RSS / komentáře

Poslední přidané komentáře

1345678910111213poslední (413)16483 příspěvků celkem
kniha: Šedá zóna - Šusta, Richard
Sherudan | * | před 240 dny

Rozvleklé, kostrbaté, začátečnické.

kniha: Hawklinská nestvůra - Brautigan, Richard
louza | ****1/2 | před 241 dny

Tak tohle mi fakt dost sedlo. Kniha je čelní srážka Maxe Branda, Lovecrafta a Kafky. Při čtení jsem měl pocit, že koukám na film od Tarantina. A původní plánované obsazení s Eastwoodem a Nicholsonem by nebylo vůbec od věci. Vyřídilka je tady klasicky Brautiganovská. Tedy stručná, místy až úsečná, beatniky načichlá poetika. Děj je sekaný na krátké stránkové kapitolky a obsah…je neuvěřitelný. Dva nájemní pistolníci dostanou zakázku vyčistit barák v pustině od příšery ve sklepě…ehm pardon…v ledové jeskyni pod sklepem. Situace se však pro všechny zúčastněné vyvíjí, i přes klasické rekvizity příběhu, poněkud jinak, než by se dalo očekávat. Autorovi se povedlo napsat western, který se ničím neprotiví klasickému pulpu a přesto je v něm dost wtf momentů, které mohou být vtipné a z jiného úhlu pohledu zase tragické. Nemluvě o konci, který už se z tadičních škatulek úplně vymyká. Fakt zajímavá kniha. V rámci žánru těžko naleznete podobnou. Jediné čím dráždí je naprosto eklhaftové grafické ztvárnění obou českých vydání, což způsobilo, že jsem raději sáhnul po originálu s bezva strašidelným barákem na obalu. Jinak paráda.

kniha: Valerie a týden divů - Nezval, Vítězslav
Sherudan | **** | před 241 dny

Sled fantaskních obrazů, nabitý erotickými představami. Alespoň v náznacích se tu předkládají snad všechna tabu, dobová i přetrvávající – mužská i ženská homosexualita, incest, sadomasochismus, voyeurství, transvestitismus…To vše na půdorysu sexuálního probouzení dospívající dívky. Kniha nesmírně zajímavá, ale film (Jaromil Jireš, 1970) je ještě lepší.

kniha: Exit West - Hamid, Mohsin
jirikk | ****1/2 | před 241 dny

Rozsahem asi spíš novela než román, magický realismus jak vyšitý. Na pozadí jedné hořkosladké lovestory vypráví o světě migrantů, ve kterém je většina lidstva v pohybu. Moc pěkně napsáno, líbilo se mi, že autor nijak neždímá emoce, což by se vzhledem k popisovaným událostem i nabízelo, naopak drží uměřený styl vyprávění až do konce. Dost povedená záležitost.

kniha: Šepot kouzel - Kova, Elise
snop | *** | před 242 dny

Váhal jsem mezi 50 a 60 %, nakonec jsem se přiklonil k lepšímu hodnocení, protože se to dobře četlo. Jinak je to taková jednoduchá dívčí fantasy na úrovni fanfikce. Postavy spíše načrtnuté, svět taky, drama uměle vytvořené a nepříliš vypointované. Dokonce i ta romantická linka je odbytá. První díl z bůhvíkolika, ale ani mě to příliš nezajímá, protože zjevně hlavním talentem autorky je získat publicitu a peníze, ne psát romány.

kniha: Zlatý věk - Nauman, Pavel
Sherudan | ***** | před 243 dny

Pro běžného současného čtenáře by kniha musela projít jazykovými a stylistickými úpravami a zřejmě i výrazným zkrácením, ale příběh je nesmírně silný a mnohé myšlenky nadčasové.

Ohromně milá ptákovinka, trochu připomínající některé knížky Oty Hofmana.

kniha: Sedmeroev - Stephenson, Neal
PMarek | ****1/2 | před 246 dny

Patrně jsem četl jinou knihu než autor předchozího komentáře. Stalo se módou kopnout si do Talpressu, co se tyče překladu. Já na překladu nenacházím nic, co by mě rozhořčilo natolik, abych ho označil za špatný. Za mě kvalitativně srovnatelné s románem Anatém, co se kvality i čtivosti týče. Přítomnost popisných a vysvětlujících pasáži vítám. Nemusím mít nikdy nekončící akci. Dívám se na hodnocení dalších čtenářů a jsem rád, že je nás více, komu se kniha líbila a dokázali rozumět překladu od Talpressu. Samozřejmě respektuji, že každý má svůj názor a zážitek ze čtení, jen mě mrzí, že v případě této knihy byl poměrně příkrý a negativní komentář tady jediný. A to takový, jaký si tahle kniha podle mě nezaslouží. Za mě obvyklý Stephenson: výborný námět, dokonale podané souvislosti a detaily, ke kterým musel autor shromáždit spoustu studijního materiálu, který nám čtenářům podává čtivě, v přiměřeném rozsahu a s přiměřeným napětím, co bude dál. Výborná kniha. Už abychom se dočkali nějakého dalšího Stephensona, včetně dokončení Barokního cyklu.

kniha: Sedmeroev - Stephenson, Neal
Gaarq | ** | před 247 dny

patrně jedna z nejhorších knih od stephensona okořeněná špatným překladem (talpress je prostě nepoučitelný). množství nedějového vysvětlování a infožumpování tu dosáhl takové úrovně, že listování vpřed bylo často jedinou záchranou duševního zdraví. nejenomže byla většina obsahu předvídatelná, ale byla podaná tak školometsky a nudně, že to snad ani nenapsal NS. části, kde se opravdu něco podstatného děje by se daly seškrtat tak na 1/4. pořád plus body za nápad, i když povaha způsobitele katastrofy zůstala cudně ukryta. a doufám, že ne pro to, že má NS v rukávu pokračování. nou mór hirošima, nou mór nagasaki.

kniha: Jednou bude tma - Kadlečková, Vilma
Sherudan | ** | před 248 dny

Kvalitativní rozpětí je veliké, převeliké. Větší část povídek jsou začátečnické pokusy, plné nabubřelé intelektuálštiny. Další jsou průměr, v některých se už dá rozpoznat současná vynikající autorka. A Ten, kdo přišel z vesmíru je výborná, plnohodnotná součást cyklu, směřujícího k Myceliu.

kniha: Říše - Bureš, Roman
Vlask | **1/2 | před 249 dny

Značně rozporuplná dvojkniha. V první části se dočkáme velmi akční a skvěle čitelné zápletky se speciální jednotkou i skoro bondovskou zápletkou, gestapem a hodně nevydařenými plány. V druhé polovině se vracíme časem o dvě desetiletí a akce totálně mizí. Nahrazuje ji rodinné drama v depresivních kulisách protektorátu. To mně ovšem naprosto nebavilo, kontrast se skvěle napsanou první půlkou je drastický.

kniha: Zelenou nahoru - Beneš, Jan
Sherudan | ***** | před 250 dny

Musel jsem se opakovaně ujišťovat, že tyhle příhody českého emigranta v poněkud alternativní a časově vykloubené Americe byly napsány už 70. letech. Spousta hlášek a situací jako by pocházela ze současného denního tisku. Každopádně dnes už by to asi nevyšlo; jedna z knih, na které je třeba uchystat úkryt pod podlahou.

kniha: Letadlo nad Afrikou - Zíka, Vláďa
Sherudan | ** | před 250 dny

Kdyby byla v knize nahrazena německá jména ruskými, mohla tahle záležitost klidně vyjít v 50. letech, jak je to budovatelské. Zajímavé jako dobový dokument, jinak strašně křečovitě optimistické.

Solidní, předposlední číslo staré edice, ale už s probublávající modernou – Cesta do Glory (new weird), Démon nebo Univerzální gramatika. Číslo nemá slabou práci, jen jako obvykle podivného Wolfeho a už trochu otravného Goularta. Tedy jeho hrdinu Maxe Kearnyho resp. všechny postavy okolo něj. Za mne spokojenost a nostalgie po dobách, kdy jsem mimo jiné i díky tomuto číslu z Levných kniha magazín objevil.

kniha: V melounovém cukru - Brautigan, Richard
louza | nehodnoceno | před 252 dny

Jen máloco mi dělá v literatuře menší radost než je generace batniků. Depkami a komplexy upgradovaných homosexuálních hipíků, co mají pocit, že jsou umělci, jejichž nejsympatičtější a všeobecně nejpřínosnější vlastností jsou sebedestruktivní sklony. A Brautigan k nim má nebezpečně blízko. Melounový cukr i přes veškeré ingredience vlastně není fantastika, i když propriety jsou naskrz fantaskní a vše se odehrává v nějakém opravdu hodně zhuleném, tradičnímu falloutu na hony vzdáleném, postapo světě. Kniha je naprosto nemístně barevná a až úchylně idilická. Pojednává o jedné velmi zvláštní harmonické skupině fungující na bázi substance, které říkají melounový cukr. A i když se nabízí jistá verze konfliktu, progresivní zlejškové nakonec míří tak trochu mimo a kniha se vytratí bez většího vysvětlení o než autorovi stejně asi nešlo. Projekt je to literárně určitě zajímavý a jeho český překlad vyznívá skoro úplně dobře jako originál. Terminologie se autorce fakt povedla a na překlad beatnické poetiky, taky překladatel potřebuje jistou dávku antiliterárního cítění. Kniha působí tak trochu jako zfetovaný Malý princ pro dospělé. Možná v tom opravdu něco je. Ale k hodnocení kompetenci necítím. To by bylo na druhé čtení a nutné zamyšlení nejspíš ideálně s podporou nějakého halucinogenu stimulující schopnost nalezení hlubší a vyšší pravdy.

kniha: Stará béčková legenda - Birdman, Shigor
trudoš | **** | před 253 dny

Stylová urban fantasy, ve které není nouze o vtipné metafory i cynické postřehy. Žánrově připomíná něco mezi stylem Jima Butchera a Simona R. Greena, přičemž má pohodovou atmosféru, sympatický drajv, hezké nápady a až na pár drobností i slušně odehranou zápletku. Nejsem sice přílišný vyznavač vyprávění, která tyjí z příběhů jiných (tj. jejich svět je postaven na literatuře či filmu), ale tady to funguje perfektně a Shigor Birdman se zbytečně nezdržuje se složitým vysvětlováním, což mu umožňuje průběžně si dělat, co chce. Vypravování přitom operuje s očividnou nadsázkou, pracující s množstvím skrytých odkazů na jiná díla, avšak když je nezaregistrujete, přijdete maximálně jen o potěšení z jejich odhalení.
Nejvýraznější slabinou tak pro mě byla pouze délka – na to, že jde o detektivku, trvá poměrně dlouho, než hrdina začne vůbec něco vyšetřovat. To je ovšem malá cena za jinak nečekaně milé překvapení roku. Jsem zvědav, s čím přijdou další knihy, protože teď už je přečíst zkrátka musím.

kniha: Dcera Rudozimy - McDonald, Ed
snop | ***1/2 | před 254 dny

Napsané je to velmi čtivě, kniha vtáhne a nepustí. Ale když se člověk zamyslí, zjistí, že se v knize vlastně skoro nic nestalo, v lepším případě ji lze chápat jako tři malé příběhy spojené příběhem rámcovým, v horším prostě jenom jako kroniku několika měsíců v životě mírně narušené dívky. Celkový dějový oblouk je velmi slabý, pokud vůbec existuje, hlavní hrdinka je na konci knihy tam, kde v jiných podobných příbězích na začátku třetí kapitoly.

Ale rozhodně tím nechci říct, že je to špatná kniha! Prostě jenom je taková tekutá, pomalu plyne a nechává si mnoho otevřených dveří do dalších dílů. Kterých bude podle tušeného rozvrhu asi celkem dost, takže doufám, že autora nepřestane bavit psát, překladatele překládat a Laser vydávat.

kniha: Na plný plyn - Hill, Joe
louza | ****1/2 | před 255 dny

Po šokujícně skvělé sbírce, jíž Hill uvedl svou kariéru, přichází kolekce, do níž jsem skrze extenzivní vývoj jeho psaní moc nadějí nevkládal. Kniha určitě není lepší než Bobby, který uhranul svou barevnou nápaditostí, ale nakonec není až o tolik horší. Že Hill kingovatí je tu sice znát a to nejen díky dvěma tandemovým povídkám. Ale pokud bude kingovatět osmdesátkově, tak jako zde, jsem ochoten mu odpustit. Nejraději bych se samozřejmě literárně pohyboval směrem dopředu, tak jako v povídkách Stanice Wolverton, Faun, nebo Ďábel na schodech, než konzumoval nějakou retoraktivitu. Ale musím uznat, že i u těch tradičnějších povídek se to tady zkrátka docela povedlo. Počátky Hillovy tvorby miluju a nad Firemanem jsem se slzami zlomil hůl, takže jsem hlavně rád, že jsme o tento svébytný úkaz nepřišli. Extra zajímavý úvodník odhaluje, jak těžkou cestu si pro sebe zvolil a byla by škoda, kdyby se ztratil ve stínu jiného autora.

kniha: Jak předstírat smrt - Nesvadba, Josef
Sherudan | *** | před 255 dny

Solidní, čtivé, ale strašně překombinované – jak v zápletce, tak v charakterech postav.

Četlo se mi to velmi špatně, smrděl z toho ryzí brak typu Nicka Cartera, Dr. Fu Manchu apod. Dobrodružná linka nijak zvlášť nefungovala, postavy byly ploché, zato emoce gigantické. Patos, popisnost, naivní dějové kličky… nakonec i ten film s Tomem Hollandem byl zábavnější.

kniha: Poslední rozkaz - Abnett, Dan
Speedemon | ***1/2 | před 256 dny

Překvapivě se nenavazuje úplně přímo na konec předchozího dílu a posouváme se o pár let dopředu, kdy se naše skupinka už z Gereonu dostala. Nicméně je pobyt na planetě slušně poznamenal a ani jejich letití kamarádi a parťáci z nich nemají dobrý pocit. Jednotka je rozpuštěna a přiřazena na planetu s podivnými zikkuratovými městy. Zde armády císaře dobývají kousek po kousku jednotlivé sekce. Gaunt a spol. však v chování nepřítele vidí podezřelé znaky a celá přetahovaná o planetu se trochu zamotá. Děj je opět přímočarý, rozdělený plus mínus na dvě část. Jedna z Gauntem, který přišel o mužstvo a druhá se zbytkem vojáků. Všichni se snaží srovnat se svými démony v podobě dlouhého pobytu na Gereonu a dostat se zpět do vojenského života. Opět dobré, ale u devátého dílu bych čekal už něco trochu rozmáchlejšího než další samostatný příběh…

Nenáročná, typicky dětská fantastika, spíš kategorie moderní pohádky (lehce implikuje prehistorického Deweterova Davida Damiána).

kniha: Studené světlo hvězd - Fritz, Pavel
Sherudan | **** | před 258 dny

Tak jsem objevil svého nového oblíbeného autora. Klasické kosmické sci-fi Clarkovského střihu v české tvorbě není právě nadbytek, hlavně v poslední době, a takhle kvalitní už vůbec. Jedinou slabinou je, že pointy tu jsou naprosto ze zásady jako kopnutí do hlavy, takže už je na to člověk připravený a trochu ho to přestane brát.

kniha: Genius ohava - Havlíček, Metoděj
Mnata z Lvovic | **** | před 258 dny

Skvěle napsaná, drsná povídka, kterou se neváhám označit jako takové české „conte cruel“.

kniha: Věčné ohně - Velhartický, Adolf
Mnata z Lvovic | ** | před 258 dny

Toto zde vlastně ani nemá být. Minimálně ve vydání z roku 1917 není vůbec nic fantastického.

Kvalitativně taky nic moc, většina povídek je buď příliš krátká, nebo nesmírně roztahaná, HLAVNĚ pak „Etiopská Královna“, kde si myslím, že autor neměl ponětí, kam že vlastně bude směřovat děj, a tak král si nejprve vezme ženu, tu zapudí, ta ho stále miluje, ale jakmile ji vezme zpět, tak už ji nemiluje, etc. etc.

„Lady Godiva“ je jediná skutečně dobrá povídka, která původní legendu halí do dekadentního hávu, člověk by si přál, aby takto Velhartický napsal všechno.

Prvotřídní sbírka spíše kratších povídek, Evenson se na poli existenciálního a spíše intelektuálního hororu pohybuje s naprostou jistotou. Jeho tématem je realita a její (ne)skutečná podstata, hrdinové se zpravidla pohybují na její hraně, vyšinutí mysli je na dosah ruky. Ne nadarmo jsou to často nejrůznější vrazi nebo jiní překračovatelé pravidel a morálky. Zlo a šílenství přichází buď přímo z pochroumané psychiky postav, nebo z tajemného a nepřátelského vesmíru, pocit tísně a extrémně silných pochybností je vždy stejně silný. Skvělá sbírka skvělého autora!

kniha: Poslední záblesk slunce - Kay, Guy Gavriel
jirikk | *** | před 261 dny

Kay mě ještě nikdy nezklamal, jednou to holt přijít muselo :-). Knihou jsem se prokousával až příliš ztuha a pomalu, nějak jsem si k příběhu a jeho mnoha postavám nedokázal najít cestu. Autor se tentokrát snaží vyprávět ve stylu severských ság, což v jeho podání kromě řady odboček vševědoucího vypravěče obnáší především spoustu patosu, se kterým to prostě neobratně přehání. Nechci tvrdit, že jde o nějaký vyložený nepodarek, mě ale ten mišmaš všech možných přísad tvořících příběh neoslovil a dočítal jsem skoro bez zájmu, což je v případě dramatu osudové lásky mezi naším a nadpřirozeným světem kombinované s oidipovským prokletím trochu na pováženou.

Autor umí psát, ale celkově ta kniha působí, jako kdyby šla z jeho psacího stroje rovnou do tisku. Kniha obsahuje opravdu velký twist, ale neřekl jsem si, že to teď na konci dokonale zaklaplo a zůstal stát s otevřenou pusou. Tenhle konec není to na co mě kniha nalákala a jak se tvářila od svého počátku. Tohle a takhle jsem to nechtěl! :-) Kdyby mi autor přinesl tuto knihu, tak ho praštím kladivem do kolena aby se nikde necoural znovu si k tomu posadil a přepsal to! Kniha mě zpočátku velice bavila a pak už jsem ji jen dočítal co se teda stane a ono se toho vlastně moc nestane a píše se o nějakých sexuálních vztazích, rodinných vztazích a o příjemném bezčasí v ráji a o přípravách na velký úkol který je nakonec velice rychle hotov.

Roberte za takovou knihu bych měl dostat já zaplaceno že jsem to dočetl a ne ty jako autor.

kniha: Ódinovo dítě - Pettersen, Siri
trudoš | ***1/2 | před 263 dny

Siri Pettersenová vytvořila komplexní svět, do kterého se těžko proniká, ale jakmile překonáte počáteční nechuť porozumět nesrozumitelnému, snadno se vám kulisy dostanou pod kůži. Autorka to vzala pěkně od podlahy a pomalu vás seznamuje s nezvyklým prostředím a neotřelými postavami, přičemž jakmile události naberou spád, nemáte problém s orientací v jednom ani v druhém. Tradičně však Ódinovo dítě trpí nešvarem valné části fantasy – jde o první díl trilogie; díl, který sám o sobě čítá něco málo přes pět set padesát stran. Výhodou je, že co se rozehraje, to se uzavře, ovšem všechny ty nejzajímavější otázky zůstanou nezodpovězeny a závěrečný cliffhanger vás jen navnadí k otevření dalšího svazku. S dějem je to přitom jak na houpačce – o čem si myslíte, že by mělo zabrat pár stran, je roztaženo na stovky a obráceně. I tak ale musím uznat, že i bez velkých bitev a megalomanských výjevů sehrála spisovatelka podmanivé divadlo, zajímavé především svými svéráznými nápady a neobvyklou mytologii.

kniha: Vzkříšení slunce - Hrubý, Tomáš
Sherudan | **** | před 264 dny

Na jedné straně až příliš mnoho náhod, poněkud hysterické charaktery a celkově vše hodně nadsazené a překombinované, na straně druhé dramatický spád a spousta dodnes platných myšlenek. Zejména ty o tom, jak ty nejušlechtilejší myšlenky vždy zneužijí lumpové, nebo o degenerujícím vlivu přílišné rovnosti a „nepodmíněného příjmu“ – tady autor až předjímá Ayn Randovou.

kniha: Skleník - Aldiss, Brian W.
MuffitOfTea | **** | před 266 dny

Tak téhle knize fakt nerozumím. Autorova představivost nezná mezí a táhne dost nevyvážený děj po celou dobu. Závěr, který moc nevysvětlil, nápady, které autor nevyužil; to všechno jde hodně ku škodě díla.

Ale výsledný dojem byl stejně úchvatný, Skleník je tak trochu bizarní a podmanivý, což vyváží jednak místy až zbytečně natahované putování a půtky s břuňákama, kterých bylo až přespříliš, a jejichž smyslu jsem moc neporozuměl.

Tak jako tak, svět jako takový mi učaroval, proto čtyři hvězdy.

kniha: Poslední absolvent - Novik, Naomi
dva mraky | *** | před 267 dny

Další rok ve scholomancii magické škole, která učí sama. Nadále sledujeme osudy mladé čarodějky s talentem pro temné věci, který se ale snaží využít pro to dobré. Škola byla představena minule, hlavní hrdinka taky. Hlavní zápletka je tematicky podobná – opět se pripravujeme na velký střet s nestvůrami -maly. Jinými slovy typická past druhého dílu, stejné kulisy, stejné nosné téma. Že si problémů je autorka plně vědoma, se pozná podle toho, že knihu vybavila důkladným cliffhangerem na konec. Také můžeme více rozvíjet mezilidské vztahy a milostnou linku, v mém případě to není zrovna skvělá zpráva ale to je můj problém, cílovou skupinu to bude bavit. Nedá se říct že by to bylo mlácení prázdné slámy, leccos je rozvinuto doplňuje se mozaika toho, jak to vypadá ve velkém světě a minulost hlavní hrdinky i čarodějného národa. Ale přesto kniha zůstává intermezzem před třetím dílem který se bude odehrávat ve velkém světě a z principu slibuje hodně.

Samé divné a intelektuální/dě­tinské/haluci­nogenní kusy. Příznivci akce zapláčou a budou muset hodně kopat, než narazí na něco zajímavého (čest vyjímkám). Náladu zkazí už začátek, kde jsou ty slabší kusy a některé obsahem dokonce připomínají fantasy verzi nekonečného brakového seriálu alá ulice, kde se neustále rozebírá tlachání o ničem. Něco jako napětí či posun děje pak nelze očekávat.

kniha: NSA: Národní bezpečnostní úřad - Eschbach, Andreas
Gaarq | nehodnoceno | před 273 dny

nedočteno (et semper non lectum). autor si vzal dnešní technologicko-společenskou situaci (počítače, internet, mobilní síť, sociální sítě atp.) a docela neorganicky je přenesl do roku 1941 tak, aby tam měl nacisty (stejně jako bluetooth, i vložený nacista učiní cokoliv atraktivnějším). prakticky nic jiného, než technika se nezměnilo (vnucuje se myšlenka, jestli by alternativní historie s počítači vypadala stejně jako ta naše a odpověď je nasnadě – spíše ne), stejné politické zvraty, stejné konflikty se stejnými výstupy. autorem prvního funkčního, i když mechanického, počítače měl být charles babbage (dejme tomu, že by to realisticky zvládl mezi lety 1850–1870), ale ve čtyřicátých letech XX. století už mají být mobilní telefony a sociální sítě. když tady v roce 1938 zuse postavil Z3, mezitím proběhla spousta paralelního výzkumu, který to vůbec umožňoval a stejně chybělo i při zběsilém vývoji minimálně 50–60 let do prvních mobilů a internetu. takže za mě jako alt.hist dost žabařina. navíc, celá část, kterou jsem se prohlodal je rozvleklá, užvaněná, a obsahově jen přežvykuje současné mrmlání nad úpadkem doby pod knutou internetu a sociálních sítí. je to napsané tak nudně, že jsem to vzdal. k tomu si připočtěte, že překladatelka neumí ani pořádně německy, ani česky, redakce je mizerná (co taky čekat od dobrovského, že?) a tak odsuzuji knihu k věčnému spánku. mám i německý originál (některé lapsy v překladu jsou tak pitomé, že jsem nevěřil, a musel se podívat na originál), ale právě obsah sám mě nijak neláká ani k jeho čtení. kde je můj oblíbený autor tkalců gobelínů?

kniha: Nejistoty - Zýka, Jaroslav
Sherudan | **** | před 274 dny

Dodnes čtivá sbírka psychologických hříček, mnohdy s hororovým nebo fantastickým vyzněním, přímo do fantastiky ovšem patří jen menší část z nich (bohužel právě ty nejlepší – Vrah, Případ František či Ah Sun leží zcela mimo fantastiku). Jen v některých případech byla od té doby pointa použita již vícekrát znovu, takže je pro dnešního čtenáře dost očekávatelná, a asi ve dvou případech se opakuje i sám autor.

kniha: Legenda - Gemmell, David A.
trudoš | ***** | před 275 dny

Legenda patří již po takřka čtyřicet let k základním kamenům tzv. heroic fantasy. V přímočaré zápletce, popisující obranu nedobytného hradu, naleznete mnoho motivů připomínajících Trojskou válku či Bitvu u Thermopyl, ovšem očividnou inspiraci najdete i ve slavných dobrodružných románech jako Ivanhoe nebo Robin Hood. David Gemmell hraje na chlapské cítění, kdy dává najevo přesvědčení, že v každém se skrývá bojovník za spravedlnost, jen je otázkou, co jej dokáže přimět k činům. Ostatně, aktéři jeho příběhu nejsou žádní dobráci, o své místo v životě se častokrát museli prát nefér způsobem. Možná právě proto přirostou k srdci mnohem víc než leckterý horlivý zastánce morálky.
Jak už jsem naznačil, vývoj událostí je v případě Legendy jednoznačný. Deset tisíc vojáků, čelících půlmilionové přesile. Výsledek bitvy musí být jasný i tomu největšímu optimistovi, přesto do poslední strany držíte palce zoufalcům bojujících o vše. A vysloveně toužíte stát s hrdiny na hradbách a zemřít po jejich boku.

kniha: Bitva o Gelidor - Petrásek, Tomáš
pííís | ****1/2 | před 275 dny

Za mě velké překvapení. Autora neznám. Podle všeho mu zatím vyšly pouze povídky a najednou buch. Román co má 700 stránek. Knížka mě neskutečně chytla. Nehostinná planeta. Neznámo a svinská korporace. V tomto případě mi přišla ještě svinštější než je obvyklé. To vše už tu sice bylo, ale i tak mě to bavilo. Strašně mi to připomnělo Odkaz Heorotu, který mě tehdy, před patnácti lety taky neskutečně bavil.

kniha: Soumračný obelisk - Osadčuk, Alexej
snop | **1/2 | před 275 dny

Což o to, čte se to dobře, ale v podstatě vůbec nic se v celé knize nestane. Celkový děj se neposune ani o kousek, v podstatě je to ryzí filler… a nebo znak toho, že autor už neví, kudy dál. Celý děj je výhradně in-game, literárně se ovšem blížíme plnohodnotné fantasy, LitRPG prvků ubylo a jsou upozaděny.

kniha: V Krvavém pásu - Mařík, Jakub
Romison | ** | před 276 dny

zacina to byt nuda, porad to same dokola, asi s tim koncim.

kniha: Věčná válka - Haldeman, Joe
Gaarq | *** | před 276 dny

tož, z této knihy (vydání 2009) mám značně protichůdné pocity. je strašně poznat, kdy autor knihu napsal a jaké měl vzdělání. jde o pacifistickou vojenskou SF. divná kombinace, že? hlavní hrdina je vlastně pacifista, válčící z nějaké setrvačnosti a z donucení okolnostmi. nesnaží se to dělat dobře, ale ani to nesabotuje. má kliku, přežije leccos a dožije se konce. zkouší válce uniknout, ale pak do ní leze sám od sebe. psychologie postav je násilná a nedůvěryhodná. ale tam, kde autor může využít své fyzikální vzdělání a může uvažovat ne-psychologicky a logicky, popisuje docela detailně válku budoucnosti, různé vychytávky dopravní i vojenské techniky. když ale dojde na domýšlení vývoje lidské civilizace, je to horší. v zásadě děj je plácání se od bitvy k bitvě, aby člověk zjistil, že to stejně bylo k ničemu. to je docela trefný pocit veterána z vietnamu, vyjádřený v nějaké kvazi-budoucí válce, která až moc kopíruje ten reálný konflikt i s chlupama (např. jinou ideologii, zde podanou až biologicky, neschopnost či neochotu komunikovat). je to docela pochopitelné, války jsou svinstvo a být v nějaké namočen není nic extra.

chápu, proč je kniha považována za jedno ze základních děl subžánru vojenské sci-fi, ale to je mi docela fuk, tyhle věci mě nebaví. také je dílo významným protiválečným mementem své doby, na to je to ale zase takové slabé a chybí tomu naléhavost. z takových mrtvých a nahých jsem měl noční můry ještě dlouhé týdny a přešla mě veškerá válečnická romantika, kterou jsem jako mladíček kdy měl v důsledku „pochybné četby“ (hltal jsem třeba hubáčka apod. ;).

docela zajímavé je dženderové pozadí příběhu. autor má vizi budoucnosti, kde pro omezení porodnosti na zemi vláda (?) podporuje homosexualitu a heterosexualita je vnímána jako odporná úchylka. dnes už víme, že stačí zvýšit životní úroveň a podobných kousků netřeba. ale zajímavé je to sledovat dnešníma očima. kniha je pro dnešní homofoby asi moc okrajová, takže ji snad ještě nikdo z nich nevytáhl :)

nu, vize budoucí společnosti po skončení je také taková, hmm, nezajímavá a triviální (navíc z biologického hlediska nesmyslná). trošku jako hybrid mezi mírumilovnou hipí kulturou, komunismem, a úlovou společností.

a závěr románu je dojemnou a romantickou idylkou až jako z červené knihovny.

ps. zábavné je sledovat různé anachronizmy, které autor propašovává do budoucnosti, ačkoliv má relativně techn(olog)ickou představivost.

1345678910111213poslední (413)16483 příspěvků celkem


WebArchiv - archiv českého webu