RSS / komentáře

Poslední přidané komentáře

1910111213141516171819poslední (612)24452 příspěvků celkem
kniha: Kraken - Miéville, China
Madam Brbla | **1/2 | před 115 dny

Ježíši hlíste, tak ostudně dlouho se crcat s jednou pětisetstránkovou knihou! Vlastně je směšné, že jsem odložila Codrescuova „Mesiáše“ a pak se pustila právě do této knihy, ale z mé strany teda žádný smích nečekejte – maximálně nahořklé ušklíbnutí. „Kraken“ totiž pracuje s podobnými tématy, akorát zcela odlišným způsobem: víra v kdejakou blbost, bláznivé kulty, konec světa, náboženství, zápletka je vlastně o válce mezi darwinismem a kreacionismem (jestli jsem to správně pochopila, což není vůbec jisté).
Navzdory smršti motivů a akce pro mě šlo o nezáživně frustrující čtení. Nejprve jsem dílo chtěla popsat v gastronomických pojmech jako gulášový dort pejska a kočičky, potom jsem zvažovala uchýlit se k výtvarnému, konkrétně abstraktnímu umění, nakonec mě však odpovídající příměr napadl při pohledu do pokojíku mé dcery. Mezi (s)prostým lidem Severní Moravy pro to existuje slovo MRDNÍK (naučila jsem se ho v útlém věku od otce, když vstoupil do mého pokoje, posléze mi maminkou bylo zakázáno daný výraz používat). Samozřejmě se v dětském pokoji povalují převážně hračky: plyšáci, figurky, autíčka, stovky dílů stavebnic, leporela, míčky i nafukovací balónky, sem-tam vykoukne panenka, nechybí kusy oblečení včetně bot, různé krabičky a krabice, ale také jiné předměty z domácnosti jako láhev od sprchového gelu, hřeben na psa, vařečka, prachovka, badmintonová raketa, krejčovský metr, holící strojek atd. Už jste si udělali představu? Tak si ten bordel převeďte do literární podoby a máte „Krakena“. Miéville po nadějném úvodu chrlí jeden absurdní nápad za druhým a dokonale mě tou nesourodou změtí přehltil, zmátl, po stovce stran utlumil můj zájem o přeplácaný děj plný šíleností na minimum a jen tvrdohlavost mě přiměla dočíst až do konce. Jako bych se brodila hlubokým blátem přes vypuštěný rybník, tak obtížné, pomalé a zdlouhavé to bylo… a ještě vás při tom se*ou komáři. Včera jsem před sebou měla skoro 90 stran a byla je odhodlaná dorazit tentýž den, i kdyby mě to mělo přivést do Bohnic. Závěr byl naštěstí snesitelnější, takže jsem splnila cíl bez újmy na duševním zdraví.
S hodnocením a dojmy jsem na tom stejně jako Duirin – dala bych i méně než 45%, ale uznávám svůj podíl viny, jelikož nejsem správný druh čtenáře pro tuhle zběsilou tříšť absurdit a postav, u kterých nechápu co, proč a jak dělají. Pokud si ve švihlostech libujete a navíc znáte Londýn, třeba vás v „Krakenovi“ čeká zábavná jízda plná překvapení. Já chci prodat, levně a v dobrém stavu navzdory častému nutkání odhodit knihu na kompost.

kniha: Já, Gowery - Šlechta, Vladimír
snop | **** | před 115 dny

Gowery, Oggerd a nakonec i ten psychopat Hal Hargo jsou prostě sympaťáci a jejich příběhy mají něco, co bych nazval poetikou lidskosti. Takové svěráčisko české fantastiky, ten Šlechta ;-) Tedy až na tu protiimigrantskou linku, ale holt jak píše i autor sám na konci, každá doba má své strašáky a někdo tu apokalypsu způsobit musel.

kniha: Červenokabátníci - Scalzi, John
trudoš | **** | před 116 dny

Podobně jako u autorovy prvotiny Agent hvězd, i tentokrát jde o jednoduchou sci-fi grotesku, okouzlující už samotným nápadem. Ten je v jádru jednoduchý, když si bere na paškál „maso do mlejnku“. Tedy poddůstojníky, kteří z nějakého záhadného důvodu musejí být vždy těmi prvními, kteří umřou. A to ať jde o cokoliv – blízká setkání třetího druhu, problém s nestabilním reaktorem, diplomatická mise mezi znepřátelenými rasami apod. Všechno klape dle nepsaných pravidel televizního seriálu, dokud si sami postavy neuvědomí, že tohle kruci rozhodně není v pořádku. O to spíš, že jejich velení pravidelně a úspěšně čelí konfliktům, které by zákonitě měly vyhladit celé civilizace…
John Scalzi divoce krouží na rozcestí mezi cílenou parodií na Star Trek a melancholickou space operou, což se v pravdě kloubí dosti komplikovaně. Pro mě tak kniha skončila stranou 248, kdy vrcholí povedená humoreska. Přidané dovětky už byly zbytečné, protože jen stylově rozmělňují něco, co vůbec nebylo třeba rozmělňovat.

kniha: Město a hvězdy - Clarke, Arthur C.
quinnet | **** | před 116 dny

Úplne nadšený som nebol, ale musím uznať, že tento román tak ľahko nezostarne. Clarkovi sa podarilo opísať preďalekú budúcnosť s jeho typickým nadhľadom. Čo sa týka technických detailov, moc sa do podrobností nepúšťal a ak aj áno, žiadneho faux pas sa nedopustil. Najmä som to ocenil pri počítačoch, kde ich popísal veľmi zdarilo a to sa písal rok 1956. Alebo to v neskorších vydaniach revidoval? Príbeh je klasicky humanistický, o akčné scény tu v podstate ani nezakopnete, ale napriek tomu o isté napätie nie je núdza. V prvej polovici ACC podrobne opísal život v prastarom meste Diaspar v druhej časti knihy sa všetko rozbehne a hlavný hrdina toho postíha naozaj veľa. Čitateľ sa ocitne akoby v románe opísanej podzemnej dráhe, kde sa dej mihá za oknami. To trochu tomuto dielu vyčítam. Na konci je tradične Clarkova viera v zdravý rozum a nezabudne si aj trochu kopnúť do náboženstva. Povinné čítanie v žánri SF, i keď by som to odporučil radšej mať za sebou v skoršom veku.

kniha: Bílá věž - Červenák, Juraj
trudoš | **** | před 117 dny

Před skupinou bohatýrů leží nový úkol, neméně obtížný než ten předchozí. Zároveň v jejich řadách panuje rozkol, protože temnému Koščeji se dá čím dál méně věřit. A tak při tažení proti mocné Chazarské říši musí kromě malých bitev mezi sebou vybojovat i ty velké proti dosud neporaženému nepříteli.
Bílá věž patří k vrcholu celé trilogie Bohatýr. Opět plno bojových scén, intrik uvnitř intrik, rychlých spojenectví a pomalých zrad. To celé okořeňují ruské byliny, poměrně svébytně, ale zároveň zcela přirozeně, zakomponované do příběhu. Stavba knihy je přitom dost podobná těm předchozím, snad jen, že je o něco více megalomanská. Osobně mi pouze lezlo krkem, že už od Dračí carevny bylo jasné, že s čarodějem budou problémy, přesto k tomuhle zjištění museli hrdinové ujít kus zdlouhavé cesty, ale budiž.
Ovšem třetí díl neuzavírá nic definitivně, jen se dořeší další dílčí zápletka. Nijak bych se tedy nedivil, kdyby Juraj Červenák časem připsal k Iljovi Muromcovi další knihu nebo dvě. Tož uvidíme.

série: Warhammer 40 000 - Gauntovi duchové
Speedemon | *** | před 117 dny

Série o jednotce Duchů, kteří ztratili svůj domov a vede je charismatický komisař Gaunt je, jak už od příběhů ze světa Warhammeru 40 000 očekáváte, nenáročná akční jízda plná krve, násilí, krve a ještě většího množství krve. Z tohoto světa jsem kdysi dávno četl jen ságu o Ragnarovi a ve srovnání je toto syrovější a taktičtější čtení. Autor v každé knize střídá prostředí a díky tomu i styl boje (zákopové války, tankové bitvy, infiltrace do týlu nepřítele, apod). Díky tomu sice jednotka vypadá jako banda supermanů a logika jde trochu stranou, ale málokdy se budete nudit. Je to prostě banda vojáků, kteří ztratili svůj domov a kromě války už jim nic nezbývá. Žijí jen proto, aby pomstili své rodiny a svět. Postupně se tento cíl vytrácí a do jednotky se začlení i další příchozí, ale o to zajímavější se poté řeší problémy v čele s upřednostňováním „staré gardy“ a nedůvěry v nováčky. První díl je spíše představovací na který vám naváže povídkový druhý díl, kde se dozvíte více info o některých hlavních aktérech. Poté přichází uzavření sevřenější „trilogie“ na kterou poté navazují další čtyři díly, které se opět tváří jakž takž uzavřeně. Tudíž se můžete začíst bez strachu, že na vás čeká tuna knížek. Co se slabších stránek týče, tak kromě kýčovitosti a jednoduchosti to jsou postavy. K těm jsem si hledal cestu dost dlouho. Suroví vojáci v čele s nekompromisním velitelem si moje srdce jen tam nezískali a chtělo to hodně času. I tak mě ta spousta úmrtí nechávala v klidu a mrzela mě jich jen menšina. Pokud tedy hledáte odpočinkovou záležitost do vlaku nebo před spaním, tak můžu doporučit. Pro cokoliv složitějšího sáhněte po něčem jiném co neobsahuje nálepku W40k.

kniha: Mučednice Sabbat - Abnett, Dan
Speedemon | ***1/2 | před 117 dny

U sedmé knihy logicky nemůžete očekávat nějaké inovace. Takže pokud jste ochotni vypnout mozek a užít si akční jízdu tak budete spokojeni. Kniha i jakž takž uzavírá nějaké dějové linky takže nemáte pocit, že to skončilo v půlce. Jak jsem psal minule, tak jsem si i nějaké postavy už oblíbil, ale je to spíše ke škodě protože se hojně umírá a sem tam to schytá i někdo skutečně důležitý. I tentokrát se dostáváme do nového prostředí, kde povstala nová mučednice Sabbat. Řeší se zda je pravá či nikoliv a jaký má strategický význam. Záporáci jsou už ale tradičně jen do počtu a obzvlášť devítka je silně nevyužitá a ze zajímavé záplatky vzniklo jen dost rychlé vyvražďování. Smutný konec a již zmíněná určitá „uzavřenost“ výsledný dojem ale zase vylepšuje.

kniha: Keltika - Holdstock, Robert
louza | **** | před 117 dny

Keltika je první kniha ze třídílného cyklu přirozeně myšlenkově odštíplého od Holdstockovy slavné lesní epopeje. Autor používá jako podklad řeckou mytologii jíž původně předznamenal v knize Brána ze slonoviny, brána z rohu a za vypravěče volí kouzelníka Merlina z anglosasských legend jehož osud popsal v novele Merlinův les nepřímo derivované též z Ryhopu. Autor oba nesourodé druhy mytologie zdařile kombinuje a organicky staví proti sobě. Jednou z premis je znovuoživení Iásona a jeho argonautů k nimž Merlin kdysi sám patřil. Iáson se vydává na cestu za ztracenými syny, kteří jsou toho času součástí ohromného výpadu severských pohanů do hájemství olivovníků. A ačkoli jde o první knihu, kruh se na konci částečně uzavírá. Nosným tématem – putování obří armády a finální bitvou – se kniha dost blíží právě Bráně ze slonoviny a kromě naznačené kostry oplácané sugestivními mytologickými výjevy s drobnými mini příběhy, případě velmi syrově a organicky popsaným střetem kultur, vlastně nic víc nenabízí. V porovnání s ostatními díly autora jde spíš o jednodušší a stravitelnější knihu za předokpladu, že čtenář přijme několik poměrně triviálních nikoli však historicky podložených faktů. Devizou Keltiky je jednoznačně na Holdstocka až nevídaná čtivost, která v kombinaci s jeho v té době již dokonale vyladěnou řemeslnou zručností a dlouhodobě pilovaným citem pro mytologii dělá zážitek podobně nevšední, jako třeba Sapkowskiho husitská trilogie. Není až tak podstatné o čem to vlastně celé je, ale že při čtení budete prostě TAM. Keltika je rozhodně výtečný pokus autora jak svou práci přiblížit publiku. Komplexnosti nejceněnějších Holdstockových děl však nemůže a nechce dosáhnout.

povídka: Chlapec, který překonával peřeje - Holdstock, Robert
vyšla v: Les kostí
louza | ***1/2 | před 117 dny

V základu celkem pěkně rozvržená povídka o chlapci s nevšedními schopnostmi nepřijatého vlastním kmenem, kterou bohužel táhne ke dnu moc konkrétní násilně naroubovaná linie s vetknutým příběhem. Holdstock by na tomhle dokázal postavit celou knihu, kdyby nesešel na scestí a nehledal rychlé a konkrétní završení.

kniha: Waldo & Magie a.s. - Heinlein, Robert A.
trudoš | ***1/2 | před 118 dny

Tahle kniha má všechny předpoklady nezklamat skalní Heinleinovy fanoušky. Především z toho důvodu, že obě novelky, jež obsahuje, nepostrádají skvělý nápad a příznačnou čtivost. Obě také pracují, i když každá trochu jinak, s tématem střetu moderního světa s tradiční magií – jedna představuje kouzelnictví jako fyzikální vědu, druhá poodhaluje zákulisní složitosti svobodného obchodování. Člověk navíc určitě rozpozná některé motivy, které Robert A. Heinlein později použil ve svých slavnějších dílech (jistá podobnost mezi Waldem a Cizincem není podle mně náhodná). Jednou stinnou stránkou tak pro mě byla paradoxně délka textu. Podobně jako ve svých románech, i zde má totiž autor tendence odbočovat od hlavní dějové linie různými polemikami nad společenskou situací, a tím oba příběhy ztrácejí na celistvosti. To pak možná odradí čtenáře, kteří se s autorem prostřednictvím Walda & Magie přicházejí do styku poprvé. Znalci už však jistě s tímhle popotahováním počítají a, kdo ví, možná ho i milují.

kniha: Ready Player One - Cline, Ernest
Strider | **** | před 118 dny

Je jasné, že kniha, ktorej významná časť deja sa odohráva v D&D module Tomb of Horrors, ktorý som pred rokmi osobne absolvoval, má u mňa nakročené k priaznivému hodnoteniu :-) Pravdou ale je, že pod hrubou geekovskou šupkou tvorenou tonami videoherných a popkultúrnych odkazov sa odohráva v podstate klasický young adult príbeh nie príliš vzdialený od Hunger Games (dystopická budúcnosť, vyvolený bojujúci so zlou megakorporáciou, atď.). Číta sa ale jedným dychom a našťastie ku koncu skrýva zopár es v rukáve, ktoré ozvláštnia dejovú mustru pozostávajúcu z postupu hádanka-kľúč-brána. Čoho som sa nedočkal je nejaké hlbšie posolstvo, ktoré by poukázalo na znepokojivé pomery v knihe prezentovanej budúcnosti, ku ktorej naša spoločnosť nemá zas až tak ďaleko. Je to škoda, lebo práve takýto presah delí zábavné jednohubky od klasík žánru. 8/10

Táto noveleta dokazuje, že dobrý text sa dá napísať veľmi pútavo aj pri použití takého mixu, aký tu namiešala autorka. Scifi prekladané kyberpunkom, detektívkou a tak trochu aj distopickou budúcnosťou nemá skrátka chybu. Ocitáš sa v modernej Indii budúcnosti kde mytológia koexistuje s najnovšou vedou a dopĺňa ju. Nosný príbeh detektívnej zápletky je síce jednoduchý ale vyvažuje to veľmi plastický popis prostredia, osôb, techniky a bioinžinierskych vymožeností.

Autorka tu dáva do pľacu viac námetov, ktoré by stáli za samostatné spracovanie a robí to veľmi umne a citlivo. Za všetky spomeniem aspoň domácich miláčikov, biologicky upravené hovoriace inteligentné mačky, ktorých pamäť sa dá vymazať pre tých, čo si to môžu dovoliť. Na druhej strane je tu veľká časť nezamestnaného obyvateľstva žijúca v chudobe, ktorá prežíva celé svoje životy vo virtuálnych svetoch za pomoci drogových stimulov, pre nich už skutočná realita neexistuje…

Výborné, varujúce, inšpirujúce, exotické a znepokojujúce, skrátka jedna báseň…

Na môj vkus až príliš soft scifi. Technopesimistický pohľad na našu budúcnosť tu už veľa krát bol a ešte veľa krát bude. Text hrajúci sa až príliš na psychologickú sondu na úkor opisu prostredia ale i príbehu… Nič moc…

povídka: Zažít Zemi - Swanwick, Michael
vyšla v: XB-1 2015/07
yerry | **** | před 118 dny

Spomedzi poviedok mnou prečítaných od Swanwicka je táto zatiaľ najlepšia. Emzáci ako červi nie sú v scifi ničím novým ale popis ich fungovania a vnímania vesmíru je v tejto poviedke dosť originálny. Nepotrebujú ruky, nepotrebujú nohy, nos ani oči. Nepotrebujú komunikovať. Ich hlavným orgánom je ústny otvor spojený priamo so žalúdkami a veľkým mozgom. Ich vnímanie sveta je zásadne odlišné, keďže pre nich to podstatné musí prejsť ich útrobami a to nepodstatné tiež, ale to ide ritným otvorom patrične spracované von. Mojú kolektívne vedomie, dokážu absorbovať vedomie cudzie a s ich inteligenciou sa človek nemôže zrovnávať. Tu doslovne platí, najlepšie čo sa ti môže stať po stretnutí s nimi, je skončiť v ich prdeli, inak máš o peklo postarané na večné veky…

Veľmi dobré čítanie v klasickom duchu science fiction a to sa ráta…

kniha: Vesaliovo tajemství - Llobregat, Jordi
trudoš | ***1/2 | před 118 dny

Hezky odvyprávěný dobrodružný příběh s detektivní omáčkou, jehož největší slabinou je neochota autora vyhnout se zaběhnutým klišé, která jsou tak otřepaná, že už to snad ani víc nejde. Což je vážně strašná škoda, protože nebýt toho, šlo by mé hodnocení rapidněji nahoru. Vynahrazuje to však skvělá atmosféra Barcelony roku 1888 a moc pěkný frankensteinovský motiv, který funguje na jedničku. Smůla je, že Jordi Llobregat rozepsal charaktery postav trochu prvoplánově, ale protentokrát jsem to ochoten odpustit, protože se to k dobové stylizaci jednoduše hodí. Co však prominout nedokážu, je fakt, že hrdinové do děje příliš aktivně nezasahují. Jsou spíše vláčeni pochmurnými událostmi, které k jejich smůle gradují přesně tím nejhorším možným způsobem. Samotné vyšetřování je pak lehce pofidérní, i když obaleno atraktivním motivem odhalování morbidního tajemství, končí v podstatě u třísetstránkového přešlapování na místě, než se konečně někam hne. Finále je ale správně velkolepé, o tom žádná.

kniha: Slyším tě všude - Willis, Connie
Lokina | ***** | před 119 dny

Ta kniha je jedním slovem úžasná! Na to, že se jedná o pěknou macandu o 500 stránkách, kniha se četla velmi dobře a svižně. Příběh byl osvěžen o dávku originality a vtipnosti. Při dočtení poslední kapitoly, jsem byla smutná, že je konec. Ale bylo to zakončeno bravurně, takže jsem spokojená :-) Vážně jsem ani na okamžik neuvěřila, že by Briddey a Trent měli být spolu, vůbec jsem u nich necítila žádné propojení a smysl proč spolu chodili. Naopak když se objevil pro ni ten pravý a bohužel ona to neviděla a chovala se jako trubka, cítila jsem mezi nimi od prvního okamžiku tu chemii a city. On byl takový netypický princ na bílém koni, milý, galantní, hodný a choval se někdy divně, ona byla hlavně ze začátku naivní, místy natvrdlá a hloupoučká, takže tvořili pro mě zábavný a prima pár, jejichž myšlenkové dialogy byly stavebním kamenem celé knihy a které knihu rychle popoháněly. Za mě kniha stojí stoprocentně za přečtení, takže ji nemohu dát nic jiného než plný počet :-)

kniha: HEX - Heuvelt, Thomas Olde
jirikk | **** | před 119 dny

V první řadě je nutné ocenit nápad a především jeho zvládnutí, upřímně bych nevěřil, že se to autorovi takto hladce a celkem věrohodně může podařit (dnešní vesnice uměle odříznutá od světa tak, aby okolní populace nepoznala prokletost místa). Přesto jsem se však nějak nedokázal stoprocentně začíst, na vině jsou možná nepříliš propracované postavy, ke kterým jsem si nedokázal tak úplně najít cestu, nebo možná trochu svérázný vypravěčský styl, který jako by emoce schválně držel na distanc. Je možné, že roli hraje také to, že jde o původně holandský román, upravený a de facto přeložený pro americké vydání. Buď jak buď jde o počin zajímavý, byť mi něco málo chybělo.

kniha: Vinen - Butcher, Jim
trudoš | **** | před 120 dny

Ač mám opětovné výhrady ohledně zbytečné vaty, musím s povděkem kvitovat jednoduchost zápletky, která je pro sérii tentokrát až nezvyklá. Nastane problém, Harry odhalí příčinu, zachrání dívku v nesnázích a hotovo. Závěrečných sto stran je sice jen extrémně prodlouženou verzí epilogu, jenž mohl být vtěsnán do jednoho odstavce, ale budiž, Jim Butcher prostě rád mluví. Naštěstí nenudí a hlavně pobaví. Takže vpravdě příjemný díl. Naprosto nejlepší jsou pak scény na hororovém conu, kde začnou fanoušky vraždit filmová monstra. Jasně, tenhle motiv byl už použit úspěšně i jinde, ale autor se toho zhostil se zručností sobě vlastní. Trochu mi jen vadil táhnoucí se válečný konflikt mezi mágy a upíry, jenž byl rozehrán ve třetím díle a pořád stojí na místě. Navíc to do čarodějova života projednou nijak zásadně nezasáhne, což jen zvyšuje dojem, že o nic nejde. Ale zas je fajn, že si to Dresden po citové stránce konečně vyříkal s Murphyovou, i když jim to (přesně dle slov Thomase) nikdo nevěří.

kniha: Filuta - Pratchett, Terry
Gaarq | *** | před 120 dny

pratchettův výlet do londýna začátku XIX. století. hlavní hrdina je… filuta. čtverák, mazaný kluk, ale s dobrým srdcem. zachrání krásnou dívku a zbohatne a tak. román je psán pro příliš mladé publikum, je školometský, přímočarý, jednoduchý, nemastný, neslaný a trošku nudný. v zásadě zápletka neobsahuje žádný konflikt, filuta proplouvá vším jako loďka klidným jezerem. čtenář se dozví něco o londýnských stokách a jiných dobových záležitostech, nicméně jako román je to slabé. párkrát jsem se i zasmál, ale jinak svírá dílko již trochu křeč. chápu nelehké okolnosi vzniku, nicméně odhleda o toho, jde o nejslabší pratchettovinu, co jsem kdy četl.

kniha: XB-1 2015/06 - kolektiv autorů
yerry | *** | před 120 dny

Toto číslo zachraňujú okrem publicistiky hlavne dve skvelé poviedky: Černé povětří od K.S. Robinsona a Obnova od E. Skálovej…

povídka: Obnova - Skálová, Eva
vyšla v: XB-1 2015/06
yerry | ***** | před 120 dny

Na tejto minipoviedke je badať, že autorka je perfekcionistka a že to s textom vie. Teda každé slovo, každá veta zapadá presne tam, kam zapadnúť má. Nič v nej nechýba a nič v nej nie je naviac. Podobne ako najlepšie texty od Le Guinovej, nie je postavená na konflikte, (preto má tu na légii asi také hodnotenia ako má), nosným je tu nápad jemne doladený vzťahovým motívom.

Keďže som bol odkojený na HC a punkových čiernobielych samizdatoch, ktorých formát mi tak trochu poviedka svojim rozsahom pripomína, dokážem oceniť aj menej slov s väčšou vypovedacou silou. V tomto prípade, to teda nebol žiadny punk ale opis songu v decentne ladených farbách s patričnou hĺbkou svojich tónov, jednoducho vyborná shortstory … ale nebudem už przniť vyznenie tohoto textu mojim nepatričným komentárom. Zostávam len dúfať, že autorka napíše viac takýchto vecí, nech nemusím použiť reset :)

povídka: Sundejte ho z oblohy! - Mls, Ivan
vyšla v: XB-1 2015/06
yerry | *** | před 120 dny

Poviedka síce neprináša veľa nového ale spĺňa všetky atribúty tradične dobrej českej poviedky v tomto prípade so scifi námetom. Teda nadhľad, humor, pointu a súčasné dobové reálie. No jo, zelené mozgy a UFO akosi k sebe nepasujú…

povídka: Počítání rukou - Čechalová, Božena
vyšla v: XB-1 2015/06
yerry | *** | před 120 dny

Autorka píše veľmi dobré poviedky. Neopakuje sa, každá z nich je iná. Tentoraz si chcela asi vyskúšať hororovú rovinu. Tu jej to však trochu viazlo. Atmosféru sa jej nepodarilo vybudovať a z príbehu o strašidelnom dome nemrazilo. Najviac jej sedí asi poloha hard – soft scifi, spaceopera a fantasy, teda akcia, zápletka a technické detaily, horor to pravdepodobne nebude. Napriek mojej výhrade, text sa tradične dobre číta…

povídka: Skrz plot do vysokých trav - Zábrodský, Vladimír
vyšla v: XB-1 2015/06
yerry | ** | před 120 dny

Svojho času som sa pokúšal prelúskať Marxov „Kapitál“. Ale uznaj, text z ktorého väčšinu tvoria poznámky pod čiarou, vysvetlivky a bibliografické údaje sa číta dosť ťažko, Svoj boj s touto socialistickou Bybliou som prehral niekde na 11. strane, pričom som nebol o nič múdrejší, práve naopak. Prečo to tu píšem?

Podobne na mňa pôsobia niektoré tak trochu surrealistické texty pána Zábrodského. Pár hviezd prihadzujem za to, že ma autor dokázal úplne zmiasť. K (ne)pochopeniu zmyslu poviedky veľmi neprispeli ani ilustrácie k nej. Aby som bol trochu objektívny, moja nekompatibilita s autorovými myšlienkami môže isť čiastočne na vrub môjmu nekonzistentnému vnímaniu vďaka pokročilej dobe na nočnej službe.

povídka: Najít Matyáše - Molcarová, Václava
vyšla v: XB-1 2015/06
yerry | ** | před 120 dny

Nie veľmi originálny námet v ktorom sa realita prelína s fantáziou. Ten boj hlavnej postavy príbehu je síce pekná vec ale pútavejšie by to nešlo?

kniha: Stráž času - Anderson, Poul William
tiradentes | ***1/2 | před 120 dny

Celkovo som dal 70%, čo stiahli dve slabšie poviedky. Bez nich by bola celá zbierka vynikajúca. Čo sa týka historických reálií je kniha perfektná.

Stráž času

  • Dobrý a svižný úvod do sveta Stráže.

Odvaha být králem

  • Jedna z lepších poviedok s dobrým dejom.

Gibraltarské vodopády

  • Jednoznačne najslabší kus, v podstate úplne o ničom, i keď zručne napísaný.

Jediná hra ve městě

  • Nebyť konca „deus ex machina“, bolo by to takmer dokonalé.

Delenda est

  • Úroveň trochu zrážala naivita hlavnej ženskej postavy.

Slonovina, opice a pávi

  • Prvá poviedka s časovými teroristami. Dobrá akcia a vynikajúci záver.

Smutek Góta Odina

  • Skôr taký historický exkurz, bohužiaľ zbytočne rozťahaný.

Hvězda moře

  • Romantika a spiritualita poviedke dosť uškodila.

Rok výkupného

  • V tejto zbierke jednoznačný majstrštik. Akcia od začiatku do konca, vynikajúci záver a don Luis Castelar neskutočne parádny (nadpriemerná inteligencia v spojení s náboženským fanatizmom a hlupáctvom jeho doby bola neuveriteľná).
povídka: Náklad slonoviny - Nix, Garth
vyšla v: Darebáci; Pevnost 2016/11
Miss Utahraptor | ** | před 121 dny

Rozvleklé, nezáživné. Zdlouhavé, neohrabané popisy, komplikovaný svět naznačený mnoha názvy, které ale pro blíže neobeznámeného čtenáře nejen nemají význam, ale i obtěžují.

povídka: Taková normální mise - Urban, Jan
vyšla v: Pevnost 2016/12
Miss Utahraptor | **1/2 | před 121 dny

Hlavní hrdina má být nejspíš za drsňáka, ve výsledku spíše vypadá jako bezohledné hovado. Povídka zmíní i Pejska a Kočičku- pravděpodobné spoluautory. Jako bývaly zaměstnanec Alberta přidávám bod za akurátnost ohledně tamního rozhlasu a pokladního.

povídka: Šaman - Holdstock, Robert
vyšla v: Les kostí
louza | ****1/2 | před 121 dny

Skvěle napsaný krátký text. Prehistorická magie malby v rukou pravěkých lovců. Gradující akční konec podtrhuje očekávanou pointu. Sám Josef Augusta by setřel slzu dojetí.

povídka: Země a kámen - Holdstock, Robert
vyšla v: Les kostí
louza | ***1/2 | před 121 dny

Jeden z rannějších textů zpracovávající mytologická téma z Lavnondyss literárním jazykem Lesa Mytág. Hrdina se dostává do minulosti a je konfrontován s neolitickým kmenem Tuthanachů a jejich obroditelem Tigem. Syrová povídka je předobrazem Holdstockova neolitického pojetí fantastiky. Určitou atmosféru i kvalitu má, ale magie svých románových pokračovatelů zatím tak úplně nedosahuje.

kniha: Temné poledne - Korněv, Pavel
Vlask | ***1/2 | před 122 dny

Samé běhání po městě a nic moc se neděje. Do toho spousta soupeřících frakcí, jejichž jména, postavení a vzájemné vztahy jsem už stihl od minula zapomenout. Takže celkem nuda až na vydařený závěr…

kniha: Zimní přízraky - Mosse, Kate
ippokorny | nehodnoceno | před 122 dny

Kniha se, jako obvykle u Kate Mosse, odehrává paralelně v roce 1933 a v roce 1329. Zápletka je jednoduchá a možná bylo vhodnější ponechat na záložce obálky jen první odstavec. Ale i když známe děj, můžeme sledovat, jak hrdina dochází k poznání, co je jeho zážitek a co sen.

kniha: Soumrak Camelotu - Francová, Karolina
tiradentes | ** | před 122 dny

Ani nie tak slabé, ako skôr nezáživné čítanie, ale to je skôr dané tým, že Camelot celkovo moc nemusím. V podstate ma bavila iba tá časť, kde chcípol Lancelot. Věk mloků je u mňa jednoznačne lepším autorkiným počinom.

kniha: HEX - Heuvelt, Thomas Olde
trudoš | ***** | před 123 dny

Čeho si na HEXu cením nejvíc, je nápad. Ač Thomas Olde Heuvelt pracuje s tradičním motivem prokleté čarodějnice, jež dává zabrat jedné obci na konci světa, šikovně přetavil tohle obehrané téma do podoby, které bez problémů dokáže zadělat na nejedno doživotní trauma. Dokonalé na tom je, že zpočátku vyprávění působí jako bohapustá komedie v originálním aranžmá. Ta se ale polehoučku proměňuje ve strašidelnou noční můru, která graduje s každou další stránkou, aby vyvrcholila v makabrózním kataklyzmatu hodným nejlepších děl Stephena Kinga. A přestože je to v mnoha ohledech nechutně zvrácené a chladnokrevně brutální, vůbec nejde o krvavě prvoplánovou podívanou. Naopak, každý zvrat je promyšlen tak, aby v přesně ten správný moment přirozeně zaklapl do finálního celku. Nejvíc přitom jásám, že si autor vyhrál se všemi možnostmi, které mu jeho zakleté městečko nabízí, a dokázal s tím vybudovat řádně nekompromisní drama. Za mě jeden z nejhrůzyplnějších literárních zážitků posledních několika let.

kniha: Pes, kocour a sirotek - Kalenda, František
MartinJ | *** | před 124 dny

Napínavá a současně i celkem vtipná kniha spíše pro děti (četli jsme s 9-ti letou dcerou). Jinak docela vážný a napínavý příběh o putování Martina, který přijde náhle o celou rodinu a musí se starat sám o sebe, je vtipně prokládán glosy mluvících zvířat. Zvláště kocour Róza stojí opravdu za to.

Minimálně jednu hvězdičku bych strhnul za závěr (poslední dvě stránky), který mi dojem z celé knihy poněkud pokazil a který se zbytečně pouští do nadpřirozených vysvětelní, i když by se podle mě realistické vysvětlení bývalo hodilo více. Za to bych jednu * ubral.

Na druhou stranu jsem už dlouho neviděl knihu s tak pěkným grafickým zpracováním, za to by si Pes, kocour a sirotek klidně jednu hvězdičku navíc zasloužili (takže zejména pro mladší ročníky klidně 4*).

kniha: Ordál - Kalenda, František
MartinJ | **** | před 124 dny

Kniha se dobře čte, hlavní hrdina je sympaťák. Má se jednat o středověký detektivní příběh. Detektivní linka není nijak silná, ale záhada, jejíž rozuzlení alespoň malé překvapení přichystá, na čtenáře čeká a místy je kniha díky tomu docela napínavá. Jsou tam vlastně dvě dějové linie, jedna u Samuela doma, druhá u jeho strýce. Ta první by si určitě zasloužila více pozornosti a zůstalo v ní námětu možná na celý další díl, tak uvidíme, jestli autor nemá s odvážným Samuelem a sličnou Erzsébet ještě nějaké plány. Tahle dvojice dává tušit, že se dočkáme i romantiky a lásky. A skutečně, dojde jak na pubertálně rozpustilé, tak na dospěle vážné zamilované scény. A ještě musím zmínit až hororové pasáže a někdy až příliš drsné historky o sadistickém dědovi Erzsébet. Skoro je až s podivem, co všechno se do takové útlé knížky vešlo.

I když kniha cílí spíše na čtenáře ve věku Samuela (což už není můj případ :-) i tak za mě 4*.

kniha: Konec kruhu - Egeland, Tom
trudoš | ***1/2 | před 124 dny

Dvě věci se norskému spisovateli Tomu Egelandovi upřít nedají – má talent vyprávět a má to v hlavě srovnané. To první pochopíte v průběhu deseti stran, to druhé oceníte v závěrečném doslovu, ve kterém mluví o fabulačním kouzlu konspiračního thrilleru.
Konec kruhu si tak mou oblibu získal se vším všudy – správně trhlá hlavní postava, ich-forma vyprávění, mystická zápletka. Bohužel po sympatickém rozjezdu se do konce příběhu už spíše polemizuje, než že by probíhala nějaká akce. I sám autor přiznává, že jde o román o zločinu bez zločinu, což se na něm dost podepisuje. Archeolog Bjørn Beltø sice hned zkraje uzme padouchům tajemný artefakt, jenže následně jen chodí z místa na místo a ptá se všech možných individuí, co že by ve schránce mohlo být. Ano, on ji celou dobu neotevře – vnitřek by mohl dojít úhony.
Díky tomuhle nedostatku u mě kniha dost klesla, to ale nic nemění na tom, že jste-li již přehlceni Robertem Langdonem nebo agentem Pendergastem, můžu ji s čistým svědomím jen doporučit.

kniha: Rajské fontány - Clarke, Arthur C.
Durgas | **** | před 124 dny

Skôr kronika budovania, ako nejaký veľmi dejový príbeh, čo prvej polovici hodne uberá na pútavosti. Orbitálny výťah je ale môj obľúbený koncept, takže mne to stačilo. Druhá polovica je už lepšia a posledná časť s (SPOILER) haváriou je už naopak pútavá a napínavá dosť.

kniha: Slyším tě všude - Willis, Connie
jirikk | ****1/2 | před 124 dny

Willisová zejména v první části románu používá svou oblíbenou techniku, k dokonalosti přivedenou zřejmě v Rokli šeré smrti – hrdinka neustále něco nestíhá, zběsile pobíhá (především v labyrintu chodeb firmy, kde pracuje), pronásledována jak kolegy (respektive především koleginěmi – drbnami), tak opravdu vlezlými členkami vlastní rodiny. Přeci jen se ale řeší poněkud méně závažné téma než je smrt, které se věnují její majstrštyky (Rokle a Kniha posledního soudu), snad proto účinek knihy není tak absolutně drtivý. Přesto patří tradičně ke špičce, je jen škoda, že v překladu známe z jejího díla pouhou menšinu.

kniha: Ostré stříbro - Abnett, Dan
Speedemon | ***1/2 | před 124 dny

Za mě spokojenost. Je to pořádně špinavé a krvavé jak se na W40 sluší a patří. Postavy mám čím dál radši a proto je škoda, že se blížím k poslednímu vydanému dílu v češtině a pak budu muset čekat. Když pominete nějakou hlubší logiku (viz komentář nade mnou), tak se budete dobře bavit protože díky tomu je každá kniha trochu jiná a střídání lokací a bojišť je osvěžující. Jo a Cuu je fakt pěkná svině, doufám že zhebne opravdu hnusnou smrtí :)

1910111213141516171819poslední (612)24452 příspěvků celkem


WebArchiv - archiv českého webu