RSS / komentáře

Poslední přidané komentáře

12345678910poslední (329)13156 příspěvků celkem
kniha: Setkání s Rámou - Clarke, Arthur C.
Dilvermoon | ***** | před 49 dny

Poprvé jsem Rámu četl, když mi bylo ještě -náct a pamatuji si, že jsem si velmi obtížně představoval popsané prostředí a různé fyzikální jevy. Po těch letech už dokážu plně docenit tuto velmi atraktivní science fiction, která se i přes exotičnost zkoumaného objektu drží velmi toho science a jen na úplném konci to trochu sklouzne do speculative. Vedle zevrubného (tedy dle možností daných vynuceným spěchem) průzkumu Rámy nechybí ani určitý konflikt mezi planetami Sluneční soustavy a na odlehčení je tu třeba více manželek kapitána Nortona a poněkud prekérní společná komunikace s nimi. Zkrátka takto si představuji skutečnou science fiction, která dává smysl a drží se pravidel. A nenudí.

kniha: Království tvé - Ballard, James Graham
jirikk | *** | před 49 dny

Konzumní způsob života jako živná půda agrese a fašismu, jedno z nosných témat Ballardovy autorské kariéry. Věnuje se mu i v samotném závěru své tvůrčí dráhy, od prvních stran se však nedokáže ubránit až přílišné tezovitosti a postupně dokonce začne nudit. Tento snad až těžkopádně doslovný román mě zkrátka nedokázal příliš přesvědčit a představuje spíše slabší tečku jinak skvělého díla.

kniha: Umělí lidé na Marsu - Burroughs, Edgar Rice
louza | **** | před 49 dny

Na to, že je kniha fakticky posledním románem z cyklu Johna Cartera, protože zbývající dvě knihy tvoří už „jen“ povídky, jde o překvapivě svižný, byť klasicky stavěný příběh. Autor opouští Johna Cartera, který je sice hybnou silou za výpravou pro nalezení lékaře princezny Dejah Toris, ale vyprávěn je z pohledu jeho pobočníka Vor Daje, kterému Burroughs propůjčuje šikovným trikem nadlidské schopnosti. Celý příběh okolo uměle produkovaných lidí je dobře vymyšlen a řemeslně odvyprávěn. Vyprávění má spád a netrpí zbytečnými zkratkami, nebo výplňovou vatou. Po více než dvou desetiletích od vydání první knihy dokázal (narozdíl třeba od Tarzana) autor přijít s románem, který je v souladu se slavnými kořeny série.

kniha: Ohně Azerothu - Cherryh, Carolyn Janice
yerry | **** | před 49 dny

Brána ústiaca do Azerothu vypľuje všetko to, čo do inej brány z minulého zväzku v zanikajúcom Šihuane vošlo. A nie je toho málo. Davy zúfalcov, hordy hrdlorezov prahnúcich po vraždení, ľudí, polovičných aj čistokrvných Ghálov. Azeroth je zem, kde ľudia a zbytky Ghálskej civilizácie nažívajú v 1.500 ročnom mieri a navzájom sa tolerujú. Dalo by sa povedať: je to takmer raj. …až doteraz. Tu sa ocitá aj Morgain spoločne s Vanyom. Tu opäť musia zapečatiť bránu, ktorá má tentoraz tvar ohňov.

Príbeh je to znovu pútavý. Autorkin umiernený feminizmus tentoraz ustupuje do úzadia, keďže väčšina knihy je o Vanyových strastiach po jeho zajatí svojimi nepriateľmi z minulých zväzkov. Dôjde samozrejme aj na Morgain, ale až v poslednej štvrtine knihy. Autorka tu tentoraz opäť niečo prezradí z jej minulosti a podá to tak, že dvakrát múdry z toho nebudeš. Tentoraz sa text nesie v klasickom fantasy duchu, svojou stavbou aj dejom, s prvkami science fantasy, ktoré nie sú okrem začiatku a konca veľmi výrazné. Knižka aj napriek svojmu veku zostáva stále veľmi dobrým čítaním…

kniha: HEX - Heuvelt, Thomas Olde
KainIX | ***** | před 50 dny

Městečko Black Spring je prokleté a navíc v něm straší 350 let stará mrtvá čarodějnice Katherine. Obyvatelé města se řídí striktními pravidly a jen tak dokáží s čarodějnicí, která putuje městem dle přesně daného harmonogramu, žít v jakémsi příměří. Všichni vědí, že porušení těch pravidel by vedlo k jejich zkáze. Stejně se ale najde skupina mladíků, kteří si z čarodějnice nejprvě dělají legraci a tak trochu zkoušejí, co jim projde. Ono se to ale samozřejmě zvrtne a Black Spring už nikdy nebude jako dřív.

Říkáte si, že taková věc by se v dnešní době internetu a sociálních sítí nemohla ututlat? Přečtěte si to. Myslím, že vás to přesvědčí o opaku.

Příběh je dobře vymyšlen a pomalu, ale jistě graduje, načež celá druhá kapitola je jedno velké kataklyzma. Příběh a obzvláště jeho druhá půlka je velmi intenzivní a děsivý. Opravdu jsem při čtení zažíval velmi nepříjemné pocity. Milovníkům hororů rozhodně doporučuji.

Jedinou výtku, kterou bych našel jsou některé podivně kostrbaté věty v prvních kapitolách. Každopádně je to zanedbatelná vada na „kráse“.

kniha: Pán věže - Ryan, Anthony
SONP | **1/2 | před 50 dny

Někdy se stane, že ostatními skvěle hodnocená kniha nesedne (podle komentářů ale nejsem sám). A to byl u mne případ Pána věže: postavy mi absolutně nepřirostly k srdci a jejich osud mi byl takřka lhostejný, nenaučil jsem se pořádně geografii a uspořádání světa, válečné scény pro mne byly utrpením a zhruba od poloviny knihy jsem je začal přeskakovat. Upřímně také přiznávám, že jsem byl někde za druhou polovinou knihy rozhodnut ji odložit, nakonec jsem ale ještě autorovi dal šanci. Nemyslím si, že je to špatná kniha a dvouhvězdičkové hodnocení vyjadřuje spíš můj takřka neexistující emocionální zážitek z ní. Ryan psát umí a jistě bych dokázal vyjmenovat části, které mne celkem zaujaly (Lyrnina dobrodružství na severu, Frentis magicky upoutaný k záhadné vražedkyni nebo Revin příběh ještě předtím, než se pro mě trochu nepochopitelně stala požehnanou vojevůdkyní). Epická fantasy už asi prostě není pro mne tím pravým, snad proto, že už těch fantasy světů je příliš mnoho a moje čtenářská paměť už je obsazena Středozemím, Zeměplochou a Westerosem a už se odmítá učit další – a zvláště nikoliv ty, které se mi zdají neoriginální jako ten Ryanův, který opravdu na můj vkus až moc opisuje od G.R.R. Martina – na severu divocí Lonakové místo divokých, na jihu orientální Alpír místo Dorne a na východě otrokářský Volar. Třetí díl tedy ve čtečce mám koupený, ale nevím, nevím… 50%

kniha: Valion - Borkovec, David
trudoš | ** | před 51 dny

Teoreticky je Valion přímé pokračování Arsianu. Prakticky se však očekávané návaznosti dočkáme až na posledních cca třiceti stranách. Ten zbytek můžete brát jako předehru k událostem příštím, rafinované představení jednoho z mnoha fantasy světů, či jako umělecky koncipovanou literární vatu. Faktem zůstává, že pestrá paleta několika generací lidských a elfích osudů nemá s vlastní zápletkou točící se kolem Sirionů takřka nic společného.
Snaha Davida Borkovce popsat vše, co jen popsat lze, hraničí až z obsesí. Často se navíc opakuje v tom, co už jednou řekl, nebo se zbytečně rozepisuje v momentech, kdy lze použít jednu větu. Chybou je i lpění na detailech, které se však zpětně nijak nezhodnotí. Upozornit na flintu, a pak jí nepoužít, je buď nedbalost, nebo záměrná ignorace – ani jedno však u mě není plus. Na autorovu obranu je nutno říci, že se tu stále něco děje, mění se prostředí a zvrat střídá zvrat, jenže kvůli přehnaně natahovanému textu působí výsledek jako plácání se odnikud nikam.

kniha: Behemót - Westerfeld, Scott
IvoHury | ***** | před 51 dny

Druhý díl výborný. Dokonce se v něm neobjevovaly takové ty nepříliš vhodné formulace a slovesné tvary, jaké jsem kritizoval v díle prvním, kde se zdálo, že kniha vůbec neprošla redakcí. Musím ale říci, že autor nemá pro tento typ literatury zrovna dobře rozvinuté schopnosti popsat to či ono. Nebýt bohaté ilustrované přílohy, tak bych si polovinu věcí vůbec nedokázal představit. Válečné stroje, golemy, ani darwinovské příšerky. Nicméně – ilustrace o vyřešily :)

kniha: Odveta - Charbonneau, Joelle
Lokina | **** | před 52 dny

Musím uznat, že mě to trošičku zklamalo. První díl se mi velmi líbil i z druhého pokračování jsem měla kladné pocity. Ale tento závěrečný díl pro mě byl místy nudný, opakovaly se některé pasáže, kdy u nich jsem si říkala „ano, Cio, to už jsi říkala asi po třetí, tak už něco ale dělej!“. I ten konec byl takový nedotažený, nedomyšlený. Klidně bych pár stránek ještě strávila. Mě by i nevadilo, kdyby některé scény byly popisovány jinými postavami, než jenom Ciou, určitě by to bylo více zajímavější a záživnější. Za mě to nebyla žádná velká pecka, ale i tak to bylo čtivé s přiměřenou dávkou akce, napětí. Celou sérii hodnotím jako zdařilou, leč nedá se to srovnat s Hunger Games, to je o nějaký level výše. Ale kdo má na tuto sérii zálusk, s klidným s vědomím se do ní můžete pustit :-)

kniha: Právo nálezce - King, Stephen
Madam Brbla | **** | před 52 dny

Kingovy knihy kupuji automaticky, předem o nich nezjišťuji nic, proto jsem měla štěstí zůstat nenakopnuta do ohanbí užvaněnou anotací (ovšem četla jsem i horší, mnohem podrobnější). Mohla jsem si tedy s napětím užívat dvě linie vyprávění: v jedné jsem ve společnosti psychopata se zálibou v literatuře navštívila sedmdesátá léta, ve druhé jsem sledovala aktuálnější problémy puberťáka Petera, jak našel způsob k záchraně své rodiny… nebo k její zhoubě? Detektiv ve výslužbě Hodges a jeho parta se poprvé dostanou ke slovu až ve druhé třetině románu a jakkoliv souhlasím s trudošem, že by se bez nich děj mohl docela obejít, nevadili mi. Vlastně jsem se na setkání se starým ex-poldou a jeho trhlou zaměstnankyní/par­ťačkou/kamarád­kou Holly celkem těšila. „Právo nálezce“ je drsné, obsahuje pár skutečně nepříjemných scén, ale mohlo by být i brutálnější (a působivější), autor je bohužel měkkýš a snaží se své čtenáře nerozrušit příliš. V závěru však zanechal háček do dalšího dílu série a zřejmě mu nedokážu odolávat dlouho. Abych to shrnula: King nabídl standardní porci napětí, okořeněnou několika dobrými úvahami o literatuře, ničím výrazněji nepřekvapil, leč rozhodně tuto věrnou čtenářku nezklamal. 75%

kniha: Případ zmrzlých srdcí - Kennedy, Emma
trudoš | *** | před 52 dny

Fajn čtení, ale vysloveně určené dětem. Přestože Emma Kennedyová nešetří ztřeštěnými nápady a absurdními postavami, drobně selhává po stránce dějové. Tedy z pohledu dospělého, v rámci literatury pro mládež je to pravděpodobně právě tak akorát – nenáročné, potrefené, humorné, svižné. Jen zamrzí nepříliš rozsáhlý počet ilustrací, protože ty, co tu jsou, parádně příběh doplňují. Sylvain Marc jednoduše umí a knihu si člověk zamiluje už jen pro jeho práci.
Ale zpět k příběhu. Zápletka, jak už jsem naznačil, nepřekvapí a jste-li detektiv amatér, možná i trochu urazí, protože počítá s věkem maximálně devět let. Co naopak potěší, je autorčina fantazie, která román posouvá do úplně jiného žánru. Zároveň oceňuji, že se vyprávění nese v černohumorném odlehčení alá Snicketova Řada nešťastných příhod, takže se tu „vraždí“ na potkání. Decentně, žádný Simpsonovský čarodějnický speciál, ale pořád hojně. Členky spolku morálně uvědomělých a realitou neposkvrněných snad odpustí. Už jen pro tu legraci.

Mohla bych zmáčknout Ctrl + C u Dilvermoonova komentáře (vlastně u většiny komentujících) a následným Ctrl + V jednoduše shrnout své dojmy, ale pokusím se použít vlastní slova. Nahlédněme s O.S. Cardem do budoucnosti, která se po sérii všemožných katastrof konečně tváří idylicky. Nepravděpodobně idylicky s ohledem na fakt, že ze Země nezmizeli fanatici zuřivě vyznávající ty jediné správné imaginární bytosti.
V Institutu pro výzkum minulosti jsou vědci pomocí strojů schopni sledovat libovolná místa, události a osoby v historii. Od pouhého pozorování, zaznamenávání a učení se je samozřejmě blízko k přímému zasahování, k radikálním změnám pro dobro lidstva… S technickými aspekty si autor hlavu vůbec neláme. V několika dějových liniích, které se postupně protnou, poznáváme různé soucitné dobrosery, odhodlané zahodit svou spokojenou současnost, aby napravili křivdy minulosti a zajistili pravý ráj. Jak? Sledem divokých spekulací vyjde najevo, že stačí zamezit Evropanům v násilném ovládnutí Ameriky.
První třetina románu slouží jako seznamovací, představí se jednotliví účastníci projektu Kolumbus, způsob jejich práce a uvažování. Nejčtivější jsou pasáže ze středověku, kde je hlavním účinkujícím právě Kryštof Kolumbus alias Colón a politické pletichaření kolem jeho záměrů. Střední třetina se nese ve znamení domněnek, teoretizování, filozofování a utopických ideálů. Musela bych být o hodně mladší, nedotčená realitou a cynismem, abych na tyto „pravdy“ přistoupila bez výhrad. Opadl můj zájem i tempo četby, alespoň Kolumbova linie si však udržela vysokou úroveň. Poslední třetina je poměrně akční, rychle jsem jí proplula do neuspokojivého finále.
Co dodat závěrem? Nejsem zrovna fanda časovek, logika občas stěží pokulhávala, na můj vkus je v knize příliš mnoho Boha (pochopitelné ve středověkých pasážích, méně ovšem v osvícené budoucnosti), naservírované ideály jsou moc hezké a imho vhodné tak do pohádek s létajícími plyšovými jednorožci v Duhové zemi. Prostě jsem se s „Vykoupením Kryštofa Kolumba“ nedokázala vnitřně ztotožnit, přesto většina knihy nabízela dobrý zážitek. 70%

V sešitku který jsem právě dočetl je jiný rok originálního vydání,a sice 1959.Ale rok sem rok tam,čert je vem.Doba vzniku dílka je poplatná obsahu a místu vzniku.Bylo to sotva 15 let po skončení 2.sv. války a v CCCP.Tajemství Pito-Kaa je zvláštní mix všeho možného,a řekl bych,že asi spíš pro děti a mládež než pro dospělé.Kdo se na to vrhne,musí počítat s tím,že dostane příběh s odvarem scifi,kriminál­ky,prohnilého kapitalismu,a dokonce se dozví příběh bojových letců Rudé armády.Ovšem celá kniha je příběh dost slaboduchý,plný nelogičností a podivného konání postav.Že nás navštívili mimozemšťané kteří se vyvíjeli miliony let a jsou na takové úrovni,že cestují mezi hvězdami – OK.Ale titíž emzáci trpí chorobou která je zabíjí a za ty miliony let vývoje si s ní neporadili?WTF?A tuh­le chorobu zavlekli k nám na Zemi,třebaže je to odlehlý ostrov ztracený v Tichém oceánu – a kolem toho se točí celý děj.No samo,že to dobře dopadne – i když pár mrtvých tam je… :)

kniha: Bohové a stvůry - Hartman, Jan
trudoš | *1/2 | před 53 dny

Neřeším pofidérní dějovou linku, která je stejně otázkou čtenářova vkusu. Přesto si neodpustím poznámku, že kopat do konspiračních teorií „kolegů“ a sám pak přijít s „úžasně neotřelým“ pohledem na věc, to mi přijde jako cílené podřezávání si větve. Ale proč ne, každý je odborník na něco jiného. Dejme tomu, že přivřu oči i nad nesmyslným chováním hrdinů, kteří často jednají v rozporu se svojí základní charakterizací. Nakonec i ty absurdní zvraty bych přehlédl, přestože scenáristé latinsko-amerických telenovel dokážou uhrát víc přesvědčivosti než Jan Hartman. Co mi ovšem vadilo enormně, byla jazyková stylistika na středoškolské úrovni. Tohle je i na brakovku moc a je jen škoda, že si nakladatel nedal víc práce, protože v rámci prezentace spisovatele je to pro něj spíš mínus než plus. Konkurence jasně dokazuje, že to jde dělat jinak a lépe. Upřímně, ani jsem nečekal, že se podobné úlety ještě dneska tisknou. A to ne kvůli autorově nezměrné fantazii, ale pro okatě špatné literární řemeslo.

kniha: Ďáblova pevnost - Červenák, Juraj
trudoš | **** | před 55 dny

Po lehkém roztrpčení z nudně lineární Brány Irkally si třetí kniha dobrodružných příhod kapitána Báthoryho opět získala mé sympatie. Sice nadále nebyly překonány kvality Strážců Varadínu, ale co, nemůže být posvícení každý den. První dobrou získala Ďáblova pevnost za návrat do končin mně známých a krajina Dálného východu byla úspěšně opuštěna. Druhá dobrá je za postavy, které pro jednou přestaly být křečovitě ploché a hlavně vzájemně si dost podobné. No a třetí dobrá je za zápletku, jež tentokrát nesklouzává do série eskapád, ale má celistvější formu, přestože víceméně otevřenou.
Má to ale svá hluchá místa, především v absenci Báthoryho motivace. Ten přestal pátrat po svém synovi v domnění, že je mrtev a díky tomu ztratil vnitřní energii, která by ho poháněla dál, navzdory všem nebezpečenstvím. Nečekaně tak převzal roli okresního hrdiny, který páchá hrdinství na potkání, ale spíš než aby naplnil nějaké životní poslání, vypadá to, jako by se jen snažil vyhovět čtenářovým očekáváním.

Osobně stavím o něco výš pestřejší a zajímavější Okultaci, nicméně i Ta nádherná věc stojí za přečtení. Většina povídek se vztahuje k podobnému geografickému prostoru, časté je i usazení děje zhruba do dvacátých let našeho století, tedy do minulosti již trochu vzdálené a de facto pozapomenuté. Tohoto závoje Barron mistrovsky využívá k vyvolávání lovecraftovských děsů, motivy přitom posouvá na daleko vyšší úroveň, než které dosáhl jeho dávný předchůdce.

kniha: 1984 - Orwell, George
sidonius | ***** | před 56 dny

Tahle kniha je synonymum deprese. Briliant totality. Beznaděj a bezvýchodnost. Jen by se neměla používat jako učebnice.

kniha: Cardinal Sin - Kafka de la Marianne, Andrey
trudoš | **1/2 | před 56 dny

Dějovou zápletku byste v příběhu hledali marně. Sice tu je, ale není nijak podstatná. Zde jde především o naprosto nečekané zvraty či šokující odhalení a absurdní situace plné pitoreskních postav. Hlavně ale o vnitřní monology a filozofické disputace, které vám vyjasní mnoho věcí, na které jste se báli zeptat, či na ně byť jen pomyslet. Například co dámy skutečně skrývají pod svými sukněmi, co je podstatou víry a hříchu, či jaký by byl vhodný doplněk k vínu a hostii při přijímání.
Podobně jako Miloš Urban v Sedmikostelí využil i zde autor možností, jaké nabízí dnes už polozapomenutý gotický román. Ovšem na rozdíl od Urbana, jehož kniha byla především poctou tomuto žánru, novela Andrey Kafky je spíše hříčkou pro pobavení, než plnohodnotným zářezem na poli literatury. Nic to však nemění na faktu, že jeho kratičký Cardinal Sin je svižnou a vtipnou satirou na křesťanské instituce, plnou humorných dialogů a postřehů, jež však kvůli rozsahu nemá větší ambice než na hodinku a půl pobavit.

kniha: Armada - Cline, Ernest
bloy | *** | před 57 dny

Množstvo nostalgie plný odkazov pre nerdov a vŕšenia klišé na klišé. Každý geek si to nepochybne užije, horšie už je to s príbehom, ktorý je tak na úrovni priemernej epizódy Doctor Who, ak vôbec.

kniha: Studna Šihuanu - Cherryh, Carolyn Janice
yerry | **** | před 57 dny

Studna Šihuanu priamo nadväzuje na Bránu Ivrelu. Samotnému deju a putovaniu hlavných hrdinov predchádza veľmi pútavý až realistický opis potápajúcej sa krajiny, z ktorej si stále viac odkusuje okolitý oceán a je jasné, že nebude trvať dlho, zhltne ju celú. Atmosféra celého románu sa nesie v ponurých až temných tónoch. Jeho koncept zasa v duchu predošlého zväzku, teda putuje sa od jednej brány k druhej, aby ju Morgain mohla uzavrieť. V tomto teda nevidím žiadne nóvum. Iná vec však je, že príbeh je literárne lepšie prepracovaný a niekoľko momentov spomínajúcich sa aj v doslove pôsobí naozaj veľmi úderne a myslím, že aj dlhodobejšie utkvejú v pamäti.

Cherryhová je majsterkou detailu, kedy podobne ako to robí Erikson, ničnehovoriaci fragment textu nadobúda iný zmysel neskôr, v inej situácií aby pôsobil ako katalizátor pre záverečné zúčtovanie. Viac ako k Eriksonovi má však bližšie k Le Guinovej. Na rozdieľ od nej je však konzervatívnejšia a menej provokatívna.

Myslím, že som prišiel na to, prečo nie je Cherryhová v našich končinách veľmi čítaná. Pre mužskú časť čitateľov nemusí byť skúsnuteľný slabší hrdina ako zvyčajne, hrdina, ktorý môže mať dokonca strach a ktorého partnerka je po všetkých stránkach silnejšia. Čisto ženská literatúra naružovkastého typu to tiež nieje, takže Cherryhová príliš nezaboduje asi ani u nich. Všeobecne sa tento román zaraďuje medzi heroickú fantasy, čo môže niekedy dosť zavádzať. Prikláňam sa skôr ku škatuľke science fantasy až dark.

Takže záverom: román je literárne vyzretejší a pútavejší ako predošlý diel. Autorka opäť o čosi viac odkryje reálie z tohoto impozantného universa. Neprichádza však s ničím novým, čo by tu už nebolo pred ňou. To staré a overené však balí do svojho špeciálneho kabáta a tým prináša novú kvalitu i keď nie až tak zásadnú ako Le Guinová…

kniha: Křehké věci - Gaiman, Neil
Benetka | *** | před 57 dny

Pan Neil Gaiman je Pan vypravěč.O tom není pochyb.Akorát teda ne všechny jeho příběhy jsem schopen pobrat.A povídková sbírka Křehké věci je toho důkazem.On je zkrátka svůj,a já jsem možná tak někde napůl cesty abych dokázal vnímat všechny ty jeho obrazy co hází z hlavy na papír.Možná,že někteří čtenáři jsou dál,a ti teprve dokáží jeho dílo náležitě ocenit.Takže pro mne je to taková zvláštní sbírka – sedlo mi jen pár kousků.A i u nich jsem si říkal,že asi ta pravá parketa pro Neila jsou romány a ne povídky… :)

kniha: Koralina - Gaiman, Neil
Benetka | ***** | před 57 dny

O Koralině je zde již pěkná řádka opravdu hezkých komentářů.A v pod­statě se v nich říká to,co bych býval napsal i já.Takže za sebe jenom dodávám,že se mi knížka moc hezky četla,příběh mne úžasně vcucnul do sebe,a já se skvěle bavil.Jediné co zde nebylo zmíněno,a z čeho jsem měl také velkou radost jsou krásné ilustrace od Dave McKeana. :)

kniha: Mráz a oheň - Bradbury, Ray
Benetka | ** | před 59 dny

Kdysi dávno,možná také v jiné galaxii,jsem četl a vnímal Raye bez problému.Dnes už je to jiné.Netvrdím,že je to špatné čtení – stále je to asi v rámci žánru nadprůměr.Problém je zřejmě ve mně.Posunul jsem se někam jinam,někam dál,a některé věci už mi nic neříkají.Také tady ten výběr povídek mne spíše minul.A tak to prostě je… :)

kniha: Friday - Heinlein, Robert A.
Benetka | ** | před 59 dny

Neneštěstí musím souhlasit s naprostou většinou zdejších komentářů k této knize slavného autora.Jedním slovem je to slabota.I když musím říct,že má i mnohem horší díla.Pátek se ještě horkotěžko přelouskat dá.A je to,žel,stejně smutná historie jako se všemi jeho dalšími knihami co čtu opětovně s odstupem mnoha let – tenkrát to šlo,dnes už ne.Těžce stravitelný,ne­záživný a rozvleklý děj s nemnoha čtivými pasážemi…A to je na dobrý příběh zatraceně málo. :)

kniha: Cesta slávy - Heinlein, Robert A.
Benetka | * | před 59 dny

Když jsem si knihu v roce 1992 koupil a poprvé přečetl byl jsem uchvácen!Ale když jsem ji letos četl podruhé…Děs a utrpení!Jasně – tenkrát když konečně začala vycházet angloamerická scifi a fantasy,tak to jeden hltal a byl nadšen téměř ze všeho.Originál vyšel v roce 1963,a byl poplatný době.O tři desetiletí později,když vyšel u nás,a byl tu hlad po všem co tu dlouhá léta nemohlo vycházet,tak to ještě byl asi text akceptovatelný­.Jenže mezitím uplynulo bezmála dalších třicet let,a najednou jsme někde jinde.Já jsem někde jinde.Rozebírat to by bylo na hodně dlouho.Zkrátka – Cestu slávy jsem dočetl ze sebezapřením,a mohu ji doporučit snad jen skalním fanouškům R.A.H. :)

kniha: Bílá noc - Butcher, Jim
trudoš | ****1/2 | před 59 dny

Lepší díl než ty předchozí, především pro ucelenější detektivní zápletku a bez zbytečných zmatků kolem v podobě vedlejších linií. Včetně té s válkou s upíry, což je ovšem trochu škoda, protože boj údajně stále zuří, ale z dosavadních románů to moc znát není. Jiné motivy se naopak sympaticky vyhrocují, nebo rovnou uzavírají, ať už jde o tu se stříbrnou mincí a padlým andělem, nebo ta s bývalou láskou, se kterou se Harry učil na čaroděje. Ale jinak klasický Dresden – chvílemi komický ve své rytířskosti vůči ženám, jindy správně chlapácký při střetu s nepravostmi všeho druhu. Hlavně děj drží tentokrát víc pohromadě než dříve a i finále se skutečně velkolepě podařilo. Přitom jsem myslel, že jízdu na skeletu tyranosaura rexe už nemůže nic překonat. A ačkoli Jim Butcher opět vyprávění natahuje kde může, čte se to i po deváté pořád skvěle. Co mě však docela iritovalo, bylo absurdní vyhýbání se odpovědím ohledně Thomase a jeho práce, protože jediný účel, který to má, je jeden vtípek v závěru.

kniha: Čas oblevy - Brunhoferová, Vendula
walome | **** | před 60 dny

Kniha mě bavila, ačkoli uznávám, že tam objektivně bylo příliš mnoho postav, ale nevadilo mi to. Hlavním hrdinou je totiž děj sám. Více tady: https://www.youtube.com/watch?v=xVVDyw3ESpk

kniha: Hvězdný prach - Gaiman, Neil
Benetka | ***** | před 60 dny

Prostě taková milá pohádka.Spíš pro dospělé.Oddechovka po úmorném dni v práci.Nebo tak.Moc hezky napsaný pohodový příběh jednoho přivádí nazpět ke svým snům. A často zmiňovaný film?Vůbec bych to nesrovnával – kniha je kniha a film je film.Tečka.Líbil se mi,viděl jsem jej dříve než četl knihu. Každý si samozřejmě všimne rozdílů ve vyprávění.(Úchvatná kreace Roberta De Nira!) :)

kniha: Ohnivý muž - Hill, Joe
gan112 | ***1/2 | před 60 dny

Knižka ma bavila, bola plná napätia. Avšak našli sa hlavne k záveru hluché miesta, čo je škoda.Na druhú stranu mi toho moc nedala. Nedá sa povedať že by bola úplne tuctová, ale rozhodne som od Joa čakal po Vianočnej ríši omnoho viac.

kniha: Ve službách Meče - Leckie, Ann
quinnet | **** | před 61 dny

Druhý diel tejto série ma potešil viac ako prvý. Hlavná hrdinka sa stala kapitánkou flotily a je poslaná do sústavy Athoek, aby zistila, aká je tam situácia. A zdá sa, že toto teritórium bolo dlho bez dozoru. Autorka pridáva ďalšie podrobnosti zo zvyklostí rádčskeho impéria pomerne dosť rafinovaným spôsobom. Breq ako UI je schopná sa napojiť pomocou lode na všetky možné kamery a rada to využíva. Takže sleduje reakcie a názory svojej posádky i obyvateľov stanice na prebiehajúce udalosti. Akcie je pomerne málo a väčšinu napätia vytvárajú dobre zvládnuté dialógy. Nič sa netají, všetky intrigy sú dopredu odhalené, čitateľ len očakáva ako to všetko skončí.

kniha: Temná inteligence - Asher, Neal
quinnet | *** | před 61 dny

Tak táto kniha mi veľmi nesadla. Je to síce klasický Asher s jeho klasickou výstavbou deja, kde sa mnoho vlákien postupne splieta do jedného celku ale zdá sa mi, že autor hlava nehlava pridáva do románu priveľa lunaparkových rekvizít. Bojové roboty, UI hľadajúce spásu, ultra mega záporná postava, morálny Prador, technológie, ktoré už napriek vedeckej hatmatilke pripomínajú skôr kúzla a plus nie vždy logicky uvažujúce postavy. Prvú polovicu knihy som sa pomerne nudil, druhá už bola zábavnejšia. A myslím, že preklad by zniesol ešte jednu korektúru. Ashera mám rád, ale nemusel by tak veľmi tlačiť na pílu. Navyše nebolo ťažké uhádnuť pointu už v polovici knihy. Uvidíme čo prinesie druhý diel.

kniha: Legendy: Prokleté knihovny - Bronec, Michael
Benetka | *** | před 61 dny

Sborník je vskutku mamutí – devětset stran na knihu je opravdová nálož.Ústřední téma povídek – knihovny – je sice poněkud nezvyklé,ale na druhou stranu dozajista originální,takže proč ne?Nicméně je z knihy cítit takové to aroma „psaní na zakázku“,takže více než polovina ze 20 povídek je spíš podprůměrná,pár je čistý průměr,a jen několik dosahuje výšin nadprůměru.Ale to je jen můj subjektivní pohled.Ten kdo rád čte dílka českých autorů,stejně jako já,minimálně proto,aby srovnal úroveň psaní u nás a ve světě,si musí udělat obrázek sám.Takže chutě do čtení!Celkově knihu hodnotím průměrem,jednotlivé hodnocení povídek viz. profil. :)

kniha: Říše bouří - Maas, Sarah J.
Lokina | ***** | před 61 dny

Ach, bohové! To zase jednou jsem měla co dělat, abych nedostala infarkt! Vážně Sarah, tohle mi nedělej, ale když tvé knihy budou i nadále takto skvostné, nabyté akcí, nečekaných zvratů a spojenectví, vše bude odpuštěno. I když kniha zrovna není tenká, přečtenou jsem ji měla za chvíli. Bylo to dravé, energické, dynamické a nepopiratelně magicky nebezpečné, omamující čtení. Aelin, Elide, Lysandra a Manon (která je zatraceně od každého dílu lepší a lepší postava) ukázaly, že to jsou silné osobnosti, ženy, které vládnou svému životu a nenechají si do něj mluvit. Jdou si za tím co chtějí, co považují za správné a nikdo je nezastaví. Musím se ale přiklonit k některým zdejším názorům, že Dorian tady neměl moc prostoru, jakoby autorka nevěděla, co s jeho postavou. Uvidíme jestli v následujícím dílu mu dá více svobody, ukázat, co v něm je. Jinak co mě tak kazilo příjemný zážitek ze čtení, byly nepřehlédnutelné chyby v textu, to je prostě neodpustitelné! Nad koncem se mi svíralo srdce, ale věřím v dobrý konec. To čekání na další díl bude zatraceně úmorné! Už teď se ale těším na díl, jež bude o Chaolovi a Nesryn.

kniha: Cesta proti času - Watson, Ian
Dilvermoon | ****1/2 | před 61 dny

Velmi útlý román (vlastně spíš samostatně vyšlá novela). Nečekal jsem nic moc a dostal docela dost. Jedná se o celkem netradiční časovku, odehrávající se ve třech velmi odlišných prostředích. Originální název je „Čechovova cesta“, ale zdaleka nejde jen o tuto jeho skutečně historicky doloženou cestu na Sibiř. Fikce a fakta-to je to oč tu běží. A co mám rád.

kniha: Jste špatný člověk, pane Gumo! - Stanton, Andy
trudoš | ***1/2 | před 61 dny

„Pan Guma se staral o svoji zahradu tak pečlivě, že to byla ta nejrozkošnější, nejzelenější, nejrozkvětlejší a nejzahradnější zahrada v celém Srkavém Zpititýnci. Takhle úžasná byla: Myslete si číslo od jedné do desíti. Vynásobte ho pěti. Připočtěte tři sta padesát. Odečtěte jedenáct. Teď všechna ta čísla zapomeňte… A Představte si úžasnou zahradu.“
Humor Andyho Stantona je mile absurdní, což ještě podtrhují pološílené ilustrace Davida Tazzymana. Chvilku tak trvá, než si člověk na chaotickou tóninu zvykne, ovšem v rámci všech samo se podbízejících příběhů je tohle vskutku příjemná změna. Dějová linie se navíc vyhýbá zaběhnutým klišé, takže se skutečně těžko odhaduje kam (a proč) bude vyprávění směřovat. Naneštěstí si však nejsem jist, jak si se střeleným vtipem poradí začínající čtenáři, pro které je kniha dle velikosti písma určena. Těch sto osmdesát stran je totiž čtení na deset minut a pochopit vyznění jako jednu velkou anekdotu může být pro školáky problém. Méně není vždycky více.

kniha: Kvantový zloděj - Rajaniemi, Hannu
idle | ***1/2 | před 62 dny

Když se to vezme kolem a kolem, je Kvantový zloděj vlastně dobrodružka zasazená do svérázného, pestrého prostředí daleké budoucnosti. A právě ten svět pohyblivého města, jeho obyvatel a zvláštních pravidel střídavého života tu hraje hlavní roli. Autor se určitě vyřádil na vymýšlení detailů i pojmů, které si příběh vynutil (čímž pádem taky děkuji překladatelce, že se toho zhostila se ctí). Jednotlivé postavy pak fungovaly spíš jako nosič děje.

Neštěstí pokročilých technologií spočívá v tom, že je čtenář vnímá jako magii a tím pádem nestíhá ocenit různá zákoutí situací, v nichž se hrdinové ocitají – problémy se vždycky vyřeší něčím, co ještě tak úplně neznáme. Zápletka se pak promění v jakousi exkurzi: nalevo vidíte, napravo vidíte.

Takže děkuji za prohlídku a zajímavý zážitek, ale do top 10 tohle dílo nepošlu. A to ani když připočtu malý bodík za pár finských slov (většinou jmen), která tam na mě párkrát vykoukla ze zmínek o Mieli a jejím původu.

kniha: Dveře do léta - Heinlein, Robert A.
Benetka | ** | před 62 dny

Mám s panem Heinleinem problém.Evidentně všechna jeho díla která jsem dříve doslova hltal mne teď po letech naprosto nebaví.A musím říct,že nejsem sám.Prostě jak přibývají křížky na krku,mění se chuť číst místo jedněch příběhů nějaké naprosto jiné.A že jsem toho od Roberta četl opravdu hodně!Ale všechny jeho knihy už jsem dal pryč,a zbyla poslední – Dveře do léta.Asi z nějakého sentimentu…Ona totiž ta myšlenka je neskutečně krásná!Jít v třeskutém mrazu a otevírat dveře s nadějí,že na druhé straně bude léto…Za tohle dávám jednu hvězdičku.Jinak už mě příběh,postavy a děj vůbec nebral.No a tu druhou?No samozřejmě za kocoura! :)

kniha: Právo nálezce - King, Stephen
trudoš | *** | před 62 dny

Kamenem úrazu je především smutný přehmat nakladatele, protože prvních pár vět z anotace na přebalu knihy suše shrne obsah víc jak poloviny románu. Díky tomu poměrně dlouho sledujete děj, o kterém víte, kam přesně směřuje, protože už vám to bylo vyspoilerováno. A Stephen King kromě jednoho překvapení z klobouku nic dalšího nevytáhne, takže jedinou radostí je čekání na finále. To však přináší pouze kýčovitou podívanou plnou obehraných klišé a černobílých charakterů. Co mi ale vadilo nejvíc, bylo nucené naroubování postav z předchozí knihy. Příběh by se klidně obešel bez nich a možná mohl být o to zajímavější. Ústřední motiv zabijáka a nálezce je totiž parádní sám o sobě a jediná škoda je, že si s ním autor víc nepohrál. Nehledě na to, že příspěvek bodře přemoudřelého Billa Hodgese přichází až v poslední třetině a nemá jiného významu než „přišel jsem, viděl jsem“. Ovšem nic to nemění na faktu, že je tu pár skutečně skvělých nápadů a několik nádherných statí o literatuře a lásce k ní.

kniha: XB-1 2015/12 - kolektiv autorů
yerry | *** | před 62 dny

Priemerné číslo obsahujúce jednu vynikajúcu noveletku od Charlesa Colemana Finlaya Politický vězeň . Nejaký čas utkvie v pamäti aj totálny agorafobický úlet Úkryt od Pavla Housera.

kniha: Děti noci - Simmons, Dan
trudoš | **** | před 62 dny

V rámci dobrodružné literatury jsou Děti noci skvělé, ovšem jako horor nepříliš děsivé. Alespoň v mém případě. Možná to má co dělat s hlavními hrdiny, které jsem si pro jednou nedokázal výrazněji oblíbit, což u Dana Simmonse nebývá právě zvykem. Nejde o to, že by nebyly dobře vykreslené, v tom je pořád machr, jde spíš o charakterní výběr – kdyby umřely po straně třicet, slzu bych neuronil. Co ovšem ústřední epidemioložce Kate Neumanové upřít nelze, je naprosto precizní závěrečná akce, ve které má prakticky pět minut na vyřešení absolutně nezvladatelné situace. Napětím mi až málem vylétlo srdce z hrudi.
Jak je jinak pro autora příznačné, smysl pro detail dělá mistra. Díky tomu se z porevolučního Rumunska snadno stává kolébka čistokrevné deprese a z mytologického vampyrismu nezvyklá genetická nemoc, jež může zachránit lidstvo. Dohromady to možná zní trochu divně, ale funguje to. Nakonec právě nezvyklé uchopení otřepaného tématu a celková čtivost dělají z knihy nadprůměrnou záležitost.

12345678910poslední (329)13156 příspěvků celkem


WebArchiv - archiv českého webu