RSS / komentáře

Poslední přidané komentáře

1678910111213141516poslední (611)24437 příspěvků celkem
kniha: Zloděj úsvitu - Barclay, James
trudoš | *** | před 89 dny

Není nic lepšího, než když příběh začne válečnou vřavou. Což dost svědčí o faktu, že zas tak moc náročný nejsem. Naneštěstí, jak se James Barclay hezky rozehraje, další vývoj už tolik sympatický není. V mnohém sice připomene tvorbu Davida Gemmella, ale hodně říznutou stylem dungeons & dragons, tedy putováním po světě, sbíráním artefaktů a bojem s nepřáteli. Bohužel ta omáčka má na čtyři sta stran a to je chvílemi ubíjející – obzvláště když víte, že se děj nepohne dříve, než skupina zkompletuje propriety důležité k vytvoření superkouzla, jež by mohlo zastavit jejich nepřítele. Anebo zničit svět. Což je alespoň v tomhle ohledu milá změna oproti zaběhnutým standardům. Každopádně, jak se autor snaží zápletku průběžně komplikovat, poměrně nekompromisním způsobem likviduje hlavní hrdiny, takže o zábavu je postaráno. Minimálně díky tomu je Zloděj času příjemnou zahálkou, přestože to občas kazí nepochopitelné, nebo lépe řečeno nepravděpodobné zvraty. Ale stále lepší než fantasy romancí do oka.

kniha: Čarodějky na cestách - Pratchett, Terry
Rezaria | **** | před 90 dny

Čarodějky na cestách mi daly celkem zabrat. Prvních asi 30 stránek jsem musela číst dvakrát, abych se nějak zorientovala a začetla. Zrcadla a pohádkové příběhy mě totiž dvakrát neoslovily. Když jsem ale ten poměrně kostrbatý začátek překonala, začala jsem se bavit. Zdědit kmotřičkovství totiž není jen tak, navíc když vám Bábi Zlopočasná a Stařenka Oggová dýchají za krk. A kmotřičkovská hůlka očividně zvládá jen dýně. Napojení a odkazy na všemožné legendární pohádky a Pratchettovy svérázné čarodějky daly dohromady ten správný zeměplošský guláš, který sice místy chutnal po močálu a voodoo, ale nepřejedl se. Po dlouhé době jsem zeměplošskou knihu dočítala s nadšením a měla jsem chuť pokračovat dál. Jo a Esme s Gytou na plese fakt válely!

kniha: Nesvatý otec - Dvořák, Marek
snop | *** | před 90 dny

Takova mila novela ze zivota neprilis svateho kneze. Je to celkem atmosfericke, lehce se to cte a bavi to. Druha vec je, ze autor jeste neni uplne vypsany, takze to obcas trochu skripne, a ze cele knize by slusel bud dvakrat vetsi, nebo dvakrat mensi rozsah.

povídka: Střed světa - Preisler, Michal
vyšla v: XB-1 2017/07
quinnet | **1/2 | před 90 dny

Druhá svetová vojna, Normandia, vylodenie spojeneckých vojsk. Plus nepodarený experiment hitlerovského výskumu. Portálmi do iných svetov sa to v poslednom čase len tak hemží. Chvalabohu o autor zvládol obstojne, text mal spád a niektoré postavy boli menej ploché ako tie ostatné.

povídka: Hranice šílenství - Hrdlička, Lukáš
vyšla v: XB-1 2017/07
quinnet | ** | před 90 dny

Značne recyklovaný námet ma nepotešil. Autor už niečo podobné použil, tuším, v poviedke Manuru. Tam boli aspoň zaujímavé kulisy. Takže tu máme priamočiary príbeh o novodobých naprogramovaných zombíkoch so strelnými zbraňami, kladného hrdinu živiaceho sa odchytávaním zločincov a pulpového záporáka, ktorého odhalíte už v polke textu.

povídka: Morrigan ve sluneční záři - Dickinson, Seth
vyšla v: XB-1 2017/07
quinnet | ***1/2 | před 90 dny

Na pozadí tejto poviedky zúri ozajstná space opera s monumentálnymi bojmi medzi pacifistickou Zemou a jej bývalými kolóniami. Každý má svoju pravdu, kolónie obávajúce sa dávneho mimozemského nepriateľa i pozemská Federácia s jej nenásilnou filozofiou. Toto všetko je len pozadie zložitého vzťahu dvoch pilotiek, ktoré sa vyporiadavajú s vojnou každá inakším spôsobom. Autor je nováčikom na americkom knižnom trhu a vyzerá to do budúcna nádejne. Príbeh sa mi síce pomerne ťažko čítal a podobné love story nemusím, pokračovaním by som však nepohrdol. Som celkom zvedavý ako to bude pokračovať.

Nečítal som poviedku, ale pravdepodobne bude o mnoho lepšia. Román mi prišiel až zbytočne rozťahaný, plný nezáživných pasáží,.

povídka: Hotel Nová růže - Gibson, William
vyšla v: Vypálit Chrom
lamahe | ***1/2 | před 91 dny

Špionážny thriller s fajnovými cyberpunkovými proprietami a dejom točiacim sa okolo zápasu megakorporácií o nadvládu nad svetom biotechnológií. Ani na chvíľu sa to nezastaví, cestuje sa po celom svete, bojuje sa tvrdo a dôjde aj na miešanie citov do pracovných záležitostí. A z toho nech si ponaučenie odnesie každý sám ;)

Viktoriánská Anglie je pro mě literárně i filmově přitažlivým obdobím, navzdory faktu, že bych v ní sama chcípla nudou (nebo hlady). Společenskými konvencemi spoutané dámy v korzetech a nadýchaných vrstvách přezdobených šatů korzují se slunečníky a vedou zdvořilou konverzaci, usilují o přízeň bohatých gentlemanů, případně vyšívají krucánky, pičičandy a náboženská hesla nad náprstkem čaje… brrr, a to byla ta šťastnější vrstva žen. Dámy z Grace Adieu se od nich zdánlivě neliší, magie jim však v tomto mužském světě dává sílu k decentnímu zvládání problémů – a hlavně svobodu. Autorka stvořila dokonalou atmosféru, ale zápletkou mě neohromila a postavy mě zanechaly emočně naprosto vlažnou. 75%

Alternatívna realita. Preteky v kozme vyhrali Sovieti, ale postupne prichádza rozčarovanie z vesmírneho programu. Niečo ako v skutočnosti po 70-tych rokoch, akurát zosilnené, nakoľko sa ľudia stihli dostať ďalej. Plukovník Koroljov, hrdina z Marsu, trávi kvôli svojmu zdravotnému stavu zvyšok života v Kosmograde – orbitálnej vesmírnej stanici. K tomu si domyslite vojensko-civilnú posádku vrátane politruka KGB, pirátske nahrávanie amerického porna a technické provizórium 40-ročnej orbitálnej stanice. Skvelé propriety na hutný príbeh, ktorý sa v Kosmograde odohráva.

povídka: Zázemí - Gibson, William
vyšla v: Vypálit Chrom
lamahe | **** | před 92 dny

Táto poviedka ma mimoriadne bavila, niečo na spôsob Gateway – prvého dielu série o Heechee. Akurát v podstatne temnejších tónoch. A to teda Gateway nie je žiadna kniha na pozdvihnutie nálady. Názov „Zapadákov“ z prekladu tejto poviedky z r. 2008 je omnoho výstižnejší. Tu asi najvýraznejšie vyniká Gibsonova schopnosť držať ťaživú atmosféru až do dôsledku. Obraz „svätej“ Oľgy mi v pamäti utkvel veľmi nadlho.

povídka: Příbuzný druh - Gibson, William
Shirley, John
vyšla v: Vypálit Chrom
lamahe | **1/2 | před 92 dny

Prečítané pod názvom „Svůj k svému“. Bavilo ma sledovanie obratu osudu hlavného hrdinu a aj transformácie „meňavcov“. Avšak samotná pointa poviedky bola trochu silená, možno niečo na spôsob „Moria plné ustríc“ (ak za objekt dosadíme spoločensky nezapadajúcich ľudí), ale voči nej zas nie dostatočne surreálna.

kniha: Alchymistův syn - Booth, Martin
trudoš | **1/2 | před 92 dny

Nenáročný děj, velká písmena, nemnoho stránek a kratičké nahlédnutí do záhad alchymie – to je prakticky nejstručnější charakteristika novely Martina Bootha. Jde o jednoduché dobrodružné dětské čtení, které (a tady jde jen o přirovnání) připomíná některé starší příběhy Čtyřlístku. Dvanáctiletý Sebastián díky magické látce hibernuje a v průběhu staletí se probouzí vždy, když svět začne ohrožovat nebezpečí ztělesněné ďábelským de Loudéacem. V jeho boji mu tentokrát zdárně sekundují mládežnická dvojčata, která však nakonec sehrají pouze druhé housle a v příběhu jsou jen proto, aby měl kdo vyprávět Sebastiánův osud.
Autorova profesionální deformace z tvorby populárně naučné literatury se odráží na úsporném prostoru, do kterého se pokusil nápaditý příběh vložit. Kvůli tomu se kvantum informací nepříjemně tluče se stručností děje, který by si jinak zasloužil rozvést. Nicméně to určitě není problém, který by dětské čtenáře měl odradit. Ty starší ovšem lehce strohý náčrtek dost možná neuspokojí.

kniha: Homo špiritusus - Pilipiuk, Andrzej
Benetka | **** | před 92 dny

Jelikož autor poněkud trpí nadprodukcí,aneb jak už to tu někdo někde poznamenal – je to zkrátka grafoman,a vzhledem k tomu,že hlavní hrdina je furt a pořád jenom ten jeden,mohlo by se zdát,že se to odráží na kvalitě povídek.Leč není tomu tak.Stále je to velmi zábavné počtení!I když jak už jsem tu u Andrzeje psal – jistá nevyrovnanost povídek je zcela evidentní…Já jsem teď přečetl 4 jeho knihy během srpna – vždycky sedl na kolo,jel k hospůdce na zahrádku a kombinoval Pilipiuka s pivem (vřele doporučuji!),a přitom se dobře bavil! :)

Konečně pořádná kláda! Poměrně krátké, ale o to údernější věty otevírají svět elektrického mravence – androida – a jeho hledání smyslu sebe sama, když měl po nehodě nechtěný comming out. Kam až povede jeho experimentování s cívkou jeho počitků? A co na to lidé okolo něj? Lidé?
Precizně vystavěné, úsporné, znepokojivě, po dialogové stránce vybroušené, lehounce mimózní, famózní… v rámci mladofronťácké sbírky zatím jednoznačný vrchol. Že by tolik dělala jiná překladatelka? Nebo se Dick jen naučil psát?

kniha: Věšet každý může - Pilipiuk, Andrzej
Benetka | **** | před 92 dny

Příjemné oddechové čtení plné svérazného humoru.Občas autor uplatňuje do textu i na žánr fantasy docela originální nápady.Jediná věc která maličko kazí celkový dojem je určitá nevyrovnanost jednotlivých povídek.Tomu se však nemůže vyhnout snad žádný spisovatel… :)

kniha: Nikdykde - Gaiman, Neil
Benetka | ***** | před 92 dny

Tak trochu jiná fantasy,tak trochu jiný příběh.A autorovi nelze upřít,že umí vyprávět velmi poutavě.Vždyť knihu jsem přečetl za 1 den!Děj mě prostě vcucnul a už nepustil.Proto také plné hodnocení.Možná je jen malinko škoda,že nebylo plně využito tohoho potenciálu,toho nepřeberného množství nápadů které bylo do knihy vloženo.I když si uvědomuji,že by to pak asi mělo jednou tolik stránek! :) A také bych si chtěl přečíst pokračování – jak to bylo dál s Dvířkou a Richardem… ;)

V roce 2014 vybuchla munice ve skladu ve Vrběticích na Zlínsku a munice a zbraně se se rozletěly po areálu. Areál se sklady je stále ohrazený a stále plný munice, která hrozí výbuchem, proto ho nepřetržitě hlídá policie a ochranka. Přesto dva čeští „stalkeři“ do areálu chodili a odnášeli samopaly a možná i jinou munici či zbraně. Máme tak „stalkery po česku“.

kniha: Šest vran - Bardugo, Leigh
snop | ***1/2 | před 93 dny

Asi bych dokázal dát i 80 %, kdybych byl žena. Dobře vystavěný svět i příběh, trochu to připomíná Lockeho Lamoru. Na mě je tam ale těch citových rozervaností až příliš. Tři páry jdou vykrást banku, dalo by se říct. Byť tedy ten třetí, homosexuální, je spíše v začátcích, kdežto ty druhé dva, to je rozervanost jak pověstný klín skal, pod kterým hučí řeka. Dočkáme se spousty srdcervoucích flashbacků, nicméně i spousty akce a heistu ve stylu Ocean's eleven. Rozhodně výhodou je, že příběh je uzavřený, byť tedy s cliffhangerem, ale to jenom otevírá prostor pro druhý díl. Pokud vám tedy trochu romantiky nevadí, jděte do toho. Pokud se vám u popisu, jak se jeho mužná hruď otřela o její tvář a ona z toho je celá nesvá, asi vynechejte… ale přijdete o celkem vtipný děj plný zvratů a podvodů v podvodech jiných podvodů.

kniha: Dracula - Stoker, Bram
Lokina | **** | před 93 dny

Knihou jsem opovrhovala, když jsem byla mladší, ale jak přibyly léta, knihu jsem si vybrala do povinné četby. A mohu říct, že Stoker předčil svoji dobu. Příběhu nechybělo napětí, po které vám strachy přešel mráz po zádech. Kniha se díky deníkovým záznamům a dopisům četla úplně sama. Za mě dobrá, mrazivá klasika, kterou by si měl přečíst každý fanoušek hororového žánru.

kniha: Paní půlnoci - Clare, Cassandra
Lokina | ***** | před 93 dny

Už dlouho jsem laškovala s myšlenkou přečíst si Nástroje smrti. Když se mi naskytla příležitost přečíst si Paní půlnoci, vůbec jsem neváhala. A kniha o dalším příběhu ze světa lovců stínů, se mi strašně zalíbila. Příběh byl poutavý, napínavý a magický svět nefilim, démonů a kouzel mě dokázal upoutat tak, že jsem kolem nic jiného nevnímala. Emma mi přišla jako správňácká hrdinka, pro mě byla sympatická, měla bojovnou duši a kousek drzosti a pro své blízké by udělala cokoliv. Co mi přišlo líto, byl ten konec, kdy učinila za mě těžké rozhodnutí, protože jí k tomu vedla nevyhnutelná a nebezpečně vyhlížející pravda. Jen mi stačí doufat, že to autorka nějak vyřeší, protože Emma a Julián by pro mě tvořili tak hezký, stabilní a milý pár. Už teď se nemohu dočkat dalšího dílu a já se zase ponořím do úžasného světa lovců stínů. A abych si ten čas zkrátila, přečtu si Nástroje smrti, protože tahle kniha mě přesvědčila, že je to jistá záruka kvalitní a uchvacující četby.

Kniha poplatná době svého vzniku, protože dnes už se jednoduše píše jinak a naštěstí lépe. Russell Blackford se snaží uhranout temnou atmosférou, ve které se to rozporuplnými hrdiny jen hemží, jenže té rádoby temnoty je tolik, že to celé sklouzává k trapnosti. Připadal jsem si jak na metalovém koncertu, kde se pro všechnu tu metalovou image nějak zapomnělo na hudbu. A tak se děj plácá z místa na místo, aniž by člověk pochopil smysl toho kterého zvratu. Motivace postav jsou přitom jak nakreslené a je jich tolik, že orientace mezi nimi je málem nemožná. Kdykoliv to pak už vypadá, že se konečně rozjede nějaká zápletka, autor to úspěšně zazdí dětinským přetahováním se o Prorokovo žezlo. Vlastně jediné, co jsem si skutečně užil, byly bitvy – správě monstrózní, zběsilé, obludné a krvavé a všechno to navíc má ostny, rohy, zuby a čepele. Prostě nádhera, jakoby mi znovu bylo dvanáct. Škoda že dnes nejsem víc emo nebo gothic, protože pak by pro mě Pokušení krále čarodějů nebylo takovým utrpením.

povídka: A potom přijde chodba… - Braunbeck, Gary A.
vyšla v: XB-1 2015/10
yerry | *** | před 94 dny

Podobne ako KeB-ovi aj mne vytanul na myseľ pri čítaní tejto poviedky melodramatický film Duch s Patrickom Swayze-om. Až na to, že sa v texte vyskytujú duchovia, ktorých vidí len hlavný hrdina, nič hororové na ňom nieje. Je to skôr melancholický text o samote, pochopení, odpúšťaní a zbližovaní. Mainstream ako vyšitý. Kvalitný citlivý príbeh, ale pod hororom si predstavujem niečo iné. Opäť pomerne nevhodne vybraná poviedka do hororového čísla…

povídka: Skládací muž - Lansdale, Joe Richard Harold
vyšla v: XB-1 2015/10
yerry | *** | před 94 dny

Jediná poviedka spomedzi zahraničných z tohoto hororového čísla XB-1, ktorá by sa mohla klasifikovať ako horor. Je to horor z ktorého však opäť nemrazí. Áno nachádza sa tu pár efektných prvkov ako skladací muž (kovové monštrum), fakujúce jeptišky ako prisluhovačky temnoty, temný vták, kopec mäsa a akcie. Ale ako už bolo písané v tomto čísle časopisu, (myslím že to bol príhovor p. Ríšu) najviac mrazí neznámo, niečo iba tušené. V tejto poviedke veľa priestoru na to tušenie nemáš, pred očami sa ti odvíja príbeh so všetkými detailami, pestrých farbách a kopcom efektov. Takže nie, nemrazilo ma to…

povídka: Magdala Amygdala - Snyder, Lucy A.
vyšla v: XB-1 2015/10
yerry | *** | před 94 dny

Dobrá a docela pútavá (teoreticky) hororová poviedka s efektným až apokalyptickým scifi záverom písaná z pohľadu ženy infikovanej zombie vírusom tretej kategórie a opis jej prerodu v niečo, čo by malo byť pravdepodobne ďalším evolučným prerodom ľudstva… Až na pár nechutností však poviedka u mňa nevyvolala ani náznak strachu, hrôzy alebo mrazenia…

povídka: S odkazem na mistra Suna - Hodge, Brian
vyšla v: XB-1 2015/10
yerry | *** | před 94 dny

Nejaký čas som rozmýšľal, za čo dostala táto inak kvalitne napísaná poviedka o hrôzach vojnových konfliktov to ocenenie. Potom mi to docvaklo. Čo sa to díva fotografovi cez rameno? Je to len pocit? Niečo len tušené? Alebo niečo konkrétne? Čo robí z ľudí netvorov?

Poviedka len naznačuje čosi desivé na pozadí konkrétnych realistických obrazov. Nemôžem si pomomôcť, ale mám dojem, že pri oceňovaní poviedky nešlo až tak o tú fantasknú črtu ale predovšetkým o jej protivojnový odkaz, čo síce môže patriť do žánru, ale nie ako ústredný motív. Žeby sa aj v hororovom podžánry fantastickej literatúry formovala nejaká Nová vlna ako kedysi v prípade science fiction?

Dlouho jsem váhal mezi sedmdesáti a osmdesáti procenty, ale nakonec jsem dal vyšší hodnocení za péči, které se knize dostalo po grafické stránce. Oproti o dva roky staršímu Mrtvému v parovodu je tu steampunk organičtější a najdou se tu minimálně tři vynikající věci.

Mám v úctě autory, kteří na ploše povídky dokáží kromě postav, zápletky a pointy ještě jen tak mimochodem načrtnout fungující svět, a tak mi učaroval Starý Jack od Lukáše Hermy, kde se létá vzducholoděmi mezi ostrovy v oblacích. Lehce ulítlý ohledně charakteru postav (prozrazovat v čem by znamenalo spoilovat) je i Podraz v Lost Hope, jinak steampunková noir detektivka. Spíš rekvizitou je vzducholoď v historické fikci Tomáše Bandžucha Konec věku páry, která stíhá líčit zajetí českých vzduchoplavců ve Francii současně s mocenskými intrikami mezi Ruskem, Německem, Francií a Zeměmi Koruny české – škoda jen až příliš překombinovaného závěru.

Svébytné světy a dobré příběhy, které mě ale už neposadily na pozadí, představují i Ondřej Páleník v Úhlu poslechu a Daniel Tučka ve Dni, kdy se město zastavily. A aspoň zmínit si zasluhují Igor od Jana Dobiáše, ve kterém je sice od začátku všechno jasné a čtenář se nedočká ani jednoho překvapení, ale stejně se dobře baví, a Medkův (jako vždy) stylový Paraboloid inženýra Barina, ve kterém je sice úplně zbytečný romantický prvek, ale zato v pointě pěkně kombinuje jednu ze základních veličin hororu s jednou historickou událostí. I zbytek povídek je spíš nadprůměrný, o čemž svědčí to, že asi nejslabší je příspěvek vždy solidního řemeslníka Vlada Ríši.

Suma sumárum: Po grafické stránce nejlepší a po obsahové jedna z top pěti (možná top tří) českých antologií, s nimiž jsem měl doposud tu čest.

kniha: Mrtvý v parovodu - Ríša, Vlado
Ninsangil | *** | před 94 dny

Přečetl jsem za sebou Mrtvého v parovodu a o dva roky později vydanou antologii Excelsior, gentlemani! a Mrtvý mi z toho nevychází úplně nejlíp. Po řemeslné stránce všechny povídky slušné (především Medek a Nováková byly hezké stylovky), ale na většině bylo znát, že jsou na objednávku na dané téma, přičemž u některých jsem si říkal, že by jim bez násilně vecpaného steampunkového elementu bylo líp. Nejvíc pohromadě podle mě držely šílené, ale originální Pási spási od Martina D. Antonína, které jsem původně chtěl přestat číst kvůli až přehnaně svébytnému jazyku, ale nakonec jsem byl rád, že jsem vydržel, protože jsem se královsky bavil, a Pecinovského lehounkou rukou napsaná holmesovská parodie Mrtvý v parovodu. Příjemně překvapilo ještě Čestné slovo od Lucie Lukačovičové (od které se mi zatím nikdy nic nelíbilo), které má výborně načrtnuté prostředí i postavy a je poutavě napsané, i když pointa se u mě minula účinkem. U zbytku povídek kvůli slabým nápadům a ještě slabším pointám za dva-tři týdny už nebudu vědět, o čem byly.

povídka: Chlapec a jeho trol - Schink, Petr
vyšla v: Mrtvý v parovodu
Ninsangil | **1/2 | před 94 dny

Z povídky ukrutně vyčuhuje snaha o co největší literárnost a přesah, která podle mě výrazně minula cíl. Jeden z mála případů, kdy jsem si přál, aby autor při psaní udělal o jeden draft méně – možná by to bylo přirozenější a čtivější. Podobně laděná Schinkova povídka „Suvenýry z války“ v rovněž steampunkové antologii „Excelsior, gentlemani!“ od Strak na vrbě dopadla výrazně lépe.

povídka: Pási spási - Antonín, Martin D.
vyšla v: Mrtvý v parovodu
Ninsangil | **** | před 94 dny

Pro mě vedle Pecinovského a možná Lukačovičové nejlepší povídka v jinak spíš slabé antologii. Ze začátku jsem měl problém skousnout jazyk goblinů a říkal jsem si, že to snad ani nedočtu, ale postupně jsem si zvykl a ke konci se nahlas smál. Opravdu originální a koherentní svět, pár vydařených (a ano, pár méně vydařených) vtipů a šamánek neměl chybu.

POZOR, MALÝ SPOILER: Ukažte mi jinou postavu, která se málem omlouvá za to, že přežila, protože si nevšimla, že měla umřít. KONEC MALÉHO SPOILERU I KOMENTÁŘE.

série: Války Chaosu
Speedemon | **1/2 | před 94 dny

Věřím, že to autor vydrží a tato trilogie skutečně zůstane i do budoucna poslední kronikou Midkemie. Vše začíná v prvním díle poměrně zajímavě a děj zpestří i vhled do světa démonů. Pak už to jde do kopru. Druhý díl je klasická výplňová vata, kde se nestane prakticky nic. Poslední díl sice působí majestátním dojmem (přes 500 stran), většinu knihy jako by však napsala aplikace do kterého zadáte, kolik potřebujete na konci slov. Osobně jsem rád, že už je tomu konec protože jsem naivní trouba a došel jsem až do závěru protože jsme věřil, že se autor ještě vzchopí a začne psát lépe. Ono je tomu spíš naopak. Došel jsem s Pugem celou tu dlouhou cestu od mladého kluka, který se měl stát kuchařem až do posledního odstavce tady, ale místy to bylo skutečně těžké a děkuji, už se nechci vracet.

kniha: Podsvětí - Šefara, Michal
SONP | ** | před 94 dny

Podsvětí není klon Gluchovského Metra 203X, ale spíš nepodařenou variací na Gaimana nebo Renčína. Nápad s pražskou podzemní dráhou coby antickým podsvětím je sice zajímavý, ale mě tedy za srdce nějak nevzal. A to mám metro rád (možná právě jen proto jsem to celé dočetl)! 2/3 knihy nadto nemá v podstatě žádný děj, jde o útržkovité historky ze života hlavních postav. Ty navíc byly jen stěží uvěřitelné – vědkyně pracující v nadnárodní farmaceutické společnosti, která se chová jako puberťačka? Stárnoucí předák metra coby expert na starořeckou mytologii? Ani tu Prahu coby doutnající bojiště policie, gangů a demonstrantů jsem autorovi neuvěřil. Poslední třetina knihy sice měla jakýs takýs spád, ale stále žádná sláva. Chcete-li českou urban fantasy, přečtěte si radši Městské války. Tohle byla pro mě rána vedle.

kniha: Mágův konec - Feist, Raymond E.
Speedemon | **1/2 | před 94 dny

Zazvonil konec a pohádky byl konec. Nutno podotknout že KONEČNĚ! Bohužel mě autor už tolikrát zklamal a znechutil, že už mu ten finální sentiment nežeru. Více než pětisetstránková bichle má víc vaty než užitečného obsahu. Kombinace osudové apokalypsy (Pug a spol.) a válka o Království (Hal s bratry, James a spol.) jsou tak rozdílné a nijak na sebe nenavazují, až je to jako ve většině ostatních knih, rušivé. Finále bylo docela fajn, nicméně spousta postav vyšuměla do ztracena (Amirantha, Sandreea, Arkan, Laromendis a Gulamendis). Někteří se dočkali jen pár řádků, na některé se snad zapomnělo úplně. Osobně nechápu k čemu byl v příběhu Arkan. V minulých dílech dostal nějaký účel, který zde vyšuměl úplně do ztracena. Pan Feist tímto uzavírá obrovskou kroniku svého světa v čele s hlavní postavou. Epilog je správně dojemný a funguje z celé knihy asi nejvíc. Bitvy a akce jsou taky fajn. Jak se však začne filozofovat a vysvětlovat různé principy, celé se to rozpadá pod rukama. Za mě bohužel na víc než průměr jít nemůžu. Nebýt to úplné finále, jsme ještě níž…

kniha: Zánik Impéria - Scalzi, John
trudoš | ****1/2 | před 95 dny

Dá se napsat space opera o dvě stě padesáti stranách s akcí i přesahem? Dá, Zánik Impéria je toho jasným důkazem.
John Scalzi opustil svět Koloniálních válek a vrhl se do nového cyklu s vervou grizzlyho na kokainu, přičemž tentokrát je hodně znát, že si dopředu promyslel, jak vývoj událostí vést a k čemu směřovat. Děj je tak osekaný na nezbytné minimum a příjemně bezprostřední postavy dělají z jinak tradiční hry o trůn rozpadajícího se impéria zábavnou podívanou. Skvělým prvkem je přitom hrozba katastrofy apokalyptických rozměrů, která je stejnou měrou neodvratná, jako neuchopitelná.
Autorovou obchodní značkou jsou ovšem živé dialogy a na těch i zde stojí většina atraktivity. Scény s neurvalou Kivou Lagosovou pak patří k těm, jež by si zasloužily souhrnné vydání. Bohužel, nutnost humorné konverzace se dost podepsal na tom, že všichni mluví jak jim zobák narost, což nejvíc ruší především ve společenských kruzích vysoké šlechty. Na druhou stranu možná právě díky tomu mě to celé tak bavilo.

tonička bolavá je zajímavý spinof zeměplochy. je unikátní tím, že poprvé pozorujeme vývoj vlastně jedné postavy v hodně dlouhé době a v návaznosti. autor se tu vyznal z obdivu k ženám a dopodrobna tu předložil čtenáři koncept ženy-čarodějky, de facto modelové povahy, která je základem solidního mezidruhového soužití ;) ačkoliv další dámy dostávají na zeměploše také hodně prostoru, toničce můžeme přijít na kloub o to hlouběji, oč širší záběr příběhy poskytují. netřeba dodávat, že přehršel vedlejších postav a postaviček (na fígly nemožno zapomenout) úžasně dokresluje vypravěčský záměr. možná to na začátku nevypadalo, ale vyvrbilo se to skvěle.

kniha: Pastýřská koruna - Pratchett, Terry
Gaarq | *** | před 95 dny

tonička bolavá jako óbrbosorbaba, spousta elfů, ten čarodějka a něco smutných zpráv.

tahle kniha se mi četla špatně od začátku. napoprvé proto, že je opravdu poslední svého druhu. napodruhé, je to, žel, poznat a to nejen proto, že jde vlastně o torzo, byť více méně ukončené. nápady jsou super, zasmál jsem se několika vtípkům, ale explicitnost příběhu je hodně, hodně velká. bylo poznat už i na páře, ale tady je to ještě výraznější. chápu proč, ale i tak. nicméně, můj obdiv patří autorově vůli, která byla silná jako ty jeho oblíbené lokomotivy.

kniha: Železný grál - Holdstock, Robert
louza | ****1/2 | před 95 dny

Jestli se první díl Merlinova kodexu dal charakterem přirovnat k Branám. Tak Železný grál má hodně blízko ke kodexové verzi Lavondyss. Děj se z prosluněného Řecka vrací na ostrov Albu (starověká Anglie), kam postupně doputují všechny skupinky znesvářených hrdinů, každá sledující svůj vlastní cíl. Těžištěm děje je osud hradiště Taurovinda. Na přetřes přichází Urthův klan a řeší ze zejména kdo, nebo co a proč napadlo keltské hradiště. Celá kniha je podstatně keltštější, než názvem podchycená Keltika, která byla paradoxně postavená spíše na řecké mytologii. Magie lesa tu není tak hmatatelná jako v předchozích Holdstockových introvertních knihách. Text je výpravnější stále s tahem na branku. Minimálně konec v podobě výletu do země mrtvých s rychlým sledem mytologických obrazů však vyzkouší čtenářovu pozornost, intelekt a představivost. Kniha je o stupínek náročnější než předchozí část a příběh jako takový vlastně z velké části uzavírá.

kniha: Úkol přežít - Machaněnko, Vasilij
cerb | ****1/2 | před 95 dny

Přestože děj není nijak originální a v zásadě nepřekvapí, můžu knihu doporučit, je napsána řemeslně velmi dobře. Mám slabost pro knihy kdy se hlavní hrdina vyvíjí i když je to jen postava v rámci RPG hry.

povídka: Úlomky hologramové růže - Gibson, William
vyšla v: Vypálit Chrom
lamahe | *** | před 96 dny

Už v prvej autorovej poviedke je jasne cítiť akúsi Dickovskú atmosféru zasadenú do sveta, ktorý zásadne sklamal sny o svetlejších zajtrajškoch. Kde opustený chlap potrebuje nejaký druh VR technológie na spanie. Temná atmosféra a znepokojivý pocit sú tu hlavné propriety autora, ktorý hneď na začiatku svojej kariéry naznačil, kam sa jeho tvorba bude uberať.

kniha: Led - Korněv, Pavel
trudoš | *** | před 96 dny

Pavel Korněv má sice hezky propracovaný svět, ovšem že by jej dokázal využít pro zápletku, to už mi nepřišlo. Ono je vůbec pro Rusy příznačné vysvětlovat, co jak funguje, ale když přijde na děj, je to zpravidla jednoduchá road movie, prokládaná popíjením vodky a disputacemi o životě, vesmíru a monstrech. I zde je základním kamenem v podstatě jen to, že hrdinu se snaží někdo/něco zabít a on proplouvá podivuhodnými kulisami, ve kterých se stírají hranice mezi fantasy a sci-fi. Problém je, že protentokrát nějak nezaklapávaly jednotlivé epizody smysluplně do sebe. Je fajn, že se pořád něco děje, ale když chybí vysvětlení proč, pozornost dokážu udržet jen po určitou dobu. S tím souvisí i zbytečné množství bohatýrských postav, které průběžně přicházejí a odcházejí, aniž by člověk měl představu, kdo je podstatný a kdo ne. Přičemž je otázkou, zda v tom měl vůbec jasno i sám autor. Závěrečné vyložení karet je pak tak strašně pofidérní, až mi v rámci celkového rozsahu přišlo malinko směšné.

1678910111213141516poslední (611)24437 příspěvků celkem


WebArchiv - archiv českého webu