RSS / komentáře

Poslední přidané komentáře

156789101112131415poslední (584)23327 příspěvků celkem
povídka: Mise Diluvium - Dostál, Tomáš
vyšla v: Fantastická 55
Durgas | **1/2 | před 68 dny

Celkom príjemná kyber sci-fi atmosféra, škoda len, že poviedka skôr pôsobí ako časť niečoho dlhšieho, na záver to chcelo aspoň nejakú pointu.

Když jsem knihu v roce 1987 četl poprvé,byl jsem jí nadšen.Na svou dobu byla neobvyklá,zvláště pokud se vezme do úvahy,že vyšla v tehdejším CCCP.Připadala mi jako zábavná osvěžující a lehce čitelná kniha plná vtipných narážek.Dnes (19.2.2017) jsem ji dočetl znovu,po třiceti letech,a tehdejší nadšení se nekonalo.Těžko říci proč…? Snad že jsem za ty tři desítky let přečetl stovky zábavnějších knih? A nebo je to sto jiných důvodů…Každopádně neříkám,že je to něco co by si někdo nemohl přečíst.Pro někoho to může stále být docela zábavné čtení…

kniha: Osada - Bulyčov, Kir
Tehuapac | ***** | před 69 dny

Netuším ako sa mohlo stať, že ma tento príbeh za socializmu minul a vôbec nič som o ňom nevedel. O to väčšie prekvapenie som zažil keď som si teraz knihu prečítal. Nemám rád tzv. sovietsku sci-fi (samozrejme s výnimkou bratov Strugackých), ale toto je naozaj výnimočné dielo. Ak existuje niekto taký ako ja, že sa mu z akýchkoľvek nepochopiteľných dôvodov toto dielo vyhlo, odporúčam mu čo najskôr túto chybu napraviť. Len v závere autor trocha príliš tlačí na pílu a naťahuje dej až k samej hranici únosnosti, ale napriek tomu musím hodnotiť plným počtom.

kniha: Světy Honor Harringtonové - Weber, David
Nelson | **** | před 69 dny

Další velmi dobrá antologie povídek ze světa Honor Harringtonové. Až na jednu povídku (Přepad) jsou zde nadprůměrné povídky z větší části týkající se stromových koček. Nejlepší povídky : Královnin gambit a Čím se platí za sny?.

povídka: Zatoulánek - Evans, Linda
vyšla v: Světy Honor Harringtonové
Nelson | ****1/2 | před 69 dny

Spíše detektivní povídka o nalezeném stromovém kocourovi a pátrání, co se vlastně stalo. Další povídka z prostředí stromových koček vykreslující jejich vztah k lidem.

povídka: Čím se platí za sny? - Weber, David
vyšla v: Světy Honor Harringtonové
Nelson | ***** | před 69 dny

Děj povídky se točí kolem vztahů stromových koček a lidí. Je zhruba 100 let po jejich prvním kontaktu a svazky lidí a stromových koček se již značně rozšířily. Pro stromové kočky to není úplně ideální vztah, normálně žijí daleko déle než lidé a smrt svého lidského partnera stromová kočka obvykle dlouho nepřežije. Povídka je o první stromové kočce, která se dostala do královské mantichorské rodiny a jak k tomu došlo. Další výborná povídka.

Povídka o jedné lavině, záchranné akci Honor Harringtonové nebo také jak se Susan Hibsonová dostala k námořní pěchotě. Docela dobrá povídka, jen Honor je zde až moc dokonalá, už jí chybí jen ta svatozář.

povídka: Královnin gambit - Lindskold, Jane M.
vyšla v: Světy Honor Harringtonové
Nelson | ***** | před 69 dny

Jedna ze zásadních povídek osvětlující nástup Alžběty III. na trůn, vraždu jejího otce a důvod, proč tak nenáviděla Haven. Výborná povídka.

povídka: Přepad - Green, Roland James
vyšla v: Světy Honor Harringtonové
Nelson | **1/2 | před 69 dny

Dá se říci až zbytečná povídka, je spíše jak do počtu. Jen velmi okrajově zapadá do vesmíru Honor Harringtonové, děj by se mohl odehrávat kdekoliv. Velmi průměrná povídka.

kniha: Od Heinleina po Aldisse - Gunn, James Edwin
Nelson | ***** | před 69 dny

Skvělá antologie obsahující celou řadu zásadních povídek žánru sci – fi. Je snažší najít nějakou horší povídku než vyjmenovat všechny velmi dobré. Nejlepší povídky : Hrom a růže, Báječný Fahrenheit, Chladné rovnice a Hra na draka a krasu. Lze jen litovat, že nevyšly i ostatní díly této řady antologií mapující vývoj sci – fi.

povídka: Plout dál až k obzoru - Farmer, Philip José
vyšla v: Od Heinleina po Aldisse
Nelson | **** | před 69 dny

Povídka z alternativní historie, kde církev převzala učení Rogera Bacona a dokonce z něj udělala svatého. Děj je zasazen do doby někdy po plavbách Kryštofa Kolumba. Svět alternativní historie je docela zajímavý, ale na těch pár stránkách se do něj nejde ponořit hlouběji.

kniha: Smlouva na život - Kloos, Marko
MacLinks | ***1/2 | před 69 dny

Musim rict, velmi dobre napsane military sci-fi.Jak technologie tak boje nejsou pritazene za vlasy .Pribeh jde bez zadrhelu pekne od zacatku, az do konce .(Hodne tomu pomohlo, ze dej ma jen jednu dejovou linii ).Co musim naopak vytknout je ze knizka dost recikluje.Zacina to uz klasickym vycvikem pak tu mame, Black Hawk Down ,trochu te hvezdne pechoty … takze nic moc prevratneho necekejte.

za me, peknych 70%. ale milovnici military si muzou +10% pridat

kniha: Poslední policajt - Winters, Ben H.
trudoš | **** | před 69 dny

Poslední policajt stojí hlavně na atmosféře. Motiv blížícího se konce světa se táhne napříč celým vyprávěním, a i když to se samotným zločinem příliš nesouvisí, občasné vsuvky stran rozpadající se psychiky jedinců i národů jsou vpravdě geniální. Civilizace se sice nepromění na bandu zdegenerovaných kanibalů bojujících o ropu, ale o to víc mi přišla Wintersova vize uvěřitelnější. Jako by neodvratná apokalypsa byla jen dalším podmanivým songem od U2.
Ben H. Winters ovšem neselhává ani ohledně konstrukce vyšetřování. To se drží v rovině drsné školy, kdy v podstatě jen hrdinovi záleží na tom, aby případ dotáhl do konce. A přestože jde o regulérní sci-fi, příběh je až nečekaně civilní, prost přepálených konspiračních spiknutí. V tomhle ohledu oceňuji autorovu píli, kdy všechny indicie poctivě zapadnou na své místo. Vlastně jediné, s čím má spisovatel problém, jsou charismatičtější postavy a akčnější průběh zápletky. Ačkoliv jsou kulisy skvělé, nepovedlo se kvalitu knihy postavit jen na nich.

kniha: Koruna otroků - Weber, David
Flint, Eric
Nelson | ***1/2 | před 69 dny

Kniha je sice zasazena do vesmíru Honor Harringtonové, ale jde o naprosto odlišný žánr. Místo vojáků se zde setkáme se špióny, politiky a uprchlými otroky. Mezi nimi je i můj osobní oblíbenec havenský agent Victor Cachat, jehož postava se pohybuje od roviny „příjemný mladík“ až po „totální magor“. Děj se odehrává na Erewhonu, jednoho ze spojenců Mantichory, které se v té době rozhoduje, zda nezmění strany, protože tehdejší vláda Mantichory (High Ridge) ztratila jejich důvěru. A Victor Cachat podstatně ovlivní toto rozhodování. Docela mě pobavilo, kdo vlastně původně osídlil Erewhon a proč měli takový problém s Mantichorou. Kniha je to celkem dobrá, pár akčních pasáží se také najde a docela podstatné i v rámci série s Honor Harringtonovou je vznik Pochodně.

povídka: Profíci - Červenák, Juraj
vyšla v: Fantastická 55
Durgas | *** | před 69 dny

Celkom milá hororová mikropoviedka, samozrejme remeselne výborne napísaná. Len ma zaujíma, ako môže sama upilovaná ruka, ktorá sa vlastne nemá o čo zaprieť, niekoho potiahnuť. Chybička se vloudila :-)

kniha: Smlouva na život - Kloos, Marko
trudoš | **** | před 70 dny

Život v armádě je krásná věc. Tedy v okamžiku, kdy jediná druhá varianta je dožívání v otřesných sociálních podmínkách. Jenže každá legrace končí ve chvíli, kdy dojde na první krev. A když se přidá lámání kostí, přejde úsměv i toho nejotrlejšího šprýmaře.
Výhodou Marka Kloose je důvěrná znalost vojenského prostředí. To se promítá jak do samotného výcviku, tak především do kamarádských vztahů mezi spolubojovníky, kteří jsou často tím jediným, co stojí mezi vámi a smrtí. Autor přitom nic neidealizuje, naopak se drží nohama pevně na zemi a dává hrdinům ochutnat stejnou medicínu, jakou ordinují oni sami. Umně se zde prolíná špinavé zázemí Soudce Dredda se zběsilou akcí Černého jestřába a s bojovým nasazením Hvězdné pěchoty. Kloos přitom z každého vybírá to nejlepší a tvaruje to do svébytné podoby, která se rychle zažere pod kůži. A přestože zpočátku působí vyprávění přímočaře radikálním dojmem, nenápadné drobty dávají tušit, že v dalších dílech nebude nic tak černobílé, jak se prozatím zdá.

kniha: Domovina - Salvatore, Robert Anthony
trudoš | *** | před 70 dny

Kromě toho, že byl děj k uzoufání předvídatelný, mě dost iritovala řemeslná šablonovitost, což ještě podtrhují všechna dostupná klišé, ke kterým se R. A. Salvatore aktuálně dostal. Samotného Drizzta Do'Urdena formuje dle vlastní potřeby, přičemž svým záměrům přizpůsobuje i společnost, ve které hrdina vyrůstá, aniž by to mělo jiný smysl, než obdobu laciných světelných efektů. Ale protože se jedná o úvod, je nasnadě, že se autor teprve zahřívá. Tedy doufám.
Rozhodně bych jinak nerad vyprávění upřel kouzlo dobrodružství, které jde přímo za svým cílem. Taky je tu pár moc pěkných nápadů, které však vyniknou spíše díky ilustracím Todda Lockwooda dohledatelných na netu, než pro literární um spisovatele. Ale autorství je jeho, o tom žádná. Ovšem Drizzt jako takový je pro mě prozatím zklamáním. Prototyp dokonalého rozervance, který je zajímavější v představách, než na stránkách románu, páč – jak je u těchto zádumčivých patronů zvykem – mu chybí smysl pro jakýkoliv humor a všechno bere moc vážně.

povídka: Otcova rola - Pocha, Mark E.
vyšla v: Fantastická 55
Durgas | *** | před 71 dny

Že by inšpirácia Hellboyom? Ale inak celkom dobré.

kniha: Válečníci - Rydzewska, Jaga
trudoš | *** | před 72 dny

Vzletnou stylistikou v mnohém připomenou Válečníci atmosféru Stárnoucího Slunce C. J. Cherryhové, ale také nejednoho jedince utrápí množstvím nepodstatných informací. Než se konečně rozjede zápletka, máme polovinu knihy za sebou a výhledy do budoucna nejisté. To ovšem neznamená, že by se nic nedělo, spíš unikají souvislosti, jež by alespoň naznačily, jakým směrem se události budou ubírat. Tomu ještě vráží kudlu do zad notná dávka teologických, politických a filozofických disputací, bez nichž se polští tvůrci pravděpodobně neobejdou.
Kladem zůstává čtivost, která je pro dobrý dojem vždycky nejdůležitější. Jaga Rydzewska vytvořila nápaditý vesmír, obohacený o kouzlo japonské kultury se všemi oblíbenými finesami kolem cti a odpovědnosti. A jakmile se autorka překlene přes seznamovací kolo „co, kdo a proč“, nabere její vyprávění obrátky, které kromě nezbytné akce zaujme i propracovanou psychologickou hrou. Nepříjemností je v tomhle ohledu ale závěr, utínající příběh v rozhodujícím okamžiku.

povídka: Krajina - Bím, Denis
vyšla v: Fantastická 55
Durgas | ** | před 72 dny

Zo začiatku zaujímavý námet, trošku psychadelický dej, ktorý ale smeruje k nejasnému rozuzleniu, ktorý vo mne zanechal pocit premárnenej príležitosti. Fantasy prvok taktiež nejasný.

kniha: Stráž - Lukjaněnko, Sergej
Vlask | ***1/2 | před 73 dny

Jako úvod do světa dobré. Bohužel zamrzí nevyužití plného potenciálu setkávání se s obyvately jiných světů. Prakticky celou dobu se motáme jen kolem ruského ansáblu a čtenář se musí připravit na klasické náhledy do duše lidu bývalé SSSR. Vše se motá kolem práce pohraničníků a scifi je zde spíše zajímavou kulisou, než hlavním motivem.

kniha: Tester - Štiblaríková, Lenona
Vlask | **** | před 73 dny

Akční jednohubka (celkem krátká) psaná stylem Kulhánka či Kotlety. Takže plná přestřelek, svižná, rychlá, přímočará a moc krátká. Nechybí silný národní prvek a sympatická holčička, která jakoby z filmu Kick-ass vypadla. Mladší ročníky by ovšem mohlo zaskočit vydání ve slovenšťině.

kniha: Flashback - Simmons, Dan
trudoš | **** | před 74 dny

Ačkoliv Dan Simmons koncipoval Flashback jako detektivku, nemyslím si, že by to s ní v jádru myslel nějak vážně. Spíš mu slouží jako startér příběhu než cokoli jiného. O tom svědčí hlavně pomalý tok románu, popisující cestu napříč kontinentem a rozborem různých společenstev uvnitř rozpadlých Spojených států amerických. On vůbec může vývoj událostí milovníky thrillerů dost otrávit – na to, jak je zápletka prostá, se sune kupředu šnečím tempem, který chytí drive až sto stran před koncem. A přestože v závěru vše zaklapne na své místo, ti, kteří nenávidí nejednoznačné konce alá Počátek, pravděpodobně puknou vzteky.
Simmons je však skvělý vypravěč a prazdroj originálních nápadů, což dokázal už v předchozích knihách. Takže i když mu vázne koncepce, jednotlivými scenériemi doslova nadchnul, stejně jako drobnými detaily, dotvářejícími atmosféru nepříliš vábivé a možná právě proto tak autentické budoucnosti. Není to Joe Kurtz, ale pořád to má šmrnc plnohodnotné literatury pro autora tak typický.

Povídka o člověku, pro kterého není omezením čas, ale prostor. Určitě zajímavý nápad, provedení už tak skvělé není, ale celkově to ujde.

povídka: Obsidiánový nůž - Mirer, Alexandr
vyšla v: Princip nepravděpodobnosti
Nelson | *1/2 | před 74 dny

Jedna z nejdelších povídek antologie „Princip nepravděpodobnosti“ a také nejúnavnějších. Povídka o poněkud netradičním cestování časem. Určitě by jí prospělo podstatné zkrácení, kvalitu povídky by to asi nezachránilo, ale aspoň by se zkrátilo čtenářovo utrpení. Hlavní postavy jsou totální magoři a k tomu ještě dost užvanění. Znám podstatně lepší sovětské nebo ruské povídky.

kniha: Hrozba - Feist, Raymond E.
Speedemon | ***1/2 | před 75 dny

Z knížky mám dobrý pocit. Nevím jestli je to vydařeným (byť klasickým) příběhem, nebo tím, že uplynulo 6 let od doby, kdy jsem četl předchozí trilogii. V knize není moc hluchých míst a řeší se poměrně zajímavé zápletky – vpád cizí rasy na Midkemii, hrozící vpád démonů a putování dvou nových postav (vyvolávače démonů a rytířky ochranitelky). Skáče se z postavy na postavu a jelikož mě všechny bavily, tak jsem se nenudil. V závěru se vše propojí do finální bitvy a někdo to i definitivně odnese. Prostě vše co od tradiční fantasy ze staré školy očekávám. Dobrá odpočinková četba, která však na druhou stranu ničím nepřekvapí.

povídka: Hell - Neomillnerová, Petra
vyšla v: Fantastická 55
Durgas | *1/2 | před 75 dny

Pre mňa veľké sklamanie. Takéto snové, nič nehovoriace poviedky nie sú moja šálka kávy.

Veľmi dobre napísaná mikropoviedka, košatý jazyk a zaujímavá atmosféra.

povídka: A tak se to stalo... - Rečková, Jana
vyšla v: Fantázia 17; XB-1 2017/01
quinnet | ** | před 75 dny

Zrejme poviedka zo šuplíka, vyšla kedysi dávno v časopise Fantázia /2001/. Brigáda v katakombách sa mení na horor, kde sa niektoré postavy dostávajú o niekoľko storočí späť, aby sa sa stali hosťami v upírskom obydlí. A keď k tomu pridáme bandu sedliakov túžiacich zniesť zo sveta nečisté stvorenia a náhodne sa objavujúce WC s krvilačnou toaletárkou… No asi je fakt dobre, že si hlavný hrdina na konci dal záväzok, že horory písať nebude. Najmä nie po tom ako zje halucinogénne huby.

povídka: Bez čiernej masky - Hlavačková, Lívia
vyšla v: Fantastická 55
Durgas | ** | před 75 dny

Od tejto autorky slabšia poviedka, ktorú kazí hlavne druhá polovica s nepodarenými, umelo pôsobiacimi dialógmi.

povídka: Krehkosť kvetu - Pevčíková, Jozefa
vyšla v: Fantastická 55
Durgas | *1/2 | před 75 dny

Nesúvislé scénky zo života assassínky, ktoré pojí iba veľmi tenká spojovacia niť.

Podivná, nie príliš dobre napísaná mikropoviedka, ktorej pointa ani nedáva zmysel. Slabé.

povídka: Kukla - Brin, David
vyšla v: XB-1 2017/01
quinnet | **** | před 75 dny

Takéto poviedky mám rád, v prípade keď sa vydaria sa nerozpakujem dať aj plný počet bodov. V tomto prípade tak ale neurobím. Hlavný motív, výskum „zbytkovej DNA“ je nepochybne príťažlivý. najmä ak padajú také názory, že vhodným popostrčením by sme mohli získať dávno stratené schopnosti ako je napríklad regenerácia. Dve hlavné postavy, bývalí životní partneri, toho času špičkoví výskumníci, sa navzájom inšpirujú ku vymýšľaniu rôznych teórií, ktoré sa často ukážu ako životaschopné. Tieto časti vo mne vyvolávali nadšenie, mám rád v príbehoch podobné brainstormingy, dodávajú poviedke šťavu. Problematická sa mi zdala skôr tá omáčka okolo, čo robí poviedku s dobrým nápadom skvelou. Postavy boli akosi bez života, slúžili len na prezentáciu autorových myšlienok. Celé to bolo sterilné ako tie labáky, kde sa po väčšine dej odohrával. Asi sa dalo z toho vyťažiť aj viac.

Na rozdíl od většiny nesdílím tak úplně nadšení, ale zároveň jsem nebyl ani zklamaný. Snad mě opravdu na scestí přivedl český název knihy a očekával jsem něco jiného. Pokud by někdo měl při čtení povídek podobný problém jako já, dovolil bych si dát malou radu. Zkuste číst knihu od konce (když nepočítám podle mého názoru slabší povídku na úplném závěru), konkrétně od povídky Dobrovolná internace. Tu považuji za vrchol této povídkové knihy. Pokračujte předcházející povídkou Otcova maska, které má zvláštní znepokojivou atmosféru, a když ani při této metodě vás kniha nezaujme, tak ji prostě odložte. Není určená pro vás.

povídka: Galapágy - Kiernan, Caitlín R.
vyšla v: XB-1 2017/01
quinnet | ***1/2 | před 76 dny

Retrospektívne vyrozprávaný príbeh antropologičky, ktorú držia v opatere psychiatrického oddelenia jednej vojenskej nemocnice. Vládne organizácie majú eminentný záujem z nej dostať celú pravdu o návšteve kozmickej lode napadnutej živým biorojom. Z osobných dôvodov o tom nemá veľkú chuť rozprávať a keď k tomu pridáme nepekné sny a veľké dávky všelijakých medikamentov, dostávame pomerne roztrieštený text, ktorý skoro všetko objasňuje až na poslednej strane. Príbehovo je táto poviedka v poriadku, trochu mi vadila prílišná vyumelkovanosť niektorých pasáží – nemal som pocit, že by boli prínosom.

kniha: Přízraky na Devíně - Červenák, Juraj
Durgas | **** | před 76 dny

Návrat do známych končín budúcej Veľkej Moravy Roganovi a Goryvladovi svedčí a kniha opäť má to zvláštne čaro, ktoré som oceňoval na prvej trilógii a ktoré mi chýbalo v Zlate Arkony. Príbeh je roganovsky priamočiary a pomerne jednoduchý (aj keď nejaká tá zrada a konšpirácia sa objaví), zachytávajúci časy tesne pred vznikom VM, kedy už aj v našich luhoch a hájoch pomaly mocnelo kresťanstvo na úkor pôvodných božstiev. Skratka, nová roganovka nikoho isto nesklame.

povídka: Válečná nevěsta - Wilber, Rick
vyšla v: Alien Sex; Přestřelka na úsvitě
yerry | **** | před 76 dny

Vyspelejšia rasa z vesmíru si ochočí američanov. „Najlepšie“ z ochočených sa majú prostitúti. Či je to nejaká výhra je otázne. Autor tu amíkom v scifi kabáte predkladá to, čo zasiali v reále. Krátke a veľmi dobré…

povídka: Její chlupatá tvář - Kennedy, Leigh
vyšla v: Alien Sex
yerry | *** | před 76 dny

Na prvý pohľad poviedka so zoofilným námetom: človek a orangutania inteligentná samica. Ak sa začítaš, jej zmysel a pointa je o niečom inom. Odcudzenie je definitívne, neexistuje žiadna náhrada. Je dosť zlé, ak človek nevie správne vyjadriť svoje city…

kniha: Cesta slávy - Heinlein, Robert A.
yerry | *** | před 76 dny

Jediná autorova fantasy kniha, ktorá až tak úplne fantasy nie je a ty len pozeráš, o čo vlastne Heinleinovi ide. Hrdina je vojakom US Army bojújúcim vo vojne – nevojne, proti malým žltým šikmookým mužíčkom. Teda presnejšie, kvôli zraneniu sa už vydáva do európskeho zázemia…

Je najatý jednou vládkyňou aby získal artefakt umiestnený na inej planéte v akejsi hyperkocke. Fantasy kulisy a postavy sú dosť nevierohodné a autor ich asi ani vážne nemyslel. Fantasy aspekt príbehu je v ňom akýsi nadbytočný. Jedná sa o jeho scifi úlet k hranici, kde by sa to fantastično mohlo nachádzať? Ak si k tomu primyslíš autorove štandardné politické úvahy a poučovania o sexe, individualizme a slabinách demokracie, vychádza ti z toho riadny guláš. Naviac ak autor v plnej paráde pokračuje zvesela tam, kde už iní vešajú zvonec.

Na rozdieľ od iných negatívnych hodnotení román nevnímam tak kriticky. Ak sa dej neberie príliš vážne, je to starý dobrý RAH, ktorý opäť nesklamal a prišiel na svoju dobu s čímsi novým a neotrelým. Nekopíroval Tolkiena ako viacerí jeho súčasníci a zachoval si svoj štýl.

Aj napriek niekoľkým dosť úmorným pasážam vnímam knižku ako dobrú a možno aj o trochu viac ako dobrú…

kniha: Neviditelná knihovna - Cogman, Genevieve
snop | **** | před 76 dny

Flynn Carsen v suknich. :-)

Ne, vazne. Inspirace zde je, ale taky klidne muzeme najit jinou, v ruznych casovych policiich. Kdyby JFK bylo svetove zname, mohli bychom hledat i zde.

Proste mame Neviditelnou Knihovnu, ktera je mezi alternativnimi svety, a jeji agenti (v nasem pripade agentka se svym studentem) se vydavaji do jednotlivych alternativ v honbe za vzacnymi a vyznamnymi knihami, protoze, jak rika Irene, „prinosem nejsou objevy, ale kreativita“. At v alternativach vladne spise veda ci magie, agenti maji k dispozici cosi vic, cosi jineho – jakysi rajsky Jazyk, ktery ovlada realitu.

V takovemto vesmiru jsou agentka Irene a jeji student Kai vyslani zrekvirovat pohadky bri Grimmu z Londyna, ve kterem vladne magie a steampunk. A protoze je kniha ukradena, museji pouzit sve detektivni schopnosti. A protoze maji stesti, setkaji se s hrabetem z Leedsu, coz neni nikdo jiny nez Velky Detektiv.

Neviditelna knihovna je totiz predevsim detektivni thriller. Fantasy je to az druhotne. Coz se mi velmi libi. Pokud anotace srovnava s Aaronovichem, tak rekneme, ze tato kniha je to, v co jsem u Aaronoviche marne doufal. Holmes ve fantasy kulisach.

Jedine, co bych knize vytknul, je preklad. Ani ne tak po strance jazykove, tam je jen par chyb. Spise po stance rozhledu prekladatele. To, ze prekladatelka napriklad nevi, co jsou Lissajoussovy obrazce, a ma tendenci po kanturkovsku pridavat pseudovtipne poznamky pod carou, je pro me uz trochu na hrane, ale budiz. To, ze si nevsimne dalsich nekolika zamrkani autorky, je uz smutnejsi. Prikladem budiz, ze zjevne nerozlustila ve jmene „Kostchei“ stareho dobreho Kosteje Nesmrtelneho, takze se mu chudakovi dostalo epiteta „Neumirajici“ (str. 40).

156789101112131415poslední (584)23327 příspěvků celkem


WebArchiv - archiv českého webu