RSS / komentáře

Poslední přidané komentáře

1910111213141516171819poslední (605)24198 příspěvků celkem
povídka: Zabedněný pokoj - Derleth, August William
vyšla v: Strážci z hlubin času
KeB | **** | před 112 dny

Za mne jedna z toho lepšího v téhle sbírce. Klasický střih s dědictvím je tu vystavený trochu jinak a docela to funguje.

V hlubinách Rlyehu mocný Cthulhu dřímá a dlouhý eon věků často smrtí smrti bývá. Nemůže zemřít to co věčně spí. A nezemřel ani mistr ani jeho dílo, kterému vzdává AD touhle povídkou svůj hold.

povídka: Stín z vesmíru - Derleth, August William
vyšla v: Strážci z hlubin času
KeB | **** | před 112 dny

Docela povedené pokračování mistrova Stínu z hlubin času. Doporučuji před touhle povídku přečíst tu mistrovu, aby vám lépe zapadly souvislosti.

kniha: Pomníky zimy - Hlávka, Jan
Vybíralová, Jana
Vlask | ****1/2 | před 112 dny

Rozdělené dějové linie se tentokrát spojují do jednoho místa a tvoří špionážní thriller. Ten se samozřejmě točí kolem únosu a je hlavní nosnou linkou knihy. Vedlejší linie je jen jedna a pro změnu tu máme klasický horror. Jako vždy pekelně napínavé a na konci opět háček na čtenáře. Alespoň můžeme doufat v návštěvu jednoho nechvalně známého místa v příštím dílu.

povídka: Předek - Derleth, August William
vyšla v: Strážci z hlubin času
KeB | **** | před 112 dny

AD variace na chladný vzduch. Čte se to dobře a drží to atmosféru, jak má.

kniha: Těžká planeta - Asimov, Isaac
Gaarq | ***** | před 112 dny

další z knih, která formovala můj vztah ke SF. velmi dobré povídky, asimovův pedagogický zápal mě tehdy nenechával chladným a i když mi dnes přijde až moc školometský, je v takovém díle osvěžující. kniha, která si pozornost oprávněně zaslouží i dnes.

povídka příliš spoléhá na omezenou představivost čtenáře při setkání s novými jevy (neutronová hvězda), opět i se středoškolskou fyzikou je pointa zřejmá. napsané je to ovšem velmi dobře, přifařený příběh pilota kosmických lodí je vtipný i zábavný, takže spíše čtyři než tři astry.

povídka: „Hej, MacDonald farmu mal" - Resnick, Mike
vyšla v: Fantázia 26; XB-1 2014/12
yerry | *** | před 112 dny

O tom, že človek si dokáže podpíliť konár sám pod sebou ťa v tejto poviedke uistí aj tento autor. Pomocou genetického inžinierstva vyrieš potravinovú krízu celého ľudstva. Teda tvor, ktorý sa dá skonzumovať takmer celý, ktorý sa rýchlo a hojne rozmnožuje, pričom náklady na jeho vykŕmenie nie sú príliš veľké by mal byť docela vpohode … až do chvíle, kým ti nepovie „pohladkaj ma“…

Téma o roztomilých a rýchlo sa množiacich tvoroch tu už bola niekoľkokrát v textovej aj filmovej podobe, Resnick ju trochu poupravil a pozrel sa na ňu pod trochu iným uhlom. Napriek tomu lepšie ako dobré to u mňa nebolo…

kniha: Abarat - Barker, Clive
Maitter | **** | před 112 dny

Ne tak energicky optimistické jako Oksa Pollocková, leč ani tak temné jako jiné příběhy. Prostě správně vyvážené. Sympatická hlavní hrdinka se zdravou mentalitou. Poutavý, nápaditý svět i vedlejší postavy. Rozhodně vtipné. Originální. Bizarnost střídá hravost, zvlášť v autorových ilustracích, které si můžete a nemusíte přiřadit k vlastní představě. Příjemná absence děsivého kulturního šoku u protagonistky. ---- Místy mi tu chybělo trochu víc omáčky nebo dialogů nebo myšlenek, nevím, jednoduše NĚCO. Sloh je čtivý, nenáročný. ---- Záporáci jsou také pěkně vystavění. Scény, ze kterých by se dal udělat horor (jenž, koukám, je autorovým běžným polem působnosti), tu docela lehce proplují a mrazí čistě proto, že čtenář dobře ví, jak mrazivě by se popsat DALY. A Carrionův límec je vážně něco. ---- Ani všecky mapy světa by mi nepomohly orientovat se v prostoru. To ovšem nemohu celé dávat za vinu autorovi. ---- Mimochodem, vytisknout knihu na křídový papír je vražda. Váží snad přes kilo!

kniha: Pomníky zimy - Hlávka, Jan
Vybíralová, Jana
dva mraky | ***1/2 | před 113 dny

Jak už tady v různých verzích padlo, koncem „Tenkého ledu“ si autoři zúžili manévrovací prostor. Který si následně zúží ještě více, když situaci s unesenou císařovnou řeší více méně standardně. Což v tomto případě pro mě rozhodně neznamená nečtivě, ale… Epický rozmach předchozích dvou dílů se soustředěním na hlavní linku kolem únosu trochu vytrácí ve prospěch thrilleru, to vede k tomu, že ubylo vedlejších epizod, je to sevřenější, ale taky méně barevné. Šíři záběru vyvažuje výprava kapitána Iversona a spol do hlubokého vesmíru, mimo všeobecně známou navigaci po zapomenutých majácích a instalacích. Začátek skvělý, všechno je tajemné, odhalujeme další střípky toho, jak vznikalo nové uspořádání lidského vesmíru. A Iverson mě bavil více jak kdykoli předtím. Bohužel tahle linie se utopila v mírně faceliftovaném standardním scénáři nahánění se s divokou potvorou v kosmické instalaci. Což by nebyl až problém, kdyby tam krom toho bylo ještě něco nosného, jenže on tam je tak maximálně střih a velký cliffhanger. Ne úplně povedené kosmické dobrodružství je pro mě zklamání, zvlášť když tak nadějně začalo a když se tak skvěle povedlo napsat Iversona. Navíc to dělalo dojem, že tam letí za něčím, co je fakt osudové, což je pravda pořád možné, ale dozvíme se možná v příštím díle.

svižná a vtipná varianta na totálně profláklé téma „středověké“ hard sci-fi. je tam pár logických botek, ale tevis umí psát a tak příliš nevynikají.

povídka: Wentworthův den - Derleth, August William
vyšla v: Strážci z hlubin času
KeB | ***** | před 113 dny

Tak tohle není HPL fanfic ale REH fanfic :D. Jak jsem psal jinde, tam kde se AD nepokouší napodobovat HPL to funguje nejlíp. Tohle je typický horůrek ze středozápadu (až na ten Dunwich) jaké psal REH. Je sice celkem jasné jak to dopadne, ale líbilo moc.

povídka: Pozůstalý - Derleth, August William
vyšla v: Strážci z hlubin času
KeB | **** | před 113 dny

Další dědictví, tahle povídka je sice kratší, ale má ten správný HPL rytmus podobně jako třeba mistrův Chladný vzduch nebo jiné. Solidní práce.

povídka: Ten, kdo číhá na prahu - Derleth, August William
vyšla v: Strážci z hlubin času
KeB | ***1/2 | před 113 dny

HPL styl napodoben velice zdařile. Nutno podotknout, že na co potřeboval mistr stranu na to AD spotřebuje stránek pět. Kupodivu to nevadí a příběh docela odsýpá, ale ten konec? To Augustovi došly nápady nebo se nemohl vlézt do limitu? Tfuj a hanba, tím odfláknutým koncem dokonale zabil celou povídkua to je zatracená škoda.

povídka: Paštika z husích jater - Asimov, Isaac
vyšla v: Těžká planeta; Těžká planeta*
Gaarq | **** | před 113 dny

asimov pro mě dokázal skloubit slušně napsaný příběh s vědeckým dobrodružstvím. tahle povídka byla jedním z podnětů, proč jsem v budoucnu skončil jako student biochemie. decentní míra mlžení, trocha suchého humoru, citlivě zakomponovaná populární věda. dobrý.

povídka: Mít tak sebou prachovku - Clement, Hal
vyšla v: Těžká planeta; Těžká planeta*
Gaarq | *** | před 113 dny

realistický popis zajímavé storky z měsíčního průzkumu. na to, že příběh byl napsán před vůbec první cestou nahoru, dobré. ale autor moc přepíná zápletku, protože i se středoškolskou fyzikou je to jasné jak facka.

jednoduchý, přímočarý a ne příliš nápaditý příběh, napsaný rutinně a čtivě. nulový pokus o něco literárně zajímavějšího ho trošku sráží.

povídka: Venkovský doktor - Morrison, William
vyšla v: Těžká planeta; Těžká planeta*
Gaarq | ** | před 113 dny

další slabší kousek. trpí jednoduchostí a předvídatelností, u mě ještě ztratil body za tu emeryckou familiérnost.

nápaditý příběh se špetkou suchého humoru. když jsem knihu před tím milionem let četl poprvé, živě jsem si představoval, jak taková souprava projíždí někde na rubu reality a dost mě to bavilo.

povídka: Důkaz - Clement, Hal
vyšla v: Těžká planeta; Těžká planeta*
Gaarq | ** | před 113 dny

základní námět je poutavý, ale zpracování a příběhová omáčka hodně slabá. místy to sklouzává až k nesmyslnému tlachání. chápu, jak nesmírně těžké je snažit se něco vyprávět z takhle nové a nezvyklé perspektivy, ale imho, šlo by to líp.

moje oblíbená povídka. samotný příběh je docela dryáčnický (a místy až moc jednoduchý a předvídatelný), ale zakomponování relativně prostého nápadu je velmi dobré.

povídka: Těžká planeta - Rothman, Milton A.
vyšla v: Těžká planeta; Těžká planeta*
Gaarq | *** | před 113 dny

slabší titulní povídka s ne příliš zajímavým námětem. zpracování je dobré, ale nápad mi přišel nevytěžený (třeba na rozdíl od těžké expedice hala clementa).

povídka: Hořká usazenina - Gaiman, Neil
vyšla v: Křehké věci
Ascella | ***1/2 | před 113 dny

Má to atmosféru, švih, tajemno. Něco z Amerických bohů. Takové to neuchopitelné cosi, co na vás dýchne, vtáhne do ducha mísra a času, zamrazí. Škoda jen, že vyskedek je zmatený a kolísá tam logika, kdyby to bylo dotažené, vygradované a nitky, které se ztrácí v zapomnění byly správně pochytané a zapletené zpět do struktury příběhu, byla by to jedna z nejlepších gaimanovek. Takhle to působí jako črta, jako nedodělek mistrovského díla. Zanechal však hluboký dojem.

povídka: Zavíráme - Gaiman, Neil
vyšla v: Křehké věci
Ascella | *** | před 113 dny

Několik scén mě až zhnusilo (chlapci u potoka), ale styl vyprávění, pounta, atmosféra… ma to hloubku.

kongeniální povídka, která v mnoha ohledech vytýčila směr povídek tohoto typu i v obecných přístupech při práci s fikčními světy v SF. 1934! kdyby weinbaum nešťastně brzy nezemřel, mohli bychom se dočkat zajímavých děl. navíc, krom vědeckého přístupu v konstrukci světa, autor ukázal také jisté literární ambice. mnoho raných tvrdých sci-fi trpí na literární plochost. weinbaum sice není žádný šekspír, ale snaha se cení.

kniha: Příští - Crichton, Michael
avatar2 | *** | před 113 dny

Spousta zajímavých myšlenek, jen s dějem to bylo trochu na štíru. Pár dobrých momentů, ale jinak mraky právničiny a tak trochu chaos v postavách. Kniha spíše průměrná.

kniha: Tommyknockeři - King, Stephen
trudoš | ***1/2 | před 114 dny

Přestože Tommyknockeři slibují ideální kombinaci ingrediencí z dokonalé kuchyně Stephena Kinga, nakonec doplácejí na to nejprostší – postrádají řáckého hrdinu. Čtenář takřka sedm set stran pozoruje osudy různých lidí, kteří buď propadají vlivu mimozemšťanů, nebo se mu naopak snaží postavit. Jenže místo toho, abychom sledovali nějaký plán, jak nepěknou situaci řešit, vidíme pouze průběh vyvíjejících se událostí, směřující do horoucích pekel. Příliš neboduje ani nafouklost plytké zápletky, která by se v důsledku dala shrnout do pár vět. Alespoň že to finále je správně střelené. Ne každý den máte možnost seznámit se se zabijáckým automatem na coca colu.
Naštěstí všechny mínusy vyvažuje autor vypravěčským talentem. Opět (jako už mnohokrát předtím) dokazuje, jak bezchybně umí pracovat s lidskou psychikou a plánovitě rozvrhnout gradaci tak, že se víc bojíte při čekání na blížící se konflikt, než že by vás děsil konflikt samotný. Prostě boží počtení, i když tu už byly rozhodně lepší kousky.

Za prvé je potřeba pochválit volvox za perfektní technickou práci. Kniha je pěkně udělaná, vazba drží a neprasí se, záložka vždy potěší. Zvlášť je potřeba vyzdvihnout redakci, přelkepy jsem napočítal do pěti spíš jen dva nebo tři, na tak velkou knihu úspěch. Ediční poznámky atd super. Tohle je skutečně perfektně udělaná práce well done mr GLOBATOR!

Nyní k obsahu, páč tady to bude těžší. Nebýt to de facto časosběrná sbírka povídek starých víc jak 50 let, tak bych řekl, že si Derleth udělal ze spolupráce s HPL slušnou trafiku a nahoru mizernou. Jenže ono to tak jen působí pod dnešním pohledem. Jestli jsem to správně pochopil byli AD s HPL přátelé a po smrti mistra se AD zkoušel udržet jeho odkaz živý. Bohužel mistr byl jen jeden a je to znát. Paradoxně nejlíp působí povídky, kde se AD nepokouší napodobovat mistrův styl. Tam, kde se o to pokouší jsou výsledky velice sporné. Jak píše Fouré nademnou, ten motiv dědictví v Dunwichi je ke konci sbírky vysloveně ubíjející. Příznávám se, že do posledních povídek jsem se vyloženě nutil. Pro všechny příznivce HPL je to solidní kus do sbírky, kde AD dále rozvíjí mýtus Cthulhu a kde některé povídky jsou hodně dobré, ale ten zbytek je jen průměrný fanfiction. 70%

povídka: Druhý domov - Kartes, Radim
vyšla v: XB-1 2014/11
yerry | ** | před 114 dny

Myslím, že text v tejto poviedke utrpel čiastočnou nekonzistenciou a tým, že autor sa doňho pokúsil vpratať veľmi veľa udalostí. Predstav si niekoľkozväzkovú ságu a sprav z nej zopárstránkový výťah. Ak by autor poviedku rozvinul minimálne do románu, mohlo to byť veľmi dobré. Zaujímavo načrtol socio-ekonomický proces (degres), bezvýchodiskovosť, depresiu, mutáciu ľudí a ich život v mori, následné východiská a perspektívu až do vesmírnej expanzie. Bohužiaľ text v takomto stave som vnímal ako poriadne okýptený…

povídka: Vyprávění dobrodruha - Malíšek, Ondřej
vyšla v: XB-1 2014/11
yerry | ** | před 114 dny

Tak trochu drsňácka shortstory o jednom vesmírnom kovbojovi. Bolo to dosť krátke na to, aby sa to dalo skúsnuť. Žiadne väčšie lapsusy som v texte nezaznamenal a pre čitateľa tak do 12. rokov ako ušité…

povídka: Přivezte si zvířátko! - Mls, Ivan
vyšla v: XB-1 2014/11
yerry | *** | před 114 dny

Poviedka mi pripomenula humorné scifi z 80. rokov minulého storočia. Na rozdiel od tých s vtedy prevládajúcou angažovanou propagandou, táto mala tak trochu undergroundové črty. O čo ide? Žiadny živý kontraband si zo svojich výletov z hviezdnych destinácií nenos, a ak si náhodou colníkom, dávaj si pozor. Dobré…

povídka: Purgator - Součková, Berenika
vyšla v: XB-1 2014/11
yerry | ** | před 114 dny

K tejto poviedke je dosť ťažké niečo napísať. Na to, že je to autorkina prvotina nebolo to zle písané, bohužiaľ očividne to cielila na úplne inú vekovú skupinu, absencia deja tomu tiež moc nepridala. Poviedka obsahuje fantasy a scifi prvky a hlavne myšlienky a memorovanie. Text ma príliš neupútal, takže len zbežný nástrel: planéta Purgator, povrazochodkyňa a pilot vesmírnych lodí postihnutý chorobou, ktorá je dôvodom, prečo nemôže lietať…

Vzhľadom na to, že je to prvotina, trochu nadhodnocujem…

kniha: Páté srdce - Simmons, Dan
Dilvermoon | ****1/2 | před 114 dny

Zajímavé je, co spojuje Páté Srdce a Black Hills. Je to Chicagská světová výstava a také třeba očividná autorova fascinace Brooklynským mostem. Ani indiánská linka nezůstane nepoužita. Simmons má opět nastudovánu historii a místopis. A to detailně. Jako obvykle u svých knih podobného ražení mě poučil o lecčems a jako obvykle mi to plně vyhovuje. Sherlock Holmes se třeba zmíní i o tom, že potkal jistého mladíka Hercula Poirota. Časově to hezky odpovídá. Simmons se jako ve svých dalších knihách podobného typu nevěnuje prudce plynoucímu ději, ale i tak napínavý příběh šikovně balí do více či méně souvisejících a obvykle fascinujících faktů, které s chutí šířeji rozvede. Páté srdce je ale přece jen přímočařejší než zmíněné Black Hills. Přece jen figura Sherlocka Holmese je velmi nosná a vděčná a ani jeho „asistent“ Henry James nehraje nijak výrazně druhé housle. Naopak. Má i své vlastní důležité aktivity. Další velmi dobrá věc je pohled na život americké společenské elity na konci 19. stoleti (a i společenských vrstev na opačném pólu). Potkáme také dalšího známého spisovatele s nezanedbatelnou rolí. Celkově opět další výborná věc od mého oblíbeného autora několika tváří. K redakční práci Mystery Press také nemám výhrady. Snad jen úplné finále jsem očekával dramatičtější a hlavně delší.

kniha: Autorita - VanderMeer, Jeff
dva mraky | ****1/2 | před 115 dny

Už to pro mě nebyla tak absolutní pecka jako první díl, ale skoro. Ocitáme se v ústředí tajné organizace, která zkoumá Zónu X. Hlavní hrdina je agent tajné služby, co byl vyslán aby nahradil ředitelku ztracenou v Zóně. Ukazuje se že organizace je dlouho stranou zájmu a chátrá, ale také žije vlastním životem a vytvořila si tajemství, do kterých člověk zvenčí jen tak nepronikne. Velmi obtížně a se střídavými úspěchy s mužem, který je sice schopný ale ne dost, odkrýváme některá tajemství Zóny i agentury, co ji zkoumá. Do toho se hrdinovi pletou osobní i rodinné záležitosti a to jak ve vzpomínkách, tak i ve skutečnosti. Charakter díla zůstává stejný, sází se na atmosféru, nebude přístupné každému. Děj se rozvíjí pomalu. Akce skoro žádná, tajemství se kupí a zodpovězeno zůstává máloco. Těžiště je znovu ve vyvolání těch správných emocí – tíživé tajemství, existencionální ohrožení, depersonalizace, vlezlý pocit, že něco strašně důležitého uniká, že je něco jinak, že pod tenkou slupkou reality číhají cizí zlé věci… Místo úsporné formy prvního dílu je tohle trochu ukecanější a zvláště některé pasáže o rodině mě až tak nebavily, ale zase to knihu přibližuje mainstreamu. Pocit špatného tripu zůstává, knížka se táhne jako sladký, jedovatý med. A na konci je tentokrát již poctivý cliffhanger jako z učebnice :-)

kniha: V posledním tažení - Butcher, Jim
trudoš | **** | před 115 dny

Dobře, jsem slaboch. Ale já prostě nemůžu jinak. Už je to skoro jako závislost, protože i když jsem se u předchozího dílu zapřísahal, že Butcherovi již nebudu tolerovat upovídanost, stejně jsem podlehl. Na svou obranu musím uvést, že Harry Dresden je čaroděj a tím pádem za své skutky nemohu být zcela odpovědný.
Takže ano, dějová linka Posledního tažení je opět uměle natahována. A je chvílemi až markantní, jak se schválně přešlapuje na místě, aby byl prostor pro další slova. Fór je v tom, že ta slova jsou jednoduše zábavná, přičemž pozadu nezůstává tentokrát ani zápletka. Chicagský Čáryfuk si solidně omaká dno vlastních schopností, že je až člověku líto, jak moc dostává zabrat. Děj však díky tomu hezky graduje a nebýt toho, že se autor rád poslouchá na úkor vývoje událostí, bylo by to jedno z nejdivočejších pokračování. Devastace mágů Bílé rady navíc konečně hne kupředu s celou tou kouzelnickou válkou a závěrečná jízda na skeletu Tyrannosaura rexe je opravdovým dezertem po dobrém jídle.

kniha: Anihilace - VanderMeer, Jeff
dva mraky | ***** | před 115 dny

U téhle knihy je víc jak u jiných důležité, nakolik čtenáři sedne. Ano VanderMeer předvádí bohatou imaginaci a solidní řemeslo. Leč román v podstatě stojí a padá s vyvoláním emocí, atmosféričností, nakolik ten či onen čtenář dokáže přijímat zamýšlenou vlnu.
Na mě to třeba zabralo absolutně. Ale díval jsem se na googdreads a zdaleka to není pravidlo. Zóna je fascinující krajina, žijící vlastním životem, ve které se rozpouští lidé. Nabízí řadu až psychedelických jevů, podivná tajemství, náznaky příběhů pod povrchem, ale už ne vysvětlení proč to tak funguje, očekává se, že budete fascinováni samotnou jejich existencí. A nakonec místo velkolepé pointy, co by nějak dala smysl tomu všemu se raději věnuje hlavní hrdince, silné, ale odtažité a nijak úspěšné, na kafe by s ní většina lidí asi nešla(a ona s většinou lidí taky ne). Zvláštní, fakt zvláštní. Ale ten pocit špatného tripu, zakončený určitou katarzí ve mě zůstává pořád. Kniha je příjemná svou kompaktností, na tom malém rozsahu je toho opravdu hodně a současně přesně v duchu své podivnosti není zrovna nabita dějem a akcí se též neplýtvá.

kniha: Levá ruka Boží - Hoffman, Paul
trudoš | ***1/2 | před 116 dny

Co se Levé ruce Boží rozhodně nedá vytknout, je začátek – do útěku chlapců z kláštera má román dokonalou atmosféru i skutečně charismatické postavy. Pak se však mé počáteční nadšení vypařilo a zájem odumřel. Poměrně důležité ovšem je, jak budete vyprávění vnímat. Zdali smrtelně vážně, nebo s určitou nadsázkou. Tenhle detail pak rozhoduje prakticky o všem následujícím.
Velkou škodou každopádně je, že Paul Hoffman nevěnoval více prostoru k rozehrání kulis. Postkatastrofický mišmaš více otázek totiž vyvolává, než zodpovídá. Rušivé je i to, že autor už dopředu počítá s dalšími díly, takže se občas neobtěžuje vysvětlovat střípky, které mi však v danou chvíli přišly jako relativně podstatné (s kým to vykupitelé válčí, co to Thomas sebral z vnitřností mrtvé dívky, proč on sám je vlastně tak významný). Přes všechny tyhle výhrady ale musím uznat, že příběh šlape vyhlídkově a v rámci dobrodružné literatury pořád víc než slušně. Jen se odklonil směrem, který pro mě byl nejméně zajímavý. Škoda.

Ženský rukopis a poetickosť je na texte trochu poznať ale tentoraz mi to veľmi nevadilo. Príbeh je oprostený od naivity, presládlosti a fantasy ružovkastej rozprávkovosti príznačnej pre niektoré slovenské autorky fantastiky a poniektorých autorov. Táto autorka pritvrdila a rozbalila tu symbiotickú zmes hard a soft scifi s jemným fantasy korením v koreňovom systéme jednej gigantickej rastliny, za prítomnosti rôznych symbiotických organizmov, ľudí s nimi žijúcimi v symbióze a takými vymoženosťami, ako je nahrávanie a uchovávanie vlastných spomienok. Ak by chcela autorka z tohoto príbehu urobiť čistú scifi akciu, nič by som nenamietal, ten záver si to priam pýta.

Čo dodať? Nič, už len tie hviezdy…

povídka: Dějiny v nás - Kressel, Matthew
vyšla v: XB-1 2014/11
yerry | **** | před 116 dny

Narozdiel od poviedky Zvuky staré Země , v ktorej autor opísal koniec Zeme, v tejto opisuje koniec ľudstva ako takého. Posledná príslušníčka našej rasy sa snaží pochovať posledné spomienky na našu civilizáciu pred pokusom o únik do iného vesmíru vstupom do vytvorenej čiernej diery. Ak sa to aj podarí, nebude to mať ľahké, ľudí totiž nemá nikto v láske, naopak…

Poviedka bola pútavejšia ako tá vyššie spomenutá s niekoľkými posolstvami a myšlienkami.

kniha: Tři kruté příběhy -
Clarice | nehodnoceno | před 117 dny

Hmmm, hmmm, tak jsem byla schopna dočíst jen „Vyrovnání,“ které se četlo samo.

1910111213141516171819poslední (605)24198 příspěvků celkem


WebArchiv - archiv českého webu