RSS / komentáře

Poslední přidané komentáře

156789101112131415poslední (623)24902 příspěvků celkem
kniha: Pod ochranou pohanského boha - Severin, Tim
trudoš | ***1/2 | před 79 dny

Pod ochranou pohanského boha je psáno v duchu starých severských kronik. Díky tomu se připravte na minimum dialogů a spoustu popisů, ať už tradic, krajů či historických událostí. Samotný děj pak připomíná odyseu prostého Vikinga, který měl to štěstí/smůlu, že mu bohové dali do vínku drobné magické nadání.
Kronikářský styl vyprávění ovšem nemusí sednout každému, ač je pro podobné romány jako dělaný. Bezdějové putování napříč severským územím postrádá konkrétní cíl, vyvažuje to však informační hodnota. V porovnání se synchronně vydávanými řadami Havran a Přísežné bratrstvo nejsou sice Vikingové Tima Severina taková řezničina, laděním se nicméně blíží autentické dobové atmosféře zdaleka nejvíc. Hrdina navíc působí dojmem skutečné lidské postavy a ne jako neporazitelný hrdina z legend. Něco jako Malý velký muž na drakkaru, čemuž odpovídá i jazyková stylistika. Paradoxně tak knihu oceňuji víc až po jejím dočtení, kdy i přes zdlouhavou popisnost musím uznat, že něco na tom Thorgilsovi je.

kniha: Králova klec - Aveyard, Victoria
Lokina | ***** | před 79 dny

Po vlažnějším druhém díle, který pro mě byl trochu zklamáním, přišlo třetí pokračování Králova klec. A tento díl byl uspokojivý a dobře propracovaný. Autorka udělala dobře, že nechala příběh vyprávět i jinými postavami než Mare. Nebylo to tak jednolité a monotónní, ale nabralo více spádu, bylo to záživnější a plynulejší. Mohli jsme vidět i jiný úhel pohledu z jejich strany a taky jsme se mohli více seznámit se s jejich charaktery a chováním. Evangelinu jsem vůbec neměla ráda, ale po tomhle dílu, jsem ji zařadila k mým oblíbeným postavám. Mare mi byla od druhého dílu trochu nesympatická, v tomhle díle se zmátořila a její postava se dala vystát. Konec byl hodně akční a hlavně nečekaný. Jsem tedy zvědavá, jaké bude čtvrté pokračování :-)

kniha: Drake - McLean, Peter
Lokina | **** | před 79 dny

Drake slibuje vtipnou urban fantasy a při dočtení poslední kapitoly, kniha dostála svého slibu. Příběh byl vážně čtivý, dynamický, zábavný a i s tou větší dávkou vulgarity a násilí Drake dokázal, že tyto knihy mám v oblibě. Nebylo to tak přehnané a dalo se to číst, aniž by se vám z toho zvedal žaludek. I když Drake byl neustále pod parou a dostával se z jednoho problému do druhého, prostě tomu zoufalci nešlo nefandit, aby to s ním skončilo dobře. Spálený muž byl jeden z pilířů celé knihy, záhadná postava sršící oplzlé vtípky a hlášky, prostě si ho nešlo neoblíbit. Drake není nějaká super bomba, ale mou pozornost si získal. Takže Drakeu, očekávám, že na tebe nebudu muset dlouho čekat :-)

kniha: Playground - Kepler, Lars
trudoš | **** | před 80 dny

Manželé Ahndorilovi upustili od dalších příhod nekompromisního vyšetřovatele Joony Linny a zavítali do záludných vod fantastické literatury. Vznikl přímočarý thriller s jednoduchou zápletkou, kdy matka bojuje o život svého syna, jenž je netradičně okořeněn volbou prostředí, kterým je Babylón mrtvých. Autoři vycházejí z čínských legend, které povýšili nad ostatní a hrdinové se tak ocitají v podivuhodné verzi očistce, kde musí bojovat „na hřišti“, velmi specifické verzi gladiátorských her.
Je to poměrně kruté čtení, které si nebere servítky, přičemž pointa je v tom, že vyhrát ještě neznamená obživnout. Připočteme-li k tomu fakt, že víc jak polovina knihy se odehrává v průběhu deseti minut reálného času, je až s podivem, že autorům při psaní nerupla nějaká ta žilka. Navzdory povedené imaginaci se však nedokázali oprostit od různých nešvarů skandinávské literatury. Ovšem i přes řemeslné kličky, majícími za účel větší počet stran, se o románu Playground dá říct s nadšením jedno – drsárna.

kniha: Zaklínačka Lota - Neomillnerová, Petra
Durgas | ***1/2 | před 80 dny

Veľmi oceňujem drsnosť Lotinho sveta a naturalistický štýl, ktorým ho autorka vie písať. Čo mi naopak vadí je jednak zbytočne dlhá časová osa poviedok a ľahkovážne až detinské správanie sa postáv, ktoré majú sto rokov a viac, tým pádom už toho majú zažitého až až a na ich správaní by sa to malo odzrkadľovať. Proti sexu nemám nič (práve naopak), ale už mi prišlo umelé a samoúčelné, že Lota skočila snáď na každého, koho stretla, po tretej poviedke mi to pravdupovediac už trošku liezlo na nervy.

povídka: Otec rodiny - Neomillnerová, Petra
vyšla v: Zaklínačka Lota
Durgas | **** | před 80 dny

Pre mňa rozhodne najlepší kus celej zbierky, humorno-drsné poňatie poviedky sa autorke veľmi podarilo.

Srdecni zalezitost, jedna z nejlepsich povidek v nadherne veci!

kniha: Putování - Bronec, Michael
Svarec | ***1/2 | před 80 dny

Druhý díl začíná přesně tam, kde předchozí díl skončil, a s nějakým uváděním do děje se moc nemaže. Ačkoliv jsem jedničku před četbou zběžně prolistoval, stejně jsem v první polovině občas plaval, než jsem se v příběhu a zákonitostech světa trochu zorientoval. Jinak první díl byl vlastně prolog, který představil svět a postavy, dal do pohybu zápletku, ale skoro nic se v něm nestalo. Čekal jsem, že ve dvojce se příběh konečně rozběhne, jenže ono nic. Hrdinové řeší epizodní problémy, putují, bojují, dále se s nimi sbližujeme a poznáváme svět, ale celé je to takové bezcílné a na konci nejsme o nic blíže cíli než na začátku. Některé pasáže mi přišly zbytěčně dlouhé nebo vysloveně zbytečné. Kniha končí obřím cliffhangerem, jako by ji někdo najednou usekl. Z doslovu se pak dozvíme, že druhý díl příliš nabobtnal, takže byl rozdělen na dvě části a v ruce držíme tu první, čímž se pomalé tempo a náhlý konec vysvětlují. Zase to ale nechci přehnaně zkritizovat. Čte se to pěkně, postavy jsem si oblíbil, svět mi přijde hodně zajímavý (a rozhodně má potenciál do budoucna utáhnout další příběhy v rámci sdíleného „univerza“, jak je v doslovu naznačeno). Jen by to zkrátka chtělo, aby se příběh v dalším díle konečně pořádně rozjel.

kniha: Studie v kouzelné - Kurland, Michael
toms | ***** | před 80 dny

Třetí román s lordem Darcym je zasazen do atraktivního prostředí alternativní Aztécké říše. Mexický kouzelník lord John Montezuma, ve spolupráci s irským kolegou Seanem O´Lochlainnem se snaží pod vedením lorda Darcyho odhalit vraha aztéckého prince. Příběh je oproti předchozím románům znatelně dobrodružnější, zřejmě ve snaze autora navázat na Doylovu knihu Studie v šarlatové, s níž však má společného pramálo. Příběh opět provází vtipné narážky i zajímavá kouzla, ale samotné ladění má tentokrát blíže k špionážnímu thrilleru než klasické detektivce.

Lehkým povzdechnutím na závěr je konstatování, že se jedná o zřejmě poslední setkání se sympatickou dvojicí hlavních postav z alternativního anglo-francouzského svě­ta.

povídka: Preplatok - Olejárová, Anna
vyšla v: Fantázia 2017
tiradentes | ****1/2 | před 81 dny

Majstrštik, ktorý tu po Kladivákovi Janka Išu rok chýbal. Akcia od začiatku do konca, avšak byrokracia je nepriateľ tvrdý jako skala. Škoda tých zdrobnenín, ktoré sa podľa mňa do textu veľmi nehodili, inak by to bolo viac jako dokonalé.

Poviedku, ktorú z priemeru vytrháva objavenie Uriáša. Celkovo sa mi páči, ako sú v Lotinom svete spravení upíri a vampíri.

povídka: Kronerčin kluk - Neomillnerová, Petra
vyšla v: Zaklínačka Lota
Durgas | ***1/2 | před 81 dny

Celkom dobrá a temná poviedka, ktorú podľa mňa trošku kazí zbytočne dlhé časové obdobie, počas ktorého sa odohráva.

Priemer poviedkovej zbierky

kniha: Leviatan - Westerfeld, Scott
trudoš | ****1/2 | před 81 dny

Scott Westerfeld přepsal historii jak ji známe a vytvořil vlastní originální svět, ve kterém je Evropa rozdělena na dvě poloviny – tzv. Darwinovce, kteří po vzoru svého jmenovce ovládli tajemství DNA a začali vytvářet monstrózní „stroje", jež jsou výsledkem různých mutací. Proti nim stojí Industriálové, kteří zůstali věrni mechanickým vynálezům a postavili svůj svět na ozubených kolečkách a páře. Oba tyto směry se bytostně nesnášejí, a tak máte jedinečnou možnost sledovat konflikt, jehož základ sice znáte, ale rozhodně ne v této podobě.
Leviatan je přesně ten druh knihy, kterou koupíte dětem za vysvědčení, či dobré chování, a pak jim ji seberete k vlastnímu potěšení. Dobrodružství funguje od první stránky a kupodivu zůstává poměrně neodhadnutelné, což se v literatuře pro mládež nestává zas tak často. Doprovodné ilustrace Keitha Thompsona pak nejenže úžasně korespondují s dějem, ale zároveň ho perfektně vizuálně dotvářejí.
A co vy? Raději byste své válečné stroje krmili anebo promazávali?

kniha: Deset malých čarodějů - Kurland, Michael
trudoš | ***** | před 81 dny

Podmanivě kouzelné vyprávění, ve kterém je znát jak úcta k původní předloze, tak vlastní invence stran uchopení světa stvořeném Randallem Garrettem. Oceňuji přitom, že detektivní pátrání nestojí na magické berličce, kdy stačí mávnout hůlkou a vrah je na světě. Lord Darcy se Seanem O Lochlainnem tvoří rovnocenné duo, kdy jeden doplňuje nedostatky druhého, takže je nutná souhra obou, aby byl pachatel dopaden. Mimo jiné hodně pobavil nenápadný odkaz na Nero Wolfa v roli lorda markýze.
Slabší je Michael Kurland pouze ve stavbě zápletky. Ne že by jí neuměl rozehrát, právě naopak – od prvních stran vrší jeden nevysvětlitelný zločin na druhý, až z toho má člověk brzy popletou hlavu. Nicméně v momentu, kdy přijde ke slovu finále, všechny tajuplné skutky vezmou za své. Je v tom jasně promyšlená koncepce, ale zpětné vysvětlení jednotlivých zločinů sfoukne autor jednou dvěma větami, takže se najednou zdají málem až všední. Celkově ovšem parádní návrat k něčemu, co je u nás bohužel nepříliš známo.

povídka: Ramax - Novotný, František
vyšla v: Hvězdné hry; Kočas 1991; Ramax
Gaarq | *** | před 81 dny

při těch dvou neandělních stovkách se za svých šedesát skoro stydím. ale opravdu se mi to moc nelíbilo. první problém je základní námět – tam, kde madona z vrakoviště byla čerstvým dílkem využívajícím náboženské aluze, tam je ramax fádní, ukecanou, ne vždy vnitřně logickou a až trošku nabubřelou pseudo-náboženskou etýdou. to druhé, novelka působí jako i jiné povídky FN napsaná tak ve třicátých letech – roboti jsou prostě plechoví (např. opravdu je pancíř jediná možnost ochrany před zářením?) a přes všechno to povídání o sebeuvědomění jsou jen odvarem něčeho, čím by jako takoví skutečně mohli být. post-humánní lidé jsou pořád až příliš jen lidmi (nemohu si nevzpomenout např. na skvělé simmonsovy vyděděnce) a příběh se plácá od ničeho k ničemu, což je dáno východiskem (nová loděnice), které autor podává jako jediné možné, ale jen proto, že se mu to hodí. chápu, že ve své době to bylo nové a úžasné, dnes s tou třicetiletou pauzou je to poněkud zaprášený exponát v muzeu české SF, který boj s časem prohrál.

kniha: Měsíční píseň - Briggs, Patricia
Speedemon | **** | před 82 dny

Hodně dobrá oddychová zábava. Nemůžu moc srovnávat s výše zmíněnými hrdinkami, ale četba to byla svižná, ne moc akční a kupodivu ani ne moc romantická. Vše tak nějak akorát vyrovnané. Kromě neustálého vrčení vlkodlaků, kteří si „přeměřují, kdo ho má většího“ tu nic rušivého nebylo. Mercy i většina hlavních postav je sympatických a těším se na další díl. Svět má určitě co nabídnout. Ještě nutno podotknou, že kniha má uzavřený děj a dle anotací to tak bude pokračovat i v dalších dílech.

povídka: Nebe plné snů - Žák, Vojtěch
vyšla v: XB-1 2017/05
quinnet | ***1/2 | před 82 dny

Postapokalyptický príbeh sa odohráva v sto miliónovom meste, v jednej štvrti zvanej Kotol. Úmrtnosť je tu veľká, zvyčajne na otravu olovom alebo podobným spôsobom . Drsní ľudia a ešte drsnejší predstavitelia spravodlivosti. Autor zveril rozprávanie viacerým postavám, čo bol v tomto prípade dobrý nápad. Nikto nemá čiernobiely charakter, každý bojuje v presvedčení, že koná správnu vec. Akurát je problém, že je toho na daný rozsah až moc a autorom cielená hlavná myšlienková idea trochu zaniká. Napriek tomu ju oceňujem a z poviedky mám dobrý pocit.

kniha: Tři bábiny kobyly - Mertlíková, Věra
Svarec | **** | před 82 dny

Debutující autorka a podivný název ve mně příliš důvěry nevzbuzovaly, ale novou historickou fantasy se slovanskými motivy jsem si prostě nemohl nechat ujít, zase tolik jich u nás nevychází. A nakonec se z knihy vyklubalo velmi příjemné překvapení (byť teď koukám, že povídky autorky jsem v minulosti hodnotil dost kladně, takže zase takové překvapení to není). Prvně je třeba říci, že kniha nemá klasickou strukturu, je to v podstatě úzce provázaný povídkový román – hrdinové putují a cestou plní různé „questy“, jako červená nit se tím v pozadí vine ústřední zápletka, která teprve v poslední třetině dostane více prostoru. Jak to píšu, tak to nezní bůhvíjak poutavě, ale naštěstí je to napsáno velmi čtivě a koneckonců i ta samotná cesta má v příběhu určitý smysl. Na knize je taky poznat, že si autorka pečlivě nastudovala historické reálie, takže se jí skrze různé detaily podařilo vtisknout knize správnou atmosféru – drsný svět raného středověku mi doslova ožíval před očima. Ústřední trio hrdinů je sice poněkud jednorozměrné, ale sympatické. Škoda, že všechny ostatní postavy jsou jen lehce načrtnuty a nemají skoro žádný prostor. U některých je to trochu problém, jelikož v příběhu později hrají značnou roli a společně s hlavními hrdiny bychom k nim zřejmě měli něco cítit, přitom je skoro neznáme (mluvím o těch dcerách). Dochází pak k paradoxu, že epizodní postavičky z první poloviny knihy jsou mnohem zajímavější a vykreslenější než důležitější postavy z druhé půlky. Menší problém mám také se závěrem, který mi přišel dosti uspěchaný. Všechno do sebe sice zapadne, ale některé věci působí křečovitě a nepřirozeně. Potenciálně emotivní scény nemají potřebný dopad a jak to dopadne s hrdinovou milostnou zápletkou mi bylo jasné už od začátku (a celou dobu jsem doufal, že autorka vymyslí něco jiného). Kromě toho ale nemám co vytknout, přečetl jsem to jedním dechem a celou dobu jsem se bavil. Na úrovni Červenáka to samozřejmě ještě není, ale to jsem ani nečekal. Těším se na další počiny autorky, v nichž si snad dá pozor na zmíněné neduhy.

povídka: Starí priatelia - Crabak, Simon
vyšla v: Fantázia 2017
yerry | * | před 82 dny

Poviedka o „bežných“ starostiach a problémoch „normálnych“ čarodejníkov ma nebavila. Zaujal ma však fakt, že vzhľadom na meno sa to nezdá, ale autorkou je žena. Tak sa to aspoň píše v dovetku k poviedke. Nie je to až tak podstatné, ale z tohoto faktu mi vyplýva, že od nežnejších polovičiek by text mohol dostať ako urban fantasy vyššie hodnotenie.

povídka: Forrest - Brat, Michal
vyšla v: Fantázia 2017
yerry | * | před 82 dny

Príbeh o jednej vesmírnej misii prešpikovaný popkultúrnymi odkazmi nebol zlý, ale akosi mi to tam všetko viazlo. Ono je to písané remeselne dobre ale len akosi na efekt. Postavy v príbehu sú ploché a nie veľmi uveriteľné, podobne ako samotný príbeh…

povídka: Karya - Zeumerová, Silvia
vyšla v: Fantázia 2017
yerry | * | před 82 dny

Na texte je veľmi vidieť autorkinu nevypísanosť. Jej pokus o ekologicko – baladickú fantasy so stromami, driádou a opakujúcim sa údelom patrí kamsi do gréckych bájí, čo už je asi o niečom inom. To už mohla rovno písať príbeh o Minotaurovi z pod Tatier. Pôsobí to trochu zmätočne a nevieryhodne. Príbeh ma veľmi nezaujal…

povídka: Most Európy - Zamec, Richard „Regis“
vyšla v: Fantázia 2017
yerry | **** | před 82 dny

Alternatívna história s detektívnou zápletkou mala čosi do seba. Československo tu ustálo útok nemeckých vojsk a ako jedno z mála v Európe sa ocitlo v patovej situácii ale zároveň sa stalo aj aktívnym aktérom v hre svetových mocností. Do tohoto je vsadený príbeh vraždy anglického diplomata v Prahe počas rozhovorov kedy sa plánuje útok na mocnosti osy…

Autor má svet docela dobre prepracovaný. Dialógy a príbeh samotný trochu pokrivkávajú ale celkový dojem z poviedky je viac než dobrý…

uáááááá, už zase. už zase tu máme konflikt robot-člověk v tak nevěrohodném podání, že ten uklidňující výkřik už prostě musel ven. naivní, přeromantizované, jednoduché a kromě výrazné snahy o lidskost tu jsou jen skyfi klišky jak ze třicátých let.

opomeneme-li klasické klišé literatury sci-fi (emzáci se nám nakazili, emzáci někoho nakazili, my jsme nakazili emzáky etc.), které je ve světle biologie posledního půlstoletí docela mimo hru (uvažovat můžeme tak o anafylaktickém šoku, ale ne o nákaze), jde opět o romantický, emocemi nabitý příběh objevování ráje. sci-fi kulisy jen umožňují modernější pohled, ale jinak jde o starodávný námět, zpracovaný mnohokrát. františek se pokusil o nový rozměr, ale nedokázal jej dostatečně zdůraznit a tak úplně zaniká. pokud bychom měli větší nároky na důvěryhodnost děje, pak tady autor nemůže moc sloužit, příběh se plně podvoluje autorovým přáním.

kniha: Skvrna - Flynn, Gillian
trudoš | ***1/2 | před 83 dny

Novelka, která měla raději zůstat součástí antologie Darebáci, pro kterou byla původně napsána, protože její samostatné vydání okouzlí maximálně technickým provedením než bůhvíjak skvostným obsahem. Mezi jinými povídkami by kvalitativně zapadla, samostatné vydání však ve čtenáři automaticky evokuje něco výjimečného. A ono jde spíš o takovou cynickou hříčku, nic víc. Tedy ne, že by se mi Skvrna nelíbila, pouze jsem čekal něco… něco lepšího.
Ale abych jen nebrečel, jsou tu dobré nápady. Hrdinka je prostě skvělá, přesně v duchu sympaticky svérázných žen, které Gillian Flynnová umí tak perfektně vykreslit. Své kouzlo má rozhodně i strašidelná zápletka, minimálně do chvíle, než přijde na přetřes rozřešení. Jakmile však autorka začne vykládat karty na stůl, propadl jsem skepsi. Přestože se snaží čtenáře přesvědčit, že má královskou postupku, všichni vidíme, že jde pouze o dva páry. A i když se mi pointa líbila, zpětně hapruje logika jednání postav, stejně jako základní uvěřitelnost. Ško­da.

povídka: Růže v očích - Novotný, František
vyšla v: Hvězdné hry; Ramax
Gaarq | * | před 83 dny

pořád nemám jasno, jak se stavět k tomuto typu povídek. jsou postaveny na falešné premise, ale když ji pomineme, je tam nějaká (zajímavá) myšlenka. často opakovanou falešnou premisou františkových povídek je robotí mysl, bez jakéhokoliv osvětlování a důvodů má extrémně buď atributy silikonového tupce nebo dosud neprobuzené kvazi-lidské mysli (jako v této povídce). zbytek této povídky je romantická selanka o „skutečné“ mužnosti.

kniha: Lovci monster - Bronec, Michael
Svarec | ****1/2 | před 83 dny

Už pár let se v Žoldnéřích z nějakého důvodu střídají slabší ročníky se silnějšími a tohle je zase ten silnější. Vlastně až překvapivě silný. Všechny povídky působí sebejistě a profesionálně, autoři píší poutavě a vesměs se jim daří dávat svým povídkám zamýšlenou atmosféru. K tomu vynikající hostující text od Bandžucha, který navzdory své kvalitě ostatní povídky nijak nezastiňuje, což opět jen svědčí o nevídané síle tohoto ročníku. Škoda jediné slabší povídky, jinak by to bylo za pět. Na soutěžní sborník opravdu hodně kvalitní.

povídka: Pramen naší svobody - Bandžuch, Tomáš
vyšla v: Lovci monster
Svarec | ***** | před 83 dny

Povedená povídka. Žádní hrdinové, žádné dobro a zlo, v podstatě taková úvaha o tom, kam až může vést demokracie a humanismus a co všechno jsme schopni v jejich jménu a pro jejich zachování udělat. Několikrát příběh zahne ne úplně očekávaným směrem. Přečteno jedním dechem, ale pokud autor závěr příběhu myslel jako nějaké poselství, tak se s ním úplně neztotožňuji.

povídka: Podej ďáblovi prst - Dvořáková, Miroslava
vyšla v: Lovci monster
Svarec | ***1/2 | před 84 dny

Povedená povídka z kláštera v době třicetileté války. Zrovna svižné čtivo to není, ale vše dokonale vynahrazuje tajemná atmosféra. Trochu to táhne dolů konec, když už tomu autorka dala takovou originální pointu, chtělo by to ten svět trochu víc popsat, takhle to působí dojmem, že si autorka prostě něco vymyslela, aniž by to promyslela. I tak bych ale uvítal nějaké komornější, méně ujeté rozuzlení.

povídka: Čarodějova žena - Koutová, Linda
vyšla v: Lovci monster
Svarec | * | před 84 dny

Jednoznačně zatím nejslabší povídka. Zápletka směšně překombinovaná, „quest“ v první polovině povídky úplně irelevantní. Navíc je to těžkopádně napsané, měl jsem chuť přeskakovat celé odstavce. V podstatě klasická pohádka, ale mizerně vymyšlená a napsaná.

povídka: A z prachu povstal… - Matějka, Vít Martin
vyšla v: Lovci monster
Svarec | ***** | před 84 dny

Druhá povídka v řadě, která se odehrává v alternativní realitě a vystupuje v ní Adolf :) V podstatě bez výtek, nápad skvělý, napsáno výborně, narozdíl od Fourého v tom žádné logické nesmysly nevidím, pochopil jsem, že hlavní esesák tahal hlavního hrdinu za nos a pod pojmem „záchrana českého národa“ si představoval něco jiného než hlavní hrdina. Jen mohl autor blíže specifikovat, kdy přesně se příběh odehrává, z textu to není úplně patrné.

povídka: Malíř prázdných světů - Žilková, Eva
vyšla v: Lovci monster
Svarec | **** | před 84 dny

Možná trochu zbytečně dlouhá povídka, některé části by šly výrazně pokrátit, ale jinak velmi slušné. Především skvěle napsané, steampunková atmosféra z toho úplně dýchá. Jen se přiznám, že jsem úplně nepochopil, jak si mohla hlavní hrdinka pamatovat svou poslední konfrontaci s baronem, vzhledem k tomu, v čem spočívá tajemství baronovi nesmrtelnosti.

povídka: Dům u moře - Doležal, Karel
vyšla v: Lovci monster
Svarec | ***1/2 | před 84 dny

Přiznám se, že jsem úplně nepobral hlavního hrdinu. Nevěří na duchy a nadpřirozeno, přestože je pravidelně konfrontován s evidentně nadpřirozenými jevy a vysvětluje je… umělou inteligencí nebo čím? Jinak svižná povídka, až do konce mi nedošlo, že je ze stejného světa jako Oshbert z předchozích Žoldnéřů. Těším se na další.

Nejprve jsem chtěl hodnotit 50% jako naprostý průměr, ale přece jen se později našlo pár zajímavých nápadů, které padly na úrodnou půdu. Pár erotických scén a pár vtípků sedlo. Předchozí díl jsem četl už před delší dobou a proto jsem neměl úplně přehled, kdo je kdo a čemu se přesně mám smát.

povídka: Píseň bílé tmy - Müllerová, Ludmila
vyšla v: Lovci monster
Svarec | **** | před 84 dny

Nečte se to úplně lehce a příběh o pomstě a lásce není nijak zvlášť originální. Povídku táhne nahoru zajímavé prostředí arktického pustiny, autorce se podařilo povídce dodat patřičnou mrazivou atmosféru. Docela jsem zvědavý na první román, ale trochu se bojím, jak bude autorčin pomalý styl fungovat na větším počtu stran.

povídka: Román o růži - Mertlíková, Věra
vyšla v: Lovci monster
Svarec | ***** | před 84 dny

Výtečná povídka z prostředí viktoriánské anglie s originálním námětem. Svižně napsané, sympatické postavy, trocha humoru, nemám co vytknout.

povídka: Poutník a Maurobijce - Lukačovičová, Lucie
vyšla v: Lovci monster
Svarec | **** | před 84 dny

Fajn povídka z netradičního prostředí, byť příběh je až příliš přímočarý a jednoduchý. Hrdinové sympatičtí, ale spíš jen lehce načrtnutí a rád bych si s nimi ještě něco přečetl. Napsané profesionálně, jak lze od zkušené autorky čekat, nejsem si jistý, jestli tohle ještě do soutěže jako Žoldnéři patří…

kniha: Nezdejší - Rečková, Jana
Svarec | **1/2 | před 85 dny

Mohl bych podepsat snopův komentář, jen jsou moje dojmy o něco rozpačitější. Ještě jsem snad nečetl knihu, která by mě vlastně bavila a přitom se četla tak těžce. Autorčin styl mi vůbec nesednul. Dlouhé, neživé popisy, místy až „stěny textu“, u nichž je těžké udržet pozornost, jindy jsou zase důležité informace a události odbyty ledabyle uprostřed věty a je snadné je přehlédnout. Mnohokrát se mi stalo, že jsem se v textu ztratil a musel se vracet o pár odstavců dál, abych zjistil, co mi uniklo. Naštěstí to vyvažuje epický, poutavý příběh s osudovým nádechem a sympatické postavy, byť se nezapře, že to napsala žena. Bez těch popisů ztepilých, ladných těl a neustálých projevů náklonosti jeden k druhému bych se klidně obešel… Nicméně první díl jsem navzdory těžkopádnému stylu přečetl s chutí. Bohužel s druhým dílem to jde citelně dolů, příběh se rozplizne, odněkud se vynoří další postavy a na stránkách románu začne být poněkud „přeplněno“. V milostných trojúhelnících až mnohoúhelnících jsem se začal ztrácet a přišlo mi, že se postavy náhodně zamilovávají jedna do druhé a některé snad nemají jiný účel, než se stát součástí milostného trojúhelníku. V třetím díle se pak příběh totálně rozpadne, musel jsem se do čtení nutit. Postavy chodí nekoncepčně z místa na místo, o hlavním motivu knihy, nezdejších, se prakticky nic nedozvíme. Ústřední příběh vyšumí do ztracena a za finále knihy je maskováno řešení jedné vedlejší zápletky. Kdybych musel hodnotit každý díl jednotlivě, první je za čtyři hvězdy, druhý za dvě a třetí za jednu. Škoda, v prvním díle to mělo slušně nakročeno, ale místo aby autorka s tím poteciálem něco udělala, tak se jí to vysloveně rozpadlo pod rukama.

kniha: Dvorana zvrhlosti - Neff, Ondřej
Polinius | ***** | před 85 dny

Výběr těch opravdu nejlepších starších povídek autora. Pro čtenáře předchozích knih nepřináší kniha nic nového. Není potřeba číst a natož vlastnit. :)

156789101112131415poslední (623)24902 příspěvků celkem


WebArchiv - archiv českého webu