RSS / komentáře

Poslední přidané komentáře

1569570571572573574575576577578579poslední (606)24216 příspěvků celkem

První díl ze série o Lucky Starrovi. Jedná se o typickou asimovku pro mládež – detektivka s „vědeckou“ zápletkou a dobrodružnými prvky. Tohle je však o něco slabší než jiné. Snad proto že se jedná o první díl. Postavy jsou ploché a nic se o nich nedozvíme, pravidla dobré detektivky jsou narušena tím, že ve chvíli, kdy se děj pořádně rozjede přijde autor s finálním odhalením, které ale čtenář nemohl vydedukovat předem. Prostě celkově takové slabší.

kniha: Spirála - Suzuki, Kodži
Speedemon | **** | před 3643 dny

Přibližně do poloviny knížky mě to bavilo víc jak Kruh. Poté však nastoupilo velké množství genetických teorií, které zněly už přitažené za vlasy. Suzuki se zde snaží vysvětlit hororové a někdy až sci-fi prvky dostupnými lékařskými metodami, což někdy zní dost směšně. Ale i tak je to napínavé a pokud u nás někdy vyjde třetí díl, tak si se zájmem přečtu osud lidské rasa.

kniha: Měsíční kosti - Carroll, Jonathan Samuel
Doubravka | **** | před 3645 dny

Stejně jako mnohým recenzentům i mně se během četby Měsíčních kostí přihodilo, že mi tato kniha průběžně připomínala ten či onen román. Nakonec jsme se ale ustálila na tom, že to vůči autorovi není fér – je dostatečně svůj a tolik přirovnávání si nezaslouží. Po jeho knize jsem sáhla bez rozmýšlení – četla jsem od něj již před lety u nás méně známou Zemi smíchu, která mě zaujala natolik, že jsem o kvalitě dalších děl Jonatahana Carrolla nepochybovala. A dobře jsem udělala. Kromě toho, že i v Měsíčních kostech jsem narazila alespoň na zmínku o svých milovaných bulteriérech (v Zemi smíchu dokonce hráli velice významnou roli), prošla jsem si i zneklidňující cestu krajinou snu a duše kdysi zraněné osoby, která se se svými běsy vyrovnává po svém – a že to dokázalo být hodně napínavé!

Knihu bych viděla tak ve třech rovinách – na jedné straně se jedná o více méně přívětivé vyprávění o poklidném životě mladé novomanželky Cullen, jejího muže Dannyho, dcery Mae a úžasného blízkého přítele Elliota. Cullen se sice občas dějí zvláštní věci a rodina zažívá i nějaké ty neidylické události, ale jinak vcelku pohoda. Ve druhé rovině ovšem Cullen prožívá znepokojující a nebezpečná dobrodružství ve svém snovém životě – podniká riskantní výpravu se svým snovým synem Pepsim, po boku s mluvícími zvířaty – obyvateli zvláštní země Rondua. Cíl jejich cesty a smysl onoho putování se postupně vyjevuje a čtenáře děsí stále víc. A nakonec vyvrcholení celého příběhu – kdy se obě dějové linie škaredým způsobem protnou a my zjišťujeme, že ne všechny eskapády hlavních hrdinů lze vyřešit laskavě a že ne všichni skončí bez úhony. Konec mě sice poněkud rozhodil, ale jsem tomu ráda – upřednostňuji trochu toho ošklivého „reálna“ před kýčovitými happyendy, je to pak vše tak nějak… uvěřitelnější.

kniha: Projekt Berserkr - Šlechta, Vladimír
Madam Brbla | ***1/2 | před 3647 dny

Poměrně svižné, akční, příjemné čtení na cesty do práce… Slušné hodnocení 75–80% degraduje posledních cca 20 stran, vhodných tak do románku z červené knihovny.

kniha: Drsný spasitel - Žamboch, Miroslav
biker11 | ***** | před 3647 dny

bol som prekvapený – kniha ma uchvátila hneď od prvej stránky – od obrázkou až po dej. Niečo takéto mi už chýbalo – dark fantasy+poska­tastrofické scifi a hrdina či skôr antihrdina. Kniha má spád, super vykreslené prostredie, slušné nápady. Po Koniášovi asi naj kniha od Žambocha.

kniha: Zpěv Susannah - King, Stephen
avatar2 | ***** | před 3647 dny

Série Temná věž se blíží do finále a tempo nezpomaluje. V tomto díle si Stephen King tak trochu zašprýmoval (náznaky byly už v minulém dílu), když uvedl na scénu sám sebe coby autora hlavních hrdinů, kteří se s ním setkávají v jedné z realit právě v okamžiku, když odložil koncept prvního dílu coby neperspektivní. Jinak se děj točí kolem několikanásbně rozpolcené Susannah/Mii/Det­ty/Odetty, která se chystá přivést na svět dítě, o kterém se také dozvíme, čí vlastně je. A je to překvapivé. Ještě jednu hvězdičku si zaslouží doslov, který má formu výňatku z Kingova deníku, ze kterého se dozvídáme zajímavosti ze vzniku Temné věže (a taky to, že King prožil posledních dvacet let pod parou). Ale možná je to jen fikce. U Kinga člověk nikdy neví.

kniha: Húrinovy děti - Tolkien, J. R. R.
willis | **** | před 3648 dny

Ch. Tolkien ve své až badatelské práci ukazuje, jak by se mělo přistupovat k dědictví po předcích. Příklad by si z něj měl vzít třeba B.Herbert.

kniha: Mistr písní - Card, Orson Scott
Doubravka | **** | před 3648 dny

Tahle kniha mě uvádí do rozpaků. Na jednu stranu jsem ji přečetla jedním dechem, dychtivá dozvědět se, co bude dál. Na druhou stranu – třebaže je to příběh nadmíru truchlivý a místy až krutý, musím s jistým překvapením připustit, že mě nezasáhl tak, jak by býval měl. Nevím, co se nepovedlo – jestli je to raností Cardova díla, překladem či mnou, ale postavy mi prostě nepřišly dostatečně reálné, dostatečně živé, neoblíbila jsem si je či nezprotivila natolik, aby se mě jejich osud dotkl hlouběji. A to je veliká škoda, protože základní myšlenka knihy – komunikace prostřednictvím krystalických emocí vyjádřených tóny písně, která může zprostředkovat i manipulovat, je podle mě velice nadějná a krásná. Zpočátku je mladý zpěvák Ansset díky své výchově skutečně velice nepřístupnou postavou – jeho Sebeovládání z něj dělá jakési malé monstrum, ale ani později mě jeho osudy nedojímaly natolik, abych jej skutečně litovala. To už mě oslovilo spíše několik periferních postav, jako Mikal či Josif a další. Bylo to snad Cardovým záměrem – vykreslit Pěvce spíše jako nástroje než jako živoucí osobnosti? Možná zčásti, ale i tak mě plochost jeho hrdinů zanechává ještě prázdnější než pustota po odeznění posledních tónů jejich písně.

kniha: Podhoubí smrti - Procházka, Jiří Walker
Marc | ***** | před 3648 dny

Otec zakladatel se vrátil po dlouhé pauze a všechny oslinil jeho Houbovím světem! A tímto dílem začal takzvanou Temnou sérii (JWP + TN + MŽ). Skvělé hlašky, děj postavy. Prostě JWP jak ho máme rádi.

kniha: Oko boha Rea - Asher, Michael
Doubravka | *** | před 3649 dny

Hlavní hrdina románu Omar James Ross, po otci Brit a po matce Beduín, je egyptolog, kolegové však na něj zahlížejí pro jeho neobvyklé názory na původ staroegyptské civilizace a vysmívají se jeho úsilí dokázat, že egyptská kultura měla kořeny někde jinde než v povodí Nilu. Po zoufalém telefonátu od blízkého přítele se Ross vrací do Egypta, aby kamarádovi pomohl, a podaří se mu se zaplést do potíží s podivnou společností, která v Egyptě operuje již celá tisíciletí a zdá se, že kromě faraóna Tutanchamóna má na svědomí ještě řadu životů dalších lidí ze všech možných historických období.

Kniha se mi četla příjemně a vcelku mě potěšila, nutno ovšem přiznat, že se může jednat o osobní úchylku. Vždycky si ráda přečtu román v jehož rámci si rozšířím obzory o nějaké historické či etnografické údaje a právě do této kategorie pro mě “Oko boha Rea” spadá – jeho autor prožil několik let kočováním s Beduíny po severní Africe, kde mimochodem dodnes žije, tudíž se odvažuji doufat, že alespoň co se popisu místních reálií týče, ví, o čem mluví.

Co se týče žánru tohoto díla je to už o trochu složitější. Na závěr přirozeně vyplyne to, co čtenář více méně tuší po celou dobu – že kniha nekončí zcela standardně a zařazení mezi sci-fi romány je ospravedlněno. Nicméně předchozích 80% knihy lze číst jako běžný, čtivě psaný thriller okořeněný exotikou orientu. Proto zde předestírám jakési varování pro nadšence vědecko-fantastična: nečekejte žádné převratné efekty, dějové zvraty či příběh vystavěný na originální či nečekané zápletce. Milá kniha, ale nepřekvapí ani neunese.

kniha: Strážce noci - Fülle, Sanča
Vlask | *** | před 3650 dny

Ze začátku je z toho cítít zaklínač, pak se to trochu odkloní k akci a od půlky ke konci se to změní na romantiku pro něžnější pohlaví. Knihu více ocení romantické duše, já jakožto příznivce akce jsem se sice od poloviny úplně nenudil, ale tak úplně mi to nesedlo.

kniha: Satyr - Böhnel, Miroslav Bedřich
avatar2 | *** | před 3650 dny

Opravdu podivná kniha. Místy komedie, místy smutné psychologické drama. Ani ryba ani rak. Do už tak podivné rodiny se narodí ještě podivnější dítě, které nese neklamné satyrské a faunovské rysy – nesnese ošacení, miluje přírodu a zvířata, přičemž slepě ochraňuje samičky, lidi ignoruje a nerozumí si s nimi. A nezdá se, že by se to s věkem mělo lepšit. První půle, kde sledujeme osudy tohoto dítěte je až čtyřhvězdičková, na druhou stranu ta druhá, kde smutně sledujeme rozklad rodiny a snahu nějak na tom divném dítěti vydělat je depresivní a celkem nudná, spíš na dvě hvězdičky. Tak jsem to zprůměroval.

kniha: Satanovy hodiny - Dark, Jason
Speedemon | **** | před 3650 dny

Uzavření cyklu o Conollyových. Celkem nijaký příběh vyšvihne až skvělý závěr, kdy John vidí před očima celý svůj život a my s ním vzpomínáme na staré dobré časy. Poslední dobou se často objevuje Asmodis, takže i za to nějakou tu hvězdičku přihazuju…

kniha: Nekroskop - Lumley, Brian
Mat21 | ***** | před 3651 dny

Překvapivě zdařilé a originální dílo, které jsem měl již dlouhou dobu v podvědomí, ale k jehož přečtení jsem se dostal až nyní. Kniha je postavena na dovednostech ESPERů, čili lidí ovládajících různé mimosmyslové dovednosti, a hlavními hrdiny jsou dvě charakterově protichůdné postavy – nekroskop a nekromant. Měl-li bych knížce něco vytknout, musel bych zmínit chybějící napětí ve většině obsahu, které nahradilo spíše objasňování různých situací. Ale aby kniha byla čtivá, není skrz na skrz napětím naplěná kniha podmínkou, že? :-) Nelíbil se mi závěr knihy, kdy se původně nejneschopnější osoba bez jakýchkoliv ambicí pro život změnila v mýtus, schopný cestovat v čase a prostoru. Máš u mě 9 hvězdiček z 10, Briane.
.....Nesouhlasím s úvodními slovy bikera o železné oponě. Celé dílo bylo předce o boji Esperských oddělení v Anglii a Rusku, proč by to mělo být na závadu?

kniha: Čarodějky na cestách - Pratchett, Terry
Speedemon | **** | před 3651 dny

Další zdařilá kniha. Když se naposledy objevila Bábi Zlopočasná, byla to parafráze Hamleta, nyní si pan Pratchett zaměřil na všelijaké známé pohádky. Od Karkulky až po Popelku. V určitých momentech mi to hodně připomínalo Shreka, ale kniha je starší, tak za to ubírat body nebudu. Jinak čarodejnické trio je dokonalé a Stařenčin alkoholismus maximální :) Ale oproti některým dílům s Mrakoplašem nebo Smrťem v hlavní roli, příběh maličko zaostává.

kniha: Drsný spasitel - Žamboch, Miroslav
V.L.K. | ** | před 3651 dny

Po Seržantovi další, a pro mě opět nepovedený, pokus o skloubení fantasy a sci-fi. Hrdina, kterému není potřeba držet palce, málo uvěřitelný svět, epizodní skládání děje… V porovnání s tím, co již M.Ž. napsal pouze podprůměr.

kniha: Software - Rucker, Rudy
shpina | * | před 3652 dny

opravdu bída, spíše dickovské ale autor rozhodně má do dicka daleko. nuda bez akce. bez nápadu. dílo průměrné v době vzniku…

kniha: Software - Rucker, Rudy
jirikk | ** | před 3652 dny

Čas se na tomhle kousku už hodně podepsal, víc než kyberpunk je z toho cítit P.K.Dick

kniha: Podraz na informační dálnici - Donát, Jiří
avatar2 | **** | před 3654 dny

Zajímavá sci-fi z oblasti počítačových sítí. Je sice znát, že autor není klasický spisovatel, ale spíš IT publicista – zvláště to bije do očí u poněkud šroubovaných dialogů – ale celkově mně kniha celkem chytla. Děj je vlastně prostý – lidé se pokouší zjistit, jak funguje síť, na které už jsou zcela závislí a bez niž si už nedokážou život představit. Příběh vyznívá i jako varování před nekontrolovaným vývojem technologií. Zajímavou odboučkou je dějová linie popisující snadnost manipulace s veřejným míněním.

kniha: Dost světů a čas - Simmons, Dan
Gaarq | **** | před 3655 dny

kvalitní překlad (byť pár mušek by se našlo), velmi zajímavé příběhy = simmons povídkový poprvé čitelný bez skřípění zubů! zvláštní pozornost zaslouží Devátý z Av a Na K2 z Kanakaredesem. pro milovníky Hyperionu, nové setkání s Vyvrženci. potěšení na mé straně

kniha: Cesta na Mars - Idle, Eric
Gaarq | *** | před 3655 dny

byl jsem nalákán dobrými recenzemi, ale výsledek zklamal. celkem nudná detektivka propojená dvěma dalšími rovinami děje, z nichž jedna je nudné (opět) pojednání o humoru a druhé pepř nudných (ó jé) reminiscencí nešťastného vědce. kdyby v knize nebylo pár moudrých postřehů a dobrých frků, šla by ještě jedna hvězda dolů.

kniha: Andělské počty - Keyes, Gregory John
avatar2 | *** | před 3656 dny

Velmi svižné pokračování dost dobrého Newtonova děla. Stejně jako v předchozím dílu, i zde sledujeme současně několik dějových linií, v tomto se však nakonec protnou ve velkolepém finále. Na děj si nelze stěžovat, co mi však vadilo a za co srážím hvězdičky je prapodivné propojení alchymie a mystiky, které mi prostě nesedí. Ale pokud tento problém nemáte, přičtěte si k mému hodnocení dvě hvězdičky navíc.

kniha: Archivy hrůz - Stross, Charles
jirikk | *** | před 3657 dny

Celkem příjemná záležitost, trochu trpí tím, že jde vlastně o dva příběhy (archivy hrůz a Betonová džungle)

kniha: Vraždící psi - Dark, Jason
Speedemon | *** | před 3657 dny

Je tu další postava, která nám v budoucnu způsobí mraky problémů. Ze začátku hodná, laskavá a trochu roztěkaná Morgana Laytonová, co neví jestli v sobě má potlačit zvířecí stránku nebo ji pustit na povrch. Čas napoví, ale všichni už aspoň minimálně tuší jak tohle dopadne…

kniha: Golem smrti - Dark, Jason
Speedemon | **** | před 3657 dny

Zatímco je Bill psychicky i fyzicky na dně a chce se zabít, John mzsí bojovat s pekelným golemem a dokonce i teroristy. Pěkný díl, jen ti teroristé se tam moc nehodili, ale budiž..

kniha: Sorry, vole, error - Ríša, Vlado
Vlask | * | před 3657 dny

Po přečtení této sbírky povídek vám její název začne dávat smysl. Pravděpodobně to bude omluva za špatnou anotaci. Možná jen nejsem intelektuálně dostatečně na výši, abych ocenil onen údajný humor, každopádně jsem se zasmál pouze u první povídky. Ve zbytku se sice občas pivo a jiné nápoje vyskytují, bohužel humor se jim zdaleka vyhýbá. Mimo první povídky se ještě docela povedla „třetí honzíkova cesta“ – zdařilá to moderní sci-fi pohádka, které místy nechybí úsměvné okamžiky a poslední povídka „Odpal to, Red!“, která je ale čistě akční věc a do této sbírky se zaměřením vůbec nehodí. Zbytek povídek je většinou podprůměrný.

Kniha, která mě naprosto pohltila a nemohl jsem přestat číst, dokud jsem nebyl hotov. Jedním slovem nádhera a já se už nyní těším na další díla paní Clarkeové. Jen doufám, že to nepotrvá tolik let, jako v případě této knihy.

kniha: Zabte ošklivé - Sullivan, Vernon
Ciselnak | ***** | před 3657 dny

Naprosto souhlasím o příběh tady vůbec nejde. Knížka mě celou dobu bavila a malá porce filozofování na závěr mě potěšila. Jinak jde o dokonalou satiru společnosti, ve které se hledají ideály krásy. Pro pobavení i zamyšlení můžu doporučit.

kniha: Učiněné peklo - Green, Simon R.
shpina | **** | před 3661 dny

mile mě to překvapilo. sice méně akční než šestý díl, ale green celkem nenásilně navázal na předchozí děj a poslal johna do sólodílu. jde spíš o detektivku komorního ladění. ale hodně dobrou. hlavně hláškami. spoustou dobrých hlášek a drsného humoru…

kniha: Svět, který stvořil Jones - Dick, Philip K.
shpina | *** | před 3661 dny

zajímavé ale ne tolik jako třeba valis nebo ubick. méně čtivé a podle mne nebyl ani jeden námět zajímavě pojat. na dicka slabší

kniha: Stín legendy - Němec, Tomáš
shpina | **** | před 3661 dny

Podle mého názoru píše TN ty nej díly z celé série a Stín legendy je ještě o něco lepší než Chladná hra. Výborná oddychovka!!! Čtivé, akční, obstojná zápletka… co víc si přát?

kniha: Podhoubí smrti - Procházka, Jiří Walker
shpina | ** | před 3661 dny

Skvělé slovní hříčky poslepované dohromady nicmoc dějem, dal bych víc, ale přečetl jsem spousty knih stejně vtipných, které navíc měly i dobrý děj. Četl jsem to 4 večery – a takový rozsah já mám na večer.

kniha: Až peklo zamrzne - Ríša, Vlado
shpina | *1/2 | před 3661 dny

Slabší fantasy s ohraným a příliš brzo odhaleným námětem. Nepřítel prakticky neexistuje a děj téměř negraduje. Prostě takové poklidné vyprávění.

kniha: Zlatý mor - Frich, Gjert Øvre Richter
avatar2 | *** | před 3662 dny

Docela dobrá sci-fi detektivka. Geniální zneuznaný chemik v ní objeví tajemství přeměny prvků a je tak schopen vyrábět zlato v libovolném množství. Nepoužije ho však k osobnímu obohacení, ale pokusí se zruinovat světovou ekonomiku pomocí emise ohronmého množství peněz do oběhu. Dobře a čtivě napsaná kniha bez zjevných slabin, ale i bez silných momentů. Kdyby jste ji objevili někde v antikvariátu za pár korun, neprohloupíte.

kniha: Černá krabice - Hill, Joe
Sirius | **** | před 3663 dny

Syn Stephena Kinga neudělal ostudu svému otci a pomalu se vypracovává na jednoho z nejlepších autorů hororů. Na rozdíl od svého otce je přímočarý a nepoužívá metodu uspat a udeřit. Velice vydařená prvotina. Už se těším na další knihu páně Hilla. Ovšem co musím knize vytknout je hnusná obálka (zahraniční je mnohem lepší!!) a naprosto pitomý překlad názvu díla. Ale jinak naprostá bomba. Doporučuji.

Ačkoli se považuji za celkem skalního potterofila, zpracování knihy mi místy přišlo poněkud zdlouhavé – za to srážím tu jednu hvězdičku. Encyklopedický rozbor jmen a bytostí z fantasy světů je rozhodně zajímavá věc, ale na to, že mluvíme o Kouzelném světě HARRYHO POTTERA, zde nacházím poněkud méně Pottera než bych čekala… 75%

kniha: Mosty přes propast času - Vaňková, Ludmila
avatar2 | ** | před 3665 dny

Kniha s dobrým potenciálem, ale také s řadou prvků, které mi prostě nedovolují dát jí lepší hodnocení. Příběh o lidech, vyslaných z cizí planety zpět k Zemi zničené zřejmě atomovou válkou, aby ji znovu zalidnili. Tito lidé, kteří se vymykají času pak sledují vývoj lidstva na Zemi a místy do něj vstupují a zasahují. Myšlenka dobrá, ale zpracování špatné. Kniha je rozvleklá, užvaněná a až moc z ní číší to, že autorem je žena. Je to utlachané, lidé tam stále řeší své osobní problémy a utápějí se v citech… no prostě nedoporučuji.

kniha: Měsíční zahrady - Erikson, Steven
KainIX | **** | před 3666 dny

Pokud už máte plné zuby fantasy klišé, předvídatelných příběhů se spoustou nudných pasáží a vysvětlování, proč někdo jednal tak a ne onak, pokud už máte plné zuby knih plných dobráckých elfů, kulaťoučkých hobitků a statných trpaslíků, pokud u příběhu naopak rádi přemýšlíte, rádi se necháte překvapit a ceníte si originality, pak směle sáhněte po této knize! Měsíční zahrady obsahují spletitý a napínavý příběh s temnou atmosférou, perfektně vykreslenými charaktery, nečekanými zvraty a Bohy, jež neváhají využít kohokoliv, jen aby získali převahu nad ostatními Bohy. Zpočátku mi trochu vadilo, že se autor příliš nevěnuje popisu prostředí, ale informace trousí během celé knihy jen ve formě střípků, které však nakonec vykreslí přesnou podobu světa, kde se děj odehrává. Jediná věc, která mi trochu vadila byl na mne příliš náhlý konec.U mně 90%.

kniha: Vládci času - Lukačovičová, Lucie
Gaarq | *** | před 3668 dny

byla by to jedna z nejlepších českých SF co jsem četl za poslední dobu, kdyby… ambiciózní počin vyznívá nedodělaně, chvatný konec, kde kapitoly oddělují jen různé vraždy, jeden z hlavních motivů z ničehož nic objevující se jako deus ex machina krátce před koncem. rozpačitost, to je základní můj pocit. obrovský potenciál, skvěle napsaná první polovina a pak zklamání z vyústění příběhu. nicméně, velmi dobře zpracované reálie, včetně u nás neběžného buddhistického pohledu postav. škoda jen, mohlo to dopadnou lépe.

vydavatel si zaslouží štulec za ucho za chybu obálce; teki no shujin jsou vládcové nepřátel nebo kapek (ať žijí japonská homonyma), ale ne času, tj. toki no shujin.

kniha: Vampýr - Hohlbein, Wolfgang
Vlask | **** | před 3670 dny

Druhý díl se kloní více k vampirizmu, ale s tím Vladem Napichovačem to nakonec není tak, jak byste čekali. Máme tu více akce, zajímavou novou vedlejší postavu, neustále se jen bojuje a ještě více intrikuje. Celou dobu není jasné, kdo hrdinu podrazí. Ovšem stále platí, že je to dílo poměrně krátké a nenáročné – akční odpočinková záležitost.

1569570571572573574575576577578579poslední (606)24216 příspěvků celkem


WebArchiv - archiv českého webu