RSS / komentáře

Poslední přidané komentáře

17891011121314151617poslední (693)27714 příspěvků celkem
kniha: Prach - Howey, Hugh
whack | **** | před 136 dny

Čakal som v tomto diely väčšiu komunikáciu medzi ostatnými silami navzájom. Nezodpovedané otázky mi aspoň zamestnali hlavu a mohol som si sám predstavovať, čo sa mohlo diať inde a čo sa mohlo diať potom… že koľkým silám sa podarilo bezpečne otvoriť otvor von, keď došli zásoby… že koľkí ľudia zo zbombardovaných alebo vypnutých síl prežili a či medzi nimi bola ďalšia Juliette, ktorá ich onedlho viedla cez mŕtvy svet na povrchu… a že ako panbožkári v hnedých handrách horia v zvonku zavretej miestnosti a kričia. Príbeh je ale opäť pútavý a aj celkom skľučujúci, knihu som nepustil z ruky.

Mimochodom, myšlienka príbehu nie je realite až taká vzdialená ako obdobie príbehu; výrazne depopulovať ľudstvo a navrátiť ho k pôvodnej koncepcii malých kmeňov zberačov a lovcov v objatí divočiny je koncept reálne existujúcej organizácie Gaia Liberation Front (len pre zaujímavosť).

Záver som vo výsledku vnímal celkom pozitívne, no na druhej strane, keby som bol autorom ja, niektoré veci by som pozmenil, niektorých ľudí by som nechal zabiť, niektoré situácie by boli vyriešené inak. Napriek tomu, že by som zároveň aj zachránil viac ľudí, sa nemôžem nezamýšľať nad otázkou: nebude vyzerať svet bez tých antikoncepčných implantátov o zopár storočí opäť tak, ako vyzeral v roku 2049?

kniha: Co to žere a kde to spí - Heteša, Petr
gokudo | ***1/2 | před 137 dny

Dobra skifka sjeta na vodce s kolou a erotice a zavisla na umele inteligenci a spinave politice. Skoda, ze hlavni hrdinka je takova nana.

kniha: Noc a mlha - Bandžuch, Tomáš
Sirius | ***** | před 137 dny

Noc a mlha – tahle knížka vyšla někdy před rokem… a já kolem ní chodil tak dlouho, až jsem se k ní dostal až letos. Co k tomu napsat? Určitě to, že je to jedna z nejlepších věcí, který se mi dostaly v posledních několika měsících do rukou. Že Tomáš Bandžuch umí psát, to předvedl už kdysi dávno, když jsem četl jeho Noc nekromantů a pak celý sborník Ve službách republiky, což byla věc dobrá, ale tak špalkovitá, že to úplně nedopadlo podle mých představ. Což se ale nedá říct o Noci a mlze, která na „republiku“ navazuje. Ta se sice tváří jako román, ale Tomáš Bandžuch v sobě nezapře to, že je povídkář – celá knížka je vlastně maskovaný sborník povídek, které ale drží naprosto perfektně pohromadě a šlapou od začátku do konce. O prologu už jsem psal, to je naprosto skvělej hororovej koncert a s každou další stránkou je to lepší a lepší. Někdy v půlce dojde ke zpomalení tempa, nikoliv však k vatové výplni aby knížka nabyla. Naopak. Všechno tu má svoje místo. A všechno to míří k naprosto skvělýmu finále. Líbí se mi práce s postavami, přepínání na různý úhly  – všechny postavy mají svoje místo a svoji roli a to včetně hlavního hrdiny, což si pamatuju, že mě tenkrát dost točilo. Tady je to vybalancovaný naprosto perfektně. Co musím rozhodně ocenit je kombinace fantasy s historií, tady se prostě ukazuje, že Bandžuch je nejenom spisovatel, ale i historik a prostě tuhle svoji znalost dokáže prodat naprosto skvěle. A líbila se mi i povedená detektivní linka… Noc a mlha je prostě naprostá pecka, nad kterou moje čtenářský srdce plesá. Pokud máte rádi detektivky od Viléma Křížka a seriál Babylon Berlin, u tohohle budete skákat nadšením do stropu. Já rozhodně skákal. Tomáš Bandžuch se tímhle pro mě stal autorem, od kterýho si chci přečíst všechny romány, co napíše. Jeden z top titulů minulýho roku.

kniha: Oheň a krev - Martin, George R. R.
Adhara | *** | před 137 dny

Na Pieseň ľadu a ohňa sa to nechytá, ale aj tak dobré. Hlavným problémom textu je (pre nás, nehistorikov) asi ten, že sa snaží napodobniť historické zápisky. Tie ale majú od bežného beletristického textu ďaleko. Nenájdeme tu preto veľa dialógov a už vôbec nie ponory do duše postáv, ktoré sa mi na Hre o tróny a spol. tak páčili. Napriek tomu ale autorovi hlavne v neskorších kapitolách niečo také ujde – vlastne na to, že ide akože o zápisky historikov písané x rokov po udalostiach, je tam tých dialógov a presných charakteristík postáv až príliš veľa. Je to tak síce čitateľnejšie, ale stráca sa autenticita kvázi historického textu. Tú však do určitej miery nahrádzajú nejasné udalosti dejín a časté rozpory v popise historických udalostí rozličnými „autormi“.

Dianie počas prvej polovice vládnutia dynastie Targaryenov je pestré, čítavé i ponuré s málo svetlými okamihmi, zato o to častejšími vojnami, chorobami a umieraním neprirodzenou smrťou. Trochu mi vadila len recyklácia postáv Martinom. V Targaryenoch a nielen v nich nájdeme plno paralel s Robertom, Cersei, Nedom, Robbom, Sansou, ale najmä s Aryou. Nepochybne ide o Martinovu obľúbenú postavu, lebo neženská a bojová zástupkyňa ženského pohlavia sa tam zjavuje najčastejšie. Spolu s nezapamätateľným kvantom iných postáv, ako býva u Martina zvykom.

kniha: Bajky barda Beedleho - Rowling, Joanne Kathleen
Gaarq | **** | před 138 dny

byl docela zvědavý, jak si poradila JKR se žánrem pohádky (nebo bajky, jak je libo), i když z románu je jasné, že to umí. byl jsem mírně zklamaný, že ostatní pohádky nedosahují kvality té románové, ale pořád jsou dobré.

ty brumbálovy komentáře jsou pro skalní fany, jinak mi přišly celkem zbytečné, ba matoucí. například, co vlastně udělal oživovací kámen s harrym, když brumbálův popis toho, co dělá, dost výrazně koliduje s dějem románu? je to záměrná mystifikace fiktivního brumbála směrem k fiktivním čtenářům, nebo i těm reálným? jak říkám matoucí.

koupil jsem tuto knihu v albatrosím vydání ve spoluprací s nadací lumos. so far so good. JKR je výrazná osobnost, která se hodně snaží pomáhat a je to dobře. proto mi bylo vždycky záhadou, jak se to srovnává např. s existencí azkabanu jako něčeho v jejím fikčním světě i pro slušné čaroděje akceptovatelného.

kniha: Nekonečno - Cenek, Edvard
ippokorny | nehodnoceno | před 138 dny

K anotaci: Pozemšťané chtěli Mars kolonizovat a stát se vůdci Marťanů podle hesla: „Jeden národ — jedno náboženství — jeden jazyk“. A opačně chtěli špatný stav lidstva na Zemi – když se jim ji nepodařilo Zemi zničit- vyřešit kolonizací Země Marťany.

povídka: Příběh tří bratří - Rowling, Joanne Kathleen
vyšla v: Bajky barda Beedleho
Gaarq | ***** | před 138 dny

tahle je nejpovedenější. maličko autorku podezírám, že proto, že jako jediná byla sepsána takříkajíc spontánně a ne až ex post, aby byla. trochu víc se mi líbilo to převyprávění ve filmu, bylo méně patetické a střídmější, nicméně i povídková podoba je velmi dobrá.

tahle byla podstatně lepší. má to pointu, slušný příběh i pohádkové poučení. dobrý.

povídka: Mágovo chlupaté srdce - Rowling, Joanne Kathleen
vyšla v: Bajky barda Beedleho
Gaarq | *** | před 138 dny

opět jedna přímější a méně rafinovaná povídka, sice s „hororovým“ koncem, ale příliš předvídatelná.

kniha: Svit magnetaru - Pitzmos, Aleš
gokudo | *** | před 138 dny

Takova pohodovka. Pribeh se odehrava ve 24.stoleti, takze ty odkazy (zde v ich-forme) na filmy a vedce z 20.stoleti jsou tak nejak „out of place“.

kniha: Endymion - Simmons, Dan
jirikk | ****1/2 | před 138 dny

Přečteno podruhé, tentokrát v příčetném překladu, i to bude jistě důvodem, proč jsem zvedl své dávné hodnocení. Oproti předchůdci však Endymionu přeci jen něco chybí, především asi takový ten magický pocit tajemství, který čtenáře Hyperionu hnal knihou stránku za stránkou. V Endymionu právě tato složka skoro absentuje, putování po různých lokacích je zejména v první zhruba třetině románu místy až nudné. Postupně se samozřejmě děj rozjede a Simmons stále vypráví nadprůměrnou SF, jen ve srovnání s Hyperionem zatím kulhá. Uvidíme ve druhém díle (z prvního čtení si nepamatuju kromě pár scén prakticky nic), snad přinese opodstatnění tohoto zatím lehce zbytečně působícího počinu.

opět, nejde o nijak extra invenční pohádku, ale už má podstatně zajímavější a méně předvidatelnou strukturu a obsahuje komplexnější pointu. dobré.

průměrná pohádka, docela primitivní a přímočará, s jednoduchým poselstvím a literárně nic moc. krom snad jediné zajímavé věci, a to onoho skákajícího hrnce také prosto jakéhokoliv zajímavého nápadu.

kniha: John na konci umře - Wong, David
quinnet | **** | před 140 dny

V poslednom čase si na čítanie často vyberám knihy, ktoré sú tak či onak absurdné. Anotácia sľubovala presne takýto čitateľský zážitok a tak som ju po nejakom čase zobral do rúk. A neurobil som zle. Príbehy dvoch skrachovaných existencií boli dostatočne fantasmagorické, vtipné a pri tom tak trochu strašidelné. Čo si priať viac? Nebola to až tak výbušná zmes ako napríklad Mlýn na múmie, na druhu stranu si DW lepšie ukočíroval dej, ktorý mal presne nadávkovanú zábavnosť. Humorné momenty vyplývali jednak z charakterov hlavných postavám ktorí pre hlášku v najnevhodnejšej situácii nešli nikdy ďaleko a jednak z absurdných situácií ako vystrihnutých z Lovecrafta. Ja viem, že by HPL atmosféra nemala byť vtipná, ale tu sa to tak nejako deje. Ono aj z bezvýchodiskovej situácie sa snažia aktéri deja nejako dostať, a keďže sú to prvotriedni magori z osobitnej školy, tak aj zlovoľné bytosti z iných dimenzií zažívajú rôzne WTF momenty. Ak by niekto vydal aj druhý diel, celkom by ma to potešilo. Takto si pozriem aspoň film, vraj prvá polka je výborná.

kniha: Svit magnetaru - Pitzmos, Aleš
biafra | ***1/2 | před 142 dny

Pitzmos si drží svůj styl. Kniha není podle mně ani horší ani lepší než přechozí – a hlavně se dobře čte. Bohužel se Pitzmos i nadále snaží popsat psychologický vývoj postav, přestože mu to nejde. Zamrzí jen to, že se očividně jedná o vyplňovací díl, kde se moc konkrétních informací o minulosti a budoucnosti světa Asociace nedozvíme. Finální bitva (bitvy?) se zřejmě chystá do dalšího svazku. Věřím, že zvítězíme, protože my jsme Vesmírná asociace!

kniha: Ostré konce - Abercrombie, Joe
Majkl | ***1/2 | před 142 dny

Pomerne priemerná poviedková zbierka, ktorá jemne rozširuje a dopĺňa príbehy viacerých postáv zo sveta Prvého zákona. Niekedy nahliadneme do minulosti postáv, objasníme si ich motiváciu, či zažijeme príbeh, o ktorom už bolo čo-to naznačené. Spomedzi všetkých príbehov na mňa viacero pôsobilo ľahko nadpriemerne, je to starý dobrý (ale aj konzumný) Abercrombie, tzn. pochybné charaktery postáv, morálne pády, brutalita a zrada, zároveň veľmi dobrý autorský štýl a ľahko plynúce dialógy. Pomedzi čriepky z histórie sveta Prvého zákona sa vinie príbeh dvojice Javre a Shev, ktovie prečo mi však tieto príbehy ani postavy úplne nesadli. Primerných 60%, +10% za fanservice.

kniha: Půl krále - Abercrombie, Joe
Majkl | ***1/2 | před 142 dny

Jednoduchší Abercrombie určený pre dospievajúceho čítateľa, tzn. menej dejových línií a postáv, menej (avšak postupne zvyšujúcej sa) brutality… a tiež aj nižšia kvalita. Abercrombie je skúsený autor, u ktorého schvaľujem snahu o niečo iné (dospievajúci hlavný hrdina, iná cieľová skupina), avšak výsledok pôsobí mierne rozpačito, akoby autor bol proti svojej vôli skrotený a tak trochu zapieral sám seba. Hlavný hrdina si tiež nezískava ľahko sympatie. Po skúsenostiach s inými Abercrombieho knihami hodnotím nižšie, avšak zároveň dodávam, že ani knihy zo sveta Prvého zákonu nemožno čítať v kuse a za sebou, pretože je to v podstate jeden a ten istý príbeh – brutalita, zrada, čierne charaktery a morálne bahno… Odporúčané dávkovanie je po kúskoch.

kniha: Černočerná tma - King, Stephen
Majkl | **** | před 142 dny

Vyrovnaná poviedková zbierka, v ktorých hrajú prím temné stránky ľudskej povahy a nadprirodzeno čaká v pozadí. Najlepším príbehom je úvodné 1922, ktoré je aj veľmi dobre filmovo spracované. King ma týmto textom od začiatku chytil a nepustil, príbeh sledujeme z pohľadu antihrdinu, ide o príbeh, ktorý zapôsobí svojou brutalitou a desivosťou, ktorých je tak akurát, aby King v čitateľovi vzbudil morbídny záujem. Najlepší text zbierky! Druhý survival príbeh ide ako podľa šablóny niektorých slasherových hororových filmov, posledný zas nepoteší trochu uponáhľaným vývojom situácie, avšak aj tieto príbehy som čítal so spokojnosťou, aj keď sa nejedná o také (čierne) perly ako 1922. Poviedka Prodlužování času do zbierky akoby nezapadala, od začiatku je jasné, akým smerom sa príbeh vydá, nenastúpi žiadne odbočenie ani prekvapenie, zvrat v živote dvoch mužov postupuje neúprosne, ale tiež nudne a očakávateľne. Tak či onak, Čiernočierna tma si odnáša veľmi spokojných 80%.

kniha: Christina - King, Stephen
Majkl | **** | před 142 dny

Jedna z ranných kingoviek, ku ktorej som sa konečne dostal v rámci vianočných sviatkov s chuťou prečítať si niečo ako zamlada. Vďaka Christine som si pripomenul nielen obdobie dospievania, prvých lások a priateľstiev, ale aj nočné čítanie kingoviek počas horúceho leta, autorovo rozprávačské umenie, schopnosť detailne opísať hlavné postavy a neskôr (primerane, nie poriadne) dupnúť na plyn. Spokojné oddychové čítanie, rana medzi oči ako napr. Osvietenie to však nie je.

kniha: Klub vrahů - Renčín, Pavel
cojone | ***** | před 144 dny

Druhá mnou prečtená kniha od Pavla Renčína a znovu zásah do černého (srdce). To mazlení se slovy je prostě neuvěřitelné.

kniha: Turnus - Howey, Hugh
whack | **** | před 145 dny

Tento diel (Turnus) na mňa pôsobí deprimujúcejšie než prvý (Silo) a vysvetľuje otázniky, ktoré po ňom ostali. Prelínanie niekoľkých časových období, počnúc tým, ako to všetko začalo v roku 2049, až po udalosti roku 2345, vylíči špecifické príbehy niekoľkých zo síl a osudy ich obyvateľov, kde nechýba psychológia postáv a vyvíjanie vzťahov a zvratov. Páčil sa mi popis, ako rôzne formy rebélie (od neochoty zabudnúť, túžby vedieť pravdu a hovoriť, čo je zakázané, až po prevraty a násilné povstania) mali zrod a priebeh v každom sile a každej generácii inakší. Pozadie celého príbehu je obalené reálnymi hrozbami typu: nanotechnológie, preľudnenie, biologické zbrane, nukleárny holokaust.

V Sile som si obľúbil Juliette ako rebelku, ktorej charakter sa mi páčil, v Turnuse mal byť takouto postavou hlavný hrdina Donald, ale ja som z neho taký pocit vôbec nemal. Vyplakával sa nad smrťou minulou, ale nemrkol ani okom, keď nechával zničiť celé silá aj s obyvateľmi, keď sa „prebudili“. Nikto tu nie je ten vyslovene dobrý a nikto ten vyslovene zlý, dokonca ani Thurman nie. Pre mňa nič nebolo tajomnejšie ako spiklenecké silo 40, ktoré očividne ako jediné sa dokázalo odpojiť od sila 1 a organizovane dlhodobo tak aj fungovať. Snáď o ňom bude viac v treťom diely tejto trilógie. A snáď sa konečne dozvieme, ako je to skutočne s tým magickým, zeleným svetom bez ľudí na povrchu.

kniha: XB-1 2019/12 - kolektiv autorů
yerry | *** | před 145 dny

Posledné číslo roku 2019 nezopakovalo nastavenú latku z posledného čísla roku predchádzajúceho. Bol som sklamaný. Žiadna z poviedok ma nejako mimoriadne nezaujala a tak som si užil aspoň 2. pokračovanie Služobníc temnoty v sekcii Publicistika od Roberta Kostěnca ;)

povídka: Vražda na asteroidu - Pecinovský, Josef
vyšla v: XB-1 2019/12
yerry | ** | před 145 dny

Autora poznám predovšetkým vďaka jeho technickým publikáciám z oblasti počítačovej techniky. Jeho poviedkam však akosi neviem prísť na chuť. Je v nich strašne veľa naivity. Ani táto s kriminálnou zápletkou z prostredia asteroidu nie je výnimkou…

povídka: WAP - Špaček, Jiří
vyšla v: XB-1 2019/12
yerry | ** | před 145 dny

Tiež som to príliš nepobral :)

povídka: Žízeň po životě - Mertlíková, Věra
vyšla v: XB-1 2019/12
yerry | *** | před 145 dny

Veľmi dlhá a vlečúca sa časovka. Dosť som sa pri čítaní nudil a myšlienky mi lietali kade-tade. Naviac obdobie napoleonských vojen nie je moje kafé. Autorka píše dobre, chcelo by to však trochu zostručniť a akciu zatraktívniť alebo vsunúť iný pútavý motív. Text ale patrí medzi to lepšie v tomto pomerne slabom čísle…

povídka: Tisíc smrtí v těle a kameni - Trent, Brian
vyšla v: XB-1 2019/12
yerry | ** | před 145 dny

Tie uploady vedomia boli docela fajn ale celý príbeh bol podávaný dosť naivne. Naviac poviedke chýba poriadna pointa, keďže nekonečné lovenie vojnových zločincov, ktorých vedomie môže byť nahrávané do nových tiel mi pripadá dosť kontraproduktívne. Okrem základnej myšlienky mi to nedávalo žiadny zmysel…

povídka: Polámaná křídla - Ledbetter, William
vyšla v: XB-1 2019/12
yerry | *** | před 145 dny

Trocha akcie, trocha pátrania a docela dosť vzájomnej príťažlivosti z prostredia Marsu o nájdenom mimozemskom artefakte. Uchádzajúco čítavá poviedka, v ktorej ma prakticky nič neprekvapilo, keďže stavba príbehu nevynikala prílišnou originalitou…

povídka: Město - Nováková, Julie
vyšla v: Světy za obzorem
Madam Brbla | **** | před 146 dny

Zpočátku klasika o vědecké expedici na cizí planetu, kde se zjevně něco zvrtlo. Racionalita se rychle vytrácí a postavy jsou ponechány napospas svým nespolehlivým smyslům. Co je skutečnost a co iluze? Děsivě paranoidní povídka o křehkosti lidské psychiky. 75%

Tak tohle je pro mě ve sbírce příjemný krok stranou od filozofických témat k nekomplikovanému dobrodružství v nevšedním prostředí. Nebeský steampunk: vzducholodě, záhadné hlubiny pod mračny, mladí hrdinové na stopě něčeho velkého. „Vzduchoplavce Aury“ bych ráda viděla zpracované jako román – vybrousit charaktery, přidat podrobnosti k životům na palubě strojů, podívat se i na tajemstvím zahalený povrch. Pro mě asi nejlepší kousek ze „Světů za obzorem“. 80%

kniha: Světy za obzorem - Nováková, Julie
Madam Brbla | **** | před 146 dny

Nebýt (pro mne) fascinujícího výtvarného počinu Lukáše Tumy, „Světy za obzorem“ by mi stačily jen ve čtečce. Okusila jsem totiž dost povídek Julie Novákové, abych měla jasno: tato talentovaná mladá spisovatelka s ohromným rozsahem často míří malinko mimo mě (zatím). Jako když posloucháte své oblíbené rockové rádio a právě hrají kapely, co vás úplně neroztančí – zpěvákův hlas není dost sexy, chybí vám zvuk akustické kytary, bubeník příliš používá činely atd. V literatuře hledám především napínavé příběhy, výrazné charaktery a zajímavou atmosféru, zatímco Julie Nováková mě obvykle zahrnuje intelektuálními výzvami a zvláštními pocity. Nestěžuju si, neohrnuji čumák, pouze s uznale smeknutou čepicí konstatuji, že jsem pro tento styl tvorby poněkud povrchní čtenář. Moje chyba a moje škoda. Každopádně mě Julie Nováková třikrát trefila přímo do kokosu: líbily se mi povídky „Jinýma očima“ o propojení lidské mysli s kosmickou lodí, „Vzduchoplavci Aury“ jsou skvělým steampunkovým dobrodružstvím s young adult příchutí, finální „Město“ představuje atraktivní sci-fi klasiku o znepokojivých záhadách planety, kde přistála vědecká expedice. Hodnocení je snadné: 65% za obsah, 10% za obal. A díky Brokilonu za podporu nadějných českých autorů.

povídka: WAP - Špaček, Jiří
vyšla v: XB-1 2019/12
Polinius | *** | před 146 dny

Nějaká ambice tam je. A ta ambice není jen nasrat čtenáře. :-) Jen netuším, co se nám autor snaží tímto svým textem říct.

povídka: Tisíc smrtí v těle a kameni - Trent, Brian
vyšla v: XB-1 2019/12
Polinius | **1/2 | před 146 dny

Povídka se odehrává ve světě povídky War hero (2013) kdo zmiňovanou povídku četl, asi bude více nadšen. Povídka není jen exhibicí autora a má i nějakou SF pointu (jak vzácné u zahraničních povídek v XB-1) ale přesto se mi děj v hlavě moc dlouho neudržel. Je lepší přečíst a zapomenout a nebo vůbec nečíst a nemít co zapomenout?

povídka: Vražda na asteroidu - Pecinovský, Josef
vyšla v: XB-1 2019/12
Polinius | ** | před 146 dny

Mám sen. Mám sen, že bych mohl po přečtení každé zbytečné povídky na adresu autora poslat složenku, aby mi proplatil můj ztracený čas. Autor psát umí, ale pointa celého příběhu je tak strašně marná. Deux ex machina a za vším hledej ženu. Čekal jsem záhadu ,,zamčeného pokoje" a že se bude jednat o příběh detektivní. V průběhu četby se sice ozval výstřel, ale to jen proto, že jsem si snažil prostřelit hlavu. ** dávám jen za to, jak umně dokázal autor prodat tak slaboučkou zápletku.

kniha: Kdo se bojí smrti - Okorafor, Nnedi
Vlask | ** | před 146 dny

Celkově nic moc a ke konci jsem se musel nutit, abych to dočetl. Autorka má sice poměrně zajímavý začátek odehrávající se pravděpodobně v postapo Africe, ale cca od poloviny se to nepěkně zvrhne. Nejhorší je systém kouzel. Má takovou netradiční africkou téměř voodoo podobu, ale postrádá jakoukoliv konzistenci. Hlavní postava háže nová kouzla jak se to autorce hodí a ve většině případů ani hrdinka neví jak a co vlastně vykouzlila. Navíc má pradodivný smysl pro spravedlnost – sice chce zachraňovat nevinné, ale klidně 2× spáchá prakticky genocidu a vůbec nic to s ní neudělá. Jestli takto uvažují černoši běžně, tak už se nedivím těm genocidám ve Rwandě apod. Přidejte si na závěr naprosto zbytečné a nelogické odpravení některých postav + značně depresivní předem vyzrazený konec a dostanete knihu, která vás bavit nebude.

kniha: Co to žere a kde to spí - Heteša, Petr
Methat | **** | před 147 dny

Výborná oddychovka s priamočiarym detektívnym dejom. Hlavná postava je správne drzá, takže si moc priateľov na novej planéte, ktorú ovláda pokročilá umelá inteligencia, neurobí. K tomu pripočítajte samostatné mesto bez zákona s poriadne rozbehnutým čiernym trhom a izoláciou od Zeme. Na to, že to malo vyše 400 strán, tak to výborne odsýpalo. Len ten koniec je príliš rýchlo ukončený, no na druhú stranu, bol som s ním spokojný.

A teraz si idem zapáliť žvárinku, dám si kolu s vodkou a pustím si Larryho playlist.

kniha: Poslední smrtelné pouto - Staveley, Brian
snop | *** | před 147 dny

Knize škodí příliš velké množství POV a viditelně úporná snaha všechno uzavřít. To vede ke zvratům, které jsou spadlé z nebe, ne zcela uvěřitelným motivacím a celkové těžkopádnosti kni­hy.

kniha: Chránit - Reichert, Mickey Zucker
ippokorny | *** | před 147 dny

Přemýšlel jsem, čím se tato kniha liší od lékařského románu. Podle mě jde o lékařský thriller okořeněný červenou knihovnou a přidáno pár nanorobotů. Celá kniha je taková nejasná, kdo je padouch a kdo hrdina, jaký vliv mají na lidi nanoroboti, je jakoby nedokončená. V anotaci se uvádí, že někdo chce rozsévat smrt, ale kdo to má být, proč by to dělal, jak by dokázal sehnat vražedné nástroje, je vysvětleno nějak nejasně a nelogicky.

Je zde krásně vidět, jak tento díl nepsal Jason Dark. Je totiž strašlivě přeplácaný a překombinovaný. Odpadlá čarodějka snažící se pomstít svým třem sestrám, cestování v čase, halucinace, boj s ďábelským slizem, policejní vyšetřování vraždy, konec snažící se překvapit, atp. Na ploše cca 50 stran je to strašně moc a k tomu si navíc připočítejte Jane Collinsovou, která i v tom bordelu dokáže být zcela zbytečnou postavou protože si pro ni autor nevymyslel nic lepšího než dělat všem druhé housle. Škoda, téma čarodějnic má velký potenciál, ale zde se to nepovedlo dotáhnout…

kniha: Hororové disko - Dark, Jason
Speedemon | **** | před 148 dny

První příběh s mým oblíbencem, smrdutým ghoulem panem Grimesem. Vede zde hororovou diskotéku, kde se pouští samé ďábelské hity od Bee Gees :) Příběh má správnou mrazivou atmosféru. Jen ta linka s Jane je celkem zbytečná. Jelikož pan Grimes uteče, začíná se Johnova statistika plná vyřešených případů komplikovat…

kniha: Války s Berserkry - Saberhagen, Frederick Thomas
minduton | ****1/2 | před 148 dny

Jen taková zajímavost. Jedná se patrně o pirátské vydání knihy, jelikož jak potvrdil přímo F.T.Saberhagen, toto vydání v češtině nikdy a nikde neautorizoval. Hodně pár let dozadu jsem o tom kdesi takto četl v rozhovoru s ním.

17891011121314151617poslední (693)27714 příspěvků celkem


WebArchiv - archiv českého webu