RSS / komentáře

Poslední přidané komentáře

1569570571572573574575576577578579poslední (616)24636 příspěvků celkem
kniha: Konec dětství - Clarke, Arthur C.
Ciselnak | ***1/2 | před 3639 dny

Po přečtení mám rozporuplné pocity. Během čtení sem se malinko nudil, důvodem bylo spousta scén, jejichž význam se vyjasnil až postupem příběhu. Postupně se příběh stává mystyčtější a to na můj vkus až příliš. Největším kladem knihy je její závěrečná pasáž, která mě naprosto uchvátila. Díky ní si u mě kniha vysloužila 70%.

kniha: Noční hlídka - Lukjaněnko, Sergej
Boo | ***** | před 3639 dny

jednoznacne klasa, hltal som tu knihu do posledneho slova…Anton je postava, s ktorou sa neda NEstotoznit, je jednoducho jednym z nas, akurat ze dedukuje ako Holmes…a vseobecne uvahy o rozdielnosti Tmy a Svetla, ktora nie je zdaleka tak velka, ako sa zda, neuveritelne napomahaju deju samotnemu, kedy prave Antonovo vahanie nas v urcitych castiach knihy drzi pri nej…

série: Harry Potter
Montanus | *** | před 3639 dny

Asi jediná séria ktorú som kedy čítal, ktorej ak chcete pochopiť musíte s ňom vyrastať. Ak knihy prečítate hneď po rade, nepochopíte.

Autorka má zvláštny štýl písania – na začiatku je to rozprávka pre deti, postupom času sa však príbeh stáva zamotanejším a komplikovanejším. Osobne to považujem za určitú zápornú črtu – niekedy proste čitateľ nestíha sledovať dej a do hĺbky si ho uvedomiť.

Celkové hodnotenie je priemerné z dôvodu postupnej a zbytočnej komplikovanosti deja, úmrtí postáv v situáciach kedy to najmenej čakáte a naopak prežitie v situáciach, kedy je to v podstate nemožné, ku koncu je mágia zatlačená do úzadia a viac sa preferuje filozofický pohľad.

Na margo autorky: Pani Rowlingová, bol som mimoriadne sklamaný s Vášho postoja k čitateľskému prekladu. Sama ste z chudobných pomerov a napriek tomu že Vaše knihy sú pomerne drahé, pri tej poslednej ste sa otočili fanúšikovskému prekladu chrbtom a začali hrabať prachy. Mám všetky diely okrem posledných 2 a tie si pre Váš postoj nekúpim.

Na tento posledný diel čakal hádam každý. Asi iba vďaka tomu bol aspoň čitateľný. Po prečítaní knihy som mal pocit, že Chuck Norris ma konkurenciu.

Kniha je neuveriteľne dlhá a zo začiatku aj neuveriteľne nudná. Poriadny dej sa začína až zhruba od polovice knihy – tam Vás to chytí a už ani nepustí. Dej má zbytočne filozofický nádych na úkor akcie – čo nie je to, na čo bol čitateľ zvyknutý, ale v podstate sa dá prelúskať.

Veľké negatívum ja osobne vidím v dejovom slede – Harry nie je vynikajúci študent, avšak zrazu plní takmesr neuskutočniteľné bojové úlohy. Samotná prítomnosť Voldemorta je braná skôr ako fakt a nie zdesenie – čo je akýsi nelogický prvok oproti predchádzajúcim dielom. takýchto nelogických vecí je naneštastie v knihe viac.

Celkové hodnotenie: Pre skalných je to nevyhnutnosť – a isto iste sa im bude kniha páčiť. A pre tých ostatných kritických čitateľov to bude skôr priemerné čítanie s očakávaným koncom. Prekvapí asi iba jediná vec – amatérsky spravený epilóg

Tak to je sila :-) Knihu vlastnim ako raritu…

kniha: Svět Stínu - Lukjaněnko, Sergej
zdenda | **** | před 3639 dny

Není to špatné, po trošku rozpačitém začátku se děj rozjede. Ale co mi vadí a to hodně, je překlad. Používání hovorové češtiny mi nevadí, pokud je přiměřené a má smysl. Ale zde se mi zdá přehnané, neadekvátní a zbytečné.

kniha: Harry Potter a relikvie smrti - Rowling, Joanne K.
avatar2 | ***** | před 3640 dny

Důstojné zakončení potterovské ságy. Především posledních padesát stran je skutečně strhujících. Potvrdí se nich některá tušení, která jsem měl už při čtení Prince dvojí krve. Víc prozrazovat nechci, přečtěte si to sami. Navíc doufám, že poslední kapitolu tam autorka dodala proto, aby sama sobě zamezila v nutkání psát eventuální neplánovaná pokračování, která by mohla sérii devalvovat.

série: Kolo času
irigi | ***** | před 3640 dny

Kratší fantasy dnes IMHO trošku trpí tím, že se snaží vykreslit svět, ve kterém se odehrávají, aniž by na to měly dost času, což v důsledku snižuje jejich hloubku. Kolo času má na vykreslení světa celých 24 svazků a rozhodně se mu to daří. Sága obsahuje mnoho originálních prvků, celý koncept magie, Tel'Aran'Rhiod, Cesty, apod. Postavy se v průběhu vyvíjí, navíc se mění i politická situace, a to mnohdy velice uvěřitelným způsobem. I když má série i slabší stránky, (některé pasáže jsou zdlouhavé, postavy (téměř až seriálovitě) řeší své emocionální problémy v momentě, kdy by čtenáře zajímalo něco úplně jiného,) jako celek je to výborná četba.

série: Kantos Hyperionu
irigi | ***** | před 3640 dny

Celá série Kantos Hyperion představuje krásně ucelený silný příběh z velice promyšleného světa. A Simmons člověka rozhodně dokáže přesvědčit, že je reálný – kdykoliv se např. odkazuje na nějakou starou kulturu nebo technologii, zmíní k ní několik umělců, vědců z minulosti a současnosti a přidá dva, tři budoucí, čímž člověka přesvědčí, že to je skutečně kus historie. Postavy jsou výborně promyšlené.

Endymion je velice pěkně napojený a celou ságu uzavírá tak, že vše, co nebylo vysvětleno dříve, najednou do sebe zapadne. Snad až na některé trochu delší pasáže dotváří krásný celek.

kniha: Harry Potter a relikvie smrti - Rowling, Joanne K.
Boo | ***** | před 3641 dny

ja neviem, hovorte si co chcete, naozaj Rowlingova nadavkovala dost patosu, prekonavania neprekonatelneho, pravych hodnot a k tomu zabila zopar sympatickych postav a tak stvorila ultimatny mix, ktory je nielen lahko stravitelny, ale aj neuveritelne zabavny…

kniha: Harry Potter a relikvie smrti - Rowling, Joanne K.
Majkl | ****1/2 | před 3641 dny

Tak sme sa konečne dočkali. Dejom vás nudiť nebudem, jednak to JKR vie oveľa lepšie, navyše nechcem pripraviť iných čo to ešte nečítali o pár prekvapení. Čo ma na knihe najviac potešilo je zmena prostredia – nie sme vždy len v hrade ale práve naopak, finále sa tam bude odohrávať. Navyše nuda (niekedy) z predošlých dielov, kedy bolo všetko len v škole nenastupuje vo finálnej scéne. Táto bitka je perfektne napínavá, chytí a nepustí. Vzťahy medzi hrdinami komentovať nebudem, snáď len, že fakt, že Ron a Hermiona sa majú radi viac ako priatelia (čo už bolo zrejmé od HP4)nemusel byť odhalený až v poslednom dieli. Minulosť Dumbledora je zaujímavá a my sa dozvedáme o tragédii z minulosti. Jediným výraznejším mínusom je podľa mňa finále s Voldemortom, príliš krátke, na rozdiel od HP5 kde s nm bojoval Dumbledore, a to omnoho dlhšie. Tiež trošku vytknem klišé s epilógom, hoci si autorka zariadila, že jej postavy si aspoň užijú pokojného života. Celkovo, výborná kniha, dôstojné ukončenie série. Myslím, že nie som jediný, ktorý je rád, že je tej mánii koniec ;)

Nejlepší Harry Potter

kniha: Píseň o Dveřníkovi - Rečková, Jana
Jilkns | ***** | před 3641 dny

U Jany Rečkové se mi strašně líbí, jak dokáže krásně dávat dohromady různé žánry. Jak dokáže úžasně zamíchat sci-fi a fantasy dohromady a tato kniha je toho zářným příkladem…

kniha: Eragon - Paolini, Christopher
Jilkns | **** | před 3641 dny

sice nic originálního, ale je to naprosto dokonalá odpočinková četba…

kniha: Den Trifidů - Wyndham, John
Jilkns | ***** | před 3641 dny

Nevím co napsat víc, než co je zde již napsáno, naprosto úžasné sci-fi…

kniha: Harry Potter a relikvie smrti - Rowling, Joanne K.
Jilkns | ***** | před 3641 dny

Musím souhlasit…čte se krásně, akorát ta poslední kapitola je trošku mimo…jistě, je hezké vědět, co se stane s Harrym po 19 letech, ale do celého ladění tohoto dílu mi to moc nesedlo…

kniha: Harry Potter a relikvie smrti - Rowling, Joanne K.
Sirius | ***** | před 3641 dny

Nejlepší díl ságy to sice není, ale čekání se i tak vyplatilo. Od dvousté stránky se vás to chytne a nepustí. Tím si buďte jisti.

kniha: Dračí vejce - Forward, Robert Lull
irigi | ***** | před 3642 dny

Výborná kniha – koncept života na neutronové hvězdě je velice originální – stejně dobře vymyšlené mimozemšťany snad najdeme už jen v Eganově Diaspoře. Sledování rychlého vývoje civilizace Čílů je prostě úžasné, jasných 100%.

kniha: Karanténa - Egan, Greg
irigi | *** | před 3642 dny

Karanténa podle mého patří ke slabším Eganovým dílům. Základní myšlenka je sice zajímavá – možnost, že vlnové funkci rozumíme ve skutečnosti neúplně, na základě čehož se náš svět může najednou obratem změnit k nepoznání. Problém je, že Egan zjevně nepochopil kvantovou mechaniku dost dobře na to, aby příběh mohl být uvěřitelný a nenarážel neustále na to, co už o vlnové funkci víme. Technická brilantní promyšlenost toho, jak svět „ve skutečnosti“ funguje, na kterou jsem u Egana zvyklý, tak bohužel hodně ztrácí.

kniha: Město permutací - Egan, Greg
irigi | ***** | před 3642 dny

Výborná kniha! V první půlce jsem byl unešen tím, jak promyšleně Egan prezentuje „kopie“, emulace lidí spuštěné v počítači. Je tak přesvědčivý, že věřím, že pokud budeme jednou mít dost výkonné počítače, budeme řešit alespoň některé problémy zde nastíněné. .. V druhé polovině se celý svět typicky eganovsky převrátí úplně naruby, až se člověku tají dech.

(V podledních momentech se sice děj odvíjí trochu nelogicky, proti původním předpokladům, ale myšlenkám jako takovým to na síle neubírá.)

kniha: Diaspora - Egan, Greg
irigi | ***** | před 3642 dny

Diaspora je podle mého jedna z nejlepších scifi, se kterými jsem se zatím setkal. Eganovy myšlenky jsou originální a zároveň výborně konzistentní. Během celého příběhu jsem neměl nikdy pocit, že by něco nedávalo smysl, nebo bylo v rozporu se současnou vědou.

Zvláště pro fyzika je Diaspora labužnickou delikatesou, ve které může objevit teorii všeho, jaká by mohla být .. pokud tedy ovšem máte rádi detailní a promyšlené popisy toho, jak věci fungují..

kniha: Smrtonoš - Gemmell, David A.
biker11 | **** | před 3642 dny

remeselne super kniha, len… cital som predtym Tulaka a uz sa mi zdalo, že to všetko tu už bolo. Druss je iny to je fakt, ale po prvej knihe to ide v rovnakych kolajach. ale aj tak to je hooooodne nadpriemerna kniha a kto ju preecita neobanuje. len..

kniha: Vlastní krev - Neomillnerová, Petra
shpina | ** | před 3642 dny

Přišlo mi to jako Gor pro ženy. V Goru „protíká“ maskulinní chování hrdinů skrz stránky ve Vlastní krvi to vypadá stejně – jen hrdinové nosí ženské sukně – ale chovaj se stejně chlapácky drsně – je to ještě směšnější. Naštěstí je P.N. mnohem lepší autorka a tak zbytek je výborný – děj, drsný realismus… škoda. Autorka by si měla představit chlapice z kolbenky – tak totiž působí její hrdinky, jinak totiž petra píše výborně.

kniha: Svatyně Ledu - Arnaud, Georges Jean
yerry | *** | před 3644 dny

V tejto časti sa opäť stretávame s Lienom Ragom a Florou Sandovou. Ich vzájomný vzťah však nabral iný kurz potom, čo Flo uprednostnila vlastné pohodlie a vplyv a obetovala Liena ešte v minulm dieli. Lien však zahorí citmy voči inej príslušníčke nežného pohlavia. Text je opäť pretkaný erotickými scénami ktoré sú však popisované tak, že čitateľ si musí väčšinu domyslieť. Na scéne sa objavuje nová postava – pirát Kurts so svojou obrovskou lokomotívou, ktorou prepadáva vlaky železničnej spoločnosti a tak mieša karty na jej území. Lien so svojim spoločníkom po tom čo odhalil tajomstvo „Šikmej trate“ nakladá s týmto poznatkom tak, že postupne podkopáva politické pozície Spoločnosti. Lien naďalej pátra po tajomstve pôvodu „zrazavých ľudí“. Táto časť sa mi zdala o niečo horšia ako prvá a aj naivných prvkov je v nej o niečo viac, preto ju hodnotím ako lepší priemer…

kniha: Na ostřích čepelí - Žamboch, Miroslav
Speedemon | **** | před 3644 dny

Na knihu mě nalákalo velmi vysoké hodnocení a mě v hlavě vytanula myšlenka, že bych si mohl něco přečíst i z domácích luhů a hájů. Něco lehkého a nenáročného. O to víc jsem byl překvapen jak perfektně je kniha zpracována. Každá postava má svou mentalitu a jde si za svým cílem. Každý okamžik je zde promyšlen a nekonečné taškařice ve špinavém byznysu jsou popsány s úžasnou lehkostí. Samotná hlavní postava Koniáš je obyčejný člověk, který za knihu utrží obrovské spousty šrámů a několikrát se dotkne samotné hranice smrti. V tomto mu úžasně sekunduje jeho „přítel“ (jestli se tam dá někdo takto nazvat) Kowalski. Někdy to dokonce vyznívá, že příběh má dvě hlavní postavy. Celkově byla kniha opravdu výtečná. Jen v některých pasážích rozvleklá. Než se karavana vůbec dala na cesty trvalo půl knihy. Koniáš na mě opravdu zapůsobil a pustím se hned do povídek…

kniha: Se smrtí v zádech - Žamboch, Miroslav
Majkl | ***1/2 | před 3644 dny

Túto „poviedkovú zbierku“ hodnotím tromi hviezdičkami. Príbeh ma ani nenadchol, no ani nenudil ako u štvorky, no neverím,že si naň spomeniem o pár mesiacov. (Edit: a predsa som si spomenul :) a prehodnotil) Potešil ma samotný koniec, ktorý nie je happyendingom, a tým pádom očakávam veľa od JFK 07. Poviedka Melouch Vincenta Vegu je tu zbytočne. Krátka, s príbehom založenom na jednom sexe. Keby tu nebola, vobec by mi to nevadilo.

kniha: F-Station - Arnaud, Georges Jean
yerry | **** | před 3644 dny

F-Station je mesto na železničných kolesách, ktoré sa vzoprelo Spoločnosti a preto musí byť odsunuté k fronte, v ktorej Spoločnosť bojuje s inou Spoločnosťou. F-Station nesie so sebou aj vysvetlenie záhady „Šikmej trate“. Nikto totiž nevie, čo to tá Šikmá trať vlastne je…

Svet v tejto postkatastrofickej románovej sérii je celý pod ľadom a snehom. Z tohoto dôvodu ho ovládli železničné spoločnosti a väčšina ľudí žije vo vlakoch na koľajniach. Týchto niekoľko Spoločností vedie voči sebe permanentnú vojnu.

V tomto svete žije aj hlavný hrdina románu glaciolog Lien Rag, ktorý šéfuje jednej lokomotíve až do času, než prijde na jeden otrasný poznatok, vďaka čomu sa stane disidentom.

Príbeh je pretkaný množstvom erotických scén. O Liena sa totiž začne zaujímať guvernérova dcéra Floa, ktorá ho vďaka svojmu vplyvu dokáže vysekať z viacerých lapálií, ktorá ale dáva prednosť sexu pred akýmikoľvek inými vecami.

Román je docela dobre písaný a zaujal ma, nebyť niekoľkých prázdnych pasáží vyznievajúcich do stratena a pôsobiacich ako vata, možno by som aj zahlasoval za maximum, ale čítal som aj lepšie…

kniha: Poslední výzva 1 - Powers, Tim
avatar2 | ** | před 3645 dny

Tohle mně nějak nezaujalo, autorovi se po celou dobu co jsem to četl nepodařilo vtáhnout mně do děje. Mysteriózní příběh z prostředí profesionálních hráčů pokeru má slušnou potenci, ale tak nějak nefunguje. Hrdiny si neoblíbíte, děj je takový nepřehledný a celkově jsem se docela nudil.

kniha: Pokoj hrůzy - Dark, Jason
Speedemon | **** | před 3645 dny

Závěr tetralogie, do níž se postupem času zamotali Mandraka, Myxin, Spuk, Asmodis, Wikka s Jane a Velcí staří. Solidní plejáda nepřátel stála tváří v tvář našemu lovci duchů. Jeho tým však čítal jen parťáka Suka a krásku z říše mrtvých Karu. To jim nebránilo se pustit do dalšího boje se zlem. V tomto díle hlavně s Velkým starým jménem Krol. Obrovská chobotnice uvězní Johna se Sukem a chystá se je zahubit. Kara posilněna nápojem zapomnění musí utéct ze sevření čarodějnic a své přátele zachránit a ještě zúčtovat s nepřítelem. Oproti minulému dílu je děj zpomalen a vyplněn trochou vaty. I tak se ale jedná o zajímavý, informace přinášející případ. A teď už následuje sedmidílný cyklus s Mandrou Korabem! Vzhůru do čtení!

kniha: Vryté město - Bishop, Kirsten Jane
KainIX | *** | před 3646 dny

Naprosto souhlasím s willisem. Od této knihy jsem očekával mnohem více. Zpočátku vypadá příběh docela slibně, dva poutnící putující pouští za lepším životem, pak se ale zastaví ve městě, kde se jejich cesty rozpletou a opět střetávají jen náhodně. Příběh upadá do stereotypu – filozofické debaty mezi pistolníkem (členem „mafie“) a knězem pochybujícím, zda jeho moc pochází skutečně od Boha, vraždy nepřátel „mafie“, nálezy zrůdnych novorozeňat. Autorka toho moc nevysvětluje a na závěr snad až příliš okatě a optimisticky vítězí dobro nad zlem. Jak jsem říkal, čekal jsem mnohem více.

série: John Sinclair (sešitová)
yerry | brak | před 3646 dny

Svojho času som si docela zvykol na tento nekonečný brakový epos :-) Je to ako droga používaná v malých dávkach pred spaním. Neodporúčam moc sa zamýšľať nad dejom, dokonca vôbec nemyslieť, a nechať tiecť prúd textu tak ako ide po sebe. Plejáda rôznych príšer, zombies, mágov, duchárčina a kaleidodkop všakovakých hororových postavičiek dodá tú správnu inšpuráciu mozgovým bunkám pred spaním. A to všetko s Johnom Sinclairom ako ústrednou postavou. Po 60. časti som to však už radšej vzdal…

kniha: Nahé slunce - Asimov, Isaac
yerry | ***** | před 3646 dny

Príbeh mi trochu pripomína Huxleyho Koniec civilizácie. Asimovova kriminálna zápletka príbehu ustupuje trochu do úzadia a nie je nosnou v tejto knihe. Nosným naopak je opis sterilnej spoločnosti na Solárii, zahľadenej do seba a upadajúcej predovšetkým kvôli dostatku a vzájomného odcudzenia.

V knihe je načrnutý rozvíjajúci sa ľúbostný príbeh Baleyho s krásnou a trochu nesolaránskou solariánkou Gladiou Dellmarovou. Tento vzťah však aj podľa vlastných slov Asimov nikdy nezvládol. Z tohoto dôvodu ďalší diel série napísal až po 25 rokoch.

kniha: Ocelové jeskyně - Asimov, Isaac
yerry | ***** | před 3646 dny

Dnes už klasická sci-fi s detektívnou zápletkou a s typickým Asimovovským rozuzlením. Riešenie prípadu ako to už u Asimova býva sa nachádza na posledných stranách knihy po tom, čo páchateľom može byť úplne každý a pomocou vylučovacej metódy to je zvyčajne ten najnepravdepo­dobnejší :-)

Dávam 100% s prihliadnutím na to, že toto dielo je už klasikou…

kniha: Predátoři - Žamboch, Miroslav
Majkl | ***** | před 3647 dny

Zaujímavá kniha nás vracia do obdobia, kedy sme boli fascinovaní dinosaurami a nie je to zlý návrat. Tradičný dej, z ktorého zo začiatku kričí predvídateľnosť deja, začína tradične prenosom do sveta, v ktorom vládnu obrovské plazy. Zo začiatku je to viac než okaté podobnosťou so Strateným svetom od sir Arthura Conana Doyla. Skupina rôznorodých ľudí sa vydáva do neznáma plná očakávaní, ktoré sa im zhmotnia pred očami. Avšak Žambochova verzia sa líši viacerými faktormi, hlavne preto, že to nie je tradičná dinosaurovka. Predovšetkým kvalitne popísané postavy (aspoň tie hlavné) – Grimkov pre mňa ostane synonymom lovca, Twilli je jeho opakom – ku koncu to už tak neplatí, máme tu krásnu dámu a jej snúbenca aby bolo s kým o ňu bojovať, máme tu zapáleného vedca Palfreya atd. proste klasické združenie. Ďalej odlišnosť deja, keďže to nie je len o love a neskôr zámene úloh, tzn. kto lovil bude lovený. Existujú tu aj telepati palfreyus, ktoré hrdinom znepríjemňujú život viac než dostatočne. Ďalej nie každý je s každým kamarát, niektoré postavy ku koncu prezradia svoje hriechy. SPOILER: Koniec bol dosť tradičný (tohoto slova sa nezbavím), po preriedení medzi postavami, sa samozrejme zachráni hrdina spolu s jeho kráskou, rovnako ako pár iných. Happyending. Avšak nie tu. Situácia na konci knihy s vstupom dinov do nášho sveta, vstúpila do mňa túžba po pokračovaní, ktoré sa núka pri pohľade na TO BE CONTINUED. Nebolo by to zlé. KONIEC Ďalej musím Mirka pochváliť za situácie, kedy telepatov nebolo vidno, no postavy boli nervózne a strach z nich presakoval až ku mne, v tých chvíľach som sa ani ja necítil pokojne, a keďže rád čítam po večeroch (a v noci) v tej chvíli by ma nikto nedonútil ísť von :) Veľká poklona. Zhrniem to: slušná akčná kniha, ktorá má v sebe mysteriózne prvky, dinosaury a dosť okatý koniec, ktorý evokuje možné pokračovanie. Takže…tradične 5*.

kniha: Konec civilizace - Huxley, Aldous Leonard
yerry | *** | před 3648 dny

Viac ako s Orwellovým románom 1984 tu vidím paralely s románmi od Isaaca Asimova, konrétne s jeho 2. dielom zo série románov o robotoch – Nahé slnko. Asimov bol asi Huxleyom dosť inšpirovaný. Sterilná dekadentná spoločnosť s pevným poriadkom a deti zo skúmaviek na Zemi u Huxleya alebo na Solárii u Asimova a konfrontácia tejto spoločnosti s jedincom nášho typu.

Na Huxleyho knihe mi trochu vadil sloh, možno to bolo len nie moc dobrým prekladom, aj preto som tejto knihe nepridelil maximálne hodnotenie.

série: Harry Potter
Boo | *** | před 3648 dny

seria vcelku zabavna, prijemne citanie, ktore neublizi…ak chce clovek relaxovat, idealna…akurat sa musite zmierit so zabitim niektorych lepsich postav a faktom, ze harry je borec a preto si moze dovolit prezit vsetko…

povídka: Hochštapler - Pilipiuk, Andrzej
vyšla v: Kroniky Jakuba Vandrovce
Boo | **** | před 3648 dny

jizda na koni byla za cara draha…:D:D

kniha: Les kostí - Holdstock, Robert
Boo | ***** | před 3648 dny

som absolutne nadchnuty…

povídka: Hlavice - Pilipiuk, Andrzej
vyšla v: Kroniky Jakuba Vandrovce
Boo | ***** | před 3648 dny

ked uz pre nic ine, tak pre tu do cervena rozpalenu hlavicu v peci:D

ale ked mna ten samuraj fakt odrovnal…

1569570571572573574575576577578579poslední (616)24636 příspěvků celkem


WebArchiv - archiv českého webu