RSS / komentáře

Poslední přidané komentáře

12345678910poslední (655)26193 příspěvků celkem
povídka: Rakev - Fracassi, Philip
vyšla v: Hleď, prázdnota
BorgDog | **** | před 34 dny

Podobný případ jako „Zloděj koní.“ Dobrý nápad, pěkně rozehraný, ale příliš rychle ukončený. Ze situace „sama s mrtvou babičkou v zamčené budově pohřebního ústavu“ šlo vytáhnout ještě podstatně víc, přesto velmi slušné čtení.

povídka: Zloděj koní - Fracassi, Philip
vyšla v: Hleď, prázdnota
BorgDog | **** | před 34 dny

Zajímavé hlavně v první polovině. Cesta s koněm ke kupci aspiruje na plný počet bodů, ovšem celé to ve finále jaksi vyšumí do podivné pointy, působící odtrženě od předchozího dění. Poprvé (ale ne naposled) jsem měl dojem, že autor zápasí se zakončením.

povídka: Oltář - Fracassi, Philip
vyšla v: Hleď, prázdnota
BorgDog | ****1/2 | před 34 dny

Tohle už JE horor, Armageddon urvaný ze řetězu ve veřejném bazénu. Už úvodní polovina, kde se skoro nic neděje a jenom se to zvolna připravuje, je vynikající. Fracassi má talent, vykreslit výborně dětskou psychiku, a také věci optimálně „časovat“. Řada komentářů nicméně „Oltář“ srovnává s Kingovým „Prámem“, na který dle mého přece jen nemá. Právě masovost dění je určitou slabinou, kdy se prostě vytrácí přesvědčivost, a čtenář si spíš klade otázku, co se bude dít, až tam dorazí policie ten bordel uklidit. Ale i tak, jasných 90%.

Začínám zlehka: Spíš SF či fantasy, než hororovou povídkou, která by vypadala moc pěkně jako epizoda Krajních mezí, Zóny soumraku nebo Akt X. Krátké, atmosférické, s pointou, byť lehounce předvídatelnou. Pozor na přání mít nějakou tu paranormální schopnost – mohlo by se vám taky vyplnit…

kniha: Fantázia 2018 - Aľakša, Ivan
yerry | *** | před 34 dny

Zdá sa, že úroveň jednotlivých poviedok od minulého ročníka ešte klesla. Čo sa týka literárnej stránky všetko sa zdá byť o.k., problém však vidím v niečom inom. Neviem aké boli kritéria na posudzovanie jednotlivých poviedok porotou, ale horor, science fiction alebo fantasy aspekt tam určite nebol nosný. Texty boli síce kvalitnejšie ako inokedy ale u väčšiny autorov v tejto antológii je badať, že žáner súťaže im nie je vlastný, problematiku, postupy a výstavbu deja nemajú naštudovanú a ich texty inak dobré, sú v tomto ohľade tematicky priohnuté. „Fero, napíš niečo do súťaže a nech je tam niečo fantastické…“: takto nejako mi to pripadalo.

Samozrejme, aj v tejto antológii sa nájdu skvosty. Ich počet sa scvrkol na dva. Štyri sú veľmi dobré a nájde sa aj zopár dobrých. Zo všetkých týchto unikátov uvediem aspoň dva diamanty, ktoré u mňa zvíťazili. Diamantom numero uno je apokalyptická smršť z Pressburgu od Anny Olejárovej s názvom Pod tlakom , ktorý by si nezaslúžil 17.! ale rovno 1.!!! miesto spoločne s diamantom numero due Sprievodca od Ferdinanda Žernoviča. Tieto texty a ešte zopár ďalších zachraňujú žánrový charakter tejto antológie…

povídka: Peklo na tanieri - Hrábek, Tomáš
vyšla v: Fantázia 2018
yerry | *** | před 34 dny

Čo s 3D tlačiarňou? Je to jasné. Vytlačíš si klepeťáka z inej planéty. Dobrá scifi s potenciálom, mierne šteklivá a nechýba jej určitý odkaz a pointa…

povídka: V tuneli - Tabačková, Jana
vyšla v: Fantázia 2018
yerry | * | před 34 dny

Nežánrová poviedka o neopodstatnenom strachu a fóbii z tunelov. Všetko je to len o pocitoch dievčiny z pohľadu ktorej je text písaný. Štýl a forma boli dobré ale žánrovú literatúru čítam pre čosi iné. A to táto poviedka nespĺňa…

povídka: Liga za pokoj v rodine - Bartoněk, Peter
vyšla v: Fantázia 2018
yerry | *** | před 34 dny

Docela vtipná urban fantasy z prostredia dnešnej Bratislavy. Nechýbajú fantastické postavičky a príbeh ujde. Poviedke sa nedá veľa vytknúť. Znalci tohoto žánru ju určite ocenia…

kniha: Věž černé magie - Eddings, David Carroll
Speedemon | **1/2 | před 34 dny

Nic nového, co jsem neřekl v předchozích dílech, vlastně nemám. Ač se zde už tolik necestuje, děj se stále dost táhne. S velkou slávou jsou nám odkryta různá tajemství, která už však prakticky víme od prvního dílu (Cože? Garion je vyvolený? Cože? Má bojovat s Torakem nad osudem světa? To jsem teda faaakt nečekal!). Poslední část je pro změnu popisována z pohledu Se'Nedry a je to vítané zpestření. Naivní Garion se mi místy už přejídal. Závěr by mohl být epický, tak snad se podaří a třeba se dočkám i nějaké té bitvy…

povídka: Kolo s osmi loukotěmi - Wegner, Robert M.
vyšla v: Šíp a vítr, dýka a moře
Lucc | ***** | před 36 dny

Kailean přijíždí do adoptivní cikánské rodiny na sýrovou polévku. Také na kus řeči. Těch se nám dostane vrchovatě, dokonce s perličkou pro lingvisty (Gaarqu, zbystři). První půle je skoro nudná, ale čím více se blíží závěr, tím povídka houstne. Děj se stáčí jako záhyb Boa constrictor a přesně dávkované informace připoutávají čtenáře k písmenkům na stránce. Patetické finále pak korunuje dílo. Zatím to nej, co jsem od Wegnera četl. V Kole s osmi loukotěmi se projevil jako kapesní verze Eriksona – jen s hrdinštějšími hrdiny a bez slovního balastu.

Hon na čárdan. Kdo s koho? Postupné vytahování trumfů, lstí a blufů. Na to, že šlo vlastně o nonstop akci, jsem se docela nudil. Wenger umí lépe.

povídka: Blázinec - Stross, Charles
vyšla v: XB-1 2016/01
edo_nick | *** | před 36 dny

Výborná poviedka so zaujímavým námetom. Žiaľ oproti Equoidu sa autorovi podarilo vytvoriť atmosféru napätia len v záverečnej scéne súboja s démonom. Zbytok je rozbeh a vysvetľovačky. Napriek tomu zostalo mnoho nevysvetleného resp. toho čo som nepochopil alebo mi uniklo.

kniha: Noční cirkus - Morgenstern, Erin
trudoš | ***1/2 | před 36 dny

Děj románového debutu Erin Morgensternové je prostý – dva mágové spolu pomocí různých prostředníků bojují již několik století. Tentokrát ale udělali chybu. Nadaný mladík a spanilá dívka se sice do soupeření v dovednostech s vervou pustí, jenže netrvá to dlouho, a zamilují se do sebe. Cíle jejich pánů jsou však přednější…
Vyprávění se pohybuje na hranici snové reality, kdy je třeba zapomenout na zaběhnuté pořádky a popustit uzdu fantazii, aby se jeden v ději neztratil. Ovšem ta atmosféra tajuplné kočovné show rozhodně stojí za to. Zapomeňte na všechny představy, co jste kdy o manéži měli. Divy, jež můžete spatřit v Nočním cirkusu, nikde jinde neprožijete.
Nicméně co autorce odpustit nedokážu, je absence stupňovaného napětí. Sice se tu neustále mluví o chystaném souboji, ale že by k nějakému výraznému duelu došlo, se říct nedá. Zůstává tak lehce romantická, lehce přízračná, lehce hrůzostrašná a lehce dojemná pohádka. Vyváženo s přesností na miligramy a zaplněno množstvím svébytných postav.

povídka: Strombie - Rečková, Jana
vyšla v: XB-1 2018/10
quinnet | ***1/2 | před 36 dny

Žánrovo je to jednoznačne young fantasy. Veľmi dobre sa to čítalo, bolo to také milé i keď námet bol samo-osebe hororový. Zišlo by sa to trochu skrátiť, tých bojov bolo neúrekom a boli dosť repetitívne. Autorka nás zavedie na českú dedinu pri starom lese, ktorý strážia potomkovia starých druidov. Dvaja dospievajúci chlapci sa stávajú svedkami náhlych útokov nakazených stromov.

Věru zvláštní kniha. Úvod je popisem značně nešťastného vztahu slabošského knížete a nepřístupné manželky, hlavní část popisem jedné tragédie a výčitek svědomí, závěr je pak těžce halucinogenní. Rozhodně nejde o klasickou fantastiku, ale kniha se čte překvapivě dobře na to, jak letitá již je.

kniha: Krev pro rusalku - Sněgoňová, Kristýna
FerryH | ***1/2 | před 37 dny

Docela drsna vecicka…
…na ceske pomery dost hodne drsna… :O)
Tak trochu alternativni historie (Stredni Evropa – Polsko, Cesko, Slovensko a Madarsko – se ve 30.letech spojili do Pospolitosti a nasledne pak vyhrali valku, s velkou pomoci masozravych drsnackych vil…
Dej se odehrava asi nekdy v letech 80. – presne to neni nikde uvedene… Jinak jde o takovy mix noir-urban-fantasy s detektivkou jak vystrizenou z klasicke drsne americke skoly – a to spis Hammetta nez Chandlera – krvave a drsnacke popisy vrazd nekdy znacne prekonavajici i toho Hammetta :O))

Nevim jestli v Cechach ma tenhle styl nejakeho jineho autora (neni to kulhankovina!!)… spis asi ne… a z tech zahranicnich, u nas prelozenych, by se take dost nesnadno neco podobneho hledalo…
Kazdopadne zajimavy svet! Jsem zvedavej na dalsi pokracovani – trochu vice akce by neskodilo! a pak bychom tu meli jednu z nejzajimavejsich serii za poslednich par desetileti…

povídka: Simon říká - Vykoukal, Jaromír
vyšla v: V prachu a krvi
tiradentes | ***1/2 | před 37 dny

Poviedka bola fajn. Simon mi rezal už od začiatku, je to chrakter, a akonáhle prešiel portálom, dostalo to správne grády. Dej je síce trochu jednoduchý (ale čo, je to predsa poviedka), no čo sa týka sveta, myslím, že by si zaslúžil románovú podobu. Podľa môjho názoru, jedna z najlepších JFK poviedok, ktorá určite dala dole aj ostrieľaných autorov. Inak sa mi veľmi páči autorov nápad so spin offmi! Neznámi agenti – „dělníci sboru“ – si to určite zaslúžia.

povídka: Krotitelé draků - Nesbit, Edith
vyšla v: Otcové prstenu
louza | **** | před 37 dny

Hezká pohádka o tom jak draka přechytračit a to dokonce několikrát. Pěkně odvyprávěno a vlastně i ten konec je šťastný. Jako kdyby z Tolkienova pera vypadlo.

Tenhle domecek bych si hned poridil. Vyborna povidka ze zahrobi, s Jamesovo typickym stylem vypraveni.

Po knihe som siahol po prečítaní niekoľkých poviedok od autorky a kvôli tunajšiemu vysokému hodnoteniu. Po prečítaní mám však trochu rozpačité pocity. Začiatok ma celkom zaujal, bolo to akčné a postavy boli dobre vykreslené. Postupne však narastalo sklamanie. Neustále rozhovory o ničom, postavy sa začali chovať nelogicky, sem tam si autorka vypomohla mechanickým bôžikom, dej dostával ranu za ranou a prišiel mi ako umelo naťahovaný. Posledných zo tridsať strán som dal už iba nasilu. No a najviac ma dorážali rýdzo slovenské výrazy, ktoré sa do tohto žánru veľmi nehodia. Keď sa napríklad slovo „milý“ (rozumej vo vzťahu osôb opačného pohlavia) začalo objavovať v každej druhej vete, mal som chuť to položiť a nikdy sa ku knihe nevrátiť.

kniha: Malý vetřelec - Waters, Sarah
trudoš | ****1/2 | před 37 dny

Z půlky duchařský román, z půlky příběh o konci šlechtické éry ve Velké Británii. Sarah Watersová umí perfektně zaháčkovat čtenářovu pozornost od prvních stran a držet jí až do úplného konce, přitom se neděje nic víc, než že sledujeme upadající sídlo šlechtické rodiny. Je to jako drama o pěti hercích, kdy s každou další kapitolou očekáváte nějaké pobuřující odhalení – a ono stále nepřichází a nepřichází, až na něj úplně zapomenete, protože zjistíte, že jste zcela uchváceni osudy protagonistů na divadelním jevišti. Ale nenechte se mýlit, ta strašidelná linie tu je a funguje bezezbytku, snad jen není natolik konkrétní, aby šlo jasně říci: „Hele duch, ten za všechno může.“ Vyprávění je to daleko složitější, přitom zcela přirozené a strhující. Až mě docela mrazí z představy, co by autorka dokázala, kdyby vystavěla celou osnovu pouze na hororu.
V rámci řečeného doporučuji nečíst za tichých nocí ve spícím domě. I když nejde o žánrovku v pravém slova smyslu, husí kůži jsem měl teda pořádnou.

povídka: Pod tlakom - Olejárová, Anna
vyšla v: Fantázia 2018
yerry | ***** | před 38 dny

To si robia v tej porote srandu :( Toto že nevyhralo?

Smršť sa tu ženie Pressburgom od začiatku a má stúpajúcu akceleráciu. Atómová elektráreň rovno nad Bratislavou, podzemné chodby pod celým Pressburgom, mafia, skorumpovaná vláda, zlí poliši, detonácie, odpor, tma, apokalypsa a …

LA VIVA PRESSBURG!!!

Krása, nemôžem, nemá to chybu, nemám slov :)
Hlásim: MÁLO HVIEZD K DISPOZÍCII, STOP, ATTENTION, WARNING, SYSTEM ERROR…

povídka: Škára - Sádecká, Simona
vyšla v: Fantázia 2018
yerry | *** | před 38 dny

Atmosférická poviedka o strachu a čiernych morách. Má to však háčik. Tu sú tie čierne mory zhmotnené. V konečnom dôsledku dobrý text bol trochu naťahovaný a dosť na to doplatil…

povídka: Chronos a jeho deti - Senček, Richard R.
vyšla v: Fantázia 2018
yerry | brak | před 38 dny

Hneď v úvode svojej poviedky autor kritizuje konšpirácie a rôzne hoaxy aby sa na jednej z nich napokon zviezol. Neviem prečo bola hlavná postava rus. Proti autosugescii a zhmotneniu predstáv autor očividne nič nemá. Podstatné informácie tentoraz o cestovaní v čase čerpá hlavná postava zásadne z Internetu :)

Písané je to strašne naivne, predpokladám autorom tráviacim väčšinu času pred monitorom. Ak sa v niektorých textoch vyskytuje Deus ex machina, v tomto prípade je tých bohov plný autobus…

povídka: Repete - Vaňous, Marek
vyšla v: Fantázia 2018
yerry | brak | před 38 dny

Poviedka o mindrákoch vyvoleného starnúceho popového speváka z čias socialistických salámov a blahej to ŠTB. Text mi pripadal ako študentská práca zanieteného pravoverného aktivistu o triednom nepriateľovi. Teda v tomto prípade opačné garde…

Hm, žeby scifko s detektívnou zápletkou? Ale kdeže, len exhibícia autorkiných intelektuálnych schopností alebo aj metaforický text a hra s ním. V každom prípade toto nie je čisto konzumná záležitosť (+). Netuším prečo, pri čítaní ma napadali postavičky z teletubbies :)

Jedno je isté, ak by autorka bola mužom, ako čitateľa by ťa odrovnala zbraňami ťažšieho kalibru. To však nie je tento prípad nebohý čítajúci konzument. Tu ťa odrovná ženským intelektualizovaným textom, ktorý so science fiction veľa spoločného nemá, ak nie si pekným mužom so zelenými očami :(

Naozaj to mohlo byť o čosi kratšie…

povídka: Perpetuum immobile - Petro, Martin
vyšla v: Fantázia 2018
yerry | ** | před 38 dny

Môže to byť zaujímavé, keď ti do bazéna spadne meteorit s neobyčajnými vlastnosťami. Poviedka síce spĺňala literárne pravidlá, aj snaha o vtip a pointu bola značná. Bohužiaľ príbeh sa košatil kade-tade na úkor pútavosti…

Textově obsažná novela vypráví dobrodružný příběh z prostředí koloniální Afriky, kde se hlavní hrdina setkává s domorodými kmeny a jejich božstvy, šamany a vůbec celou kulturou. Jakožto správný zápaďan zatouží po zakázaném ovoci a pokusí se do kmenového soukolí hodit vidle. Děj novely šlape a má i několik pěkných zvratů. Přesto jde o zcela normální a místy až fádně napsanou dobrodružku, jakých Burroughs, nebo May psaly tuny. Osudové fantaskní dílo to tedy určitě není.

povídka: Lid od prahu hor - Morris, William
vyšla v: Otcové prstenu
louza | *1/2 | před 38 dny

Forma povídky jasně převládá nad obsahem. A to ještě jak pro koho. Čtenář s básnickým střevem si jí asi užije. Všichni ostatní ostrouhají. Nic však nemůže zastřít fakt, že významově je to prázdné plácání a umělecké ambice textu jsou větší než faktické.

kniha: Nadace - Asimov, Isaac
gan112 | **1/2 | před 38 dny

Číta sa to samo, aj keď ide viacmenej len o politické dialógí postáv ktoré sú jedna nesympatickejšia ako druhá. Rozhodne chýba ľudský rozmer (jediná ženská postava – na to pozor pan Assimov) a menej „banálne“ zápletky. Nasledujú spojlery: Je jasné že s každou politickou krízou sa Nadácia vysporiada, ved to bolo predpovedané vedecky (fajn ok, to mi až tak nevadí), ale pri obrovskom technologickom náskoku ktorý Nadácia má by bolo asi hlúpe keby ju niekto porazil. Príde mi to ako také zbytočné hranie sa zo slovíčkami keď pri lámaní chleba Nadácia vždy vyrukuje z tým že ovláda atómovú energiu a tým pádom je kríza zažehnaná, lebo má obrovsky navrch. A takto to ide v podstate príbeh za príbehom. Čo sa však mení na pozadí je politická kulisa, ktorá smeruje od moci vynútenej prostredníctvom gnosticizmu, ku moci ekonomickej. Thet´s all. Chcelo by to viacej obšírne a nápadite zobraziť Ríšu, a dej v širšom okolí Nadácie. To je podla mňa to čo čitateľov priťahuje na epických space operách – pompéznosť, výpravnosť, špecifická atmosféra ale aj situačnosť. To znamená zobraziť veľké udalosti v malom ľudskom rozmere. Assimov si podla mňa vybral príliš dlhé časové obdobie aj územie. A ešte jedna vec – podľa mňa sa v románe pracuje s veľmi málo ikonickými predmetmi. Snad som postrehol len blaster, a logo Ríše na Lodiach. Chcelo by to viac takýchto záchytných bodov…ak niekto vie o čom hovorím.

kniha: Quantum Break - Nulový stav - Rogers, Cam
trudoš | **1/2 | před 39 dny

Světlou stránkou Nulového stavu je fakt, že se nejedná o nudný přepis herního scénáře. Přestože podnět k vytvoření románu dala Remedy Entertainment, od začátku dává Cam Rogers na srozuměnou, že pravidla příběhu určuje on. A bezprecedentní palec nahoru si zaslouží za jazykovou stylistiku, protože ty metafory, jimiž se ohání ve vynalézavých souvětích, je vysloveně radost číst.
Ovšem bez mínusů by se to neobešlo. Natahovaná zápletka nepředvede nic, co by nešlo odehrát na polovičním rozsahu. Akční scény sice hýří nápady stran zastavování a převíjení reality, po úvodních scénách se však už jen opakují. A když se potom hrdinové pustí do cestování časem, začne to celé být krapet nepřehledné, nemluvě o drobných nelogičnostech. Ostatně povrchní jsou i postavy, které až příliš okatě zastávají archetypální role, jakoby se tvůrce bál nějaké komplikovanosti. Příslovečnou medvědí službou jsou pak redaktorské poznámky pod čarou, vysvětlující zbytečnosti nebo (v jednom případě) pletoucí se v pojmech.

kniha: Drsný spasitel - Žamboch, Miroslav
Benetka | ***** | před 41 dny

Sto lidí,sto chutí.Aneb někdo má rád vdolky a jiný zase holky.Já osobně teda obojí. :) Každopádně pokud by chtěl někdo primárně vyjádřit proč ostatní píší knihy,pak asi zejména ostatním pro zábavu. :D Aby jeden vymazal z hlavy starosti a strasti reálného světa,a ponořil se do nějakého úplně jiného.A přesně tohle se mnou Drsný spasitel udělal.Takže díky za to!Pobavil jsem se a vždycky tak na chvilku unikl někam jinam.Někam kde je snad skoro všecko možné,a nemožné tím získává zcela jiný význam. ;) A nic víc vlastně netřeba.Toš tak. :)

série: Spad
tiradentes | ****1/2 | před 41 dny

Ponuka postapa ako prostredia je poriadne obmedzená, a tak trochu už aj vyjedená. Vždy sa však nájde niečo na dne taniera a autor našiel poriadnu porciu tých najlepších kúskov. Najväčšími plusmi, ktoré zabránili pádu do priemernosti, alebo dokonca biednemu zamaskovaniu kopírovania, sú kvalitná dejová línia, vymakané a uveriteľné postavy a zasadenie do známych lokalít (čo je najväčšia devíza).

Novodobá Žena v černém se vrací do Domu u Úhořího močálu. Píše se rok 1940 a skupina školáků prchá z bombardovaného Londýna na venkov, aby unikla válečným hrůzám. Díky své nevědomosti však skončí přímo ve spárech přízraku, jehož záliba v dětských obětech je větší než malá…
Těžko soudit román, který na jednu stranu ctí kultovní předlohu a zároveň se vydává vlastní cestou. Martyn Waites hraje (a nutno říct, že povedeně) na strunu bafacího děsu ve stylu moderního filmového hororu. Extra krátké kapitoly pak ještě umocňují spád zápletky, která si při dvou stech stranách nemůže dovolit příliš komplikovanosti.
Zjednodušení atmosféry s sebou ovšem přináší i jistou dávku klišé. Autor se pohybuje ve vyjetých kolejích, takže je dopředu zřejmé, kam bude zápletka v další kapitole směřovat. Navíc postavy jsou ořezány na dva archetypy – jedni, kteří věří a chtějí situaci řešit, a druzí, kteří nevěří a všechno komplikují. Na plátně by to všechno asi fungovalo slušně, v papíru to stěží uhraje průměr.

povídka: Keď anjeli padajú na zem - Takáčová, Beáta
vyšla v: Fantázia 2018
yerry | brak | před 42 dny

Naivná poviedka o skorumpovaných policajtoch, sliziakovi a padlých anjeloch. Námet vpodstate nebol zlý, ale veľmi zle to bolo napísané. Od autorky, ktorá píše, hodnotí a recenzuje poviedky ostatných, som čakal viac. Toľko môj silne subjektívny názor…

povídka: 66 duší - Vargová, Martina
vyšla v: Fantázia 2018
yerry | * | před 42 dny

Klasická fantasy, bohužiaľ bez nejakej invencie. Tuctová poviedka o lesníčke, čarodejníkovi, vlkodlakoch a tradičných fantasy postavách obvyklých v príbehoch pre veľmi mladé čitateľky. Naviac tu sú tie postavy ploché ako nemecká diaľnica. Cieľovou skupinou autorky určite nebudem…

povídka: Boh studne - Valenčík, Adam
vyšla v: Fantázia 2018
yerry | * | před 42 dny

Poslabší hororček nemrazil ani nešokoval. Nemaj obavu, zuby ti drkotať nebudú, zimomriavky nenabehnú a ľakačky chýbajú. Jediná postava, ktorá bola hrôzou naplnená, je tá hlavná v poviedke. Jej hrôza je však viac deklarovaná ako opodstatnená. Ešte k ničom nepríde a už sa bojí :)

Až na pár nechutností a nejasností nič moc…

povídka: Galanthus nivalis - Pivarčiová, Katarína
vyšla v: Fantázia 2018
yerry | * | před 42 dny

Poviedka o okrídlených bytostiach bola úvádzaná ako text o útlaku. Neviem, či bolo vhodné v medailóniku o autorke písať, že sa vo svojich literárnych útvaroch zaoberá xenofóbiou a rasizmom. Našťastie, ten bol umiestnený až za poviedkou…

Tá vyznela ako antirasistická a extrémne feministická agitka proti tzv. bielemu mužovi. Nemám nič proti textom, ktoré obsahujú politický podtext alebo svetonázor s ktorým nemusím súhlasiť (za všetkých takýchto autorov uvediem aspoň R. A. Heinleina), ale tu bol tento aspekt prvoplánový a príbeh slúžil len ako jeho kulisa.

S podobnými angažovanými textami som mal tú česť cca pre tridsiatimi rokmi (hojne sa vyskytujú aj dnes pre zmenu v opačnej polarite), väčšinou sa nedali dočítať…

povídka: Statočný chlapík - Babarík, Ján
vyšla v: Fantázia 2018
yerry | **** | před 42 dny

Mysteriózny príbeh zo slovenského prostredia. Kombinácia magického realizmu, hororu a časovky. Slovenské mená v žánrovej literatúre mi nevadia ak sú vhodne zvolené, v tomto prípade však boli mierne šroubované a pôsobili nerealisticky. Reálie a prostredie však boli opísané na dobrej úrovni. Nechýbalo napätie a príbeh zapadol do seba bez akýchkoľvek lapsusov.

Poviedka na plný počet hviezd síce subjektívne nemá, napriek tomu sa mi páčila…

kniha: Oceán na konci uličky - Gaiman, Neil
trudoš | ****1/2 | před 42 dny

Neil Gaiman je v první řadě fabulátor, mistr imaginace různých forem. I Oceán na konci uličky rozehrává zeširoka, pomalu se dostává k jádru věci, a pak vše znenadání utíná. Jeho doménou je vystihnutí snového vnímání světa. Především má ale záviděhodný cit pro přepírání vzpomínek a dojmů, které v nás vyvolávají často ty nejvšednější zážitky. Dokáže slovy vyjádřit to, co běžně pociťujeme, když myslíme na minulost, nebo si představujeme budoucnost. Přivádí do našeho šedivého světa magii, která působí natolik všedně, že musí být zákonitě reálná.
Příběh vypráví o děsivých událostech, které prožijí jeden obyčejný chlapec a jedna neobyčejná dívka. Nejblíže má přitom novela ke strašidelným povídkám Raye Bradburyho, protože podobně jako on i Gaiman umí nádherně spřádat návraty do dětství. Za mě spokojenost naprostá, jen mi chyběla závěrečná pointa, díky které by všechno zaklaplo na své místo. Ten krátký rozsah k tomu prakticky vybízí, a když už ne více stran, čtenář by si zasloužil alespoň toto.

12345678910poslední (655)26193 příspěvků celkem


WebArchiv - archiv českého webu