RSS / komentáře

Poslední přidané komentáře

12345678910poslední (708)28281 příspěvků celkem
povídka: Jednoho týdne - Vincent, Bev
vyšla v: Na pomezí
Lucc | ***1/2 | před 45 dny

Mluvíte s Carlou, otočíte se za projíždějícím autobusem, a když se podíváte zpět, Carla tam není. Tkaničky vám z nějakého důvodu nedrží, přestože si je pojistíte dvojitou smyčkou. A další den netrefíte do práce. Víte, kde to je, ale těsně před koncem jízdy se ztratíte. Zavolat tam zatím ještě lze. A zítra… zítra je prvního apríla.

Dickovsko – sheckleyovská mrazivě humorná nihilizace. Lidi, co mají takové kousky rádi, si určitě přihodí hvězdu či dvě navíc.

kniha: Dřevěné nůžky - Dadone, Carlo
toms | **** | před 45 dny

Až nečekaně kvalitní sbírka povídek ve stylu E. A. Poa z dílny starého italského mistra. Myslím, že i dnes by si našla své nové čtenáře, podobně jako Lovecraft či Wells.

kniha: Stínozem - Straub, Peter
jirikk | ***** | před 45 dny

Skvělá věc, komentář bohužel s odstupem, protože tu dlouho z nějakého důvodu chyběla. Přesto ve mně kniha zanechala hodně pozitivní dojem, který musím i po té delší době zmínit. Silný příběh se postupně láme, co začíná jako drama z britského internátu, končí v tajemné stínozemi soubojem s mocným, avšak charakterově pochybným mágem. Zajimavé je, že obě tyto polohy jsou výborné a stejně drtivé, byť pracují s trošku jinými motivy i postupy. I vzhledem k autorově dosavadní smůle na překladatele do češtiny nejlepší Straub u nás.

kniha: Oči hrůzy - Dark, Jason
Speedemon | **** | před 46 dny

Sheile jednoho dne rupne v hlavě, sebere se a odejde od Billa i syna Johnyho. Bill se samozřejmě zhroutí a volá přátele na pomoc. John mezitím sleduje stopu nového případu a před očima se mu zastřelí striptérka. To ještě neví, že obě situace mají stejného jmenovatele. V sešitu se objeví několik parádiček. Za prvé nadpozemská intuice Jane, která aniž by věděla jakýkoliv detail, okamžitě dostává nápad prohledat všechny domovy pro slepce v Londýně. Kdyby s tím nápadem přišel John, tak neřeknu (měl v kapse jakési divné oko z šatny striptérky), ale Jane? Důležitější však je, že se zde poprvé objevuje kat Destero. Jeho postava bude v budoucnu vystupovat trochu jinak, jak už to tak bývá zvykem. Tady je služebníkem jakého démona tisíce očí a v závěru Johnovi dokonce pomůže. To je nejspíš poprvé a naposledy :)

kniha: Jejich moře - Cambias, James L.
Madam Brbla | **** | před 46 dny

Zase jedna z těch knih, které mě zlákaly kombinací názvu a obálky (tentokrát jsem Tomáše Kučerovského nepoznala, přesto magnetismus zafungoval). Oceňuji také vychytávku ve formě fluoreskujícího efektu a decentní vnitřní ilustrace, ale bez váhání bych je vyměnila za pečlivější korektury.
Co se týká příběhu, byl v jistých ohledech mělčí, než jsem očekávala od sci-fi v prostředí temných hlubin oceánu na vzdáleném světě. Vědecká základna a její osazenstvo nepředstavují pro čtenáře žádnou intelektuální výzvu, vše je podřízeno svižnému ději a poznávání mimozemských kultur. Odlišnost, potíže se vzájemným pochopením a správnou komunikací, krize… Byla jsem tam, plavala s Ilmatařany a bavila jsem se, nedostatku volného času (tedy nemile rozkouskované četbě) navzdory. Románu by však prospěly detailněji zpracované charaktery, více toho „sci“ a lépe zvládnuté finále. A měla jsem impertinentní problémy se jménem Veleocas, nejspíš se nad sebou budu muset vážně zamyslet. 80%
Pokud jste si oblíbili fascinující tvorbu V. Vingeho, R.L. Forwarda nebo třeba jejich mladšího klona A. Tchaikovskiho, James L. Cambias by se vám mohl trefit do vkusu – byť v light verzi zvláště při srovnání s první dvojicí autorů.

Slabota, jak už je u dílů od Wunderera zvykem. Na ploše 60 stran je děj překombinovaný a nijak nezapadá do předešlých událostí. Je to vlastně druhý díl po sobě odehrávající se v Itálii, o čemž neměl autor ani páru, takže John se chová, jako by předchozí případy neexistovaly. Prakticky celou dobu tu nahání po Benátkách jakého černého dóžete, který nemá lepší věci na práci, než unášet turisty. Přidejte otravného turistického průvodce, honičku na gondolách a pár blbostí navrch a máte hotovo :)

kniha: Zákeřní miláčkové - Dark, Jason
Speedemon | *** | před 46 dny

Sinistro unikl do Londýna a vymyslel plán hodný prvotřídního záporáka. Oživí dětské panenky v nákupním centru a s jejich pomocí ovládne město. Nj, je poznat že fakt nemá hlavu :)

Příběh je to spíš řadový a jen díky zapojení Sinistra se považuje jakou třetí díl pomyslné „trilogie“. Jedná se vlastně o první řadový příběh na pokračování, kde se nestane nic převratného. V budoucnu takových příběhů bude více a více protože autor nezvládne udržovat silné tempo navždy.

kniha: Odsouzen k smrti - Dark, Jason
Speedemon | *** | před 46 dny

John pokračuje v nahánění podivných kostlivých policistů a dostává od Sinistra ultimátum. Buď mu donese hlavu nebo zabije Billa Conollyho. Taky jste dostali o chudáka Billa strach? :) John je ale hlavička a nechá přes noc vytvořit přesnou repliku Sinistrovy hlavy z velmi vágního popisu. Prostě špičková práce :)

kniha: Pátý elefant - Pratchett, Terry
Speedemon | ***1/2 | před 46 dny

Ač to nebylo špatné, tak asi potřebuji další zeměplošskou pauzu. Nějak mi ty vtípky už splývají a sled událostí spojených do docela kompaktního příběhu mi ne vždy připadají zajímavé. A to se Elánius i celá Hlídka tak snažila. Bohužel mě ale více zajímalo dění v Ankh-Morpokorku než u diplomatické cesty do vlčí domoviny. Ale i tak slušných 70%.

kniha: Ve stínu slunce - Mařík, Jakub
eviljack | ***1/2 | před 46 dny

Dějově to není špatné a zápletka vypadá slibně i do budoucna, ale rozsahem je to spíš novela, než román. Nebýt fontu a řádkování ala O letadélku Káněti, tak se knížka smrskne na cca sto stránek.

kniha: Vzpomínka na modrou planetu - Reynolds, Alastair
jirikk | ***1/2 | před 48 dny

Reynolds mě před lety uhranul skvělou sérií o Odhaleném vesmíru a ani pozdější Transport ledu nezklamal. Tentokrát se k této metě povážlivě přiblížil, přestože se o žádný propadák nejedná. Vzpomínka na modrou planetu mi ale připomínala hustou kaši, kterou se musí člověk někdy až příliš namáhavě prokousávat, aniž by výsledek stál tak docela za to. Reynolds jakoby rezignoval na napětí, které ve starších dílech drželo čtenáře pevně v hrsti. Na vině bude především příliš poklidný styl vyprávění, protože pokud si děj románu shrnete v několika větách, tak se zdá, že žádná důležitá ingredience nechybí. Je tu tajemno, překvapení, napětí i zrada. Jenže vše podané tak suchým stylem, že u mě jen těžko vzbuzoval nějakou emocionální odezvu. Což platí i pro dost ploché a nevýrazné postavy. Přesto ale určitě nejde o špatnou knihu, milovníci poctivé SF s reálným vědeckým základem si přijdou na své. Mě ale k pokračování ve čtení trilogie nejspíš nenalákal.

Táto poviedka mi z celej zbierky sadla najviac. Náš antihrdina v nej stretne ďalšie legendy Divokého západu a s ich pomocou čelí záplave nemŕtvych, pričom sympaticky ostáva verný svojmu charakteru a okrem prežitia v prvom rade hľadá spôsob ako z toho vytrieskať čo najviac peňazí. Prím opäť hrajú akčné scény šmrncnuté horrorom, no keďže guľka do hlavy je pre týchto nepriateľov len drobná nepríjemnosť musia byť hrdinovia tentokrát vynaliezavejší. Dĺžka poviedky je tak akurátna na to aby okrem častých prestreliek priniesla aj zaujímavý dejový oblúk a uspokojivé finále. Ale za svojím názorom, že fantasy a Divoký západ nepatria dohromady si aj naďalej stojím. 7+/10

Ďalšia akčná poviedka v ktorej ide v prvom rade o to schuti si zastrieľať po grázloch. Človek pri čítaní musí obdivovať autora koľkými spôsobmi dokáže opísať vystreľovanie mozgov z hlavy, ale aj to sa časom zunuje. Oživenie ponúka dvojica pokrvných bratov nápadne pripomínajúca hrdinov kníh Karla Maya, ktorá sa ale od svojich predobrazov jemne odchýlila. Zjednodušene povedané sú z nich krvilační zmrdi čo sa nezastavia pred ničím. Tu som dúfal v sofistifiko­vanejšie pohranie sa s ich charaktermi a viac odkazov pre fanúšikov, no Ďuro ostal len pri pomrknutí a sústredil sa na boj proti starým indiánskym božstvám. To bola ďalšia vec čo mi úplne nevoňala, nadprirodzené sily mi na Divoký západ akosi nepasujú, ale zvykol som si. 7/10

Červenákova psychohygiena – s príbehom sa vôbec nesral a sústredil sa šťavnatú zombie vyvražďovačku vo westernových kulisách. Koncentrácia priestrelov hlavy na stranu atakuje čísla Johna Wicka, telesné tekutiny sa valia v potokoch a celkovo je z tohto krátkeho textu cítiť, ako si jeho písanie autor užíval. S ohľadom na cynického (anti)hrdinu a by som prijal temnejšie zakončenie, no i tak fajn jednohubka. 7-/10

kniha: Chřestýš Callahan - Červenák, Juraj
Strider | **** | před 49 dny

Súbor troch poviedok z Divokého západu v ktorých antihrdina Callahan, chladnokrvný lovec ľudí bez svedomia a ideálov, čelí s koltom menom Kráska a puškou Beštiou nadprirodzeným silám v podobe ľudožravých zombii, prastarých indiánskych božstiev a krvilačných vampírov. Spoločným menovateľom sú štavnato a originálne napísané prestrelky, v ktorých sa telesnými tekutinami a vystrelenými mozgami rozhodne nešetrí. Odhliadnuc od akcie toho poviedky navyše veľa neponúknu, no spestrením je prítomnosť slávnych westernových hrdinov, či už skutočných (partia Wyatta Earpa), alebo fiktívnych (zábavne krvilačné verzie Old Shatterhanda s Winnetouom). Nadprirodzené prvky mi síce do tohto prostredia veľmi nepasujú a radšej by som si prečítal o tom ako Štrkáč čelí nástrahám z mäsa a kostí, autor si ale písanie zjavne užíval. Ako odpočinkové čítanie to vôbec nie je zlá voľba, i keď asi nič pre slabšie povahy. 7/10

kniha: Krev a kosti - Esslemont, Ian C.
Strider | ** | před 49 dny

Je to potvrdené, Esslemont je prinajlepšom priemerný spisovateľ a keď sa nemôže oprieť o materiál a postavy od svojho kamaráta Eriksona, tak nemá čo ponúknuť. V tejto knihe čitateľa zavedie na odľahlý ostrov Jacuruku a už pohľad na mapu naznačuje čo-to o limitoch fantázie jej tvorcu. Má približne oválny tvar, v ľavej polovici je púšť, v pravej džungľa, oddelené sú kopcami a okrem nich sú tu pomenované len tri mestá a jedny ruiny čo priamo figurujú v deji. Prosté ako bulharská prostitútka. Poďme ale k náplni knihy. Povedať o čom sa točí príbeh nie je jednoduchá úloha, ciele jednotlivých postáv nie sú vôbec jasné. Každý niekam putuje, čo chcú ale dosiahnuť na konci cesty som u väčšiny z nich nevedel až do samého záveru. U mnohých z nich sa navyše nakoniec ukázalo, že pre svoje konanie nemali žiadne racionálne dôvody. Nechce sa mi to tu rozpisovať pre každého, to by z toho vznikla hotová slohová práca, ale napríklad z akého popudu sa k trestnej výprave do pralesa pripojil Sťahovač som vôbec nepobral. Nepomáha ani to, že jednotlivé postavy sú si navzájom strašne zameniteľné a Esslemont im stále nedokáže dodať potrebnú hĺbku (Jatal je čestná výnimka). Šablóna vojenského veterána sa zrejme hodí na všetko. Väčšina protagonistov sa len potĺka vražednou džungľou, ktorá ich zabíja hmyzom, neznesiteľným horkom, vlhkosťou, chorobami a predátormi. Džungľa je v skutočnosti hlavným hrdinom príbehu a bez preháňania hovorím, že vo fantasy žánri som ju lepšie spracovanú nevidel. Problém je, že na jej detailné vykreslenie by stačila jedna dejová línia, no tu v nej zažívajú veľmi podobné útrapy predstavitelia štyroch dejových liniek z piatich hlavných. Vraví sa, že niekedy je cesta viac ako cieľ, no v tomto prípade sa neudeje nič natoľko zaujímavé, čo by toto siahodlhé úmorné plahočenie ospravedlnilo. Záver je potom jednoducho… čudný. Bez spoilovania môžem povedať len toľko, že je neuspokojivý a antiklimatický. Jednotlivé príbehové línie sa nakoniec (podľa očakávania) spoja, no pôsobí to veľmi nasilu a na konci som sa neubránil pomysleniu “A to je všetko?”. Zavŕšenie Osserkovho nudného a zhola zbytočného dejového oblúka je potom pre Esslemonta už symptomatické – o tom, čo sa tam vlastne stalo, sa vedú debaty aj na malazanempire.com a nikto to s istotou aj tak nevie. Aby som to zhrnul: Priemerný sloh s miestami veľmi dobre zachytenou atmosférou nebezpečného pralesa ťahá dolu autorova neschopnosť priniesť zaujímavý, zmysluplný príbeh a osadiť ho výraznými, logicky konajúcimi postavami. Naozaj ma bavil len vzťah veliteľa Golana a pisára Trna, to bola zlatá baňa absurdného humoru. 4+/10

kniha: Jablko, žezlo, trůn - Esslemont, Ian C.
Strider | *** | před 49 dny

Táto kniha úzko nadväzuje na Daň pro ohaře z Eriksonovej “hlavnej” série a dej je opäť sústredený okolo môjho obľúbeného Darúdžistanu v ktorom precitlo starobylé zlo. A aby toho nebolo málo, tak sa po stáročiach života v odlúčení vracia legendami opradený národ elitných bojovníkov. Esslemont rozohral hru do veľkej šírky – sledujeme veľké množstvo dejových línií, ktoré sa v závere “eriksonovsky” pretnú v epickom finále. Taká bola určite autorova predstava, jej realizácia ale kríva na obe nohy. Hlavný príbeh pôsobí dojmom poviedky na ktorú bol navešaný kopec balastu. Ten je nielen nezáživný na čítanie, ale aj nepodstatný pre vývoj deja. Narážam hlavne na Jiskrov nepochopiteľný výlet na trosky Mesačného kameňa, no rovnako bezvýznamná pri prišla aj cesta dvoch Segulohov za vyzvaním Pútnika na súboj. Kiskina linka len potvrdila jej zbytočnosť, našťastie to však vyzerá tak, že sa uzavrela a ďalej už nudiť nebude. Záverečné zbiehanie potom pôsobí riadne na silu, väčšina protagonistov je v ňom len z povinnosti a skoro nič v ňom nepredvedú (to platí hlavne o jednom chlapíkovi s kladivom). Finále nefunguje dobre aj kvôli záporákovi, ktorý je neuveriteľne statický a eskalácia hrozby a tlaku na postavy v podstate neexistuje. V závere knihy som tiež nemal pocit, že by v rámci sveta Malazu došlo k akémukoľvek posunu – asi ako v epizóde seriálu na konci ktorej sa všetko opäť vráti do normálu. K tomu si ešte treba pridať ťažkopádny štýl písania, v ktorom sa veľmi ťažko orientuje a častokrát nepochopiteľné (alebo prinajlepšom nedostatočne zdôvodnené) chovanie postáv. (Ak mi niekto dokáže zrozumiteľne vysvetliť čím Kruppe tak vytočil ženské perúce prádlo, tak odo mňa dostane zlatého bludišťáka, ja som na to čumel ako prasa na blesk.) Postavy ako také mi prišli celkovo veľmi ploché a napríklad “humornú” dvojicu Zhoř a Leff by som okamžite vyškrtol. V zásade nemám čo pochváliť, lebo všetky aspekty knihy mi prišli nedotiahnuté, no aj napriek tomu som knihu zhltol veľmi rýchlo a aj to treba oceniť. Taktiež som sa do sveta Malazu vrátil po dlhej odmlke a veľa súvislostí som si musel dohľadávať na internete, takže nechcem byť v hodnotení prehnane prísny. 5+/10

kniha: Poslední kontinent - Pratchett, Terry
Strider | ** | před 49 dny

Toto ma vôbec nechytilo. Mrakoplašovi sa dejú random veci v “Austrálii”, pričom väčšinu času len nechápem čo sa deje a prečo (a prečo by to malo byť vtipné). Profesorský zbor Neviditeľnej univerzity sa zas snaží vyliečiť knihovníka z jeho náhodných premien – tu sa už dá pobaviť viac, no táto partia mi k srdcu nikdy neprirástla. Častokrát som sa pristihol že sa celkom nudím a stránky sa otáčajú len veľmi pomaly. Spolu s Erikom pre mňa najmenej zaujímavá (a zábavná) časť série. 5-/10

kniha: Húrinovy děti - Tolkien, J. R. R.
Strider | **** | před 49 dny

Oproti verzii príbehu uverejnenej v Nedokončených príbehoch je zmien a doplnkov žalostne málo. V podstate si vybavujem o čosi rozšírené Túrinove detstvo a mierne úpravy pobytu u trpaslíka Míma. Inak sú to len drobnosti, kvôli ktorým podľa mňa nebolo potrebné vydávať samostatnú knihu. Vráťme sa ale späť k náplni knihy. Tú tvorí Tolkienov najrozsiahlejší a najucelenejší príbeh zo starých čias, osudová tragédia priam antických rozmerov. Spracovaním je ale aj tak dosť skratkovitý a oproti klasickým románom ťažkopádne podaný s minimom dialógov. Odporúčam ho preto len Tolkienovým fanúšikom (medzi ktorých sa bezo zvyšku radím). 8/10

kniha: Hrrr na ně! - Pratchett, Terry
Strider | *** | před 49 dny

Všimol som si, že subjektívna miera zábavnosti keď čítam Pratchetta záleží predovšetkým na dvoch faktoroch – téme knihy a jej protagonistoch. To druhé je v tomto prípade v poriadku, partu okolo Elániusa mám z celej Zeměplochy najradšej, no téma vojny medzi Ankh-Morporkhom a Klačom kvôli kusu skaly v mori ma zas veľmi nebrala. Výsledné hodnotenie sa mi teda tiež zaseklo niekde v priemere. 6+/10

kniha: Otec prasátek - Pratchett, Terry
Strider | **** | před 49 dny

Tak už došla rada aj na Santu. Pratchett sa do toho oprel zodpovedne a tak tu máme hneď viacero originálnych príbehových línií, ktorým dominuje snaha tzv. Auditorov o zlikvidovanie antropomorfnej personifikácie ktorá na Deň Prasačej hliadky nadeľuje deťom darčeky. Do toho sa Smrť ujíma tejto náhle uvoľnenej pozície, čo pochopiteľne nejde tak hladko ako by si predstavoval. Je tu toho ešte mnoho viac – námatkovo vypichnem boha kocoviny, vílu Fajnáladu, Krysí smrť a hovoriaci havran – povedal by som až priveľa. Vznikol tak celkom komplikovaný guláš, ktorý je ale vďaka pretlaku skvelých nápadov stále veľmi zábavný na čítanie. A ani veľmi nevadí, že hlavnou hrdinkou je (pre mňa) nevýrazná a nezaujímavá Smrťova vnučka Zuzana. 7+/10

kniha: Nohy z jílu - Pratchett, Terry
Strider | **** | před 49 dny

Hliadka je späť, lebo je treba zaraziť sprisahanie usilujúce o patricijov život a snažiace sa o návrat kráľov v spanilej podobe vznešeného desiatnika Nóblhocha. A aby toho nebolo málo, treba vyriešiť aj záhadné správanie golemov. Elánia s Karotkom veru čakajú krušné chvíle. Prím samozrejme hrajú členovia Hliadky, ktorý dostali novú posilu v podobe Pleskot Řitky. A aby zastavili sprisahanie proti Patricijovi a objasnili tajomné vraždy budú veru potrebovať každú ruku (aj keď patrí trpaslíkovi v sukni). Kto má Pratchetta načítaného, ten dostane ďalšiu dávku svojho obľúbeného lieku na zlú náladu. 7+/10

kniha: Maškaráda - Pratchett, Terry
Strider | **** | před 49 dny

Fantóm opery v Zeměplošskom prevedení. Musím priznať, že som sa tejto knihy bál. Pratchett už v minulosti v rámci série niekoľkokrát spracoval modernú kultúru (filmy, koncerty, nákupné centrá) a nikdy ma to veľmi neoslovilo, takže opera – téma pre mňa vzdialená – vo mne aktivovala varovné kontrolky. Kupodivu ma to ale chytilo. Asi to bude aj tým, že príbeh točí okolo hľadania vraha vyčíňajúceho v budove opery (a ja tieto tajomné detektívky veľmi môžem) ako aj fakt, že Bábi a Stařenka si vybrali lepšiu chvíľku a prezentovali sa v plnej paráde. Bonusové body za moju milovanú Nočnú hliadku. 8/10

kniha: Hradba západu - Červenák, Juraj
Strider | **** | před 49 dny

Zavŕšeniu dobrodružstiev kapitána Báthory jasne dominuje veľkolepé obliehanie pevnosti v Nových Zámkoch. Ďuro si zjavne poctivo naštudoval všetky dobové pramene a suverénne servíruje také záľahy cudzokrajných názvov hradieb, zbraní a vojenských hodností oboch zúčastnených strán, že ani rozsiahle vysvetlivky na konci knihy mi nestačili. Častokrát mi to už pripadalo tak, že len machruje na čitateľov :-) Keď ale chcel byť tak autentický, mal si dať pozor aby všetci od veliteľov až po posledného knechta nehovorili ako z čítanky. Kniha ako taká sa ale číta jedným dychom, sústredenie deja na pevnosť a jej okolie pomohlo zovretosti dejových línii. Bojové scény sú opäť napísané s gustom, nešetrí sa usekanými hlavami ani telesnými tekutinami, ale to už tak nejak Ďurovi patrí. Nechýba ani pre sériu typická prítomnosť nadprirodzena, ale tentokrát je tu skôr na spestrenie a dotvorenie paranoidnej atmosféry, pričom netvorí ťažisko príbehu ako v Bránach Irkally. Potešil ma aj drsný zvrat v polovici knihy a celkovo to, že autor so svojimi postavami nejednal práve v rukavičkách. Z môjho pohľadu zakončenie ako sa patrí, hoci k pravému nadšeniu ešte čo-to chýbalo. 8/10 PS: Kaprál Remenár je môj bratranec :-D Aby ste ma chápali: Bratrancov švagor už dlho pomáha Ďurovi so zháňaním podkladov pre jeho knihy a požiadal ho, aby po bratrancovi pomenoval postavu v knihe. A aby toho nebolo málo, tak jeho švagor sa volá Lončík a nájdete ho v aj poďakovaní :-)

kniha: Zajímavé časy - Pratchett, Terry
Strider | **** | před 49 dny

Mrakoplaš sa po dlhšom čase vracia na scénu a svoju polohu “ómôjbožezachráň­saktomôžeš” dotiahol touto knihou do dokonalosti. Kráľovsky ma bavila aj Cohenova Strieborná horda – partia barbarských hrdinov po dátume expirácie zasväcovaných do tajov “kultúry”. Príbeh sa tentokrát točí okolo mocenských bojov na tajomnom Vyvažovacom kontinente, ktorým sa chce Mrakoplaš vyhnúť zubami-nechtami a do ktorých teda logicky zapadne až po uši. Socialistická revolúcia v Zeměplošskom ekvivalente Číny môže začať! U Pratchetta to mám ako na húpačke, slabšie knihy striedajú tie lepšie, Zajímavé časy ale určite patria medzi vydarené kúsky. 8-/10

kniha: Těžké melodično - Pratchett, Terry
Strider | *** | před 49 dny

Zdá sa mi to, alebo sa už Terry začína opakovať? Táto kniha mi príde ako plod súrodeneckej lásky medzi Mortom a Pohyblivými obrázkami. Namiesto filmu teraz ovládla Ankh-Morpork rocková hudba (aka “hudba s kamením”), starý známy Kolík ASP sa z toho snaží vytrieskať balík a do toho sa Smrť zas niekde zašíva a rieši existanciálnu krízu. V jednotlivostiach je kniha samozrejme stále zábavná (i keď teraz mi tu chýbali výraznejšie/šib­nutejšie postavy), ale ako celok ma neoslovila. Môj problém je rovnaký ako pri Pohyblivých obrázkoch – tieto priame paródie výdobytkov modernej spoločnosti sú na mňa príliš “lacné”. 6/10 Napriek kritike si ale dovolím odcitovať pasáž, pri ktorej som sa musel aj vo vlaku začať smiať nahlas: Dav, znejistělý novým obratem situace, se zatetelil. „Zdravím tě, Ankh-Morporku!“ zvolal Drtič. Kývl na Špínu, který už na druhý pokus zasáhl své bubny. A doprovodná skupina se vrhla do svého prvního a shodou okolností i posledního závěrečného čísla. Přesněji řečeno tři posledních čísel. Drtič se pokoušel o Anarchii v Ankh-Morporku. Kubouš propadl naprosté panice, protože se neviděl v zrcadle, a hrál dokola tu jedinou stránku z kytarové školy Zábrnka Kobylky, kterou si pamatoval, což byl obsah, zatímco Mumák si zapletl prsty do strun. Co se Špíny týkalo, melodie písní, to byla starost těch druhých. On se musel soustředit na rytmus. Většina lidí to nepotřebuje, ale pro Špínu bylo i obyčejné tleskání do dlaní namáhavým cvičením v koordinaci. Hrál ve svém malém uzavřeném světě a nevšiml si proto, že se publikum zvedlo jako pokažený žaludek a vrhlo se na pódium.

kniha: Muži ve zbrani - Pratchett, Terry
Strider | **** | před 49 dny

Moja obľúbená Nočná hliadka sa opäť hlási do služby aby zastavila vyčíňanie vraha vyzbrojeného šialeným plánom a palnou zbraňou nevídanej sily. Ešte šťastie, že z nariadenia patricija sa jej rady rozšírili o zástupcov menšinových rás (trolla, trpaslíka a ženu). Dnešní bojovníci za rovnoprávnosť musia určite zatlačiť slzičku dojatia nad tým, aký bol Pratchett v tomto nadčasový. Nováčikovia prinášajú svieži vietor a napríklad také postupné zbližovanie trolla Navážky s trpaslíkom Potrublom je zlatá baňa zábavy (ale ani zbližovanie Karotku s Anguou nie je na zahodenie :-)). Detektívne vyšetrovanie hrá samozrejme len druhé husle a prím má typický Pratchettovský humor, ale svoju úlohu zvláda a na konci dokáže vytiahnuť aj prekvapivý zvrat. Jediné povzdychnutie mám tentokrát nad tým, že sľubná téma Elániovej svadby bola tak trestuhodne nevyužitá. 8/10

kniha: Dámy a pánové - Pratchett, Terry
Strider | *** | před 49 dny

Dámy a páni, s poľutovaním musím konštatovať, že sme si nepadli do oka. Prišli ste síce v sprievode Bábi a Stařenky, ale aj ony pôsobili matným dojmom, ako by tu ani nechceli byť. Bez urážky, ale keby ste neprišli v sprievode Magráty, ktorá riešila akútne predsvatobné problémy, tak si nemáme čo povedať. Príbeh, s ktorým ste ku mne prišli, ma totiž vôbec nestrhol – usmieval som sa a prikyvoval v podstate len zo slušnosti. Už samotná téma zlých elfov mi bola proti srsti a parodovanie Sna noci svätojánskej tiež u mňa nepadlo na úrodnú pôdu. Takže síce ďakujem za návštevu, spomínať na vás ale nebudem. 6-/10 Tak, a teraz uvoľnite miesto, za vami stoja nejakí Muži ve zbrani, tak nech neprídete k úrazu!

kniha: Malí bohové - Pratchett, Terry
Strider | **** | před 49 dny

Opäť Pratchett, ktorý ma (takmer) bez výhrad bavil. Tentokrát sa pozrel na zúbok náboženstvu a filozofii – a samozrejme ani na jednom z nich nenechal suchej nitky. Trefné narážky na absurdnosť cirkevných inštitúcii presahujú hranice odpočinkovej literatúry a okrem zábavy ponúkajú aj niečo na zamyslenie. Prostoduchý Bruta s dokonalou pamäťou a boh Om uväznený v tele tvora, z ktorého sa robí výborná polievka – jedna z najlepších dvojíc Zeměplochy (samozrejme až po Stařenke Oggovej a Bábi Zlopočasnej). 8/10

kniha: Dobrá znamení - Pratchett, Terry
Gaiman, Neil
Strider | *** | před 49 dny

Konečne sa to stalo – narodil sa antikrist a dni ľudstva sú zrátané. Zachrániť ho môžu len anjel a čert, ktorému sa na Zemi páči až príliš. Z blížiaceho sa armageddonu autori ťažia hromadu humoru, ktorý ale najlepšie funguje v izolovaných scénach. Keď sa človek pozrie na knihu ako na celok, tak je až príliš rozháraná a nekonzistentná a v konečnom dôsledku aj trochu nedotiahnutá. Do tejto torty toho totiž mačička (Pratchett) a psík (Gaiman) nahádzali až priveľa. 7-/10

kniha: Poslední jednorožec+ - Beagle, Peter S.
Strider | *** | před 49 dny

Dosť zvláštna kniha s ťažko uchopiteľnou, melancholickou náladou. V priebehu čítania sa navyše viac krát zmenil žáner – začiatok bol ako z ľahkej fantasy pre dievčatá (jednorožka vo svojom lese, spievajúci motýľ), náhle atmosféra stemnela (Mama Fortuna) a hlavnou postavou sa zrazu stal mág Šmendrik. Osobne sa mi najviac páčila pasáž u zbojníkov, kde bola zas nálada odľahčená a humoristická. Od príchodu do Hagardovho kráľovstva ale dominuje smutná, zasnená melanchólia, ktorá mi veľmi nesedela a bohužiaľ je to dominantná časť knihy. Už samotná zápletka o hľadaní jednorožcov pre mňa ale nebola veľmi zaujímavá a tak som knihu prečítal bez väčšieho záujmu. 5+/10

kniha: Čarodějky na cestách - Pratchett, Terry
Strider | **** | před 49 dny

Milujem vtipné hranie sa rozprávkovými archetypmi a Pratchett túto tému zužitkoval na maximum. Toľko odkazov na všetko možné (od Červenej čiapočky cez Hobita až po žiť a nechať zomrieť) sa na jednom mieste len tak nevidí. Všetko je to pritom skĺbené do funkčného príbehu o tom, ako zabrániť Popoluške vziať si princa aby mohli byť všetci šťastní až do smrti. Stařenka a Bábi sú navyše dokonale zohraná dvojka pri ktorej žiadna bránica neostane na pokoji. Ale aby som len nechválil, tak rozbeh knihy bol predsa len trochu pomalší a od rozuzlenia som asi čakal viac. Aj tak je to spolu s Pyramidami pre mňa najlepšia Zeměplocha. 8+/10 PS: Pár kníh som už nevychvaľoval do nebies Kantůrkov preklad, tak doplním resty – je geniálny ako vždy a bez neho by tie knihy boli polovičné.

kniha: Parfém: Příběh vraha - Süskind, Patrick
Strider | ***** | před 49 dny

V páchnucom Pariži sa v tých najhorších podmienkach zrodil geniálny parfumár s dokonalým čuchom, ktorý je inak bezcitné monštrum a pre svoj cieľ – stvoriť dokonalú vôňu – sa nezastaví pred ničím. Tento príbeh je v podstate rozprávka, hoci dosť zvrátená. Inak sa schopnosti hlavnej postavy a niektoré dejové zákruty interpretovať nedajú – rozhodne to ale nemyslím ako kritiku! Vďaka tomu si autor mohol dovoliť omnoho viac a využil to naplno. Výborná, znepokojivá atmosféra a skvelé, živé opisy podtrhujú výborný dojem. Výnimočná kniha, na ktorá utkvie v pamäti aj dlho po dočítaní. 9/10

kniha: Osvícení - King, Stephen
Strider | **** | před 49 dny

Po prečítaní tejto knihy je mi jasné, že sa k nej už nikdy nevrátim. Ale nie je kvôli tomu, že by bola nevydarená, naopak je vydarená až príliš dobre. Jednoducho čítať o brutálnom psychologickom rozklade Jacka Torranca a jeho nutkaniach rozbiť žene pálkou hlavu nie je nič, čo by som chcel absolvovať druhý krát. King sa tu som svojimi postavami veľmi nemaže a pretiahne ich peklom – a tí čo ho prežijú budú mať šrámy až do konca života (a to nielen na tele, ale najmä na duši). Hutná atmosféra desivého hotela, precízne vykreslené postavy, ale maximálne hodnotenie knihe aj tak odopriem. Okrem psychoterroru tu toho viac nie je a na dĺžku knihy sa mi to zdalo predsa len trochu málo. 8/10

kniha: Sekáč - Pratchett, Terry
Strider | *** | před 49 dny

Pôvodne som po Pohyblivých obrázkoch nechcel načínať ďalšiu Zeměplochu, ale keď som uvidel, že v nej hrá prím môj obľúbenec Smrť, tak som neodolal… ale asi som mal. Zrejme už som Pratchetta prejedený a nedokážem sa už na ňom tak zabaviť ako pár kníh dozadu, ale v Sekáčovi je to viac čo mi nesadlo. Predovšetkým to bola podzápletka s „shopping centrom“, ktorú by som bez milosti vyšmaril von – nehodila sa sem, nebavila ma a jej akčný záver sa až priveľa ponášal na koniec Pohyblivých obrázkov. Aj samotný Smrť ma sklamal, čakal som niečo iné ako spoznávanie jeho ľudskej stránky (ale zavŕšenie jeho príbehu bolo roztomilé). Suverénne najlepšie chvíle knihy boli dobrodružstvá Rumpála Žičky a jeho partie z klubu Nový začiatok – ďalšie príhody tejto bláznivej zostavy by som si dal okamžite. Bohužiaľ ma ale všetko ostatné veľmi nebavilo. 5+/10

kniha: Pohyblivé obrázky - Pratchett, Terry
Strider | *** | před 49 dny

Nie, že by som sa pri čítaní nebavil… ale tá doslovná variácia na Hollywood bola na mňa trochu priveľa. Radšej mám knihy, v ktorých Pratchett zosmiešňuje „skutočný svet“ rafinovanejším spôsobom než len jeho prepisom do reálií Zeměplochy. Odmyslieť si tento (pre mňa) dosť podstatný problém, tak som sa vlastne bavil tak, ako som u Pratchetta zvyknutý. Super postavy (hlave Kolík ASP sa prekonával), ale začínam mať pocit, že by som si mal dať od Zeměplochy pauzu. 7-/10

kniha: Erik - Pratchett, Terry
Strider | ** | před 49 dny

Je mi to ľúto, ale toto je prvá kniha, v ktorej som si s Terrym vôbec nepadol do noty. Celý čas som mal pocit, že sa jedná len o nafúknutú poviedku, ktorá mala jediný účel – ukázať ako sa Mrakoplaš dostal z Podzemných rozmerov. Žiadny solídnejší dej tu nie je a fakt, že sa všetko točí okolo Mrakoplaša – postavy, ktorá má biedny príbehový potenciál, lebo je to len sraľo, ktorého životným cieľom je zašiť sa niekam, kde je bezpečne – knihe tiež nijak nepomohlo. A zavazadlo sa mi už teda tiež dobre zajedá, lebo vždy je to len o tom ako vydesí (a potom podupe) všetko, kde sa objaví. Tentokrát som sa skrátka veľmi nepobavil… 5/10

kniha: Stráže! Stráže! - Pratchett, Terry
Strider | **** | před 49 dny

Musím priznať, Nočnú hliadku som si zamiloval na prvý pohľad. Toto je skvadra hrdinov, ktorí k Ankh-Morporku sedia ako riť na šerbel – nekompetentní, smradľaví opilci čo radi kontrolujú dvere, či sú poriadne zamknuté aby…no veď viete. A k tomu slobodník-čakateľ Karotka, čo má v malíku všetky zákony mesta (o ktorých existencii netuší ani patricij). No a predstavte si, že sa táto banda zapletie do vyšetrovania kultu privolávajúceho drakov do mesta. Dve tretiny knihy som sa kráľovsky bavil, no od momentu korunovácie nového „kráľa“ sa všetko akoby zadrhlo. Vôbec mi to nesadlo a ešte menej mi sadlo vysporiadanie sa s ním. Nechcem spoilerovať, ale „turbo Errol“ bol až trápny. Škoda, lebo toto malo veľkú šancu stať sa prvou Zeměplochou, ktorej by som dal maximálnu známku. 7+/10

kniha: Pyramidy - Pratchett, Terry
Strider | **** | před 49 dny

Všímam si, že čím menej mágie je v Pratchettových knihách, tým viac ma bavia. Pyramidy, ktoré si berú na paškál staroveký Egypt, som tak na rozdiel od posledných dvoch kníh zhltol ako malinu. Prvá, nečakane seriózna, tretina knihy v ktorej nahliadneme do života nádejných vrahov navyše ukazuje, že Terrymu to výborne píše aj na vážnejšiu nôtu. Potom sa však presunieme do Mžilu, kde sa roztáča kolotoč nepredvídateľných situácii na konci ktorého bohovia doslova začnú chodiť po zemi. Potešilo ma, že popri tradičnej dávne skvelého humoru (zdôvodnenie prečo sú ťavy najlepšími matematikmi nemalo chybu) nechýbajú ani originálne zvraty a jeden extra vypečený je dokonca až v samom závere. Za mňa osobne spolu s Mortom doteraz najlepšia Zeměplocha v ktorej sa skĺbil kvalitný príbeh s ešte lepšou zábavou. 8+/10

kniha: Soudné sestry - Pratchett, Terry
Strider | *** | před 49 dny

Napísanie tohto komentáru som veľmi dlho odkladal, lebo som nevedel, čo mám doňho dať. Táto kniha bola totiž „celkom fajn“ a ja mám problém povedať k nej čokoľvek viac. Samozrejme ani teraz nechýbalo dostatok geniálne šibnutých nápadov ako napr. organizovaný zločin v Ankh-Morporku (pri ktorom každý okradnutý dostane potvrdenku a nikto nebude okradnutý nad svoj ročný prídel). Len ten hlavný príbeh okolo ktorého sa kniha točí ma toľko nevzal. A nepomohli ani tri sympatické strigy. 6+/10

12345678910poslední (708)28281 příspěvků celkem


WebArchiv - archiv českého webu