RSS / komentáře

Poslední přidané komentáře

156789101112131415poslední (571)22807 příspěvků celkem
kniha: Zrcadlová říše - Hurley, Kameron
snop | **1/2 | před 66 dny

Je to tak originální, až je to nečitelné. Svět je jiný, autorka moc neříká jaký, nechá čtenáře plavat, aby si postupně vytvořil jakous takous představu o přírodě plné polovědomých rostlin, ve které žijí „lidé“, patrně ale také spíše vedomé rostliny (těžko říct). Tito lidé mají podivuhodné kulturní zvyklosti, od slavnostního jezení svých mrtvých po nejasné společenské uspořádání. Příběh se navíc odehrává v několika světech a několika říších a zpočátku – díky odlišným sociálním uspořádáním i kulturním zvyklostem – není jasné, zda při změně vypravěče zůstáváme v tomtéž světě či se posouváme i mezi světy.

Výsledkem je zmatek, který se sice postupně vyjasňuje, nicméně vlastně až do konce knihy se nevyjasní zcela. A když si k tomu připočtěme ještě jeden výrazný rys knihy, řekněme radikální feminismus, je výsledkem poměrně těžko čitelný útvar, který nezachrání ani příběh, ostatně nepříliš zajímavý.

Radikální feminismus se vyznačuje jednak silnými ženskými postavami, jednak ale navíc postulací minimálně tří genderů, což vede k češtinským novotvarům(„ona“, „on“ a „un“ – bez „něj“, „ní“ a „jho“). K tomu v jedné říši fungují komunitní manželství a jakási bisexuální vyrovnanost všech pohlaví, v jiné vládne „otočená falokracie“, takže zženštilí muži podléhají svým silným manželkám, v další je to dost nejasné… Výsledkem je další zvýšení zmatku, navíc dost bezúčelné (pokud tedy účelem neměl být nějaký feministický manifest nebo tak).

No a v tomto světě se odehrává příběh dvou ženských (generálka, služebná) a dvou mužských (nový vládce „lesní říše“ – pokud je ta říše opravdu lesní – a jeden novic) vypravěčů. Bohužel, forma naprosto zastínila obsah a výsledkem je, že každý z těchto příběhů by vydal tak na jednu dvě stránky, kdyby se vynechaly popisy světa a vztahových propletenců. Služebná lítá jako hadr na holi po všech říších a světech a snaží se stát Spasitelkou, generálka prostě jenom zjišťuje, co se vlastně děje, vládce lesní říše nedělá vlastně nic a novic odjede do jiné říše a tam se nachomýtá k událostem.

Tyhle příběhy možná mohou zaujmout, ale když už po padesáté člověk narazí na další popis podivnosti daného světa, případně na další variaci na téma „tento svět není cisheteronorma­tivní“, tak vlastně zjistí, že je mu osud všech těch lidí úplně, ale úplně ukradený.

No nic. Dávám 50 %, pokud někdo ulítává na gender studies, ať si tak 30 % přidá.

kniha: Páté srdce - Simmons, Dan
jirikk | **** | před 66 dny

Myslím, že je chyba číst Páté srdce jako detektivku, v téhle rovině moc nefunguje a neobstojí. Nosné téma je někde jinde, SH primárně nepátrá po příčině smrti Clover Adamsové, ale po podstatě své vlastní identity. Právě otázka, zda je skutečnou nebo jen fiktivní postavou je natolik silným tématem, že celou knihu utáhne. Simmons cílí na publikum, kterému se líbil Drood nebo Black Hills, tedy jakási (pseudo)historická próza bohatě kořeněná více či méně zábavnými postřehy ze života skutečných osobností. Já se k této skupině hlásím, nemůžu ale nevidět, že tentokrát přeci jen něco málo schází, snad větší tah na branku, který právě z Drooda udělal skutečně mistrovské dílo. I tak ale stále velmi, velmi dobré.

Je to weird alebo má naň nábeh? Možno… Za mňa, je to maďarský guláš, dochutený rumovými pralinkami, ovsenými vločkami, hrozienkami, kvapkou benzínu, podávaný so semtexom ako prílohou, ktorý je posypaný makom…

V prevažne lyrickom texte nájdeš toho pomerne dosť: sen, nebo, peklo, zhmotnenie predstáv, živé mesto, živé autá, medveďa alkoholika, skrátka je tam toho ešte oveľa viac. Text samotný mi pripadal skôr ako antitext alebo sled obrazov po požití niektorého z halucinogénov. Teda za text nula bodov, za formu je to tiež nula. Jednu hviezdu hádam za tú atmosféru. Už dlho sa mi nestalo, aby som hneď po prečítaní poviedky nevedel, o čom vlastne bola…

kniha: Dvojník - Heinlein, Robert A.
yerry | ***** | před 67 dny

Tak zasa jedno z vrcholných Heinleinových diel. Čo do rozsahu, je to útla knižka, zvládol som ju na jedno posedenie. Čo do obsahu a formy je to text, ktorý nenudí, je klasický, lineárny, jednovláknový, bez zbytočného balastu, hluchých miest a gumového naťahovania. Je to jednoducho Heinlein v svojej najlepšej forme.

Naša slnečná sústava tu prekypuje životom, o rôznych marťanov, venušanov a spol. tu nie je núdza. Autor si tu opäť nerobí s politickou korektnosťou žiadnu ťažkú hlavu. Hlavný hrdina robiaci dvojníka známemu politikovi je xenofób, ktorému sa dvíha žalúdok už pri pohľade na marťana, zmenu vnímania zabezpečí až hypnóza. O ostatných pozemšťanoch v tomto ohľade nemá Heinlein žiadne ilúzie. USA tentoraz nie je tá veľmoc, ktorá vládne celému vesmíru, tento štát tu skrachoval. Nie nezaujímavé je, že vesmírne spoločenstvo je akýsi osvietenský typ monarchie s prevažne európskymi koreňmi svojich potentátov, demokratický parlament a úplne voľný trh.

Knižka patrí do zlatého veku science fiction, nesie všetky atribúty tohoto obdobia. Zároveň je výbornou politickou fikciou, v ktorej Heinlein odhaľuje rúško a ukazuje frašku s názvom „voľby“. V tomto ohľade je veľmi aktuálna aj dnes. Takže klobúk dolu maestro…

kniha: Ocelové město - Verne, Jules
Laurie, André
Polinius | ****1/2 | před 67 dny

Svou stylizací okouzlí nejednoho čtenáře i dnes. Nejeden z nás je uchvácen romantikou doby, kdy všude syčela pára a pokud vás chtěl někdo zabít, bylo to něčím z oceli ať už to byl bodák, dýka a případně (olověná) kulka. I dnes si z románu můžeme vzít poučení – vždy používejte ochranné pomůcky i drobná havárie může zhatit vaše ďábelské plány a dokonce ohrozit vaše zdraví/život!

kniha: Pět neděl v baloně - Verne, Jules
Polinius | * | před 67 dny

Vezmu to telegraficky: Nikdo jim nevěřil, ale oni letí balonem! Šok! Vypadl člen posádky z balonu! Balon letí dál! … Šok! Vítr se obrátil a náhodu se člen posádky našel. Skandál! Autor napsal cestopis o Africe, přesto že o Africe mocně fabuloval. V době, kdy byla ještě Afrika neznámá to mohlo rozvášnit mladistvou mysl chlapců všeho věku, ale v 20. století je to jen fantaskní cestopis po kontinentu který neexistuje. Dneska už se píše jinak – kniha zestárla, postavy šustí papírem a autor neumí pracovat s ženským elementem. Julius Verne napsal i lepší knihy.

kniha: Návrat krále - Tolkien, J. R. R.
Polinius | ***** | před 67 dny

Dobře, dávám 100%, protože tohle je první opravdová láska v žánru fantasy. Samozřejmě jsem četl před PP mnoho jiných knih, ale žádná nebyla tak ambiciozní a tak majestátní jako PP. Díky pane profesore!

Angličan Mark Hodder se nám poprvé představil skvělou povídkou Mimova mumie, kde se svéráznou komikou zavítal do hlubin klasického steampunku. V Podivné záležitosti se Skákajícím Jackem tak činí se stejným zápalem, jen na širším prostoru a s komplexně promyšleným světem, přičemž exceluje hlavně ve fantastických detailech. Jeho smysl pro nesmysl je v tomhle ohledu naprosto nezapomenutelný. Potrhlý detektivní příběh tak příjemně okořeňuje nejen nevšední humor a eskalující akce, ale především úžasně nostalgická atmosféra doby, která nikdy nenastala.
Autorovou slabinou je ovšem koncepce zápletky. Ta totiž dostává jasnější tvar až po první třetině, následná část připomíná spíše operetní šarádu, než plnohodnotnou gradaci, a na poslední stovce stran se konečně dočkáme nějakého rozuzlení. To však díky své předvídatelnosti nemá čím obhájit celkový rozsah vyprávění. Vedle vykřičníkové obsese mi pak vadila tendence kombinovat moderní mluvu s archaickým prostředím, ale to už je věc osobního vkusu.

Fiat Homo, Fiat Lux, Fiat Voluntas Tua. To jsou tři části postapokalyptického románu nebo spíše tří rozsáhlých epizod, oddělených časově stovkami let. Opatství svatého Leibowitze však přetrvává a nejen ono propojuje všechny tři části. Kniha rozhodně musí být pohromadě a nedělitelná, i když jsem někde (už nevím kde) četl jiný názor. Občas se v textu vyskytují latinské pasáže bez překladu (což jsem samozřejmě nepobral), jindy zase teologické kličky (což je při troše soustředění naštěstí pochopitelné i pro laika). Takže v pohodě. Jen mi ale nějak není jasné, co na obálce (vydání 1994) dělá ta zamrzlá loď. Nic takového se v knize nevyskytuje. Vlastně se celý děj odehrává ve vnitrozemí bývalých Spojených států amerických.

povídka: Žádné jiné město - Yi-Sheng, Ng
vyšla v: Plav 2016/05
quinnet | *** | před 68 dny

Poviedka je písaná v druhej osobe budúceho času a je o náhlom zmiznutí Singapuru. Hlavná hrdinka je v tom čase v zahraničí. Musí sa vysporiadať so stratou rodiny a priateľov. Svet si neprítomnosť ostrovného štátu z nejakého dôvodu takmer nevšimol… Štylisticky zaujímavé, čítalo sa to skoro samé, len mi tam chýbal nejaký presah.

kniha: Hrobka - Lovecraft, H. P.
Rezaria | ***** | před 68 dny

Není snadné objektivně hodnotit knihu, kterou má člověk prostě rád, i když není dobrá. Většina povídek v knize je špatných, jejich motivy banální, je zde spousta rozsáhlých popisů, často jsou zbytečně dlouhé a mají předvidatelné konce. Některé jsou těžkým zklamáním (koukám na tebe, Dagone). I tak je tu pár vážně dobrých kusů, které ač nejsou závratně skvělé, zanechají hlubší dojem a vyvolají mrazení v zádech (Chrám, Výpověď Randolpha Cartera, Nyarlathotep). Plus je samozřejmě krásné zpracování, ilustrace a fakt, že souborné vydání jeho díla byl prakticky můj splněný sen. Jak jsem již řekla, mám tu knihu ráda, takže proto plný počet.

povídka: Nepotrebné nutnosti - Stiffel, Anton
vyšla v: Zabudnutý vesmír
quinnet | **1/2 | před 69 dny

Ako prvé musím poznamenať, že hlavný hrdina je hnusný citový vydierač. Chalpík sa zamiluje do fešnej výskumníčky, ale kvôli svojmu nízkemu sebavedomiu jej to nevie povedať. Respektíve ak sa aj pokúsi, tak to dopadne neslávne. Kvôli nej nastúpi aj na expedíciu k záhadnému umelému telesu s povrchom s nulovým odporom. Samozrejme tento objekt slúži skôr ako pozadie k romantickým pokusom hlavného hrdinu.

povídka: Volanie orbity - Stiffel, Anton
vyšla v: Zabudnutý vesmír
quinnet | **1/2 | před 69 dny

Samoreplikovateľní nanoboti sa vymkli kontrole a zdevastovali celú Zem. Na žive ostali len dvaja ľudia. O dvadsať rokov neskôr ich potomok pozoruje ďalekohľadom odtrhnutý orbitálny kábel. Je len otázkou času, kedy spadne z obežnej dráhy. Technologické pozadie celkom fajn, len tie postavy šuštia papierom a hlavný hrdina si vyčerpal šťastie asi aj za tri životy. A čo dokázala UI malého RR-vízora… no pri Asherovi to nikomu nevadí, takže túto námietku beriem späť :)

kniha: Smrtelný pád - Liparulo, Robert
trudoš | ***1/2 | před 70 dny

Čtveřice chlapů si vyrazí do přírody odpočinout od civilizace a střetne se s partou gaunerů, která vzala pomocí supermoderní technologie do zajetí odlehlé městečko. Konflikt obou skupin na sebe nenechá dlouho čekat, mrtvých přibývá na obou stranách a vše zdárně spěje ke zničujícímu konci.
Smrtelný pád pracuje s podobnou tematikou jako Vysvobození, tedy městský človíček v konfrontaci s nemilosrdnou divočinou. Jenže na rozdíl od Jamese Dickeyho je Robert Liparulo daleko akčnější a kašle na nějaké mudrování. Naneštěstí se mu chatrná promyšlenost zápletky brzy rozpadne jako domeček z karet – pěti záporákům jsem prostě neuvěřil jejich dominanci, kdy drží na uzdě takřka 250 obyvatel městečka Fiddler Falls, a z hrdinů se zas vyklubali nezajímavý jedinci. Jinak ale slušně zvládnutý thriller s dobrým nápadem a rychlým spádem. Přibližně do poloviny jsem si adrenalinovou jízdu užíval se vším všudy, jenže pak ději nějak došel drive a zapeklitá situace zbytečně sklouzla k obyčejnému melodramatu.

kniha: Hvězda - 02 - Fabian, Robert
trudoš | **** | před 71 dny

„Řešitel problémů“ John Dormer je najat, aby vyhledal, zachránil a přivedl nazpět miliardářovu dceru. A suma, kterou má za tento vcelku jednoduchý úkol obdržet, se velmi těsně blíží k nabídce, jež se neodmítá – ale všichni víme, jak to v takových případech bývá. To, co člověk vyhraje, obvykle nebývají pětikačky.
Tentokrát Robert Fabian nepřináší klasickou military SF, ale spíše akční román ve stylu drsné školy v galaktických kulisách. Přesto nijak výrazně nepřesahuje rámec svých předchozích knih. Vojenská služba v jeho podání nadále zní jako něco, co vylepšuje charakter, a ačkoli to zní pateticky, člověk by si málem podal i přihlášku.
Přestože vše šlape oblíbenými stezkami, má Hvězda svou achillovku v zápletce. Ta má sílu a švih na dvě stě stran, ovšem na šesti stech už ztrácí dech. Chvílemi se zadrhává, občas si udělá zajížďku a častokrát schválně v zastávkách zdržuje o půl hodiny déle, než by měla. Vata zůstává vatou, i když jí zamaskujete do přestřelek a honiček. Jinak ale paráda.

kniha: Hvězda - 01 - Fabian, Robert
trudoš | **** | před 71 dny

„Řešitel problémů“ John Dormer je najat, aby vyhledal, zachránil a přivedl nazpět miliardářovu dceru. A suma, kterou má za tento vcelku jednoduchý úkol obdržet, se velmi těsně blíží k nabídce, jež se neodmítá – ale všichni víme, jak to v takových případech bývá. To, co člověk vyhraje, obvykle nebývají pětikačky.
Tentokrát Robert Fabian nepřináší klasickou military SF, ale spíše akční román ve stylu drsné školy v galaktických kulisách. Přesto nijak výrazně nepřesahuje rámec svých předchozích knih. Vojenská služba v jeho podání nadále zní jako něco, co vylepšuje charakter, a ačkoli to zní pateticky, člověk by si málem podal i přihlášku.
Přestože vše šlape oblíbenými stezkami, má Hvězda svou achillovku v zápletce. Ta má sílu a švih na dvě stě stran, ovšem na šesti stech už ztrácí dech. Chvílemi se zadrhává, občas si udělá zajížďku a častokrát schválně v zastávkách zdržuje o půl hodiny déle, než by měla. Vata zůstává vatou, i když jí zamaskujete do přestřelek a honiček. Jinak ale paráda.

kniha: Legendy SF 2 - Silverberg, Robert
yerry | ***** | před 71 dny

Veľmi vydarená, vydarenejšia ako prvý diel a pomerne reprezentatívna antológia scifi poviedok, dokresľujúca udalosti v ságach viacerých známych autorov. Po prečítaní musím uznať, že až na Le Guinovú mám ešte medzery v neprečítaných autoroch ako hrom.

Absolutórium v tejto zbierke si odo mňa zaslúžia Ursula Le Guinová (ako inak :) a Frederik Pohl. V miernom závese za nimi zostávajú Anne McCaffrey, Gregory Benford a Dan Simmons. Robert Silverberg ma tentoraz neoslovil…

Myslím, že táto antológia by nemala chýbať v knižnici žiadnemu skalnému scifistovi a fanúšikovi „Novej Vlny“ a nielen jej.

povídka: Sirotci ze Šroubovice - Simmons, Dan
vyšla v: Dost světů a čas; Legendy SF 2
yerry | **** | před 71 dny

Svet Hyperionu pravdepodobne nebude mojou šálkou kávy. Na môj vkus je tam príliš veľa pátosu, mystiky, fantasy prvkov a bohov zo stroja. Napriek tomu ako ochutnávku som si túto poviedku docela užil. Šroubovica bola docela impozantná a to teleso cestujúce vesmírom tiež.

Asi som dosť nepochopil komentár od Madam Brbly o zamietnutí návrhu tvorcami Star Treku. Počas čítania mi totiž ihneď prišiel na um jeden z pôvodných dielov TOS, kde sa to žravé teleso (loď) vyskytovalo. Ak je dátum zverejnenia originálu tejto poviedky naozaj správny, tak v tom prípade Simmons použil práve tento námet a potom by to odmietnutie bolo asi opodstatnené.

Edit: mám na mysli konkrétne tento diel: The Doomsday Machine (1967) http://www.imdb.com/title/tt0708461/?ref_=ttep_ep6 . Na scenári sa podieľal Norman Spinrad.

Stroj skazy

Teda do ságy sa púšťať asi nebudem, ale ako jednohubka veľmi dobré…

povídka: Touha po nekonečnu - Benford, Gregory Albert
vyšla v: Legendy SF 2
yerry | **** | před 71 dny

Poviedka patrí do románového cyklu „Galactic Center Saga“ kde stručne zhŕňa dej zo všetkých šiestich zväzkov a predostiera tu stretnutie človeka so strojovou kudlankou. Ľudská rasa v konfrontácii s rasou strojov a mechov tu ťahá za kratší koniec a lepšie to ani nebude. Teda nečakaj žiadne optimistické čítanie. Nepriek všetkému však nádej pretrváva, nádej na nejaké víťaztvo je však menšia ako nulová.

Je to spaceopera a hard scifi vo svojej najtvrdšej podobe. Benford ťa paralizuje rozmermi, časmi a vzdialenosťami z úplne iného levelu, tvoj mozog nemá kapacitu na to, aby pochopil tie súvislosti, jedine snáď ak by si si niečo šľahol (čo neodporúčam), mohol by si nadobudnúť ten dojem, že tú osnovu držíš pevne vo svojich rukách. …ale bude to naozaj len dojem. Lebo tento vesmír je úplne niekde inde, je o niečom inom a ty si v ňom len parazitom mikroskopických rozmerov…

Nebolo to úplne podľa môjho gusta ale napriek tomu musím uznať, že to bolo viac ako dobré. Čo na tom záleží? Som paralizovaný a totálne odrovnaný…

povídka: Poznávání Draka - Silverberg, Robert
vyšla v: Legendy SF 2
yerry | ** | před 71 dny

Poviedka z rímskeho cyklu alternatívnej histórie, kde židia neprešli more a neobsadili Palestínu, čím spôsobili celý rad reťazových udalostí a okolnosť, že politická tvár Európy je úplne iná. Svetu dodnes vládne Rímska ríša… Poviedka je o jednom historikovi, ktorý mal príliš veľké očakávania od činov svojho predka.

Tieto Silverbergove texty z alternatívnej histórie má príliš neberú…

kniha: Křest ohněm - Sapkowski, Andrzej
Fouré | ****1/2 | před 71 dny

Pan Sapkowski opravdu umí. Jakkoliv jsme si intrik, rozplétání dějových linií (a skvělých aluzí na konec předválečného Polska – Umírání za Gdaňsk, přinášení míru a bratrská pomoc utlačovaným národnostním menšinám) vrchovatě užili už v minulém díle, tak i tady je všeho víc než dost (plus geniální popis jakési místní obdoby Jánošíkovy družiny). A pokud k tomu všemu připočtu čím dál propracovanější postavy a děj větvící se do několika vzájemně se doplňujících linií, nemám jediný důvod s hodnocením váhat… Jen doufám, že Regis co nejdřív zajde nějakou krutou a nebývalou smrtí, neb otravnější postavu abych pohledal.

povídka: Chlapec, který chtěl žít věčně - Pohl, Frederik
vyšla v: Legendy SF 2
yerry | ***** | před 71 dny

Poviedka v duchu najklasickejšej klasiky určená hlavne pre mládež. Až sa divím dátumom jej originálneho vydania. Typoval by som jej o 40 rokov viac. O dvoch tureckých chlapcoch a jednom americkom dievčati, ktorí sa rozhodnú podniknúť vesmírnu cestu ľoďou rasy Heechee priamo do čiernej diery.

Vzhľadom na cieľovú skupinu, ktorej je poviedka pravdepodobne určená, nemá chybu.

povídka: Loď, která se vrátila - McCaffrey, Anne Inez
vyšla v: Legendy SF 2
yerry | **** | před 71 dny

Zaujímavé univerzum z ďalekej budúcnosti, z čias keď ľudia už budú mať expanziu do vesmíru dávno za sebou. Vesmírne lode sú tu inteligentné a hlavne živé. Jadna takáto inteligentná živá loď sa pokúsi zachrániť planétu žien pred inváziou militantnej pirátskej rasy.

Chvíľu mi trvalo, než som si zvykol na ten koncept živých lodí ale nakoniec musím uznať, že tá poviedka bola veľmi dobrá.

povídka: Pach stáří - Sigmundová, Linda
vyšla v: XB-1 2014/07
yerry | * | před 72 dny

O jednej rodinke sukubov(?). Text je strašne polopatistický, nudný, nezaujímavý a trpí na autorkinu nevypísanosť. Viac ako na jednu hviezdu to naozaj nemá…

povídka: Sergej Popov - Doležal, Petr
vyšla v: XB-1 2014/07
yerry | *** | před 72 dny

Poviedka sa nevyznačuje nejakými hlbokomyselnými úvahami a autor sa so slovíčkami neserie. Žiadne experimenty s formou alebo obsahom sa nedejú. Klasický text ako zo zlatej éry science fiction zo začiatku 50. rokov minulého storočia. Nájdeš tam kus Heinleina aj ostatných klasikov, hlavne teda toho Heinleina.

Je tu teda nejaký vedecký výsadok, planéta s podivnou faunou a flórou a bipolárne politické vzťahy ako z čias studenej vojny, ktoré miešajú kartami a vzťahmi na planéte. Fauna je náležite podivná a text sa na nič nehrá. Odsýpa to od začiatku do konca. Čo viac si priať? Dobré…

O jednej expedícii, planéte a mimozemskej entite, ktorá používa ľudí ako svoje schránky. Klasický lineárny dej bez zbytočného experimentovania. Nič originálne, docela dobre napísané a primerane pútavé. Je to dobré: nič viac a nič menej…

Oproti predchádzajúcej poviedke z tohoto sveta bohov, nekromantov a čiernej mágie „Sir Hereward a pan Fitz opět vyrážejí do boje“ pútavosť príbehu aj úroveň mierne klesla. Napriek tomu sú tu stále zaujímavé postavy: okrem sira Herewarda, jeho bábky pána Fitza, pribudne aj pirátska kapitánka, údajne docela sexi, ktorá tiež nie je tou, ktorou sa zdá a boh so zaujímavými proporciami, ktorého je treba zlikvidovať.

Napriek subjektívne klesajúcej úrovni, je to stále dobré…

kniha: Páté srdce - Simmons, Dan
Sirius | **** | před 72 dny

Ze všeho nejdřív velká poklona nakladatelství Mystery Press​ za to, že Páté srdce vyslalo do světa v takhle úžasné grafické úpravě. Grafické úpravě neskládám hold často, ale tentokrát prostě musím. Už jen kvůli ní doporučuju mít doma knihu ve fyzické podobě a ne jen v ebooku (ostatně já sám knihu uložím vedle Kvítku karmínového a bílého). Další poklona pak patří překladatelce Alžbětě Lexové za to, jak se s tím popasovala. Podle mě to zvládla parádně. No a samozřejmě obrovská poklona Danu Simmonsovi. Protože Simmons je prostě bedna. Simmons se nespokojil jen s tím, aby napsal „jen dalšího Sherlocka“. Simmons na to šel z jiné strany a rozhodl se propojit fikci s historickými událostmi (podobně jako to udělala i Lyndsay Faye u Prachu a stínu). Páté srdce v sobě propojuje detektivku, potažmo špionážní thriller a něco, co bych nazval studií/rozborem/ dobrodružství Sherlocka Holmese z pera A. C. Doyla/doktora Watsona (tady potěší četné odkazy na Doylovy příběhy a nedivil bych se, kdyby čtenář po dočtení Pátého srdce oprašoval Doylovy příběhy). A je samozřejmě otázka, která z těch dvou složek čtenáře uspokojí víc, případně jestli bude u obou stejný tah na branku. Ovšem tenhle román má ještě třetí složku a tou je perfektní znalost reálií (a Shakespeara), díky které má celý román naprosto úžasnou atmosféru. Každopádně by to mohlo být o čtvrtinu kratší, aby byla dynamika lepší.

kniha: Vyprávění - Le Guin, Ursula K.
jirikk | ****1/2 | před 73 dny

Filosofická SF, v tomto směru ještě dál než Le Guinové nejslavnější díla. Je pravda, že oproti nim možná trochu schází údernost, nicméně každý, kdo upřednostňuje myšlenky před akcí, bude myslím spokojen.

povídka: Cestovatel na Měsíc - Rahmání, Išrat
vyšla v: Plav 2016/05
quinnet | ** | před 73 dny

Malý chlapec je spolu so svojim strýkom, kapitánom kozmickej lodi, na Mesiaci. Zažije jedno dobrodružstvo, dozvie sa pár faktov o mesiaci /niektoré boli novinkou aj pre mňa/ a odletí domov. Príbeh je určený pre cca 6–7 ročné deti, takže sa to zle hodnotí. Ale myslím, že autor sa mohol posnažiť aj viac.

povídka: Tajemný původ Spin-Mana - Drilon, Andrew
vyšla v: Plav 2016/05
quinnet | ***1/2 | před 73 dny

Možno tak trochu autobiografická poviedka jedného komixového tvorcu. Malý chlapec je spolu s bratom vášnivým zberateľom komixov. Pri návšteve amerického strýka vymyslia novú komixovú postavičku, ktorá však má zrazu nečakaný vplyv na jeho rodinu. Začiatok bol výborný, rozprávanie o kupovaní komixov a o nadšení nad každým novým časopisom, či kresleným hrdinom ma zaujal. Keď sa pridal ku koncu nie práve najoriginálnejší fantastický prvok a klasický koniec do stratena, tak som mohol len skonštatovať, že napriek slabšej koncovke môžem túto poviedku odporučiť najmä komixovým fanúšikom.

kniha: Drsná magie - Correia, Larry
trudoš | ***1/2 | před 73 dny

Píše se rok 1932 a svět je o dost jinačí, než jak jej známe z učebnic historie. Velká válka skončila drtivou porážkou Německa, když Američané sestrojili ničivou magickou zbraň, jenže mír to zajistilo jen na dobu neurčitou. Japonsku totiž vládne nemilosrdný Kancléř, jehož fantastické schopnosti předčí cokoliv, co je o magii všeobecně známo. A směřuje k jedinému cíli – kruté světovládě…
Larry Correia si u mě udělal očko už svou první sérií Lovci monster s.r.o. Jeho smysl pro nadsázku, akční scény a ironický humor mi sedly doslova jako ulité. Ani u Grimnoirských kronik tomu není jinak, jen komiky bohužel výrazně ubylo. Příběh vyprávěný er-formou zbavil autora možnosti vtipně komentovat nečekané situace, díky čemuž se víc soustředí na dějovou stránku. Což taky není k zahození. Opět tu máme sestavu sympatických bojovníků se zlem, příběh je však o něco komplikovanější, padouši méně jednoznační a svět daleko propracovanější. Neotřelá gangsterská atmosféra pak dodává románu ty správné grády.

kniha: Vánoční hvězdy - Hartwell, David G.
trudoš | ***1/2 | před 74 dny

Antologie splňující zadání přímo na jedničku, neb kouzlo vánoční v duchu science fiction. I když tohle spojení může vyvolávat silnou nedůvěru, David G. Hartwell sestavil kvalitativně vyrovnaný soubor. Naneštěstí rolničkové motivy se k žánru zas až tak moc nehodí, alespoň v mých očích. Autory to zákonitě svádí ke kýči a moralizování, což se také u většiny stalo. Výjimky potvrzující pravidlo zas tématiku natolik obešly, že kdyby se jejich příběhy odehrávaly v jiný čas než v ten vánoční, víceméně by se nic nestalo. Jen skutečně pár spisovatelů využilo sváteční atmosféru nějak nápaditě a netradičně. I tak si ale myslím, že v rámci možností to dopadlo dobře a klady mírně dominují nad zápory. Přestože jsem u převážné části textů skončil s hodnocením na hranici průměru, stále tu zůstává pár skutečně povedených kousků. Nejvíc mi pak učarovaly povídky osvědčených matadorů Jacka McDevitta a Connie Willisové, ovšem překvapila i jména pro mě zcela neznámá jako Joe L. Hensley a James Powell.

Román Vlny ztišují vítr uzavírá Kammererovskou trilogii a vlastně i celý svět Poledne. Komov s Gorbovským jsou už velmi staří a i sám Maxim má nejlepší léta za sebou. Román je psán formou pamětí Maxima Kammerera a on sám je v době psaní již ve věku 89 let. Popisuje období, kdy docházelo k rozštěpení lidstva a pomalu povstávala nová rasa. Není to špatné (to Strugačtí snad ani neuměli), i jejich typická ironie a humor se najdou, ale přece jen… Místy trochu suchopárné, do toho vložené dokumenty a hlášení spolupracovníků z Komkonu, což bylo občas rušivé a párkrát jsem se přistihl, jak koukám na jméno postavy a nevím, kam ji zařadit. Zkrátka z mého pohledu rozhodně jedno ze slabších děl Arkadije a Borise.

kniha: Fiasko - Lem, Stanisław
lamahe | ***1/2 | před 75 dny

Táto kniha obsahuje veľa čŕt, ktoré mám na Lemovi rád. Ohňostroj úvah a myšlienok dáva čitateľovi veľa príležitostí k zamysleniu. Popis medzihviezdneho cestovania je pôsobivý, no rozohranie kontaktu s Kvinťanmi je doslova geniálne premyslené.

S celkovou štruktúrou románu však nie som stotožnený, úvodná časť na Titane mi nedáva zmysel v kontexte hlavnej pointy s planétou Kvinta, resp. príde mi ako prilepená poviedka. To isté platí o pasáži, kde hlavný hrdina číta dobrodružnú poviedku o hľadaní termitieho „kameňa mudrcov“ – úplne zbytočné pre zvyšok deja (mimochodom, možno je to blbosť, ale pripadalo mi to ako výňatok poviedky, ktorú som kedysi čítal). Ale najviac ma sklamal záver. „Useknutý“ sa mi zdá byť slabé slovo, skôr mám chuť povedať „odfláknutý“.

Spomínaná myšlienková bohatosť a premyslenosť hlavnej dejovej línie však prevažuje a posúva celkový dojem do výrazne pozitívnych hodnôt.

kniha: Případ jantarové komnaty - Souček, Ludvík
Ťuhýk | **** | před 75 dny

V časopise Bestseller č. 4 vyšly pouze asi 2/3 románu pro zbytek je třeba si pořídit Bestseller č. 5.

kniha: Lovci kostí - Erikson, Steven
Rezaria | ***** | před 76 dny

Vytoužený návrat ke čtrnácté a oblíbeným postavám. Když pominu zde již kolikrát zmiňované dva vrcholy děje a pocit, že se zas tolik neděje (jasně, Y'Ghatan se malazské krve napilo dost, ale Psí řetěz nebo Korál boleli víc), nejvíc dojmů ve mně zanechal zrod Lovců kostí. Kde naposledy byli nesourodí rekruti, je teď již armáda. Jinak jako pokaždé, nepotřebné postavy tu končí, ty podstatné jsou pravděpodobně nesmrtelné. Takže opět žádný srdceryvný konec. Přesto je znát, že už blížíme ke konci a že je třeba si vybrat strany dokud je čas. Ve finále ji vidím o něco slabší než předchozí díl, ale i tak si plný počet zaslouží.

kniha: Půlnoční vlny - Erikson, Steven
Rezaria | ***** | před 76 dny

Ačkoliv se mi do Půlnočních vln kvůli resetu děje moc nechtělo, nakonec jsem byla mile překvapená. Jako pokaždé jsem se sice na začátku ztratila, ale tentokrát ne tak zle. Díky odlišnému dějovému zařazení jsem měla dost dlouho pocit, že nečtu Malaz, ale něco jiného, finálnímu dojmu to ale nijak neuškodilo. Konečně do sebe zapadne pár dalších střípků a konec není tak srdceryvný, jak má Erikson ve zvyku. Navíc některé postavy a přímo linky (koukám na vás Tehole s Buggem) si prostě nejde neoblíbit. Jediné, co mi více vadí je poměrně uspěchaný konec a příliš rychlé uzavření všech vedlejších linek a zbytečných postav.

kniha: Prefekt - Reynolds, Alastair
Monte Walsh | ***** | před 76 dny

Konečně další kniha od Reynoldse. Nekriticky volám „skvělý, skvělý, skvělý“. Jsem ve třetině a nemá to chybu. Typově jsou mi tyto příběhy nejbližší, bohužel jich v poslední době vychází velmi málo. Další můj oblíbenec je N.Asher, který vychází pravidelněji, ale i tak málo. Doufám, že se to v budoucnu změní. Dočteno. Počáteční skvělý nástup se ve zbývající části zmírnil. Hlavně pasáže z habitatu Aubusson, zdlouhavé a s hloupými dialogy. Pro děj ale s určitým významem. A potom návrat do děje záporáka Gaffneye. V takovém vyspělém sboru, jako je Panoplie, by se něco podobného nemělo stát. Nutná berlička pro finále příběhu. Celkově mě příběh velmi pobavil, proto plný počet hvězd. Toto je pravá dobrodružná hard sci-fi!!!

kniha: Páté srdce - Simmons, Dan
louza | ** | před 76 dny

Páté srdce je tradičně fabulační detektivní román z pera páně Simmonse v němž navazuje na Doylovskou tradici a jako mnozí jiní pokračuje v událostech po vodopádu. Holmes v jeho pojetí přežívá, pouze se stahuje do ústraní, aby mohl řešit případ svého života k němuž si přizve místo Watsona známého spisovatele Henryho Jamese. Kniha obsahuje několik opravdu dobrých nápadů s nimiž by se bývalo dalo skvěle pracovat, zábavných momentů (Simmonsova nemilosrdná kritika a hardcore interpretace Doylovových povídek), případně skvělých dynamických pasáží (Holmes versus překupníci drog) či noční vlámání se do domu pro důkazní foto. Kniha je naprosto prostá popisných a didaktických pasáží, které byly tak úmorné v Black Hills, nebo Abominable.

Takže čím tentokrát autor nudí za vlast? Jsou to dialogy. Simmons protíná románové postavy s historickými a trpí příšerným nutkáním všechny své oblíbené literáty, politiky, či románové postavy sesadit k jednomu stolu a rozpoutat jejich intelektuální dialog „svých snů“, který se málo, většinou prakticky vůbec naváže k základní linii knihy. Tyto dialogy vycucané z prstu (byť třeba historicky podložené) tvoří velkou část knihy a v její střední části už v podstatě nestíháte sledovat, kam se společnost přesune a kdo s kým se vlastně baví. Holmes, James, Adams, Twain, Roosevelt…nekonečný proud informací, myšlenek, spekulací, fabulací, canců…nudy. Která je snad ještě horší, než v případě Danových mentorských popisných pasáží. Zdá se, že Simmons už dávno přesáhl příčetnou hranici a jeho „fascinující výzkumy“ přebraly otěže. Dnešní Simmons nezkoumá aby psal, ale píše aby zkoumal. Je škoda, že tím zabíjí vynikající příběhy, které by stále ještě mohl napsat. Kdyby chtěl. Ale on nechce. Protože výzkum je vše.

Cože? Dvě hvězdy? Ale je to přece Dan Simmons! – Právě proto.

156789101112131415poslední (571)22807 příspěvků celkem


WebArchiv - archiv českého webu