RSS / komentáře

Poslední přidané komentáře

156789101112131415poslední (606)24211 příspěvků celkem
povídka: Prach a stín - Barsch, Alfred
vyšla v: XB-1 2015/04
yerry | * | před 81 dny

Zmes fantasy a postapo. Zvolený štýl a forma mi nesedeli. Preskakoval som niektoré odstavce a dokonca celé pasáže. Text je podľa všetkého určený mladému čiateľovi mužského pohlavia, ktorý túži po dobrodružstve. Teda až na tie gule, tým už ja asi nie som :(

povídka: První kategorie - Hrdlička, Lukáš
vyšla v: XB-1 2015/04
yerry | *** | před 81 dny

Poviedka o tom ako vec stvorená človekom, človeka tromfne po všetkých stránkach a odsunie ho na vedľajšiu koľaj. Nie, žiadna vzbura strojov sa nekoná, naopak. Tým vzbúrencom je tu človek. Autor je očividne zástancom kompromisu a zlatej strednej cesty.

Na môj vkus trochu naivné ale čítalo sa to docela dobre.

kniha: Dlouhé ticho - Briggs, Patricia
Vlask | ***1/2 | před 81 dny

Odpočinkově výletní díl. Každý cestuje někam jinam a hlavně dějová linie s Adamem je dost nudná. Celou dobu se poměřuje, kdo ho má většího a pidiakce se dočkáme až na závěr. Mercy to má jako vždy zábavnější a přes otravné PR na Prahu pro američany táhne knihu k mírnému nadprůměru.

kniha: Zbraně Tanith - Abnett, Dan
Speedemon | ***1/2 | před 81 dny

Tenhle kousek mě bavil asi nejvíc z celé série. A jak zmiňuje komentář nade mnou, tak je to především díky části, kde se nebojuje. Sledovat vnitřní problémy regimentu bylo osvěžující a po předchozích čtyřech dílech mi asi nejvíc přirostly postavy k srdci. Navíc část se soudním sporem byla napínavější než celých ostatních cca 200 stran akce :) Konečně mi přestává být jedno jestli někdo přežije nebo ne…

kniha: Společné chromozomy - Wittek, Jiří
gokudo | ** | před 81 dny

Autor se pokousi napodobit Petra Hetesu ale nema to ten spravny tah na branu.

kniha: Co přichází se stíny - Nasadil, Robin
gokudo | ***1/2 | před 82 dny

Pocta mistrovi kosmickeho hororu. Mozna trochu monotoni ale prijemne poctenicko.

kniha: Falešný polibek - Pearson, Mary E.
Lokina | ***** | před 82 dny

Za sebe mohu říci, že se mi do rukou dostala jedna z těch lepších fantasy adultovek za tento rok. Kniha měla spád, byla čtivá, poutavá, napínavá a místy i krásně snová. Hlavní hrdinku Liu jsem si ihned oblíbila. Měla v sobě jiskru a bojovného ducha a nenechala si nikým diktovat, jak má žít svůj život, byla mi sympatická a co víc (a to oceňuji), nebyla ukňouraná ani nijak protivná. Co se mi líbilo v knize, byly popsané zvyky a tradice. S tím si autorka hezky pohrála. Navíc mě i docela bavil ten netradiční milostný trojúhelník, kdy jeho představitelům jsem neměla chuť dát pohlavek. A co se týče kdo byl princ/vrah, tak to autorka zahrála velmi mazaně. Bylo to milé zpestření, hádat kdo je kdo. Ale já se nedala nenachytat a uhádla jsem to dobře :-) Za mě knihu mohu jen doporučit :) A už se těším na další pokračování.

kniha: Hvězdy, můj osud - Bester, Alfred
vincenThor | ****1/2 | před 82 dny

Nechápem prečo ľudia píšu, že sa knihu snažili čítať z pohľadu doby vzniku. Besterovmu vrcholnému dielu nechýba nič čo by nemalo aj moderné sci-fi. Vidím ho ako jedno z najpokrokovejších diel a to najmä v detailoch. (Dokonca tam bol opísaný prístroj, ktorý sa skladá z krištáľového plátu so železným okrajom na ktorý sa dá prstom kresliť – A keď sa objavili tablety v osemdesiatych rokoch v Star Treku bola to veľká vec…)Výborne premyslený príbeh, vývoj hlavnej postavy aj strhujúci koniec sú iba tými hlavnými z množstva kladou tohto príbehu. Alfred Bester sa týmto románom zapísal medzi špičkových sci-fi spisovateľov a vytvoril jedinečné dielo, z ktorého čerpajú autori nápady dodnes a ktoré si ešte viac zaslúži cenu Huga ako jeho „Zničený muž“.

kniha: Zničený muž - Bester, Alfred
vincenThor | **** | před 82 dny

Veľmi dobrá detektívna sci-fi. Vo vedecko-fantastickej literatúre je problém, že po čase je z nej cítiť obdobie, v ktorom ju autor písal. To však vôbec neplatí pri tejto knihe. Vydaná bola už pred takmer 70 rokmi, ale kto to nevie, by ju pri čítaní od modernej literatúry snáď ani nerozoznal. Spoločnosť v budúcnosti autor vytvoril vynikajúco, dokonca by som sa nečudoval keby sme sa takou raz stali – Teda až na telepatiu, ktorú autor tiež vykreslil skvelo nielen po technickej stránke ale aj grafickej pri telepatických rozhovoroch v knihe. Detektívne vyšetrovanie je síce v strede knihy o niečo menej zaujímavé než jej zvyšok a hlavne fantastický koniec, (Skrátiť tieto časti tak o kapitolu/dve by neuškodilo…) ale aj tak si táto kniha prvú cenu Hugo rozhodne zaslúži. (Hlavne potom ako vidím, čo tie ceny vyhráva teraz.) Určite si pozrite aj autorovu druhú knihu „Hvězdy, múj osud“.

kniha: Kaleidoskop - Bradbury, Ray
vincenThor | ****1/2 | před 82 dny

Zlatým pravidlom tvorby poviedok je: Čím kratšia poviedka tým údernejšia pointa. Bradbury toto pravidlo vo svojej tvorbe uplatňuje dokonale. A nie len to. Takisto majstrovsky vykresľuje prostredie a atmosféru, originálnymi nápadmi srší snáď v každej poviedke, vynikajúco ovláda umelecké rozprávanie a vo svojich dielach ukrýva veľa krásnych myšlienok.

Táto kniha sa tak stáva klenotom v knižnici každého poriadneho fanúšika (nielen) sci-fi literatúry. Poviedky sú rozčlenené do niekoľkých kategórií, takže si potencionálny fanúšik môže vybrať, ktorý žáner sa mu v Bradburyho prevedení najviac páči a pokrčovať v ďaľších poviedkových zbierkach, ktorých je mimoriadne veľa. (Za svoj život napísal asi 500 poviedok.) Kvantita síce nezaručuje kvalitu, (nájdu sa tu aj dve alebo tri slabšie poviedky) ale väčšinu knihy tvoria autorove nadpriemerné diela a mnoho špičkových kúskov. Tak hybaj rabovať antikvariáty!

P.S. Typy ľudí, ktorí by mohli neoceniť poviedkovú tvorbu Raya Bradburyho a jemu podobných:

  1. Deti odkojené post Harry Potterovských románoch, ktoré učia že hlavné postavy sú dôležitejšie než samotná zápletka
  2. Bezcitné individuá čo nevidia poetickosť a lásku z ktorou Bradbury píše
  3. Nadržaní tínedžeri, ktorý sa k čítaniu dostali náhodou a bez telesných tekutín, brutalít a sexu na každej strane ich kniha nebaví. (Ospravedlňujem sa Františkovi Kotletovi)

Gaiman naplno využíva svoju kreativitu a vytvára poviedku, ktorá by sa dejom mohla rovnať najlepším dielom seriálu. Výrazným mínusom je charakter Amy Pondovej, z ktorej spravil detinskú, otravnú spoločníčku. (neviem čím to je, možno v tej dobe mal takisto rozpísanú jednu z jeho knižiek pre deti…) Celkovo je to príjemná poviedka z Doktorovho sveta.

povídka: Dívka, která spadla do oblohy - Wilhelm, Kate
vyšla v: XB-1 2015/04
yerry | ***** | před 83 dny

Priznám sa, že pri komentári tejto poviedky zlyháva moja slovná zásoba. Poviedka určite patrí k tomu najlepšiemu, čo na stránkach XB-1 vyšlo. Pritom nieje vyslovene žánrová. Určité nadprirodzené prvky sa v nej dajú vysvetliť veľmi realisticky, ak si materialisticky založený. Ak cítiš viac duchovne, objavíš v texte, že niečo medzi nebom a zemou môže existovať. Autorka sa nevyjadrí jednoznačne. Nechá to na tebe, aby si si to nejako prebral. Poskytne ti príbeh, jemné občasné dotyky hrôzy, ktoré sú len naznačené aby ich ľahučko a nebadane zasiala do tvojej mysle.

A ty priam cítiš tú smrteľne ostrú horúčavu, ktorá sála z krajiny a pred očami sa ti vlní tráva, ktorá k tebe prehovára, pričom táto krajina ťa môže zahubiť. Fyzicky cítiš, že tu sa udialo niečo zlé … všetko môže byť len čriepkom niečoho oveľa väčšieho. Niečoho, o čom už autorka nepíše, ale čo ti navodila svojim príbehom…

Ak by som mal poviedku nejako zadefinovať, nenapadá ma žiadny priliehavejší termín ako soft horor s presahom do tzv. krásnej literatúry. Názov poviedky a moje hodnotenie majú jednu spoločnú vec, tou je nočná obloha, bez svetiel veľkomesta, len s hviezdami, všetkými, a už len šepot tej trávy…

povídka: Třísté výročí - Haldeman, Joe
vyšla v: XB-1 2015/04
yerry | **** | před 83 dny

Spaceopera stojaca na rozmedzí niekde medzi pôvodnou klasikou a jej najnovším podaním. Technické detaily a dobové reálie sú už dnes dosť zastaralé, zato príbehová zložka a vyústenie poviedky je ako to býva u Haldemana zvykom, tradične dobrá. Teda je tu xenofóbne, nacionalistickými náladami a idiológiami ovládané ľudstvo, zopár nukleárnych bômb, viacgeneračná loď a dilatácia času (hlavne o tú ide)…
Veľmi dobré čítanie…

povídka: Slávská kamna - Davidson, Avram J. A.
vyšla v: XB-1 2015/04
yerry | *** | před 83 dny

Poviedka o európskych emigrantoch v USA a ich integrácii do spoločnosti sa obtrela len jemne o fantastický námet predmetom uvedeným v jej názve. Text sa mi zdal byť zbytočne natiahnutý. Nič mimoriadne ale docela dobré…

kniha: Šerá hlídka - Lukjaněnko, Sergej
Methat | **** | před 84 dny

Najlepšia časť opäť druhá, musím sa opakovať ale tá bola dokonalosť sama. A keď si k tomu človek pustí hudbu z Witchera 3 alebo podobnú, poviedka dostane správnu atmosféru. Prvý príbeh mi až tak nevadil, slúžil na rozjazd, no koniec a tretia poviedka celkovo sa mi nepáčila. Užil som si autorove filozofovanie o zlu-dobru a nočnej vs dennej hliadke.

kniha: Stanice 11 - St. John Mandel, Emily
trudoš | ***1/2 | před 84 dny

„Přežít nestačí.“
Atraktivita Stanice 11 spočívá v atmosférickém vykreslení postkatastrofického světa. Příběh se skládá z množství střípků, které s přibývajícím počtem stran zaklapávají do celkového obrazu, jež sice neohromí velkolepostí, ale zaručeně zapůsobí na emoce. Přitom si autorka bez problému vystačí s komorním počtem tří set stran. Sympatický je i fakt, že se vyhýbá obvyklým klišé hrůz, které pád světa automaticky doprovázejí (nebo to alespoň předpokládáme). Slabinou je ovšem zápletka. Místo konkrétní dějové linie se celé vyprávění nese v duchu rozkouskované road movie. Jenže ani ta nemá celistvější podobu. A přestože je tu množství motivů, které se k rozpracování přímo nabízejí, žádný z nich není upřednostňován ani rozehrán do silnějšího dramatu. Přesto důvěra v lidskou schopnost po pádu se opět napřímit a nevrátit se zpět do jeskyní k malování uhlíkem po stěnách dělá z knihy povedené nostalgicko-melancholické čtení, jež si při každém dalším otevření zamilujete víc a víc.

kniha: Bílá růže - Cook, Glen
MartinJ | **** | před 85 dny

Perfektní zakončení a opravdové vyvrcholení celé trilogie. Chvilku mi trvalo se do posledního dílu začíst, pobyt Legie na Planině byl trochu beznadějný. Ale potom to začalo odsýpat, děj je napínavý, až trochu detektivní.

kniha: Lovcův odkaz - Drescher, Alex
Sirius | **** | před 85 dny

Naprosto poctivá braková zábava, která si na nic nehraje a která jede jak Niagarský vodopády, takže těch 400 stran tohohle velkýho formátu dáte klidně za jedno volný odpoledne. A to jsem si myslel, že mě tyhle akční vypalovačky už nikdy brát nebudou. Ale jsem rád, že mě letos Drescher a Fuchs přesvědčili o opaku. Stylisticky to s další a další kapitolou roste a roste, ačkoliv mě Drescher neuhranul jako Kulhánek nebo Kopřiva. To nejvíc fascinující na Lovcově odkazu ale je svět – na něm je vidět, jak moc si s ním autor vyhrál a možná bude někomu připomínat dort pejska a kočičky, ale mě prostě sedl. Je to hlavní devíza románu, což se ale nedá říct o hrdinovi – Prokop je sice fajn, ale za celou tu dobu jsem si k němu nedokázal vybudovat vztah jako před lety k Tobiášovi v Nočním klubu. Což ale naopak neplatí pro Richarda Svátka (pokud znáte Tovaryše a Jednoho z devíti, tak do tohohle určitě jděte, protože ty knížky jsou propojený – já naopak v brzký budoucnosti budu dohánět vzdělání). A když už jsem nakousl to prostředí – fascinující je Drescherovo skoro až noirové pojetí Ostravy a bylo by fajn si někdy v budoucnu střihl nějakou mimožánrovku z tohohle města. Každopádně do druhýho dílu půjdu. Jo a dokonce tu narazíte i na řezníka z Bruntálu. PS. Obálka je jeden velkej omyl. Škoda, že Fantom Print nenavázal na Leonardo s obálkami Lubomíra Kupčíka. Takhle to bude každej pes jiná ves.

povídka: Prognóza redundancie - Pocha, Mark E.
vyšla v: XB-1 2015/03
yerry | ** | před 85 dny

Aj na shortstory príliš krátky text. Dobrý no odbitý nápad. Autor mal pri písaní očividne dobrú náladu a určite sa mu páči čierny humor. Ľudskou krvou nasiaknuté Tatry, plné rozbitých kybersúčiastok pod svojimi končiarmi môžu byť tým pravým pre najnovšie modely kyborgov a trávenia ich voľného času.

povídka: Demokracie - Bocan, Viktor
vyšla v: XB-1 2015/03
yerry | ***** | před 85 dny

Ak by autor nevsadil príbeh do vesmírnych rozmerov, povedal by som, že je to reflexia na veľmi aktuálnu tému a sedí to na celú Vyšegrádsku štvorku ako uliate a nielen na ňu. Veľmi som sa bavil a zostreľujem všetky hviezdy v prospech tejto poviedky :)

povídka: Pekelná práce - Molcarová, Václava
vyšla v: XB-1 2015/03
yerry | ** | před 85 dny

Na rozdieľ od ostatných mnou prečítaných poviedok od tejto autorky, táto patrí medzi to lepšie. Nie je to síce žiadny diamant ale čítať sa to dalo. Démonobijec tu zvádza boj v jednej bani s pekelnou bytosťou. Ak by tá pekelníčka nebola len spomenutá a šmahom zahodená, mohol z toho byť celkom slušný námet v duchu poviedok Neomillnerovej. Autorka však túto šancu nevyužila a príbeh zbytočne prekombinovala a zneprehľadnila…

povídka: Svitky ze Sahary - Pecinovský, Josef
vyšla v: XB-1 2015/03
yerry | ** | před 85 dny

Druhá poviedka o Trentonovi agentovi časovej polície MTPI voľne nadväzuje na poviedku z predošlého čísla XB-1 Údolí Zmaru . Tentoraz sa ocitneš v starovekom Egypte. Podobne ako u tej prvej poviedky technická stránka veci je v poriadku ale tá príbehová je docela nuda, je naivná a písaná štýlom ako pre malé deti…

povídka: Miliarda Ev - Reed, Robert
vyšla v: XB-1 2015/03
yerry | *** | před 85 dny

Nápad s prierazníkmi do alternatívnych Zemí bol dobrý ale jeho potenciál zostal nevyužitý. Technická stránka veci bola odsunutá do úzadia v prospech feministického a ekologického námetu. Kriticky sa tu autor postavil aj k náboženskému fanatizmu a ľudským predsudkom. Čo by teda nebolo zlé, keby z toho nevytŕčala angažovanosť ako päsť na oko. Čím autor zrazil kvalitu poviedky smerom nadol. Reedov vesmír v tomto prípade speje k zániku a vývoj človeka sa nikam neposúva. Technika a myslenie na všetkých alternatívnych Zemiach sú navlas rovnaké…
Tentoraz u mňa len dobré…

kniha: Cesta králů - Sanderson, Brandon
trudoš | ***** | před 86 dny

Bez legrace, těch devět set stran textu představuje teprve prolog. V jedné dějové linii sledujeme osudy šlechtičny, která se z vlastních pohnutých důvodů snaží proniknout k princezně archeoložce. V další prožíváme příběh muže, jenž si musí projít peklem, aby mohl chránit ty, kteří se v pekle teprve ocitli. A v poslední linii nahlížíme do politických hrátek vládnoucích rodů, které několik let vedou válku, jejíž význam se už dávno vytratil. Tyhle tři linie však tvoří jen torzo eposu, který má všechny předpoklady vstoupit do dějin žánru.
Silnou stránkou Brandona Sandersona je nápaditá imaginace, kterou do zdánlivě vyčerpaného žánru dokázal přinést. Takže prakticky vždy si u něj můžete být jisti třemi věcmi – originálním světem s propracovanou magií, jednoduchou, ale silnou zápletkou a závěrem, který vás přinutí přehodnotit vše, co dosud autor servíroval. A tohle všechno, plus třináct dalších věcí, obsahuje i Cesta králů, jeden z nejlepších a nejklasičtějších fantasy románů současnosti.

kniha: Ordál - Kalenda, František
trudoš | **1/2 | před 86 dny

Není to úplně špatná historická detektivka, ovšem ta vyšetřovací linie je v jádru moc nic. Prvoplánová a nevýrazná. Navíc ve mně Ordál svým zpracováním občas evokoval dobrodružný román pro mládež, jen trochu drsnějšího ražení. Což asi nebyl úplně autorův prvotní záměr.
Stylistika jinak v normě, přihlédneme-li k faktu, že František Kalenda publikuje teprve podruhé. Naneštěstí je koncepce zápletky přinejmenším vágní. Brzy je jasné, kdo za zločiny stojí, a tak se stává důležitějším rozplést ústřední motivace, než viníka usvědčit. Což však paradoxně selhává v obou případech. Tedy ne že by se jedno s druhým nepovedlo, pouze s logikou to příliš společného nemá. Fantastická vsuvka pak rozhodně není na škodu, jen je otázkou, nakolik milovníky historie doopravdy osloví. Za mě ovšem body nahoru, dává to příběhu ten správně hororový rozměr. Bohužel s tím autor vyrukuje až v závěru, takže když už se z mého hlediska začne konečně dít něco skutečně zajímavého, zazvoní zvonec a rozprávky je konec.

kniha: Pár kapek krve - Šlechta, Vladimír
tiradentes | *1/2 | před 86 dny

Nie som veľkým fanúšikom fantasy dielov, ale niektoré majú svoju kvalitu. Tento to však, bohužiaľ, nie je. Nikdy předtím som Šlechtu nečítal, nepoznám jeho svet Pohraničia, ale reálie sa mi celkom pozdávali. Čo mi však vadilo:

  • Slabý dej, taký nemastný neslaný. Vlastne tam nešlo o nič.
  • Nesympatické a pre dej nerelevantné postavy. Hlavne vrcholne nesympatická Dorína (tak naivné, hlúpe a nepotrebné stvorenie dokáže úroveň knihy zraziť na minimum; jej absencia v druhej polovici zdvihla moje hodnotenie o 10%).
  • Vyjadrovanie (zase Dorína). Slová ako „muckat“, potom ako si poriadne zašukala a „bříško“, potom ako vychlastala liter čerstvej zvieracej krvi? Takto predsa rozpráva päťročné decko a nie dospelá žena.
  • Chovanie JFK. Profesionálny vojak, vrcholne trénovaný špecialista, ktorý má na svedomí nespočet ľuských životov a vystrája ako pätnásťročný smrad v hormonálnej disbalancii.
kniha: Kámen Medusy - Du Brul, Jack
trudoš | *** | před 87 dny

V jádru není Kámen Medusy špatný, ale až příliš se nese v duchu románů Clive Cusslera či pánů Prestona & Childa, postrádajíc přitom nezbytnou dávku odlehčení. Záleží však, jak k vyprávění od počátku přistoupíte. On už hrdina, důlní inženýr Philip Mercer, je na hranici absurdnosti, kdy v sobě kombinuje ty nejlepší vlastnosti Jamese Bonda, Indiana Jonese a Johna Ramba. Tedy netuším, co se bere na vysoké důlnoinženýrské, ale mít na to věk, už mám vyplněnou přihlášku. Bohužel, místo toho, aby Jack Du Brul vymyslel téhle postavě smysluplné pozadí, tahá z rukávu super vlastnosti podle toho, jak je právě potřebuje. K tomu se pak váže i stará dobrá americká propaganda, ale to je holt u podobných románů nutným zlem.
Zápletka jinak vcelku solidní, jen se v první polovině představuje až zbytečně moc postav a člověk se snadno ztrácí v souvislostech. A za zcela nesmyslný považuji motiv s Archou úmluvy, protože skončí nevyužit. Kdyby se to celé točilo pouze kolem diamantů, udělal by možná autor lépe.

kniha: Ohnivá bouře - Keyes, Gregory John
Fouré | *** | před 87 dny

Na jednu stranu je to kvalitní výplň mezi dvěma díly filmové série a poměrně dobré rozšíření opičího univerza, plus rozhodně zajímavě popsaný rozvrat lidské společnosti, ale postav je tam jak v Cimrmanově operetě Proso (a orientovat se mezi nimi dalo někdy zhruba stejnou práci), některé linie jsou celkově zbytečné (obzvlášť, když si člověk přečte další díl a zjistí, že tam spousta věcí nesedí). A speciálního peška u mne kniha vyhrála za politickou korektnost – tedy ne, že bych byl bůhvíjaká konzerva, ale v momentě, kdy jedna z postav („afroamerický“ žoldák) začne část svých traumat připisovat „neblahému dědictví evropského kolonialismu,“ zatímco jiné postavy rozebírají „genderové role u opic,“ jsem měl sto chutí dát pro tentokrát Caesarovi a spol. vale…

kniha: Mesiáš - Codrescu, Andrei
Madam Brbla | nehodnoceno | před 87 dny

Hrát s touto knihou šachy, právě bych položila krále a přiznala porážku. Codrescu má příjemně svěží, barvitý styl psaní, ale tématicky mě „Mesiáš“ neoslovil. Jste-li příznivci jazzu, měkkých drog, lehce alternativního stylu života, zajímají vás teologické otázky a máte smysl pro absurdno, nejspíš se vám tenhle román trefí do vkusu. Já se dostala na stranu 145 a na zbývajících 400 jednoduše postrádám dostatečné nadšení. Počkám pár (desítek) let, jestli náhodou do „Mesiáše“ duševně nedorostu. A teď jdu najít nějakou knihu, se kterou bych mohla být kompatibilní.

kniha: Anihilace - VanderMeer, Jeff
Madam Brbla | ***1/2 | před 87 dny

Bohužel spadám do té kategorie čtenářů, kterým „Anihilace“ tak docela nesedla. Možná se mi jen netrefila do nálady, možná nejsem správná cílová skupina, zkrátka mi Oblast X nepřipadala dostatečně fascinující. Ani hlavní hrdinka mi nebyla sympatická – navzdory hojně popsanému životu introverta, co raději pozoruje hovnivála, než by se zapojila do lidské interakce. K vedlejším postavám už vůbec nebylo možné si vypěstovat nějaký vztah: nedozvíme se jména, pouze pracovní zařazení, chovají se všechny divně (ano, s výjimkou zmínek o manželovi zde vystupují pouze ženy). Nejsem si příliš jistá pointou knihy… vlastně bude těžké vysvětlit, proč dávám hezkých 70%. Snad pro tu zvláštní atmosféru znepokojivého snu, snad pro dobře propracovanou psychologii hlavní hrdinky (jakkoliv mi k srdci nepřirostla), snad pro určitý potenciál do budoucna. Mírná ochota dát šanci pokračování ve mně navzdory špetce zklamání vyklíčila.

povídka: Piánko apokalypsa - McIntosh, Will
vyšla v: XB-1 2015/03
yerry | ***** | před 87 dny

Po veľmi dobrej chuťovke Ledová nevěsta od tohoto autora tentoraz vynikajúci nárez bez chyby a s perfektne dávkovanými ingrediancami. Príbeh muža ktorého vzťahy a život sú osobnou apokalypsou a konečný súzvuk so ženou postihnutou podobne ale v inej rovine. A to všetko v symbióze so skutočnou apokalypsou v predvečer kolapsu civilizácie.

Súhlasím s komentármi vyššie napísanými. Myslím, že takto nejako by mala byť písaná výborná postkatastrofická viacvrstvová poviedka alebo román. A dúfam, že autor bude v našich končinách viac publikovaný…

Jedná se o Derlethovu nedokončenou povídku.

povídka: Hlína z Innsmouthu - Derleth, August William
vyšla v: Strážci z hlubin času
KeB | **** | před 87 dny

Povídka o sochařovi, který najde u Innsmouthu moc zvláštní hlínu a začné z ní dělat umělecké dílo.

A opět dědictví a opět po záhadném předkovi. V téhle povídce je to, ale s místními domorodci trochu jinak.

povídka: Temné bratrstvo - Derleth, August William
vyšla v: Strážci z hlubin času
KeB | *** | před 87 dny

Já tenhle přístup k Lovecraftovské látce nikdy moc nemusel. Představa dvaceti E.A.Poeoů (to slovo se mi líbí) mně přijde spíše komická než děsivá a i další motivy jsou už tucetkrát viděné.

povídka: Stín v podkroví - Derleth, August William
vyšla v: Strážci z hlubin času
KeB | **** | před 87 dny

Další povídka s tajemným dědictvím po podivném předkovi. Jedná se o dům ve kterém uklízečka stíle uklízí. Celkové vyřešení tohohle problému je všechno jen ne Lovecraftovské :D

povídka: Údolí čarodějnic - Derleth, August William
vyšla v: Strážci z hlubin času
KeB | **** | před 87 dny

Je to jasný a typický HPL model, ale Derlethem ozvláštněný o postavu učitele, který se zajímá o co nemá. Mně se to líbilo právě proto, že je to trochu jiné.

kniha: Mentati Duny - Herbert, Brian
Anderson, Kevin J.
Vlask | ** | před 87 dny

Ukrutně nudný díl, plný vaty, kde se nic moc neděje. Sice dojde k významným událostem, ale kniha není vůbec napínavá a trvalo mi dlouho, než jsem se jí prokousal.

kniha: Kovbojové a vetřelci - Vinge, Joan
trudoš | **1/2 | před 88 dny

Kovbojové a vetřelci mají dvě slabá místa – zápletku a postavy. Zápletce chybí nadsázka, která se bere příliš vážně, což u příběhu, jenž kombinuje klasický western s motivem emzáků unášejících lidi, prostě moc nefunguje. A především je toho strašná škoda. Podobné je to pak i u postav. Tam, kde film výrazně táhnou herecké výkony oblíbených ikon, zde každá z hlavních figur působí jednoduše schematicky, jen aby zapadla do základní vize Divokého západu. Odečtěte si navíc vizuální efekty, které při pohyblivých obrázcích mohou výslednou podobu alespoň posunout do zajímavé podívané. Tohle u románu dost dobře nejde a Joan D. Vingeová se to ani nesnaží nějak zachránit.
Díky tomu všemu se z titulu stal průměrný, předvídatelný příběh, který ničím zásadním nepřekvapí, nezaujme, neokouzlí. Podobným problémem trpí i film, jenže ten shlédnete za necelé dvě hodiny a můžete jít vesele dělat něco jiného. Třeba sex. U knihy jsem toho času strávil o dost víc a bohužel nemůžu říci, že by to za to stálo.

kniha: Černá křídla Cthulhu 3 - Joshi, S. T.
BorgDog | ***** | před 88 dny

Bez dlouhých okolků, třetí pokračování Černých křídel ode mě jako první 100% dostane. Nikoliv za to, že by všechny povídky byly pecky nebo skvělé, ale za to, že tentokrát ani jediná není brak ani braku se blížící. I nejslabší kusy jako Cannonova „Čínská dovolená“ nebo vycpávkové kraťasy typu „Hotel Del Lago“ mají hlavu a patu, nepůsobí odbytě. A té zdaleka největší psychedelii od Pulvera sr. dodatečně zvedám hodnocení, protože má nejen zřetelný děj, ale ten styl prostě nemůžu dostat z hlavy.

Na druhé straně žebříčku by se dalo říct, že zatímco favorité tentokrát spíše zklamali, dosud průměrní běžci se vyšvihli k nečekaným výkonům. Schweitzer vypustil v podstatě pouhý recyklát a Kiernanová je sice se mnou souznící, ale objektivně už příliš fantaskní. Naopak Gavinův „Děravý kámen“ a Gaffordův „Weltschmerz“ dávají naprosto zapomenout jejich dřívějším průměrným kouskům. Ano, TAKHLE se píše moderní Lovecraft, který si s Mistrovým odkazem nečistí boty, ani ho neužívá jako laciný věšák na klobouky.

Pokud je tento díl „Černých křídel Cthulhu“ poslední, je to přesně takový konec, jaký jsem si představoval.

156789101112131415poslední (606)24211 příspěvků celkem


WebArchiv - archiv českého webu