RSS / komentáře

Poslední přidané komentáře

12345678910poslední (592)23679 příspěvků celkem
povídka: Operace Apokalypsa - Kuttner, Henry
vyšla v: Více než lidé
quinnet | ***1/2 | před 22 dny

Hop alebo trop – Jeff Cody stojí pred ťažkým rozhodnutím. Zničiť v záujme prežitia Lysákov zvyšok ľudstva alebo to risknúť s ochotou netelepatov sa dohodnúť. Pomôcť by mohol aj induktor, ktorý by mohol urobiť z kohokoľvek telepata. Len keby fungoval. Dôstojné zavŕšenie histórie ľudstva po tretej svetovej vojne.

povídka: Žebráci v sametu - Kuttner, Henry
vyšla v: Více než lidé
quinnet | ***1/2 | před 22 dny

Vo svete Kuttnerových Lysákov sa pritvrdzuje – je len otázkou času, kedy prepukne pogrom voči telepatom. Paranoici rozduchávajú vášne v mestečku Sequoi a Burkhalter s kolegami stoja pred ťažkým rozhodnutím. Napínavý príbeh, kde čitateľ nemá šancu vytušiť ako to skončí. Pár vecí my v poviedke nesedelo, napríklad nadľudská sila Codyho. Ale inak fajn.

taková taškařice z vojenského prostředí. ten, kdo zažil vojnu si to užije spíš, ale i přes slušné řemeslo je to dnes už trošku vyčichlé.

na svou dobu odvážná povídka o panské buzeraci a vztahu AI a člověka. kouzlo jí dodává zvláštní fikční svět, v němž se snoubí rurální „idylka“ devatenáctého století a roboti nahrazující domácí zvířata.

váhám, váhám s hodnocením. ve své době šokující povídka. temná antiutopie, která si na pozadí dobově akceptovatelné kritiky lidské nenažranosti vzala na paškál obecněji rozdělení společnosti na privilegované a ujařmené, jedno jestli se liší modrou krví či červenou knížkou. pecinovský okořenil příběh ještě temnějším koncem, který rozhodně nenabízí mnoho naděje, i když, nějaká by se najít dala. a proč váhám? ke všem těmto bezesporným kladům autor příliš často používá „šťastné náhody“ aka bohy ze stroje a to mi docela vadí. nicméně, pokud to není pro jiné čtenáře na překážku, pak klidně nechť si jednu i dvě astry přidají.

povídka: Rovnováha - Švachouček, Stanislav
vyšla v: Lovci zlatých mloků; Roboramus
Gaarq | *** | před 22 dny

takový pěkný žertík, kterému by ale slušelo komornější, údernější a stručnější zpracování.

kmínek opět vrhl malého člověka mezi mlýnská kola osudu. je to plné osobních a trefných postřehů, povídka srší sarkazmem a ironií. ovšem postrádá onu sevřenost vyhnáni z ráje, ale pořád dobrý.

ps. při úvodní scéně v tramvaji jsem si vzpomněl na jinou scénu v tramvaji v součkově úměrné dávce fantazie. představa tramvaje jako prostředku ať už cest časem nebo vesmírem se mi vždy líbila.

povídka: Provázky - Leigh, Stephen
vyšla v: Divoké karty
louza | ***1/2 | před 22 dny

Samostatně nijak významná povídka kde se žolíci hlásí o svá práva má ovšem s výrazný dopade na celý cyklus. Obsahuje několik opravdu zajímavě uchopených postav s nimiž by se v budoucnu daly udělat velké věci.

povídka: Hluboko dole - Bryant, Edward Winslow
Harper, Leanne C.
vyšla v: Divoké karty
louza | 1/2 | před 22 dny

Kvalita povídky naprosto koresponduje s názvem. Začitelnost nulová, děj zmatený.

povídka: Vyhnáni z Ráje - Kmínek, Ivan
vyšla v: Lovci zlatých mloků
Gaarq | ***** | před 22 dny

klasické kmínkovské téma střetu člověka se společenskou realitou, klasické, tj. skvělé, zpracování. jedna báseň. plno ironie, životního nadhledu. takový ten pěkný příklad smíchu skrze slzy.

povídka: Poslední Winnebago - Willis, Connie
vyšla v: Vnitřní záležitosti
Dilvermoon | ****1/2 | před 23 dny

Blízká budoucnost s novými velkými problémy, jejichž původ je spíše jen letmo nadhozen. Ani následky nejsou příliš zevrubně popsány, autorka se spíše soustřeďuje na některé prvky – psi, mocná Společnost, dálnice..... Ovšem jinak je povídka plná různorodých motivů, které z ní dělají celkem hodnotnou četbu. Není to ještě antiutopie, ale neveselé čtení ano.

povídka: Studená válka - Kuttner, Henry
vyšla v: Science Fiction 6.; Více než lidé
quinnet | *** | před 23 dny

Z príbuznými ako je Lem sú stále problémy. Pomáhajú z dobrého srdca ale väčšinou sa to potom zvrhne. A pomáhať haj***vi ako je Pugh so synom by sa nemalo ani vo sne. Takže Saunk s dedom sa celkom zapotia aby splnili sľúbené a nezničili pri tom ľudskú civilizáciu. Pointa poviedky bola absurdná aj v rámci tohto typu frašky.

povídka: Profesor se pakuje - Kuttner, Henry
vyšla v: Více než lidé
quinnet | *** | před 23 dny

Úvodná poviedka o starobylých mutantoch Hogbenoch. Aj keď sa to nezdá majú viac filipa ako väčšina vedcov na celej Zemi. Aspoň čo sa týka praktických skúseností. Keď príde za nimi profesor, čo by rád preskúmal ich nezvyčajné schopnosti, treba vymyslieť ako sa ho zbaviť. Tento diel ma až tak nebavil, ani sám neviem prečo. Pri tejto bláznivej komédii rozhodujú drobné detaily, či sa vám zapáči alebo nie.

povídka: Zlý chlapeček - King, Stephen
vyšla v: Bazar zlých snů
avatar2 | ****1/2 | před 23 dny

Silná záležitost. Vyprávění na smrt odsouzeného o tom proč udělal to co udělal.

povídka: Duna - King, Stephen
vyšla v: Bazar zlých snů
avatar2 | **** | před 23 dny

Příjemně mysteriózní záležitost s překvapivou, a svěle nejednoznačnou, pointou. Starý muž, vzpomínky, právník, trocha whiskey… lahůdka.

povídka: Batman a Robin mají spor - King, Stephen
vyšla v: Bazar zlých snů
avatar2 | **** | před 23 dny

Opět zcela nefantastická povídka, což jí však neubírá na kvalitě. Příjemně konverzační poledne zakončené brutální bitkou. Milé.

povídka: Premium Harmony - King, Stephen
vyšla v: Bazar zlých snů
avatar2 | ***1/2 | před 23 dny

Povídka zcela bez fantastického prvku, zato však s krásně zpracovanou drobnoskresbou jednoho velmi unaveného vztahu. Takového toho vztahu, kdy smrt vlastně může být úlevou.

povídka: Míle 81 - King, Stephen
vyšla v: Bazar zlých snů
avatar2 | ***1/2 | před 23 dny

Celá povídka je skvěle napsaná, bodíky srážím jen za nedotažený konec. Obluda by v závěru neměla je tak vyhučet do vzduchu v záblesku světelného paprsku, čekal bych víc…

kniha: Pátý elefant - Pratchett, Terry
avatar2 | **** | před 23 dny

Jedna z těch pratchettovek, kde už je příběh alegorií na vážnější témata. To však nesnižuje kvalitu děje ani neubírá na humoru.

Sepsala jsem celou recenzi (k nalezení v odkazech), takže tady jen stručněji: žánrově kniha spadá do podobné kategorie jako předchozí Laura Sněžná, fantastiky je dokonce snad i míň, ale knihou postupně prorůstá jakýsi pocit nereálna, který tomu dodává své kouzlo. Odehrává se v reálném městě v současné době, plus spousta prostřihů do dětství včetně klasického postupného odhalování „co se vlastně tehdy stalo“.

Zajímavé zpestření je, že kniha vyšla ve dvou verzích, se dvěma různými konci.

Za mě spokojenost, žádné velké ohromení, ale příjemné čtení.

kniha: Kroniky Prydainu II - Alexander, Lloyd
trudoš | ***1/2 | před 24 dny

Druhý svazek Kronik Prydainu přináší závěrečné dva díly fantasy pentalogie, a to Taran Poutník a Král králů. Autor se nadále drží stejného prostředí i postav, takže jestli jste si oblíbili předchozí knihy, máte se rozhodně na co těšit. Jako přídavek je navíc připojen povídkový soubor Nalezenec a jiné příběhy z Prydainu, který obsahuje osm povídek, jež Kronikám předcházejí. Jedná se o krátké příběhy, jež ze všeho nejvíce připomínají pohádky bratří Grimmů a tvoří takovou milou tečku za celým cyklem.
Příběhy Alexandra Lloyda jsou zvláštní především tím, že se díl od dílu liší jak koncepcí děje, tak samotným vyzněním. Hrdina dospívá a z nemotorného chlapce se stává ustaraný mladý muž. Od naivní pohádkovosti prvních dílů se spisovatel zdárně propracovává k hlubokomyslným úvahám o lidech a jejich činech. Ovšem na rozdíl třebas od Letopisů Narnie neztrácí nic na své původní čtivosti. Podmanivou stylistikou dokáže i sebesložitější příběh odvyprávět tak, aby byl dětskému srdci co nejbližší.

kniha: Ve službách Spravedlnosti - Leckie, Ann
Gaarq | ***** | před 24 dny

tahle kniha si své ceny zaslouží. když pomineme formální experiment, který celkem funguje (femininum jako implicitní rod), pak se mi dostalo slušného příběhu, dobře napsaného (byť třeba robert j. bennett píše lépe) a se zajímavou omáčkou. autorka ukazuje na modelu megaimpéria, jaké mohou nastat problémy s jeho přežíváním. stvořila docela propracovanou a uvěřitelnou společnost, která má přetrvávání řádu zaručit, a v jejím rámci i velmi dobrou zápletku, která nenudí a je přiměřeně nápaditá. docela se mi líbí, jak autorka originálně pronikla zadními vrátky na teritorium, kde bychom ji nečekali – bitevní lodě, marina a zajímavě koncipovaný mocenský boj. autorka píše velmi chytře, její dialogy mají nejenom spád, ale i jiskru a hloubku. tohle za to stálo.

Vybraní představitelé lidstva mají zasednout v Galaktické radě rozumných bytostí. Výběr probíhá dle předpokladů, až na jeden případ, kdy je jasný kandidát zamítnut. Ale jak mohlo dojít k omylu, když výběr řídí počítač? Průměrnější povídka o strojové inteligenci, která v tomto případě předčí tu lidskou z trochu jiných důvodů než obvykle.

Velmi dobrá povídka, ve které hlavní hrdina objeví ve stěně svého bytu schránku plnou starobylých předmětů. A vypadá to, že je neustále doplňována. Kvalitní dílko, ve kterém si autor moc neláme hlavu s ovlivňováním minulosti.

povídka: IQ test - Bilenkin, Dmitrij Alexandrovič
vyšla v: Hodina relativity
Nelson | **** | před 24 dny

Celkem kvalitní povídka s humorným podtónem o expedici na cizí planetě, která odebere několik vzorků místních živočichů. Ti ale nejsou tím, čím se zdají být, a celé posádce způsobí celou řadu komplikací. Pěkná, čtivá povídka, líbila se mi.

povídka: Kosmický bůh - Bilenkin, Dmitrij Alexandrovič
vyšla v: Hodina relativity
Nelson | ** | před 24 dny

Nepodařený pokus o space operu. Nejhorší jsou dialogy hlavního hrdiny, přesvědčeného komunisty, s vůdcem pirátů, to byla skutečně síla. Lepší jsou už některé akčnější scény, ale jako celek za moc nestojí. Bohužel je to nejrozsáhlejší povídka sbírky Hodina relativity, zabírá cca 30% knihy, a aspoň mně osobně kazí dojem z celé sbírky.

kniha: Proroctví - Angelini, Josephine
trudoš | ***1/2 | před 25 dny

Překvapivě zábavnější než Percy Jackson, ovšem bohužel se zápletkou jak vystřiženou ze Stmívání. Alespoň že zajímavější. Milostné tokání je však pojato stylově a s nadhledem, přičemž Josephine Angelini sype z rukávu jeden vtípek za druhým. Stejně tak boduje v přátelské rovině a naprosto dokonalé jsou ty momenty, kdy Helen odhaluje Clare pravou identitu a ukazuje se, že Clare už na spoustu věcí přišla sama (třeba když jí nenápadně shodila ze střechy). To je autorka ve svém živlu a být zápletka postavená pouze na tom, užil bych si ji mnohem víc.
Jakmile však přijde ke slovu akce, vyprávění začne kolabovat. Nejde ani tak o vachrlaté pojetí řecké mytologie, protože kdo si chce hrát na Milionáře, ať šáhne po učebnici. Ale tempo příběhu prostě nefunguje – hrdinka odhaluje své schopnosti, zamiluje se do štramáka, unese jí patouch, je zachráněna. Opona. Trochu vypravěčské invence by osnově rozhodně neublížilo, i když je fakt, že konec poměrně zajímavě rozdá karty na další kolo. Tak uvidíme.

povídka: V Rialtu - Willis, Connie
vyšla v: Ikarie 1997/02; Vnitřní záležitosti
Dilvermoon | **** | před 25 dny

Velmi lehká, hravá a vtipná povídka na téma kvantová fyzika, odehrávající se v Hollywoodu. Pokud nebudete příliš nároční a spokojíte se s faktem, že je to chaos, dobře se pobavíte.

kniha: Orákulum - Resnick, Mike
Madam Brbla | *** | před 25 dny

Přestože jsem „Orákulum“ četla v době vydání, po 18-ti letech ve mně nezůstala žádná vzpomínka a v uplynulém týdnu pro mě četba byla jako poprvé. Snad jen s vlažnějšími dojmy.
Resnick zůstal věrný svému stylu, kterému dominuje množství dialogů – důvod, proč se autorovy knihy louskají snadno a rychle. Popisnějším se stal ohledně prostředí i akčních pasáží, ovšem jako už tolikrát předtím selhává po stránce budoucích technologií. Příběh je zasazen do velmi vzdálené budoucnosti, mezihvězdné cestování je záležitostí hodin až dnů, ale lidé například nemají k dispozici oblek, co by je ochránil před pouštními teplotami. Musí spoléhat na své obyčejné oči a ve tmě si svítit, ani profesionální zabijáci nemají implantáty nebo brýle s různými režimy vidění. Komunikace s počítačem připomíná špatný vtip (podobně si ji mohli SF spisovatelé představovat už v 50. letech) a takto by se dalo ještě chvíli pokračovat, Resnick zkrátka postrádá byť špetku technického vizionářství. U některých jeho románů to nevadí, jejich síla je ve schopnosti přimět člověka přemýšlet na určené téma.
Nicméně „Orákulum“ je spíše akční vycpávka, klade stejnou otázku jako první díl, akorát s nižší intenzitou: lze využít člověka s neskutečnou mocí, nebo je lepší předejít problémům a raději zkusit dotyčného zlikvidovat? Hlavní (anti)hrdinové v tomto smyslu dumají a planě teoretizují o rozsahu schopností Orákula od začátku do konce knihy, kdy se konečně objeví i Ona, někdejší pronásledované dítě, nyní dospělá Penelopa Baileyová. Stále mi absolutně nesedí způsob, jakým manipuluje s událostmi, to už není o efektu motýlích křídel, nýbrž zcela z říše kouzel.
Jako oddechovka to ušlo, přesto jsem od Resnicka čekala větší hloubku, tak budu v hodnocení malinko přísnější. 64%

Co je na brouku v mraveništi tak zvláštního? No třeba to, že mravenci jsou z brouka poměrně nesví, přinejmenším ze začátku. A pokud brouk neškodí, tak si na něj nespíš zvyknou, ale stejně jej mají pořád v hledáčku. Takovým broukem je i Lev Abalkin mezi mravenci – lidmi. Zrodil se spolu s dalšími z umělých embryí, jež byly nalezeny kdesi hluboko ve vesmíru na nepříliš významné planetě. Mají s tím co dělat staří neznámí „Poutníci“ – supercivilizace, o nichž se neví vůbec nic kromě toho že je? Najednou je na světě spousta otázek o smyslu a poslání těchto dětí. Ale pěkně po pořádku. Náš známý hrdina Maxim Kammerer o tomto všem nemá ani ponětí a je vržen do úkolu nalezení Lva Abalkina, který se tak trochu záměrně zatoulal. Jak Maxim odkrývá vrstvy celého tajemství Lvovi osobnosti, uvědomuje se tíhu jeho úkolu, který nikdy nechtěl dostat a stát se tak jedním z mála, kteří si uvědomují existenci mimozemských lidských bytostí a následky z toho plynoucí. Třeba žádné, třeba enormní, ale kdo ví?

kniha: Začátek cesty - Cornish, David M.
trudoš | ***1/2 | před 26 dny

Největší slabinou knihy je regulérní absence zápletky. Mladý hrdina se vydá do světa, zažije nějaká ta dobrodružství, obeznámí se s reálným životem a pozná spousty zajímavých (rozuměj smrtelně nebezpečných) lidí. Autor postupně seznamuje čtenáře s postavami všeho druhu, což mu jde na výbornou. Horší už je to ale s jeho univerzem, do kterého proniknete v podstatě jen díky stostránkovým dodatkům. Jádro příběhu však kupodivu není vůbec o zachraňování světa, království, nebo alespoň jedné drobné malé princezny. Vlastně se ani žádný konflikt v pozadí ústřední linie nerozjíždí, takže jeden pořádně netuší, co by další díl mohl vůbec přinést. Série tak má bezesporu zajímavý potenciál, je ovšem otázkou, co s ní tvůrce zamýšlí, protože z prvního dílu to znát nijak není.
V čem D. M. Cornish boduje naprosto excelentně, že vizualizace fantazií. Jako profesionální výtvarník dokáže jednoduchými tahy načrtnou fascinující výjevy, pro které samotné stojí za to otočit každou jednu stránku jeho románu.

První kniha povídek, u které jsem měl nutkání spočítat průměr z hodnocení. A podlehl jsem – 59,2 %. Ale při hodnocení jsem se řídil něčím jiným.

Po KeBově komentářích jsem měl strach, zda sbírka nejsou jen výškrabky z šuplíku po mrtvém, ale neřekl bych. Nebo alespoň ne všechny. Jak už zmínili někteří přede mnou, minimálně povídky Umělcův příběh a Blázen jsou velmi dobré, Kanceláře a výtahy správně švihlá, povídky s Kedrigernem a Conhoonem milé (až na trapné Ochránce Zendoru). Zbytek je také v pohodě. Zůstávají 2 problematické povídky, které ale imho nejsou ani tak špatné, jako spíše určené dost specifickému čtenářstvu, které pobere všechny narážky, na které já nemám dost intelektu nebo spíše know how – Když se Bertie dal dohromady s Mary a Kletba von Krumpelsteinů a jiné hrůzy: Obsah 1. dílu . Celkově mě sbírka potěšila a za sebe mohu s klidem říci: Odpočívej v pokoji, Johne. Byls dobrej.

Parodie na jeden fantastický fenomén. Za břicho se popadat nebudete, ale úsměv na tváři to vykouzlí a v posledních větách přijde i nějaké to příjemně podané ponaučení.

EDIT: Po druhém čtení po mnoha letech musím zvednout hodnocení až na téměř absolutní. Téma alternativní hry na hrdiny bylo vytěženo dokonale a huba se mi u čtení křivila jak po kyselých žužu hadech. Vždy jsem Kubrickovi záviděl poslední slova jeho posledního filmu, s kterými opouštěl umělecký svět. Morressymu se povedlo něco podobného. Napsal věc, která se vymyká jeho dosavadní tvorbě a malinko ji staví na hlavu. A protože vyšla v jeho poslední do češtiny přeložené knize jako poslední, lze na ni pohlížet jako na poslední slovo. Zní hodně dobře.

Žánrově trochu mimo můj vkus, ale kouzelné pro autorovu vynalézavou stylistiku. Gilbert Keith Chesterton zkomponoval absurdní příběh, který mě pobavil milou bezelstností a svěží nekorektností, a to i přesto, že jsem z něho párkrát vypadl a těžko znovu naskakoval. Je to hodně ztřeštěné a přiznám se, že některým momentům jsem ani zcela neporozuměl, ale jakmile se přizpůsobíte grotesknímu tempu, dá se to vydržet i bez zatnutých zubů. Hodně se tu disputuje o literatuře, náboženství, chaosu, životě, vesmíru a tak vůbec, pročež děj výrazně ustupuje do pozadí, aby ve chvílích čtenářovy nepozornosti vyrazil kupředu se silou splašené kobyly. Naneštěstí ne všechno je dotaženo do konce a některé myšlenkové obraty zůstanou viset ve vzduchoprázdnu, ačkoli přímo čekají na nějakou třebas jen drobnou vysvětlivku. Ovšem jazyková hravost bohatě vynahradila všechny nové vrásky a ukroucenou hlavu. Uznávám, že na tohle jsem asi pořád moc mladej, ale bojím se bojím, že ke stáří už se k tomu stejně nevrátím.

kniha: Střežená zóna - Reilly, Matthew
Burbuja | *** | před 28 dny

Dostal jsem, co jsem čekal. Klasický Reilly – děj se žene dopředu mílovými kroky, hlavní hrdina (hrdinka) je téměř neporazitelný, vývoj a chování všech postav jsou předvídatelné a konec je šťastný. Zarazilo mě jen to, jak autor bezostyšně kopíruje Crichtonův Jurský park, ale i to se koneckonců dalo čekat. Chcete-li si však zpříjemnit delší cestu vlakem či autobusem, zklamaní určitě nebudete.

kniha: Turnus - Howey, Hugh
dva mraky | **** | před 28 dny

Hodně mě bavil koncept celé té zkázy světa. Je neotřele šílený a důslednost senátora Thrumana vyvolává mrazení v zádech. Atmosféra Sila jedna, s jeho stereotypním životem bez paměti, systém, který vládne sám o sobě ten lepkavý pocit ještě umocňuje. Provedení ale těm bezva nápadům podráží nohy, Thruman je generický zloduch bez rozměru ostatním vůdcům projektu se Howey nijak nevěnuje a nakonec celý ten plán vyznívá nepřesvědčivě. Za protagonistu té nosné linie si Howey riskantně vybral naprostého antihrdinu. Ač to má možná umělecké kvality, za sebe musím říct, že jsem měl problém s tím mantákem román vůbec přežít. Vedlejší linie jsou něco podobnějšího původnímu Silu, ale třeba zrovna s příběhem Sola si Howey nabíhá, protože se vrhl do vyprávění příběhu se známým koncem a to je těžká disciplína. Dalším problémem je někdy až nepochopitelná rozvláčnost, která chvílemi podporuje pocit všeobecné šedi a bezvýchodnosti, ale často na mě fungovala jako prostá vata. Shrnuto – kniha s opravdu zajímavým nápadem, udělala na mě dojem, ale je napsaná tak, že pro řadu lidí bude nečitelná. Text působí prostě lekle.

kniha: Podzimní republika - McClellan, Brian
KainIX | ***** | před 28 dny

Za mně minimálně stejně dobré jako jednička, rozhodně lepší, než dvojka, kde se první půlku knihy skoro nic neděje. Každopádně parádní zakončení vynikající trilogie. Pro mně je toto nejlepší nová fantasy od dob Malazu. Doporučuji každému fantasy fandovi, milovníkům military fantasy obzvlášť. Už se nemůžu dočkat, až si přečtu všechny doplňující povídky a rozečtu volně navazující trilogii, jejíž první díl už v originále vyšel.

kniha: Mapa z kostí - Rollins, James
trudoš | ***1/2 | před 29 dny

I když příběh získal oproti jedničce značné odlehčení a v akčních scénách funguje zcela akurátně, konspirační linie působí naprosto zmotaně. Autor si svéhlavě pohrává s historií a postavám pak vkládá řešení prakticky do úst, často z nesmyslných indicií. Tam, kde je Dan Brown ve své fabulaci přesvědčivý, James Rollins až trochu komicky napasovává různé skutečnosti, jak právě potřebuje, aniž by to však mělo vždy stoprocentní logiku. Z každého nalezeného žbleptu je tak vyvozena ta správná stopa ukazující k pokladu, i když jde občas o do očí bijící pošetilost.
Ale jinak zatraceně dobré. Adrenalinem podbarvená akce šlape jedna báseň, střižená po vzoru velkolepých blockbusterů, řemeslně vygradovaná přesně tak akorát, aby brala dech v těch nejnapínavějších momentech. Navíc začíná fungovat humor mezi parťáky ze Sigmy Force. Postavy už nesplývají v jednoho kolektivního hrdinu, ale rýsují se rozdílné a zapamatovatelné charaktery. Zábavné, tajuplné, strhující. Prostě řízná oddechovka jak má být.

kniha: Turnus - Howey, Hugh
Lokina | **** | před 29 dny

Začátkem jsem se musela prokousat, ale pak to nabralo obrat a kniha se četla sama. Bylo zajímavé číst, jak to začalo, vidět příběh z několika úhlů pohledů a časů. Co mi trochu vadilo, byl překlad, některé věty mi šly špatně přes pusu, musela jsem i dvakrát třeba číst jeden odstavec, abych to vůbec pochopila. Jako druhý díl si kniha obstála docela dobře, ale první díl se mi líbil ze všech nejvíc.

Osoby a obsazení: Čaroděj, učednice, ztracený otec, kmotřička víla a elfí král. Keddieho vystřídal Conhoon, ale jde o stejně příjemnou, tentokrát spíše konverzační literaturu se slabým až nijakým závěrem.

12345678910poslední (592)23679 příspěvků celkem


WebArchiv - archiv českého webu