RSS / komentáře

Poslední přidané komentáře

1678910111213141516poslední (605)24199 příspěvků celkem

Pre mňa úplne luxusná poviedka a jeden z najobľúbenejších Majstrových kúskov vôbec. Aj na druhé prečítanie mi nevadila ani dĺžka ani opisové pasáže. Krásne nahliadnutie do sveta Veľkých, mnoho nových informácii o Prastarých, taktiež excelentné finálne skúmanie ruín, kde vietor zvláštne píska… Jeden si hneď domyslí, čo asi číhalo za „druhými“ horami v Antarktíde, kam sa ani Starci neodvažovali.

povídka: fragment: Kniha - Lovecraft, H. P.
vyšla v: Stín z času; Stín z času
Durgas | *** | před 86 dny

Priznám sa, že týmto krátkym úvahovým Majstrovým štekom príliš nerozumiem. Každopádne atmosféru to má stále Lovecraftovsky hus­tú…

Krásne spojenie matematiky a čarodejníctva. Škoda tej z dnešnej doby uťahanej pointy.

Fajn poviedka, aj keď v spisoch ju zatieňujú ešte podarenejšie kusy. Trošku tomu uberá fakt, že pointu už dnešný otrlý čitateľ vytuší z kilometra.

Tak táto poviedka od Majstra ma úplne rozsekala. Geniálne vystavané kulisy, desivo vygradovaný príbeh, proste paráda

Spíše podprůměrné číslo Magazínu. První polovina je vyloženě slabá, což kulminuje veskrze průměrnou Shinerovou vztahozpytnou ekoagitkou a úryvkem z románu, který mne nezajímá. Čest Magazínu zachraňuje v první půli jen slušná dickovina Ganglion a svěže vtipná Birnbaumová. A publicistika, která mne utvrdila, že si budu muset navzdory všem přece jen přečíst Mučitelův stín. Druhá půle byla o poznání lepší. Laťku nastavila vysoko Nancy Kress svým Vysvětlením, a.s. a udržel či dokonce pozvedl ji Robert Bloch Težkým případem tvrdohlavosti. Ostatní pak nedělají ostudu. Výrazně mne potěšil Asimov ve svém sloupku Věda, kde mi (konečně!!!) vysvětlil svým precizním a přesto pochopitelným způsobem známý Zenónův paradox o Achillovi a želvě. Jak tak na svůj popis koukám, budu muset půl hvězdy přidat a posunout tak toto číslo do průměru, protože to vlastně vůbec nebylo tak hrozné, jak se mne haló efekt ze zpackaného začátku snažil přesvědčit.

povídka: Dítě - Conner, Mike
vyšla v: Fantasy & Science Fiction 1995/02
Lucc | *** | před 86 dny

Pěkně načrtnutý svět počátku rozmachu elektřiny v možná alternativním 19. st. tuším v Missouri. (Ejhle, to už je druhá povídka se zmínkou o tomto státě v tomto čísle Magazínu. Náhoda?) Techniku ale sledovat nebudeme, spíše črtu dekonstrukce jedné ženy a jejího manželství skrze veřejné mínění (spolek žen). Jenže je to pohříchu jen črta. Symbolika dítěte a oběti něčemu přesahujícímu člověka a jeho poznání jsou silná témata a šlo z nich vytěžit více. Atmosféra je přesto docela povedená (dusné mlčení a přesné společenské škatulky včetně rasových a třídních, tlak na společenské chování za každou cenu, manželské otroctví, atd.). Škoda, že se Conner nerozepsal troch více do šíře, jako to udělal v povedenějších Nočních schodech.

povídka: Chcete si počkat? - Bester, Alfred
vyšla v: Fantasy & Science Fiction 1995/02
Lucc | *** | před 87 dny

Humorné, ale stejně lehce mrazivé podobenství o mašinérii, byť v tomto případě ne úřednické, ale spíše dodavatelsko-odběratelské. Když už se nedočkáte pomoci ani od ďábla, kdo se vás zastane?

kniha: Roky rýže a soli - Robinson, Kim Stanley
Gaarq | ***** | před 88 dny

úžasná alt.hist s přesahem jak kráva. asi jsem od autora ještě nic nečetl, ale určitě pohledám další díla. velkolepý epos napříč časem alternativní země, kde evropany na konci 14. století cosi (úplně) vyhubilo. autor využil této premisy nejen k fantazírování „co by kdyby“, ale jeho kontrafaktuály jsou zajímavé, plodné a skvěle vykreslené. jako hlavní nástroj vyprávění autor využil jeden z hlavních konceptů tibetského budhizmus – bardo (popravdě, budhizmus hraje v románu výraznou roli) a to mu umožnilo vykreslit vývoj světa v novém světle. ačkoliv jde o alt.hist, autor mluví o našem vlastním čase i světě ústy hlavních postav z alternativy. ať už vědomě či nikoliv, v knize se odrážejí teze ze tří pro mne docela přelomových děl – steven pinker better angels of our nature, matt ridley rational optimist a harariho sapiens – spolupráce, tolerance a volnost dělají svět lepším místem, ačkoliv nám se to tak jevit nemusí, právě proto, že nám chybí dlouhodobá perspektiva. sem tam mi autorovy fabulace přišly mírně přitažené za vlasy, ale to by u alt.hist ani jinak nešlo. autor dokázal napsat, podobně jako mitchell v atlasu mraků, takovou „románovou matrojšku“, i když v tomhle případ spíše navazuje nové nitě do přediva. čte se to skvěle, kapitola alchymista je skvělou ukázkou jak asi mohla i v naší časové linii vzniknout věda. ani ostatní příběhy nezaostávají, autor se vyhýbá nějaké vatě a neukazuje pouze jak by mohly být věci jinak, ale především je používá k vyprávění pro nás, tady a teď. ani se nedivím, co posbíral cen. jedním slovem – skvělé.

ps. docela by mě zajímalo, podle jakého klíče překladatel přepisoval cizí jména a úryvky v jiných jazycích, páč mi to přijde dost „každý pes, jiná ves“. ale to je snad jediná výhrada k překladu.

kniha: Lovcův odkaz - Drescher, Alex
Vlask | ***1/2 | před 88 dny

Volné pokračování autorovy série Prolnutí. Můžete tedy čekat velmi akční střety mezi vládními agenturami a fantasy podsvětím v perfektně zpracovaném postapu, nad kterým zaplesá srdéčko každého euroskeptika. Postavám, či ději není co vytknout, ale bohužel mi citelně chybělo napětí generující čtivost. Prokousával jsem se tím týden, přitom jiné napínavější obdobné tituly by mi zabraly tak 2 dny.

kniha: Kolektoři - Heitz, Markus
Vlask | **** | před 88 dny

Slušná a hlavně napínavá space opera. Je tam všecičko, co si nenáročný čtenář může přát. Přátelští i nepřátelští emzáci, kyborgyzovaní lidé, podřadní zvířecí pololidé, všehoschopné korporace,vesmírné bitky a podrazy na každém rohu. Jinak je to dílko vesměs akční a neustále se něco děje. Plusem je i autorova odvaha s klidem likvidovat důležité postavy (i když ta poslední byla dost nenápaditá).

kniha: Souboj - Reilly, Matthew
trudoš | **1/2 | před 89 dny

Sice našlapaná akční jízda, ale prostinká jak zákon káže. Ono je znát, že jde o autorovu prvotinu, takže mu člověk i odpustí schematickou a naivní zápletku, ve které mimozemšťani nemají na práci nic zábavnějšího, než jednou za sedm let pořádat gladiátorské hry s různými vesmírnými rasami. Jenže když je něco už moc pulp, nepomůžou ani přivřené oči. Upřímně, v tomhle ohledu i Mortal Kombat projevil víc vnitřní smysluplnosti. Protože tady se na logiku věci či inteligentní chování moc nehraje. Matthew Reilly si v podstatě dělá co chce, včetně porušování vlastních pravidel, a to jen proto, aby nějak utloukl těch tři sta stran, přičemž napětí graduje s mistrovskou profesionalitou Edwarda Wooda. Nechybí ani ty okaté provázky, kterými manipuluje s kulisami. A třebaže přehlédnete všechny možné nedostatky, pořád z toho čpí hloupost a špatné řemeslo.
Je tu však jedno velké ALE. Začnete-li si vyprávění užívat jako parodii, která neví, že je parodií, je to pořád hloupé, ALE přinejmenším zábavné.

kniha: Pán věže - Ryan, Anthony
Pepa 62 | *** | před 89 dny

„Chcípněte,vy odporní kacíři!“ zaječela nějaká mladá žena,načež zvedla nad hlavu obrovský kus zdiva a shodila ho na hlavy Volarů. Dopadl mezi štíty a zanechal v nich díru… Jasný, ve fantastice musí být člověk trochu nad věcí a asi nemá moc cenu přemýšlet nad tím, kolik kilogramů těžké kusy zdiva normálně mladé ženy zvedají nad hlavu, ale tady mi to vyloženě vadilo, podobně jako některé další situace vylíčené v knize.A nesedla mi vlastně, na rozdíl od prvního dílu trilogie, kniha celá.Rozhodně celkovému dojmu asi nepomohlo, že jsem knihu četl s větším časovým odstupem od dílu prvního, takže mi některé souvislosti trochu unikaly, poměrně často jsem se vracel v knize zpátky, abych se podíval,jak vlastně skončila daná dějová linie, pomáhal jsem si seznamem postav, abych si ujasnil, kdo je kdo (není mi moc jasné, jak budu v tomto smyslu „bojovat“ s Eriksonem a jeho MKP, která mě čeká).Vše se odvíjelo tak nějak předvídatelně, je vám jasné, že hrdina dorazí za pět minut dvanáct a zachrání jiné hrdiny. Prostě další trilogie, kterou nedočtu. Mám vůbec zkoušet Císařovy čepele?

kniha: Odplata 1 - Hlávka, Jan
tiradentes | ****1/2 | před 90 dny

Kniha temná ako bludná planéta v medzigalaktickom priestore. Touto knihou ma Jan Hlávka utvrdil v tom, že je jedným z nejlepších mladých autorov fantastiky v stredoeurópskom priestore. A zároveň s Tomášom Němcom sa u mňa delia o prvú priečku vo svete JFK.

kniha: Jeruzalémský masakr - Neff, Ondřej
tiradentes | brak | před 90 dny

Čo na to napísať? No, zlátanina. Skade ruka, skade noha. Jednoznačne nejslabší diel, aj keď som sa na základe autora a anotácie neuveriteľne tešil. Sklamanie neskutečných rozmerov ma však po pár stránkach zrazilo k zemi a namiesto vykúpenia milosrdnou smrťou ma Neff ešte mučil (dočítať som to chtiac-nechtiac musel). A bohužiaľ jeho James Bond, kterého som inak veľký fanúšik (románov i filmov), sa stal nejakou podivnou rozbuškou, ktorá aktivovala niektorých neskorších autorov, aby siahli po postavách z fiktívnych, ale pre nich obľúbených svetov.

kniha: Monument 14 - Laybourne, Emmy
trudoš | **1/2 | před 90 dny

Famózní start, kdy se prakticky po třech stranách úvodu rozjíždí adrenalinový děj, ve kterém je skupina středoškoláků konfrontována s neobvykle brutální změnou počasí. Jenže jakmile se hrdinové usadí v obchodním domě, technická logika kulis začne pokulhávat a na přetřes přijdou problémy, které zajímají převážně jen teenagery – tedy kdo s kým chodí a proč. Navíc se z nudy pokoušejí o jakýsi vládní systém, což v rámci nesourodého věkového složení působí drobně komicky, o to spíš, když na dveře klepe apokalypsa. Osobně mi pak hodně vadilo zevšeobecňování rodičovských reakcí, jež vesměs nechávají děti napospas osudu a sami míří do evakuačního centra.
Znáte-li novelu Stephena Kinga Mlha, případně román Williama Goldinga Pán much, bude pro vás tahle kniha pravděpodobně zklamáním. Má obrovský potenciál, který však Emmy Laybourneová utápí v nutnosti prodat se mladým čtenářům, přičemž nepřekračuje možnosti, jež jí zápletka přímo nabízí. Otevřený konec pak pozitivnímu dojmu taky příliš nepomáhá.

Nebývá ani zdaleka zvykem, že bych si pamatoval povídku po dvaadvaceti letech. Bloch byl machr, který se dokázal vepsat do čtenářova srdce s dlouhou trvanlivostí.

kniha: Čestná stráž - Abnett, Dan
Speedemon | **1/2 | před 91 dny

I když jde kvalitativně o vyrovnanou knihu se svými předchůdci, tak tentokrát ubírám za skutečně hodně useklý závěr. Pokud se nepletu, tak nebyl dořešen ani osud hlavního záporáka. Jelikož jsem začal rovnou číst i další díl, tak ani tam během prvních padesáti stránek není o Páterovi Hříchovi poznámka. Pokud jsem to ve spěchu či únavě přehlédl, tak jsem ochoten těch 10% vzít zpátky. Nicméně tak odfláklý konec si mohl autor odpustit. Pokud se potřeboval vlézt do nějakého počtu stránek na zkrácení měl prostoru mnoho. Celá kniha je prakticky jen putování z bodu A do bodu B, sem tam nějaký boj. Čistý průměr…

Humorný horor. Připadá vám to jako oxymorón? Ne tak v této povídce klasika žánru. Okolo pěkně vymodelovaného příběhu o jedné smrti se vine jen tak mimoděk jižanské dusno (Nebo novoanglické? Já tedy cítil jih, ale kdo ví.), patriarchální protestantská sešněrovanost a přitom je to celé svěží a úsměvné a vlastně i krapet strašidelné.

povídka: Dobrodruh na rybách - Mertlíková, Věra
vyšla v: XB-1 2017/06
quinnet | *** | před 91 dny

Nuda to rozhodne nebola. Zápletka bola priemerná ale vyrozprávaná slušným štýlom. Už dávno som nečítal Howardovho Conana, ale mám dojem, že štýlovo to bolo niekde inde. Ale inak neľutujem času, ktorý som strávil s touto poviedkou.

kniha: Cesta - McCarthy, Cormac
Strider | **** | před 91 dny

Táto cesta nemá začiatok ani koniec, ale o nejaký dej tu vôbec nejde. Nikto sa nezaoberá príčinami tej hroznej apokalypsy, ktorá zo sveta urobila bezútešné miesto bez štipky života. Stredobodom je boj o ľudskú dušu, keď všade okolo sú beštie v ľudskej koži, snaha otca za každú cenu ochrániť svojho syna a beznádejné každodenné úsilie vybojovať ešte chvíľu času nažive. Temný, ťažký príbeh – nič pre slabé povahy. 8+/10

kniha: Temná věž - King, Stephen
Strider | **** | před 91 dny

Prišli sme na koniec, ka-tet je v troskách, ale kruh sa točí ďalej. Temná veža je jeden z tých príbehov, v ktorých je cesta viac ako jej cieľ. A tak ako je knižná Temná veža stredobodom všetkých vesmírov, táto séria je centrom celej autorovej (mimoriadne bohatej) bibliografie. Nájdu sa v nej veci, čo boli navyše (všetko súvisiace s Mordredom) a aj veci, ktoré sa naplno nezužitkovali (Dandelo), ale spôsob akým kombinuje realitu a fikciu je aj napriek tomu fascinujúci. Výnimočné dielo, ktoré sa nie vždy čítalo ľahko, ale dojem zanechalo výraznejší ako väčšina „stráviteľnejších“ kníh. Vďaka, sai. 8/10

David Gemmell udělal pro hrdinskou fantasy to, co kdysi Robert E. Howard v jejích počátcích. Dal jí tvář nové doby, přičemž zachoval prapůvodní kouzlo, které tento subžánr definovalo. Kouzlo odvahy. Proto se není čemu divit, že na jeho počest vznikla sbírka povídek světových autorů.
Jako pestrá směsice tedy funguje kniha skvěle, naneštěstí ke Gemmellovské atmosféře se přiblíží jen někteří spisovatelé. Což v rámci image celé antologie trochu zamrzí. Profesionálové se však nezapřou a tak je většina textů pořád zárukou skvělé zábavy.
Sázkou na jistotu je v tomhle ohledu Joe Abercrombie, jehož nekontrolovatelný cynismus nezklame. Nečekaně boduje také Adrian Tchaikovsky, který vyšvihl dokonalou samurajskou řezačku, dovedně zasazenou do hmyzího univerza. No a pozadu nezůstal ani editor Ian Whates se zábavnou povídkou o nesnázích nájemného dobrodruha. Celkově mě pak mile překvapilo kvalitativně silné zastoupení ženských autorek, jež se mužskou polovičkou osazenstva nijak nenechávají zahanbit.

Najprv som sa musel aj dvakrát pozrieť, z ktorého roku poviedka je. V 1970 už Venušu navštívilo zopár sovietskych i amerických sond. Napriek tomu autor opisuje aká je na planéte kosa. Ak si v duchu premenujete Venušu na niečo iné, dostanete milý a pomerne vtipný príbeh o najlepšom lovcovi, ktorý vás určite dostane :)

kniha: Půlminutové horory - Rich, Susan
trudoš | **** | před 92 dny

Přes sedmdesát mikropovídek (často o pár řádcích) na sto padesáti stranách zaručuje minimálně dvě věci – neodradí kvantem písmenek a příjemně ukrátí čas. Jsou zde texty morbidní, hravé, strašidelné i humorné, prostě od všeho něco. Bohužel, obrovské množství má i tu nevýhodu, že šíře nápadů se za chvíli omrzí a čím víc máte přečteno, tím víc se vám příběhy zdají slabší. Nejsou zlé, ale v rámci těch předchozích jsou víceméně obyčejné. Hořkým překvapení bylo, že mí jednoznační favorité Lemony Snicket, Kenneth Oppel, Brad Meltzer, Neil Gaiman či Michael Connelly v celkovém posuzování kvality nijak významně neohromili a naopak příjemně překvapili autoři mně naprosto neznámí, jako jsou Jenny Nimmo, Gloria Whelan, Jerry Spinelli a hlavně pak Jon Klassen. Díky kvantitě jednoduše antologie trpí větším množstvím průměrných textů, než těch výtečných.
Přesto jsou Půlminutové horory jednou z nejkouzelnějších strašidelných knih pro mládež, jaké v poslední době vyšly. Pobaví a občas i trochu postraší.

povídka: V rodine - Laurent-Skrabalová, Viktória
vyšla v: XB-1 2015/02
yerry | *** | před 93 dny

Pomerne slabé hodnotenie tejto poviedky na legii zrkadlí pravdepodobne fakt, že bola vydaná v origináli, teda v slovenčine. Ženský rukopis a kvetnatosť viet nemusel byť práve najschodnejší pre českého čitateľa, svedčia o tom aj hodnotenia jej ostatných poviedok preložených do češtiny. Tá kvetnatosť u niektorých slovenských autoriek fantastiky pravdu povediac vadí dosť aj mne…

K samotnej poviedke: je to lyrický príbeh, balada s mierne hororovými prvkami. Magické a snové obrazy sa prelínajú s realitou. V lesnom jazierku sa odohralo, odoháva čosi tajomné a temné, môže to byť smrtiace…

Nie som príliš na takéto typy textov ale aj napriek niektorým nedostatkom a s prižmúrením oka, musím konštatovať, že je to dobré…

povídka: Vypůjčený čas - Čechalová, Božena
vyšla v: XB-1 2015/02
yerry | **** | před 93 dny

Tak ako na iných poviedkach, aj na tejto si autorka dala záležať. Text určite každému nesadne, ale kto už čítal od nej niektoré poviedky, vie, že opäť prišla s niečím iným a neopakuje sa. Tentokrát je to poviedka žánrovo dosť ťažko zaraditeľná, s prvkami abstrakcie, psycholóǵie, depresívnosti a prelínania reality.
Text má určite nedostatky, zišlo by sa lepšie vykreslenie postáv, na druhú stranu chápem, že priestoru bolo málo, toto však autorke odpúšťam, držím palce a mierne v hodnotení prihadzujem, ale naozaj len mierne…

povídka: Údolí Zmaru - Pecinovský, Josef
vyšla v: XB-1 2015/02
yerry | ** | před 93 dny

Samotný koncept poviedky o cestovaní v čase, Meandroch, prúdoch, slepých ramenách, výdutiach a pod. bol vykreslený par excellence. Príbehová a akčná zložka textu však trpí riadnou dávkou naivizmu, Deus ex machina tu vyskakuje takmer z každého druhého odstavca a uveriteľnosť príbehu je doslova nulová. Autor to trochu zachraňuje literárnou profesionalitou, čo sa mi však zdá málo…

povídka: Každý máme svoje mouchy - Doležal, Karel
vyšla v: XB-1 2015/02
yerry | ** | před 93 dny

Scifi poviedka z blízkej budúcnosti s mierne hororovým nádychom. Experimenty s imunitným systémom, larvami múch a DNA z vesmíru môžu zvádzať niektorých nezodpovedných vedátorov k nezákonným a šialeným experimentom na ľuďoch…
To striedanie uhlov pohľadu v závislosti od toho, ktorá postava má práve iniciatívu, bolo dobré. Horšie už bolo to skĺbenie hororu a scifi, autor zostal kdesi na pomedzí týchto žánrov a zatiaľ čo z toho, čo mohlo vyvolávať zimomriavky spravil iba suché konštatovanie, zo scifi námetu sa obmedzil len na náčrt. Ako celok to nefungovalo ani nedesilo…

Ako akčná komédia to funguje dobre, pekne vyrozprávaný príbeh, správne drsný hrdina a dokonalý robot.

Jedna z najbežnejších zápletiek zo sveta SF. Jašteričia rasa sa pokúša zachrániť pomocou stroja času. Osud ich civilizácie závisí na premúdrelom chlapcovi a jeho zajatcovi. Dobre vyrozprávané, ale dnešného čitateľa asi táto poviedka neosloví

Po neveľmi úspešnej výprave na Mesiac sa vracajú na Zem dvaja americkí kozmonauti. Už na obežnej dráhe si všimnú, že niečo nie je v poriadku. Autor sa možno inšpiroval knihou Muž z vysokého zámku. Samozrejme poňal to po svojom. Viac po vzore zlatého veku americkej SF. Eisteinovi, podobne ako hlavní hrdinovia, som moc neporozumel, jeho teória bola riadne mimo. Celkovo bola táto poviedka nemoderná už asi aj v dobe vzniku, len HH tam implementoval prvky doby, v ktorej tento text vznikol

povídka: Vzpomínky krve - Kalaš, Radoslav
vyšla v: XB-1 2017/06
quinnet | *** | před 93 dny

60. roky niekde v Afrike. Nájomný žoldnier s nepeknou minulosťou uteká cez džungľu pred prenasledovateľmi. A uviazne v tajomnej zóne ktorej stred tvorí kozmická loď. Sympatická poviedka, ktorá sa dobre čítala. Námet bol viac menej tradičný a nič objavné nečakajte – „len“ dobré remeslo a nejakú tú záhadu s nepredvídateľným koncom.

povídka: Vysvětlení, a.s. - Kress, Nancy Anne
vyšla v: Fantasy & Science Fiction 1995/02
Lucc | ****1/2 | před 93 dny

Na ulici se zčistajasna objeví ošuntělý krámek a nabízí vysvětlení čehokoliv. Vědecké, s důkazy. Velmi příjemná, poklidná, středostavovská, ale pod povrchem bublající povídka, nutící odpovídat na hádanky před tím, než autorka naservíruje vysvětlení. Příběhově zaoblený až kruhový, podobně jako některé pohádky. Dovedení klasického „magazínského“ stylu k dokonalosti.

povídka: Après nous - Davidson, Avram J. A.
vyšla v: Fantasy & Science Fiction 1995/02
Lucc | **** | před 93 dny

S přehledem napsaná miniminiatura, která, jako většina mikropovídek, rozvádí jednu myšlenku, anekdotu či v tomto případě bonmot. A dělá to v rámci svého mikrožánru dobře.

povídka: Všichni na zem usedají - Willis, Connie
vyšla v: Vnitřní záležitosti
Dilvermoon | ***** | před 93 dny

Altaiřané přiletěli, nechají se provádět po Zemi, ale jejich jediná aktivita je (nesouhlasné) mračení se. Vtipná (tedy ne k popukání) povídka, nebo spíš novelka, s jazykovými hříčkami, se kterými si Jana Rečková určitě užila. Nejde o vyloženě převratné dílo, ale plný počet * dávám za zábavnou uvolněnost. Takže tak nějak.

Ženská rodinná rada, řešící nepochopitelnou touhu jedné členky menstruovat, i když nemusí. Poměrně vážné téma, před půlstoletím asi ještě kontroverzní a hodící se do tehdy vycházejících Ellisonových Dangerous Visions, podané dost vtipně. Jen je pro muže asi trochu problém se vcítit, ale i tak zábavná povídka.

Ani v tak skvělé antologii, jakou Alien Sex je, neměl Lewis Shiner dobrou povídku, jeho Sliby ze staršího čísla magazínu byly tak slabé, takže průměr je na něj docela fajn výsledek. Ani ten rozpad vztahu nebyl popsán dobře resp. psal jen o tom konci, ale nevíme co bylo předtím a proč. Sledujeme jen rozpad na tropickém ostrově, potápění a „zajímavý“ objev, který už je dnes tak fousatý, jak píše Majkl, že to povídku zabíjí. Chybí mi tam poetika (Bradbury), chybí mi tam pořádné sexuální napětí a velké činy (Sapkowski). Salinita Baltu, když se toužím vznášet v Rudém moři, mne nemůže uspokojit.

Hlubokou myšlenku aby člověk pohledal, ale je to napsáno s velkým přehledem, nevtíravým vtipem a poctivou dávkou odkazů na praotce scifi a jiné dřevní činitele. Maureen je pořád stejná pipka a přál jsem ji vše nejhorší, ale ona se prostě ze všeho dostane, mrška. Pobavilo mě to a styl je pošušňáníčko, takže za mne velmi slušné.

povídka: Ganglion - Wightman, Wayne
vyšla v: Fantasy & Science Fiction 1995/02
Lucc | ***1/2 | před 94 dny

Inspirace Dickem je zprvu lehká, později už jednoznačná. Korporace vysílající průzkumníky do mysli tvorů na cizích planetách, pátraje po čemkoliv zajímavém a hlavně zpeněžitelném. Atmosféra bezútěšná, postavy obdařeny karikaturami lidských vlastností a do toho pochybnosti, co je realita. Konec mi přišel lehce zmatený a vyústění snad až příliš do pohody, ale chápu, co tím chtěl básník říci. Slušné.

1678910111213141516poslední (605)24199 příspěvků celkem


WebArchiv - archiv českého webu