RSS / komentáře

Poslední přidané komentáře

156789101112131415poslední (599)23941 příspěvků celkem
povídka: Letní bouře - King, Stephen
vyšla v: Bazar zlých snů
avatar2 | **** | před 68 dny

Totální postapokalyptická deprese popisující konec života posledních tvorů na Zemi. Ti za nic nemohou a přesto jsou to oni, kdo dožívají s následky… neveselé.

povídka: Opilé rachejtle - King, Stephen
vyšla v: Bazar zlých snů
avatar2 | ***1/2 | před 68 dny

Zas jedna povídka bez fantaskního prvku, ale celkem to nevadilo. Nejvíc asi zaujal samotný závěr, tak trochu v duchu mafiánského smyslu pro fair play.

povídka: Nekrology - King, Stephen
vyšla v: Bazar zlých snů
avatar2 | **** | před 68 dny

Sice trochu předvídatelná povídka, ale dobře napsaná a s optimistickým závěrem, dávajícím tomu lepšímu v nás přeci jen trochu naděje.

kniha: Hodina vlků - Sládek, Martin
Vlask | ***1/2 | před 68 dny

Fakticky dvě volně propojené novely. Ta první začíná jako velmi nadějná historická fantasy, ale bohužel na konci se značně zvrhne kvůli pochybným výletům do doslova vymyšlených dimenzí. Druhá významně kratší povídka je urban fantasy rychlovka, proti které nemám žádných námitek.

povídka: Na konci - Hrdlička, Lukáš
vyšla v: XB-1 2014/09
yerry | **** | před 68 dny

Autora poviedky mám zafixovaného ako nositeľa kvality v domácej sekcii XB-jednotky. Za všetky spomeniem aspoň dve poviedky, ktoré boli podľa môjho gusta. Tou absolútnou bombou bola predovšetkým Studna života za ktorou tesne nasleduje poviedka Poslední z Agoramy. Táto aktuálna poviedka za nimi vôbec nezaostáva, práve naopak…

Aby bolo jasné, nie je to nič pre hĺbavé povahy a napriek zmesy kyberpunku, postapo, virtuálnej reality, akcie a odpočinkového čítania text má štruktúru tradičných sci-fi útvarov zo zlatého veku tohoto žánru. Text na poviedku dlhý, na novelu krátky (hádam noveleta?) je rozdelený do kapitol, v ktorých to exploduje, rinčí, búcha, trieska vďaka zbraniam rôznych kalibrov, na pozadí pracuje AI na zičení ľudstva a nechýbajú ani také rekvizity ako drogy a rôzne implantáty. Skrátka, tento autor to vie podať. Teda niekedy až moc polopatisticky, čo nemusí byť vždy plusom a za čo mu uberám jednu hviezdu.

Aj keď v texte samotnom nieje nič nové ani objavné, zatiaľ som sa nestretol so žiadnym textom od českého alebo slovenského autora (ale budem hľadať ďalej), ktorý by kyberpunkový žáner aj napriek nie najčistejšej podobe vystihol lepšie. Okrem už spomínanej polopatistickosti hádam by som autorovi ešte vytkol, vzhľadom na tématiku, málo dialógov čo do počtu aj drsnosti. V konečnom dôsledku však hodnotím veľmi pozitívne…

povídka: Dítě dr. Jedelského - Novotný, František
vyšla v: Skandál v Divadle snů
Gaarq | **** | před 69 dny

pomineme-li i zde koncepčně špatně uchopené klasické klišé robotické skyfi získání vědomí robotem, je to skvělý vhled do různých typů myšlení – normální člověk versus aspergerik.

kniha: Dračí carevna - Červenák, Juraj
trudoš | ***1/2 | před 69 dny

Dračí carevna pokračuje tam, kde skončilo Ocelové žezlo, jen s cca ročním odstupem. Jedna výprava skončila a k další už se tedy schyluje. A vzhledem k tomu, že hlavní padouch nám minule utekl, není asi moc velkou záhadou, o čem dvojka bude. Bohatýrská skvadra vyráží na dálný sever, na území tajemných Čudů. Jenže velekněz Tugarin není jediné nebezpečí, které tam na ně čeká…
Co oceňuji, je schopnost Juraje Červenáka umně do příběhu zakomponovat ruské byliny, aniž by člověk měl pocit, že výsledek působí nepatřičně. Ovšem vyprávění v důsledku trpí stejnými neduhy, jako to předchozí. Hrdinové splývají, děj je předvídatelný a záporáci nudní. Alespoň že tady klíčí zajímavá postava ve formě Koščeje, který našimi bohatýry určitě ještě řádně protřepe.
Druhý díl z trilogie je jinak opět uzavřeným románem, který má vlastní začátek i konec a navíc definitivně uzavírá dějovou linii z jedničky. O čem tedy bude závěrečný díl, je nepředvídatelné. Alespoň tak mohu doufat ve finální obrat k lepšímu.

kniha: Ohnivý muž - Hill, Joe
Madam Brbla | **** | před 69 dny

„Většina z nich nejsou špatní lidé. Chtějí jen být v bezpečí.“
„Což je obvyklá záminka, kterou se obhajují odpornosti a krutost.“
Samovznícení jako nemoc, jako epidemie… jako pandemie. Možná to není převratný nápad, ale mě fascinoval dostatečně. Minulý týden jsem hltala osudy zdravotní sestry Harper, její boj o život svůj i dítěte, které v ní roste. Těhotná žena jako hlavní hrdinka nezbytně znamená citové problémy, romantické vzplanutí (haha, já jsem tak vtipná), zkrátka nádech růžové knihovny a babského čtení. Naštěstí autor nezapomněl, že ke vztahům patří humor a lacině nesklouzává ke knihovně červené.
Vytvořil několik sympatických postav, žádnou dokonalou (to je pochvala), nechybí ani pořádní padouši, nicméně téma nechává hodně prostoru pro šedou zónu rozporuplnosti oběma stranám – tedy nakaženým i zdravé části populace. Přestože je velký důraz kladen na psychiku, morálku, zkrátka všemožné filozofování, rozhodně není nouze o akci a napětí. Příběh je o přežívání, hledání cesty, o chování lidí v krizových podmínkách, o našich temných stránkách i o tom, co dělá z jedinců výjimečné osobnosti, o lásce, o víře… o naději. Je toho moc, o čem Hill píše.
Můžu mít různé výhrady k výdrži baterií v mobilech, nebo třeba do jak úzkého prostoru je schopna se vsoukat žena v šestém měsíci těhotenství, „Ohnivý muž“ prostě má své slabší pasáže a mouchy. Nijak se tím však nemění skutečnost, že jsem ten tlustý román většinu času četla jedním dechem a otáčela stránky rychlostí, jaká pro mě v posledních letech zdaleka není samozřejmostí. Můžu vyjádřit jedině spokojenost a moc se těším, až si konečně jednou udělám ten správný čas pro „Vánoční říši“. 80%

povídka: Skryté okno do skryté zahrady - King, Stephen
vyšla v: Čtyři po půlnoci 1
MirabelkaP | ****1/2 | před 69 dny

Super Kingovka, podobne jako u Osviceni jsem mela v posledni casti pocit ze snad uz asi blaznim… postava Morta je pro Kinga naprosto klasicka a musim rict, ze bylo velmi tezke najit v ni byt jen stipek uzasneho Johnnyho Deppa kterej byl ve filmovym zpracovani neprekonatelnej :-)

povídka: Časožrouti - King, Stephen
vyšla v: Čtyři po půlnoci 1
MirabelkaP | ***1/2 | před 69 dny

Skvela atmosfera, skvele vykresleni postav, rychlost a ctivost ale to vykresleni casozroutu pro me bylo hodne komicke a nemohla jsem se zbavit predstavy poskakujiciho pacmana krizenyho se smajlikem…

povídka: Ten autobus je jiný svět - King, Stephen
vyšla v: Bazar zlých snů
avatar2 | ***1/2 | před 69 dny

Mysteriózní zážitek vytrhne vystresovaného pracanta z jeho soutředění na blížící se pracovní schůzku. A on neví – byl to jen sen, nebo se to skutečně stalo? Není to špatné.

povídka: Zelený bůžek bolesti - King, Stephen
vyšla v: Bazar zlých snů; Kniha hrůzy
avatar2 | **** | před 69 dny

Dobrá povídka o subjektivitě náhledu na bolest. Účelem asi nemělo být „exorcistické“ téma samotné, ale spíš ponouknutí k zamyšlení se nad častou lidskou přezíravosti k bolesti druhých.

povídka: Tommy - King, Stephen
vyšla v: Bazar zlých snů
avatar2 | ** | před 69 dny

„Báseň“, která do této sbírky nepasuje a nehodí se tam. Ať si mistr píše básně když ho to těší, ale neměl by je pašovat mezi hororové povídky. To nemá zapotřebí.

povídka: Pan Mňamka - King, Stephen
vyšla v: Bazar zlých snů
avatar2 | ***1/2 | před 69 dny

Jak asi umírající vytuší, že přišel jejich den? Autor zde předestírá jednu z variant. Milé, milosrdné.

povídka: Blokáda Billy - King, Stephen
vyšla v: Bazar zlých snů
avatar2 | ***1/2 | před 69 dny

Baseball není můj oblíbený sport, ale aspoň jsem se o něm něco málo dozvěděl. Jako u řady jiných povídek, i tady mistr vlastně ani nevytáhne žádný fantastický prvek, vystačí si s běžným trestným činem. To však povídce neubírá na zajímavosti.

povídka: Pod psa - King, Stephen
vyšla v: Bazar zlých snů
avatar2 | ***1/2 | před 69 dny

Příběh nepříliš děsivý, spíš smutný. Pointa je zřejmá už předem, přesto k ní děj spěje volným, nespěchavým tempem.

kopec nudy, žel. námět alespoň částečně zajímavý (především sama kladka), ale předávkování zbytečnou žoviálností, papundeklové kulisy a rádobyakční příběh (o čem vlastně?) nezanechali dobrý dojem. popravdě, je to jedna z těch povídek, které mě asi nezaujaly ani na poprvé, protože si ji vůbec nepamatuju, a to jsem ji musel číst několikrát, třebas i ve vesmír je dost nekonečný.

kniha: Ledový drak - Knaak, Richard A.
trudoš | **1/2 | před 71 dny

Druhá kniha ze světa DragonRealmu, byť je podobná té první, přece je v něčem jiná. Na rozdíl od předchozího dílu se totiž změnila kvalita textu – už nepůsobí dojmem amatérismu, což pro mě znamenalo hodně. Pokoušet se vžít do příběhu, u kterého přemýšlíte nad smyslem vět, je vážně nesnadné.
Jinak je ale vše při starém. Richard A. Knaak rozehrává šablonovitou story s hrdiny, jejichž osobnost je stejně komplikovaná jako u gumové kačenky. Hýbou se, jak potřebuje, říkají, co potřebuje a když je hodí do vody, dokonce i plavou, potřebuje-li to právě. Trochu na síle ztrácí nebezpečenství, vzhledem k tomu, že už jde opět o tu úplně nejvíc největší hrozbu před jakou postavy kdy stály a vy víte, že v dalším díle tomu nebude jinak. Alespoň na pestrobarevnosti monster že ubylo a zápletka si vystačí s jedním, i když o to výraznějším. Po dějově stránce pak vyprávění šlape řemeslně slušně, přičemž celek je rámován kulisami klasické spotřební fantasy, kde originalita znamená „ber, co fungovalo jinde“.

kniha: Mágův konec - Feist, Raymond E.
snop | **** | před 71 dny

Obdobně jako ostatní knihy celé této obří série nejde o žádnou vysokou literaturu, ve skutečnosti ani nějak navrpůměrnou. Ale nutno říct, že prostě ten svět jsem si za ta léta zamiloval. A tohle je důstojné rozloučení. Takže čekejme loučení a zmiňování všech postav za to cca století, co uplynulo od Pugova narození… Za příběh 60 %, za přílišné a příliš naivní filosofování 40 %, za epilog 150 %.

tohle byla slabota. profláklý námět, zpracovaný kliškovitě a schematicky, bez nějakého extra náboje, vlastně bez ničeho.

vtipně napsaná krátká povídka, která si utahuje z reklamních kampaní.

kniha: Zpěv Susannah - King, Stephen
Strider | *** | před 72 dny

Kniha dvoch tvárí – a tým nemyslím len schizofrénnu dualitu Susannah. V jednej rovine extrémne zaujímavá dejová línia Rolanda a Eddieho, v ktorej do deja vstupuje postava samotného autora, v druhej Susannah/Mia speje k pôrodu skrz sériu psychovýletov a toto bolo už omnoho ťažšie stráviteľné. V deji navyše až príliš veľa udalostí riadi „ka“ a tým je ospravedlnených veľké množstvo zvláštnych dejových zákrut a deus ex machina. Vo výsledku ma táto kniha bavila nepomerne menej ako predošlé. 7-/10

kniha: Lovci zlatých mloků - Kantor, Vojtěch
Gaarq | ***** | před 72 dny

jedna z klíčových antologií mého mládí, která formovala můj vkus ve SF. specificky české prostředí formovalo předrevoluční SF trochu jinak, než jinde. méně filozofujícího žvatlání či bezhlavé akce, více humoru a satiry, ale také jistá lidská srdečnost, která nejen fackuje, ale i hladí.

zajímavé antimilitární postapo. kulisy jsou klasicky dobové, vyprávění často až přehnaně patetické, ale tato forma docela sedí záměr autora. pointa je sice předvídatelná, nicméně, to jí v tomto případě na ničem neubírá, protože postupný přechod od skrytého k otevřenému umocňuje gradaci.

povídka: Adenin a Mikra I-V - Hauserová, Eva
vyšla v: Lovci zlatých mloků
Gaarq | ***** | před 72 dny

skvělá eko-feministická antiutopie v pěti dějstvích. komunální nádech mi nevadí, protože hauserová dobře splétá prvoplánovost s temnějšími rovinami příběhu, takže tragikomické situace jen dobarvují podstatně drsnější linku.

kniha: Vlci z Cally - King, Stephen
Strider | **** | před 72 dny

Touto knihou sa meta pohrávanie posunulo na vyššiu úroveň. Máme tu zápletku kopírujúcu Sedem statočných odohrávajúcu sa v meste ktorého meno je zložené s mien herca a režiséra tohto filmu, zlosyni vyzerajúci ako marvelácky Dr. Doom hádžu „Zlé tonky“ – výbušné guličky, model Harry Potter – a významnú rolu hrá kniha Prekliatie Salemu od istého Stephena Kinga. Bolo to nepochybne cool, ale napriek všetkému to pôsobilo trochu lacným dojmom. Navyše nie som fanúšikom toho, keď sa v príbehu náhle objavia čisto nové prvky a tu ich pribudlo hneď niekoľko (číslo 19, upíri, Mia, Rolandove zdravotné problémy). Finálne zúčtovanie je tiež trochu krátke na to, aká dlhá príprava mu predchádzala. Navyše k Temnej veži sme sa touto knihou takmer vôbec nepriblížili – celé to pôsobilo ako nejaký side quest, nech už bol akokoľvek zaujímavý a dobre napísaný. I keď to vyzerá, že len kritizujem, je to tak kvôli tomu, že i keď je kniha veľmi dobrá, čakal som od nej predsa len viac. 8-/10

kniha: Hvězdný vlk - King, William
Polinius | **1/2 | před 72 dny

Od W. Kinga jsem čekal více. Čtivo pro mladistvé chlapce, které dokáže i kousek odhalené kůže vzrušit.

kniha: Svitky z Londýnského mostu - Šouflová, Jana
trudoš | **** | před 72 dny

Přestože v prvních povídkách fantastika nehraje velkou roli, patří rozhodně mezi to nejlepší z celé knihy. Přičemž úvodní Případ desatera smrtí mě pro humoristickou bezelstnost bavil ze všeho nejvíc. Zápletka s putující mrtvolou, kdy se vina postupně převaluje z jednoho podezřelého na druhého, je naprosto dokonalá a vůbec tomu neubližuje ani poměrně rozmáchlý stránkový přesah. V dalších textech už magické motivy mají významnější funkci, přesto se nemohu zbavit dojmu, že příběhy by se klidně obešly bez nich a na kouzlu by vyprávění netratilo. Pravdou ale je, že autorka se víc než na detektivní kličky soustředí na vnitřní charakterizaci jednotlivých postav, díky čemuž děj často ztrácí na spádu. Přepnete-li však mozek z akčního nastavení na čistě zážitkový, čeká vás příjemně hravé čtení na jedno dvě odpoledne.
Čím pak titul upoutá nejvíc, je grafické zpracování, se kterým si Jana Šouflová doslova vyhrála. Nádherná výtvarná práce, až mě dodnes mrzí, že nebyla nijak oficiálně ohodnocena.

povídka: Duchováha - Lee, Yoon Ha
vyšla v: XB-1 2017/03
quinnet | *** | před 72 dny

Kombinácia space opery s duchmi nebol zlý nápad. Spočiatku sa človek musí zorientovať čo a ako, pretože kulisy príbehu sú dosť nezvyklé. Mladá Lisse je od malička spojená s duchom. Dáva sa naverbovať do ríšskej akadémie a keď sa naskytne príležitosť, ukradne nedávno objaveného žoldnierskeho draka. Čo je ultimátna bojová bioloď a zároveň skvelý nástroj na pomstu. O akú pomstu ide a prečo je len zľahka načrtnuté. Drak je fajn, na palube to vyzerá zaujímavo, len trochu hapruje celé vyznenie poviedky plus náhly koniec. Škoda, prvotná idea bola vcelku originálna.

kniha: Dvůr mlhy a hněvu - Maas, Sarah J.
Lokina | ***** | před 72 dny

Takovou smršť emocí, pocitů, zvratů a akce budu ještě dlouho vstřebávat. Autorka opět ukázala, že je dokonalou vypravěčkou. Její svět je promyšleně krásný, ale zároveň surový a krutý. Myslela jsem si, že první díl bude ten stěžejní. Jenže jak moc jsem se zmýlila! Druhý díl byl energičtější, smyslnější a čtivější. V prvním díle jsem si od prvního okamžiku oblíbila Rhysanda a teď po tomto díle se moje zalíbení a posedlost jím ještě prohloubila. Jeho charakter postavy ukázal, že i pod drsnou skořápkou, se skrývá dobrá duše. (ale ne že by se mi nelíbilo, jak občas ukázal i jeho zlé já). Nový příběh také přinesl nové postavy, které vnesly do knihy svěží a neotřelý závan humoru a akce. Nemohla jsem oči nechat na Cassianovi a Azrielovi, to jsou tak dobře napsané postavy. Ty jejich hlášky, hašteření a popichování, to mě hodně bavilo. A co ten konec?! To chce autorka, abych se nedožila dalšího dílu? Tahle kniha byla extází a já nutně chci další dávku! :-) P.S. Cassian a Nesta musí být spolu :-D

povídka: Mrknutí v zrcadle - Sanford, Jason
vyšla v: XB-1 2014/09
yerry | *** | před 72 dny

Od tohoto autora som zvyknutý na trochu iný typ poviedok. Hlavná hrdinka Ein je síce sympatická ale tento svet živých informácií, informačných tokov, skrátka entity, ktorá je informáciou mi veľmi nesadol. Ono to na prvý pohľad vyzerá dosť zaujímavo, schovať ľudstvo do slnka pred príbuznou pre ľudí nepriateľskou informačnou entitou a vytvárať paradox, keď treba voliť smrť časti ľudí, pre zabezpečenie života entity, ktorá má tých ľudí chrániť. Poviedka sa tvári ako hard scifi ale na môj vkus zabieha až moc do metafyzična.

Poviedka je dobrá, škoda tých abstraktných vrstiev, ktoré sú na nej nabalené. Ak by sa autor držal viac pri zemi, hodnotil by som lepšie.

povídka: Popel popelu - Zelazny, Roger
vyšla v: Trumfová esa
louza | *** | před 73 dny

A opět Jube, tentokrát v povídce s Croydem. Povídka má striktní návaznost na vše co bylo vyřčeno v rámci sbírky před ní, takže nemá cenu jí číst samostatně. Škoda trochu bahnitého vyznění v závěru. Po skvělém rozjezdu to mohla být pecka, ale text končí poměrně fraškovitě.

povídka: Jube : část druhá - Martin, George R. R.
vyšla v: Trumfová esa
louza | **** | před 73 dny

Pokračování povídky s Jubem. Jube je skvělý. Ale dostává se do velkých životních problémů. A nejen on.

povídka: Do šestého pokolení - Prolog - Williams, Walter Jon
vyšla v: Trumfová esa
louza | *** | před 73 dny

Prolog, který je ale bez navazujících povídek absolutně k nepochopení. Zpětně vzato však čtenář přichází na to, že Martin začíná utahovat editorské šrouby.

povídka: Jube : část první - Martin, George R. R.
vyšla v: Trumfová esa
louza | **** | před 73 dny

Sympatické představení jednoho z nových hrdinů s překvapivou pointou. Jube totiž není tím čím se zdá být a projekt viru divokých karet získává povídkou další více scifistický rozměr.

povídka: Ďábelské mince - Shiner, Lewis
vyšla v: Trumfová esa
louza | ***1/2 | před 73 dny

První povídka sbírky a hned překvapení. Jedná se totiž o přímé pokračování povídky „Fortunatova dlouhá, temná noc“ z prvního svazku, čímž autoři ukazují zcela novou vazební dimensi projektu divokých karet. Text jde přesně v duchu předchozího. Fortunato pokračuje v pátrání po pachateli vražd svých svěřenkyň, zamiluje se a i když celková pointa vyčpí mírně do ztracena, konec je správně alarmující.

kniha: Sekáč - Pratchett, Terry
Rezaria | ****1/2 | před 73 dny

Teprve druhá kniha o Smrťovi a je naprosto jednoduše zamilovatelná. Čím? U Smrtě se totiž projeví značně nežádoucí věc, osobnost, a tak je propuštěn. A v tu chvíli začíná všechna sranda, na Zeměploše se totiž přestalo umírat. Děj je prakticky rozdělen na 3 dějové linky, jednu okolo Smrtě, jednu okolo (ne)zesnulého mága Rumpála Žičky a samostatně stojí jeho kolegové z Neviditelné univerzity. Plus k tomu připočítejte absurdně originální sbírku postav a Pratchettův smysl pro humor a dostanete asi nejkouzelnější knihu o umírání a smrti. A já bych vážně chtěla vidět Smrtě sekat pole klas po klasu. Důležitý je totiž osobní přístup, chápejte. Jenže i Sekáč má své mouchy. Linka okolo mágů je asi tou nejvíce otravnou a ke konci mi děj přišel tak překombinovaný, že mi přestal dávat smysl. A vážně nevidím důvod, proč by Krysí Smrť nemohl jezdit na kočce!

kniha: Pohyblivé obrázky - Pratchett, Terry
Rezaria | ***1/2 | před 73 dny

Na Zeměploše se probudil Svatý les a žádá si své oběti. Nic nechybí – uhrančiví hrdinové, spoře oděné ženy, mluvící zvířata, pražená kukuřice a Kolík Aťsepicnu. Objeví se i chapadla! Pohyblivé obrázky jsou klasickou Pratchettovskou jízdou plnou snad všech Hollywoodských klišé a archetypů a tradičně všemožných popkulturních narážek a odkazů. Přestože kniha obsahuje skvělé nápady, ději by rozhodně prospělo zkrácení. Po parádním začátku se celkem rozmělní a k zábavnému nastartování opět dojde až na konci při souboji s příšerami z Podzemních rozměrů. A tentokrát ne tak ledajakých. Postavy z většiny taky moc nepřekvapí, ale i tady jsou výjimky. Jako mluvící pes Gaspoda nebo nový a příliš aktivní arcikancléř Neviditelné univerzity, Vzoromil Výsměšek. Co říct víc? Je to prostě další příjemná, ale průměrná oddechovka z oblíbeného placatého světa.

Jakmile otevřete román Jak zacházet s nemrtvými, rychle pochopíte, že tohle není žádná líbivá literatura. Zároveň dost riskujete, že se vám švédský rodák John Ajvide Lindqvist zažere pod kůži podobně jako Stephen King. A kdyby jen pod kůži. On vám rovnou převrátí vše, o čem jste si dosud mysleli, že jsou pevné a stabilní základy hororového žánru. Rozhodně nic pro romancechtivé vampýří dušičky.
Předpokládáte-li přímočarou mrtvoláckou vyvražďovačku, budete zklamáni – žádný lepší Resident Evil se nekoná. Na druhou stranu je tu nový úhel pohledu na zombie efekt, který všichni známe, ale nikdy jsme nebrali na zřetel jeho sociální důsledky. (Zombie a sociální důsledky? Skutečně jsem použil tahle slova v jedné větě? Incredible.) Ovšem nečekejte nějaké přechytralé filozofické pojednání. Tohle je horor a autor si to moc dobře uvědomuje. Nedělá z komára velblouda, ale vtipně překrucuje vše, co jsme dosud považovali za vyčerpané téma. A vám nezbývá, než se bát a užívat si to. Plnými doušky.

kniha: Prach - Howey, Hugh
dva mraky | **** | před 73 dny

Lehké spoilery. Skvělá věc je, že rozvláčnost Turnusu je ta tam, opět máme svižné atmosférické vyprávění. Hodně prostoru se věnuje Juliette a celkově silům 17 a 18, což je knize jednoznačně ku prospěchu. Nicméně onen červený knoflík mají v silu 1, kde se vrací hlavní záporák a začne škodit. A v silu 1 jedna to opět drhne a snad ještě více jak v Turnusu. Howey jakoby náhle nevěděl, co má se svým odvážně navrženým konceptem Operace padesát světového řádu a tak ho raději poměrně banálně utne a tím ve mně nechal pocit neuvěřitelnosti celého toho plánu, čímž mě trochu zklamal. Všechno důležité už totiž padlo v předchozích knížkách a události jen dobíhají do konce. A jestli bude dobrý či špatný, je až příliš často řešeno náhodami, což není úplně ideální výstavba. Ale způsob návratu Thurmana na scénu mě pobavil, Donald je prostě ňouma, málem až do konce. Takže zakončení důstojné, leč zůstává hodně nevyřčeného a hodně z toho, co se rozpracovávalo celý předchozí díl vlastně přišlo vniveč.

156789101112131415poslední (599)23941 příspěvků celkem


WebArchiv - archiv českého webu