RSS / komentáře

Poslední přidané komentáře

17891011121314151617poslední (633)25305 příspěvků celkem
kniha: Oltář z kostí - Carter, Philip
trudoš | *** | před 99 dny

Nenáročný konspirační thriller, jehož plusem je čtivost. Vše ostatní už jde na vrub čtenářova vkusu a času. Philip Carter bohužel nelituje jediné vycpávky, kterou by mohl v příběhu použít, díky čemuž mu akční zápletka pro dvě stě stran nabobtnala málem na trojnásobek. Ohledně autentičnosti při zemi taky příliš nezůstal, přestože se bere smrtelně vážně. Práci si navíc zjednodušil vytvořením fádně kýčovitých postav, kterým prochází i ty nejkrkolomnější kaskadérské kousky, takže bez problémů zvládnou prakticky cokoliv. Podobné je to i s padouchy, kterých je tu požehnaně a každý jeden z nich je ztělesněním toho největšího zla. Naneštěstí jejich role v příběhu není moc uspokojivá, o čemž svědčí hlavně jejich odbytý skon.
Celkově na mě Oltář z kostí působil dojmem, jako by si autor nemohl vybrat, zda chce paběrkovat na Danu Brownovi, nebo Jamesi Rollinsovi. A ta kombinace obou mu na výbornou úplně nevyšla. Zabít čas s tím šlo ideálně, ale na vlastní místečko v knihovně to rozhodně nestačilo.

povídka: Pátý drak - McDonald, Ian
vyšla v: XB-1 2017/02
quinnet | ***1/2 | před 99 dny

Jedna zo slabších poviedok od McDonalda. Námet je v poriadku ale chýba tam komplexnosť jeho najlepších textov, i keď to by musel roztiahnuť príbeh na dvojnásobný počet strán. Zaoberá sa jedným pekným vzťahom dvoch ľudí v pionierskych časoch budovania ľudských kolónii na Mesiaci. A pomedzi to sa dozvieme čo to aj o samotnej kolonizácii. Pointa sa mi zdala dosť optimistická, takéto niečo by asi miestnym podnikateľom neušlo.

kniha: Liber Vitae - Houška, Tomáš
Vlask | *1/2 | před 101 dny

V první půlce nadějná urbanka s prostředím u kterého zaplesá srdéčko každého euroskeptika. Pak se to bohužel zvrhne v nesmyslné přepínání mezi minulostí a přítomností. Nakonec se to zcela zblázní, ztratí veškerou kontinuitu příběhu a dokonce i smysl. Poté následuje asi upoutávka na další zcela nezávislý příběh, která ovšem vůbec není rozvinuta a skončí dřív, než se vůbec může rozjet.

kniha: Un Lun Dun - Miéville, China
trudoš | ***1/2 | před 101 dny

Po několika románech plných deprese se China Miéville rozhodl šplhnout si něčím veselejším. Městská fantasy pro mládež Un Lun Dun je přitom evidentní poctou Lewisu Carrollovi (nebo Clivu Barkerovi, záleží čí svět za zrcadlem máte radši), takže si na ní pochutnají lidé jakékoliv věkové kategorie. A nejvíce samotní Londýňané, protože domácími kulisami je vyprávění přímo prošpikováno.
Dějová linka se točí kolem dvou kamarádek, jež se za tajuplných okolností dostanou do neMěsta. Zde se musí postavit stvoření jménem Smog, jehož jedinou touhou je vše živé spálit a pohltit. A právě Zanna a Beeba jsou těmi, kdo mají vše změnit. Jedna z nich je dlouho očekávaná Vyvolená a ta druhá… ta prostě koná, aniž by k tomu potřebovala nějaká proroctví.
Opět si tak člověk může užít autorovu potrhlou fantazii, tentokrát okořeněnou jeho vlastními ilustracemi, jež vůbec nejsou špatné. Zápletka je přímější a dějovější, na druhou stranu jí chybí jakýkoliv přesah, opomeneme-li tedy ekologicko-recyklační ponaučení.

kniha: Projekt Kronos - Bareš, Pavel
snop | **1/2 | před 101 dny

V zásadě se ztotožňuji s kolegou dva_mraky. Postavy zajímavé, každá kapitola taky, svět podivuhodný… jenom ten celkový narativní oblouk chybí. Když člověku teprve 100 stránek před koncem dojde, že je to stěží expozice nejméně trilogie, je něco špatně. Osobně to vidím spíše jako neschopnost ukočírovat děj.

Ale přesto to tak nějak odpovídá tomu podivuhodnému popisu na obálce, kde se píše, že jde o „vyzrálý debut“. Intenzivně vyzrálé, extenzivně debut.

kniha: Ďáblova obrazárna - Medek, Leonard
Lmslaver | ****1/2 | před 102 dny

Předchozí Dobrodruh 3 (Třetí triarcha) nastavil laťku hodně vysoko a Ďáblova obrazárna měla nelehký úkol, a i když se ji nepodařilo překonat trojku, tak se důstojně zařadila do této série. Čtvrtý Dobrodruh byl na první pohled rozdroben do několika povídek a novel, mezi delšími příběhy jsou vloženy povídky, kde ani známého hrdinu Franka Frantu nenajdete. Teprve až po přečtení celé knihy, vám všechno zapadne jako puzzle skládačka a vytvoří celkový obraz (téměř ďáblův) do jednoho celistvého příběhu. Leonard Medek opět dokázal uchopit a popsat ducha doby a poslat takřka čtenáře strojem času do Jižní Ameriky (a dalších zajímavých lokalit) roku 1916.

kniha: Napojení - Richards, Douglas E.
trudoš | ** | před 102 dny

Zklamání, ale ani ne tak kvůli průměrné osnově, jako spíš pro prachbídné literární řemeslo. Působí to jako amatérská prvotina, se všemi neduhy, které k tomu patří. Přestylizované postavy nemají s realitou moc společného a jejich jednání je zcela v moci tvůrce. Je to jeden supervoják vedle druhého, s duší geniálních vědců a citem pro poezii, to vše prošpikováno notnou dávkou nerdských popkulturních odkazů. Nemluvě o množství moralisticko-etických mouder, jež rozhazují plnými hrstmi do všech směrů. Kdyby mi bylo dvanáct, asi bych to žral i s navijákem, ale teď už mi to přišlo jen nudné. Přitom k zápletce výhrady nemám, usínalo se u ní dobře. Douglas E. Richards jede v duchu akčních filmů páté cenové skupiny a moc se nezabývá tím, jak otřepaně některé zvraty působí. Možná byl záměr nikoho příliš nepřekvapovat a naopak čtenářům dát něco, co slaví úspěch léta jinde. Nevím, ale bylo to krajně protivné a přímou úměrou to shazovalo těch pár chytrých myšlenek, se kterými autor dokázal přijít.

kniha: Tisícerá myšlenka - Bakker, Richard Scott
Madam Brbla | **1/2 | před 102 dny

„Tisícerá myšlenka“ je definována již svým názvem. Autor prakticky rezignoval na děj, třetí díl série je krátkým putováním, ve kterém všichni vedou filozofické či teologické disputace, případně různá obtížně pochopitelná šílenství hýčkají soukromě ve svých hlavách. Někdy záplava slov dává smysl, jindy jsem ty kydy v zájmu zachování příčetnosti nechala jen prosvištět dutinou lebeční.
Jo, taky se trochu bojuje a hodně šuká. Jestli jsem vás tím výrazem znechutila, knihy se nedotýkejte ani třímetrovou tyčí, protože probíhající perverzity obvykle nemají nic společného s milováním.
Pokud jsem v prvním díle chválila charaktery a ve druhém byla znepokojená, kudy se ubírají, ve třetím nezbývá než konstatovat: skoro všechny postavy nabraly směr prdel, sklouzly definitivně k tomu nejhoršímu, co nabízely. Velikášský psychopat se stal směšnou, politováníhodnou postavičkou, sebelítostivý čaroděj mě připravil o kousky zubní skloviny, podobně jako zmatená děvka, která neví čí je a s kým si to rozdat, nadrženého ufňukaného barbara jsem začala vyloženě nenávidět a nelidská parodie na Ježíše pro změnu zoufale nudila.
Přihodíme-li na misku vah celkovou neuzavřenost, kdy se banda fanatiků sice poprala o Pseudojeruzalém, ale temné síly ohrožující svět si dál spokojeně smilní, opravdu nemám důvod hodnotit vysoko. Do pokračování už bych tedy nešla, ne s touhle páchnoucí hromádkou nesympatických existencí. Potvrdila jsem si fakt, že jsou pro mě těžce stravitelné knihy, ve kterých nemám komu (a proč) držet palce. Závěrečnou encyklopedii jsem ignorovala, jazyk lámajících jmen a názvů jsem si užila dost i v hlavním textu. Milosrdných 50%, víc by ze mě nedostala ani ždímačka.
P.S.: Potrhaná křídla týrající vzduch jsem postřehla jen jednou, ovšem otravně často se někdo kdákavě rozesmál. A když násilnický barbar s očima obtíženýma svou vášní „bloudil neprošlapaným krajem“ v průběhu dlaňovky se slepcem, nevěděla jsem, jestli se mám chechtat, nebo hodit šavli.

Niet nad umelé končatiny a ďalšie časti tela. Čo tak umelý penis? Rozmery a tvar podľa vlastného výberu. Trochu citu však nie je na zahodenie, môže sa totiž stať, že pri dorážke skončíš až niekde v hrudnom koši svojej partnerky. Hrdina poviedky na cit teda veľa nedbal… Na odľahčenie dobré, aj ako jednohubka. Ale prečo reprint?

povídka: Den krakena - Swanwick, Michael
vyšla v: XB-1 2016/09
yerry | *** | před 102 dny

Ďalší štandardný text o Kapitánovi Ritterovi, jeho vlkovi a sirovy Tobym. Tentokrát sa im do cesty pripletie satanistická sekta a pätoro dievčatiek. Napriek štandardnému textu je riešenie prípadu trochu neštandardné. No a keďže väčšina prípadov z tohoto alternatívneho sveta štandardná nie je, tak ten neštandard sa stáva u tohoto autora vlastne štandardom. Jasné, nie?

kniha: V Kalábrii - Beagle, Peter S.
trudoš | **** | před 103 dny

Krásné téma a skvělá atmosféra, přesto se přiznám, že jsem u těch sto čtyřiceti stran dvakrát usnul. Trochu v tom hraje roli fakt, že mě motiv stárnoucího muže, co si nabrkne mladou laňku, zas až tak moc nebere, takže romantická linie příliš nedojala. Co naopak funguje fantasticky, je ústřední téma jednorožce, co přijde porodit na farmu zatrpklého bručouna. A přestože dějová zápletka nabídne zajímavý zvrat, naštěstí se nepromění v sérii kejklířských přemetů, takže vyprávění poměrně klidně plyne k finálnímu kataklyzmatu. Peter S. Beagle přitom dovedně pracuje s literární zkratkou, kdy nepotřebuje tisíce slov k vyřčení samozřejmého. Stejně tak je dobrý v poetice samotného slohu, díky čemuž je radost číst každou jednu větu. Navíc postavy si pro jejich obyčejnou lidskost zkrátka nejde nezamilovat.
Ve výsledku nabízí titul báječně nostalgickou novelku, ideální k darování zasněným slečnám, ještě neoperujících s pragmatismem všedního dne. S touhle knížečkou rozhodně žádné rande nepokazíte.

kniha: XB-1 2016/08 - kolektiv autorů
yerry | **** | před 103 dny

Veľmi dobré číslo, v ktorom kraľujú dve vynikajúce poviedky. Jedna zahraničná a jedna domácej proveniencie. To prvou je druhá časť sveta kývajúceho víru z pera Willa McIntosha Tanec s netopýří dívkou v zemi lazarů a ten duhý odpal odpálil svojou nočnomorovou hororovou schýzou Michal Sirotek pod názvom Neptej se na Tři . Na légii síce nie je hodnotená vysoko, ale autor nech nezúfa, doma nik nie je prorokom. Držím palce aj naďalej ;)

povídka: Nepřipojení a nekonvertovaní - Miklica, Tomáš
vyšla v: XB-1 2016/08
yerry | *** | před 103 dny

Civilizácia sa zmenila. Roboti sú plne integrovaní do ľudskej spoločnosti až získavajú väčšinu. Čo s človekom. Poviedka v znamení binárneho kódu bola dobrá…

povídka: Dedič ríše - Bella, Matúš
vyšla v: XB-1 2016/08
yerry | *** | před 103 dny

Fiktívna ríša, štipka mágie a dedič ríše. Autor sa mi zdá trochu nevypísaný ale napriek tomu to ušlo. Niečo pre Potterovskú generáciu…

povídka: Neptej se na Tři - Sirotek, Michal
vyšla v: XB-1 2016/08
yerry | ***** | před 103 dny

Nechápem to nizke hodnotenie poviedky tu na legii. Priznám sa, že nie som znalec hororov a možno preto asi nie som až tak zmlsaný. ale tento kúsok sa mi naozaj páčil. Malo to atmosféru a grády. Text ako veľmi pôsobivá nočná mora. Neodporúčam čítať pred spaním. Takže po bombách Skrze dráty a Somnus si tento text značím ako ďalšie nukleárne palivo…

povídka: Kaplanův odkaz - Torgersen, Brad R.
vyšla v: XB-1 2016/08
yerry | *** | před 103 dny

Po rokoch prímeria modlivky obnovujú vojnový stav. Situácia je však o niečo iná. Ľudstvo sa technologicky trochu posunulo vpred a zabrala aj „priemyselná špionáž“. Je tu však človek a jedna mariňáčka, ktorí chcú zachovať mier.

Poviedka je viac akčná ako Kaplanův asistent a myslím, že kvalitatívne a pútavosťou šla smerom nadol. Svoj pulpový nádych si však zachováva…

povídka: Hráči na vinici - Tem, Steve Rasnic
vyšla v: XB-1 2017/02
quinnet | ***1/2 | před 103 dny

Tom sa po jednej spackanej operácii stredného ucha prebudí po x rokoch v prítomnosti neznámeho mimozemšťana. Nerozruší ho ani tak fakt, že sa jeho patrón podobá na kukuricu, ako skôr skutočnosť, že po ľudskej civilizácii ostali len trosky. A v nich sa hrabú archeologické tímy vedene podobnými emzákmi. V poviedke sa toho veľa neudeje, hlavný hrdina skúr spomína na doby pred jeho ochorením, na doby veštiace pochmúrny osud celého ľudstva. Autor si šikovne vymyslel nedokonalý translátor, cez ktorý sa dá dorozumieť medzi oboma druhmi. Na pozadí prevláda pocit zmaru a drobná nádej na lepšie zajtrajšky. Poviedka na mňa zapôsobila dosť chudokrvne, niečo mi tam chýbalo, čo by pridalo príbehu viac na údernosti. Alebo nemám momentálne chuť na melanchóliu?

kniha: Anihilace - VanderMeer, Jeff
trudoš | *** | před 104 dny

Velmi atmosférické spojení děl bratrů Strugackých s hororovými vizemi H. P. Lovecrafta. Naneštěstí, jak se zápletka atraktivně rozehraje, brzy k mému zklamání vyšuměla do ztracena. Ono je fajn, že dochází ke spoustě nevysvětlitelných jevů, ale k žádným konkrétním výsledkům se Jeff VanderMeer nedobere. Jistě, možná si všechna odhalení schoval do příště, ovšem já už na ně zvědavý moc nejsem, čistě proto, že mi ta cílená absence odpovědí vadila. Když k tomu připočtu ještě nejistotu, zdali jsem vůbec správně pochopil vývoj událostí, vychází mi mile krátký román, jenž už pro mě navždy zůstane záhadou. A víc mě přitom děsí otevření dalšího dílu, než zůstat u toho nevysvětlena.
Jak už jsem zpočátku naznačil, po atmosférické stránce nemá kniha chybičku. Týmová práce čtyř vědkyň se hned zkraje ukáže jako dysfunkční a pak už události připomínají malou lokální lavinu. Pravdou ale je, že jestli ve vás příběh zanechá pouze semínko totální paranoie, odejdete z tohoto literárního souboje ještě se ctí.

kniha: Gateway - Pohl, Frederik
Dilvermoon | ****1/2 | před 104 dny

V hard sci-fi se obvykle s hlubším ponorem do psychiky hrdinů nesetkáváme, Gateway je však do jisté míry výjimka. A to nejen z toho důvodu, že děj přítomný se odehrává na gauči u cvokaře a podstata knihy (asteroid Gateway se zaparkovanými loděmi záhadných Heechee a výpravy pomocí těchto lodí k těžko odhadnutelným cílům) je již minulostí. Hlavní postava Robinette Broadhead (překvapivě muž, i když nechápu, proč Pohl tohle vymyslel, význam pro knihu nula) je velmi obyčejný, žádný hrdina, jeho motivy jsou zištné, má pud sebezáchovy a nehledí s jasným zrakem někam do neprobádaných končin vesmíru. Tímto je podobný velké většině obyčejných lidí. Samotná myšlenka kosmických lodí na neznámém principu, z nichž každá letí za neznámým cílem a prospektorství vypadá spíše jako ruská ruleta, se mi moc líbí. Prospektoři sice nejsou osvícení hrdinové, jde jim jen o prachy, ale odstartovat odvahu rozhodně vyžaduje. Ovšem potenciální zisk je velký. Potud vše v pořádku, ale překlad (Laser) není nic moc. Především jsem na několika místech byl zmaten, protože to nedávalo příliš smysl. Naštěstí tu je vydání v Tranzitu (že prý pirátské, ale nevím), kde mi překlad připadá lepší a po nahlédnutí jsem si ujasnil i ona WTF místa.

kniha: A zrodí se Nadace - Asimov, Isaac
Methat | **1/2 | před 106 dny

Posledný diel Nadácie ma vôbec nebavil. Našli by sa tam skvelé miesta (linky s Hariho synom Raychom) a preto dávam priemerné hodnotenie. Zbytok knihy je úplne zbytočný. Viac času čitateľ strávi súdením sa v súdnej sieni kvôli banalitám a riešením hlúpostí. Predohra sa Asimovovi podarila, no druhý diel nič moc. Ale to som očakával a ku knihe som tak pristupoval a nakoniec som nebol sklamaný.

kniha: Poslední kolonie - Scalzi, John
Madam Brbla | ***1/2 | před 106 dny

Na téma kolonizace cizích planet jsem v posledních letech četla několik knih a většinou jsem si dané téma dobře užívala. Těžištěm Scalziho příběhu však není průzkum neznámého prostředí, agresivní fauna či flóra a další problémy spojené se snahou podmanit si nové prostředí. Tohle všechno sice v knížce najdeme, jde však o pouhou kulisu pro mezirasový konflikt a intriky v intrikách Koloniální unie. Což je docela škoda, protože ta dobrodružná složka s různými vnitřními spory šlapala bez problémů (stručnosti navzdory), zatímco širší vesmírné uspořádání, konflikty a politika mi zatím přišly dost zjednodušené a nevěrohodné.
Vedlejším postavám by prospěly propracovanější charaktery, nicméně starý známý John Perry z „Války starého muže“ je stále sympaťák s mile sarkastickým nadhledem, dialogy mají šťávu, celé se to čte hladce. Čtivosti ovšem podtrhává nohy určitá zkratkovitost a plytkost. Autor se pokouší o přidanou hodnotu, o zdůrazňování lidskosti (bez ohledu na to, kde a kdy se dotyčný narodil, jakou barvu má jeho kůže, kolik má očí, končetin atd.), ale jaksi to klouže po povrchu a působí popcornově.
Dilema ohledně hodnocení rozsekly až závěrečné strany, kdy se snesl bůh ze stroje. Ani neměl tu slušnost připlachtit nenápadně, přistál s kvílením bánší, ohlašujícím konec nadějí na vyšší procenta.
Bavila jsem se, do vesmíru „Koloniálních válek“ jsem určitě nezavítala naposled – vrátím se, až zase budu mít chuť na jednoduché, svižné scifko s mírným myšlenkovým přesahem. 71%

kniha: Ruiny - Smith, Scott
trudoš | ***** | před 107 dny

Nikdy, opravdu nikdy, nejezděte na neznámá exotická místa, obzvláště když se nedokážete dorozumět s místními domorodci. Příkladem budiž šestice výletníků, hrdinů této knihy.
Hororů tematicky zaměřených na zmutované cosi, co pomalu vyvražďuje mladé, krásné a do nedávna šťastné turisty, je mnoho a mají i svá nepsaná pravidla. Dlužno říci, že Ruiny je bezezbytku splňují a zároveň mají tendenci být něčím o chlup lepším. Hodně tomu pomáhá vynalézavost Scotta Smithe, který se zaměřuje především na psychologii postav v situaci „ztraceni v džungli s masožravou bestií za zády a bez možnosti návratu“. A excelentně se mu daří celých čtyři sta stran, aniž byste tloukli hlavou o stěnu nad primitivností zápletky. Nepřichází s ničím novým, pouze využívá staré osvědčené způsoby a to s naprosto fantastickým výsledkem.
Rád bych na závěr varoval před anotací, která – z nějakého mně nepochopitelného důvodu – prozradí prakticky děj tři čtvrtě románu. I tak Ruiny určitě nezklamou, jste-li žánrovým fanouškem.

Túto knihu som „skonzumoval“ za volantom auta vo forme audio-knihy, takže do hodnotenia nemôžem zahrnúť technické knižné aspekty. K audio špecifikám len dodám, že dĺžka takmer 20 hodín je slušný rozsah, no Jiří Pobuda to podáva spôsobom, ktorý absolútne neunaví.

Zostáva teda hodnotiť literárne kvality a tu ide jednoznačne palec nahor. Výnimočné dielo svojou hĺbkou spracovania, historickou autenticitou a aj jeho protagonistami. Reálie našich zemepisných šírok s prelínajúcimi sa národmi (a v tej dobe aj náboženstvami..), sa čitateľovi doslova otvoria pred očami. Zvyky a obyčaje Germánov, Keltov aj Rimanov sú podávané veľmi prirodzene popri plynutí deja. Tento, poviem na rovinu, svojou hĺbkou smelo konkuruje Shakespearovskej tragédii. Láska, pomsta, ambície a nenávisť sú tu hybnými silami, ktoré menia osudy všetkých naokolo.

Fantasy prvky sú dávkované s mimoriadnym citom a vždy sú na pomedzí fantaskna, čiže poväčšinou ich čitateľ môže pokladať aj za výplody „šamanských“ drinkov. Takže pozornosť je vždy na hrdinoch, nakoľko napokon sú si sami strojcami svojho šťastia. Veľmi som si to užil. Ani epilóg tu nie je len nejakým zbytočným resume, úplne na záver ešte príbehu dodá neuveriteľnú časovú plasticitu.

kniha: Pelyněk 1 - Tučka, Daniel
trudoš | ***1/2 | před 108 dny

Danielu Tučkovi nelze upřít nápaditost, ani odvaha jít do tak komplikovaného vyprávění. Komplikovaného ve smyslu spletitého, protože tady nejde o nějaké zahazování prstenu, nebo zachraňování princezny. Tohle je dobrodružství ve velkém, s cestou do neznáma, odhalováním historie a bojem mezi bohy, magií a technikou. Přitom hrdiny jsou lidé mravů vznosných, ale prostých, se ctí na štíru – tedy žádní rytíři na koni, nebo duševně rozervaní tuláci. Srandovní docela je, že děj vlastně posouvají skutky záporných postav a ty kladné se jen vezou na způsobených trablech.
Jenže i když měl příběh všechny předpoklady k tomu nadchnout, neskončil u mě se stoprocentním úspěchem. Autor se až zbytečně vyžívá ve steampunkových vymyšlenostech, které jsou sice skvělé, ale často nepodstatné. Navíc jsem se trochu ztrácel v zápletce i v motivacích, hlavně při závěrečné rekapitulaci dějinných souvislostí. Avšak hodně věcí se ještě tají, jak dává tvůrce při finále najevo, takže druhý díl je takřka nezbytností.

povídka: Tanec s netopýří dívkou v zemi lazarů - McIntosh, Will
vyšla v: XB-1 2016/08
yerry | ***** | před 108 dny

Druhá autorova poviedka o kývajúcom víruse, ktorý zasiahol svet. Svojou koncepciou bola podobná ako Tanec se smrtí v zemi lazarů , len mesto a postavy boli zmenené. Celkovo sa dej nikam veľmi neposunul. Autorovi očividne ide o niečo viac a vírusom zamorený svet je len kulisou, v ktorej rozvíja ľudské osudy. Mimoriadne dobre písané. Toto ma bavilo…

kniha: XB-1 2016/07 - kolektiv autorů
yerry | *** | před 108 dny

Zasa raz jedno subjektívne poslabšie číslo. Nejako mimoriadne ma tu nezaujala žiadna z poviedok, čo sa mi už dlho nestalo. Nechcem tým napísať, že tie texty boli zlé. Priemerné hodnoty však neprekročil ani jeden z nich. Toto sa nevzťahuje na publicistickú sekciu, ktorá si svoj štandard zachováva…

povídka: Vidět a zemřít - Dostál, Tomáš
vyšla v: XB-1 2016/07
yerry | * | před 108 dny

Pozostatky ľudského vedomia v koži kyborga zabijaka. Ak ti stačia k zážitku granáty, míny, palné zbrane rôzneho kalibru, prederavené panciere, kusy odtrhnutého mäsa, priamočiary a jednoduchý dej, tak dobré. V opačnom prípade je aj moje hodnotenie nadhodnotením…

povídka: Vítejte v Šedivákově - Vácha, Dalibor
vyšla v: XB-1 2016/07
yerry | *** | před 108 dny

Autor tu sype rôzne hororové rekvizitky hlavne v závere ako na bežiacom páse. Poviedku by som rozdelil na dve časti. Tá prvá bola temná, pesimistická s atmosférou aká má byť. Tá druhá a hlavne koniec je už akčná až moc, kedy začínaš strácať prehľad a rozmýšľaš, odkiaľ tie postavy autor vylovil. Pôvodne som mal v úmysle hodnotiť vyššie, ale ten koniec to zrazil smerom nadol. Inak docela fajn…

kniha: Probuzení - Lebbon, Tim
trudoš | **** | před 109 dny

Tim Lebbon jde nekompromisně po nejzákladnějších lidských slabostech – strachu z neznáma a strachu ze smrti. Posádka těžební lodě se musí vypořádat s nepěkným překvapením v podobě xenomorfů, na které narazili v hlubinách planety LV-178. Problém je, že jediné zbraně, které mají k dispozici, jsou obyčejné hornické nástroje. Takže o večírek je postaráno a člověk těm havířům může jedině držet palce.
Zapojení Ellen Ripleyové do příběhu ovšem považuji za zbytečnou chybu. Nejen že se tím autor zbavuje momentu překvapení, protože je jasné, že to drsanda musí přežít, ale tím že zakomponoval svůj příběh mezi první a druhý film, dává tak v podstatě dopředu najevo, jak celá ta párty skončí. Co ovšem kvituji s nadšením, je, že vetřelci jsou zde skutečným nebezpečím a ne pouze obtížným hmyzem, jako v některých románech z 90. let. Pravdou ale je, že ty nejlepší scény často působí dojmem reprintu. Přesto se podle mě jedná o jeden z nejpovedenějších návratů do světa toliko oblíbených strojů na zabíjení.

kniha: Problém tří těles - Cch‘-Sin, Liou
Vlask | *1/2 | před 110 dny

Klasická hard sci-fi jakých se v dnešní době moc nevydává, nebo mně aspoň míjejí. Problém je v rozvržení obsahu. Cca 60% je ono sci, což pro běžného Frantu čtenáře není moc záživné čtení, neb astrofyzika mu nepřipadá zajímavá a fascinující. Navíc ani nedokáže zjistit, jak moc autor vaří z vody. Dalších cca 30 procent připadá na filosofování zejména ohledně ekologie a dopadů čínské kulturní revoluce. Na samotný nosný děj připadá nepatrná část knihy, drtivou většinu času se prokousáváte nezáživnou vědou smíchanou s filosofií ohledně sociologických dopadů čínských experimentů a něco zajímavého se děje jen velmi zřídka.

kniha: Trojice - Lotz, Sarah
trudoš | ***1/2 | před 111 dny

Neustálé ponechávání čtenáře v nejistotě, o co že to vůbec jde, pomalé stupňování napětí pomocí nejasných náznaků a sem tam nečekaně vyhrocené násilí – to vše dělá z příběhu Sarah Lotzové velmi atraktivní čtení. Námětem přitom mnohým připomene Midwichské kukačky Johna Wyndhama, formou pak horor Carrie od Stephena Kinga. Faktem je, že rozsahem by Trojice zvládla spolknout obě zmiňovaná díla a ještě k tomu přihodit nějakou tu novelku jako dezert. Jenže na velikosti nezáleží.
Román je typickým příkladem toho, co se může stát, když redaktor neukočíruje spisovatele a tomu původní nápad na povídku přeroste v pětisetstránkový epos. Což o to, autorka umí zaujmout všemi dostupnými triky, nic to však nemění na tom, že po dočtení knihy má člověk pocit, že si z něj někdo ošklivě vystřelil. Nepopírám, že je tu množství povedených obrazů a navíc se to vážně čte prakticky samo, celku však chybí konkrétní uchopitelný smysl. A to je vážně hřích, který by zasloužil navrácení rukopisu a jeho přepsání.

kniha: Tarzan a leopardí muži - Burroughs, Edgar Rice
louza | ***1/2 | před 111 dny

Burroughs v leopardích mužích intonuje podobně jako v přechozí knize i když se drží spíš tradičnějších postupů (takže žádné anglicky mluvící opice). Spíše než Tarzana sleduje složitý propletenec několika postav vzájemně se hledajících a ztrácejících se v džungli, aby teprve s posledním odstavcem vysvětlil pointu. Hlavní hrdina je tu spíš jako berlička na pozadí, když už autor neví v hlavní linii kudy kam. Pikantní je, že většinu příběhu si Tarzan ani neuvědomuje, že je Tarzanem. Kniha je promarněnou příležitostí, protože kult leopardích mužů je velmi pěkná premisa, která by zasloužila lepší zpracování. Tu v prvorepublikovém vydání supluje ilustrátor Jiří Wowk svými výtečnými pérovkami.

povídka: Spadanky z Kleopatřiny propasti - Brin, David
vyšla v: XB-1 2016/07
yerry | *** | před 111 dny

Ak si zoberieš, že Venuša je najsmrtonosnejšia, najpekelnejšia a najnehostinnejšia planéta široko ďaleko, teda minimálne v okruhu nám známeho vesmíru, jej osídlenie i keď v akýchsi podzemných morských habitatoch je aj na pulp dosť silná káva. Takže sú tu čiastočne degenerovaní kolonisti, Venuša bombardovaná ľadovými kométami, zaostalá podomácky vytvorená technika a len tak na okraj spomenutí nejakí emzáci.

Začiatok poviedky je miestami trochu neprehľadný, asi do 1/3 nevieš, o čo kráča. Zaujímavé to začne byť približne od druhej polovice, keď dej začne byť akčný. Samotný záver poviedky ako aj podmorský ľudský život mi niečo pripomenulo, niečo dosť podobné…

Tak toto je presne ten typ science fiction, ktorému neviem prísť na chuť. Mei postupne prenáša a transformuje svoje vedomie do rôznych telesných schránok, hardvéru a kozmických lodí. Prežíva eóny vekov až stráca zmysel bytia…

S autorkinou tvorbou som mal už tú česť, no ani jej predošlá poviedka Pět stupňů zármutku po invazi mimozemšťanů nebola kvalitatívne ani obsahovo o nič lepšia…

kniha: Telepat - Brunner, John Kilian Houston
WugWugs | ***1/2 | před 111 dny

Viete kto je Charles Xavier? Nevadí ak nepoznáte X-menov, telepat Garry Howson a Hellen Kellerová sú ich realistickejšia a ľudskejšia verzia. Desivo zlá obálka a banálny názov českého vydania robia z Celého človeka (The Whole Man) neprávom akési šestákové sci-fi. Pritom asi najbližšie má k psychologicko-vývinovej dráme Ruže pre Algernon, ktorá vyšla o dva roky neskôr (1966). Nie je ťažké si predstaviť mutáciu, vďaka ktorej dokážu niektorí pasívne načúvať, alebo aktívne ovplyvňovať myšlienky druhých. Na rozdiel od komixových X-menov však Celý človek používa telepatické schopnosti ako náhľad konfliktu postihnutie-nadanie. Garry je od narodenia fyzicky deformovaný tak, že neujde žiadnemu zhrozenému pohľadu- a o to viac vníma každú aj nevyslovenú myšlienku. Funkcia „kto si o nás čo myslí“ je nám vnútorne tak silná, že sa ťažko rozhodnúť, či telepatické poznanie pravdy by bolo vyslobodením, alebo skôr ešte väčším prekliatím (Sartrove „peklo, to sú tí druhí“ dovedené do najzadnejšieho extrému). S tým tematicky súvisí zaujímavé využitie myšlienky telepatie, čiže priameho (nesprostredko­vaného) prístupu k mysliam iných postihnutých, napr. hluchonemých a náhľad ich sveta – v ktorom krik otca nie je počuť, iba vidieť v agresívnej gestikulácii úst a tváre. Taktiež zobrazenie postihnutých, dominovaných pocitom menejcennosti a túžby po najmenšom ocenení a dôležitosti. Celý človek je takmer neznámy, ale hodnotný príspevok k zamysleniu o stigme postihnutia, nadaní, menejcennosti a ocenení – ktorý však z príbehového hľadiska pokrivkáva, tak ako jeho hlavná postava. https://cs.wikipedia.org/wiki/Helen_Kellerov%C3%A1

povídka: Manifest - Iša, Janko
vyšla v: Na hroby
tiradentes | ***1/2 | před 111 dny

Iba poznámka k jednej malej chybe – pergamen nie je to isté, čo papyrus.

kniha: Prokletí - Palahniuk, Charles M.
trudoš | **1/2 | před 111 dny

„Klidně si myslete, že všechno zlehčuju, ale smrt je asi ten nejblbější vtip, co jsem kdy slyšela.“
Ono ani tak nejde o to, že by román postrádal nápad – ten je naopak skvělý. Třináctiletá holka se ocitá v pekle za to, že hulila trávu. Zapomeňte na desatero, spíš si k němu přihoďte ještě milion šest dalších bodů, za které můžete na věčnosti pykat. Třeba že příliš často používáte klakson… Naneštěstí zápletka je něco, co Chuck Palahniuk nemá zapotřebí. Počítá s tím, že road trip peklem je natolik nosné téma, že cokoliv dalšího by bylo zbytečné. Což je vcelku škoda, protože silná místa tu jsou. Dobré jsou dívčiny monology a některé absurdní scény, přičemž člověk není ochuzen ani o skvělé hlášky. Problém jsem měl ovšem se samotnou hrdinkou, jež mi byla po většinu doby nesympatická a její eskapády mě přestaly bavit po straně padesát. Zvláštní pozornost si však určitě zaslouží doslov Jiřího Pavlovského, který mi zpětně dokázal osvětlit, proč číst tuhle knihu nebyla nakonec úplná ztráta času.

kniha: Dům za zdí - Mitchell, David
Madam Brbla | ****1/2 | před 112 dny

Dosud jsem kolem Davida Mitchella jen po špičkách kroužila, jelikož jsem získala dojem, že by jeho tvorba mohla mít příliš vysoké nároky na můj chatrný intelekt. Nesměle jsem si měřila pohledem „Atlas mraků“ vysoko na poličce a v duchu slibovala: „Jednou se k tobě dostanu.“ Po návštěvě „Domu za zdí“ ze mě obavy spadly jako spodní prádlo ze striptérky. Hned v úvodním příběhu, kterým mne provázel tak trochu jiný chlapec, jsem pochopila, že si s knihou budu výborně rozumět. Druhý střípek do skládačky, kdy se změnil vypravěč a doba poskočila o 9 let kupředu, mě v euforických pocitech utvrdil. Oba charaktery byly naprosto rozdílné a perfektně… prožité, to je asi ten nejlepší výraz. Autistický kluk i špinavý polda působili dokonale autenticky. Následující střídání tolik úspěšná nebyla; další postavy mě neoslovily tak silně – nešlo o horší zpracování, akorát ve mně prostě nevzbuzují nadstandardní zájem zamindrákované studentky, lesbické novinářky ani… no, nemusím vykecat všechno). Navíc každá povídka logicky ubrala něco z tajemství a tím také z kouzla, kterým byl „Dům za zdí“ opředen. Nejspíš to tak muselo být, já bych však v tomto případě raději dále tápala v londýnských mlhách, zůstala u nejasných strašidelných obrysů a znepokojivých domněnek, než si nechala vše popsat a vysvětlit. Proto „jen“ 90% za tento dvoudenní superzážitek.

povídka: Dlouhý skok - Künsken, Derek
vyšla v: XB-1 2017/02
quinnet | ***1/2 | před 112 dny

DK oprášil svoju neutrónovú hviezdu a vystaval okolo nej ďalší príbeh. Po smolnom odchýlení z kurzu uviazne pri jednom pulsare viacgenereračná loď so 4 000 ľudí na palube. je im dokonale jasné, že by sa tu dlho zdržiavať nemali a tak pošlú na miestnu planétu trojčlennú posádku, aby získali cenné suroviny pre pohon. Planéta je však zaujímavá aj z vedeckého hľadiska. Svojim spôsobom autor použil nápad z poviedky ‚Cesta Jehly‘, zameral sa však na nesporne zaujímavú vedeckú podstatu života v žiari takejto hviezdy. Hlavný hrdina bol zaujímavý týpek, ešteže mal dosť inej práce, inak neviem, neviem…

kniha: Dobyvatelé sluneční soustavy - Pacner, Karel
ippokorny | nehodnoceno | před 113 dny

Povídka je jednou z posledních sci-fi oslavující Sovětský svaz (vydána dva roky před jeho rozpadem) a jeho údajné vesmírné úspěchy (Sověti ani nikdo z nástupnických států Sovětského svazu na Měsíci dodnes nebyl). V povídce se uvádí mezinárodní spolupráce řady států, realita je stále taková, že státy provádí kosmický výzkum spíše každý za sebe, snad s výjimkou orbitální stanice ISS. Optimistické je v povídce i datování dobývání Měsíce a planet sluneční soustavy. A uvedený název Morozovova kometa je patrně podle Pavlíka Morozova (sovětského pionýra oslavovaného stalinistickou propagandou, viz Wikipedie, heslo Pavlík Morozov).

17891011121314151617poslední (633)25305 příspěvků celkem


WebArchiv - archiv českého webu