěvků celkem


WebArchiv - archiv českého webu