RSS / komentáře

Poslední přidané komentáře

12345678910poslední (576)23012 příspěvků celkem
povídka: Kostnice - King, Stephen
vyšla v: Bazar zlých snů
Madam Brbla | *** | před 34 dny

Kingova poezie se těžko hodnotí, protože v překladu „Kostnice“ báseň kdovíjak nepřipomíná – rozhodně se to nerýmuje. Ale nečetlo se to špatně: opilcovo vyprávění ve stylu „10 malých černoušků“ o smrtící expedici do jakési džungle má obstojnou atmosféru, akorát pointa mi přišla nanicovatá. V originále by si to třeba zasloužilo lepší hodnocení. 60%

povídka: Smrt - King, Stephen
vyšla v: Bazar zlých snů
Madam Brbla | ***1/2 | před 34 dny

Kingův pokus o úsporně napsanou westernovou povídku. Odlišný styl (stručný, bez popisů, bez autorova obvyklého ponoru do psychiky postav, s poněkud banálně působícími dialogy) možná seděl k danému příběhu o (ne?)vině a trestu, ale mně teda příliš nesedl. Příběh mě nicméně zaujal – byla jsem zvědavá, jak to s vraždou a obviněným dopadne. Uspokojivě. 70%

povídka: Zlý chlapeček - King, Stephen
vyšla v: Bazar zlých snů
Madam Brbla | **** | před 34 dny

Ne každá tragická nehoda je náhodou – o této skutečnosti vypráví na smrt odsouzený vrah svému právníkovi. Povídka není špatná, ale mám pocit, že někdo odvážnější (třeba Kingův syn) by z daného tématu dokázal vytřískat lepší příběh… a neuzavřít ho laciným odstavcem ve stylu průměrné epizody „Krajních mezí“. Za mě váhavých 75%.

kniha: Anno Dracula - Newman, Kim
BorgDog | ****1/2 | před 34 dny

Nazvat tenhle román detektivkou by bylo nepřesné. V první řadě je to fascinující obraz alternativního viktoriánského Londýna. Newman vykresluje prostředí doslova s faberovskou pečlivostí i obrovskou fantazií a citem pro detaily. Jeho postavy ze stránek dýchají, a budete to při čtení cítit – všechnu špínu Whitechappelu, kde živoří pohromadě živí i nemrtví, agónii lékaře pomalu se propadajícího do šílenství, pochybnosti tajného agenta nad tím, jakému státu to začíná sloužit, i slzy čtyři sta let staré upírky nad umírající zmrzačenou holčičkou. Ve druhé řadě je „Anno Dracula“ poctou autorům i čtenářům „šestákového braku“ od Doylea, Wildea, Wellse, Haggarda a Stokera, který má pochopitelně zvláštní místo, až po autory, o kterých jste možná v životě ani neslyšeli. Newman má neskutečně načteno a prostě se baví tím, jak se potkávají v často úchvatných kombinacích hrdinové Draculy s postavami Oscara Wildea, upír Lestrade smutně vzpomíná na přítele Sherlocka, pobývajícího toho času v lágru pro „nepřizpůsobivé občany“, a vzdělaní pánové Moreau s Jekyllem debatují nad sklenkou sherry o eugenice. Přitom ale pod srandou teče ošklivý proud, když názorně sledujeme v podstatě vzestup totalitního rasistického režimu, i to, jak se z vražd jednoho šílence stává politická tikající bomba.

První zhruba polovina knihy je brilantní a hlavně pokud máte patřičné „vzdělání ve zdrojích,“ neodtrhnete se od ní. Pak bohužel začnou být vidět nedostatky. Detektivní zápletka strádá už tím, že čtenář zná identitu Stříbrného nože od počátku. Newman tuto cestu zvolil, protože mu umožnila v deníkových záznamech vraha napsat fascinující „alternativní verzi“ Draculy, jak se mohla vyvíjet, kdyby jisté střetnutí v Carfaxském opatství skončilo trochu jinak. Ale ve chvíli, kdy tento příběh skončí, nezbývá už v knize nic, co by ho nahradilo jako nosná linie. Nastupuje spiknutí, které působí nedomyšleně, jako provizorní lešení snažící se zadržet padající dům. Jednotlivé scénky, postavy, nápady jsou stále úžasné, jenomže už je nespojuje nic a pointa tím pádem postrádá sílu. Za zmínku ovšem stojí to, co přijde po ní: Newmanovy poznámky, alternativní konec, úryvek filmového scenáře („Anno Dracula“ byl zvažován jako film, k jehož realizaci nedošlo), i dvě krátké povídky ze stejného světa. Některý čtenář to nejspíš přeaskočí jako zbytečnosti, ale pro mě bylo toto „nahlédnutí pod pokličku“ velmi zajímavé.

„Anno Dracula“ více než jakákoliv jiná kniha podobného typu předpokládá sečtělého, inteligentního čtenáře-knihomola. Pokud jím je, bude se královsky bavit. Pokud není, bude jeho hodnocení výrazně horší. U mě je to někde mezi 80 – 90%, ale nakonec se přece jen přikloním k vyššímu.

kniha: První v boji - Sherman, David
Cragg, Dan
trudoš | *** | před 35 dny

Přímočará military SF, která si na nic nehraje a vystačí si se základním – armáda, to je prima věc, a hvězdná pěchota, ta je vůbec nejlepší. Což byl pro mě kámen úrazu. Všechna ta žoviální atmosféra „To nejlepší, co vás může potkat, je vojákování“ byla až moc v duchu klasické verbířské propagandy. V očích Davida Shermana a Dana Cragga je totiž život v armádě plný skvělých lidí, cizokrajných dobrodružství a rodinného zázemí. Naneštěstí pozitivní přístup k zabíjení byl na můj vkus až moc kýčovitý a nějak jsem mu nedokázal přijít na chuť, o to spíš, že ději chybí sebereflexe i nadsázka. Ne že by tu nebyl humor, ale je to takový ten bodře chlapácký styl, který vám buď sedne anebo zcela mine. Na druhou stranu, vojáci píšou oddechovku pro vojáky a to vcelku určuje pravidla. Mladík nastoupí k vesmírným mariňákům, projde výcvikem a zažije první akci. O moc víc k příběhu vlastně říct nejde. Zábava to tak sice velká není, ale mozek si u toho odpočine optimálně. Není-li tedy růžovějšího ražení.

Když jsem Poslední přání četl před lety, tak jsem moc nechápal, proč je ta kniha vyzdvihována jako takový kult. Ani po druhém přečtení se tento můj názor nezměnil, což ale neznamená, že by to nebyla vynikající kniha. Sympatický hrdina, zajímavá struktura (povídky prokládané propojujícím příběhem) a hlavně vynikající středověký svět, s jehož popisy autor dost šetří a přesto má člověk pocit, že mu ožívá před očima. To ale nic nemění na tom, že k dokonalosti tomu v mých očích ještě něco chybí (některé příběhy mi přijdou rozřešené dost podivně) a místo v mé Top 10 mají vyhrazeny úplně jiné knihy.

povídka: Dcery lesa - Kolbaba, Radovan
vyšla v: Volání divočiny
Malaga | **1/2 | před 36 dny

Záchrana unesených, říznutá romantikou a xenofobií. Hrdinové mi přišli sympatičtější v Pevnosti zoufalství. Povídka samotná ničím nevybočuje z průměru „na jedno přečtení“.

povídka: Váha přísahy - Straka, Josef
vyšla v: Volání divočiny
Malaga | *** | před 36 dny

Úvodní tarijská povídka vypráví o střetu trojice řádových bratří s pověrami a temnotou lesa. Zejména hlavní postava trpí po čase tendencí vše komentovat a vysvětlovat, v zásobě má rovněž rozsáhlý alchymistický repertoár pro každou příležitost. Naopak mě potěšilo využití dialektů a poslední věta, která dodává povídce zlověstnou tečku…

kniha: Vzpomínky ledu - Erikson, Steven
trudoš | ***** | před 36 dny

Chcete-li okusit něco málo z válečných hrůz, poznat pár skutečně vyšinutých hrdinů, pochopit význam slova zoufalství či na chvilku nahlédnout do pekla, vtipně přezdívaného život, rád bych vás seznámil s knihou Vzpomínky ledu. Chcete-li ovšem zlatou korunku, krásnou princeznu a půl království k tomu, zkuste se poohlédnout po Eragonovi Christophera Paoliniho.
Třetí kapitola Malazské Knihy padlých začíná tam, kde skončily Měsíční zahrady, a časově se odehrává paralelně s Domem mrtvých. Steven Erikson na devíti stech stránkách rozehrává nekompromisní příběh, kterému se může rovnat jen máloco. Románem provází s nonšalancí kastelána, snažícího představit interiér o rozloze většího kontinentu, a aniž by se někde zbytečně zakecávál, poodhaluje velkolepost celého toho ohromujícího díla. Přitom však dbá, aby pozornost neupadla a důležité souvislosti zaklaply, aniž by si člověk musel dělat zápisky. Mistrně tak ve vás probouzí neukojitelný hlad po dalším a dalším kousku z tohoto gigantického eposu.

povídka: Tajemství krve - Houser, Pavel
vyšla v: XB-1 2016/12
quinnet | ***1/2 | před 37 dny

Niežeby som bol z tejto poviedky na vetvi, ale dokážem oceniť neotrelý nápad a prevedenie. I keď mi to ako celok pripadá ako nejaký experiment, čo všetko čitatelia znesú ;-)

kniha: Plameňák na konci léta - Němeček, Jakub
quinnet | **** | před 37 dny

Vydarená antológia, ktorá kľudne mohla byť aj rozsiahlejšia. Najviac zarezonovali poviedky Šest měsíců, tři dny a Bitva o malou velkou vědu.

Celkom chápem editora, že túto poviedku, napriek absencii fantastična, zaradil do tejto zbierky. Štýlovo sem ideálne zapadne. Scestovaná etnologička len tak pre zábavu bojuje proti skostnateným poriadkom v jednej vilovej štvrti.

povídka: Škola - Špirochová, Kateřina
vyšla v: XB-1 2016/12
quinnet | *** | před 37 dny

Mladá učiteľka so špecializáciou na problémové deti je prijatá do nezvyčajnej školy, kde má za úlohu naučiť mýtické bytosti ako žiť čo možno najnenápadnejšie medzi ľuďmi. A nebude to mať jednoduché… Trochu to zaváňalo po young adult fantasy, so všetkými kladmi a zápormi. Čítať sa to dalo, malo to patričný spád a ak vám daný žáner nevadí, tak si viem predstaviť, že sa to bude páčiť množstvu ľudí.

povídka: O ztraceném přání - Matějíčková, Lucie
vyšla v: XB-1 2016/12
quinnet | ***1/2 | před 37 dny

Pri čítaní tejto poviedky som cítil ťažkú pohodu a myslím, že som sa po celý čas usmieval. Niežeby sa táto poviedka o malej zombie hľadajúcej svoju sestru nešla štylisticky viac vycibriť. Text bol pomerne jednoduchý a zameraný skôr pre mladšie publikum. Ale plejáda rôznych bytostí, pred ktorými sa v iných knihách skôr uteká či naháňa s mečom, bola proste neodolateľná. Na začiatočníka super text.

povídka: Duna - King, Stephen
vyšla v: Bazar zlých snů
Madam Brbla | ****1/2 | před 37 dny

Lahůdka, která mi připomněla mou oblíbenou povídku „N.“ (od stejného autora, jak jinak). Lidé pokročilého věku, jejich bolístky, zkušenosti a myšlenkové pochody, jejich vzpomínání – má to pro mě jakési obtížně definovatelné kouzlo. V tomto příběhu se od starého soudce dozvíme něco o zdánlivě nezajímavém ostrůvku… blouznění muže nad hrobem nebo fascinující, mrazivé tajemství? King mě navíc dokázal překvapit závěrečnou větou, takže zvažuji plnou nálož hvězdiček. Nechám to pár dní odležet, zatím sem prsknu nadšených 90%.

kniha: V tomto domě straší - Boyne, John
trudoš | ***1/2 | před 37 dny

Komorní duchařský příběh napsaný moderním jazykem, přesto si zachovávající patinu strašidelných historek z přelomu století. I když John Boyne zvolil poměrně jednoduchou zápletku, daří se mu držet sympatické tempo vyprávění, které neklopýtá a míří přímo za cílem. Nicméně si sám sobě hodil obrovský klacek pod nohy právě tím nekomplikovaným vývojem událostí. Identity hráčů a pozadí hrůz člověk odhadne poměrně záhy, ovšem než dojde k finální konfrontaci, musí se odehrát množství vysvětlujících scén, které v podstatě jen potvrzují úvodní domněnky. Budování atmosféry je pozvolné, explicitní násilí nulové a charaktery postav nastavené právě tak akorát, aby si je člověk oblíbil. To vše vyplněno mrazivými dotyky tady, vzteklými zvířaty tam či šeptajícími hlasy támhle. Klasika nijak neoplývající originalitou, ale ono je to na celé koncepci právě to hezké. Snad jen, že autor do textu zbytečně cpe obehrané odkazy na absurdní přístup k ženám ve viktoriánské době. Jinak ale velmi příjemný desert.

kniha: Krvavé pohraničí - Šlechta, Vladimír
Svarec | **** | před 37 dny

S potěšením musím konstatovat, že zub času byl k úvodní knize legendárního českého cyklu poměrně milosrdný a užil jsem si ji stejně jako poprvé před lety. S odstupem času mi však přecijen neunikly jisté vady na kráse. Kupříkladu je evidentní, že Vláďa Šlechta ještě neměl při psaní této knihy moc zkušeností se stavbou příběhu, který mi přišel dost podivný. Zpětně jej vůbec nedokážu zrekapitulovat a obsahuje množství zbytečných odboček a divných, z prstu vycucaných zvratů („odhalení“ barona). Jinak ale nemám co vytknout, čtení této knihy pro mě byl silně nostalgický zážitek a hned mám chuť se vrhnout na Gordonovu zemi, jejíž kompletní nové vydání mám již delší dobu v knihovničce.

povídka: Batman a Robin mají spor - King, Stephen
vyšla v: Bazar zlých snů
Madam Brbla | **** | před 38 dny

Násilí na silnicích, jev až nepříjemně častý, který King zabalil do všedního dne otce se synem. Atmosféra poklidného odpoledne s trochou příjemného vzpomínání se rozplyne jako prd ve větru. Povídce chybí fantastický prvek, přesto patří na seznam těch hororů, co může snadno potkat prakticky (a nejen) každého účastníka silničního provozu – srážka s blbcem. 75%

kniha: Pán světla - Zelazny, Roger
furunkl | ***** | před 38 dny

Nádherně košatý sci-fi příběh, psaný stylem hinduistických a buddhistických bájí. Proto znalost, alespoň základních textů těchto dvou náboženství, je téměř podmínkou k dokonalému pochopení a vychutnání románu. A že je vskutku co vychutnávat. Doporučuji číst nové vydání od Strak.

povídka: Premium Harmony - King, Stephen
vyšla v: Bazar zlých snů
Madam Brbla | ***1/2 | před 38 dny

Jen dva obyčejní lidé, v obyčejném manželství, za jednoho obyčejného dne… Tohle by se klidně mohlo stát a určitě i mnohokrát stalo. Krátký, hořký příběh, u kterého spoustu čtenářů napadne (SPOILER ALERT!): otevři okýnko, vole! 74%

povídka: Míle 81 - King, Stephen
vyšla v: Bazar zlých snů
Madam Brbla | **** | před 38 dny

Povídka sice čerstvě vytvořená, leč ze starého šuplíku, odkud Stephen King své publikum kdysi hlavně děsil (místo ponorů do lidské psyché) – třeba i švihlými nápady, co na TV obrazovkách vypadají hodně debilně. Většině věrných čtenářů se při „Míli 81“ asi vybaví především „Christina“, mě však povídka nostalgicky šoupla do dob puberty, kdy jsem hrůzou skoro nedýchala u „Prámu“ či „Šroťáku“. Takže… je to sice blbost, ale napínavě napsaná! 80%

kniha: SPAD - Kotleta, František
Svarec | **** | před 38 dny

Po strašlivých Velkých problémech v malém Vietnamu jsem již nečekal, že by mě Kotleta ještě bavil, nicméně ze SPADu se nakonec vyklubal jeho jednoznačně nejlepší román. Předně musím říct, že v porovnání s jeho předchozími knihami působí SPAD překvapivě disciplinovaně. Kotleta se nepokouší o humor za každou cenu, svými rádoby vtipnými přirovnáními a hláškami šetří, akční scény jsou docela sporadické, úsporné, přehledně popsané a vždy posouvají příběh dopředu. Ano, tahle kniha opravdu disponuje něčím, co lze označit jako „příběh“, byť směšně jednoduchý, není to jen sled jakž takž navazujících akčních a erotických scén (a teď jsem si uvědomil, že žádný sex se snad v knize ani nevyskytuje, což je po předchozích Kotletových knihách, kde jím nešetřil, příjemné osvěžení). Postavy jsou živé a sympatické, prostředí je správně depresivní a dobře popsané (jen jsem se vůbec neorientoval v cestě hlavních hrdinů, pokud by mi někdo do diskuze napsal, po které řece se to hlavní hrdinové vlastně plavili, byl bych vděčný). Upřímně řečeno, tahle kniha se natolik vymyká tomu, co jsem od Kotlety dosud přečetl, že mi ta teorie o více lidech píšících pod jedním pseudonymem nepřipadá až tak neuvěřitelná. Pokud to tak je, tak prosím odstavte toho břídila, co je zodpovědný za Velké problémy v malém Vietnamu, a autora SPADu naopak připoutejte k počítači bez připojení k internetu. Od tohoto Kotlety si rád přečtu víc.

kniha: Nejstudenější válka - Tregillis, Ian
trudoš | **** | před 38 dny

V druhém díle Milkweedského triptychu rozehrál Ian Tregillis hodně vysokou hru a to v duchu poctivých špionážních románů. Ubral lehce na fantastice a přitvrdil na dějovosti, přičemž aktéry navíc vrhá do zcela nestandardních sociálních dramat, ze kterých by si jeden vážně hodil mašli. Atmosféra skličující beznaděje je v tomhle ohledu takřka ochromující.
Jak ale drží na uzdě hrdinský patos, je trochu obtížné si kohokoliv oblíbit, protože když už se dotyčný nechová jako pitomec, chová se jako zákeřný pitomec. To ještě podporuje postava intrikující vědmy Gretel, které všichni do očí halasně vyhrožují, že se sebou nenechají manipulovat, a pak jdou a udělají přesně to, co ona chce. Opakovaně. Přesto se ukazuje, že to, co se dříve zdálo být jen namachrovaným výstřelkem imaginace, najednou zaklapává na své místo. Autor naneštěstí vygradoval události na absolutní maximum, takže čekání na závěrečný díl se teď stane malým soukromým peklem pro každého, kdo s touhle ultradepresivní trilogií začal.

kniha: Armada - Cline, Ernest
Fredericco | **** | před 39 dny

Po úspěšném Ready Player One, je tu další kniha, která podobně jako ta předchozí odkazuje na různé sci-fi filmy, staré videohry nebo hudbu, což mi při čtení mnohokrát vykouzlilo úsměv na tváři. Armada vypráví příběh, který tu byl před tím už mnohokrát. Obyčejný chlapec/hráč her, který žil celý život jako outsider se náhle dozví o své výjimečnosti, o mimozemšťané invazi, záchraně světa … zkrátka takové typické Béčko. Děj je docela prostý, má spád a v určitých momentech připomíná/kopíruje jiná díla (má to svůj důvod), jako třeba Iron Eagle, The Last Starfighter nebo třeba Ender's Game. Co mi asi nejvíce vadilo, byla délka. Vše se odehrává během krátkého časového úseku, který nedává moc prostoru pro rozvoj a výsledek pak působí trochu uspěchaně.

Ernest Cline tentokrát bohužel nepředvedl to samé jako u svého prvního díla. Armada je zajímavé a příjemné čtení, jedná se ale spíše o takovou jednohubku, které ještě cosi chybí.

kniha: Mračna nad Arénou - Bronec, Michael
Svarec | ***1/2 | před 39 dny

Zajímavá space opera, lépe řečeno její příslib. Začátek je dost nudný díky nevhodně zvolenému stylu vyprávění s velkým množstvím flashbacků (které obecně nesnáším a tady jich je hodně), takže chvíli trvalo, než jsem se do toho začetl, a pak byl najednou konec. Je to opravdu až příliš krátké a pokračování bych chtěl ideálně hned, protože mě to docela chytlo. Zajímavý svět, sympatické postavy, z nichž některé ale kvůli nevelkému rozsahu nemají tolik prostoru, kolik by to chtělo. Jen jsem si úplně nezvykl na česká jména a zasazení do české kotliny, které na mě působilo trochu nepatřičně. Říká se „ševče, drž se svého kopyta“, nicméně musím konstatovat, že barbarův spisovatelský pokus dopadl docela dobře a těším se na pokračování.

Podľa ohlasov by malo ísť o najlepšiu knihu spomedzi pokračovaní série Franka Herberta… Lenže ja mám skrátka radšej HISTÓRIU DUNY (a zatiaľ to vyzerá že aj ŠKOLY DUNY). Atreidovia sú (zrejme) pre uctievačov pôvodnej DUNY, lebo sledujeme osudy jej postáv. Ja Dunu uznávam, pretože ponúkla skvelý svet, ale jej štýl ani hrdinovia ma až tak nikdy nebrali. Navyše stále si myslím, že téma Služobníckeho džihádu je to najlepšie čo tento svet ponúka. K hrdinom Atreidov som si dlho hľadal cestu (napriek tomu, že ide o známe postavy v mladšom vydaní) a ani v závere ma ich osudy nezaujímali tak ako v prípade Xaviera a Voriana z Histórie… Aj politické intrigy nemali až také grády a chýbala mi aj poriadna akcia… Pre mňa „len“ remeselne zvládnutá výplňovka…

kniha: Sex, drogy & cyb'n'roll - Heteša, Petr
mato_klerik | **** | před 39 dny

Slušný kyberpunk. Občas aj neslušný, ale to je len dobre. Niektoré scény a akcie priamo nesúvisia s príbehom a dali by sa škrtnúť, ale na druhú stranu dotvárajú svet New Chrome. Podzápletka s pripravovaním koncertu ma až tak nebrala, ale hlavný hrdina je sympaťák a dokážem prehliadnuť, že jeho príbeh by sa viac hodil do kratšej knihy…

Prekvapivo čitateľné. A vďaka akcii to má slušný filmový potenciál. Ide síce o pokračovanie filmu a nie knihy, ale Jeter využíva aj niektoré veci z Dickovej predlohy – napr. zvieratá. Zápletka a motivácie postáv nie sú nijak zázračné, ale kniha je rozprávaná dostatočne akčne a komplikovane (ale zrozumiteľne), aby to nevadilo. Úplné finále nevyznelo až tak uveriteľne…

kniha: Temnota z Pressburgu - Iša, Janko
mato_klerik | **** | před 39 dny

70% Fajná vybíjačka. Občas sú motivácie hlavného hrdinu trochu slabšie, resp. konanie záporákov trochu príliš iniciatívne, ale spolu to funguje a vďaka tomu sa skáče z jednej akcie do druhej. Vedľajšie postavy sú len ozdobou, Kladivák je ale super a má dostatočne brutálnych protivníkov, aby jeho schopnosti vynikli, ale aj aby dostal na búdku…

Celkom sranda. Už len ten obdiv, že autor sa tak podorobne dokázal s témou zombie apokalypsy vyhrať, mi bráni kritizovať, že rozhľadený čitateľ sa až tak veľa nového nedozvie :-) Pre mladších čitateľov, ktorí doma nemajú Základnú vojenskú príručku (alebo Príručku pre dôstojníka v zálohe :-)) povinné čítanie…

kniha: Černé světlo - Swallow, James
mato_klerik | *** | před 39 dny

3/5 s odretými ušami. Miestami dosť kostrbaté, preklad nijako nevyužíva pestrosť češtiny, najhoršie však je, že Swallow nevie napísať poriadnu akciu – slabé čelenenie textu, zbytočne komplikované vety… V druhej polovici sa príbeh dostáva do tempa, konečne začnú fungovať aj vedľajšie postavy, len škoda toho autorského štýlu… Navyše hranie sa na sprisahanecký triler v štýle Dana Browna (dejová línia na pozadí) je dosť slabé…

kniha: Královna ohně - Ryan, Anthony
Durgas | **** | před 39 dny

Záver trilógie si podľa mňa udržal laťku solídnej klasickej fantasy, aj keď teda nejde o nič vyslovene výnimočné. Autor samotné rozuzlenie celého príbehu zvládol, uspokojivo sa vysvetlilo celé pozadie okolo Toho Ktorý Čaká. Tohto antagonistu chcem vyzdvihnúť, vymyslený bol veľmi originálne a zaujímavo. (SPOILER) Cisárovná ma trošku sklamala, vyzeralo to tak, že si šetrí nejaké eso v rukáve a nakoniec skončila ako taká posledná chudera (KONIEC SPOILERU) Autorovi musím vytknúť megalomastvo čo sa týka počtu vojakov v armádach a trošku zjednodušené chápanie vojenských stretov a samotného vojenského ťaženia (trén, zásobovanie, choroby…). Takéto nedostatky u autorov ako Erikson alebo Martin nenájdeme. Celkovo som však s trilógiou spokojný.

kniha: Pán věže - Ryan, Anthony
Durgas | **** | před 39 dny

Dôstojné pokračovanie jednotky. Za mňa najlepšia Frentisova línia, tá mladá Cumbrélinka je na mňa až príliš mačo, hlavne ku koncu. Nadškrtnutie hlavného antagonistu na konci zaujímavé, a to už jeho „loutky“ boli cool. Som zvedavý, ako sa to celé vyvŕbi.

kniha: Píseň krve - Ryan, Anthony
Durgas | **** | před 39 dny

Veľmi príjemná a osviežujúca klasická fantasy. Svet je vymyslený dostatočne zaujímavo a plasticky na to, aby bol aj „zhýčkaný“ čitateľ zvyknutý na prepracované svety napr. Ericsona& Esslemonta spokojný. Vélin je zaujímavá postava, aj keď prvá polovica knihy je trošku fádna, v druhej sa to rozbehne a dianie v Alpírii a na Ostrovoch je vrcholom prvého dielu. Vernierove zápisky prekne dopĺňajú atmosféru.

kniha: Tkalci saramyrští - Wooding, Chris
Madam Brbla | **** | před 40 dny

Tak trochu jsem doufala, že se mi „Tkalci saramyrští“ nebudou moc líbit, abych sérii nemusela dočítat v angličtině. Ovšem už první věty zhatily mé naděje – Chris Wooding se mi trefil do vkusu. Vytvořil pestrý svět, ze kterého je patrná inspirace japonskou kulturou, přidal zápletku ne snad vyloženě originální, přesto zajímavě podanou a bohatou na napínavé okamžiky i (poněkud očekávané) zvraty.
Postavy jsou různorodé, nešustí papírem, klaďasové mají své chyby a traumata, padouchy lze do jisté míry chápat, přinejmenším letmo zahlédnout jejich lepší stránku… a s hnusákem z nejhnusnějších je možné v návalech odporu pocítit nepatrný soucit. To se týká hlavních hrdinů, vedlejším hráčům se mnoho péče nedostalo – což nevadilo v prvních dvou třetinách příběhu, kdy do děje zasahovali minimálně. Ke svým výhradám musím připojit také neuspokojivé řešení závěrečné krize (kéž by bohové nenasedali do strojů a raději spisovatelům vnukli dobré nápady).
Velkou pochvalu naopak zasluhuje autorův styl psaní, příjemně jitřící fantazii, místy až básnický, přesto perfektně čtivý. K tomu samozřejmě patří poklona a díky překladateli… kéž by podobně skvělou práci odvedl také tvůrce obálky. Jsem vnitřně přesvědčená, že chopit se tématu např. Jana Šoulflová, vytvořila by patřičně atmosférické dílo, které by knihu prodávalo podstatně lépe než ta temná abstraktní zrůda s odpuzujícím účinkem. Jen takový smutný, bezvýznamný povzdech, no.
Stručné shrnutí: u „Tkalců saramyrských“ si na své přijdou příznivci napětí, akce a dobrodružství, stejně jako ctitelé politického pletichření a zákeřných intrik. Na pokračování se těším. 80%

kniha: Vězení svobody - Ende, Michael Andreas Helmuth
Methat | ****1/2 | před 40 dny

Keď som sa dozvedel, že Vězení svobody je od autora Nekonečného príbehu, čakal som krásne fantasy príbehy. A tie som aj dostal a neboli to príbehy pre deti ale dospelých. Za čo som rád, pretože autor využil priestor aj pre filozofovanie, čo vôbec nebolo na škodu. Najviac sa mi páčila prvá a posledná poviedka (Dlouhé cesty cíl a Legenda o Ukazateli) – obe sú zamerané na život jednej osoby, ktorá počas svojho života prejde viacerými premenami. Mimo nich sa mi páčili poviedky s rôznymi zmenami dimenzií, či už ich charakterizovali dvere, chodba či auto. Pán Ende má výbornú fantáziu a som naozaj rád, že sa kniha dočkala krásnej úpravy s výbornými ilustráciami.

Neviem presne v akej americkej diere sa to odohrávalo, ale celý text na mňa pôsobil akoby to bolo pred sto rokmi. Až zmienky o internete ma uviedli na pravú mieru. Text je naozaj prijemne magický, neuponáhľaný, v podstate sa tam nič nedeje a napriek tomu sme zvedaví, či pani S. nájde svoje šťastie. A navyše som sa dozvedel, čo znamená slovo seskveč.

povídka: Jak to bylo doopravdy - Murphy, Pat
vyšla v: Plameňák na konci léta
quinnet | ***1/2 | před 40 dny

Pravdupovediac, som rád, že to nebolo pár desiatok strán dlhšie. Ďalší zo spôsobov, ako napísať klasickú rozprávku z trochu iného, dospelejšieho, pohľadu. V tejto krátkej zovretej forme bez dialógov to malo slušný spád. Čo mala hlavná hrdinka na srdci to povedala a my môžme len uznanlivo pokývať hlavou.

kniha: Dagon - Lovecraft, H. P.
avatar2 | **** | před 40 dny

Slušná sbírečka, je však vidět, že autorovi svědčí spíš větší plocha, zde jasně platí čím delší, tím napínavější.

kniha: Nepřirozená zvířata - Vercors
gan112 | *** | před 40 dny

Nevtiahlo ma to do deja, aj keď skonštruované to bolo celkom umne, napísané už horšie. Nevadil mi ani tak obstaróžny jazyk, do toho som sa dostal hneď, ale kniha, aj keď krátka, sa nedá preletieť. Nejak mi vadila intelektuálnosť textu. Myšlienky mohli byť podané ľahšie. V prípade Vercorsa to ale asi nemožno očakávať. Téma to je pre mňa skôr na nejakú krčmovú debatu, ale záver sa mi páčil. Hlavne spolitizovanie ústavy a zákona o ľudskosti je podaná verne, ako napr: lobing rôznych záujmových skupín, vnáranie sa čo možno najhlbšie do problematiky aby sa zákon nemohol nabúrať… Knižka mi tiež prišla mierne rasistická, aj keď námet sám o sebe je presne opačný, vyskytnú sa pasáže o inteligencií jednotlivých ľudských rás, a tam je to na tenkom ľade, a neviem neviem či vedecky relevantne podložené. Celkovo by som to zhrnul že to: a) nebolo nič pre mňa, b) mohlo byť napísané lepšie. P.S. – celková atmosféra príbehu mi dobovo pripomínala viktoriánske obdobie, no príbeh je zasadený do oveľa neskoršieho obdobia, čo tiež nedávam spisovateľovi k dobru. P.S.2 – tie komančovské žvásty v doslove… čo na to povedať, asi len že chvála bohu dnes sa už politika do umenia nemieša.

12345678910poslední (576)23012 příspěvků celkem


WebArchiv - archiv českého webu