Komentáře --- LEGIE - databáze knih Fantasy a Sci-Fi
RSS / komentáře

Poslední přidané komentáře

1589590591592593594595596597598599poslední (640)25564 příspěvků celkem
kniha: Psí srdce - Bulgakov, Michail (Afanasjevič)
avatar2 | ***** | před 3816 dny

Jedno se musí nechat – ten člověk uměl psát. Příběh nešťastného experimentu věhlasného moskevského profesora nenechá člověka odložit knihu dokud nedočte do konce. Profesor psovi v narkóze voperuje hypofýzu právě zemřelého člověka a sleduje, co to se psem udělá. Pes se začne měnit člověka a profesor zjišťuje, že opomenul jednu důležitou věc – zajímat se o to, co byl ten zemřelý zač… Rozsahem nevelká kniha si rozhodně zaslouží plný počet hvězdiček, nechybí jí nic co má správný příběh mít.

kniha: Hrdina ve stínu - Gemmell, David A.
Majkl | ***** | před 3817 dny

Tulák 3 nám predstavuje príbeh o Kuan Hadore, tajomnom meste, ku ktorému sa viažu tritisícročné legendy. O démonoch, čarodejníkoch a hroznej spojovacej mágii. To všetko sa po troch miléniách vracia späť. Gemmell opäť napísal výnimočnú knihu. Prvá kniha o Tulákovi stavila na zmenu ľudí, ktorým by nik neveril, v zachraňujúcich hrdinov. Druhá kniha zase opisovala „jeho“ dcéru Miriel a cestu k láske. Tretia kniha prekvapujúco už nezachytáva osud Miriel ale opäť Tuláka. Tentoraz však Gemmell netvoril výnimočné postavy, aj keď o Jiu Jiuovi by sa to povedať nedalo, ale dokonale opísal zaujímavú časť mágie – spájanie ľudskej inteligencie so silou zvierat. Neobyčajná téma, rovnako ako aj rádžnijovia a ich svetelné meče. Koniec ma sprvu nenadchol, čakal som vrátenie času s typickým happyendom ako z USA, ale Gemmell ma prekvapil a potešil. Viac neprezradím, a hoci je trochu predvídateľný, Dakeyrasov osud skončil tak ako sa na hrdinu jeho formátu patrí a veľmi by ma bolelo keby to bolo inak. Takto mám dojem, že je to dôstojné rozlúčenie s jednou z najsympatic­kejších postáv fantasy literatúry. Opäť výborná fantasy, ktorá už nie je tak výborná ako diel prvý, ale je lepšia ako diel druhý. Diela D.Gemmella ozaj doporučujem, pretože nie sú len o súbojoch a šarvátkach ale aj o osudoch ľudí jednoduchých či urodzených.

Slušné, lehce nadprůměrné… jen moc bombastické a osudové.

kniha: Tušení podrazu - Neff, Ondřej
shpina | ***** | před 3817 dny

Bez debat kvalitou srovnatelné s Tmou a řadím ho tak mezi Neffovo nej. Dokonalý mix detektivky, akčního příběhu, sci-fi, humoru a vůbec. Opravdu velice čtivé. Na rozdíl od Rock na měsíci, který mi přišel jako hláškovací (dobrá) exhibice a pokus o co nejvíce dějových obratů, byť na úkor logiky, tento příběh má hlavu a patu, logicky pevný v kramflecích, navíc příjemně mrazivý…

kniha: Souostroví krásy - Havlasa, Jan
avatar2 | *** | před 3818 dny

Kniha s poměrně slabým příběhem, který by dnes určitě neobstál, ale celkem odpovídá době vzniku. Cestovatel se v něm dostane na ostrovy mimo naši realitu, kde žijí strašlivě znetvoření lidé, kteří si však připadají zcela normální a naopak považují vypravěče za velmi odpudivého. Příběh je pomalý, za což body dolů, ale má jedno plus – na svou dobu určitě skandální erotický náboj, za což naopak hvězdičku přihazuji.

kniha: Pán ledové zahrady - Grzędowicz, Jarosław
Vlask | **** | před 3818 dny

Zajímavá fantasy s prvky sci-fi. Docela čtivá kniha, bohužel zažrání do knihy dost kazí druhá dějová linie, která se zatím vůbec nekříží s hlavní a je o dost nudnější.

kniha: Zatmění - Meyer, Stephenie
Vlask | **** | před 3818 dny

Velice podobné prvnímu dílu – čili pořád se jen kecá a skutek utek. Minima akce se dočkáte opět jen na konci. Přesto velmi čtivá kniha kvůli stylu psaní i přes praktickou absenci nějaké zápletky.

Opravdu něco tak „silného“ se povede skvělým autorům jednou za život (horším nikdy). Film (ani hra) už nejsou tak úžasné. Jedna z mých nejoblíbenějších knih.

Na můj vkus „autoři příliš zobrazují především úspěchy, jichž lidstvo (rozuměj Sovětský svaz) dosáhlo v další etapě svého vývoje“. Jedno z nejslabších děl Strugackých. Prokomunistické a prosocialistické.

kniha: Královna andělů - Bear, Greg
Gaarq | **** | před 3821 dny

velmi zajímavá kniha. skvělá fabulace nedaleké budoucnosti, spousta technologických vychytávek a jako bonus ;) solidní příběh. ovšem příliš připomíná asimova; slabší literárně, ale úžasná fůra fantazie.

kniha: Věda na Zeměploše II: Koule - kolektiv autorů
Gaarq | ** | před 3821 dny

skvělá kniha navazující na předchozí díl. zabývá se spíše socio-kulturními aspekty poznání, ale dělá to dobře a navíc čtenářům přibližuje aktuální úroveň poznání těchto. nicméně, tohle vydání je zmaštěné překladem; 100 % bych hodnotil originál, který se mi velmi líbil, české vydání padá na 40 %, protože tohle je populárně naučná kniha s beletristickou kostrou a když překladatel nerozumí té populárně vědecké části, sráží to kvalitu razantně. špatný překlad detailů, zvláště u takovéto literatury, založené na jisté odborné hloubce, je nefér vůči laickému čtenáři, který by jinak měl možnost si neznámé dohledat (kupříkladu, skutečně, magie nákladního kultu není totéž to magie kargo kultu, a ne, status quo není totéž to stasis quo). škoda, škoda…

kniha: Nádraží Perdido - Miéville, China
avatar2 | ***** | před 3821 dny

Obdivuhodná kniha, která se nelehko čte. Fantasticky multikulturní svět, kterému vládne kombinace magie a vědy. A v tomto světě musí podivínský vědec žijící tak trochu na okraji společnosti podstoupit souboj s bytostmi z jiného reality, které vlastní neopatrností vyvedl na svobodu. Příběh sám o sobě je dost nosný na to, aby si kniha zasloužila slušné hodnocení, ale co tuto knihu dělá mistrovskou je svět ve kterém se děj odehrává. Ten musel dát hodně práce a za to klobouk dolů.

kniha: Solaris - Lem, Stanisław
yerry | **** | před 3822 dny

Výborná sci-fi na ktorú ale treba mať náladu. Opisnosť pocitov, citácií z rôznych fiktívnych prameňov, opis planéty a množstvo technických termínov sú pomerne rozsiahle. Príbeh je veľmi zaujímavý a netradične pojatý. Tajomná mimozemská inteligencia v podobe oceánu v spojení s hmotnením myšlienok pozemšťanov vyznieva docela tajomne… Dávam 9 bodov z 10.

Pokud bych měl srovnat knihy o Toničce Bolavé s ostatními zeměplošskými tituly, resp. oddíly jako knihy o Hlídce, čarodějkách, Mrakoplašovi / mázích apod., Tonička nepatří mezi mé nejoblíbenější Zeměplochy, přesto s přehledem dosáhne na 5*. Tonička má totiž mocné spojence – Bábi Zlopočasnou a další čarodějky, ale především Nac Mac Fígly, kapíro?

série: Svět Bas-lagu
Duirin | **** | před 3823 dny

Úvodní díl a prostředí Nového Krobuzonu bylo naprosto úchvatné. Ale Železná rada zcela pohřbila možnost nejvyššího hodnocení celé série. Dokonce mi přišlo, že v posledním díle už autor ani postavám nedává žádné speciální schopnosti, se kterými jsme se Nádraží Perdido setkávali téměř „na každém kroku“.

série: Pán ostrovů
Duirin | ***1/2 | před 3823 dny

Poměrně oddychová fantasy pojednávající o strastech a putování obyvatel jedné zapadlé pastevecké vesničky, jimž ale osud nedopřál tam žít v poklidu. Bohužel v originále zřejmě nejde jen o 2 díly, takže ve druhém díle se nedočkáme žádného rozuzlení.

série: Kroniky Thomase Covenanta
Duirin | brak | před 3823 dny

Nemůžu si pomoct, ale na to, že série patří do Sapkowského kánonu fantasy, tak mě vůbec neoslovila. Po přečtení prvního dílu jsem dal sérii ještě jednu šanci s tím, že jsem přečetl další díl, ale po jeho přečtění jsem zjitil, že to byl až díl třetí (ale ani mi to nijak nevadilo, víc už jsem se toho přečíst nepřinutil).

série: Harry Potter
Duirin | ***** | před 3823 dny

Zpočátku jsem byl k Harrymu silně skeptický, ale postupem času jsem zjistil, že má přece jen něco do sebe, takže opravuju své hodnocení ze 4* na 5*.

kniha: Temná strana slunce - Pratchett, Terry
Duirin | * | před 3823 dny

Pro mě dosti nepřehledný a zmatený příběh, takže lépe hodnotit nemůžu, i když vidím, že jsem zde svým nízkým hodnocením osamocen.

Nevhodná kniha pro akčnější typy – hned začátek to načne 2 manga styly povídkami, kde se nic moc neděje a dorazí to povídka od F. Vrbenské, která je z hlediska akce naprosto o ničem. Celou sbírku trochu zachraňuje Žamboch, který klasicky představuje opět nového hrdinu, ale samotný příběh není nic nového. Slušná je i povídka o p. Procházky, ale jednoznačně nejlepší je Bitva o Anděl od Michala Špačka, které nechybí správný humorný nadhled a cimmrmanovský styl. Celkový horší dojem jen umocňuje záverečná povídka, která je silně básnická (čili autor vám připadá jak na tripu). Tahle sbírka je opravdu moc široce zaměřená, chtělo to spíš sbírky dvě – jednu čistě akčnější a druhou básnickou, takto nebude úplně spokojen s obsahem asi nikdo…

povídka: Dolanův cadillac - King, Stephen
vyšla v: Dolanův cadillac
Majkl | ***** | před 3823 dny

Geniálna poviedka, má spád, výborný príbeh, pomsta s ktorou autor výborne narába. Takisto aj situácia, kedy sa hl. hrdina nevzdá a ani pre utrpenie nekapituluje. Odporúčam 5*

série: Zelená míle
Majkl | ***** | před 3823 dny

Skvelá kniha, jedna z najlepších Kingoviek. Skvelé postavy, zápletka, prostredie, nedá sa inak než 5*.

povídka: V hrobce - Lovecraft, H. P.
vyšla v: Dagon; Měsíční močál; Šepot ve tmě
Majkl | **** | před 3823 dny

Ďalšia skvelá poviedka, neprináša nič nové, no autor vytvoril skvelú strašidelnú atmosféru. Pointa je možno pre milovníkov hororov možno predvídateľná no mňa prekvapila.

Poviedka ma zaujala jedine prvkom hradu, opisy a všetko ostatné ma nudili, pointa je známa takmer od začiatku. Dosť slabé.

Poviedka o starom virtuózovi, ktorý má neskutočný talent, jeho hudba očarí rozprávača a snaží sa ho bližšie spoznať. Veľmi dobrá poviedka, knihy či poviedky inšpirované hudbou sa mi veľmi páčia. Odporúčam.

povídka: Strom - Lovecraft, H. P.
vyšla v: Dagon; Hrobka
Majkl | ** | před 3823 dny

Poviedka o bratoch, ktorí vytvárajú sochu Tyche. Keď jeden umrie, pred smrťou má ešte želanie – do jeho hrobu majú položiť olivové vetvičky. Zakrátko vyrastie strom. Krátka, melancholická, s prvkami antiky (inak len 2*). V pamäti neostane, no na chvíľu zaujme.

kniha: Noc Trifidů - Clark, Simon
yerry | ***** | před 3823 dny

Napriek tomu že Noc Trifidu ako pokračovanie Dňa Trifidu napísal iný autor a s pomerne veľkým časovým odstupom, na deji to nie je takmer poznať. Simon Clark ako autor tohoto pokračovania sa svojej úlohy zhostil takmer dokonale. Kontinuita aj tempo príbehu zostali zachované, takisto aj odkaz knihy. Príbeh sa začína odvíjať trochu pomaly a dosť opisne, zato asi od tretiny knihy dej graduje a je pretkaný množstvom akcií a toto trvá až do konca.

Na Zemi zostalo žiť odhadom asi len milión ľudí, ľudstvo opäť začína… Aby ľudstvo prežilo, zostávajú mu na výber vpodstate 2 cesty – rano-demokratická až anarchistická spoločnosť so svojimi neduhmi alebo militantná otrokárska spoločnosť koristiaca zo slepcov a tých slabšich. Alebo existuje aj iná cesta? Ale to všetko je v knižke, kde svet je zahalený zo začiatku do absolútnej tmy a neskôr do červenkastého šera postkatastrofického sveta v ktorom sa masívne rozmnožujú rôzne mutácie inteligentných mäsožravých rastlín zvaných Trifidi a útočia na ľudí. Dávam plný počet bodov.

kniha: 1984 - Orwell, George
Duirin | ****1/2 | před 3823 dny

To je taková síla, že se ani neodvážím dát 5*, které by si 1984 určitě zasloužila. Donutí se zamyslet se nad paralelami z reálného života.

kniha: Farma zvířat - Orwell, George
Duirin | ****1/2 | před 3823 dny

Prostě nejde jinak než 5*. Tohle je opravdu povinná četba :)

kniha: Svět Stínu - Lukjaněnko, Sergej
Duirin | ***1/2 | před 3823 dny

Zvykl jsem si u Lukjaněnka, že na konci svých knih filozofuje – většinou to bývá na posledních 50-ti stranách. Tentokrát ale začal již po prvních 50-ti stranách. Naštěstí se pak zase trochu rozjede, ale oproti prvnímu dílu autor silně ubral na akčnosti. Ale celková série tím trpí jen trochu.

kniha: Kdepak je má kravička? - Pratchett, Terry
Duirin | ****1/2 | před 3823 dny

Dílo vskutku pro sběratele a fandy Pratchetta. Ale musím uznat, že text básničky je roztomilý a obrázky zajímavé. I když nemám rád děti, dávám 5* :)

kniha: Železná rada - Miéville, China
Duirin | ** | před 3823 dny

Poslední díl volné série Svět Bas-lagu bohužel silně ztratil na svižnosti předchozích dvou dílů. Děj mi přišel jakoby takový o ničem – a to od začátku až do konce. Bohužel za sebe nemohu doporučit.

kniha: Jizva - Miéville, China
Duirin | ***1/2 | před 3823 dny

Kniha ze stejného světa jako Nádraží Perdido, ale ze zcela odlišného prostředí. Bohužel mě ale už tato kniha tolik nechytla, přišlo mi to tak trochu jednotvárné a závěrečná honba Armady za snem jejích vůdců mi přišla až příliš trochu abstraktní. Každopádně jde opět o dosti originální dílko.

kniha: Nádraží Perdido - Miéville, China
Duirin | ****1/2 | před 3823 dny

Originální, čtivé, zajímavé… a opět originální. Jediné, co mi trochu vadilo, byla představa hlavního hrdiny z úvodu knihy – nějak mi na něj ten popis neseděl. Místy také trochu naturalistické. Miéville má celkem zajímavý styl psaní, celkem dost popisuje prostředí, což běžně moc nemusím, ale zde mi to vůbec nevadilo.

kniha: Tigana - Kay, Guy Gavriel
Duirin | ****1/2 | před 3823 dny

Kniha, která patří do Sapkowského kánonu fantasy a myslím, že opravdu stojí za přečtení. Jedná se o celkem standardní fantasy prošpikovaná trochou intrik. Četl jsem to už před rokem, takže podrobnosti si nepamatuju, ale každopádně je to čtivé se zajímavým dějem, takže doporučuju.

kniha: Zeměplocha - mapa - Pratchett, Terry
Briggs, Stephen
Duirin | ***** | před 3823 dny

Nutnost pro každého fandu Zeměplochy :)

kniha: Trichamin - Žlůva, Tomáš
Novy | **** | před 3824 dny

Kniha rozhodně neoplívá přehnaným rozebíráním děje ani nedává nahlédnout do pocitů hlavního hrdiny. Jde zkrátka o 200 stran průměrných bojů a hlášek ( z nichž některé jsou vypůjčené z jiných knih). Hrdina se každou pátou stránku probouzí na lékařském stole v podzemní základně, ale jinak se autor snaží být celkem originální a podrobně popisuje názvy používaných zbraní. Regenerační schopnosti hlavní postavy mi také připomínali knihu Stroncium, i přesto všechno se kniha dá číst, má spád. Trochu mi chybělo závěrečné rozzuzlení, ale toho co zde chybí bychom našli asi víc. Jde o primitivní akční sled bojů a nadávek, zkrátka jen pro Kulhánkův fanklub. Musím uznat že autorovi do Kopřivy či Kulhánka chybí ještě notný kus cesty, ale věřím že se od něj jednou dočkáme díla srovnatelného s elitou.

kniha: Věda na Zeměploše III: Darwinovy hodinky - kolektiv autorů
Duirin | ** | před 3824 dny

Darwinovy hodinky mi přišly ze všech tří Věd nejzajímavější po té vědecko-populární stránce (googolplex byl super), ale samozřejmě to závisí na tom, komu jaká témata vyhovují. Zeměplošský příběh nedosahuje kvalit prvního dílu, ale je lepší než ten druhý. Celkově hodnotím 8/20 – ale už teď se těším, až si přečtu ze všech tří dílů jen tu zeměplošskou část a konečně si z Věd trochu spravím chuť :)

kniha: Minority Report a jiné povídky - Dick, Philip K.
shpina | ***** | před 3825 dny

Výborné povídky. U Dicka jsem z četby románů byl zvyklý spíš na zaměření na existencionální problémy na atmosféru apod. Velice mile mě překvapily jeho kratší útvary, které tutop Dickovu devizu neztratily a ještě navíc byly většinou i pěkně vypointované.

kniha: Den Trifidů - Wyndham, John
yerry | ***** | před 3825 dny

Naozajstná lahôdka zo žánru klasického sci-fi. Túto knižku som už raz čítal pred viacerými rokmi, teraz s odstupom toľkých rokov som ju zdolal opäť, nové dojmy, nová kvalita. Niet asi už viac čo dodať. Hlboko sa skláňam pred týmto majstrovským dielom a vrhám sa na voľné pokračovanie Noc Triffidu, tentoraz z pera Simona Clarka… Pevne dúfam, že to bude stáť zato…

1589590591592593594595596597598599poslední (640)25564 příspěvků celkem


WebArchiv - archiv českého webu